,Niet hopeloos, maar wel delicaat' WERKGEVERS WILLEN GESPREK METAAL-CAO OP GANG BRENGEN Drie mensen vermist op Westerschelde Voorstel voor een éénjarig contract verworpen Overval op bank in Breda Amerikaanse jagers naar de Zwarte Zee Onwerkwilligen in Noord-Brabant: geen bemiddeling meer Vandaag in de krant... Leo de Zwijger AMERIKAANSE VERSTERKINGEN SPOEDIG NAAR DUITSLAND Ondanks protest van Russen Winters bij tien zonloze dagen VERGIFTIGING ARBEIDER UIT OLDENBROEK ZEESCHIP RAMDE BINNENVAARDER SCHIP ZONK BINNEN DE MINUUT 211e jaargang no. 289 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE,VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 december 1968 fiandslad/iippies in Middelburg Pagina 2 OEN HAAG Vanochtend om 11 uur zullen de drie vakbonden, die bij de onderhandelingen over een nieuwe cao-groot-metaal zijn betrokken, op de landelijke kadervergaderingen, die zij in Arnhem en Utrecht houden, hun standpunt bekendmaken met betrekking tot de nieuwe voorstellen, die de werkgevers hen donderdag jl. hebben gedaan. De metaalwerkgevers hielden gisteravond een persconferentie ter toelichting van hun voorstellen, maar weiger den het embargo op hun mededelingen te vervroegen. Kennelijk om de vakbonden niet verder in het harnas te jagen, wilde men niet hebben dat de voorstellen voor vanmorgen 11 uur in de pers ,erschenen. Van andere zijde werd echter ver-| incident Vertegenwoordigers van een; aantal landelijke ochtendbladen protes-1 dat het bij de nieuwste teerden bij ir v. d. Pols. leider van de •aan' werkgeversdelegatie bij de loononder- i aan handelingen, tegen deze gang van za ken. De werkgeversdelegatie was echter, niet bereid tot een andere regeling te ko-1 men, waarna de protesterende journalis ten besloten de persconferentie niet Dij te wonen. Ir v. d. Pols noemde bij deze gelegenheid de situatie bij de loononder-: handelingen .niet hopeloos, maar wel de-1 licaat'. nomen, rerkgeversvoorstellen m 1. een afwijzing van het voor stel van de vakbonden een cao met een looptijd van één jaar af te slui ten (met een loonstijging van 7 procent)2. de werkgevers zou den bereid zijn met de bonden te praten over hun visie op de econo- situatie, waarin de groot- metaal verkeert; 3. in het uiterste H zouden de werkgevers arbi- ringen van dé werknemersorganisaties wordt een grote belangstelling verwacht. Voor zover bekend zullen in Arnhem een zeventienhonderd leden van de Christe lijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en Elektrotechnische Industrie de vergadering in Musis Sacrum bijwonen. Op de bijeenkomst van de katholieke tnee voor een voortzetting van dei hond St-Ely in de Merwedehal van de jaarbeurs in Utrecht worden omstreeks onderhandelingen Willen inroepen, vijfentwintighonderd man verwacht en op de samenkomst die Is belegd door de Metaalbedrijfsbond NVV in de Margriet hal van de jaarbeurs in Utrecht circa vierduizend. Incident s van de werkgevers hun voor tellen tot vanmorgen 11 uur onder em- karjo te houden leidde gisteravond op persconferentie tot een journalistiek Drie vermisten OP de Westerschelde bij Hans- weert deed zich gistermiddag een aanvaring voor waarbij drie men- n worden vermist (pag. 1). Onwerkwilligen DE zogenaamde onwerkwilligen in Noord-Brabant zullen waarschijn lijk in januari aanstaande worden Uitgesloten van arbeidsbemidde ling door de gewestelijke arbeids bureaus (pag. 1). Drijvend dok De Schelde te Vllssingen krijgt er binnenkort een drijvend dok bij ter aanvulling van de bedrijfs- accommodatie in de Schcldepoort- werf (pag. 2). Koffie VAN NELLE zal geen Supra- koffie meer leveren aan Albert Heyn pag. 3 Ky VICE-president Ky van Zuid- Vietnam geeft de vredesconferen tie in Parijs .veel kans van sla gen' (pag 6). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 6. Zeeuws nieuwspagina's 2, 4, 5. Financieel nieuwspagina 11. Sport: pagina 7. Radio en telelvisie: pagina 9. n"f/f tonrr'Qdviicur Ail r.ni Noort Het kunst enaarstijd.schri ft uit de twintiger jaren De Stijl' is opnieuw in dn handel, hetgeen ook kan worden gezegd van het Woordenboek der Zeeuwse dia- Ierten, welke ngmitgave door Hans Warren i an commentaar wordt vooreien. Pag. 15: Maandelijkse autopagi na met allerlei nieuwtjes en de autotest van Henk van Zalinge. Pap. 11: Op de pagina mar de mouw vertelt unvr. L. Mol-dr Ia per uil Wol pli aartsdijk over de vrijetijdsbesteding van de platte landsvrouwen in Zeeland. Pag. 10: Laatste artikel in een se rie vn drie over oorlog en vrede. Stemmen uit de kerken. Pap >i dammen, 'schaleen, bridge puzzel, hengelaarsrubriek en prijs- plaat. VS geteisterd door Hongkong-griep MSTERDAM Het Panamese vrachtschip Amalia dat op 25 no vember voor de kust van Castri- cum in brand geraakte is vrijdag morgen de Amsterdamse haven binnengesleept. Op de foto het ge blakerde schip aan de kade. Buit slechts 1800 gulden BREDA (GPD) In de zoge naamde Belgische buurt in Breda- noord is vrijdagavond weer een bankoverval gepleegd. Evenals vier weken geleden bij het bijkan toor van de boerenleenbank in deze buurt het geval was, kwam om kwart over zeven een man met een nylonkous over zijn hoofd het bij-I kantoor van de Algemene Bank Nederland binnen. Met iets in zijn hand, dat op een vuurwapen leek, dwong hij de kassier, de heer Van Mierlo, tot afgifte van een geldbe drag dat bij de hand lag. Achteraf bleek dit een bedrag van 1800 gul- den te zijn. Zowel de kassier als diens assistentes, die nog aan het werk waren omdat het bijkantoor op vrijdagavond geopend is, zagen geen kans iets te ondernemen. De man maakte zich snel uit de voeten en is waarschijnlijk gevlucht ln een auto. Drie huizen verder is een bijkantoor van de Amro-bank, zodat de dader rustig heeft kunnen kiezen uit twee kantoren die bel den geopend waren. Toen er ln het bij kantoor van de Algemene Bank Neder land nog slechts twee meisjes aanwezig waren, neeft de man voldoende moea gevonden om zijn slag te slaan. >e beide meisjes waren na afloop van de overval zo overstuur, dat zij met een au to naar huis gebracht moesten worden De politie beschikt over een vaag signa lement. Er is deze week een opvallend debatje in de tweede ka mer geweest over de ves tiging van Shell-chemie bij de Moerdijk. De PvdA drong aan op openheid en vroeg om na dere gegevens inzake de over eenkomst met Shell. Maar minister De Block voelde daar weinig voor. .Wanneer de kamer wil mee-onderhandelen wordt mijn taak onmogelijk', zei hij. ,Ik ben verantwoordelijk voor het aantrekken van bedrijven en aanvaard daarvan de consequenties'. Wel wilde hij de kamer commissie voor economische zaken ver trouwelijk inlichten over de voorwaarden die aan het bedrijf worden gesteld met betrekking tot de water-, bodem- en luchtverontreiniging. Ondanks aandrin gen uit de kamer om toch een soepeler standpunt in te nemen, bleef de minister halsstarrig. De bewindsman had al eerder een der gelijk standpunt ingenomen, maar toen waren de onderhandelingen nog niet beëindigd: hij weigerde destijds eveneens elke inlichting aan de kamer omdat hij toen evennra wenste, dat de volksvertegenwoordiging zou mee onder handelen. Daarbij ging hij zelfs zover, dat hij de vaste kamercommissie voor economische zaken verzocht af te zien van haar voornemen om zelf eens met Shell te gaan praten. Dat was nog in het stadium van de geruchten, de ge ruchten namelijk dat het bedrijf naar Antwerpen zou gaan. Maar nu dat alles achter de rug is en Shell een besluit heeft genomen zou men toch mogen aanne men, dat de minister opening van zaken gaat geven. Er zijn nogal wat vragem wat is het bedrijf toegezegd over de toe gankelijkheid op langere termijn voor zeeschepen, hoe hoog was de premie (Shell zelf heeft een bedrag van Uen imiljoen genoemd), welke voorwaarden zijn er gesteld ter voorkoming van de (lucht- en waterverontreiniging? En dat zijn nog maar de meest voor de hand j liggende. fia ntlijn KUSTVAARDER VICTORY MET ERNSTIGE SCHADE IN CHERBOURG DEN HAAG (ANP) Het 3 tende Nederlandse schip Victc Scheepvaartkantoor Groningen") is c WASHINGTON (AFP) —Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekendgemaakt, dat 15.500 mi litairen alsook vier groepen F-4 Phan- tom-jachtbommenwerpers in de loop van januari en februari naar West-Duits- Het centrum ten in Atlanta 0 epidemie in de naaste toekomst. sr a6oo4„v7hïh SwEdtta"" £t hrach?. Het .eïtp 5« leEfn £5 JX befltagsba- water liggende rots was gevaren, heeft te venn. dere besmettelijke ziek- een tien meter lange scheur in zijn De militairen zullen naar de VS terug Zy zijn ongedeerd. VS: niet in strijd met conventie van Montreux NAPELS. MOSKOU (RTR) Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine in Napels heeft vrij dag gezegd, dat twee torpedoja gers van de Amerikaanse zesde vloot binnen enkele dagen naar de der. Hij mocht niet zeggen of zij atoomkoppen aan boord hebben. Het Russische partijblad .Prawda' be schuldigde de Amerikanen vrijdag van pogingen de spanning in het gebied van de Zwarte Zee op te voeren door twee jagers door de Bosporus te zen den. .Het Midden-Oosten ervaart ni zullen in Europa blijven tot nader der alvorens eveneens naar de VS te rug te keren. Deze Amerikaanse maat regel wordt door waarnemers uitge legd als een maatregel ter versterking van de strijdkrachten der NAVO na de militaire bezetting van Tsjecho-Slowa- kije door de Sowjet-Unie. VANAF JANUARI A.S. ,Te werk gaan met de grootste omzichtigheid' de spanning agressieve acties van de Israëlische agressor en hun Imperialistische aan- moedigers tegen de Arabieren. Het is geheel duidelijk dat het aanstaande be- zovk van de ongenode gasten tot doel heeft de toestand ingewikkelder te ma ken in een gebied dat in de onmiddel lijke omgeving van de Sowjet-Unie ligt. welk land voortdurend een politiek voert Zwarte Zee zullen varen voor rou-jvan ontspanning en meer algemene tine-operaties in internationale wa- teren. Volgens de woordvoerder volgens de .Prawda' zou een bezoek van Amerikaanse oorlogsbodems aan zijn al eerder Amerikaanse oor- de Zwarte Zee een schending lnhou- den van de conventie van Montreux in logsschepen door de Bosporus ge- jggg waarbij liet gebruik van de Bos- varen. De laatste keer gebeurde dit P°rus en de Dardaneiien slechts wordt toegestaan aan de oorlogsschepen van in juni van dit jaar, toen twee tor- de vier landen aan de Zwarte Zee. i Turkije, de Sowjet-Unie, Roemenië en pedOjagers deze route volgden. i Bulgarije en oorlogsbodems van ande re Tanden die kleiirer geschut hebben De twee schepen zijn lichte oorlogs- dan 203 mm. De rakellen van de ja- bodems die binnen de conventi." van ger hebben een kaliber van 305 mm. Montreux vallen, aldus de woordvoer-1 aldus de .Prawda'. GPD Het lykt waarschijnlijk dat het grootste deel van ons land voor maandag de zon deze maand nog niet te zien krjjgt, waarmee dan de periode van tien zonloze dagen is volgemaakt. In Zeeland werd vrijdag nog 4 graden bereikt, in het noorden en oosten van ons land kwam de temperatuur nau welijks boven het vriespunt. Al komt het niet verder dan wat lichte vorst in de nacht, toch wordt het wat kouder, doordat als gevolg van luchtdrukdalingen in Frankrijk de oostelijke wind iets toeneemt. Dat gevoegd bij een grauwe lucht en temperaturen om het vriespunt geeft het geheel een wat winterse situatie De tendens is wel gunstig voor een geleide lijk opdringende vorstperiode, maar het is opvallend dat momen teel in Midden en Noord-Europa nauwelijks meer dan lichte vorst voorkomt. Alleen in Noord-Rus land vriest het streng. Een koude golf van enige betekenis dreigt er daarom voorlopig niet. Het is wel jammer dat de zon nfet door breekt. want dat zou deze wat winterse decemberdagen belang rijk aamgenamer maken. DEN BOSCH (ANP) In Noord- Brabant zullen waarschijnlijk reeds vanaf 1 januari a.s. ingeschreve nen bij de gewestelijke arbeidsbu reaus, die door eigen optreden en houding in onvoldoende mate mee werken om via de GAB's passende arbeid te verkrijgen, van verdere bemiddeling worden uitgesloten. De hoofdinspecteur-directeur Ir 1 Wildt gaat nl- gebruik maliën van door de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening verleende bevoegdheid tot deze uitsluiting. Deze bevoegdheid is op de eerste plaats gegeven in het kader van liet streven naar meer duidelijkheid met betrekking tot de werkelijke stand van de werkloosheid. De onduidelijkheid die thans hierover be staat. resuiteert herhaaldelijk in de vraagstelling hoe het mogelijk ls dat on danks een vrij aanzienlijke werkloosheid er toch voor allerlei bedrijfstakken niet aan personeel is te komen. Bovendien zijn het deze onwerkwilligen. die de GAB's bij het bedrijfsleven hun gezicht, doen verliezen, daar zij een telkens te-, rugkerende bron van teleurstelling blij ven, die na enkele dagen of weken steeds weer op het GAB terugkomen. Het GAB kan na invoering van deze maatregel meer aandacht besteden aan de bemidde- j ling van de bonafide werkzoekenden, en I tenslotte wordt hiermee voorkomen dati men zich alleen als werkzoekend laat! inschrijven om naast een uitkering zijn! inkomen met .zwarte' arbeid te kunnen verdienen. Omzichtigheid Bij het toepassen van deze bevoegd heid zal met de grootste omzichtig heid te werk worden gegaan en ér wordt voor gewaakt, dat iedere wille keur is uitgesloten. Zowel de advies commissie van het GAB als de be drijfsvereniging krijgen tevoren in spraak. Zeker is dat in een dergelijk (Zie slot pag. 3 kol. 1) De minister weigert echter. Tijdens het debat zei hij zelfs op zeker ogen blik: .Als u deze dingen van mij wilt weten dan is het voor mij onmoge lijk om mijn beleid uit te voeren. Op die manier kan ik geen bedrijven meer aan trekken'. Een geladen woord. Het komt er in feite op neer, dat de bewindsman de kamer meedeelt: ,U krijgt van mij niets te horen vóórdat ik u voor voldon gen feiten kan stellen, waarna lk wel eens zal kijken of ik u over die feiten details kan meedelen'. Wat gebeurt hier? Het parlement wordt buiten spel gezet. Zoals dat al meer is gebeurd, door dezelfde minister. We behoeven slechts te denken aan de goedkope aard- gaspot: deze bewindsman heeft altijd ge zwegen als hem om preciese details werd gevraagd over eertijds gedane toezeggingen aan Aldel ln DelfzijL Het ziet er naar uit dat dit probleem de feitelijke uitschakeling van het parle ment in de toekomst meer en meer gaat spelen: de economische groei van ons land vergt immers dat bedrijven worden aangetrokken, vergt ook dat de overheid de helpende hand biedt zowel in de sector infrastructuur als wat be treft de directe steun aan bedreven. Van dat laatste was er in de kamer nog een tweede voorbeeld voorhanden: Verolme. Aan dit concern is een kredietgarantie verstrekt van honderdenvijf miljoen gul den voor de bouw van een mammoet dok. maar minister De Block moet er eerst nog eens over denken of hij de tussen de staat er Verolme gesloten overeenkomst wel aan de kamer kan overleggen. Vermoedelijk moet hij eerst aan de grote Cornells Verolme vragen of die er geen bezwaar tegen heeft. VLIEGRAMP PERPIGNAN VEROORZAAKT DOOR KOLENDAMP LONDEN (AP) De bemanning van 5 koppen van de Britse DC-4 welke 3 juni Dij Perpignan is neergestort, waar-; bij alle 83 inzittenden om het leven kwamen, is bedwelmd door kolendamp van de defecte cabineverwarming, zo is vastgesteld bjj het onderzoek. Het toe-1 stel met 78 Britse vakantiegangers naar de Costa Brava is tegen een berg in de, Pyreneeën gevlogen. OUDENBROEK (GPD) Politie en ju stitie weigeren inlichtingen te geven over een onderzoek dat wordt ingesteld naar de vergiftiging van de 28-jarige arbeider Dries Stouw man uit de buurt schap 't Loo bij Oldenbroek. De heer Stouwman is ernstig ziek op genomen in het academisch ziekenhuis In Utrecht voor een nader medisch onder zoek na een observatie van enkele we ken in het Sophiaziekenhuis te Zwolle. In zijn urine zijn sporen van thallium aangetroffen. Zijn vrouw, mevrouw Stouwman-Kroon. is inmiddels door de politie gehoord maar men is van haar niet veel wijzer geworden. Tot ver in de omgeving gonst het van de gruchten over dit vergiftigingsgeval. Het onder zoek wordt geleid do. or de officier van' justitie, mr. P. J. Stigter te Zwolle. Mr. Stigter gaf als enig commentaar: .er zijn wel verdenkingen, maar er is geen verdachte'. De hier gesignaleerde verschijnselen passen allemaal in hetzelfde stra mien- de Industriële ontwikkeling van het moderne Nederland met alles wat er aan vast zit. vooral ook ln de sfeer van de ruimtelijke ordening, ont trekt zich steeds verder aan een open bare controle We hebben onlangs op de onbevredigende gang van zaken gewe zen, die in dit verband bij het Overleg orgaan Zuidwest-Nederland is te signa leren. De technocraten winnen veld op alle terreinen, de feiten van deze week zijn onloochenbaar: een grote raffina derij wordt in het westelijk deel van Noord-Brabant gevestigd, de regering besteedt er miljoenen aan om er voor te zorgen dat schepen bij deze vestiging kunnen komen, zij geeft het bedrijf een miljoenenpremie om te verhinderen dat het naar een ander land gaat. zij stelt voorwaarden op ter voorkoming van ver vuiling, maar zodra zij ter verantwoor ding wordt geroepen in de kamer zwijgt zij over details en weigert ze elke in lichting Ziehier een nieuwe economische •et: de economische groei van Neder land is evenredig aan frustratie van het parlement in eeenomische aangelegenhe den. Het is een trieste ontwikkeling. HANSWEERT Een seheeps- drama op de Westerschelde heeft vrijdagmorgen bij Hans- weert waarschijnlijk het leven gekost aan drie mensen. De drie opvarenden van het binnen vaartschip Marco' worden ver mist nadat him boot was ge ramd en overvaren door het Zweedse zeeschip .Tasmanic'. Het gaat oni de 24-jarige schip per C. Beenen uit Hansweert, zijn eveneens 24-jarige echtge note en hun dochtertje van ne gen maanden. Tot diep in de vrijdagmiddag heb ben verschillende schepen gezocht naar sporen van de vermiste men sen. Behalve de rijkspolitie te wa ter RP 64 en RP 10 werd daar bij onder meer hulp verleend door enkele Belgische marinevaartuigen en door de .Haai', .Tijgerhaai' en .Inktvis' van het Hansweertse ber gingsbedrijf L. Polderman. Vanmor gen zaterdag zal een duiker van dit bedrijf een onderzoek in het gezonken schip proberen in te stellen: het zoeken leverde vrijdag geen resultaat op. Mogelijk is, dat de drie vermisten zich nog in de .Marco' bevinden. 'tet scheepsongeluk gebeurde om on geveer kwart over zeven korte tijd nadat de .Marco' de haven van Hanswreert had verlaten op en kele honderden meters afstand uit de kust. Vlakbij de Marco' voer het binnenvaartschip .Disponibel?, met familie het andere schippers- Tasmanic' uit de richting Antwer pen naderde en moest uitwijken voor een nog onbekend binnenschip, dat vla de vaarroute van de zeeschepen wilde oversteken in de richting Hans- weert. Voor zover hekend begon de Zweed achteruit te slaan om \aart te min- komen. Bij deze uitwijkmanoeuvre werd de kop van de .Tasmanic' naar stuurboordzijde gedrukt. Het voor schip scheerde toen lnngs de boeg van de .Disponibel' en ramde de oorsteven ran de Marco". Dat ge beurde niet zo'n kracht dat het schip binnen de minuut zonk. Van het drama, dat zich in enkele ogenblikken op de nog donkere Wes terschelde afspeelde, waren de op varenden van de .Disponibel' ge tuige. Schipper L. van der Jagt -- vader van de vrouw van schipper Beenen van de .Marco' - en zijn echtgenote waren door de gebeur tenis totaal overstuur. Schipper L (Zie slot pag. 4 kol. 6) Het nare van deze zaken ls ook, dat het in feite om puur-technische kwesties gaat, die echter in en via het parlement verpolitiekt worden. Want als bijvoorbeeld minister De Block op I dergelijke essentiële punten weigert in lichtingen te geven, wordt hij nochtans gesteund door de regeringspartijen, die I hem in bescherming nemen, terwijl ze hem scherp zouden moeten attaqueren. Maar de politieke bescherming van deze minister wordt belangrijker geacht dan het oprukken van de technocratie. Dat zelfde zou overigens ook gebeuren als de huidige oppositie aan het bewind was. De politici zouden eens moeten in zien dat de huidige technologische ont wikkelingen een verzakelijking van het parlement vergen, een ontpolltisering. Maar de politieke partijen zien dat hele maal niet, zij blijven bekvechten over ideologieën. En ondertussen bedisselen de technocraten wat er ln ons land dient te gebeuren. Technocraat nummer één in het kabinet: minister Leo de Block Leo de Zwijger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1