Uitgaven voor Sint-Nicolaas zijn niet overal gestegen Nikkelen gulden zonder kop sloop langs vele controles OLGA Stijging in Zeeland 10-15 procent NEDERLAND KOCHT IN In de kou GEMIDDELDE PRIJSSTIJGING IN '68: 3,7 PCT Verrassend geschenk? m uw horloger Waarde nog niet bekend WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (ADVERTENTIE) «i KÖ0TVDK pEN HAAG (GPD) Wordt er dit jaar voor sinterklaas meer geld uit- gegeven dan voorgaande jaren? Een eerste indruk is- ja. Hoewel veel l^nXen weigeren te zeggen, of er door het publiek meer of minder geld U opgenomen dan vorig jaar en andere dat gewoon niet kunnen omdat al gemeen verschijnsel het nieuwe verschijnsel van de betaalcheques en de salarisrekeningen het beeld vertroebelt, zijn er toch aanwijsbare punten van fihsere ontsparingen dan vorig jaar, soms wel tot 20 procent. Een voor meld: de spaarbank voor de stad Amsterdam heeft dit jaar voor het eerst in tien jaar over november geen maandoverschot gehad en geen ronder: er is daar nu ruim vijf miljoen gulden méér teruggevraagd dan rorig jaar. In Haarlem bedraagt bij de veel kleinere Nutsspaarbank de ont- ipsring nog altijd twee ton meer dan in 1967. Het zijn vooral de spaarbanken (In de hiergenoemde steden, maar ook in Amersfoort en Alkmaar, in Zee luid, hier en daar in Twenthe) die zeggen: daar zit de in aantocht zijnde btw tussen het publiek is dit jaar gespitst op de wat duurdere huis- houdelpe gebruiksvoorwerpen (waaronder ook meubels) die na 1 januari duurder zullen worden- Dat beaamt de winkelstand niet overal. Een landelijke steekproef leert, dat Den Haag, Rotterdam, Gro ningen en Zuid-Limburg van een vooruitlopen op de btw-prijsverho- ging niets merken (Den Haag: ,dat realiseert het publiek zich niet"), maar dat daarentegen de Invloed duidelijk wordt gevoeld in Am- iterdam, Zwolle, Amersfoort, Hil versum en Haarlem; in de Noord- iollandse provinciehoofdstad lopen de winkeliers zelfs vaak tegen de vraag i: meneer, wordt dat na 1 januari duurder Veel textiel Wat er onder die bt w-dreiging dan vooral extra wordt gekocht -."zeer veel textiel (pullovers, suede vesten, trui en, maar praktisch geen bont). Wit goed springt er met name in het centrum en het oosten van het land sterk uit, maar handschoenen en tas sen doen het eveneens uitstekend. .Praktische geschenken' zeggen met overtuiging de middenstanders en grootwinkelbedrijven in Haarlem, Utrecht, Amsterdam (maar dan wel: met een .verguld randje'), Zwolle (vooral: wat luxueuzere textiel), Arnhem, Hilversum, Groningen (ge reedschappen, elektrische apparaten) Een duidelijke tendens naar luxe Is gesignaleerd In Den Haag, Alk maar en op Walcheren. Randver schijnsel: Terneuzen signaleerde tot dusver een hoogst opmerkelijke ani mo voor vazen, waarvan de -ver koop zelfs met 30 procent hoven die in vorig jaar was gesprongen. _r is vraag naar goedkopere snuis terijen: Arnhem, Zuid-Limburg, Wal cheren (inkoper gevatte glazen spie gels), Groningen (aardewerk, hout, glas, sier-kurketrekkertjes), Hilver sum (kunstnijverheidsprodukten), maar ook naar kostbaar kwalitatief goed materiaal. Den Haag (,men vraagt niet of 'n grammofoonplaat 9 of 19 kost') spant daarbij wel de kroon: hier worden dan ook min der huishoudelijke en hobby-artike len gekocht dan anders en dan el ders. Haarlem noteert een grote ani mo voor duurdere cassettes tafel zilver en porseleinen serviezen, Rot terdam signaleert onomwonden: ,er wordt hier meer op kwaliteit gelet dan op prijs en dat is dan een typisch Rotterdamse instelling, heel anders dan die van Amsterdam.' Waarop Amsterdam: ,We willen hier geen prullen, maar goede waar met blijvende waarde maar dat neemt niet weg dat de rage van de ge weldig dure luxe cadeaus er toch duidelijk uit Is'. - Verschuivingen Veranderingen in de smaak: in Over ijssel noteerde men mèt de opkomst van de kunstijsbaan een sterk ver- Srote vraag naar schaatsen. Opmer- elijk hier: het transistorradiootje In de af-, de kleurentelevisie in de opgang. Twenthe: weinig pocketboe ken, méér boeken van tussen de tien en twintig gulden. Gelderland noteer de een daling in tv en een verschui ving naar betere textiel. In Het Gooi heeft men verbaasd ge staan over de animo naar brood roosters, Hema-Hilversum raakte de zer dagen voorts door zijn hele voor raad roestvrij stalen pedaalemmers heen. Klacht itn Den Haag waar moe ten we eigenlijk heen met al die chocoladeletters (maar in de .Maasstad niet opzien barend en de banken melden hier, dat er in feite meer wordt gespaard dan vorig jaar). In Den Haag, waar do betaalscheque velen zien er een statussymbool in') opgang maakt. In Haarlem: hier liggen de beste dingen per gekocht artikel In het algemeen hoger dan vorig jaar. In Twenthe, In Zeeland (een stijging van tussen 10 en 15 procent) en in Gelderland. Zn iniger Maar nauwelijks hoger dan vorig jaar blijken de bestedingen te lig- Sfc-1 gen in noordelijk Noord-Holland en Groningen (,wel een stijging ten op zichte van vorig jaar, maar te wei nig om van een echte meevaller te spreken'). Zuiniger dan vorig jaar zo is tot dusver de indruk Sint-Nicolaas geworden in Utrecht en Westelijk-OverijsBei. Kritischer in Zuid-Limburg: .Men kocht hier vroe ger veel gemakkelijker dan tegen woordig' zei ons de bedrijfsleider van een groot Heerlens warenhuis, maar men houdt het er hier op, dat de verkoop voor de kerstdagen nog veel kan goedmaken, SLnt-Nicolaas la nog altijd in de eer ste plaats de goedheilig man voor de kinderen. Speelgoed is derhalve als altijd met massa's ,in'. Voor keuren? Minlracebanen zijn duide lijk favoriet geweest in Twenthe en Rotterdam en de Eurohaven voegt daar onmiddellijk poppekasten en elektrische treinen aan toe. Het hlp- werk met felle kleuren heeft in wenthe veel liefhebbers getrokken, maar ook wel in Groningen. In Rot terdam zijn hei goedafdelingen ge *--*teuli ingen. terdam zijn het bulten kijf de speel goedafdelingen geweest die de meeste belangstelling van het pu bliek hebben getrokken. In Den Haag signaleert deze steekproef een ten dens naar een sterker accent op kerstmis als eadeaufeest, hetgeen betekent dat de vijfde december toch meer en meer datum aan het worden is voor kindergeschenken. Tenslotte: in welke prijscategorieën vallen de meeste aanschaffingen Het antwoord is minder verdeeld dan men zou denken: praktisch overal ligt de hoofdmoot van de gekochte artikelen In de prijsklasse tot 25 gulden, met in Noord-Holland, Den Haag en Rotterdam een tendens naar de klasse boven de 25. Een voor zichtige conclusie aan 't slot van de ze toch wel voorzichtig genomen steekproef: koopt men eenmaal In het wat duurdere genre, dan lig gen de bedragen die men voor één artikel heeft besteed aJ snel eerder boven de 100 dan eronder. KRUPP-BIOGRAFIE VAN MANCHESTER IN WEST- DUITSLAND VERBODEN MÜNCHEN (DRA, AFP, AP) rechtbank in München deelt de bezwa ren van Arndt von Bolilen und Hallbach,1 erfgenaam van het Krupp-fortuin, die hnar verzocht het pas verschenen boek .twaalf geearaties Krupp' van de Amerikaan William Manchester te ver bieden. Het boek mag in zijn huidige vorm niet worden verkocht. De eiser had aanstoot genomen aan een passage in het 900 bladzijden tellende boek. waarin kranteberichten over de door hem gegeven feesten worden aan gehaald. Ham Manchester niet als een serieus document mag worden beschouwd, maar veeleer als een poging tot polemiek te gen de bondsrepubliek Duitsland, in de vorm van een historische roman. Een woordvoerder van Kindier Verlag, Mün chen, de uitgever van het boek, heeft aangekondigd dat zij direct in beroep zullen gaan tegen het vonnis. Robert Taylor weer geopereerd De filmster Robert Taylor (57) lijdt aan een kwaadaardig gezwel in zijn rechterlong. Zijn echtgenote, de ac trice Ursela Thiess heeft gezegd dat de doktoren het kankergezwel had den gevonden; nadat zij op 8 oktober het grootste gedeelte van zijn long hadden verwijderd. De vorige week is Tavlor weer verscheidene dagen in het ziekenhuis opgenomen ge weest. Zuster IJsenbrant te Amsterdam overleden Op 78-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden zuster Aaltje IJsenbrant. Zuster Aaltje Is van 1927-50 wijkzuster van het Groene Kruis in Breskens ge weest GEZONDHEID OP DE HELLING Naar aanleiding van het artikel .Fluoridering gaat door.' in de krant van 15 november jl willen wij graag een en ander naar voren brengen. Wanneer wij de uitlatingen van de heer Lamberts nader beschouwen, dan komt het ons voor. dat hij denkt met een stel kleine kinderen te ma ken te hebben, die men maar kan dekreteren zo men wil. We zijn echt geen zuigelingen meer en de luiers zijn we ontgroeid. Mogen we alstu blieft nog zelf beslissen of we wel of niet een bepaald geneesmiddel willen innemen of niet Het artikel .Fluor' is vrij in de handel en leder is vrij het te gebruiken. Het spijt ons te moeten opmerken, dat door de fluoridering van het drinkwater er sprake is van een dwan°qnethode, die men ten koste van veel toekom stig leed persé wil doorvoeren. Dit staat gelijk met de methodes, die m de concentratiekampen werden toe gepast. Daar werd men ook ver plicht tot het innemen van bepaalde middelen en de gevolgen daarvan werken nu nog door. Het is te ho pen dat velen door deze opmerking wakker geschud worden. Dit Is dan ook de reden, waarom wij ons per soonlijk zullen blijven verzetten te gen de fluoridering. Aan degenen, die nu nog voorstanders zijn, geven wij de raad: ,Kijk, indien u ze zelf bezit uw kinderen of anders die van anderen eens diep in de ogen. Wenst u hen dit leed op te leggen in de vorm van misvormingen etc, door stilzwijgend in te stemmen met van hogerhand opgelegde verplichtin gen? Onze jongeren wensen op hun beurt gezonde kinderen en daartoe hebben ze ook het recht. Op ons rust de verantwoording voor hen de goede weg in te slaan Zwijgen we toch niet langer, maar laten we steeds luider ons neen horen, te gen deze dwangmaatregelen Langs deze weg willen wij allen danken, die ons via de stichting waakzaam heid van het drinkwater waarschu wen tegen de fluoridering, door het zenden van documentatiemateriaal. Tot rnijn verbazing las ik ook in de uitlatine van de lieer L-imberts de uitdrukking .quasi-wetenschappe- lijk.' Ook het woord .ondeskundi- gen' wordt zo graag gehanteerd. Mijn vraag s deze I; softenon ook een uitvinding van deze .quasl- wetenschappelijk - ondeskundigen? - Merkwaardig is het, dat er zich di verse artsen, mondartsen, tandart sen en zelfs hoogleraren onder de tegenstanders van fluoridering be vinden. Mogelijk vindt de heer I<ambert.H do-.- h-r^n ,'!"a- sl-wetenschappelijk ondeskundi gen?' Zij zijn zich de verantwoorde- U4lr-ViAiK ir,-c hol Vodpri^ndse volk fijkheld jegens het Ne meer en dieper bewust, dan dege nen, die dwars lezen sik- waarschu wingen uit de gehele wereld in, dit plan wensen door te zetten. Wij wen sen niet als proefkonijn gebruikt te worden door een wetenschap, die als doel behoort te hebben, het lij den van de mensen op te heffen en niet te vergroten, zoals al meer heeft plaatsgevonden. Onderzoekt alles en behoudt het goede A. M de Kort-Stornebrlnk W. S. M. de Kort Albert Joachimkade 5a Goes ADVERTENTIE en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zün de winnaars van het aankoopbedrag ln de afgelopen week: Af. van Leeuwen, Fabristraat 60, Schiedam. P. Tromp, Oosteinderweg 313, Aalsmeer. H. Bouwhuis, Tulpstraat 19, Winterswijk. Mevr. J. Roelofs, Fazant- straat 3, Oss. Mej. C. van Zwol, Creutzberglaan 28, Beverwijk. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Naar aanleiding van het artikel in de PZC van 28 nov jl: .Noodkreet ln raad 's-Heer-Arendskerke' de vol gende opmerkingen: le De techni sche dienst van deze gemeente te kende een nota van 3000 voor ak koord zonder zich overtuigd te heb ben hoe de verwarmingszaken er ln mijn huls voor stonden. 2e Inderdaad koos ik zelf dit verwarmingssys- teem, maar noodgedwongen Het door de gemeente aanbevolen sys teem werd mij door deskundigen af geraden. 3e Bij de installatie van de verwarming is geen ambtenaar van de technische dienst aanwezig ge weest alle ondergetekende stuk ken ten spijt. 4e Wat de kosten be treft: de huurverhoging werd bere kend over ƒ6000 (door de raad vastgesteld) en niet over 5000 zo als Burgemeester Vermet stelt. Het was prettig te lezen dat de burge meester heeft gesteld, dat de aard- gasaansluïting bij ondergetekende nog niet officieel is geweigerd. De hoogste aansluitkosten voor de wo ningwetwoningen in de gemeente 's-Heer-Arendskerke komen op 120. De aansluiting van de ambtswoning van het schoolhoofd zou op 4000 komen, zo wordt gesteld. Een hoogst merkwaardige zaak! A. Verbeek Slotstraat 2 's-Heer-Arendskerke (ADVERTENTIE) Geef met St-Nicolaas tuingereedschap M. H. Langevielesingel 34-38 Middelburg - Telefoon 01180-5253* Dekker Minister De Block DEN HAAG (ANP) Minister mr L. de Block van economische zaken acht de verwachting ge rechtvaardigd dat de gemiddelde prijsstijging in 1968 ten opzichte van 1967: 3,7 procent zal bedra gen. De minister heeft dit meegedeeld aan de tweede kamer, ln aansluiting op de al eerder gedane mededelingen in de ver gaderingen van de vaste commissie economische zaken op 31 oktober jl. Met betrekking tot de prijsstijging in de periode januari tot en met augustus 1968 ten opzichte van de overeenkomstige pe-| riode van 1967 heeft de minister in de kamer een stijging van 2,9 procent ge noemd. Dit percentage was berekend met behulp van de oude reeks van het nriisindexcijfer van het levensonderhoud r hetCentraal Bureau voor de Sta tlstiek tijdelijk is voortgezet, zolang c nieuwe reeks nog slechts beschikbai del was vanaf maart 1968. Inmiddels is de nieuwe reeks teruggerekend tot januari 1965. Op basis van de nieuwe prijsindex van de gezinsconsumptie blijkt de stij ging in de maanden januari tot en met augustus 1968 ten opzichte van dezelfde periode in 1967 uit te komen op 3,7 pro cent. Voor de periode januari tot en met oktober is de stijging eveneens 3,7 pro cent, zodat de eerdergenoemde verwach ting van 3,7 prijsstijging over 1968 alles zins gerechtvaardigd is. Uit een bijgevoegd overzicht van de mi nister blijkt, dat in de sectoren voeding en woning de prijsstijging in de beschou wende periode in 1968 ten opzichte van rszins sterker v 1967 enigszi ten opzichte van 1966. de sterkere stijging in de gr is voornamelijk veroorzaal post huren. dan in 1967 (ADVERTENTIE) heeft de 'nieuwste modellen horloges en klokken. En de grootste keuze. Dèt Is nu Juist het voerdeel van de speciaalzaak. MERKWAARDIG EN ZELDZAAM MUNTSTUK HILVERSUM (GPD) ,Je denkt meteen: dat is zeld zaam', zegt de heer J. Theu- ling uit Loosdreeht. Op zijn hand laat hij een merkwaar dig muntstuk balanceren. Een nieuwe, nikkelen gulden, zo te zien. Maar een gewoon blank plaatje, als je hem om keert. Een gulden waar alleen de muntzijde op gedrukt staat. ,Ik heb nog nooit van zoiets geks gehoord. Maar ik heb ook geen flauw idee wat het waard kan zijn. Ik breng hem maar op de veiling. Dan weet ik tenminste waar we ons druk over hebben gemaakt'. De zoon van de heer Theuling, Re- né, die als kelner in de Rietschans werkt, heeft de .eenzijdige' gul den daar van 'n bezoeker ontvan gen. Bij het aftellen ontdekte hij het schoonheidsfoutje. De munt zijde is normaal bedrukt, het rand schrift staat er ook op, maar de kop, aan de andere kant ontbreekt Wel staat eraan die kant een pa relrandje in. Een munten- en postzegelverko per uit Hilversum, werd geraad pleegd. Die- adviseerde om de munt op de veiling te brengen, zelf wist hij ook geen waarde. Binnenkort volgt de heer Theu ling dat advies op bij de Amster damse Jac. Schulman NV. Intus sen wordt er druk gegist naar de grond van zeldzaamheid. In de kale. fantasieloze kantine van de kazerne-achtige Rijksmunt te Utrecht, vertelt de heer Van der Vorst, chef-produktie: ,Wat heet zeldzaam? Hier worden ze ven miljoen munten per week ge maakt. Uiteraard is er een zeer zware controle op alles wat de deur uitgaat. Maar een mens is geen onfeilbare machine'. .Onfeilbare controlemachines zijn er trouwens voor dit werk niet eens te krijgen. En laat die man nou één keer op de miljoen een foutje, maken. Dat is toch niet veel. maar dan zitten we altijd nog met 365 mismaakte munten oer jaar .op de markt'. .Boven dien schijnt een munt bij uitstek 3e inspiratiebron voor grappen makers. We hebben hier munten die uit drie delen bestaan, of van goud lijken. Ieder die ze in han- len kreeg, dacht een fortuin ge troffen te hebben'. Hoe is het mogelijk dat deze munt, die geen papje is. toch maar één kant on bedrukt is? .Er zijn diverse moge lijkheden. Maar ééntje lijkt er het waarschijnlijkste. Daar moet u de produktiegang voor kennen. Met een weids gebaar gooit hij een zware deur open. Een grote, halfduistere hal, gevuld met 'n geweldig kabaal. Geen beweging, geen mens te zien. Dit is de smel- terij, die bijna niet meer wordt gebruikt, sinds de nikkelen gul den zijn intrede deed. Het lawaai komt van een gr~'■*'- J'~ prestaties levert. Drukker is het ln de pletterij, waar de staven nikkel en brons tot meterslange platen worden uitgewalst. Als die op de juiste dikte zijn. worden daaruit plaat jes gestanst, op de maat van de gewenste munt. Op zogenaamde leesbanden worden die r gecontroleerd op vorm en bescl di gingen. Het .kwaad' wordt er uitgenomen. De goedgekeurde plaatjes brons en nikkel worden gestuikt, dat wil zeggen dat zij een opstaand rand je Krijgen, waarna weer een .over look' plaatsvindt. De guldens en rijksdaalders krijgen dan nog hun randschrift. De levendigste afdeling echter is de muntzaal, waar ae geldstukken hun gezicht krijgen. In twee rijen staan daar de grote persen die de beeltenis van koningin Juliana in het nik kel persen met een druk van hon dera ton. De controle op materi aal en gewjcht is tot het uiterste opgevoerd. Met een bijna antie ke waag en zware gewichten wordt de lading in de muntzaal bij aankomst en vertrek tot op een halve gram nauwkeurig ge wogen. Een mobiele weegploeg volgt trouwens de emmers mate riaal door het hele bedrijf. Als de centen, stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijksdaal ders met een snelheid van 120 stuks per minuut voor zilver- en 250 stuks per minuut voor brons- geld de stempels hebben verlaten, komen ze op de wastafel. Daar worden ze op dikte en schoonheid gecontroleerd. Een trilmachine haalt daarna nog eventueel ach tergebleven .petten' uit de serie. Petten zijn munten die aan één kant uitgezakt zijn. Nóg heeft het geld zijn laatste controle niet gehad. Tot aan de expeditie (per pantserwagen of gewoon per vrachtrijder) wordt ieder dubbel tje. iedere cent tienmaal omge draaid. Op het oog is het dus bijna onmogelijk dat .zeldzame' exemplaren de veiligheidshekken van het oudere gebouw, dat uit 1910 dateert, passeren. Toch is de gulden van de heer Theuling ln Loosdreeht kunnen belanden. Hoe? Van der Vorst: ,die nikkelplaat- boven- en onderkant worden de stempels met ,kop' en .munt' er ingeperst. Maar als, wat ik ver moed, een druppeltje olie aan het bovenste stempel heeft gehangen, blijft die olie als een Kussentje tussen stempel en munt geperst zitten. Alleen de rand (die hoger ligt) krijgt nog een flauwe in druk. Vandaar dat parelrandje. De waarde .Die is afhankelijk van de interes se die een eventuele verzamelaar ervoor heeft. Maar erg hoog zal het mijns inziens niet zijn. Mis schien een gulden of vijftig. Wij geven er uiteraard niets voor. Nou ja, als hij hem opzendt, kan hij een andere gulden van ons krij gen'. Gefotografeerd voor de spie gel geeft onze fotograaf op ver nuftige wijze de beide kanten van de gulden weer. Vóóraan de onbedrukte zijde van het geld stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13