Ned. werkgevers radikaliseren vakbeweging Israëlische bommen op Jordanië Moskou leefde mee met monetaire crisis in westen kerstbestand SCHADE BIJ BRAND IN DRONTEN GESCHAT OP VIJF MILJOEN Petitie Russische intellectuelen Sint Nicolaas geschenken VOORZITTER ST-EL0Y: Democratisering mag niet ophouden bij fabriekspoort Ideologische argumenten en persoonlijke gevoelens St. pfUïNïJS Gestapo zusters' veroordeeld WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NATIONALE BEVRIJDINGSFRONT: BELACHELIJK VS sluiten zich aan bij SAIGON (AP)De Zuidvietna mese delegatie voor de tweede fase Parrjse besprekingen heeft an vredesplan van drie hoofdpun ten zo is dinsdag in welingelichte regeringskringen vernomen. Deze eunten zijn duidelijk de maximale asen van Saigon en niemand is op- timistisch over hun snelle en volle dige verwezenlijking. Vnor alles zal Saigon aandringen op M^jcaialie van de strijd. Dit betreft irttal vermindering van de aanvallen w steden en het staken van de inclden- L |u de gedemilitariseerde zone, die nrea Vletnaras scheidt. Terugtrekking ta tweede eist Saigon terugtrekking j de Noordvietnamese troepen een mrandeerde terugtrekking onder toe- jt'. Dit zou dan gepaard gaan met: na geleidelijke besnoeiing van tie Ame rikaanse kracht. De moeilijkheid bij 'vil eis is de weigering van Hanoi om fxdehjk toe te geven dat zij zich inl iet zuiden bevinden, hoewel Hanoi wel I beeft gezegd, dat alle Vietnamezen het! rieöt en de plicht hebben om hun land i wen het bewind van Saigon te ver- jdigen. Het derde punt van het plan 'aigon is dat het Zuidvietnamese na- 'onale bevrHdingsfront met zijn Viet- •ang-guerilla's zich aan de zijde van egering van Saigon scharen. Al dan, zo heeft president Ngoeyen Tlileu gezegd, zal worden over- n of de rebellen stemrecht (een -ui, een stem) in de Zuidvietnamese aagelegenheden krijgen. Hoewel niemand snelle voortgang in Parijs verwacht, zijn sommige re geringsautoriteiten in Saigon op lan gere termijn optimistisch en zij be weren, dat Saigon .uit een positie van kracht' zal onderhandelen en dat het sterke troeven in handen heeft voor een uiteindelijke gunsti ge regeling. Ngoeyen Tliieu Non het eerste lid van al eerder bekendgemaakt met de Kerst- de Zuid Vietnamese delegatie is dins-1 dagen geen aanvallende acties te zul- dagmorgen vroeg in Parijs aangeko- len ondernemen. Zuid-Vletnam heeft de men. De gehele delegatie wordt hier internationale commissie van toezicht tegen het eind van de week verwacht. meegedeeld, dat het gedwongen is ge- J weest een zuiveringsactie in het zul- Rlcf/in/Tdelijk deel van de gedemilitariseerde UtoimiU jzone te ondernemen omdat daar een! regiment uit Noord-Vletnam was door-| Amerika heeft besloten zich op Eerste gedrongen. Van militaire zijde in Sai-1 Kerstdag in Vietnam te onthouden van|gon is meegedeeld, dat de verbonden1 aanvallende militaire operaties, zo heeft strijdkrachten de afgelopen twee da- een Amerikaanse woordvoerder in Sai-j gen bij diverse acties meer dan 220 gon meegedeeld. Zuid-Vietnam heeft guerrillastrijders hebben gedood. DRONTEN Een felle brand heeft gewoed in een gebouwen complex van een coöperatieve aan- en verkoopvereniging. Een grote kunstmestloods met inhoud ging verloren eveneens als een op slagruimte en de grote silo met. droogtoren en het hoofdgebouw. De schade, wordt geschat op vijf miljoen gulden. Hier een beeld tijdens de nablussing, dinsdag. Belachelijk Fen zegsman voor het nationale be- rrijdingsfront in Parijs heeft het vre- desplan van Saigon, van de hand ge rezen en belachelijk genoemd. Hij voeg de hieraan toe: ,U kent het standpunt tan onze delegatie heel goed. De ma rionettenregering van Saigon vertegen woordigt niemand. Zij is een schepping tan de Ver. Staten. Het nationale be- ïiijdingsfront is de wettige vertegen woordiger van het Zuidvietnamese volk dat zich op dit ogenblik bij ons aan zit. Ik vind die voorstellen (drie punten) nauwelijks realistisch. PSP WIL VOOR WAPENS EXPORTSTOP DEN HAAG De pacifist drs H. Wie- ben ga heeft minister De Block dinsdag bj| de behandeling van de begroting van economische zaken in de tweede kamer, pvraagd de export van wapens te ver bieden, die gebruikt kunnen worden voor de strijd in Vietnam. H(j overweegt een motie in te dienen, waarin wordt aangedrongen op intrekking porfvergiinningeii voor wapens en mu nitie, die voor dit doel worden afgeno men door de Verenigde Staten. Drs Wiebenga maakte in dit verband FELLE BRAND IN GEBOUWEN LANDBOUWCOÖPERATIE Broei in afdeling veevoederopslag (Van onze correspondent) DRONTEN (GPD) Een tegen middernacht uitgebroken felle brand heeft het gebouwencomplex van de coöperatieve aan- en ver koopvereniging Lelyland aan de Havenkade in Dronten voor een groot deel verwoest. De totale schade wordt voorlopig geschat op ongeveer f 5 min. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broei in de afdeling veevoederor slag. De brandweer is nog de genei ochtend bezig geweest met het nablus sen van de brand. Tegen half drie was toen de brand al meester. Het gebouwencomplex bestond uit een graan silo met droogtoren en een grote kunst- mcstloods. Daarttussen was opslagrui" VRIJDAG NA KERST GEEN SPECIALE VERLOFDAG VOOR RIJKSAMBTENAREN DEN HAAG (ANP) De rijksambte naren zullen de vrijdag na Kerstmis niet vrij krijgen, tenzij zij er zelf een dag van hun verlof voor hebben gereser-; d t eerd en de dienst het opnemen van die dag toestaat. In het verleden is het altijd zo geweest, dat de minister van binnenlandse zaken van zijn bevoegdheid, een das; aan te wijzen, die speciaal als verlofdag dient te worden opgenomen, gebruik heeft ge maakt. Deze verlofdag diende dan om een eventuele tussen Kerstmis en het voorgaande respectievelijk volgende weekeinde vallende werkdag als vrije dag te kunnen bestemmen. Dat zou ook dit jaar het geval zijn, maar de minis- ter heeft na overleg met de ambtena renbonden een dergelijke dag niet aan gewezen. De bonden voerden namelijk als bezwaar aan, dat voor ambtenaren, minimumverlof hebben JORDANIË: ,OP DORP....' ISRAËL: .OP GESCHUT...: AMMAN, MOSKOU (Reuter, AF P, DPA) Israëlische vliegtuigen hebben dinsdagochtend vroeg het dorp Kfar Assad in het noorden van Jordanië gebombardeerd. Ze ker dertien burgers zijn daarbij om het leven gekomen en 17 ge wond, zo is door een Jordaanse mi litaire woordvoerder meegedeeld. Hij verwacht dat het aantal slacht offers groter zal blijken te zijn. Het reddingswerk is nog aan de gang. Geschat Golven Israëlische bommenwerpers heb ben door Jordaniërs en Irakezen bemand! feschut ten oosten van de Jordaan in e loop van de nacht bestookt, nadat Joodse nederzettingen in het dal van, de Jordaan waren beschoten, zo werd van militaire zijde in Tel Aviv meege deeld. Die beschieting heeft drie en een half uur geduurd. Toen waren de ka nonnen door de Israëliërs tot zwijgen gebracht. De bevolking van het bescho ten gebied heeft de nacht in schuilkel ders doorgebracht en is ongedeerd. De: materiële schade valt mee. Russen Het Russische partijblad Prawda heeft aangedrongen op een politieke oplossing in het Midden-Oosten en geeft de schuld van de gespannen toestand in dat gebied aan Israël. Volgens het blad zijn .de gewapende provocaties' van Israël een voortzet ting van ,de agressieve koers tegen de Arabische landen'. Sommigen in Israël speelden al met de gedachte aan een .groot Israël', dat zich uitstrekt van de Nijl tot de Eufraat. Imperialistische kringen beperkten 2ich er niet toe Israël financieel en mili tair te steunen, maar moedigden ,dei Israëlische expansionisten' ook aan totl nieuwe provocaties en ondermijnende I activiteit. De Sowjet-Unie is er volgens Prawda] van overtuigd, dat er een politieke op-| lossing kan worden gevonden en zal al liet mogelijke doen om die Ie bereiken. Het zal ,een nieuw, gevaarlijk oplaaien de spanning in het Midden-Oosten, aan onze zuidelijke grens ligt, niet dulden*. /ADVERTENTIE) te voor veevoeder en dergelijke. In het dagen, bij het toewijzen van één dag middengedeelte is de brand uitgebvo- door de minister ais verlofdag, geen aan- jken. Al gauw sloeg het vuur over naar eensluitende vakantie van drie weken ide kunstmestloods. Deze loods, die pas' meer mogelijk zou zijn. Do minister is ]een jaar geleden in gebruik genomen aan de bezwaren van de honden tege- ging geheel verloren. Luid kra- moetgekomen. zodat de njkf.'.n'-ien.i- ren tussen de kerstdagen en het daarop volgende weekeinde zullen moeten wer ken. Dat er gemeenten zijn, die een afwij kende regeling hebben, vindt zijn oor zaak in het feit, dat de gemeenten auto noom zijn. verloren, evenals de 600 ton veevoeder. MOSKOU AFP) Vijfennegentig Rus-1 GrÜÜIïSÜO onder meer bezwaar tegen de uitvoer 8isc,„, inl^llwtlir,en Vbbcn de park- I?i*e^in^iS1 !\P.f."li" meuten van de Sowjet-Unie en de Kus-,Toen de kunstmestloods bijna geheel sischc federatie een petitie gezonden ten, was uitgebrand had ook de grote graan- gunste van het vijftal, dat op II oktober silo inmiddels vlam gevat. De brand- wegens ecu protestdemonstratie op het i weer, die de silo nat hield, kon niet Rode Plein legen de inval in Tsjecho- j voorkomen dat toch een groot gedeelte Slowakije tot enkele jaren verbanning of van de silo werd verwoest. De in de gevangenisstraf word veroordeeld. jsilo opgeslagen 16.000 ton graan kreeg De petitie, die is ondertekend door o.a. del zo veel waterschade dat men vreest, schrijver Victor Nekrassov (Stalinprijsldat het graan grotendeels als verloren 1947), de wiskundige Essenin-.Volpin en'moet worden beschouwd. Het vuur werd de pianiste Maria Joedina. is in sommige bestreden door de brandweerkorpsen kringen te Moskou verspreid uit Dronten, Biddinghuizen, Swifterbant De ondertekenaars verklaren dat me-;en Kampen. Een groot voordeel voor vrouw Larissa Daniel, Pavel Litvinov en,de brandweer was, dat het gebouwen- de drie anderen in strijd met de wet zijn i complex aan twee zijden werd gegrensd veroordeeld. De Russische grondwet, door de haven, zodat bluswater in over- voor zeggen zij, erkent vrijheid van denken, vloed aanwezig was. Het publiek dat naten, die in de Limburgse vestiging van de Deense munitiefabriek Hoyer worden gemaakt. Kanaaltunnel in 1976 open, menen Engelsen LONDEN (AP) Het Kanaaltunnel- plan, waardoor Engeland met Frank rijk verbonden zal worden, kreeg dins dag een nieuwe impuls met dc bekend making van de mogelijke plaatsen voor, - - m enorme unlnmilpluU nan «rcowl «n m-nmgaHtttii; «n «ytt Mn-jln niidoostelijke punt vim Engeland. Vol- fdunnen zal een stuk grond lectare in dc nabijheid van Folkestone en Dover hiervoor gereed worden gemaakt. ta de bekendmaking van het ministerie van verkeer wordt de openingsdatum van de tunnel op 1976 gesteld. De tun nel zal lopen naar Sangatte, bij Calais en ongeveer 54 km lang worden. Het Britse eindpunt komt te liggen bij de dorpen Sellindge of Cherlton, die beide op 8 km van Folkestone liggen. Met Pasen 1969 zal de minister van ver keer, Richard Marsh, een eindbeslis sing nemen. Onder de huidige plannen sal met de bouw van de tunnel begonnen worden. In 1966 wei... totale kosten geschat op 204 miljoen pond. foten getale kwam toestromen, urenlang naar de laaiende vlam- re weg kenbaar te maken. j menzee gekeken. Driekwart miljoen voor handschrift Een van de mooiste bekende middel eeuwse handschriften heeft dinsdag op een velling in Sotheby in Londen ruim 750.000 gulden opgebracht. Het .Speculum historiale' werd in de 14e De dood op de weg UTRECHT (ANP) De 24-jarige Amsterdammer B. (zonder beroep) heeft de afgelopen nacht ruiten van het Utrechtse hoofdbureau van politie In gegooid. Als motief gaf hij op. dat hij een nachtverblijf wilde hebben. Hij kreeg inderdaad zonder verder aandrin gen een cel toegewezen... BRUSSEL De maximale sterk te van de Be'<risrh" strijdkrachten zal in 1969 100.489 man vellen, zo blijkt uit een wetsontwerp dat het parlement is voorgelegd Van het totaal is 52.911 be- roenanersnnee! De ovivg'e-n zijn dienst plichtigen die 12 tot 18 maanden moeten dienen. De cijfers ziin ongeveer het zelfde als voor vorig jaar. SCHF.EMDA (ANP» —Maandag avond omstreeks 6 uur is in Westerlee bet 11-jarig meisie I.iefke Lutje on haar fiets door een auto aangereden. Tn een ziekenhuis is zij aan haar verwondingen overleden. SOEST (GPD» Dinsdagmorgen om aeht uur is de 27-jarige J E. van Gar deren uit Baam on de Peter van de Breemerweg dodelijk verongelukt toen ij met zijn scooter tegen de aanhang wagen van een teeemoetriidende land- amvtrekke*- reed De trekker, die be- ui'rd werd door dc 20-iarige ccüP... „uu Woerden had slechts één brandende eeuw"doó'r "vincent"dè" BeauVéis g'e-' konlamp, de linker lamp brandde niet. maakt voor Karei de Vijfde van! w die voo'-zag dat de naderende scoo- Frankrljk. Het bestaat uit een soort♦•"•rijder ziin trekker voor een brom- strip van 708 miniaturen, die episo-i Tiets zou aanzien, week zover mogelijk den uit de wereldgeschiedenis uit- "aar rechts uit. Het gevolg was dat beelden van Genesis tot en met het) de scooterrijder we! de trekker miste leven van Christus en de moord op maar met ziin hoofd tegen de ijzeren c*r- Julius Caesar. Een anonieme koper rossfirie van de aanhanger reed. Het werd voor 88.000 pond sterling eige-l slachtoffer dat on slag dood was laat naar van het werk. Ufif I een vrouw en een kind achter. UTRECHT (ANP) De door de werkgevers gesignaleerde radikali- seringstendens van de Nederland-' se vakbeweging is te wijten aan hun onwil om gezamenlijk naar! noodzakelijke hervormingen tei streven. Met angst voor ledenver lies heeft dat niets te maken. De reeds verouderde structuren wor den ixi de ogen van de heer Brussel onaanvaardbaar, wanneer men ze be ziet in het licht van de economische concentraties van vandaag. Zij heb ben als averechts gevolg, dat niet de inspraak van de werknemer groter wordt, maar wel reikt de beslissings macht van de ondernemers en haar gevolgen steeds verder. De heer Brus sel zei dat deze ontwikkeling de vak beweging het toenemende zorg ver vuilt. De vakbeweging is overtuigd van dp noodzakelijkheid en onafwend baarheid van de structuurvernieu wing. De vraag is alleen of deze langs de weg van het overleg tot stand moet komen of moet worden afgedwongen, aldus de lieer Brus sel. Metaal-cao Sprekende over de eao-onderhanöelin- gen m de metaalindustrie en -nijver- Dït heeft de heer P. Brussel, voorzitter heid, zei de St-Eloy voorzitter, dat da van St-Elov, de katholieke bond vanwerknemersorganisaties bij hun laatste werknemers in de metaal- en elektro-1 loonvoorstel de werkgevers hebben la- technische industrie en aanverwante be-1 ten weten, dat zij de verantwoordelijk- drijven, dinsdagochtend gezegd tijdensi heid voor het behoud van de arbeids- de in Utrecht gehouden (besloten) ver- vrede niet alleen en niet onder alle gadering van het algemeen bestuur van omstandigheden kunnen en wensen te zijn bond. De heer Brussel releveerde] dragen, Met name de bereidheid van de de na-oorlogse bereidheid van .de vak-! werkgevers tot een zinvol en vrucht beweging om de belangen van de leden baar overleg en begrip voor at ernst van ondergeschikt te maken aan het econo- de situatie. Het moet de werkgevers bij misch herstel van ons land. Helaas nadere bezinning duidelijk zijn, aat het ontbreekt nu eenzelfde bereidheid bij I eenvoudig een onhoudbare stelling is te de werkgevers om een bijdrage te le- zeggen dat men de indruk heeft dat het veren aan het streven naar een maat-i nieuwe voorstel van de werknemers de schappelijke ontwikkeling, waarin dei mogelijkheid tot het bereiken van over- factor arbeid gelijkberechtigd wordt. Del heer Brussel vatte dit verlangen samen in een democratisering, die niet mag ophouden bij de fabriekspoort. eenstemming niet erg heeft vergroot. .Tenzij achter het onaanvaardbaar van de werkgevers met betrekking tot onze loonvoorstellen schuilgaat, het principi eel niet bereid zijn voor fundamentele problemen met ons een ODlossing te zoeken', aldus de heer Brussel. (ADVERTENTIE) EESaaEER»H Morgan is het (Door AFP-correspondent Jean Raffaelli in Moskou J^e monetaire spanning in het westen heeft Moskou hevig beziggehouden. In eersie in stantie waren ook hier de bladen ervan over tuigd dat de Franse franc zou moeten devalue ren en de Wesiduitsers met de overwinnig zou den gaan strijken, een gang van zaken die ideo logisch maar bovendien persoonlijk (tegen de bondsrepubliek) werd verklaard. Izwestia schreef: .Frankrijk ligt op de mat, neergeslagen. Duitsland staat met opgestoken arm in de over winnaarshouding' Men geloofde erin, maar ver heugde er zich bepaald niet over. Vanaf het begin van de crisis al had de Sow jet pers de monetaire onrust in het westen behan deld met een mengeling van oude ideologische argumenten en meer persoonlijke gevoelens, waartoe de doorbraak van West-Duïtsland baar inspireerde. ,De kapitalistische wereld is rot, het gaat niet om een plaatselijke crisis maar om een algemeen verval.' De .tegenstellingen' in het ka pitalisme botsen weer eens: die redenering was in één jaar al twee keer gehoord, en de .Prawda' maakte er nu gebruik van naar aanleiding van de nieuwe moeilijkheden om de franc. Maar vooral de identiteit van de twee .slachtoffers' van de bondsrepubliek (de kranten stelden West-Duits- land voor als een op macht beluste mogendheid) de DDR en Frankrijk, heeft de aanvallen van de Moskouse pers, die zijn oordeel over Bonn al lang geleden geveld had, beïnvloed. Voor de Sowjet-Unie is West-Duitsland niet die politieke reus en tegelijkertijd politieke dwerg, waarover men in liet westen spreekt. .Economisch machtig, politiek gevaarlijk': dat wordt hier op het identiteitsbewijs van de bonds republiek gezet. Het theaterstukje van De Gaul le, die weigerde te devalueren, daarmee ook de Sowjet-Unle verrassend, kon hier alleen met vol doening worden ontvangen. Dat was ongetwij feld vooral om redenen, die voortkomen uit een zekere Frans-Russische solidariteit en een be duchtheid ten opzichte van West-Duitsland, die 23 jaar na afloop van de oorlog niet verzwakt is. Want in werkelijkheid Is voor de Sowjet-Unie een monetaire crisis in het westen, in zo'n ge controleerd stadium als nu het geval is geweest, geen onmiddellijke bedreiging. Het .roebel'-blok, waarvan Moskou de aanvoerder is. leeft in gro te mate autarkisch. Het heeft zijn eigen ge meenschappelijke markt (de .Comecon'), zijn ver- rekeningsbanken, z(|n binnenlandse markten en afzetgebieden. De roebel is niet Inwisselbaar. De export ervan Is verboden, maar dat verbod is overbodig: geen enkele westerse bank accepteert Sowjet-geld. Die autarkie heeft niettemin zéke re feilen, waardoor een westerse crisis Moskou toch kan raken. Op twee gebieden, de handel met het buitenland en de technische samenwerking, heeft de Sowjet-Unie zich inderdaad deels ver bonden met het westen. En een westerse inzin king kan direct zijn weerslag hebben op de bin nenlandse ontwikkeling hier. Precies 32,3 pro cent van de buitenlandse handelsbetrekkingen van de Sowjet-Unle betreft de kapitalistische landen. Een deel van die handel dient voor het afvloeien van het overschot van Russische grond stoffen, zo mogelijk op basis van handelseven- wicht. Maar een ander deel stelt de Sowjet-Unie in staat om materialen, technieken en fabrieken te importeren die zij voor haar industriële ont wikkeling nodig heeft. Omdat Moskou zijn wetenschappelijke onder zoekingen niet helemaal geïsoleerd kan uit voeren en zich niet kan veroorloven geen reke ning te houden met de ontwikkelingen en de re search in het westen, ls de Sowjet-Unie .vastge plakt' aan de kapitalistische technologie De ver scheidene vormen van aamenwerking die zij heeft aangegaan met het westen, hebben soms tot doel het land niet buiten de grote opmars van de wes telijke vooruitgang te houden. Politiek gezien heeft de monetaire crisis, en de pauze die de Franse beslissing om niet te devalueren daarin gebracht heeft, de Sowjet-Unle in een gunstiger positie geplaatst, dan maanden het geval is ge weest, hoewel de Duitse-factor voor Moskou te gelijk een gevaar en een rechtvaardiging in houdt. Nu Tsjecho-Slowakije weer wordt be heerst en ook de betrekkingen met Roemenië zich beginnen te normaliseren, is het streven in het Sowjet-kamp gericht op onderlinge samen hang en aangewezen op zichzelf. De Westduitse vooruitgang, die zojuist door de crisis is aange toond. bewijst volgens de argumentatie van het Kremlin, hoe onvoorzichtig de Tsjechen waren toen ze rekenden op een economische .reparatie' door Bonn. Maar tegelijkertijd kan het impone rende beeld van West-Duitsland opnieuw weer klank vinden in een zeker aantal landen in Mid den-Europa en de Balkan, die tijdens de oorlog grensgebieden en afnemers van Berlijn waren Men kan zich indenken dat de actie die de Sowjet- Unie constant voert om te voorkomen dat er mei WERELDGEBEUREN voorbijgaan aan haar waarschuwingen .bruggen worden geslagen tussen West-Duitsland en de Oosteuropese satellietstaten, nu nog aanzienlijk versterkt zal worden. En dat gebeurt onder ha chelijk lijkende omstandigheden. De Tsjechoslo- waakse. affaire heeft een toeneming van mili taire uitgaven veroorzaakt, ten nadele van de burgerlijke investeringen: misschien kan men m de ongewoon slecht beklante winkels van Mos kou wel de weerslag bespeuren van de ingreep in Tsjecho-Slowakije en de dure manoeuvres van niet-parate Sowjet-eenheden. De Tsjechoslo- waakse economie, al ziek voor 21 augustus, moet geheel door het oostblok worden ondersteund, om niet helemaal altruïstische redenen: de leverin gen aan de Sowjet-Unie van Tsjechoslowaakse materiaal schijnen sinds de gebeurtenissen be duidend te zijn vertraagd. De grote economische topconferentie van de Comecon, die binnenkort moet plaatshebben, zal dus gehouden worden on der het dubbele licht van de affaire Tsjecho- Slowakije en de monetaire crisis in het westen. Blijft de weerslag van de crisis in de buitenland se politiek en allereerst de urgente vragen die men in Moskou kan stellen vooral over de oriëntering van Frankrijk op de Verenigde Sta-] Len en Duitsland, ten nadele van de stroming die nu al sinds tweeëneenhalf jaar in de richting van de Sowjet-Unie ging. Voordat bleek dat de crisis de franc niet di rect zou aantasten, was de terugslag van de Tsjechoslowaakse gebeurtenissen op Frankrijk al opgevangen. Frankrijk had Moskou .beschu digd van een staatsgreep.' maar de Frans-Russ sche samenwerking was. na een korte per.o van aarzeling, weer voortgezet als in het verleden en bloeide verder op, getuige de wetenschappc- lijke tentoonstelling als nooit tevoren die Frank rijk zojuist heeft geopend in Novosibirsk Si-1 berië). de .stad van geleerden.' De Sowjet-hou-J ding tegenover Frankrijk is bekend, de reacties i van de pers van Moskou op de monetaire crisis j heeft haar opnieuw in de aandacht gebracht: op basis van een speciaal begrip tussen de beide volken, ten westen van West-Duitsland een ga-1 rantie stellen tegen een wijziging van de Euro pese status quo. In weerwil van het feit dat Amerika een president krijgt, die zich wel eens harder voor Moskou en acceptabeler voor Parijs zou kunnen tonen, in weerwil zelfs van de zwak heid van de franc, kan men zich indenken dat de Sowjet-Unie zich soepel genoeg zal kunnen to nen om in de toekomst de Frans-Russische ver houdingen op een bevredigende manier te hand- gegeven voor onnen, zijn dinsdag ver oordeeld wegens mishandeling van kin deren in een weeshuis dat door een rk priester werd geleid. Tijdens het proces van drie wéken hebben meer dan 70 kinderen getuigd tegen de vrou wen. Zij vertelden dat zij waren ge slagen, dat zij met gebonden bandi dat zij met de tong kruistekens op de stenen vloer hadden moeten maken en hun urine hadden moeten oplikken. Lucia Napolitana. die zich uitgegeven had voor zuster Camreia, werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vin- cenza Perrotta, alias .zuster Teofila', kreeg drie jaar en acht maanden en Angela de Lucia één jaar. Slechts de eerste twee zullen naar de gevangenis moeten daar het hof de gevangenis straffen verminderde met "twee jaar voorwaardelijk. Drie andere beklaag- len twee mannen die zich voor mon nik hadden uitgegeven en een vrouw ■lie geholpen had bij de leiding van ■iet beruchte Celestini weeshuis in het -tab :ge Prato werden ook veroor deeld, maar tot lichte straffen. De eni ge geestelijke die bij de zaak betrok ken was, pater Giovacchni Pelagatti, de directeur van het weeshuis, werd wegens gebrek aan bewijsmateriaal vrij gesproken. Jongen (14 jaar) rEindde meisjes en vrouwen aan ROTTERDAM (GPD) In de Karei Doormanstraat te Rotterdam heeft dinsdagmorgen vroeg de politie een 14- jarige jongen aangehouden, die probeer de een meisje aan te randen. Reeds heeft de scholier bekend in de omgeving van de Westblaak ta! van vrouwen en meis jes te hebben aangerand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3