Pim en Pom: de achtpoters en DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK Mooi nieuw behang, mevrouw? Het kan nog voor de feestdagen! Nieuw Behang heroriëntatie van onderwijsbestel op 1 instituten zelf Verrassend geschenk? s u\ai horloger m smmx Luchtvervuiling JAAR GEËIST VOOR MOORD BALKBRUG Verontrusting over de verontrusten KEURING VAN PAARDEN KÖÖTVDK VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 pniiHiniiiiiiiiiiiiiioininiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiniiiiiuniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimniimmiiR /ADVERTENTIE) (Door Mies Bouhuys) Pim en Pom staan op de drem-pel van de keu-ken- deur te kij-ken in de nat-te tuin. De lucht is grijs en de wind doet hoei hoei. Pom: (som-ber) Nou dacht Ik zo dat we er wa-ren. Bloe-me-tje hier, bloc me-tje daar. zon-ne-tje zus, zon-ne-tje zoMaar niks hoor, 't is weer win-ter. Pim: Ach wei-nee. straks is 't. weer goed. Kijk maar, er komt al een klein stuk-je blauw. Kom maar. dan ma-ken we een om-me- tje- Pom: Mij niet gezien. Pim: Toe nouT E-ven een fris-se neus ha-len. Al het stof uit je kop la-ten waai-en. Pom: (draait zich om) Lle-ver f dan re-gen. Ik ga naar mijn perk-je. Je zal eens zien hoe je daar van op-knapt'. Pom: (brommerig) Nou, voor-uit dan. (mop-pe-rend loopt hij ach ter Pim aan Pim: (heel hard boven de wind uit) Lekker hè. Pom: Lek-ker? Mijn oor-tjes waa- en haast van mijn hoofd. En straks heb ik weer last van rum- mel-tiek in mijn poot-jes. Brrr...wat een kled-der-boel. Ik Maar nee. hoor. Ik moet van me neer streep de bag-ger in. An-de- re die-ren zou-den damk-baar zijn als ze zo'n mooi warm huis had den. Die lie-pen er nooit meer uit als ze er één in-za-ten. Pim: Wel-ke die-ren? Pom: Vreem-de die-ren die geen huis heb-ben. Die hun he-le le-ven op zoek zijn naar een o-pen deur. Pim: (kijkt naar de keu-ken-deur die heen en weer zwaait, het valt hem bui-ten ook een bee-tje te gen i. Zul-len we dan maar weer? (ach-ter el-kaar trip-pe-len ze het huis in, de keu-ken in). Pim: Niks. Pom: Niks? En wie heeft die deur dan dicht-ge-daan Pim: De vrouw mis-schien Pom: De vrouw is bo-ven. Dat weet je best. Pim: Maar je ziet toch dat er nie-mand is. En ik ruik ook niks. Pom: Maar toch was er ie-mand die dacht: A-ha. O-pen deur. Gauw ach-ter me dicht doen. Mij kry-gen ze er niet meer uit; Pim: (beeft een bee-tje) denk je heus? Een .een vreemd dier, Pom? Een van die die-ren die geen huis heeft Pom: Wie anders? Kom mee. We moe-ten hem op-spo-ren. Pim: (nog ban-ger) Maar als ie eens heel groot is? Als als .het eens een hond is. Pom. Pom: (dapper) De on-be-ken-de vij-and is al-tijd er-ger dan een tje die je niet kent. Zet je neus op 't spoor Pim (ze snuf-fe-len in de groen-te-mand. in het keu-ken- kast-je en on-der het for-nuis). Pim: Ikkikkik bb ben bbb bang dat ie al dd die-per het huis in is Mis-schien al in ons mmm mand-jeoeiiliii (als een ste-nen kat zo stijf staat hij mid den in de keu-ken) Pppp. - Pom! Zijn spoor! Ik zie zijn spoor! Pom: Na- (met twee spron-gen staat hij naast Pim) Kijk, kijk, me-neer'heeft zijn spo-ren acb-ter- Se-la-ten op de te-gels. Een, twee, rie, vier. vijf, zes, zeven, acht Pim: Acht? Be .bedoel je dat hij acht po-ten heeft, Pom? Pom: Ja, dat zeg ik toch! Kan hij er min-der van ma-ken Pim: Nee (hij be-gint ach-ter- uit on-der het for-nuis te krui pen) Wat voor dier denk je dat net is, Pom? Pom: (gewichtig) Dat is nog-al dui-de-lijk zou ik zo zeg-gen. Een acht-po-ter. In ons huis be-vindt zich een acht-po-ter. Pim: (he-le-maal on-der het for nuis). aan En wat kunnen doen? Pom: Niets (plechtig) Zoals je ziet is hij reeds tot de gang door- ge-dron-gen. hij wijst op de zwar te spo-ren in de gang. Op-eens staat h|j ook stil sus een ste-nen kat) oeiiii Pim: Wat is er Pom Zie je hem? Pom: (komt ook on-der het for nuis) Twee, Pim. Het zijn er twee! In de gang staan zes-tien poot-jes naast el-kaar. Pim: (kruipt nog die-per in el kaar) Wat moe-ten we be-gin-nen, Pom Pom: Ons o-ver ge-ven. Te-gen twee acht-po-ters kan ik niet op. Twee! Ze zul-len het he-le huis in be-slag ne-men. Al hun acht- po-ten op al on-ze din-gen zet-ten Ook op ons. Het is uit, Pim. Straks zul-len wij de die-ren zon der huis z(jn! Pim: Mis-schien kan de vrouw ons red-den Pom: Te-gen acht-po-ters kan zij ook niet op. Ze heeft er zelf maar twee. Pim: Stil! Ze komt de trap af. Mis-schien sprin-gen ze wel te-gen haar op! huis uit. Je komt er niet r Moet je dat zien. Smeer-ke-zen! Pim: (zacht) Smeer-ke-zen. zegt ze. Zijn dat ook acht-po-ters? Pom: Na-luur-lijk. Voor-uit, Pim. We moe-ten haar hei-pen. Ze is een te-gc-n twee. Met z'n drie-en krij-gen we ze er mis-schien uit. (ze rennen de gang in) Hier zijn we» vrouw! Dö vrouw: Ga je. Ga je. Hoe dur ven jul-lie nog on-der o-gen te ko men? Eerst mijn mool-e scho-ne gang met mod-der-po-ten ma-ken en dan net doen of er niets ge beurt is. Weg. Weg, smeer-ke-zen! Pim en Pom stui-ven te-rug on der het for-nuis. DEN HAAG (AM') De heroriënta tie van liet Nederlandse onderwijsbe-1 stel is niet ie realiseren met een her ziening van het wettelijk kader. De ei genlijke heroriëntatie zal moeten plaals vinden op de instituten zelf. Het wel en wee van ons onderwijs hangt tenslot te niet af van de wetgeving, maar van de wijze, waarop die in de praktijk van alle dag concreet wordt uitgevoerd. Deze gedachte gaf woensdagmorgen staatssecretaris inr J. H. Grosheide van onderwijs en wetenschappen mee aan het congres van de Raad van Studeren den (RVS), dat in het Nederlandse congresgebouw in Den Haag werd ge houden. Het congresthema luide- .her structurering hoger (beroeps) onder wijs HBO i De staatssecretaris stelde in zijn ope ningswoord vast, dat het woord inspraak een nieuwe betekenis heeft gekregen. Over de juiste betekenis en ae draag wijdte van het nieuwe begrip bestaat nog geen eenstemmigheid. Hij wees er op, dat inspraak toch duidt op het mee spreken over de organisatie, het doel en de inhoud van het onderwijs door alle betrokkenen. Na de samenwerking tus sen het ministerie en de RVS te hebben gememoreerd, merkte mr Grosheide op dat voor een verdere goede samenwer king het van groot belang lijkt dat de bewindslieden te weten komen, wat de RVS verder voor ogen staat. Sectie vhmo niet in fusie ouderraad - volksonderwijs DEN HAAG (ANP) De sectie VHMO van de Nederlandse Ouderraad voor het Openbaar Onderwijs wil niet deelnemen aan de fusie van dc Nederlandse Ouder raad voor het Openbaar Onderwijs met de Vereniging Volksonderwijs. Per 1 ja nuari de datum waarop de fusie van kracht zal worden zal de sectie VHMO zich in een afzonderlijke federa tie verenigen, zo heeft de voorzitter van de sectie VHMO, mr J. J. A. Logeman, meegedeeld. De sectie-voorzitter acht het niet mo gelijk, dat de oudercommissie in het openbaar voortgezet onderwijs een in het bijzonder op dit onderwijs ge richte inspraak tot ontwikkeling kun nen laten komen in een structuur, waar in de meerderheid van de leden uit ou dercommissies van kleuter- en lagere scholen bestaat. Receptie voor en werk van 70-jarige Joris Ivens S AMSTERDAM (ANP) Vele bekende 5 figuren uit de Nederlandse filmwereld. S: onder wie de cineast Bert Haanstra en 1 de filmregisseur Fons Rademakers, heb-, glben woensdagmiddag de receptie be- g zocht, die de leerlingen van de Neder- gllandse filmacademie in Amsterdam de g! cineast Joris Ivens in de Brakke Grond Si in de hoofdstad aanboden ter ere van Ejzijn 70e verjaardag. Ook de Russische E| ambassadeur in ons land. Vladimir S. 5Lavrov, kwam met een kleine delega- S5| tie uit Den Haag om de cineast per- gisoonlijk te feliciteren en hem een ge ls schenk te overhandigen. De leerlingen g van de academie boden hem een geld sbedrag aan om de kosten te kunnen 5 dekken van de afwerking van zijn laat- lllllllllllllllllllllllllllllllimillllIlllllllIllllllllimmiEMIIIIIIIIlllllllllllIlin *te film over Vietnam. Pim: Snap jij dat nou? We kwa men haar juist hei-pen! Pom: (woedend) Smeer-kees. Te- ADVERTENTIE) heeft de nieuwste modellen horloges en klokken. En de grootste keuze. Dèt is nu juist het voordeel van de speciaalzaak. De feestelijke dagen komen eraan, 'tis nu de hoogste tijd om licht en gezelligheid te kopen. Want... dat fleurt de hele kamer op! VADER CATS' In uw blad van 20 november 1968 In de rubriek .Zelandica', wordt, naar aanleiding van een beschrijving van het standbeeld van de dichter Jacob Cats, geschreven over het verma nende gebaar dat Cats zou maken en dat aanleiding zou zijn geweest om in Brouwershaven nog heden te spreken over Vader Cats'. Wellicht heeft dit ertoe bijgedragen, maar ,Vader Cats' was zeer zeker in Zeeland bekend om het onderwij zende en stichtende in zijn dicht kunst. Algemeen bekend is, dat in Zeeland de werken van Cats naast de Bijbel op de boekenplank ston den. Het vermanende gebaar van Cats standbeeld is echter niet oor spronkelijk. De waarschuwende wijs vinger echter was reeds voor de .tweede wereldoorlog afgebroken. Toen men in 1959 ait mankement wilde herstellen en men daartoe ging zoeken in oude afbeeldingen vond men een oude plaat uit een jaar na de plaatsing (1830) waaruit bleek, dat de rechterwijsvinger niet om hoog wees; maar dat de vinger met 't topje op het uiterste kootje van de duim rustte. Het gebaar van ,iets fijns'. Bij onderzoek van het beeld door de toenmalige burgemeester en de Zierikzeese steenhouwer bleek dit volledig te kloppen. Aan de ma nier waarop het begin van de wijs vinger aan de hand vast zat, was duidelijk te zien. dat de vinger niet omhoog kon hebben gewezen. Klaar blijkelijk was. in vermoedelijk de 2e helft van vorige eeuw, de hand beschadigd geworden en heeft men toen gedachtig aan Cats vermanen de dichtkunst gemeend een waar schuwende vinger te moeten aan brengen. Sedert het voorjaar van 1959 echter, prijkt het standbeeld weer in zijn oorspronkelijke vorm. J. M. J. Lokker Zierikzee Dr J. Teslnk, directeur van de Ge zondheidsdienst voor dieren te Goes, zei onlangs, dat. er in Zeeland alle reden is waakzaam te zijn voor lucht vervuiling. De resultaten van de me tingen in het Sloe geven aan. zo ver volgde hij, dat het verstandig is met meten verder te gaan. Er moeten, naar het oordeel van dr Teslnk, stren ge eisen worden gesteld aan daar voor in aanmerking komende in dustriële ondernemingen. Zonder de ze eisen zullen we met de fruitteelt in en bij het Sloe narigheid mee maken als Hoechst zijn produktie verdubbelt en er een nluminiumfa- brïek verschijnt, voorspelde hij. Dr Tesink zei verder, dat er bij de uitbouw van de chemische industrie ln het Sloe voor het gehele land bouwgebied van Zuid-Beveland een scherm kan komen te liggen, waar door de groei van de gewassen wordt vertraagd en er neurotische effec ten kunnen optreden bij de mens. Tot zover een uittreksel uit het be toog van dr Tesink, die, naar ;k dacnt, een bij uitstek deskundige is om een en ander te beoordelen. Wat mij vooral getroffen heeft is de uit lating, dat er een scherm (neerslag) kan komen te liggen over ons ge west Zuid-Beveland. Als de wind uit het oosten waalt, za! ook Walcheren daarvan last ondervinden. Wat de gevolgen zijn: .vertraging van de groei der gewassen en neurotische effecten bij de mens'. In plan Zuid te Middelburg is onlangs een bruine neerslag ontdekt. Na deze medede ling heb ik niet meer gehoord, wat deze neerslag is geweest. Heeft men dit geval serieus onderzocht en, zo ja. wat zijn de resultaten van dat onderzoek geweest? Wij hebben er recht op dat te weten. Gedeputeerde staten lopen hun schoenen stuk om zoveel mogelijk industrlën naar Zee land te krijgen. Wat zijn de resul taten van de metingen in het Sloe- gebied? Wij willen graag, neen wij eisen, volledige openheid. Wij zou den graag van Zeeland een recreatie gebied willen maken, met zuivere lucht om vrij te kunnen ademen, zonder industriën (vooral geen che mische industriën). Laat de land en tuinbouw en fruitteelt toch flink in het geweer komen tegen de be doeling van g.s. om alle mogelijke industriën aan te trekken, waardoor Zeeland wel eens op Roer-gebied zou kunnen gaan lijken wat de lucht en waterverontreiniging betreft. En laten de leden van gedeputeerde staten zich vooral realiseren, wat ze gaan doen om de industrie-vestiging in Zeeland ten koste van onze ge zondheid te bevorderen. Laat Zee land zijn karakter en zijn zuivere lucht behouden. ARNHEM (ANP) Een jaar gevange nisstraf mei aftrek en Ier beschikking «lellen van de regering heeft: woensdag de procureur-generaal b(j liet gerechts hof te Arnhem, mr G. W. C. Bjjvoet geëist tegen de 39-jarige textielarbeider A. D. uit Dedemsvaart. Deze zou op 23 november vorig jiuir te Balkbrug de 15-jarige Nellelje de Haan met een baksteen hebben doodgeslagen. De els betekende bevestiging van het vonnis van do rechtbank te Zwolle. De officier aldaar had 5 jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering geëist. (ADVERTENTIE) De HAAGSE POST publiceert een artikel (p. 4 en 5) over wa tervervuiling, dat volgens dit weekblad een nationaal schan daal dreigt te worden. .Een stui tend voorbeeld is de lozing van het rioleringsvocht van Harder wijk, dat op uiterst eenvoudige en praktische manier via een pijpleiding in het Veluwemeer terecht komt. Op het belenden de stuk grond is weliswaar een zuiveringsinstallatie in aanbouw, maar intussen ziet de toerist, die zich via de verbinding met Oostelijk-Flevoland naar het aan de overkant liggende Velu- westrand wil begeven, een grote bruine vlek, die zich over het water van het meer verspreidt (20.000 kubieke meter per dag).' De Haagse Post laat de Franse jour nalist Jean Jacques Servan-Schreiber aan hel, woord (p. 15), die het Ame rikaanse streven om meer invloed in Europese te krijgen, als volgt afdoet: .Als Amerika de zaken niet in eigen hand houdt, dan loopt het mis. de andere naties zullen foutieve beslis singen nemen. En dat gaat niet op. De andere landen zijn even intelligent als Amerika. Daar moeten ze ver trouwen in hebben! Wij zijn allen aan elkaar gelijk en de Amerikanen moe ten onder eigen ogen zien dat wij zelf de beslissingen voor Europa kun nen nemen'. ELSEVIERS WEEKBLAD maakt zich bij monde van H. A. Lunshof ongerust over de situatie in Frankrijk (p. 63). ,Als de Franse regering denkt met concessies, met overleg, met meer loon en minder werken, met vrijheid om politiek te bedrijven op de scholen dit gevaar meent te kunnen bezweren, vergist zij zich even deerlijk als Lode wijk XVI, de meest hervormingsgezinde van alle Franse koningen. Hij dacht, gelijk thans Capitani of Couve de Murvilie met tegenstanders te doen te heb ben die oprecht verbeteringen na streefden. En hij begreep te laat dat het ra,dikale element elk gezag naar de kroon steekt, ten einde zien later aan een harder en veel bloediger be stuur te onderwerpen.' Mr Hiltermann schrijft (p. 88) over een .Escalatie aan de Bosporus'. ,De Zwarte Zee is zonder enige twijfel strategische sfeer van de Nato. Zon der van provocatie te kunnen woi ueu beticht of verdacht, zouden schepen van tal van NATO-leden hun vlag in de Zwarte Zee hebben kunnen verto nen en daarmee het feitelijke mono polie van Pact van Warscnau-vlolen en Turkije hebben doorbroken. Dat echter torpedojagers van de VS na mens de met-communistische wereld in de Zwarte Zee moeten demonstre ren, bewijst zowel dat de cohesie en solidariteit in de NATO te gering is, als dat alle geschilpunten overbodig worden toegesplitsl lot tegenstellin gen tussen Rusland en Amerika'. Kalec/iisnws In HERVORMD NEDERLAND schrijft prof. dr A. J. Bronkhorst over '68: .Rome benauwd voor ruimte-ge vende katechismus en de Kardina len .Italiaanse kranten zien in Neder land een schlsmaaankomen. .Pater Van den Berg werd door het genera laat van zijn orde benaderd om een rapport over zijn provinciaal, pater Mijnsbergen. op te stellen Dit zijn allemaal symptomen van een groeien de spanning tussen de Romeinse in stanties en dn Nederlandse kerkpro vincie en de gevolgde methoden her inneren ons telkens weer aan een tijd, die nog wel niet zo heel lang achter ons ligt. maar die we toch voorgoed voorbij meenden te mogen beschou wen'. ACCENT'S Hoofdredacteur C. Bauer schrijft naar aanleiding van de mari tieme activiteiten van de VS en de Sowjet-Unie in respectievelijk de Zwarte en de Middellandse Zee (p. 5 e.v.), dat er in dat deel van de we reld een storm dreigt op te steken. .Alle gesprekken over een vreedzame samenwerking ten spijt, voelen de twee grote mogendheden zich voort durend door elkaar geprovoceerd. En dat ls bepaald niet het klimaat waar in de vrede het beste gedijt. Dat dit alles zich afspeelt niet. aan de muur in Berlijn, maar in het gebied van de Middellandse Zee. verandert niets aan de ernst van de situatie'. In DE GROENE behandelt (op p. li W. G. Wolters het vorige week door Peking aan Washington gedane voor stel om te komen tot een verdrag van wederzijdse vreedzame coëxistentie .De Chinese stap op dit moment is goed getimed. Amerika zit in een overgangsfase Nixon en zijn advi seurs zijn bezig een nieuwe politiek uit te stippelen voor de komende ja ren. Nixon heet voorstander te zijn van een iets hardere houding tegen over ue Sowjet-Unie. al zal de alge mene trend naar ontspanning tussen de twee landen voortgezet worden. Nixon wordt nu echter door Peking uitgenodigd de Amerikaanse Azië- politiek te herzien. China is kennelijk niet van plan de Russlsch-Ameri- kaanse toenadering lijdzaam aan te zien'. Angsi voor onbekende In VRIJ NEDERLAND vraagt J. van Tijn i p. 1zich af waarom de vakbondsleiders de laatste tijd zo veel van zich laten horen. .Stel nu eens dat ledenverlies een belangrijke drijf veer is bij de fellere stellingname van Kloos, Mertens, Van Eibergen en an deren Dat lijkt alleen maar gunstig. Men zou immers kunnen verwachten, dat de vakbondsleiders zich daardoor zouden laten verleiden tot nog voor zichtiger manoeuvreren, om de scha pen bij elkaar te houden. Maar het tegendeel is waar: zij roepen om sta king, reppen van het verbreken van het georganiseerd overleg'. Bibeb heeft een gesprek met de in Amerika levende Nederlandse dichter /romancier Leo Vroman (p. 3 e.v.). Sprekend over het negerprobleem, zegt hij.Het anti-semitisme in Duits land richtte zich altijd tegen de jo den die ze niet kenden. De joden die men wel kende die waren anders, be ter. Het is altijd: we bedoelen jou niet. Anti-neger, anti-jood, zij komt voort uit angst voor het onbekende, en ook uit angst om de mindere te zijn.' In DE NIEUWELING vertelt de Duitse abt Alkuin Heising, waarom hij zijn abdij voorgoed heeft verlaten (p. 3): .Ik heb verzocht om ontsla gen te worden uit mijn functie als abt omdat mijn geweten daartoe dringt: Ik kan niet langer behoren bij de dragers van het kerkelijk gezag die ondanks de beste bedoelingen door hui» autoritaire stijl de binnenkerke lijke ontwikkeling blokkeren. Door mijn besluit geef ik te kennen, dat ik deze situatie beschouw als onhoud baar en noodlottig'. Ischa spreekt (p. 7) met Cesar Do- mela Nieuwenhuis, die een groot deel van zijn leven in Parijs doorbracht. Over zijn beroemde vader zegt hij: ,Npp, rnijn vader was geen dictator. Hij was een apostel! Mijn vader heeft nooit met mij gespeeld toen ik klein was. Maar ik was een lichtstraal in zijn huis.' PANORAMA schildert .het alfabet der verschrikkingen' (pag. 15 e.v.). In een uitgebreid artikel over de che mische en biologische oorlogsvoering kan de lezer kennismaken met de tal loze soorten vernietigingswapens en hun mogelijke bestrijdingsmiddelen. Beate Klarsfeld gaf bondskanselier Kiesinger een klap in het gezicht. Het hoe en waarom wordt door Pa norama uitvoerig uit de doeken ge daan (pag. 30 e.v.). Tenslotte kan men ln Panorama ook enige wetens waardigheden vernemen over het wil de leven van de .Speeljongen van Ne derland' Wim Wagenaar tp. 44 e.v.). SPIEGEL, Sinds twee weken in klei ner formaat, pittiger opmaak en zon der het lidwoord .de', vertelt over de talloze jonge meisjes die jaarlijks in Nederland verdwijnen. In Parijs werd zjj door een schimmige figuur, die zichzelf impressario noemde, opgevan gen en gepresenteerd aan de directie van een" befaamde nachtclub in een der zijstraten van Place Blanche. Zij werd er nauwkeurig gemonsterd en moest zelfs in bikini op de Bühne Neumaii laat aan de hand van kaar ten de afgelopen twintig spannende jaren de Revu passeren (p. 17 e.v.). Tenslotte legt Spiegel aan twaalf be kende Nederlanders drie vragen voor (welke gebeurtenis in Nederland heeft in het afgelopen jaar de meeste indruk op u gemaakt' .Wat was uw prettigste ervaring in '68' .Wat vond u de leukste mop?') Die o.a. beant woord worden door Ada Kok, Jan Mertens. Cornelis Verolme, Anne Vondeling en mrg Bluyssen (p. 25 e.v.). NIEUW REVU schetst het beeld van de zgn. .Zwarte' casino's (p. 8 e.v.) en laat de eigenaar van zo'n ille gaal speelhol zeggen: ,Als iemand alles heeft verloren, krijgt hij als hij weggaat vijftien procent van zijn ver lies terug. Niemand gaat bij mij zon der geld de deur uit. Dat is in alle zwarte speelclubs zo.' Stella Levy, de opperbevelhebster van het Israëlische vrouwenleger, vertelt haar levensverhaal aan Trix Betlem (p. 15 e.v.) terwijl de lezers tenslotte ook iets kunnen vernemen over de vliegende dokters in Afrika, wier operatie-terrein vaak zo groot is als heel West-Europa (p. .24, e.v.). Naar aanleiding van het ingezonden stuk van 28 november j.l. van de heer van de Repe, alsmede de ver ontrusting over de wijze van schrift- uitlegging door Kuitert e.a. moet mi] toch een vraag van het hart aan d« groep der verontrusten. Hoewel ik zeer blij ben met uw reaktie op het aanvallen van de bij bel en zelf de bijbel als het onfe.lbara woord van God houd, komt het mil toch voor dat u te vee! aandacht besteedt aan de vraag: ,Hoe moei men de schrift uitleggen', dan aani ,Hoe moet men de schrift uitvoeren'. Misschien, verontrusten, ligt u wak ker omdat Bultman. Kuitert e.a. het gezag van de bijbel verscheuren» maar ligt u ook wakker, omdat duizenden christenen achter het ij zeren gordijn in gevangenissen zit ten. U belegt akties en vergaderin gen om te protesteren tegen kerke lijke leiders, omdat ze de bijbel willen inpassen in de wetenschap, maar protesteert u ook tegen hen, omdat ze aan martelaars, als ds Wurmbrandt, die voor het geloof 15 jaar in communistische gevangenis sen heeft gezeten, geen aandacht hebben. U vreest, da' uw kinderen straks niet meer de rechte leer zul len horen, maar vreest u niet voor het lot van de duizenden christen kinderen onder de communistische terreur? Wij allen, genisten en geruste ver ontrusten moeten ons verontrusten over de toestand, waarin onze broe ders en zusters van de ondergrondse kerken zich bevinden. Is u die toe stand niet bekend? Mogelijk. Leest u dan eens ,De Ondergrondse Kerk, gemarteld om Christus wil', door as R, Wurmbrandt of nodigt u ds Wurmbrandt eens uit om op uw ver gaderingen te spreken Ik weet ze ker, dat u dan pas echt verontrust wordt, over uw broeders martela ren en.... over u zelf, omdat u zo lang hebt geslapen er, Jezus straks misschien tot u zeggen moet: Jk was naakt, ziek en Ln de gevangenis en gij hebt mij niet bezocht' (Matth. 25:43). W. Notebaart Middelburg Vanmorgen lazen we In de PZC o.m. de uitslag van de op 6 december gehouden keuringen te Goes. De aan hef hiervan is maar matig geslaagd. In de volksmond wordt deze keuring geen .paarden markt" genoemd Op een paardenmarkt worden uitslui tend paarden voor verkoop aange voerd. Verder wordt de eigenlijke keuring nauwelijks aangevoerd en lijkt het meer te zijn ,de dag der verkeers problemen'. Even bij aan- en afvoer der jaarden hebben enkele veewa gens werkelijk enige storing in het verkeer veroorzaakt.Het gros stond de hele dag geparkeerd op het mid denterrein en konden geen last be zorgen. We willen u dan als insider wel laten weten dat het bezoek be langrijk beter was dan vorige ma len o.m. vele Brabantse en enkele Belgische fokkers waren er heen ge komen. De keuring van jonge paar den te Goes op de daarvoor buiten gewoon geschikte Grote Markt wordt steeds drukker bezocht. Er waren zelfs nog meer paarden dan vorig jaar. waaruit blijkt dat de fokkers vertrouwen stellen m deze manifes tatie. Vooral veel beste veulens wa ren er. terwijl in alle rubrieken goede tot beste producten op kon waren te vinden. Bij de 3!~ jarige merries werden aile paarden met een eerste prijs bekroond. Bij de 30 aanvoerders waren er een paar Waicherse producten die o\eial da kop kunnen doen. terwijl ook bij de hengsten er verschillende met toe komst waren. Negen staigroepen van 3 stuks vormden het sio: van aeze mooie en interessante keuring en ook hierbij wederom 6 welverdiends eerste prijzen. De fokkers zijn veel dank verschuldigd aan het gemeen tebestuur van Goes dat voor hen agrarisch streven puik op de bres wil slaan. A. L Schrter Kapelle Secr. Bond van Samenwerkende Zeeuwse Paardenfokkers {ADVERTENTIE) vindt u alles wat uw hart begeert Scheldestraat 15 - VLISSINGEN Telefoon 01184-2204

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17