PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelaar Harriman verklaart: HANOI TREKT VEEL TROEPEN TERUG Bouw 2e mammoetdok thans niet verantwoord Gastenstatistieken bevatten ongunstige gegevens over Valkenisse en Vlissingen Uit gedemilitariseerde zone en noorden Zuid-Vietnam Israëlische bommen op Iraaks geschut in Jordanië Belgische studenten roeren zich weer Vandaag in de krant... Directeur VVV te Vlissingen: Casino is onze redding Nieuwe iase Jlie jaargang - no. 287 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 dec. 1968 WASHINGTON (AFP) Averell Harriman, leider van de Amerikaanse onderhandelingsde legatie in Parijs, heeft woensdag te Washington meegedeeld dat Noord-Vietnam zijn troepen macht in de gedemilitariseerde zone en het noordelijk deel van Zuid-Vietnam aanzienlijk ver minderd' heeft. De Noordvietnamese troepen zijn echter nog niet geheel uit de gede- aiiitairseerde zone verdwenen, zo ai Harriman na afloop van de ka binetsraad in het Witte Huis, waaraan hij ook had deelgenomen. Hij wees er op dat president John son bepaald heeft dat geen .serieus gesprek' kan worden gevoerd met Hanoi zolang zich Noordvietname se militairen in de gedemilitari seerde zone ophouden. Een andere voorwaarde tot serieu- k onderhandelingen is volgens Harriman het staken van de be schietingen op Zuidvietnamese ste- De onderhandelaar, die vandaag de toe-| komstige president Nixon en diens be langrijkste adviseurs voor veiligheids aangelegenheden zal ontmoeten, sprak! de hoop uit dat de procedurekwesties die uitbreiding van het gesprek in Parijs nog in de weg staan, binnenkort worden op gelost. Harriman, die na afloop van het kabi netsberaad nog een privé-onderhoud met Johnson had, gaf opnieuw te verstaan dat als Nixon het bewind eenmaal heeft overgenomen, hij naar zijn mening een nieuwe Amerikaanse onderhandelingsde legatie zal samenstellen. (De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Henry Cabot Lodge, is als toekomstige delega tieleider genoemd). Hij zei met nadruk dat de Zuidviet namese delegatie in de uitgebreide onderhandelingen de hoofdrol zal ver vullen bij de behandeling van vraag stukken betreffende de toekomst van Vietnam. De procedurekwesties zijn woensdag in Parijs ter sprake gekomen in een drie uur durend onderhoud tussen Harrimans (Zie slot pag. 3 kol. 3) ALS VERGELDINGSMAATREGEL Eén vliegtuig neergeschoten IEL AVIV (KTR, DPA, AFP) Een Israëlische stafofficier heeft meegedeeld dat Israëlische straal vliegtuigen woensdag overdag Iraakse militaire bases in het noor den van Jordanië hebben gebom bardeerd en met raketten bescho- Mammoetdok DE REGERING vindt het vo<-- alsnoz niet verantwoord, dat |- Ryn-Scheldegroep een twe< ..e mammoetdok (y> <1* Maasvlakte gaat bouwen. Verbieden kan zy net echter niet (pag. 1). Prijzen MINISTER de Block heeft toe gezegd na 1 januari in verband met de invoering van de btw een scherp oog op de prijzen te zullen houden (pag. 3). Shell-Chemie HET IS nu officieel: Shell-Chemie gaat naar Moerdijk Het heef), daar een terrein van 500 hectares ter beschikking, za! er in de ko mende tien jaar 750 miljoen in vesteren en denkt op den duupaan 2000 tot 3000 man werk te kun nen leveren (pag 4 i. Real Madrid SENSATIE in de str(jd om de Europacup voor landskampioenen: Real Madrid werd uitgeschakeld door Rapid Wien, dat weliswaar met 2-1 in Madrid verloor maar dat zich juist door dit ene doel punt gescoord in de uitwedstrijd plaatste voor de kwartfinales (pag. 0). .Middelkamp' EEN BESTUURSCRISIS in de wielerclub .Theo Middelkamp' lijkt moeilijk tot een oplossing te brén gen. De club zit zonder voorzitter, penningmeester en secretaris (pag. 7). Oeververbinding HET RAADSLID baron Collot d'Escury heeft in de gemeente raad van Hontenisse gepleit voor een oostelijke vaste oeververbin ding door de Westerschelde (pag. 9). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 9. Financieel nieuws: pagina 11. Sport: pagina 7 en 9. Radio en tv: pagina 10. ten. Het doel hiervan was Iraaks geschut tot zwijgen te brengen, dat Israëlische dorpen aan de overzijde van de Jordaan had beschoten. De Israëlische aanvallen duurden lan ger dan een uur. Een Israëlisch toe stel, een Super-Mystere, ging verloren. Getroffen werden Iraakse geschutsstel- lingen en een radarpost. De Israëlische luchtaanvallen van woens dag begonnen 's middags en volgden op een nachtelijk Israëlisch bombarde ment op dinsdag, dat weer het gevolg was van een Iraakse artilleriebeschie ting van negen Israëlische dorpen op maandagavond. Volgens de Israëlische stafofficier kwamen de Iraakse beschie tingen zonder enige aanleiding en zij konden derhalve niet ongestraft blij- IN BRUSSEL SLAAGS MET DE POLITIE BRUSSEL (ANP) - Politie en rijkswacht hebben woensdagmid dag in Brussel van traangas en waterkanonnen gebruik gemaakt om protesterende studenten van de vrije universiteit uiteen te drijven. De politie greep in nadat 200 tot 300 studenten lokalen van het universlteits- bestuur hadden bezet om te proteste ren tegen de aanwezigheid van politie In de aula van de universiteit, dinsdagr avond, tijdens een lezing di.e door ko ning Boudewijn werd bijgewoond. Bij vechtpartijen tussen studenten en een sterke politiemacht in de omge ving van de universiteit zijn verschei dene gewonden gevallen, die naar een; ziekenhuis moesten worden overge bracht. Voorts is melding gemaakt vanj een vijftal arrestaties. In Leuven hebben woensdag vele stu-i denten van Vlaamse faculteiten ge- staakt ter ondersteuning van eisen voorj betere informatie over het beheer van1 de kath. universiteit en medezeggen schap. KAAP KENNEDY Beeld tij- en Frank Borman (L-r) in de cember starten voor een vlucht dens de training van de astronau- Apollo 8-cabine op Kaap Kennedy. rond de maan. ten William Anders, James Lovell De drie mannen zullen op 21 de- MENING VAN DE REGERING: militair Van Israëlische zijde is er de nadruk op gelegd dat de doelen bij de Israëli sche luchtaanvallen alleen Iraakse mi litaire installaties zijn geweest. (Irak heeft de wapenstilstandsovereenkomst na de zesdaagse oorlog van vorig laar in het Midden-Oosten niet getekend en evenmin een wapenstilstandsovereen komst met Israël gesloten na de Pa lestijnse oorlog van 1949). Slachtoffers Een Jordaanse militaire woordvoer der heeft gezegd dat Jordaans lucht doelgeschut een Israëlische Mystere heeft neergeschoten. Verscheidene andere Israëlische vliegtuigen wer den vermoedelijk getroffen. Zes Jor daanse militairen werden bij de Is raëlische aanvallen van woensdag gedood en 14 gewond, aldus de Jor daanse woordvoerder. (Zie slot pag. 4 kol. 6) BRUSSEL Studenten van de vrije universiteit hebben zich hier verschanst achter een brandende barricade. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zou het onjuist vinden als de Rijn-Schel- de-groep op korte termijn zou besluiten tot de bouw van een tweede mammoetdok op de Maasvlakte. ,Wij zullen het alleen niet verbieden', zei minister De Block (econ. zaken) gisteravond in de tweede kamer bij de behandeling van zijn begroting. ,Een dergelijk dok is echter vooralsnog niet rendabel te maken'. ftdiitlijH De minister liet de kamer weten dat h(j nog steeds hoopt op overeenstemming; tussen de Rijn-.Schelde-groep en Verol- me over het medegebruik van het dok on Rozenburg. Hij /.ei ecJiter geen bevoegd heid te hebben-de bouw van een tweede dok te voorkomen. De bedryfsvergun- ningswet, die de socialist Nederhorst voor dit doel wilde hanteren laat volgens de bewindsman een verbod niet toe Maatregelen kunnen alleen worden ge nomen ais een organisatie van werkge vers of werknemers daarom zou vragen. Bovendien zou dan eerst nog de SER moeten worden gehoord. Verolme Volgens de minister heeft de scheeps bouw op het ogenblik voor 780 miljoen gulden aan orders uitstaan, namelijk voor 575 miljoen aan. grote schepen, 184 aan middelgrote en 84 miljoen aan klei-; ne schepen. De orders betreffen de bouw van vier mammoettankers, zes middel-1 grote tankers, acht vrachtschepen en 55 i coasters. Met deze orders is 40 miljoen gulden aan rentesubsidies gemoeid. De bewindsman weigerde gegevens te ver strekken over de bedrijven die de rente subsidies ontvangen. Dat leek hem scha delijk voor hun concurrentiepositie. Wel liet hij weten dat nog kans bestaat op nieuwe orders tot een bedrag van 520 miljoen gulden. De minister deelde mee dat Verolme in middels voor 105 miljoen gulden aan le ningen heeft gekregen, waarvan 75 mil joen bestemd is voor het mammoetdok op Rozenburg. Hij bestreed dat de kamer te weinig inzicht zou zijn gegeven in de bedrijfsresultaten van Verolme. Volgens hem geven de overgelegde stukken vol doende inzicht in de rentabiliteit van de onderneming. Desondanks vroeg de so cialist Nederhorst gisteravond in een motie om Verolme een regerings commissaris toe te voegen, die toezicht zal moeten houden op ie gang van za ken. Drs Nederhorst bleef staande houden dat de kamer onvoldoende inzicht j heeft in de rentabiliteit van de onder-; neming en daardoor niet in staat is de consequenties te overzien van de kredietgarantie die de regering Ver olme heeft toegezegd. Britse spion gaf zeer gevaarlijke inlichtingen LONDON (REUTER) De president van een hof van beroep in Engeland heeft donderdag verklaard, dat de hoofdtechnicus van de Britse lucht macht, Douglas Britten, de Russen in-j lichtingen heeft verstrekt, die tot op zekere hoogte de verdediging van En-I geland zouden kunnen ondermijnen en in feite reeds ondermijnd hebben. Britten is %'orige maand berecht en gevonnist. Het hof van beroep had vori ge week donderdag zijn beroep verwor pen. doch gaf pas gisteren een motive ring. MEER RECLAME VOEREN IN WEST-DUITSLAND MIDDELBURG Zijn de zeven magere jaren aangebroken voor het toerisme in bepaalde gedeel ten van Zeeland? Dat zou men zich kunnen afvragen bij het doorlezen van de rapporten waarin een overzicht wordt ge geven van de gemeentelijke gas- tenstatistiek over het seizoen 1967. De definitieve cijfers, uit gewerkt en van commentaar voorzien door de vereniging van Nederlandse gemeenten, tonen onder meer aan dat plaatsen als Valkenisse en Vlissingen het aantal bezoekers zagen dalen. Valkenisse noteerde een daling van het aantal bezoekers met vijf pro cent. In cijfers uitgedrukt kwam het hier op neer: 11166: 59.915 en in 1967 waren het er 56.807. Het. aantal over nachtingen gaf eveneens een daling nnn, namelijk een van twee procent Van 728.679 overnachtingen in 1966 daalde hier liet aantal boekingen tol 717.313, dus meer dan tienduizend. Deze ontwikkeling van het bezoe kersaantal en de teruglopende reeks overnachtingen ls een doorbreken van de tendens uit de afgelopen jaren. Dit blijkt uit de in de toelichting op genomen grafiek. Tot 1966 steeg het aantal gasten en overnachtingen steeds, maar de ontwikkeling in 1967 gaf het tegenovergestelde beeld te zien. De teruggang van het aantal overnachtingen varieerde van 11 pro cent in de duinstreek tot 51 pro cent voor het kamphuttenterrein. Een meer dan gebruikelijke daling van het bezoek 31 procent vond plaats ln de sector gemeubileerd. Als verklaring wordt genoemd een ver minderd aanbod van slaapplaatsen in deze sector maar ook een verminder de belangstelling van vakantiegan gers voor deze sector. Overigens be weegt het bezoek ln de sector gemeu bileerd en hotels-pensions zich al eni ge jaren ln dalende lijn Burgemeester H. Koevoets van Val kenisse meent dat de afname van de belangstelling van Westduitse zijde een van de oorzaken is van de min der gunstige cijfers over het sei zoen 1967. De Duitsers oriënteren zich steeds meer op de Spaanse kust. Ook gaat de interesse van velen uit naar Joegoslavië. Vooral plaatsen als Zoutelande moeten het in hoofd- zaak van de Duitsers hebben. De gegevens uit het rapport brengen op dit punt meer feitelijke gegevens aan net licht: het totaal aantal over nachtingen dat door gasten uit West- Du itsland werd gemaakt daalde bin nen de gemeente Valkenisse met bij na elfduizend, oftewel zeven procent Het rapport van de vereniging van Nederlandse gemeenten is nog niet in het VW-bestuur aan dé orde geweest, maar burgemees ter Koevoets stelt zich voor, dat een intensieve reclamecampag ne ln het gebied Nordrhem West- falen mogelijk gunstige perspec tieven zal kunnen bieden. Of de tot plafondhoogte opgetrok ken prijzen debet kunnen zijn ge weest aan de afname van de belang stelling? Burgemeester Koevoets: Valkenisse is zeker met duurder dan andere plaatsen. Als men zou weg blijven vanwege de noge kosten zo het meer massaal z:jn geweest, nu is het alleen procentueel. En ver der wordt aangenomen dat de ge meentelijke samenvoeging medio 1966 debet is aan de ongunstige cij fers Vlissingen zag het aantal be zoekers dalen van 15 321 m 1966 naar 14.803 in 1967 Een afname van drie procent, Een" meer dan gebruL kelijke daling van het bezoek vond plaats bij de hotels en pensions. Ook hier is er sprake van het doorbreken van een bekende lijn Vanaf 1963 was het bezoek aan hotels en pen sions toegenomen. Het jaar 1967 gaf echter voor het eerst een daling te zien. Directeur Huibregtse van de plaatselijke WV .Wacnt maar. tot de definitieve cijfers van 1968 be kend worden. Dan wordt het hele maal schrikken. Volgens de WV- dlrecteur kan alleen de komst van een casino de redding voor het toe risme betekenen. (Zie slot pag. 9 kol. 3) Shell-chemie heeft definitief besloten een chemisch be- drijf in het Moerdijkgebied te vestigen: een beslissing die voor het westelijk deel van Noord-Brabant een gelukwens waard is. Dit gebied krijgt nu immers dank zij deze vestiging een be langrijke impuls en kan zich ln feite gaan beschouwen als een uitloper van het Rotterdamse havengebied. En dat wil heel wat zeggen: het is niet zomaar een steuntje in de rug, het ls een hecht fundament waarop het .Zekluza'-gebled kan voortbouwen. De komst van de nleu- industrie vergt overigens aanpassing van het waterloopkundig systeem van het noordelijk deltagebied. De Dordtse Kil zal worden uitgediept zodat schepen tot tienduizend en later eventueel tot twintigduizend ton de Moerdijk kunnen bereiken. In dit verband willen we er op wijzen, dat dan tevens de grens zal zijn bereikt, die met name door Zeeland ln het recente verleden naar voren ls gebracht. In deze provincie is niet be toogd zoals hier en daar wel is be weerd dat Shell-chemie niet naar Moerdijk zou mogen gaan, maar wél dat een dergelijke vestiging niet tot gevolg mogen hebben, dat bij Moerdijk een zeehavengebied zou worden aangelegd, dat alleen ten koste van uiterst kost bare voorzieningen bereikbaar kon wor den gemaakt voor schepen met een ho gere tonnage dan twintigduizend ton. Als dat nodig ls aldus was Zeelands redenering kan men de vestiging be ter naar de Westerschelde verwijzen of eventueel naar Antwerpen. Gelukkig bleek het mogelijk deze ook voor de werkgelegenheid zo belangrijke indus trie ln het Moerdijkgebied te krijgen zon der dat kunstmatige zeehavens diep landinwaarts moeten worden aangelegd. Een reden tot grote voldoening. Zonder enige terughouding willen wjj hier gaarne concluderen dat hier thans een oplossing is gevonden, die alle partijen in het zeehavenoverleg van Zuidwest-Nederland zonder twijfel zal bevredigen. Desondanks geloven we toch ook te moeten vaststellen, dat Zeeland met enige argwaan de ontwikkelingen in de toekomst dient te blijven volgen. Dat klinkt misschien als een vervelend» opmerking, een opmerking ook die hier en daar wel zal worden opgevat als enig lawaai van de teleurgestelde minnaar, die de bruiloft van zijn vroegere geliefd» wenst te verstoren. Een dergelijk mis baar zouden wij echter niet graag wil len maken, de gelukwensen die uit Zee land komen zijn oprecht gemeend. Maar het zou niet reëel zijn wanneer men nu hier maar zou doen alsof er ln het hel» zuidwesten niets ls veranderd. De vijf honderd ha industriegrond, die op de kaart van het groene boekje stonden aangegeven voor Moerdijk, zijn Inmid dels tot veertienhonderd uitgegroeid ln een nieuw bestemmingsplan, er zullen nu voorzieningen worden getroffen bepaalde waterwegen. Moerdijk wordt een aanhangsel van het Rotterdamse gebied, kortom er ls hier sprake van een reeks maatregelen, die alles bijeen een agglo- mererende werking kunnen hebben. Shell is het begin. Wanneer men dan tevens in aanmerking neemt, dat Rot terdam nog altijd spreekt over de aan leg van een eventueel zeevaartkanaal en men tenslotte ook bedenkt dat een mi nister over deze zaak eens heeft gezegd, dat een volgend kabinet wel eens minder gereserveerd kan denken over dit soort zeehavenuitbreidingen, dan geloven wfl ln alle rust te moeten stellen, dat Zee land (maar Zeeland niet alleen) de ont wikkelingen in de toekomst met enige argwaan moet blijven volgen. Kern van de zaak ls: zal men ln de toe komst de ontwikkeling van het zuidwesten die richting geven, die is neergelegd in de nota ruimtelijke orde ning n? Of zal men zich daarvan niets aantrekken en een betrekkelijk ongeor dende groei toestaan, waarbij het pa troon voornamelijk wordt bepaald door gevestigde belangen? In dat laatste go- val we hebben het al eens eerder ge schreven dient men in Nederland op te houden om met veel bravoure te spre ken over ruimtelijke ordening. Want di» stelt dan niets voor. Zij komt er op neer. dat men op gemeentelijk en pro vinciaal niveau bepaalde regels voor schrijft, bijvoorbeeld over kassenbouw en aanverwante zaken, terwijl nationale I plannen met voeten worden getreden. Het maken van regeringsnota's over ruimtelijke ordening blijkt in dat geval inlet meer dan een interessante werkver schaffing aan de rijksplanologische I dienst en aan de staatsdrukkerij, dia van deze nota's verantwoord-uitgevoerd drukwerk weet te maken. Maar het zou in een dergelijke situatie academisch go- doe blijven zonder praktisch resultaat. Bij alle voldoening derhalve over de beperkingen, die óók de regering no dig acht bij de uiteindelijke ontwik keling van het Moerdijkgebied, beper kingen die er toe leiden dat hier géén haven voor diepgaande schepen komt, bij alle voldoening ook over de omstan digheid dat Shell-chemie voor Nederland kon worden behouden, móeten de hier boven geformuleerde opmerkingen óók worden gemaakt. Want men vergist zich als men nu zou menen, dat een steen des aanstoots definitief ls opge ruimd en dat het zuidwesten nu alleen maar vredelievende en elkander toege dane broeders zou kennen. We schreven het hierboven al: Shell-chemie is het be gin Het zou wel eens het begin van een nieuwe fase in het gesprek kunnen zijn. TOESTAND VAN LEVERPATIËNTJE GELIJKBLIJVEND ARNHEM (ANP) De toestand van het tweejarig jongetje, dat maandag avond in het gemeenteziekenhuis te Arnhem een levertransplantatie onder ging, Ls onveranderd. Na de mededeling dinsdagavond, dat de toestand van het kind .bevredigend' was, werd woens dagavond van de zijde van de genees heren meegedeeld dat ,de algemene si tuatie gelljkblijven is'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1