m SINTERKLAAS IS SINTERSNEL VAN EN VOOR HAAR Sa PRESENTJES KIJKEN BOEKBESPREKING DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES Tontoek San halm POGGENPOHL KEUKENS Zaterdag 30 november 1968 ^Sinterklaas us jarig'. De kinderen zingen hoopvol en vol overgave en met een kleine portie angst liedjes over de bejaarde bisschop die alweer jarig is. De tijd van schoenen zetten, de tijd van broodkor sten bewaren is er weer. A/s in de namiddag aUe lichtjes in de stad al brandenschallen de luidspre kers de zuiver gezongen versjes van kinderkoren door de straat. Voor etalages staan namaak-sinten onvermoeid naar de passerende kinderen te knikken. Ze knikken heel hoopgevend. Een jongetje van misschien net. vijf hele jaren vond het prachtig. .Mam, kom eens kijken, sinterklaas heeft me alles beloofd, de trein en de racebaan, de gitaar en een nieuwe fiets. Zal ik voor jou ook nog iets vragen Het grote feest, nadert snel, nog vijf nachtjes sla pen. Sinterklaas heeft het druk. En alle vaders en moe ders leggen hun kinderen geduldig uit dat die an dere twee sinterklazen die ze nog geen kwartier geleden tegenkwamen de echte sinterklaas een beet je helpen. Het. is voor het grut: wel een beetje verwarrend, maar het. sal wel so zijnwant er zijn zóveel kindertjes, en sinterklaas moet toch ook bij henzelf komen. En dus spelen vaders oj moeders, ooms of grote broers een avond in het jaar dal se oud en wijs zijn, bisschop en kindervriend, en ze dragen met veel elan een nnjter die te groot of te klem is, een baard die prikt, een pak dat. sleept, of net iets ran de broekspijpen laat zien. Sinterklaas zijn valt niet mee. Omdat sinterklaas een hoogbejaarde, lieve, bezorgde en alleswetende man is heeft hij een lage krakende stem. Sinterklaas is ook lang. Waar om weet niemand, maar lang is tie. Om deze twee redenen, de stem en dc lengte, vervullen mannen meestal de rol van sinterklaas als de vijfde december weer is aangebroken. Vrouwen mogen weieens Zwarte Piet spelen: die zijn doorgaans klein van stuk en mogen best een boog stemmetje hebben voor hun kwasi- Spaanse kreten. Toch is er nu en dan een vrouw die de stoute schoenen van de heilige aantrekt, een fikse baard aanplakt, in een rode tabbard glijdt en een mijter op het hoofd plant, om aldus uitgedost even .man' te zijn. Een bejaarde man nog maar liefst. Een van die vrouwen is mevrouw M. A. Jongepier-Bos uit Vlissingen. Twee keer in het jaar kruipt zij in de huid van Sint-Nicolaas. en met plezier. Plezier omdat zrj er anderen een genoegen mee doet. Haar taak van complimentjes geven, standjes uitdelen en cadeautjes brengen ligt op Der Boede en Ter Poorte. .Ik ben maar een heel bescheiden sinterklaas' zeg: ze zelf. .alleen maar op die twee tehuizen'. Mevrouw Jongepier is 'JW-ster en een enthou siaste ziekenbezoekster. Om de veertien dagen komt ze zowel op Der Boede als op Ter Poorte. .Ik kom bij iedereen. De ene keer ga ik naar de heren, de andere keer naar de dames. Ze vinden het allemaal fijn als ze bezoek krijgen. Ze vinden het heerlijk. Als ik er kom vragen ze allemaal .Kom je ook nog bij mij?'. ,lk verplaats me er gewoon goed in Sint is een keurige oude heer en dus doe ik. een beetje oud. ik loop heel langzaam en dat terwijl ik zon vlugge ben, vraag maar aan mijn man. man zegt .ze rent altijd als een postpaardje' en hou me een beetje kroni. M'n stem kan ik ook goed veranderen. Heel gek eigenlijk, want ik zing in de Vlissingse oratoriumvereniging als sopraan Nou. dan heb ik dat pak aan. dat is van de UW en dan ben ik sinterklaas' Het pak is een beetje te groot, het sleept, maar een kniesoor die daar op let. Pak aan. mijter op dat maakt me lang, want ik ben maar 1.63 een baard die behalve de ogen net de koontjes vrijlaat en het is ge beurd. Sinterklaas is klaar. De eerste keer mankeerde er nog wel wat aan Toen waren de armen beslist te dun en de handen te klein Vandaar dat manlief dan een overhemd af moet staan om de armen wat dik ker te doen vermoeden, een herenhandschoen om de smalle vingers te bedekken: 't moet allemaal een beetje fors lijken he?'. .KEURIGE OUWE HEER' .SPIEKBRIEFJE' En dat doet ze dan Ze kent de patiënten stuk voor stuk En daarom Is zij zo'n goeie sinterklaas .Een sinternel dan'. Ze glimlacht, het sinterklaasspelen levert niet zoveel moeilijkheden op. Meestal krijg ik een spiekbriefje van de hoofdzuster. Dan weet ik of ik een complimentje of een standje moet geven. Ze zijn er dan wel van onder de indruk, vooral op Ter Poorte. De patiënten daar herken nen me ook niet als sinterklaas, ze geloven nog echt in hem. ze kijken tegen hem op, ze zingen heel enthousiast sinterklaasliedjes: dat is ge weldig... Op Der Boede zijn wel mensen die weten dat ik hel ben. Tegen som migen heb ik het ook gewoon verteld, maar van anderen weet ik het niet'. Ik ben eigenlijk maar zes uur sinterklaas Woensdag 27 november ben ik het geweest op Ter Poorte. van twee tot vijf uur. maandag ga ik drie uur lang naar Der Boede. Na de ontvangst in de hal reik ik met helpende dames van de UW pakjes uit: alle zalen langs. Ik hou hier en daar een praatje en dan zit het er weer op'. De patiënten krijgen allemaal hetzelfde. .Anders krijg je scheve ge zichten. Vorige week hebben we een pakmiddag gehad, de dames krij gen een flesje eau de cologne en een stuk zeep, de heren krijgen twee sigaren en een stuk zeep. En natuurlijk zorgen de zwarte Pieten voor wat snoepgoed, zoals speculaas en borstplaat, maar daarnaast ook al tijd voor een hartig hapje: kaas of worst. Ze snoepen toch al zo veel dan' Mevrouw Jongepier is bewogen met het lot van patiënten in het alge meen. .Die mensen moeten toch al zoveel missen, ik ben helemaal gezond, daarom'. Daarom is ze UVV-ster. daarom is ze sinterklaas. Twee dagen in hel jaar is de sinterklaas een .sinternel'. Cadeautjes vinden is vaak moeiiijk. Voor grote Sinterklazen, maar vooral voor de kleine Sintermensjes. En nu het er de laatste dagen om gaat spannen, nu de deuren op slot gaan. overal geheimzinnig met papier, oude kranten en touw geritseld wordt, maar vooral dat nu nog zoveel mensen wanhopig verzuchten dat ze het niet meer weten, zijn hier wat suggesties voor cadeautjes voor in huis Praktische cadeautjes zou ook een naam zijn. Het fijne van cadeautjes is juist dat ze origineel zijn. dat ze te gebruiken zijn of dat ze erg leuk. mooi of lekker zijn Niemand heeft wat aan drie 6aaie peper en zoutvaatjes. Maar een zelf beschilderd busje met originele plaatjes is net weer ie van het Daarom deze lijst als hulp voor zoekende mensen. reaulamp of ais dst te kostbaar wordt een werkelijk supergrote asbak, die niet na elke sigaar of twee sigaretten geleegd hoeft te worden. In zijn werkkamer of naast zijn bureau hoort een tektuurmand. er zijn tenen manden in allerlei maten en prijzen. Een prullebak daar is ook geen overbodige weelde en zo'n maxl-knijper om alle belang- njke geheugensteuntjes bij elkaar te hebben zal vast een welkom cadeau zijn Verder: een schoenlepel met lange steel (hoeft pa niet meer zoveel te bukken) zak jes zaad voor zijn tuintje, een poetsmiddel voor zijn auto een anti-condensdoekje. er is genoeg wensen, die kunnen variëren van een grote hond, een elektrische trein tot zes pond drop. Maar ook voor hen zijn er leuke praktische dingen. Asbakken, kopjes, vazen en spiegels met kleurige randen. Een rotanstoeltje voor de dochter, een fijn bijzettafeltje voor zoonlief waar hij een kleurige asbak en de bier glazen voor zijn gasten op kwijt kan. Boekenplanken of een boekenkastje willen ze allemaal wel hebben, of een kastje dat opgebouwd is uit losse elementen. Kan Sint het over een paar jaar uitsmeren. Van die moderne opbouwatukken, zoals dat tegen woordig heet, zijn bankjes, tafeltjes en nog veel meer combinaties te maken, Lampen, er zijn heel goedkope rijstpapieren lampen, die ze zelf in hun blitse kleurtjes kunnen beschilderen, dat is.toch hét einde MOEDER VADER Vader is altijd de moeilijkste figuur. De man heeft zo goed als geen wensen, of al leen hele dure wensen. En Sinterklaas moet voor zovelen tegelijk zorgen Sokken kunt u altijd nog geven en das sennou ja. hij heeft er al zoveel Een cadeautje voor in huis, voor in de tuin of voor de auto komt misschien beter van pas Suggesties een makkelijk rugkussen om te kunnen relaxen na gedane arbeid, een bu- Moeder s altijd blij te maken met een leuke kandelaar, een fijne kaars, een bijzettafeltje, een zelf beschilderde bloempot een kap- rafeltje. een pouf enzovoort Zeep heeft ze toch wel in huis. een asbakie voor in de handtas is misschien een bete' ■dee KINDEREN En hier kunnen we nog enige pagina's vol maken. Kinderen hebben ontzettend veel Een kastje opgebouwd uit losse Sint op een fijn cadeav voor moeder of dochter. .Spelenderwijs een volmaakt figuur' luidt de veelbelovende titel van alwéér een boekje voor hen die slank willen worden. Op de omslag van deze pocket van de hand van de Amerikaanse Debbie Drake slaaf behalve een fraaie foto van een zeer volslanke dame dat dit boekwerkje een plezierige methode is voor hen die: zonder veel moeite slank willen worden, spelende hun figuur willen verbeteren en snel hun oontrekkelijkheid willen vergro ten. De schrijfster volgens de achter flap zelf vroeger een mager en spichtig meisje geeft zowel oefeningen (dans- gymnastiek luidt de fraaie naam) die be doeld zijn om te vermageren als om aan te komen. Aan de hand van ruim vierhon derd foto's beschrijft Debbie Drake oefe ningen die door houding en naam een verleidelijk tintje krijgen: van ,luxe katje' tot .zuidelijke minnares' en ,de verleidelij ke vrouw'. Het boekje is een uitgave van NV Uitge versmaatschappij Elsevier 5So /ADVERTENTIE/ S«H halm HANDCREME uw handw vragai i wom desinfecterende crème-zet voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBAIM handcréme ZWEEDSE RUNDERLAPJES In Zweden noemt men dit geiecht .hokarpanna', wat ongeveer wil zeggen: kruideniersstoofpot. Haal dun afgesneden runderlapjes door bloem met zout en peper en bak ze in hete boter aan weerskanten bruin. Laat de laatste paar minuten gesnipperde uien meebakken Snijd een kalfsnier in dunne plakjes (in plaats van nier kunt u ook lever nemen, maar nier smaakt toch wel beter). Leg in een vuurvaste schotel, ruim met boter bestreken, eerst een laag in plakken ge sneden aardappelen, daarop de runderlapjes met ui, vervolgens de plakjes nier en bovenop weet een laag aardappelplakjes. Strooi er wat zout en peper tussen. Steek er 2 laurierblaadjes bij en giet over het geheel een flesje bier (ik reken 500 gr runderlapjes, 1 kalfsnier, 8 aardappelen, 2 grote uien. 1 flesje bier) dek de schotel af mei bijbehorend deksel of stuk folie en laat het gerecht ongeveer anderhalf uur in een niet te hete oven bakken, (eventueel kunt u ook alles door eikaar in een stoofpan op het gas gaar laten worden). Geef er een salade van rode bieten bij. VARKENSLAPJES Als u mooie, malse varkenslapjes hebt, hoeven ze na het braden niet lang meer te stoven, wrijf de lapjes in met zout, peper en mosterd (ook dat bevordert het mals worden) en bak ze aan weers kanten bruin in boter. Leg dan In de braadpan bij elk lapje 2 zoete appeltjes (men ziet ze niet veel meer. maar misschien heeft uw groenteman ze. Anders neemt u een ander soort appels, bijv. ster appels. Het lekkerste woeden ze. als u de schil, goed afgeboend. erom laat). Strooi op da appeltjas wat bruine suiker en dan over appels en lapjet enkele theelepels majoraan. Laat dil met elkaar in een kwartier gaar atoven. U kunt ar aardappelpuree bij geven of macaroni. CHINESE KIP Verdeel een braadkuiken In stukken an anijd het vlees met een scherp mes van de botten en vervolgens In stukjes. Vermeng deze met een mengsel van een lepel olie, theelepel maïzena, eetlepel soja. eetlepel sherry, wat peper en zout. Verhit wat olie en bak daarin 200 gr. ge pelde pinda's. Neem ze uit de pan. Bak dan In de achtergebleven olie de stukken kip. vermengd met 100 gr. in blokjes gesneden ham. Voeg de pinda's weer toe, strooi er nog wat zout op en laat nog enkele minuten zachtjes sudderen. Geef er rijst bij. LAMSRAGOUT Snij 500 gr. lamsvlees in dobbelstenen en bak die snel in ca. 100 gi. boter bruin. Voeg dan zout toa, 2 theelepels paprika en stuif er wat bloem over en enkele snippertjes knoflook. Roer enkele malen goed door. tot de bloem bruin is. Voeg dan ruim 1 dl rode wijn toe en wat water. Roer nog enkele malen goed door en leg dan het vol gende garnituur bij het vlees: een plak selderijknol, in reepjes ge sneden, 6 aardappelen, in plakken gesneden, 4 tomaten, in plakken gesneden (of een blikje tomatenpuree). Ook nog een mespuntje cayennepeper (de hoeveelheid aan eigen smaak overlaten, 't gerecht moet wel een beetje scherp zijn). Laat nu alles met elkaar een uurtje stoven en roer tenslotte een kopje room door de ragout. (Voor grote eters kunt u de hoeveelheid aardappelen wat groter maken.) WINA BORN .Elektrisch fonduen' behoort binnenhut tot de mogelijkheden: op een van t, grote Europese najaarsbeursen u elektrische fondue-pan gelanceerd. D-{- concurrent van het romantische jojl due-stel met spiritusbrander is speoool ontworpen voor het maken van fondue en houdt de hete olie vc. thermostaat voortdurend op de juu!» temperatuur. Een ander nieuwtje van deze najaary beurs is de opvouwbare doiiclie-cahw die, zo zegt de fabrikant, op kraan kan worden aangesloten /hoeh-i met de afvoer zit wordt met vermtU:. Na gebruik kan het apparaat nar/; ingeklapt om in een bijpassende hop te verdwijnen. Totaal gewicht van h- snufje: elf kilogram. Het ajiparaat i>, onder de naam Cmderettaop de £nr> pese markt verschijnen. Een arts in Parijs meent een elft-, tief bestrijdingsmiddel te hebben 5.. ronden tegen acne, de hardnekkige huidaandoening waarmee vooral twn-u kunnen tobben. Hij bestrijdt de pukkel tjes met een speciaal vaccin en bot'-; '/volgens een bericht in Marie Ctnin bij bijna tachtig procent van sijti dige clientèle na een of twee injectiad succes. Het vaccin zou ook bruiki zijn bij de bestrijding van roti peroj. het .adertjesverscliijnseT in- de gesichli huid waardoor oudere vrouwen »- worden geplaagd. Bij de behandel»,-, hoort wel een speciaal dieet: geen tigheden, geen alcohol, weinig brood melk, De door Schotland geproducww whisky wordt lang niet allemaal ii eigen land opgedronken. In de eew- heltt van 1968 hebben de Schotten hot- derdvijfennegentig miljoen flessen w« hun beroemde whisky geexporteeril, Dn', is, volgens een rekensommetje i bijna vijfentwintig procent meer dm in de eerste zes maanden van vorig janr. Ook buiten Schotland heeft men blljl- baar de smaak beet. Filmregisseur Hitchcock heeft In Parijs een aantal maatkostuums be steld, meldt Paris Match. Dat is gm wereldschokkend nieuws, maar lort heeft Hitchcock mei /leze bestelhui enig opzien weten te baren. Hij beeld de de pakken namelijk in verschillend» breedtematen, aangepast aan de schom melingen in zijn lichaamsgewicht, Di kleermaker heeft dan niet ieder ogen blik op te draven voor vermaakwerk Op de Bahama-eilanden heeft fem- eens volgens Paris Match) Brigitte Bm- dot verklaard dat. -zij Gun/her fSachi niet zal verlaten. Wij onImoeten, elk aar in het geheim en wij houden vat elkaar'aldus B. B. Imifatiebont. nok in de wintersport- mode: voor knielange jassen die md gespjes van namaak/eer gesloten nor- den. en voor enorme langharige pon cho's. Dikke koltruien eronder 'en shi ne gebreide lindberglikapjes als hoofd bedekking erbij. Hef lijkt voorbarig maar we wille u toch even een blik gunnen op milde re tijden, in dil geval op het badse- zoen 1969. Dan sullen volgens Mom Claire de tweedelige badpakken noj populairder tcorden en minstens zevenh» procent van de totaal-» erkoop t on bof- kostuums uitmaken .A tgelotwn zoz-c registreerde een bekende fabriek tos badkleding ren verkoop van ruim za lig procent aan tweedelige badpakkn terwijl de vraag naar eendehgr e.-n»- plaren tot benéden de veertig proc'. zakte. Twee jaar geleden lagen i'a cijfers precies andersom. In Frankrijk groeit de helmin"'- hng voor het leren van de Chinese tod langzaam maar zeker. olgens K- volgen op het ogenblik ruim zevenhon derd Fransen avondcursussen ui Je moeilijkste taal ter wereld' Het liJ' jaar uitbreidt /vorig jaui zeshoniieri- zestig. 3 mar geleden vjjfhonderdt"'- hg leerlingen). Dr leeftijden van leergierigen variëren lussen twaalf vierenzestig iaar. maar ze halen last niet allemaal de eindstreep. Na het ra ste studiejaar rail ongeveer zever.Ut procent af. en slechts vijftien proefnf haalt lief vierde leerjaar. De otrnllrw gaan vaak over op de .Japanse taal dit naar men zegt. gemakkelijker te lem is. Meer dan tweeduizend Fransen wF gen op het ogenblik cursussen om h'l Japans onder de knie te krijgen. t dra i if'»- D-'lmar legen .A/s ik geen ken ze dat ik e negerssangeves I medewerkster v de 1-e.le negermeisjes die zich ren Ma ten. Een zeer lort gesneden jongrie kop die. niet alleen de problemen onhandelbaar lang kroeshaar ojilosl maar ook gezien wordt ah .symbool van rassen-trots' en een duidelijk be wijs, dat men de blank-' maatstnr' voor vrouwelijk schoon niet la lig er tl* tie enige accepteert, Bij deze Afro-tm boort ook een aangepaste make-up i» kleuren swart, bruin en wit, dir bi» donkere huid reel beter harmonica dan de heldere kleuren lipstick schaduw van dit ogenblik. ADVERTENTIE I bezoekt onze showroom- LOUWERSE DE PRIESTER N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 18