KOERS FRANSE FRANK STIJGT Toerist mag maar 500 frank meenemen Bouwvakbonden vragen tweemaal zes procent Tunnel onder Het Kanaal zal grotere betekenis geven aan noord-zuid-routes Bij brand veertien kinderen gedood Zuidafrikaans goud op vrije markt verkocht Brief aan kamer BESTEDING NAV0- MILJ0ENEN De generaal en de irank D Minister licht de kamer in Vandaag in de krant... Bijsturen als prijzen stijgen Voor 40 mille aan sieraden gestolen Apothekersassistente verioeo indringers Ook van belang voor Zeeland Reizigers uit Australië in Genua gestrand 211e jaargang no. 279 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Couranti f van da Velde, F. 8 den f b o 1 rad. 350*. adv. 3643). Ml dd 1 Adv. prijs 37 een! per mm. Mini imentsprfjs t 1.10 par weak. 51. Goes. Grote Markt 2. ti B regels) 37 cent per rega taal. franco per post f 15,2» per kwarlaal Loaaa nummers 25 cant- 7853. adv. 5213), Ooilburj. tal. 2395. Terneusen, Nleuw.tr. 22. Irlevon bureau v. d. blad' 50 canl meer. Giro 359300. PZC. Middelburg Dinsdag 26 november 1968 Drie is teveel: burgemeester in de kelens Pagina 2 OPNIEUW SPOEDOVERLEG IN PARIJS PARIJS (DPA. RTR) De Franse ministerraad komt vandaag bij- ffivoor de tweede spoedvergadering ir. een paar dagen. In Parijs wrdthet vrijwel zeker geacht dat het overleg zal gaan over de maat regelen die de Franse regering heeft genomen of nog zal nemen om orde op monetaire zaken te stellen. De Franse frank heeft zich maandag op de wisselmarkten enigszins hersteld. De regering heeft maandag het bedrag aan deviezen dat Fransen op vakantie naar het buitenland kunnen meenemen beperkt tot vijfhonderd frank (ongeveer 350 gulden) per persoon. Volgens andere maatregelen Is voor Me betalingen of overdrachten van Algeria soort door een Franse mgeze- loe betzij naar het buitenland hetzij mi een niet-ingezetene in Frankrijk toestemming van het ministerie van fi- sanaên nodig. Het besluit dat de fi- isciële betrekkingen met het buiten lied regelt, verbiedt verder behoudens toestemming van het ministerie de in- tc« of de uitvoer van betalingsmidde ls zoals bankbiljetten, cheques, effec ts ea verhandelbaar waardepapier. honderd frank. De uitvoer van meer dan vijfhonderd frank aan deviezen in de vorm van bankbiljetten kan alleen worden toegestaan indien de reizigers een formulier hebben ingevuld waarop hij het bedrag vermeldt dat hij aan de viezen heeft ingevoerd. Zakenlieden Het besluit, dat het deviezenbedrag beperkt dat naar het buitenland mag worden meegenomen, maakt onder scheid tussen toèristen en degenen die op zakenreis gaan. Iedereen kan tweehonderd frank in Franse valuta cd het bepaalde bedrag aan buiten landse valuta meenemen. Maar ter wijl de limiet voor een toerist vijf honderd frank bedraagt, krijgen za kenlieden een bijzondere toewijzing van ten hoogste tweehonderd frank per dag met een totaal van tweedui zend frank. Die toewijzing kan al leen worden gegeven in de vorm van Klscheques, kredietbrieven of trans fers. ïeügers die voor minder dan 24 uur te land uitgaan, zullen slechts vijftig tri mogen meenemen, terwijl twee- taderd frank normaal is. Ook voor «•Ingezetenen die het land verlaten, wrdt het mee te nemen bedrag aan bui- tafands bankpapier beperkt tot vijf- Transacties In de Franse staatscourant van maan dag is de invoering van beperking op de gehele in- en uitvoer van goud bekend gemaakt. Verder moeten alle Franse ingezetenen alle gelden die zij op het ogenblik in het buitenland bezitten als gevolg van de uitvoer var goederen of diensten, naar Frankrijk laten terug komen. Deze bepaling geldt voor alle handelstransacties die zijn uitgevoerd in de vier maanden voorafgaande aan de publikatie van het besluit van maandag. Goudprijs NANNESBURG (RTR) Volgens esciêle waarnemers in Johannesburg kl waarschijnlijk dat Zuid-Afrika tjj- a de jongste monetaire crisis goud i«sarde van wel 210 miljoen dollar op i Europese markt verkocht heeft. Hier in geen officiële bevestiging gegeven 'fat zal indien dergelijke transacties «Wijk hebben plaatsgevonden •rtopig ook niet gebeuren. Op de Parijse goudmarkt zijn de prij zen maandagmorgen scherp gestegen. De prijs van de baar van 12,5 kilo werd vastgesteld op 42,27 dollar per ounce vergeleken met de Londense notering (Zie slot pag. 11 kol. 2) DEN HAAG (ANP) Van de door de regering gevraagde extra defensie-inspanning van f 225 miljoen in de resterende kabinets periode tot en met 1971 zal f 119 miljoen toevallen aan de koninklij ke landmacht, f 60 miljoen aan de koninklijke luchtmacht en f 45 mil joen aan de koninklijke marine. Dit blijkt uit een brief van de minister van financiën aan de tweede kamer, waarin is opgenomen een nota van wij zigingen op de ontwerp-begroting 1969 van het departement van defensie. In een toelichting van minister W. den Toom (defensie) wordt nog meegedeeld, dat ten aanzien van de koninklijke ma rine onder meer geld nodig zal zijn voor de ombouw van twee mijnenvegers tot -jagers, voor een meer actief oefenpro gramma, voor een vergrote capaciteit van de onderzeebootbestrijding en voor onderhoud van materieel als gevolg van meer en intensiever oefenen, zowel door schepen als vliegtuigen, De koninklijke landmacht zal zijn bouwactiviteit voor lopig dienen te beperken, als gevolg van de aanschaffing van de Leopardtanks. Zie slot pag. 11 kol. 7) PARIJS De Franse geldmarkt loopt weer. Maandag opende de Parijse Bourse haar deuren weer voor de geldhandelaren na sinds verleden week woensdag gesloten te zijn geweest in verband met de dreigende devaluatie van de Fran se frank. Op de foto: een over zicht van de beurs. DEN HAAG (ANP) Minister dr H. J. Witteveen van financiën heeft tweede kamer schriftelijk ingelicht over de recente ontwikkeling van de interna tionale monetaire situatie. Een brief hierover bereikt de kanier vandaag. Dit is hekend geworden tijdens de niai... dagmiddag gehouden bijeenkomst van de vaste commissie voor financiën uit de tweede kamer, in welke (besloten) vergadering minister Witteveen de commissieleden mededeling verstrekte over die ontwikkeling. IN FRANSE PLAATS FROISSY «vsarnemers zijn van mening dat het ïü1? zou zijn geweest als Zuid-Afrika te iïa de gelegenheid gebruik ge- j om de laatste tijd nieuw-ge- J goud op de vrfle markt te ver- Zuid-Afrika kan, evenmin als wel jwkoper dan ook. zijn kaarten op ta- ttSên d'ezewiifen voort Jlan met; BEAU V AIS (AFP) Een brand in een tehuis voor niet aangepaste 'In'stand" te hou<tenSeSte,de vertrou"" en gebrekkige kinderen te Froissy, op 80 km ten noordwesten van Parijs, heeft aan zeker veertien kindereu het leven gekost. Twee kin deren zijn ernstig gewond in een ziekenhuis te Beauvais opgenomen. De slachtoffers bevonden zich op de tweede verdieping, waar de brand was uit gebroken. Men slaagde er niet in hen in veiligheid te brengen, De eigenaars van het tehuis bevonden zich in Parijs. Gevaren SPORTVISSERS zijn soms blind wor de gevaren van hun vrije- vubesteaing. Men wil meer voor- xhting. f Pagina 2). 50.000 JONDER enige industriële ont takeling in de laatste acht jaar "Uilen rond 50.000 Zeeuwse in- «uners geen bestemming in deze kovinrie hebben gehad. 'Pagina 2). Uranium ■HEDERLAND. West-Duitsland Engeland gaan samenwerken hei gebied van de produktie kn verrijkt uranium volgens het I ?roc6dé van prof Kistenmaker. (pag 3). Recordtekort [AMSTERDAM heeft het moeilijk. Hel tekort op de begroting be- friagt ruim 104 miljoen, een re- WnJ. (pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 11, 13 en 15 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 9 Sportpagina 7 Financieel nieuws: pagina 19 Radio en tvpagina 17 REËLE VERBETERING INKOMENSPOSITIE' UTRECHT (ANP) De in de cen trale commissie bouwnijverheid menwerkende vakorganisaties van werknemers in de bouwnijverheid zijn voornemens bij de komende cont x actsonderhandelingen voor de nieuwe bouw-c.a.o. een loonsverho ging voor te stellen van zes procent per 1 maart 1969 en zes procent per 1 maart 1970. De huidige c.i loopt op 28 februari af. In de concept-voorstellen voor een twee jarige cao fs voorts sprake van een bij sturingsclausule. investeringsloon, ver korting van arbeidstijd met een kwart uur per dag, één dag vakantie meer in 1969 en nog eens één dag meer in 1970, vereenvoudiging van de loonstructuur en een wachtgelduitkering van 90 procent van het dagloon. De conceptvoorstellen van de drie bon den zijn maandag gepubliceerd in 'De Bouwer', het orgaan van de bij het NW aangesloten AJgemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid. Verwacht wordt dat de definitieve voor stellen pas na medio december bh" de werkgevers zullen worden ingediend. AMSTERDAM (ANP) Bij inbraken in twee woningen op de Apolloiaan in! Amsterdam is zondagavond voor een bedrag van 40.000.- aan sieraden ont vreemd. Bij één van de inbraken werd bovendien een bedrag van 700,- ge stolen. B(j de bouw-cao zijn rond 200.0001 werknemers betrokken. De concept-, voorstellen voor deze cao zullen ook! als uitgangspunt dienen voor de ver-, nieuwing van de cao's van de rond; tien nevenbedrijven, waarbij ongeveer; 100.000 werknemers zijn betrokken.. De centrale commissie bouwnijverheid zal er bij de komende contractsherzie ning naar streven dat een reële verbete ring van de inkomenspositie van de bouwvakkers wordt bereikt. Dit bete-j kent volgens de drie bonden, waarin 70: procent van de bouwvakarbeiders ia ge organiseerd, dat de loonsverhogin dei bouwvakarbeiders in staat moet stellen' meer te kopen of te sparen. .Onze economie heeft zich bijzonder snel van een lichte inzinking hersteld. In vele opzichten lean worden gesproken van een gunstige ontwikkeling, de werk gelegenheid baart echter nog zorgen, met name voor wat betreft de regionale spreiding', aldus de beschrijvingsbrief. Produktiviteit ftantïijH Economie Bij de vaststelling van de concept-voor stellen is rekening gehouden met het vermoedelijke prijsverloop, de stijging van de sociale verzekeringspremies en dergelijke. De omvang van de voor te stellen verbetering kan niet los worden gezien van de economische situatie, zo menen de drie bonden. Vorig jaar consta teerden zij dat ons land er wat minder rooskleurig voor stond, voor een der gelijk pessimisme is thans geen reden. Integendeel, zo blijkt uit de beschrij vingsbrief voor de cao-onderhandelingen. AMSTERDAM (ANP) Twee onge veer 18-jarige jongens die zondagavond de apotheek Rijpkema op de Sloter- meerlaan in Amsterdam-West met min der goede bedoelingen binnen kwamen, zijn door de dienstdoende assistente, E. Stoter (24) op de vlucht gejaagd zonder dat zij iets konden ontvreemden. Beiden droegen een sjaal voor het ge zicht. Terwijl de ene bij de deur "bleef staan liep de ander op de assistente toe en gaf haar enige klappen in het gezicht. Het gegil van het meisje deed de aanvallers, die vermoedelijk op ver dovende middelen uit waren, de benen nemen. In een situatie van een zich gunstig ont wikkelende economie, zou een al te gro te terughoudendheid met betrekking tot: de verbetering van de arbeidsvoorwaar den naar het oordeel van de centrale commissie bouwnijverheid niet alleen on nodig, maar zelfs ongewenst zijn. De achter ons liggende jaren hebben aan getoond, dat behoorlijke loonsverhogin- In Laos VLIEGTUIG NEERGESTORT - 32 DODEN VIENTIANE. LAOS (AP) Een C-46 vliegtuig van de Air America, dat door het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkelings hulp (A.I.D.) was gecharterd, is maandag kort na het opstijgen van het vliegveld Savannakhet neerge stort. Tweeëndertig van de 35 men sen aan boord van het toestel zijn om het leven gekomen. De slachtoffers waren voor het groot ste deel Amerikaanse functionarissen van de AID eij plaatselijke werkne mers. Volgens de eerste berichten zou het toestel zijn neergestort door een man kement aan de vleugel op 273 km ten zuidoosten van Vient STAATSSECRETARIS M. J. KEYZER IN ROTTERDAM: (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM ,\Ve zullen in onze plannen rekening houden met een eventuele kanaaltunnel tussen Frankrijk en Engeland. Samen met de Belgen zal Neder land tijdig moeten nagaan, welke voorzieningen op het gebied van de verkeersinfrastructuur ge troffen zullen moeten worden om de vervoersstromen van en naar de tunnel te verwerken. Voor hel wegvervoer krijgen de noord-zuid-verbindingen nog grotere betekenis'. Staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat sprak maandagmorgen duidelijke taal, toen hij reageerde op een voor dracht over een grootscheeps Eu ropees project, een nooit in de steek gelaten oude droom, die dichter bij de werkelijkheid Is dan ooit: een spoorwegtunnel met accommodatie voor het vervoer van auto's tussen Calais en Fol kestone. Een verbinding, die 52 km lang moet worden, waarvan 36 km onder zee, die 4800 voertuigen per uur in bei de richtingen moet kunnen verwer ken en die volgens ruwe berekenin gen 3 miljard francs (Fr) zal moe ten kosten. Op een vergadering van de Neder lands-Franse kamer van koophandel in .De Doelen' te Rotterdam heeft de heer R. Macé, algemeen rappor teur van h-et Franse ministerie van vervoer alle aspecten van de Kanaal tunnel nog eens uiteengezet. Men zal het zich herinneren: in 1966 aanvaardden de Franse en Britse re gering de conclusies van deskundi gen, waar het ging om de (techni sche) bouw en de exploitatie van de ze nieuwe verbinding. Een jaar la ter werden onderhandelingen aange knoopt met financiële groepen. Op het ogenblik wordt de rentabiliteit onderzocht van het tunnelproject, wanneer dat als een particuliere on derneming zal worden aangepakt. En voordat nu een opdracht voor het uitwerken van de plannen en voor de bouw zal worden verstrekt zal nog een periode van twee jaren no dig zijn voor studies en voorberei dende werkzaamheden. Ziedaar de stand van zaken op di". moment. Wat is nu de positie van Nederland ten opzichte van de toe komstige Kanaaltunnel Over die vraag ging het gisteren in Rotter dam. Staatssecretaris Keyzer heeft in antwoord op die vraag laten we ten dat Nederland zich met zijn ruimtelijke ordening mede op de Ka naaltunnel zal moeten richten. .Het is nog niet eens zo lang geleden dat denken aan een Kanaaltunnel nog sterk lag in de science fiction- sfeer. Maar nu nadert het moment met rasse schreden dat het ontbre ken van een Kanaaltunnel als een soort achterlijkheid moet worden be schouwd, als tekort schieten op het gebied van de zorg voor de infra structuur'. De bewindsman liet goed merken dat hij beschouwd wil wor den als een man, die vindt dat de Kanaaltunnel er eigenlijk al had moeten zijn en dat daarom jiu sne1 met de aanleg ervan begonnen moet worden. Hij aarzelde niet om Neder land als een belanghebbende bij dit project aan te duiden. .Ons land za' een duidelijk merkbare invloed van de Kanaaltunnel ondergaan. Het is daarom zaak dat wij ons tijdig be zinnen wat in verband hiermee moe worden gedaan'. De heer Keyzer hield een pleidooi om ervoor te zorgen dat de onmid dellijke toegangswegen zo goed mo gelijk met de infrastructuur van het achterland worden verbonden. De grensoverschrijdende routes kregen in het betoog van de staatssecreta ris dan ook een sterk accent. En zonder dat hij die met name noem de kan Zeeland hierbij de bruggen- route van de randstad Holland naai Zeeuwseh-Vlaanderen invullen, inclu sief een vaste oeververbinding YYes- ierschelde. r?. 4 kol. 3) eneraal weigert de Fran- frank te doen devaiu- eren, hij had dat immers al weken geleden geweigerd. Men had het kunnen welen: de president wenst dat men zijn woorden ernstig neem:. Hij heeft eens betoogd, da', de gemiddelde politicus geen ge.oof hecht aan wat hij Ide politicus zelf) zegt, vandaar .dat de man altijd stom verbaasd is ais men zyn woorden serieus opvat", aidus De Gaulle. Niet alzo de generaal: eens ge zegd blijft gezegd. En dus moet Frank rijk financieel gezond worden zonder dat de frank devalueert, overeenkomstig vroegere uitspraken van de president. Alles bijeen genomen is het de afgelo pen dagen een spectaculaire verto ning geworden met de generaal in de hoofdrol. De algemene opinie in da politieke ea financiële wereld was im mers, dat er voor Frankrijk weinig an ders meer overbleef dan over te gaan tot devaluatie. Hier en daar was er al sprake van enig leedvermaak en min of meer handenwrijvend zat men op de radiotoespraak van De Gaulle te wach ten: de hooghartige president zou nu toch bakzeil moeten halen. Maar de ge neraal bleek verder te metselen aan zijn reputatie van onver anderlijkheid, ver moedelijk acht h(j het zijn opdracht een van de weinige zekerheden te zijn, die de wereld nog zijn overgebleven in deze roerige tijden en hij handelt dienover eenkomstig. Terwijl Frankrijk en de rest van de wereld zaten te wachten op de mededeling, dat de waarde van de frank met ongeveer tien procent omlaag zou gaan, zei de generaal droog dat hij een andere weg koos en hjj kondigde een reeks ingrijpende versoberings maatregelen aan teneinde de tering naar de nering te zetten. Men moet erkennen: de Franse presi dent is een consequent man, die zich niet van een eenmaal uitge zette koers laat afbrengen. Zo passen zijn recente maatregelen volkomen in het patroon van zijn politieke doelstel ling: een sterk nationaal Frankrijk met een gave frank als een soort symbool. In de toespraak van zondag heeft hij deze doelstelling aan het slot nog weer naar voren gebracht: ,Ons nationale doel behoort te zijn', zo ongeveer formu leerde het de president, ,het totstand- brengen van een groot volk, een voor beeld voor de moderne tijd'. Bovendien blijkt uit de hele teneur van de rede, dat de generaal niet schroomt om van de nood een deugd te maken: hij schil derde de ongetwijfeld weinig populaire maatregelen ais een soort onvermijde lijke straf op de zonden der revolutie van dit jaar. En in één adem kondigde hij in dit verband een harde lijn aan: het moet nu maar eens uit z(jn met ,alle opwinding en vertoningen op de univer siteiten en op straat, alle opschudding en optochten die het werk belemmeren. Zij worden als schandalig ondervonden door weldenkende mensen', zo zei de generaal. En aldus sprekend gaf hij duidelijk aan tot wie hij zich in de eer ste plaats richtte, namelijk tot de grote middenmoot van Fransen, die rust wil len en wars zijn van revolutie. Uit de te neur van de toespraak blijkt inderdaad, dat de generaal met name deze Fransen wil duidelijk maken, dat zij zich niet het hoofd op hol moeten laten brengen, om dat ze uiteindelijk zelf het gelag moe ten betalen. Zó maakt de generaal van de huidige financiële nood een soort politieke deugd: een poging tot verste viging van zijn regime in het binnenland door te speculeren op het min of meer a-politieke midden. De komende weken zal wel blijken hoe Frankrijk op dit alles reageert. De economische groei wordt voor lopig afgeremd, de werk gelegenheids- politiek is nu ondergeschikt gemaakt aan de handhaving van de frank. Hoe zullen de vakbonden dit opvatten? En voorts: za! het pakket van maatregelen, dat nu in Frankrijk is afgekondigd, in derdaad tot het gewenste resultaat lei den? In Engeland heeft men in het re cente verleden soortgelijke maatregelen genomen, echter zonder veel resultaat. Bovendien: de bestedingsbeperking van de overheid zal ook het onderwijs tref fen, met name de universiteiten, da generaal heeft het met zoveel woorden gezegd. Zal daar opnieuw een bron van onrust ontstaan? De Franse president heeft in zijn toespraak weliswaar dui delijk gemaakt, dat de huidige mone taire crisis een gevolg is van de morele crisis, die deze zomer aan het licht trad. maar de vraag is of met mone taire maatregelen deze morele crisis kan worden bezworen. Enfin, het zal de komende weken of maanden allemaal wet wat duidelijker worden. De enige zekerheid, die in het afgelopen week einde naar voren kwam. was dat de generaal zichzelf is gebleven. Maar of dat voor Frankrijk voldoende za! zijn? DEN HAAG (ANP) Een groep van 283 Nederlanders, merendeels ouden van dagen en kinderen, die hun bootreis van Australië naar ons huid niet kunnen voltooien, doordat de rederij van hun schip tijdens hun reis werd opgeheven, zullen door de zorgen van de consu laire dienst, in het hijzonder het consu- laat-generaal te Genua, de reis van Ge nua naar het vaderland met een spe ciale trein kunnen voortzetten. Het schip, de .Flavta'. zou naar Rotterdam zijn gevaren, maar de op heffing van de rederij de Cia Genovese di Armamento te Genua, maakte het onmogelijk het vaarplan geheel uit te voeren De speciale trein komt van daag in ons land aan., hij stopt te 11.50 uur in Arnhem, te 12 32 in Utrecht en te 13.04 uur in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1