MIST MAAKTE BROKKEN OP LAND EN OP ZEE Kassier daagt overvaller uit te schieten Vier gewonden bij Kettingbotsingen treinbotsing eisen slachtoffers Evenals in 1953 moet plotseling iets worden gedaan Om profijt te trekken van kanaalverbreding meer nodig dan 10 meter diepe Zevenaarhaven Irt Boerenleenbank Boxtel Vandaag in de krant... Gewonde jongen die in mijnenveld lag is nog in leven Het kruit wordt drooggehouden GS ANTWOORDEN OP AFDELINGSVERSLAG SPOEDIGE TOTSTANDKOMING VAN HAVENSCHAP GEWENST jffe Jaargang - no. 283 PIOVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 november '68 Dlractla N V Bah. Ml), van lalaloon 4457. Zlarlkiaa. ri 3643). Middelt a Pafter. Hoofdredacteur! C. A. da Kok. 0 Akonnementaorija 1 51, tal. 7651 (bff rad. 3078/1169, adv. 1371). Goee, Gro t 3.55. Iniai. mad. zy2 Klaina adv. (max. 8 refill) 17 pit kwartaal, franco por poat 15,35 par kwartaal. Loaaa nummara bil rad. 7853, adv. 1111). Ooitbur,, tal. 3395. Tarnauian, Nlau. 1,85). .Brlavan bureau v. d. blad' 30 cant maar. Giro 159300, PZC, U BOXTEL (ANP) Vrijdagavond omstreeks half zeven heeft een nar schatting 30-jarige onbekend gebleven man getracht een roof overval te plegen in een filiaal van de Boerenleenbank in Boxtel, dat I»gevestigd in een noodwinkel in de nieuwe wijk Boxtel-oost. Hij deed dit met de bedreiging te gaan schieten, doch manmoedig optreden van de 59-jarige kassier P. van de Sane uit Boxtel weerhield hem ervan $1 woorden kracht bij tè zetten. De voorkant van de personentrein en de laatste wagon van de goe derentrein na de botsing ter hoogte van de losplaats bi) Ze venhuizen. Rechts: wrakstukken van auto's op de IJsselbrug. Rechtsboven: het gat in dé As- hington. Paradijs DE HOEKSE WAARD heeft een werkgroep die wil meepraten als de toekomst van de streek ln het geding komt. Dat Rotterdam het gebied als Industrieterrein zal op slokken staat voor de groep vast. Het gaat er maar om hoe dat ge beuren zal. (pag. 3). Gestaakt DE aannemingsmaatschappij Van Oord heeft de mijnsteentranspor- ten door de kom van Rilland ge staakt. Het bedrijf heeft de scha de echter nog niet erkend (pagi na 2). Gestenigd IN Middelburg werd een politie auto in een hinderlaag gelokt en vervolgens gestenigd. De auto werd zwaar gehavend; niemand werd gewond (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 7 Sport: pagina 11 Financieel nieuws: pagina 25 Radio en tv: pagina 23 En in het zaterdagnummer Pag. 15: ,De vloot van Emma,ha vent is een door Jacques Prince geïllustreerde reportage rond de- verzande haven van het eenzame Emmadorp. Pag. 16: ,The roaring twentics', een eerste artikel van een serie over de roerige jaren tussen 1920 en 1930. Pag 17: Hans Warren bespreekt de nieuwste roman van L. IV. de Bree; Marcel Marcean. de meester van het krijtwitte vlak geelt maandag een voorstelling in Mid delburg. Onder de titel ,Het Jong talent en de grijze eminentie' gaan wij nader in op de tentoon stelling ter gelegenheid van de Zeeuwse a a nm oedigingsprijs. Pag. IS: Op de pagina voor de vrouw is sinterklaas m hoogst elgen persoon aan het woord. Hij fluisterde- ons ook een lange rij geschenken in het oor. Pag. 19: Het tweede artikel in een serie van drie stuks over vre de en Stemmen uit de Kerken met een nabeschouwing over het dio cesaan pastoraal beraad in het bisdom Breda. Pag. 21: dammen, schaleen, bridge, puzzel en prijsplaat-. BERI.IJN (DPA) De lft-jarig," jongen die maandagavond urenlang zwaar ge wond In een mijnenveld aan de grens! tussen Oost- en West-Duitsland heeft' gelegen, Is nog ln leven. Het Oostduitse persbureau ADN meldde donderdag dat hij In een ziekenhuis In Oost-Dultsland ligt. De Westduitse pers had gemeld dat de jongen in het mijnenveld bij Coburg was doodgebloed nadat hij belde be nen had verloren. ADN doet ln dit ver band een aanval op de .Sprlngerpers' jdie het voorval heeft aangegrepen om een .haatcampagne tegen Oost-Duits- land' te beginnen. Volgens ADN is de Het filiaal was op dat moment zoals „ewonde ion een een Westduitser Ziin gebruikelijk nog voor het publiek open- ^m iS C.untf,e J gesteld. Op het ogenblik dat de man naam is cunine binnentrad, bevonden zich in het kan toor de kassier en de 24-jarige lokettlste mevrouw C. K.-de B. uit Liempde. Toen deze de bezoeker wilde gaan helpen en vroeg wat hij wenste, beet deze haar toe ,poen'. Daarop dreigde hij haar met een door een blauwe doek afgedekt voor- werp dat hij in de rechterhand had. .Haal op, en vlug of ik schiet', zei hij. Het werd aanvankelijk als grap opgevat maar toen hij de bedreiging herhaalde besefte men dat het ernst was. De lokettiste zag kans zich van het loket te verwijderen en zich te ver schuilen. Daarop zei de kassier moe dig dat hij maar moest schieten. De overvaller antwoordde .dan is het met je gedaan'. Maar de kassier liet zich niet van zijn stuk brengen en zei ,dan kost het me maar de kop, maar jij krjjgt niets'. De bezoeker riep toen ,en jij juf, kom er maar b(j staan'. Maar de kassier gaf haar te verstaan te blijven waar ze was. Daarop keerde de man zich plotseling om en verliet het kantoor. In de verwar ring, de lokettiste was totaal overstuur geraakt, heeft men niet meer kunnen vaststellen hoe de man zich verder uit de voeten heeft gemaakt en ook niet of hij buiten nog assistentie had. PREMIER DE JONG IN RADIO- EN TV-REDE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteravond voor radio en televisie een uiteenzetting gegeven van de motieven die geleid hebben tot het regeringsvoorstel de defensie-uitgaven met 225 miljoen te verhogen. De premier zei dat de burgers er recht op hebben te weten wat de gedachtengang van de regering is ge weest. Boven het gisteren versche nen afdelingsverslag van de staten over de provin ciale begroting 1969 zou men opschrift kunnen zetten: ,Het kruit drooggehouden'. Want dat is precies wat de statenleden hebben gedaan. Ze hebben namelijk een reeks rustige vragen in geleverd, die gedeputeerde staten geen enkele moeilijkheid hebben bezorgd. Al dus doende hebben de staten hun kruit drooggehouden, droog tot de openbare behandeling van de begroting. Tenmin ste, dat hopen we. Want als die behan deling dezelfde matte, sfeer zou krijgen als thans uit de hier bedoelde vragen spreekt, dan zou helaas blijken dat de staten in feite niet over kruit beschik ken en niets droog te houdeD hebben. Een dergelijke veronderstelling is ech ter op dit ogenblik niet fair tegenover Zeelands afgevaardigden: de openbare behandeling zal dus moeten worden af gewacht. ,at neemt niet weg, dat het afde lingsverslag een weinig spectaculair stuk is. Om een voorbeeld te noemen: de activiteiten van het Overlegorgaan geleverd en geleid tot tal van onge- I Zeehavenontwikkeling komen er vrijwel niet in aan de orde. Terwijl er toch aanleiding genoeg is zou men zo menen om over de gang van zaken in deze instelling een reeks vragen te stel len. We doelen daarbij nog niet eens op de verhouding met Rotterdam (waar over ln het stuk min of meer terloops wordt gesproken), maar wel op de ao- tivltelten van het overlegorgaan. Er zijn daarover recentelijk mededelingen per communiqué gedaan en daaruit blijkt, dat er een omstandig werkprogram ma is. Er wordt over gezwegen. Men zou ons nu kunnen tegenwerpen, dat het afdelingsverslag al geruime tijd vóór de verschijning van het bewuste communi qué is vastgesteld, zodat de statenleden nog niet van de laat ste ontwikkelingen op de hoogte waren. Ons antwoord: dit niet- weten had juist een reden moeten zijn om DEN HAAG, ARNHEM. IJMUI- DEN (GPD) Dichte mist heeft vrijdag te land, op zee en in de lucht het verkeer grote hinder op- D lukken. Een treinbotsing bij Ze venhuizen veroorzaakte nogal wat ravage, maar slechts enkele men sen werden gewond. Ook op zee deden zich ongelukken voor met schade. Op de weg vielen voor zo ver gisteravond laat bekend min stens vijf doden bij ongevallen die het gevolg waren van het slechte zicht. Een aantal mensen werd min of meer ernstig gewond. Omstreeks half een vrijdagmiddag reed in dichte mist een personentrein bij Ze venhuizen tegen een goederentrein. De personentrein was op weg van Ensche de naar Den Haag. Vier mensen raak ten hierbij gewond. Ze werden overge bracht naar het Van Itersonziekenhuis ln Gouda. De zwaarst gewonde is de NS-kok An- cher uit Den Haag. Hij kreeg door de schok een grote hoeveelheid kokende koffie over zijn lichaam. Andere ge wonden zijn mej. Vrija Noest uit Hel- voirt, mevrouw Arenas uit Rijswijk ec mevrouw De Iringer uit Arnhem. Het ongeluk gebeurde doordat de 35- jarige machinist van de sneltrein, G. J. S. uit Utrecht, het gele waarschuwings-1 ftuntlljn Signalement De politie deelde mee dat de man .werkmanstype' was, ongeveer 80 jaar oud, 1,70 meter lang, gezet postuur, fors grof gezicht. H(j sprak een Oostbrabants dialect. is Gdnther Opperman. De jongen was gevlucht uit een West- duits opvoedingsgesticht, zo is thans i door Bonn bevestigd. Men zit daar nog al omhoog met de ophef die ten onrecn-| te is gemaakt over de zaak. patrouillerende Vopo's worden in het; ongewisse gelaten, om hen ervan te j weerhouden, zelf een poging tot ont-j vluchten te ondernemen. Het kon dan! ook twee uur duren, voor hulp geboden! werd. De jongen was gisteravond buiten le vensgevaar. Zijn vader heeft hem in het ziekenhuis mogen bezoeken. Hij kon zich het standpunt voorstel len van hen die zich afvragen waar om er géén extra geld beschikbaar is voor allerlei overheidstaken, zoals onderwijs, en wél extra geld voor uit breiding van de defensie. ,Het zijn precies de vragen die de regering zich óók heeft gesteld', zei hij. De re gering heeft volledig begrip voor hen die ae geweldloosheid voorstaan, maar deze geweldloosheid is niet te rijmen met de verantwoordelijkheid van de regering, aldus de premier. Eenzijdige ontwapening zou leiden tot een schijnvrede, tot een dictatuur. De regering wenst een illusie niet voor echte vrede aan te zien. Ook naar de; stem van de kerken luistert de rege ring. Wij kunnen hun stem niet mis sen, zei de premier. De regering kan de koers van de kerken echter niet varen zonder schipbreuk te lijden. NAVO-beraai De heer De Jong wees erop dat Ne derland als lid van de NAVO heeft deelgenomen aan het bondgenoot schappelijk beraad over de sterkte Zie slot pag. 3 kol. 3) vragen te stellen. De meest voor de hand liggende zou zijn geweest: kunnen gedeputeerden een overzicht geven over de stand van zaken in het overlegor gaan? Die vraag Is echter niet gesteld- Dat Is verbazingwekkend: zelfs al zou men aannemen, dat het achterwege blij ven van deze en andere voor de hand liggende opmerkingen uitsluitend is ge- - .beurd om de openbare behandeling niet fiTÏriSi?" voorb"t,ï daï ™f tig. De treinieed op det moment 125 :<>v« dat d' "Tkterd «en km per uur hebben gedaan. De werkzaamheden van De goederenwagons, op het hoofd- SSTSSlS? tc5*£ baanvak neergezet om een extra wa- We Zeeland aan en het behoort tot d« gen aan het konvooi toe te voegen, taak van ae statenleden om daarover werden dusdanig van de rails ge- zoveel mogelijk opheldering te doen ver drukt, dat de bovenleiding werd ver-schaffen, nield. Over beide sporen was het treinverkeer geruime tijd onmogelijk. T?en tweede voorbeeld van een uiterst De schade bedraagt enkele duizen- E, rustige benadering: de Zeelandbrug. den guldens. In de aanbiedingsbrief bij de begro- Op de IJsselbrug bij het Velperbroek- circulit te Arnhem deed zich gistermor gen om tien over half acht in dichte mist een ernstig verkeersongeval voor. dat aan twee personen het leven kost te. Een derde werd zwaar gewond. (Zie slot pag. 3 kol. 1) AFSLUITDIJK Toen deze foto werd gemaakt, was het verkeer geheel tot stilstand gekomen van wege de dichte mist. Botsingen tin? was mee^edee.]d- dat ,het ,n°? m»- De directeur van de coöperatieve boeren leenbank .Oudenrijn' in de Meern, de 35- jarige J. C. W. Oostveen en zijn 34-ja- rige vrouw kregen gisteravond om tien uur de schrik van hun leven, toen een tv-film werkelijkheid werd. Terwijl zij naar de tweede aflevering van een poli tiefilm over een bankoverval zaten te kijken, ging de deur van hun woonkamer open en keken ze beiden recht in de loop van een geweer dat een onbekende jon geman dreigend op hen hield gericht. Deze vroeg om geld, maar in plaats van de portemonnee te pakken belde de heer Oostveen direct de politie. De onbeken de man begreep dat de zaak mis was en nam snel de benen. MIDDELBURG ,Het gereedkomen van de werken aan het ka naal Terneuzen-Gent is voor het Zeeuws-Vlaamse industriegebied belangrijk omdat de kanaalzone Zeeuwsch-'Vlaanderen hierdoor be reikbaar is voor grotere schepen. Dit feit rechtvaardigt naar onze mening ook het aandeel, dat van Nederlandse zijde wordt gedra gen in de kosten van de verbreding en verdieping van dit kanaal. Wij zijn het er geheel mee eens dat, teneinde van het voordeel van de betere bereikbaarheid profijt te kunnen trekken, meer werken moeten worden uitgevoerd dan het uitdiepen van de Zevenaarhaven tot 10 meter NAP. Het gemeentebestuur van Terneuzen staat een verdere uitdieping en vergroting van deze haven voor. Deze en andere werken zullen belangrijke bijdragen van de centrale over heid vergen. In dit verband is een spoedige totstandkoming van het havenschap Terneuzen-kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen gewenst'. Aldus luidt het. antwoord van gedeputeerde staten van Zeeland op vragen in het verslag van de afdeling van de provinciale staten met betrekking tot de geleidebrief by de begroting 1969. bewust, dat een dergelijk bestuur geen beslissingsbevoegdheid kan heb ben' aldus gs. Op eer vraag of es een visie hebben met betrekking tot de beleidssituatie in ,de havengebie den en of hiervoor alternatieven kunnen worden genoemd, antwoor den gs te menen dat de resultaten van de verschillende studies en be sprekingen moeten worden afge wacht. Gedeputeerde staten beper ken zich daarom tot de opmerking, dat zii er steeds voor hebben ge pleit de in gang zijnde procedure voor de oprichting van een haven schap Vlissingen en een havenschap Terneuzen niet op te schorten om te bezien of niet beter één haven schap voor het gehele Westerschel- debekken ware in te stellen. .Wij zijn van oordeel, dat zulks namelijk tot onaanvaardbare vertraging zou leiden, terwijl daar tegenover staat, dat het zeer wel mogelijk is, wan neer de behoefte men daartoe doet gevoelen, deze twee havenschappen later samen te voegen. Bij de op zet kan daarmee reeds enigszins re kening worden gehouden', zo menen gedeputeerde staten. Gs achten het moeilijk te constateren of het ontbreken van het havenschap Terneuzen-kanaalzone tot stagnatie heeft geleid. ,Ook een havenschap moet ch'. nodige financiële medewer king voor bijzondere werken krijgen. Het is evenwel duidelijk, dat een havenschap verschillende zaken voor bereid zou kunnen hebben', aldus gs, die zeggen de totstandkoming van het havenschap zoveel mogelijk te bevorderen. Het college herinnert er daarbij aar;, dat een studiecommissie onder lei ding van een lid van gs reeds in 1964 een rapport hierover heeft uit gebracht. Gs herhalen wat zij in de geleidebrief bij de begroting reeds aanstipten, dat de herindeling van gemeenten hierbij een rol speelt. ,In verband hiermee wordt thans overleg gepleegd over de vorming van een voorlopig bestuur, zoals voor het havenschap Vlissingen is gefor meerd. Wij zijn ons daarbij echter Zorg Het college herhaalt er begrip te hebben, dat de regering dij: •ft voor voor PHPPPRPVMP^zon" dere voorzieningen treft voor die ge bieden Ln ons land, die ln het afge lopen periode geconfronteerd "zijn met tegenslagen op het gebied van de werk,gelegenheid. .Onze zorg is echter, «fat in deze situatie onvol doende aandacht zou worden besteed aan die plaatsen, zoals in het Wes- terscheldebekken. waar. geheel in de lijn van de verschillende regerings nota's, door de natuurlijke gesteld heid een belangrijke (zeehaven) ont wikkeling mogelijk is. De van nature aanwezige vestigingsfactoren dienen naar onze mening ten volle te worden, benut: eerst dan zal een industriaii- satlepolitiek op langer termijn to: een optimaal resultaat kunnen leiden een resultaat waarvan de uitbreiding van de werkgelegenheid een der be langrijkste factoren vormt. Ons be toog komt hierop neer, dat de nood- (Zie slot pag. 4 kol. 3) gelijk is geweest het exploitatieverlies voor 1969 intern te verwerken. Maar er werd aan toegevoegd, dat de raad van commissarissen van de brug de mening is toegedaan, dat in verband met het ge reedkomen van de Heinenoordtunnel geen verantwoorde exploitatie-opzet oor de komende tien jaar kan worden vergelegd. Dat moge juist zijn, maar dat neemt niet weg dat een eventueel verlies na 1969 kennelijk niet langer meer intern kan worden verwerkt. Een reden lijkt ons althans om daar over eens nadere inlichtingen te vragen t hoe stellen gedeputeerden zich de op- voor? Moet er een bijdrage uit de gewone dienst komen? De staten vinden het niet nodig er nu al vragen over te stellen en volstaan met het be tuigen van Instemming met de opvat ting van gedeputeerden. Zo zijn er nog punten op te sommen, we denket aan de PZEM-begroting,waarover al leen wordt gezegd, dat .wordt aange drongen op een uitvoeriger toelichting bij deze begroting* (over de tweeënveer tig cent per kubieke meter voor het ater van de zoetwaterfabriek?). Bo vendien is er ook dit jaar weer het vragen naar de bekende weg. Bijvoor beeld: .Kunnen gedeputeerde staten mee delen wanneer de bijdragewet deltawer ken tot stand zal komen?'. Waarop ge deputeerden een alinea overschrijven uit de memorie van toelichting op de ver- keer- en waterstaatsbegroting. Kunnen de fracties de voor Zeeland belangrijke hoofdstukken van de rijksbegroting niet zelf aanschaffen? Dan zouden derge lijke vragen achterwege blijven en be hoeft er niets te worden overgeschreven. We zeiden het al: uit het afdelings verslag blijkt duidelijk dat de sta ten hun kruit droog hebben ge houden. Althans, ze zijn (nog) niet erg diep op allerlei punten ingegaan. Opti mistisch als we zijn, willeD we graag de verwachting uitspreken dat het dit maal een boeiende begrotingszitting van de staten zal worden. Goed .weerwerk' voor het college, tegenspel waaraan ge deputeerden plezier beleven omdat ze naar aanleiding van kritische opmer kingen gelegenheid hebben diep op de Zeeuwse problematiek in te gaan Heel wat anders dan dit voorlopig verslag... MEDISCHE FACULTEIT LEIDEN OVERWEEGT HOGER BEROEP LEIDEN (GPD) Geen van de partij- jen In het kort geding over een verge- lijkend propaedeutisch examen in <le medische studie in Leiden is gelukkig met de situatie, zoals deze is ontstaan na het donderdag uitgesproken vonnis, dat dit examen "niet het karakter van een selectie-naar-plaats-ruimte, dus in wezen een studentenstop inag krijgen. Van faculteitszijde is verklaard dat de j bepalingen van het vonnis zullen worden 'uitgevoerd, doch dat men hoger beroep overweegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1