AR dreigt met initiatief-ontwerp KAMER WIL EINDE BROODSTRI JD AM Bouw nieuw Goes' stadhuis is nodig; Gasthuis op den duur niet voldoende KVP-motie vraagt minimumprijs Golf van protest in Italië Optimisme in Arnhem na eerste geslaagde levertransplantatie Kleuter viel in sloot en verdronk Vuile handen oi rode handschoenen? Vandaag in de krant... Vandaag beslissing over vestiging Shell Chemie BURGEMEESTER MR HUBER: PLANNER NA HERINDELING' Veel tijd en veel geld nodig 'Vlissingen gle jaargang - no. 286 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE.VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 dec. 1968 Wens: open haven aan de Schelde Pagina 2 Direct)* N V »eh. Mi) 2094 Ad» I SI. t*l 765) (bi 7653. *dv 5213). Oo.tburf, I r. Clre 359300. PZC. Mlddelbur* MINISTER NAM REVANCHE DEN HAAG Een groep jonge ren heeft dinsdagmiddag, na een korte demonstratie op het Binnen hof, aan minister De Block van economische zaken een suiker hart aangeboden, om zo de aan dacht te trekken van de bewinds man voor de rietsuikerproduktie in de ontwikkelingslanden. De pre- ientatie vond plaats in aanwezig heid van Sint-Nicolaas, die als er kend suikerverbruiker mag gel den. De bewindsman revancheer de zich met twee chocoladelet ters-met bietsuiker bereid. BORGER (ANP) Maandagmiddag Is het anderhalfjarig zoontje Ronald van het gezin B. G. Brandsma aan de Llje- Uamaweg te Wolvega in een sloot ach ter het huis verdronken. Om ongeveer ttn uur was het jongetje in een onbe waakt ogenblik naar buiten gelopen. Spelenderwijs moet hij in de direct ach ter de ouderlijke woning liggende sloot «Ijn terecht gekomen. De heer Brands- i ma ontdekte dat zijn zoontje verdwenen was en vond hem korte tijd later in de sloot. OPNIEUW BEKENTENIS IN DE GIFMOORDZAAK SCHIJNDEL 's-HERTOGENBOSCH (ANP) Tijdens de verhoren heeft de ver dachte in de Schijndelse gifmoordzaak, de 45-jarige Maria H., zondag bekend in 1960 tot tweemaal toe te hebben gepoogd een in Geleen woonachtige vrouw te doden door middel van het toedienen van ver giftigde koffie. Als reden gaf zij op dat ze wilde trouwen met de toen malige echtgenoot van de vrouw. Woensdag is in Den Bosch de echtscheiding uitgesproken in het tweede huwelijk van Maria H. Maria is nu gescheiden van de 64-jarige F. Sluitjens. die ze, voor zover ze nu heeft bekend, tot zeven keer toe heeft gepoogd te vergifUgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de tweede kamer wil dat de regering een eind maakt aan de broodoorlog tussen enkele groot winkelbedrijven en de bakkers. De kamer zal zich vandaag uitspre ken over een motie van de KVP, waarin wordt gevraagd om een minimumprijs voor brood. De AR-fractie heeft gisteren gedreigd zelf met een initiatief-ontwerp te komen- als staatssecretaris Van Son (middenstand) geen wettelijke voorstellen doet om een einde te maken aan de broodoorlog. De KVP-er Krosse, «lie het gisteren b(J het debat over de begroting van econo mische zaken voor de bakkers opnam, voorspelde een spoedige ondergang van de bakkers, als maatregelen zouden uit blijven. Enkele grootwinkelbedrijven verkopen brood tegen stuntprijzen van 59 tot 67 cent heel wat goedkoper dan de 81 tot 88 cent die de bakkers re kenen voor brood dat zy in hun winkels verkopen. Voor thuis bezorgd brood ligt die prijs nog eens drie cent hoger. Vol gens de heer Krosse zou de minimum prijs gebaseerd moeten worden op de produktiekosten, zodat al te scherpe i prijsconcurrentie zou worden uitgeban nen. Zijn voorstel kreeg de steun van de VVD en van de CHU. Drs Goudzwaard (arp) vond dat staats secretaris Van Son een interimwet moet Indienen om de broodoorlog te beëindi gen. Tot dusver heeft de bewindsman dat geweigerd, omdat hij niet vooruit wil lopen op de komende algehele wettelijke regeling van het eco nomische verkeer. Als drs Van Son dit argument blijft hanteren, dan zal de AR-fractie, zo zei drs Goudzwaard, de mogelijkheid om zelf een initiatiefwet in te dienen .niet bij voorbaat uitsluiten' Prijzen Ook andere prijsontwikkelingen hadden gisteren de aandacht van de kamer. De heer De Goede (D '66) wees op het ge vaar dat in januari bij de invoering van de nieuwe omzetbelasting (btw) de prijzen flink omhoog zullen gaan. Hij bepleitte daarom een algemene prijs- (Zie slot pag. 11 kot. 3) Na doodschieten 2 landarbeiders ROME (RTR) Een golf van protestdemonstraties overspoelde dinsdag Italië naar aanleiding van de dood van twee landarbeiders, op Sicilië tijdens betogingen door de politie neergeschoten. In Genua gebruikte de politie dinsdag avond traangas tegen 3000 studenten en arbeiders die onder het roepen .moordenaars' het hoofdbureau en plaatselijk regeringsbureau bestormden. De betogers, die spandoeken meevoer den en leuzen schreeuwden als .arbei ders en studenten één', versperden later een straat met autobussen om de op rukkende politie tegen te houden. Ook In Milaan probeerden betogers het hoofdbureau van politie te bestormen. Een menigte van 2000 personen beko gelde de afzetting voor het gebouw met stenen, knikkers en potten rode verf. Ook hier gooide de politie traangasgra naten. Er werd een groot aantal arresta ties verricht. Leiders van de christen-democraten, so cialisten en republikeinen, bezig met moeilijke onderhandelingen over cfe vor ming van een coalitieregering, zonden de vakbonden op Sicilië betuigingen van medeleven. De Siciliaanse politiemannen zijn op last van de redering te Rome in hun verblijven geconsigneerd. Aartsbis schop Bonfigliolo van Syracuse heeft op geroepen tot kalmte. Twee van de zes landarbeiders die bij de tragisch verlopen betogingen van maandag gewond raakten, bevonden zich dinsdagavond nog in kritieke toe stand. Er liggen circa 40 politiemannen in het ziekenhuis met verwondingen, op gelopen toen ze met stenen werden be kogeld. Wat Is er aan de hand met de heer Mertens van het NKV? Hij komt de laat ste tijd herhaaldelijk in het nieuws door opzienbarende uit spraken, met name over de economische macht in Neder land. aan welke reeks verklaringen hij AVOLA De hoofdstraat van dit Siciliaanse dorp is eivol met protesterende arbeiders. Een woe dende bevolking heeft dinsdag op Sicilië het werk neergelegd uit protest tegen de dood van twee landarbeiders, die de dag tevoren tijdens een betoging door de poli tie waren doodgeschoten. Lever IN ARNHEM Is maandag met groot succes een levertransplan tatie verricht. De lo.estand van ontvanger van de lever «^n jongetje van 2 jaar was gis teravond bevredigend (pag. 1). Weerspreuken VAAK z(jn Zeeuwse weerspreu ken geen sprookjes. Een onder zoek heeft de Juistheid van vele spreuken bewezen, (pagina 2). Plan DE regering in Saigon heeft een uit drie punten bestaand plan. waarop volgens haar vrede en eenheid in Zuid-Vietnam moeten zen gebaseerd (pag. 3). Benfica DE LOTING heeft Benfica als de volgende tegenstander van AJax aangewezen In het toer nooi om de Europacup. De Am sterdammers zijn bl(j met deze te genstander In de kwartfinale (pagina 7). Dynamiet BIKKELHARDE mannen z(|n de deelnemers aan de monsterralley van Londen nnar Sidney. Des noods zullen 7.C dynamiet gebrui ken om barrières op Ie blazen... (pagina 7). V akbonden DE FRANSE vakhonden voelen er niets voor mee te werken aan het saneringsprogramma van De Gaulle (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 11, 13 en 15. Zeeuws nieuwspagina's 2, 4, 5 en 9. Financieel nieuws: pagina 19. Sport: pagina 7. Radio en tvpagina 17. ROTTERDAM (ANP) Shell Neder land NV heeft dinsdagmorgen meege deeld, dat de nv verwacht vandaag een bericht uit te geven inzake de beslis sing van Shell Nederland Chemie NV over de vestigingsplaats van haar toe komstige uitbreidingen. Het ziet er naar uit dat de keuze van de Shell nu definitief op het Moerdijk- gebied is gevallen. Het is namelijk gis terochtend ook bekend geworden, dat het bestuur van het industrieschap Moer dijk vandaag om 10.00 uur in Klundert (N.-B.) nadere mededelingen zal worden ?edaan over de ontwikkelingen rond het ndustr iecompl ex. Vrouw overleden door kolendamp ROTTERDAM (GPD) Zeer waar schijnlijk als gevolg van kolendampver giftiging is maandagavond de 77-jarige mevrouw J. H. Gonlag-Haak in de gang van haar woning aan de le Middelland- straat onwel geworden. Zij Is enige tijd later In het Dljkzlgtzlekenhuis overle den. TOESTAND PATIËNTJE GISTERAVOND BEVREDIGEND ARNHEM (GPD) In het gemeenteziekenhuis te Arnhem is maandagmiddag een geslaagde levertransplantatie uitgevoerd op een jongetje van twee jaar uit Den Helder. Het is de eerste maal dat een dergelijke transplantatie in Nederland geslaagd kan wor den genoemd. Ongeveer twee jaar geleden is in Leiden voor de eerste maal een levertransplantatie uitgevoerd, die niet het succes had dat werd beoogd. JQJ\JCjETJE VAN hem- heeft vier volle uren voor het TWEE JAAR WACHTTE WEKEN OP EEN DONOR Een chirurgisch team, samenge steld uit medewerkers van het aca demisch ziekenhuis te Leiden, de universiteitskliniek te Nijmegen en het gemeenteziekenhuis te Arn- leven van het jongetje gevochten. De toestand van het patiëntje, wiens identiteit niel wordt bekend gemaakt, werd gisteravond om 9 uur bevredigend genoemd, hoewel over het uiteindelijke verloop nog niets valt te voorspellen. In de gehele wereld zijn slechts 40 le vertransplantaties uitgevoerd. De Ame rikaanse chirurg Thomas Starzl uit Denver beschikt over het meeste erva ringsmateriaal. In Europa werd de eer-j ste levertransplantatie verricht door de Britse professor B. Calne uit Cambrid ge. Zijn patiënt overleed enkele maan den na de operatie Primear Het gemeenteziekenhuis in Arnhem lijkt in ieder geval de primeur te krijgen van een voorlopig geslaag de, bijzonder gecompliceerde lever toevoeging. In medische kringen is bekend dat een levertransplantatie op veel meer moeilijkheden stuit dan een hart of nieroverbrenging. De leiding van het operatieteam was in handen van de Arnhemse chirurg dr M. H. van der Heijde, bijgestaan door de chirurgen dr L. Schalm Sr en dr S. Sluis. De voorbereidingen voor de veelomvattende operatieve ingreep wa ren al enkele weken geleden gedaan. Het jongetje was al die tijd In het gemeen teziekenhuis. Het wachten was op een geschikt donortransplantaat. dat maan dagmorgen plotseling beschikbaar kwam. De donorlever is met een speci ale escorte van bulten Arnhem naai het ziekenhuis overgebracht. Er kon geen gebruik worden gemaakt van helikopters. Er deed zich op het allerlaatste moment nog een ernstige complicatie voor. Een uit Lyon ver wacht flesje met anti-lijmfocletense- rum dat via Schiphol het gemeente ziekenhuis moest bereiken, bleek zoek te zijn. In allerijl werd contact opgeno men met de transplantatiebloloog prof. dr W. van Bekkum van het TNO in Rijswijk om te trachten aldaar een soortgelijk serum te bemachtigen. Maandagavond om 10 uur arriveerde het zo noodzakelijke serum, dat dient om te voorkomen dat zich complicaties (Zie slot pag. 11 kol. 6) Beatles weer beste vocale groep LONDEN (AP) De Beatles zijn voor de vijfde keer sedert 1963 uitgeroepen tol de beste vo cale groep ter wereld tijdens een opiniepeiling door het Britse blad .New Musical Express'. Volgens de pelling werden de Beach Boys tweede. De in Schotland geboren zange res Lulu (20) werd de beste zan geres ter wereld genoemd, waar mee zij Dusty Springfield ver dringt. De beste zanger was El- vis Presley met Tom Jones als tweede. GOES Voor een efficiënte or ganisatie van de gemeenteadmi nistratie is ook het oude Gast- huis aan de Oostsingel, dat op het moment wordt verbouwd, niet voldoende. Er is wel veel ruimte in het Gasthuis, dat met ingang van maart 1969 door het Goese ambtenarenkorps wordt betrokken, maar de ideale oplossing is het toeh niet. Als de herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland een feit is, zal het daarom raadzaam zyn zo snel mogelijk plannen te maken voor de bouw van een nieuw stadhuis. Dat is de mening van burgemees ter mr F. G. A. Huber van Goes. In «Ie begrotingsvergadering for muleerde hij die gedachte en hij noemde als voorbeeld van een ge bouw, waar efficiënt gewerkt kan worden, het stadhuis van Viissin- gen. Burgemeester Huber toonde zich daarbij weinig optimistisch over de tijd, «lie men nodig zal hebben om tot realisatie van een nieuwbouwplan In Goes te komen. Hy noemde een termijn van 20 tot 25 jaar. In een nader gesprek zegt de heer Huber: .Het Gasthuis, daar zijn we wel heel blij mee nu. Er is veel meer ruimte dan we hier in het sta«ihuis hebben. Maar het blijft van origine een ziekenhuis We moeten werken met de gegeven rulmteverdeling: een operatiekamer en een aantal zieken zalen moeten worden gebruikt als kantoren'. In die operatiekamer en ziekenzalen komen in maart bureaus te staan. Om het Gasthuis geschikt te maken voor de gemeentesecretarie heeft de gemeenteraad indertijd rond de 150000.— gevoteerd Dat wordt voor een deel benut voor verbouw en voor een groter deel voor een gron dige opknapbeurt aan het oude Gast huis Over een eventuele uitbreiding van het ambtenarenapparaat na de herindeling is nog niets bekend. Bur gemeester Huber denkt, dat in ieder geval meer ambtenaren nodig zuilen z(jn, maar concrete gegevens daar over ontbreken. De heer Huber: .We weten nog helemaal niet hoe dat alle maal zal gaan: of men wil centralise ren of niet. De plannen voor de even tuele bouw van een nieuw stadhuis zullen door de raad van de nieuw te vormen gemeente moeten worden be oordeeld'. De wat ontmoedigende opmerking over de tijdsduur, «lie burgemees ter Huber schat dat nodig zal zijn voor er in Goes een nieuw stad huis staat, is ingegeven door er varingen elders. De heer Huber sprak over het Vlissingse stadhuis ,Je komt onder «ie indruk van de manier, waarop daar kan wor den georganiseerd' waar men 12 jaar heeft moeten doen over de verwezenlijking van de plannen. In Terneuzen start In komend In Terneuzen start in het komend voorjaar de bouw van een stad huis, waarvoor weliswaar de teke ningen van 1962 dateren, maar waar men er al in 1928 van over tuigd was, dat men nieuw moest bouwen. In 1953 werd opdracht gegeven een plan te maken, maar door het overlijden van de ar«'hi- tee.t moest men in 1962 opnieuw beginnen. In Terneuzen denkt men voor het nieuwe stadhuis 6 tot 7 miljoen gulden nodig te hebben. In Vlissingen kostte het stadhuis rond «1e 6 miljoen gulden'. Burgemeester Huber over de kosten. .Jaarlijks vergt zo'n project een enor me post rente en aflossing en onder houd op de begroting. Maar als 3e ziet, hoe men veel en veel beter kan organiseren in een gebouw, zoals er in Vlissingen staat, dan kunnen daar voor ook wel offers worden gebracht' In Goes werken in het stadhuis mo menteel een 50 ambtenaren. Daar naast is er de afdeling bevolking, on- (Zie slot pag. 4 kol. 6) deze week een nieuwe heeft toegevoegd. Ditmaal een stuk zelfverwijt. In Eind hoven heeft hij maandag namelijk die jongeren gelijk gegeven, die zoals hij zei het Nederlands Katholiek Vakver bond verwijten, dat het zich met huid en haar heeft overgegeven aan een ka pitalistische maatschappij. Hij was het eens met de opmerkingen, dat het NKV bang is voor een wezenlijke aantasting van de bestaande maatschappelijke orde en dat het is gaan denken in een weste- lijk-kapitalistisch denkpatroon, aldus het spel van de schijndemocratie meespelend. Tenslotte erkende de heer Mertens, dat de vakbonden vaak de schijn op fclch la den dit alles ook nog van harte te doen. In dit verband sprak hij van .vuile han den'. Men ziet: een schuldbekentenis ln optima forma, ze doet in de verte den ken aan een zuiveringsproces uit de sta linistische periode. Deze belijdenis maakt echter een halfslachtige indruk. De heer Mertens doet het namelijk voorkomen alsof hij het westers- kapitalistisch stelsel volstrekt ver werpelijk vindt. Waarom trekt hij dan niet de consequenties uit zulk een op vatting? Bijvoorbeeld door te verklaren dat hij een communistisch systeem voor- Hij moet er dan wél aan toevoe gen, dat hij in de toekomst met zijn vak beweging zonder compromissen en zéér direct zal koersen in de richting van een omwenteling van het huidige maatschap pelijk systeem. Een dergelijke verklaring zou oprecht en consequent zijn. Er zou dan blijken, dat de heer Mertens een vol bloed revolutionair is en iedereen zou weten waar men met hem aan toe was. Maar dat doet de heer Mertens niet, zó radicaal Is hij nu ook weer niet. Als we ons niet vergissen is hij nog altijd lid van de KVP, niet bepaald een bolwerk van revolutionairen. Waarom kiest h(j niet? Of het één of het ander: de heer Mertens is radicaal en schuwt de barri caden niet. Of hij gaat uit van de bestaande orde en probeert in het kader daarvan de doelstellingen van de vakbeweging te ver werkelijken. Dat laatste is overigens niet Immoreel, het is geenszins een werk waarvoor men zich hoeft te schamen, men kan vakbondswerk op deze manier zonder gewetensbezwaar met overtui ging en van harte doen. We hebben al tijd aangenomen, dat ook de heer Mer tens een dergelijk standpunt innam en welbewust tot die keus was gekomen. Laat hij nu niet met zelfverwijten voor de dag komen, ze zijn misplaatst voor iemand die een dergelijke bewuste keuze heeft gedaan. We willen overigens nog eens onder strepen dat de heer Mertens er naast zit met zijn .vuile handen'. Deze uitdrukking is vooral in zwang ge komen door een uit 1948 daterend to neelstuk van Sartre, dat deze titel droeg. Men vindt de uitdrukking terug in een opmerking die de hoofdpersoon uit het stuk een communistisch partijfunctio naris tegenover een jonger partijge noot maakt. Dit zegt Hoederer, de par tijfunctionaris .Mijn handen zijn vulL Tot aan de ellebogen. Ik heb ze in drek en bloed gestoken. En wat dan nog?' In dit stuk wordt de perversiteit van da moraal aan de orde gesteld, die van da stelling uitgaat dat het doel élle midde len heiligt. De vakbeweging in Neder land heeft een dergelijke moraal niet toegepast en doet dat ook thans niet. De revolutie, de omverwerping van de bestaande orde, was en is niet haar doel en zij heeft zich derhalve niet gecom promitteerd door de methodieken toe te passen die gebruikelijk en passend zijn in het stelsel, waarin zij werkt. En daarmee heeft zij voor haar leden heel veel bereikt zonder haar handen te be smeuren. Wanneer de heer Mertens nu desondanks beweert, «lat de vakbeweging .vuile handen' heeft, dan zegt hij in feite Wij hadden revolutionairen behoren te zijn, compromisloze figuren, die niet had den mogen rusten voordat wij de maat schappij hervormd hadden'. Daarmee echter distantieert hij zich van aard en traditie van zijn eigen vakbeweging en van de opvattingen die daar in meerder heid leven. Nogmaals: als hij de conse quenties uit zijn woorden trekt dient hij revolutionair te worden en moet hij een syndicalistische vakbeweging stichten. Vermoedelijk zal de heer Mertens dót niet doen. In dit opzicht lijkt hfl op da jonge Hugo, de tegenspeler van Hoede rer in het stuk van Sartre. Als Hoederer heeft gezegd, dat zijn handen ln bloed izijn gedrenkt, antwoordt Hugo: ,Ze zul len misschien op een dag merken dat ik I niet bang voor bloed ben'. Waarop Hoe derer: .Kijk eens aan: rode handschoe nen. dat is natuurlijk elegant'. De heer Mertens moet het stuk van Sartre nog maar eens nalezen. Gemeente-ontvanger verduisterde veertig mille ALMELO (ANP)De rechtbank in Al melo heeft dinsdagmorgen de 54-jarige J. van R. die tot voor enkele maanden nou werkzaam was als gemeente-ont vanger van Borne (Ov.). veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. Van R. had jarenlang op grote schaal als gemeente-ontvanger en als penning- meester van een plaatselijk bejaarden- centrum verduisteringen gepleegd en zich zo een bedrag van ruim 40 000,- toegeëigend. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1