Handschoenen snijden: een moeilijk en bijzonder vak SPOOKBEELDEN VAN DE VROUWELIJKE ALCOHOLIST VAN EN VOOR HAAR 3!ïi EENZAAMHEID: VERVELING EN CULINAIR AVONTUUR Scatch-Hrite nu cadeau: Zaterdag 14 december 1968 Dit levert de mooiste naaiwerk door de va een driekante naald i steek gemaakt. i sterkste handschoenen op: liand- niensen handnaad' genoemd. Mei speciaal garen wordt de zadel- BROKJE PRECISIE- GEDULDWERK IN DE MODE EN dode spreekt tegenwoordig een hartig woordje mee m sierd met speelse accenten: boven twee modellen van peccaryletler. een een glacé exemplaar. Daaronder drie handschoenen van peccaryleer en ook wel moeheide wordt genoemd. cage. Acht handschoen van een handschoen IV, ui' modellen, kalfsvelo u r slede r ian kalfsvelours dat. gemaakt. fuse in de hanaschoenentabncage. op metalen worden de handschoenen geperst en kreukloos Stapels leer in allerlei kleuren liggen in het magazijn van Berken rode, de oude .heerlijkheid' bij Haamstede waar de NV Handschoe nenindustrie Joh. Laimbock Jr. een stijlvol onderdak heeft gevonden Huiden van de wilde peccary-zwijnen uit Zuidamerika, te herkenner aan de haarinplant: steeds drie gaatjes bij elkaar. Leerkenners kunner auo de huid van het dier zien of het in de laagvlakte of op de hoog vlakte heeft geleefd, en rekenen het Pecaary tot de sterkste leersoorter die er zijn. Mooier en soepeler dan de huid van het gewone huisvarken sportief en toch met een zekere verfijning. ,En dit,' zegt een van de leerspeciatisten van liet bijna, veertig jaar gele den gestichte bedrijf, .is chevreau-glace, huid van jonge geitjes, en zo dun als boter.' Door z(jn handen gaan soepele zwarte glacevellen, afkomstig van een speciaal schapenras Lappen olijfgroen 3uèdc, het mooie dunne leer van niet te oude schapen. Chocoladekleurig kalfsvelours dat aan de bovenkant enigszins geslepen is, als luxueus enverfijnd geldt maar wel besmettelijk is. Cognackleurig elandenleer uit de Scan dinavische landen dat zeer solide is en onder meer voor autohandschoenen wordt gebruikt, Het is nog lang niet alles: zeker vijftien verschillende leersoorten worden in de handschoenenindustrie verwerkt. Voor de buitenstaander begint hetspectaculaire deel van de handschoe- nenfabricage, het met verbazing ontdekken dat er zoveel vast zit aan een simpele handschoen, in het werkvertrek van de handschoenencoupeurs Want de handschoenencoupeur is in deze keten van fabricage-handelin- gen een centrale en belangrijke figuur; een-vakman die zijn vak Hele maal ,in het bedrijf' leert en daar minstens vier jaar of nóg langer voor nodig heeft. Aan hem de taak om rle handschoenen zo zuinig mogelijk uit het leer te snijden en daarbij rekening te houden met verschillende factoren: het soort leer en de rekbaarheid ervan, het model (klassiek of sportief), de voering (van zijde, tricot of vacht), die straks voor de hand schoenen zal worden gebruikt. Hij maakt het leer soepel met behulp van vochtige (inaar vooral niet té vochtige) doeken, en geeft het glans door een behandeling met spek- steepoender dat tevens de plakkerigheid van het materiaal tegen gaat. Van het inzicht van de coupeur hangt het af of het vereiste aantal hand schoenen straks uil de lengte of uit de breedte van het leer zal worden gesneden. De uitdrukking .passen als een handschoen' is niet vanzelf in de wereld gekomen: handschoenen moeten in de eerste plaats een onberispelijke pasvorm hebben. Om dat te bereiken gaat de coupeur het leer rekken en strekken, in de lengte en in de breedte. Het is zwaar werk dat; veel li chaamskracht vergt, en dat verklaart waarom dit onderdeel van het ou- de ambacht altijd .typisch mannenwerk' is geblev.en. Aan de nerf vaD het leer kan de ervaren coupeur zien hoe hij liet moet rekken. .Wij sturen het leer als het ware naar de plaats waar wij het hebben willen.' zegt een van de vijftien .volslagen' hand.S9hoencncoupeurs die in deze afdelmg van het bedrijf bovendieu als leermeesters fungeren voor een aantal jonge leerlingen in het vak .Hoe heter het leer is ge rekt:, des te mooier sluit de handschoen straks om de hand. De rekbaar heid van bovenkant en binnenhand moet gelijk zijn Anders gaat de handschoen onherroepelijk wringen.' De grote kunst is om hel stuk leer in één keer passend op het kaliber (hel kartonnen .partoon' van de hand schoen) te krijgen. Bij dit alles hanteert de coupeur een speciale lengte maat: in de handschoenenindustrie wordt met .sol' genieten Tenslotte worden de door de coupeur voorbewerkte modellen door een hydraulische stansmachine uitgesneden .Handnaad' is niet alleen mooier, maar ook sterker dan een op de ma chine genaaide handschoen, en desondanks niet eens zo veel duurder: het prijsverschil is vier tot vijf gulden per paar. Intussen zijn die handschoe nen nog lang met in de handschoenenwinkel. Er moeten voeringen in (op het atelier gebeurt dat met een vleugje lijm in de vingertoppen, bij het handnaaiwerk wordt de voering ingenaaid), er worden boordjes aangezet en merkjes ingenaaid. Het atelier beschikt over een arsenaal van appa raatjes waarmee gaatjes, openingen en andere versieringen in het leer kunnen worden geslagen Lntussen zijn er de nodige controles op maten en op kleurafwijkingen of andere storende factoren. De mannen van de dressQfifafdeling zorgen er tenslotte voor dat elke handschoen smette loos geperst en kreukloos de finish passeert. VERSCHUIVINGEN TIJD EN GEDULD Wat later ziet men stapels onderdelen terug op de volgende afdeling, het atelier Op speciale naaimachines worden met korte driftige rukjes de handschoenen céntimeter voor centimeter in elkaar gezel. Het duurt ge middeld een jaar voordat een naaister geroutineerd een paar handschoe nen in'elkaar kan zetten, en ook dan heeft zij voor elk paar nog min stens een half uur nodig. Dat is dan toch nog heel wat korter dan de tijd die een handgenaaide handschoen (voor de vakman .handnaad' genoemd) vraagt. Naar handge-' naaide handschoenen is tegenwoordig veel vraag, ook in het buitenland Dit handnaaiwerk wordt .builen de deur' gedaan, door getrouwde vrou wen van wie sommigen dit werk al jaren doen Het is zeer precies werk waar veel geduld voor nodig is- twee tot tweeënhalf uur doel een gerou tineerde handnaaister over het in elkaar zetten van een paar handgenaai de handschoenen. Dat gebeurt met een speciale rljgsteek (de zadelsteek) met behulp van dik handnaadgaren en een driekante naald Er zijn de laatste jaren duidelijke verschuivingen gaande in de ,con- sumpl.e' van handschoenen. De vraag naar handgenaaide handschoenen is duidelijk gestegen. ,Men heeft meer geld over voor kleding in het alge meen en voor de accessoires. Bovendien past het karakter van een hand genaaide handschoen bij de huidige sportieve inslag in de mode,' zegt men bij het Heemsteedse bedrijf. Vooral het verbruik van dameshandschoenen stijgt. Vrouwen kopen hun handschoenen met alleen meer tegen de koude, maar letten ook op kleu ren en andere modefactoren. Mannen daarentegen zien de handschoen nog altijd, voornamelijk als bescherming, tegen de koude en de verkoop van heronhandschoenen ligt (mede door de zachte winters van de laatste ja ren) dan ook een flink eind achter bij die in de sector dameshandschoe nen. Op het ogenblik worden in Nederland anderhalf miljoen paren handschoe nen per jaar gekocht. De mode beinvloedt de handschoenenfabricage der mate sterk dat men bij Laimbock (een bedrijf dat overigens geheel los slaat van de winkels van dezelfde naam in de grote steden) tegenwoor dig twee maal per jaar 'n collectie van tweehonderd nieuwe ontworpen mo dellen maakt. Voor komend voorjaar liggen ze ook alweer klaar; in aller lei geraffineerde kleuren en in tientallen modellen. Want een dames handschoen mag tegenwoordig gerust een speels karakter hebben mits hij maar ,past als een handschoen .Vrouwen horen en weten weinig van ons werk. Ze sluiten zich af, ze schamen zich voor hun drankzucht. Vrouwen hebben duidelijke drem pelvrees voor de consultatiebureaus voor alco holisme'. Dit zegt een medewerkster van het VIJF PROCENT? medisch consultatiebureau voor alcoholisme in Amsterdam, aan wie wij de vraag hebben voor gelegd of ook in Nederland het alcoholisme onder vrouwen als een groeiend probleem moet worden gezien. procent rond de vijjtig jaar. Vooral b.j de laai- ste categorie blijkt eenzaamheid een grote rol te spelen BUITENWERELD Publicaties in Amerikaanse tijdschriften signa leren een snelle stijging van het aantal vrouwe lijke alcoholisten n dat land. Eén op de vijl alcoholisten zou een vrouw zijn. sommige Ame rikaanse artsen ze.ggen dat ze evenveel vrou welijke als mannelijke alcoholisten onder hun patiënten hebben. Het verschijnsel zou zich voor al manifesteren onder de categorie der ge trouwde vrouwen van middelbare leeftijd uit welgestelde kringen. Is in Nederland een soortgelijke ontwikkeling te signaleren? ,Het probleem van de drinkende vrouw heeft altijd bestaan', zegt men bij hel consultatiebureau in Amsterdam. .Of een zekere welstandsgrens daarbij een rol speelt is moei lijk te zeggen. Dat vrouwen tegenwoordig wer ken en zelf geld verdienen kar natuurlijk een factor zijn. Maar tussen bepaalde leeftijdsgren zen heeft alcoholisme altijd een rol gespeeld ook bij de vrouwen'. Bij jonge vrouwen blijkt verslaving aan alco hol wel voor te komen wanneer, bijvoorbeeld, een mislukt huwelijk in het spel is. De meeste vrouwen die om hulp komen zijn echter de dertig gepasseerd. Van de vrouwen die in het bureau te Amster dam verschijnen is ongeveer veertig procent rond de vijfendertig jaar, en nog eens veertig De cijfers omtrent het drankmisbruik door vrou wen in Nederland lijken op het eerste gezicht met zo wereldschokkend. Bij de tweeduizend aanmeldingen per jaar op liet medisch consul tatiebureau voor alcoholisme in de hoofdstad zijn nog geen honderdvijftig vrouwen. Vijf pro cent van het totaal aantal alcoholisten in Ne derland zijn, naar men aanneemt, vrouwen. Het is echter moeilijk te ontdekken of dit percen tage in de praktijk klopt. Vrouwen die drinken doen dit vaak binnenshuis en trachten hun drankzucht zo goed mogelijk voor de buiten wereld te verbloemen. Het juiste percentage is volgens schattingen van sommige consultatie bureaus zeker het dubbele, en misschien we het viervoudige van die vijf procent. Verveling en eenzaamheid: dat zijn vaak de twee spookbeelden in het leven van de vrouw die niet meer buiten drank kan. Vrouwen die verslaafd raken zijn dikwijls alleenstaande vrou wen. Vrouwen die altijd alleen zijn geweest en op zeker ogenblik ontsnapping uit hun eenzaam heid zoeken, weduwvrouwen die het alleenzijn niet kunnen verwerken, vrouwen die door een man in de steek zijn gelaten. Maar ook getrouw de vrouwen rondom de vijftig jaar die zich eenzaam voelen doordat de kinderen de deui uit zijn en de echtgenoot een drukbezet leven heeft, terwijl er voor haar niets meer te doen lijkt. En .gewone' huisvrouwen die, via het ene glaasje voor het eten. terecht kwamen in de vicieuze cirkel van het er-niet-nieer-buiten- kunnen. Al die vrouwen kunnen terecht op de mediscne consultatiebureaus voor alcoholisme In Neder land. Het blijkt voor de vrouw een wel bijzonder moeilijke gang Als zij er (schoorvoetendi uit eindelijk toch komt. belet schaamtegevoel haar vaak om er een volgende keer terug te komen. De houding van de buitenwereld speelt daarbij een grote rol. Want de man die te vaak naar dc fles grijpt wordt nog wel eens vergoelijkend bekeken als de stoere jongen en de gezellige losbol .die toch beslist geen kwade vent s maar een vrouw die drinkt ontmoet alleen maar openlijke minachting en afkeer Die houding van de buitenwereld geeft vaak de doorslag: de vrouw sluit zich op', zegt men op het consultatiebureau in Amsterdam. .Bij de werkgroepen van de A A ide club van anonieme alcoholisten) zijn wel vrouwelijke alcoholisten ngeschakeld De A.A probeert veel voor de vrouwen te doen. Maar er zijn tot nu toe te weinig instellingen die zich met het probleem van de vrouwelijke alcoholist bezig houden' Meer voorlichting over alcoholisme (ook aan de leugd) zal onmisbaar zijn bij het kweken van meer begrip en Lolerantip op dit terrein. Voor lopig echter ontmoet de vrouwelijke alcoholist in haar omgeving meestal alleen maar scherpe afkeuring of leedvermaak, en vrijwel geen be grip. De medewerkster van het medisch consul- atiebureau voor alcoholisme met wie wij enkele 'acetten van hei probleem bespraken, zegt .er moet meer openheid komen. Vrouwen die aan hel drinken verslaafd zijn moeten weten dat ze van ons hulp kunnen krijgen, dat ze die hulp nodig hebben en dal ze die moeten accep teren Zolang die openheid er met Is, is de vrouwelijke alcoholist heel moeilijk te vangen'. PRUIMENSCHOTEL Een nagerecht van hel Duitse platteland, dat mi gister' noemt. Zet 400 gr. gedroogde pruimen een in water, of in rode wijn. of, het allerlekkerste, i scheutje cognac of rum Neem de pitten eruit er water gaar. met wat bruine suiker, kaneel en een vuurvaste schotel een laag goed droog en ev wittebroodkruim (of beschuitkruim). daarop een pruimen, laag kruim Klop 3 eidooiers los met 2 sap en geraspte schil van I citroen en een flinke Klop 3 eiwitten stijf en schep die door dit do bovenste kruimlaag en zet de schotel een half ui nagerecht warm op RIJSTSALADE Dat er aardappelen in een slaat|e gaan, vinden wij heel normaal, maar een rijst- slaatje is in Nederland nog iets bijzonders. Vaak blijft er wat drooggekookte rijst over van een maaltijd waar rijst de aardappelen vervangen. Die rijst kunnen wij de volgende dag tot een rijstsalade verwerken. Ik reken 2 kopjes gare rijst. Vermeng die met 2 fijngemaakte hardgekookte eieren en 100 gr cham pignons. in dunne schijfjes gesneden en enkele minuten in kokend water gelegd. U kunt er nog wat heel fijngesneden ham door mengen, eventueel een restje doperwtjes Heel lekker smaakt hierin ook de ingemaakte rode paprika uit een potje Maak het slaatje aan met mayonaise of slasaus, wat citroensap, zout en paprikapoeder. en daar meestal .schwarze ma- nacht van te voren in de week, in rode wijn met een heel klein i kook de pruimen in het week- stuk citroenschil. Leg onderin 'n en in de koekepan gebrakken laag pruimen, laag kruim, laag lepels suiker, theelepel kaneel, ':op van het pruimenstoofvocht. iermengsel. Giet dit over de in de oven. Dien dit stevige WINTERSE NOTENTAART Van 250 gi gepelde walnoten Houdt u enkele mooie exemplaren apart, de rest maalt u fijn in de amandelmolen Roei 125 gr. boter zacht romig en voeg ei. steeds zeer geleidelijk, de gemalen noten door. 250 gi suiker, een eetlepel rum. 4 losgeklopte eieren (een voor een) en tenslotte een beboterd stuk vetvrij papier en schep het beslag daarop. Zorg dat de oven goed voorverwarmd is. maar vooral niet te heet Bak de taart in ruim een half uur gaar. Bestrijk de bovenkant met abrikozejam en leg daarop de achtergehouden noten ELZASSE.t UIENTAART i Een glas witte wijn smaakt er uitstekend bij. WINA BORN Een gerecht, dat bijzondei fijn smaakt op een koude winterse avond, als hartige warme hap, vooi uw gasten weer de kou in gaan. Maak een deeg door 120 gi. bloem, 60 gr. harde boter, In stukjes gesneden, wat zout en I losgeklopt ei le vermengen. Vooral luchtig en licht, met de vingers. Voeg juist zoveel water toe. dat het deeg vochtig is, maar met meer Vorm hiervan een bal. leg die op een plank en duw. met de muis van de hand. het deeg tot een platte lap. Druk het weer in elkaai en duw er weet een lap van. Rol die weer op en laat de deegbal, ingepakt in vetvrij papier. 2 uur rusten op een zeer koele plaats. Rol het deeg dan uit tot een lap Op deze manier krijgt u een lichte, krokante taartbodem Maak 750 gr. uien schoon en snijd ze in snippers. Smelt 50 gr. boter en een klein scheutje olie en fruit daarin de uien, maar houd een deksel op de pan. zodat de uien zacht blijven. Roer ei af en toe in. Voeg zout, peper en noot muskaat toe en 3 met I dl room losgeklopte eidooiers Dit kunt u allemaal van te voren doen. Een hall uur voor u de taart wilt serveren bekleedt u een ingevette taartvorm met het deeg. schep daarin de uienvulling en bak de taarl vrij hete oven ongeveer een half uur. Geef de taart vooral goed li uit brengen hoi n at minder tijd zoek in de keuken da» linn moeders en groot moeders, worden de keukens steeds luxueiute sommige hèukeninriclitingen zijn V9r'( staaltjes van interieurkunst. lfje ,n nieuwe keuken wil inrichten toI oude moderniserenj staat vonr de tool: om met. alleen liet mooie uiterlijk moor ook de doelmatigheid terdege in j,. oog te houden. Goede voorlichting bied: het Bouwcentrum waar ruim twintii keukeninrichtingen permanent te fc. ■ichtigen zijn. Compleet met eitcn to minimummaten waaraan de Jtuishoni. technische verantwoorde keuken' «wi beantwoorden. Te zien in het Bointern- trum Weena 700. Rotterdam i tn» I maandag tot en met vrijdag, elke dn van 's morgens negen uur lot 'j „pj. 1 dags vijf uur. .Zoudt u een mgn willen zljnf Dtu vraag hebben een Amerikaans en t'.o Westduits tijdschrift onlangs aan hvn lezeressen voorgelegd. JCIle' iiofeerd» enkele antwoordenvan de vrouuielijln lezers van het Amerikaanse blad ig. klaarde ruim dertig procent, dal te u een tweede leven' graag als man gebo ren zouden willen worden. Bijna oDi lezeressen van het Duitse blad daarn- legen antwoordden eensgezind met ur». Uitgezonderd een paar werkende mou wen van wie er eentje opmerkte dat al les gemakkelijkerzou zijn wanneer een 'man was. en een in Berlijn wonen. de moeder van zeven kinderen (zonder beroepi die verklaarde dat ze een Inc.. de keer niet als vrouw op de wereld zou. willen komen. .Alle zorgen tijn altijd voor mij. De mannen vluclitn in hun beroep, maar wij zijn aan Imn gekluisterd. .Ken heel ander geluid 'kwam van Gretclien Dutschké (dt vrouw van rotte Rudi'j die verklaarde dat een antwoord op deze vraag haar volmaakt onbelangrijk leek. Aan de autorace Londen-Sydney doet ook een aantal vrouwen mee. Nova vertelt wat een van deze morn- thonmeisjes zo al aan bagage met- voert. Vi'er zonnebrillen (plus nog hm met speciale nachtglazen)een z\mrle en een witte nnlocop, sjaals die tijtim een zandstorm neus en mond moeten beschermen, katoenen beha's mti elastische schouderbanden, napleren weggooi slipjes, een watei dicht inch met' bijbehorend bontvestje. Zwarte, witte en beige aiitoliajulsohoenen, ohni jp gele en' camelkleurige overhemd- blouse om vyella; in timielclengte to- dal ze over de zwarte pantalons Inm terylene en katoen) kunnen worden ge dragen. Voor de hete Irip dooi Ann tra lie fee-shirts en shorts van katoenen jer sey. In de beauty-case onder mei luchtdicht, afgesloten dozen met tissm die m gezichtslotion zijn gedrenkt, oog maskers en oogdruppels, droogsham- poo, ijs eau de cologne en middeltje tegen zonnebrand en insehtenbetm, merendeel van de kleding zal komend voor/aar in Engelse modemagazijnen te koop zijn. Heeft uw man een hekel aa dragen van een /rouwring' Don ts.rr nog geen reden tot bezorgdheid over de bestendigheid run zijn gevo'cTm. Volgens een Amerikaans psychiater zieii sommige mannen die ring ah m symbool van te conventioneel gedrag, of zelfs als iets dat het aan de nade rende ouderdom herinnert. Anderen vin den dat. de trouwring door zijn uniform karakter inbreuk op hun individualiteit maakt. Weer anderen houden weliswaar veel van vrouw en kinderen, maar teil- len niet door het dragen van een ring voortdurend herinnerd worden aan di zorgen en reran/woordelijkheid VOOr hef gezin. Misschien ook willen som mige' mannen geen trouwring dragen omda' ze (onbewustI de geliefde tn>! met dit .kleinburgerlijk' symbool tril- len associëren. Conclusie: al heelt tt* man een hekel aan zijn trouwring, daar om hoeft hg nog geen hekel dan tijn vrouw te hebben, In de wintersportmode komt hel or- cent steeds meer op (Ie praktische de tails te liggen. Veel waterafstotends materialen zoals nylon dut in rekbart rabbets matelassr'i wordt verwerkt, skinakken van wollen en synthetischi jersey, met knie- en schouderstukken van leer. gebreide wollen knickerboc kers met voeringen van helanca, i loze leren vesten met dikke bontvoe ring. ski-overall's ran glimmend nylon, mét rekbare schouder- en tiiillestukktn, nantalonpakken en knickerbockerpol.- ken run nylon, gevoerd of afgezet mef synthetische bont, Anoraks zuil lang, sluiten dirlit om het lichaam en hér- ben meestal een ceintuur. Rood zwart blijven (til seizoen toonaangcven de kleuren. Another mother tor peace' Is dt naam van een Amerikaanse vrouutn- organisatie die taldus McCall's) anrfrr- half jaor geleden in Beverly Hills xccii opgericht 'met ri if tien leden startte er nu meer dan honderdduizend heelt. Pei werk komen et ongeveer vijfdui zend leden bii, Jong eii oud. rijk arm. van alle geloofsovertuigingen, ra; sen en politieke partijen 'Er zijn b'- Kiemde en onbekende vrouwen bij. moe ders, grootmoeders en overgrootmoe ders. Ze roeren een vreedzame afrijd voor de vrede en doen dit onder m't' door liet zeilde,i van bloemenkaartt aan hooggeplaatste politici in Ameriks. Op de kaarten staat de slogan .Oorlog t gezond voor kinderen en aude't leve 'AD 1 ERTBNTlEi Zie hel zélf op tv: He moderne groene ponne- boendcr die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbrnnders schoon maakt en nog 10 x lan ger méégaal ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdeli)k 2 handige Scolch-stootdop- voor die deur die steeds t muur beschadig!, wel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 18