VAN EN VOOR HAAR POGGENPOHL KEUKENS VONTDEK san halm Culinair avontuur KRULSPELDEN VOOR ISRAËLISCHE VROUW Mevrouw L. J. Mol-de. Jager en vrijetijd van de plattelandsvrouw l!(t J/ulaS 7 december 1968 zaterdagnummer huisvrouw heeft voorkeur voor een twee persoonsbed. Aldus een conclusietje van Prad-onderzoek 1968. En dit in tegen stelling tot jonge vrouwen met een aca demische opleiding die voorkeur geven aan een lits-jumeuux. De Italiaanse man heeft weinig meer dan lege briefjes in te brengen wanneer de gezinsuitgaven aan de orde zijn. Uit een marktonderzoek is gebleken dat de gehuwde Italiaanse vrouw haar echtge noot stratt voor beperkingen, die het gezinsleven haar oplegt, door het groot ste deel van 's mans verdiensten uit tm geven. In 75 pet van alle gezinsinko pen is de stem van de vrouw beslissend, aldus het onderzoek. In ten minste 50 pet van de gevallen beslist de vrouw zelfs wat de man voor zichzelf koopt. Behalve de huishouding is het geld ech ter de enige hobby van de Italiaanse vrouw. Van de gehuwde Italiaanse vrou wen beoefent 97 pet geheel geen sport, aldus het onderzoek. Verder blijkt, dat 73 pet geen krant en 81 pet geen boek leest. Slechts 22 pet van de gehuwde Italiaanse vrouwen maakt wel eens een wandelingetje of neemt deel aam het gezelschapsleven in de middaguren. In de avonduren gaat slechts 4 pet van de vrouvyen onder de dertig wel eens een keertje mee uit. Het gemiddelde daalt tot t pet voor oudere echtparen. Voor de eerste maal zal op het Brit se kerstdiner gebraden rendier geser veerd kunnen worden. Noorse exporteurs tasten de markt af. Het rendiervlees komt in diepgevroren toestand naar En geland. Het smaakt ongeveer als tcild- braad. Het vlees wordt als rundvlees gebraden, aldus heeft het Noorse voe dingscentrum bekendgemaakt. In de meeste landen is de helft van al le werkende vrouwen gehuwd. Dit is gebleken tijdens de in Düsseldorf ge houden derde wereldconferentie van het internationaal verbond van vrije vak verenigingen over de vraagstukken van de werkende vrouw, eerder dit jaar. De conferentie onderstreepte de noodza kelijkheid dat aan de positie van de vrouw en aan de moeilijkheden die zij ondervindt, aandacht wordt besteed en dat al het mogelijke wordt gedaan haar positie te verbeteren. Als uitersten werden tijdens de confe rentie genoemd Zweden en de Filippij nen. In Zweden tracht men de positie van man en vrouw ten aahzien van het gezin zoveel mogelijk recht te trekken. Zo maakt het in dat land bijvoorbeeld bij de ziekteverzekering geen verschil of men thuis in het gezin of buitenshuis werkt. In de Filippijnen daarentegen genoot de vrouw tot voor kort geen'onderwijs, al le beslissingen werden door haar ouders of haar man genomen en zij is alleen in het gezin werkzaam. De persdienst van Revlon heeft een prachtige sin op haar naam staan: JHt najaar zal er een stormloop komen voor goud, omdat de mond ongetwijfeld tot de vrouwelijke goudstandaard be- hoort'. En dat is nog niet alles. Hos vindt u dit: Lippen als door morgen zon beschenen ,njp". Het gaat allemaal over make-ui dan de zilverglans dit jaar, zal het goud de lippen een warm effect geven. Er zijn vier tintenbeige, coral, natural en pink. Datzelfde Revlon komt ook met een vochthoudende en beschermende basis crème in kleuren die de teint corrige ren. Met .teal'een groene crème kal meert men een blozende huid, met een lila-roze crème kan men een porselein achtige teint krijgen en een perzik-tint verbetert de vale kleur. Over deze crè me brengt men de normale make-up aan en kijk, het ideale kleurtje is daar. De wintervakbeurs voor koffers en lederwarendie van maandag 6 tot en met vrijdag 10 januari op de gehele parterre van de jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg wordt gehouden, telt 115 deelnemers en heeft een netto-expositie- ruimte van 8200 mi. Op deze beurs zal de voorfaarscollectie van de Nederlandse lederwarenindustrie worden gehouden; niet alleen voor wat betreft de nieuwe modellen, maar ook voor wat betreft de nieuwe modekleu ren. Verticaal gestreepte overalls van ka toenen badstof, driedelige kampeer- en tuinpakken, strandoveralls van badstof, visoveralls in camouflagekleuren: zie hier een greep uit de vrjjetijdskleding voor de man. Een en ander is. uiter aard, alweer bedoeld voor voorjaar en zomer van 2969. Het gaat speels toe in die mode en de term speelpakvalt ver scheidene malen. Zo'n speelpak voor de man heeft korte mouwen en bermuda- pijpen, wordt uit bedrukt katoenen jersey gemaakt en gedragen onder de nim kampeerpakken of onder zeil- overalls van geplastificeerd katoen. ADVERTENTIE bezoekt onze showroom - LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Brul» it 53.Ttl(0'SCOI 237*4 MiddelburgVisaing* Singel 16-18. Telefoon (011 80)-50 55 uw handen vragen erom desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, b" grote tube SANBAIM W handcrëme Kalfsrolletjes uit Bern Vraag de slager of hij kalfslapjes zo dun mogelijk wil plat slaan. Strooi op elk lap je zout, leg er een plak ham op, iets klei ner dan het lapje en daarop een dun reepje kaas, rol de lapjes op en bindt ze vast, bak ze in boter op de gewone manier, neem ze uit de pan en kruid in de achter gebleven boter wat gehalveerde champig nons, ongeveer 50 gram op 4 kalfsrolletjes. Stuif er wat bloem op. laat die even mee fruiten en maak dan de jus af met water en een scheutje room. Hierbij smaakt het best spaghetti en doperwtjes. Aardappelsoufflé Kook één kilogram in stukken gesneden aardappelen goed gaar, laat ze uitdampen en knijp ze fijn, vermeng ze met drie eidooiers die zijn losgeklopt met drie kop jes melk en voeg er één flink opgehoopte eetlepel bloem aan toe, klop dit luchtig, voeg er dan een 200 gram geraspte kaas bij en tenslotte de drie stijf geklopte ei witten, vul hiermee en beboter de schotel, leg er wat stukjes boter op en zet de scho tel in een goed voorverwarmde oven. Laat de soufflé ongeveer een uur in een matig hete oven bakken. Heerlijk bij groene of savooiekool. Mexicaanse lamsragoüt Snijd 600 gram lamsvlees in blokjes, wrijf die tn met een teentje knoflook en bak ze in hete olie snel aan alle kanten bruin. Stuif er wat bloem over en laat nog even verder bakken. Giet er dan 2 dl. rode wijn op en laat drie kwartier stoven. Voeg er dan enkele aan dunne reepjes gesneden worteltjes bij, een aan reepjes gesneden groene paprika, enkele aan plakken ge sneden aardappelen en 2 klein gesneden tomaten. Giet er nog een scheutje water bij, zodat alles net. onder staat, en voeg wat zout toe, 2 theelepels paprika en een mespuntje cayenne (of meer, als u wel van scherpe gerechten houdt). Laat dit te zamen in een goed gesloten pan gaar sto ven. Voeg er tenslotte nog een klein blik je maïskorrels bij en een scheutje room, laat goed door en door heet worden en dien dit gerecht op met kleine dunnen panne- koekjes en sla. Gegratineerde schol Een gerecht met de allure van tong, maar aanmerkelijk goedkoper, omdat er schol filets voor gebruikt worden. Het mag met diepvriesschol, maar als u niet opziet tegen het schoonmaken lof een vriendelijke vis- handelaar hebt) dan neemt u natuurlijk verse. Leg de filets van twee flinke schol len in een royaal beboterde vuurvaste scho tel. Vermeng een blikje tomatenpuree mei l dl. witte'wijn en l dl. water. Fruit een gehakte mi in wat boter, voeg er 100 gr kleingesneden champions bij en laat die meefrinten, giet er dan net tomatenpuree- mengsel bij en laat het geheel enkele mi nuten zachtjes doorkoken. Breng deze saus op smaak met zout, peper en xvat citroen sap en giet er wat gesmolten boter over en laat de schotel in een goed warme oven een kwartiertje gratineren. Strooi er peterselie over. Geef er aardappelpuree bi) of rijst en komkommersla. r„l(tuilsbestednig is een van die dm- ,/,e ook bij het Prad-onderzoek jiCS ,Pe jonge mevrouwen' aan de or- LktfW»'- Het onderzoek betrof een ana- L ,0,1 rlr generatieverschillen tussen LWf en oudere huisvrouwen. De belang- L,(sfr uitkomst van dit onderzoek is Liwf'nrii wel dat er drie méntaliteits- luieiisies geselecteerd konden worden. Lor dat de belangrijkste daarvan, de Lpjrfssieriüitei' los staat van i'ftftijd! We citeren: Naarmate men „nijer opgaat in het huishouden zal er is het algemeen een positiever instel- jsj bestaan tegenover de werkende ge- liwte vrouw. Daarmee blijkt samen te «iid ef" vrijetijdsbesteding, die meer itordl gekenmerkt door het lezen van 'n ^leniands modeblad en een bezoek •n een huishoudbeurs, dan door het toeken van vermaak in nachtclub en Kstaiirant. De maatschappelijke inte- ■use die blijkt uit een sterk verband v\ het luisteren en kijken naar poli ce uitzendingen, en het openstaan ,mr nieuwigheden, roepen het beeld tp roil een type huisvrouw met een Cfdere belangstellingssfeer'. De rnenta- Jlfit. de instelling van de huisvrouw, jmg of oud, in de stad of op het platte nd. bepaalt blijkbaar de keuze van (njetijdsbesteding. hpt Prad-onderzoek 1968 oordeelt de Jonge huisvrouw minder negatief over de gehuwde vrouw die hele dagen werkt. Ouderen hebben daar nog wél bezwaren tegen. Op de vraag hoe men die vrije tijd dan besteedde bleek breien bovenaan de lijst te staan. .Een beetje typisch vrouwelijk en toch ook typisch een keuze van het platteland' vindt mevrouw Mol. Na het breien volgt handwerken, tuinieren en lezen. Dan volgt een an dere serie met sport, spelen met de kinderen, wandelen en fietsen en in de derde plaats komen dan sociaal werk en verenigingen bezoeken, tenslotte studeren en uitgaan. Bij een onderzoek in Amsterdam lag dat heel anders, daar kwam in de eerste plaats ook handwerken en in het bijzonder borduren voor. Daar naast het winkelen, bezoeken van modeshows, van een huishoudbeurs, van discotheek, platenbar of (voor de Jonge vrouw) een nachtclub. Sport nam overigens een grote plaats in, wandelen en fietsen veel minder. Jon ge vrouwen bleken hun tijd te verdelen in studeren en uitgaan, het grootste verschil met het platteland. De plattelandsvrouwen lieten zich dan ook enigszins vergenoegd uit over hun Jeugd, over hun kinderen. Mei-rouw Mol: .Ja, dat heb ik er ook wei eens ingeproefd. De vrouwen zeiden dan zo: nou onze Jongens hangen niet rond op de hoeken van de straten, onze Jeugd Is open en eerlijk, heel wat anders dan die stadsjeugd.' En dan kwam er ook nog weieens iets achter aan van: ,Ze missen daar toch wel ons heerlijke platteland.' Mevrouw Mol: 'Ik wees ze weieens op de culturele aspecten, de goede ac commodatie voor diverse sporten ln een grote stad en uan zagen ze ook wel in dat de stadsjeugd cultureel bevoorrecht is. Maar ze zijn ook weer bang dat dié stadsjeugd (proeft u de nuance door dat accent op die?) hun plattelandskir.dercn nadelig zouden knnnen beinvloeden. De klacht van de plattelandsvrouwen is dat er op de kleine dorpen te weinigen goede leiding voor de sportverenigingen is, dat de verenigin gen in die kleine gemeenschappen te weinig leden hebben en dat daar door een sport ln teamverband moeilijk beoefend kan worden; elk team heeft een paar reserves nodig. KINDEREN De verzorging van de kinderen bleek centraal te staan. Mei-rouw Mol zegt daarvan: .Ik kreeg zo het Idee dat men het Incalculeerde by het vrouw zijn. Zo van: de man moet enkele jaren ln dienst, w(j moeten een aantal jaren besteden aan de opvoeding van de kinderen en in die periode ko men andere dingen, zoals vrijetijdsbesteding, weieens in het gedrang. Daar stond weer tegenover dat moeders van jonge kinderen het spelen met die kinderen tot hun vrijetijdsbesteding rekenden. Dat zien ze niet als taak, maar als ontspanning. De meeste vrouwen vinden dat je een baan gewoon een aantal jaren moet onderbreken. Over het woord .vrijetijd' is natuurlijk ook een discussie mogelijk. We stelden de definitie meestal zo: vrijetijd la tijd die Je naar eigen In zicht besteedt. Alle dames vonden dat ze die vrijetijd ook nódig hadden, .tegen dicht- groeiïng van de huisvrouw,' zoals iemand snedig opmerkte. .Tegen de sleur en met het oog op de kinderen die steeds meer weten en steeds meer vragen; ,om tot rust en bezinning te komen'; .niet alleen om uit te rusten van het werk, maar ook om in ander opzicht tot ontplooiing te ko men'; ,om de eigen persoonlijkheid te vormen' luidden zo de antivoorden en opmerkingen. Tien jaar geleden zou dat beslist anders hebben gelegen. Toen rustte men uit van het harde werken om nóg harder te kunnen werken. Nu de vrijetijd niet langer precies één zondag, maar nu al twee dagen en in de toekomst zeker drie dagen of meer ln de week zal zijn, komen er andere bezigheden om de tijd te vullen. Pie bezigheden bleven afgestemd op de mogelijkheden. Zo bleek de be hoefte aan vakantie lang niet algemeen. ,Er Is zelfs een Jonge vrouw die nog nooit met vakantie was geweest. Z(j zei: ,A1 die stadsmensen ko men hierheen omdat het hier zo heerlijk Is, wat zou ik dan ergens anders naar toe gaan?' De vrouwen dachten haast allemaal wel dart het hebben, handhaven en besteden van de vrije tijd voor de vrouw een groter probleem was dan voor de man. Immers ,de vrouw sleept altijd dat huishouden achter zich Eén vermetele vrouw meldde als vrijetijdsbesteding zonnebaden. Uitslapen nas er helemaal niet by. Mevrouw Mol zegt, misschien zou Je daaruit kunnen distilleren dat nietsdoen voor een plattelandsvrouw niets zou z(jn. Vrouwen zyn nioeters.' .Bejaarde plattelandsvrouwen die op deze discussiemiddagen aanwezig waren stonden niet zo erg positief tegenover bejaardensociëteiten, maar juist deze zelfstandige, vitale en actieve dames hebben daar uiteraard het minst behoefte aan. Voor anderen leek het hun prachtig. Overigens kon men constateren dat de bejaarden van nu dankbaar zijn voor alle voorzieningen die voor hen zyn getroffen. Als de jeugd van nu bejaard zal zyn zien ze het als rechten.' STATUS ,In myn Inleiding vertelde lk altijd dat men vroeger uitging van zes da gen arbeid en één dag rust. Op die éne dag vond men dan nog verpozing in de kerk. De arbeid bepaalde niet alleen het leven van de man, maar ook zijn sta tus. Nu In de toekomst de verdeling arbeidstyd-vrijetyd heel anders zal komen te liggen wordt de vryetydsbesteding een heel zelfstandig do mein, en wordt ook daar leven en status van de man bepaald. Daar had den ze nog nooit by stilgestaan.' Een ivys man heeft eens gezegd: ,AIs u zich niet heiast voelt door te veel werk en niet verveelt door te veel vrije tijd, bent u waarschijnlijk een harmonisch mens.' HAIFA Orthodokse joden hebben een belangrijke concessie gedaan aan de mo derne Israëlische vrouw: ze mag krulspel den en een haardroger gebruiken. Volgens de orthodokse traditie moet een gehuwde vrouw elke maand baden in een .mikveh' waar zij ritueel wordt gereinigd Zij duikt geheel onder in een zwembad, dat doet denken aan een openbaar Romeins bad en wordt elke keer als zij boven komt gezegend door de directrice van de .mik veh', vaak de vrouw van een rabbijn. De ,mikveh' heeft eeuwen van natte hoof den overleefd, maar wordt nu bedreigd door een probleem van de 20ste eeuw: de vernieling van het kapsel. Om de dames te helpen volgens het geloof te leven, verschaft op zijn minst één .mik veh' in de deftige wijk van de berg Carmel in Haifa de klanten alle ingrediënten van een schoonheidssalon voor zelfbediening. De vrouw kan haar natte haren zelf golven en drogen onder een staande haardroger zoals de schoonheidssalons hebben en ze kan een modetijdschrift lezen terwijl zij wacht op het ogenblik, waarop zij het kap sel kan uitkammen. Of deze schoonheidssalon voor zelfdoeners de .mikveh' in bedrijf zal kunnen houden dient te worden afgewacht, maar indien dit niet het geval is, hebben de godsdienstige voorschriften haar levensduur verlengd. Een decreet van het orthodokse rabbinaat maakt het een echtpaar onmogelijk te trou wen als de bruid geen verklaring van de .mikveh' kan tonen, ten bewijze, dat zij de rituele reiniging heeft ondergaan. Vele bruiden hebben tranen gestort als haar huwelijk niet werd voltrokken omdat zij hadden vergeten de verklaring mee te brengen. Het is dan ook geen wonder dat de directrice van de aanstaande bruid het papiertje overhandigt terwijl zij toe fluistert: .Bescherm dit met uw leven'. .Vrijetijdsbesteding'. Dat was het discussieonder- van het vorige seizoen dat plattelandsvrouwen in heel Neder- bij de kop namen. Vrijwillige medewerksters van de agrarische sociale voorlichting die een wining in discussietechniek achter de rug hebben bezochten ieder hun eigen gebied diverse afdelingen om met plattelandsvrouwen ii gedachte te wisselen over die vrijetijd. Zeeland zijn er twee discussieleidsters, mevrouw E. de Cup-Bos uit ïaamstef' >«n mevrouw L. J. Mol-de Jager uit Wolphaartsdijk. gevrouw 1 woont midden in de polder, op .Bouvigne.' Ze is jong, goed- idi5 en i. jaar huisvrouw. Met een klein beetje spijt ziet ze terug op ie tijd dat ze van alles studeerde, alle richtingen aanpakte en niets hele- iaal afmaakte. In haar vrije tijd (en die heeft ze in overvloed) studeert k geschiedenis. Ze zou graag een part-time job willen hebben, bij voor- tttir in een archief. Tot nog toe is het niet gelukt. Het spijt haar. Ze leeft geen kinderen en veel vrije tijd. Tijd die ze daarom maar op een udere manier nuttig ging besteden: als voorlichtster. Vfrieden jaar was het eerste jaar. De vrijetijdbestedlng was haar de- >jut, zogezegd. Het is haar meegevallen, ze is enthousiast. ,Het Is zo boeiend. Elke keer teer ben ik zo nieuwsgierig naar de reacties. Meestal weet ik van te vo wel wat er komt, maar elke keer is wel weer een uitschieter bij, originele visie, speciale aspeoten!- INLEIDING Ik geef zelf altijd een inleiding over het onderwerp, maar dat is niet zo ■langrijk. het. gaal om de discussie. Het is mij overigens ontzettend mee- fevallen. De meeste vrouwen staan aanvankelijk met wat reserve tegen- ter de onderwerpen, maar ze komen toch steeds los. Van de vrouwen die ik bereikt heb vorig jaar vond iedereen dat ze vrije hadden. De hoeveelheid vrijetijd was afhankelijk van de samen- telling van het gezin, van de man. van zijn werk, van de verschillende arakters. Vooral oudere dames waren van mening dat ze veel of té veel Itrije tijd hadden. )mdat men tegenwoordig vroeger trouwt, de kinderen dus ook vroeg het to is uit zijn, blijft de vrouw nog vrij jong en vitaal In een leeg huis over. Jongere vrouwen wilden wel graag een part-time job hebben en tot mijn terwondering stonden de oudere vrouwen daar wel positief tegenover.' I>n steekproef onder dames van een andere vereniging leverde hetzelfde mallaat op. Veel oudere dames redeneren zo: ,\vy hebben vroeger moe- sappelen om onze kinderen een goede opvoeding te geven. Zij moeten Mk hun kinderen hot goede voorbeeld geven en tonen dat de beste resul- lil»n door hard werken worden bereikt.' Voorwaarde was altijd dat de kinderen niets te kort zouden komen, vandaar die part-time job. Volgens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17