DAG VAN HET REFERENDUM WAS EEN DAG VAN ROUW Aantal uren zon loopt sterk terug EEN ZOMER IN GRIEKENLAND (III) Democratie werd tijdens stemming verkracht rij Groningse studenten krijgen inspraak 2 Geef-ideeën van Remington NEDERLANDSE SCHRIJVERS NIET EENS OVER NOBEL-KANDIDAAT Vermist meisje is na vier maanden terecht DEN TOOM: RVO WERKT Dr B. A. Knoppers te Bussum overleden buitenland X JKSBAG 26 NOVEMBER 19<S8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 De campagne voor de nieuwe pondwet betekende een hoogte punt in de Papadopoulos-propa- ganda. Alle kranten, zelfs de iportbladen, verschenen maan denlang met de kop ,Ja voor de nieuwe grondwet, ja voor de nieuwe democratie', afgewisseld met ,De nieuwe grondwet: van. het volk, voor het volk, door het volk'. De meeste oude Griekse kran ten bestaan nog wel, onder hun oude namen, maar dat is het enige verschil. Op iedere front pagina staan de laatste of voor laatst© redevoeringen van Pa- padopoulos en Pattakos, com pleet met de verplichte foto's (Papadopoulos drukt de hand van een admiraal van de Ameri kaanse zesde vloot, Pattakós omhelst de een of andere bis schop), op iedere derde pagina wordt gescholden op Andréas Papandreou. De Grieken kopen dan ook geen speciale bladen meer. ze nemen mee wat voor de hand ligt. Men leest alleen nog kranten voor het plaatselijke nieuws, het filmprogramma, sport De Grieken zijn opgehou den een krantenlezend volk te Grieken zijn geen kranten lezend volk meer De Invloed van de buitenlandse pers is gelijk nul. Buiten de grote steden zult u geen buitenlandse krant meer santreffen. Slechts een zeer kleine minderheid van de bevolking leest Engels, Duits of Frans. En geen Griek zal zo gek zijn om zich ergens met een buitenlandse krant te ver tonen: Hij zou onmiddellijk de aan dacht van de geheime politie op zich vestigen. Bovendien kent de .tolerantie' van heit Papadopoulos-re- re grenzen: toen ,Der Spiegel' op september, de dag na het refe rendum. uitkwam met een studie over Griekenland, .Anatomie einer Diktatur', werd het blad ln beslag genomen. Wel drukken de Griekse kranten vlijtig de vertaling van loftuitingen over het Papadopoulos-regime en de nieuwe grondwet af, die ergens ln de democratische wereld door welk die citaten voor leugens. Het speet mij. dat ik dat vertrouwen niet al tijd kon delen. Maar Inderdaad vroeg ook ik mij af of het waar kon zijn dat de .Washington Post' in Juli geschreven had: ,De nieuwe Griekse Constitutie is democratisch en modern. Zij maakt een einde aan de zwakheden van de oude grond wet en verschaft het Griekse volk de gelegenheid zichzelf te besturen door middel van een democratisch reem, waarin die elementen die eenheid aan stukken scheuren, zoals sinds tien jaar de gewoonte was geworden, hun kop niet meer wllen kunnen opsteken'. Het citaat «tond op 30 augustus in .Epfkera', de opvolger van het Vl&chou-blad .Ikó- nes' dat met de regering in conflict geraakt is. De directeur, de hoofd redacteur en een journalist van ,Ikó- nes' werden door de heer Lad&s, chef van de geheime politie, eigen handig afgeranseld, een waarheid die do heer Ladfis tegenover ,Der Spiegel' met deze op zichzelf ook weer onthullende woorden loochen de: .Dat zijn grote leugens. Er zijn zo veel anderen die dat soort werk kunnen doen. Ik zorg alleen waar voor de ideeën. Ik geef de aanwijzingen'. Tijdens een symposium van de raad van Europa, in september gehouden ie Salzburg en gewijd aan de rech ten van de mens en de middelen van massacommunicatie, trachtte ven uit Griekenland verbannen En gelse journalist, Leslie Finer, Grie kenland op een immorele en onaan vaardbare manier te belasteren. I)c voorzitter had hem daarom het woord ontnomen. Aldus .Eléftheros Kósmos'. voorzitter, de heer S. Silkin, publiceerde toen een ingezon den stuk in ,The Observer' (29 sep tember) en verklaarde dat hij de heer Finer voor wiens integriteit als journalist hij altijd de grootste bewondering had gehad nooit het woord ontnomen had en dat ook niet zou hebben gekund, aange zien de heer Finer niet getracht had het woord te voeren. Sllkins enige opmerking over Grieken land tijdens dit symposium, aldus w ingezonden brief, was geweest dat hij hoopte dat men eens in de Raad van Europa weer vrije Griek se parlementariërs, gesteund door een vrije Griekse pers, zou mogen verwelkomen. Maar zulke rechtzet tingen komen de lezers van ,Eléf- theros Kósmos' natuurlijk nooit on der ogen. Ja' voor windstilte De propagandaplakkaten waarmee Griekenland was volgeplakt, leken gedeeltelijk geïnspireerd op dames bladen uit de dertiger jaren (een zoet blond meisje aan een trapleu ning blikt met hemelsblauwe ogen op naar de tekst ,Ja, voor haar hoop op een gelukkige toekomst', gedeeltelijk op de stijl die ln Oost- Europa opgeld doet (een witte duif met een olijftak, tekst: ,ja voor de windstilte, ja voor de eenheid'. De teksten waren meestal in blauwe letters, want blauw is de Griekse nationale kleur ,De grondwet: ja voor de rechten van net volk, het volk: ja voor de grondwet, en ja, laten wij allen tezamen de grondslag leggen voor de bouw van het nieuwe Griekehland'. En: ,Neoi Nai' .Jeugd ja'. Op Kós stond op de markthallen ln enorme letters .Nieuwe grondwet, bloeiend Griekenland'; daarboven wapperden de vlaggen van de be vriende naties, ook de Nederlandse maar gelukkig hingen we op on ze kop: blauw-wit-rood. Niemand wist dat wij dat waren. Op de post kantoren plakte men op alle brieven een blauwe extra-zegel met .Nai'. De zegel bleek niet verkrijgbaar voor post naar het buitenland. Het woord .democratie' durfden de machthebbers in eigen land niet zonder meer te gebruiken: het herin nert teveel an Papandreou. Men sprak van .Nieuwe democratie' of ,ware democratie'. Taxi's en bussen elk spoor. Alleen één Amerikaans meisje had ,Ochi' op de uto van haar vader geschilderd. De hele fa milie werd gearresteerd. S.THN nPQZAQKUk TOY £M BYTYKHMSMO ME A AC Dag van rouw De dag van het referendum was een dag van rouw. Er vond een ware volksverhuizing plaats: alle Grieken moesten stemmen op de plaats waar rij Ingeschreven staan. Op 28 sep tember voer ik op een stampvolle boot van P&tmos naar Athene. De opvarenden hokten somber bij elk aar of hingen zwijgend over de verschansing. Er werd geen muziek gemaakt. Een dergelijke neerslach tigheid had ik in Griekenland nog nooit beleefd. De trucs die het Papaopoulosbe- wind tenslotte aan de stembus toe paste om het laatste verzet te bre ken, zijn genoegzaam bekend. Ik pro beerde verschillende malen in de stemlokalen door te dringen (men stemde in scholen, mannen en vrou wen apart), maar de toegang werd mij iedere keer door de aanwezige Toen jk daar naar binnen keek, werd ik door een soldaat bij mijn arm gegrepen en verwijderd. Ik heb dus geen informatie uit de eerste hand. Toch volgt lner ter memorie nog een kleine cataloog van kunstgrepen. Er waren twee stembiljetten, witte papiertjes van gelijke grootte, op het ene ,Nai' (ja) in blauwe, op het andere ,Ochi' (nee) in zwarte let ters gedrukt. Eén biljet met ja én nee, waarvan men dan de niet ge wenste mogelijkheid had kunnen doorstrepen, was te riskant. De kleur zwart symboliseert in Griekenland het kwaad. Door de envelop, waar in men zijn stembiljet moest doen, scheen de kleur van de letters niet door. zeker niet als men het papier tje één of twee keer vouwde. Die beide kleuren had men dus om zui ver psychologische redenen gekozen, en om het volk te intimideren, want iedereen was bang dat de kleur tóch zou doorschijnen. En waar moest men het biljet laten dat men niet in de envelop gedaan had Als men het in zijn zak stopte, wekte dat arg waan. Als men het op de grond liet vallen, kon iedereen van meters af stand de kleur onderscheiden daar waren die kleuren óók voor De vloer lag bezaaid met nee-biljetten, zelfs ln een stemlokaal waar een vriend van m(J 's ochtends als één van de eersten zijn plicht als staatsburger kwam vervullen. Op vele plaatsen waren geen nee-biljetten (meer) voorhanden, elders moest men er speciaal om vragen, wat niemand deed. Ook lagen de enveloppen vaak bovenop het stapeltje nee-biljetten. Niemand had de moed die envelop pen op te tillen. Niemand durfde te protesteren als men een envelop overhandigd kreeg met het Ja-biljet er al ingestopt. In Kalaméta op de Peloppóhisos durfde niemand het stemhokje binnen te gaan, want dan zei de dienstdoende officier: ,Hebt u iets te verbergen? Alleen commu- GRONINGEN (GPD) Theologiestu denten aan de rijksuniversiteit in Gro ningen nemen sinds zaterdag in de Ne derlandse universiteitswereld een unie ke plaats in. Bij de opening van het nieuwe theolo gisch instituut aan de Rode Weeshuis straat deelde prof. dr. A. S. van der Woude, beheerder van het instituut en hoogleraar, mee. dat de faculteitsraad ide vroegere studie- en instituutraad) beslissingsbevoegdheid heeft gekregen. Dit betekent dat de studenten, die door twee mensen in deze raad zijn verte genwoordigd meebeslissen over alle lo pende zaken, zoals studieprogramma's, jcollegeroosters enzovoort. iDe faculteitsraad die beschouwt kan [worden als het dagelijks bestuur van i het theologisch instituut bestaat uit zes personen: twee hoogleraren, twee 'wetenschappelijke medewerkers en 2 studenten (de praeses en ab-actis) van de theologische faculteitsvereniging. De faculteitsraad is voortgekomen uit studie- en instituutsraad. Hierl d reeds bijna een jaar overleg ge pleegd tussen studenten, wetenschappe lijke staf en hoogleraren. Deze raad had alleen een adviserende functie. t ADV RRTKNTIE i zij de uitslag in bijvoorbeeld het dorpje Lefkóda, waar van de 625 uitgebrachte stemmen 630 ja- stemmen waren en één nee-stem, en in Lasithi waar 9635 van de 9630 stemmers unaniem de constitutie hadden goedgekeurd! In het dorp waar een vriend van mij ,nee' had gestemd, werd bij de uitslagen geen melding van enige nee-stem ge maakt. Men kan zich afvragen: waarom dan al die moeite De enigen die blij waren met deze stembusuitslag, waren blijkbaar de Amerikanen. ,Le Monde' schreef al thans op 2 oktober in een redacti oneel artikel: .Regeringskringen de Verenigde Staten prijzen zich ge lukkig met het resultaat van het referendum en beschouwen het Ja, voor haar hoop op een ge lukkige toekomst': een van de propagandaplakkaten die het regime vóór de verkiezingen overal liet ophangen. I Remington Selectric. Het enige scheerapparaat met de beroemde regelknop. Voor élke baard, élke huid. Idee no. 2: de Remington Selectric 300. Heeft 3 scheerkoppen en uiteraard de regelknop. Bovendien geeft Remington u I 25,- terug voor een oud scheerapparaat. REMINGTON A ^SFERSVRAJXC KLIMAATSVERANDERING OORZAAK Laatste 10 jaar 945 uur te kort omdat 1 het hele referendum on constitutioneel was, 2 het parlement de grondwet niet heeft goedgekeurd en 3 de koning hem niet heeft on dertekend. Drs L. Ross. se regime uit te breiden' De Amerikaanse wapenleveranties aan Griekenland zijn dan ook inder daad hervat. Intussen blijft de nieu we constitutie natuurlijk eigenlijk ongeldig, niet omdat sommige Grie ken bezwaar gemaakt hebben, maar ADVERTENTIE cadeau-tip Passepartoutringen (vanaf 66.-) met verwisselbare stenen (vanaf 27.50) heetman 2 oostzeedijk 155-157 rotterdam Gerard Walschap of Sim.on Vestdijk? nisten hebben iets te verbergen'. De politie beschikt over de vinger afdrukken van alle Grieken. Het zoals een Griekse vriend mij zei, het werk van een paar uur om de nee-stemmers te identificeren. Het is zeker dat de politie dat ge daan heeft, Daarmee is dus opnieuw een stuk weerstand tegen de dicta tuur verlamd. 630 van 625 Bij het tellen van de stemmen was geen enkele controle van democra tische kant mogelijk. Voor de Grie ken stond het dan ook vast dat de Geen akkoord tussen Nederland en België BRUSSEL (GPD) Tussen de VVI, de Vereniging van Vlaamse letter kundigen, het Vlaamse pencentrum en de koninklijke Vaamse academie voor taal en letterkunde enerzijds en de Ned. ver. van letterkundigen, het Nederlands pencentrum en de maatschappij voor Nederlandse letterkunde te Leiden anderzijds zijn besprekingen gevoerd teneinde komen tot liet voordragen van een gemeenschappelijke kandidaat voor het Nederlands taalgebied voor de Nobelprijs voor letterkunde. De be sprekingen hebben plaats gehad op initiatief van de VVL. Tussen de Nederlandse en de Vlaamse pencentrum hebben Ge rard Walschap als kandidaat voor gesteld, terwijl men aan Neder landse zijde, zoals men het reeds jaren en jaren doet. heeft vast gehouden aan Simon Vestdijk. Het is voor de eerste keer geweest dat er tussen de betrokken instan ties enig overleg is geweest en het initiatief komt toe aan Marcel Coole, voorzitter van de vereniging van Vlaamse letterkundigen. In een Inter view heeft hij gezegd dat hij niet wanhoopt dat de kwestie tenslotte toch nog zal worden opgelost. Hij heeft voorgesteld dat de zes genoem de verenigingen ln het komende voor jaar opnieuw zouden vergaderen om het hele probleem te bespreken. De VVL en het Vlaamse pencentrum zullen dan opnieuw Gerard Wal schap als kandidaat voorstellen. Aan gezien alle landen jaarlijks hun lite raire kandidaten voor de Nobelprijs (Van onze weerkundige medewerker) Het jaar 1968 loopt zo langzamer hand ten einde. De eind-cijfers zijn nog niet definitief, maar wel is ze ker dat het opnieuw een zeer somher jaar is geworden met voor De Bilt een tekort aun uren zonnescliijn dat in de orde van ongeveer 240 uren komt te liggen. Wat is er met de zon aan de hand. kunnen wij ons afvragen, wanneer we zien dat in de laatste 15 jaar hoogst zelden een zonnig jaar meer is waargenomen. In de laatste 16 jaar kwamen in De Bilt (en dit geldt voor de meeste plaatsen in ons land) slechts twee zonnige jaren met meer dan het gemiddelde aantal uren zon, dat voor één jaar 1577 uren bedraagt, voor, te weten 1955 en 1959. In enke le delen van ons land viel ook 1964 (op het nippertje) naar de zonnige kant uit. Met de zon is niets aan de hand. die schijnt zo lang als ze boven de horizon prijkt, maar wel mag wor den opgemerkt dat wij de laatste 15 jaar een duidelijk maritiemer kli maat hebben gekregen met meer depressieactiviteit, meer vochtige lucht en hiermee samenhangend veel meer bewolking, waaraan dit enorme tekort aan zonneschijn is toe te schrijven. Het begon in 1954 In de laatste 20 jaar waren er in De Bilt 5 zonnige jaren en 15 te sombere. Vroeger zagen wij flog wel eens enkele zeer zonnige jaren na elk aar. Zo'waren bijvoorbeeld van 1940 tot 1944 en ook van 1947 tot 1952 vrijwel alle jaren zonniger dan nor maal. Zo zagen wij voor De Bilt in 1947 een overschot van 305 uren zon, in 194S 101 uren meer dan nor maal en in 1949 een overschot van 252 uren. Omstreeks 1953 kwam de kink in de kabel. Het jaar 1954 was al bar slecht met veel regen en een tekort van 230 uren zon. Het leek een korte inzinking want '55 deed het heel goed met 190 uren zon meer dan non-maal. Het laatste zeer zonnige jaar is 1959 geweest, met in De Bilt 417 uren meer zon dan normaal, in deze eeuw gevolgd door 1947 met een overschot van 305 uren zonne schijn. Dat er de laatste drie decennia een enorme teruggang is in zon blijkt uit de volgende cijfers. Periode 1939-1948 in De Bilt een overschot van 505 uren zon, periode 1949-195S een tekort van, schrik niet—, 945 uren zonneschijn. Het zal niet eenv de juiste oorzaak er, zoals al opgemerkt, een toegeno men depressieactiviteit met meer be- wolklrjg in de laatste 15 jaar uit af te leiden en daarbij minder activiteit van hogedrukgebieden met drogere lucht en hiermee samenhangend meer zon. Dat wij aan bijvoorbeeld de periode 1939 tot 1948 met nog een overschot van meer dan 300 uren zon heel wat prettiger herinnerin gen hebben, vooral aan de zomer maanden, is niet ten onrechte. Wij kunnen alleen maar hopen dat op korte termijn de bakens weer worden verzet en dat de depressies een min der grote ,sta in ae weg" voor de zon worden, want aan de zon zelf hapert niets. Het kwaad schuilt in de dampkring. (ADVERTENTIE) cadeau-tip ROOSENDAAL (GPD) Erna van Hooijdonk, het Roosendaalse meisje dat eind juli verdween, is precies c 18de verjaardag door haar va moeder teruggevonden in Hannov Een week tevoren had men zekerheid dat ze nog leefde en In Hannover was, terwijl iedereen, ouders, de politie van Roosendaal en Keulen en Interpol naar aanknopingspunten In en om Keulen zocht. Daar was ze, maar ze vluchtte toen ze besefte ln handen te zijn gevallen van handelaars in blanke slavinnen. Twee van hen zijn Intussen gearresteerd, maar ontkennen ooit een meisje Erna te heb ben gezien, doch dat gelooft niemand. Bij het gezin in de Feithlaan in Roo sendaal had men eigenlijk geen hoop meer dat het meisje nog eens terug zou komen. .Iedere dag dat het langer duurt, raak ik er meer van overtuigd dat ze dood is', vertelde haar moeder in september. Eén man bleef ervan over tuigd dat ze terug zou komen, hoofd inspecteur A. Weisscher, die volhield: .vandaag of morgen geeft ze een levens teken. Ze komt terug. Zulke gevallen kennen we in Nederland ieder jaar'. Hij heeft inderdaad gelijk gekregen. '.ovendien beschouwt Gerard Wal- tot 5 november 1916 predikant van de, DEFENSIEF schap de prijs der Nederlandse Iet- gereformeerde kerk in KapeLle-Bieze- nFV tt. ,rpn. teren, die hij vorige maand heeft linge. Hij nam toen uit dertien beroepen VU^^^G (GPD) De rijksverde- ontvangen, als een kleine Nobelprijs, dat van Kapelle aan. tSf "fi"- <5™> TSr!,ch!' waarmee hij uitermate tevreden i*= c gens minister te Stockholm voor 1 februari moeten kenbaar maken zou een eventuele gemeenschappelijke kandidaat voori de Nederlandse letteren pas voor de Nobelprijs 1970 in aanmerking kun nen komen. Aan hen die nogal argwanend staan tegenover een kandidatuur van de, Nederlandse taalwereld meende Mar-i cel Coole te kunnen zeggen of, om lijnbaan 92 OOSTZEEOUK155-157 rotterdam bij recente Nobelprijswinnaars in de heetman 2 jaar de prijs kreeg of van de Ja panner Kawabata, die de Nobelprijs voor letterkunde van 1968 zal ont vangen. Gerard Walschap zelf was niet voor commentaar beschikbaar. Zijn vrouw zei echter dat de kwes tie ,hem absoluut onberoerd laaf. Hij is van oordeel dat België toch I ja al zo klein is en dat voor die kandi- 'B. datuur bovendien nog politiek en di- d,- plomatie in beweging moeten komen Dr. Knoppers u KAPELLE In de ouderdom van 85 r is zondag te Bussum overleden dr.j A. Knoppers, emeritus-predikant van: gereformeerde kerk te Amsterdam. i 15 februari 1914 D'66 HOUDT VAST AAN DISTRICTENSTELSEL EN GEKOZEN PREMIER ARNHEM (GPD) D'66 blijft vast houden aan de gekozen ministerrpresl- dent en aan een meervoudig districten stelsel voor de verkiezing van de twee de kamer. De partij D'66 hield zaterdag het deel- congres over staatsrecht waar een na dere uitwerking is besproken van deze twee belangrijke programmapunten van de partij. Het congres waa bedoeld als voorloper van het huishoudelijk congres dat in december wordt gehouden en waar de uitwerkingen in stemming ko- De voorstellen voorzien in een voor vier jaar rechtstreeks te kiezen minis ter-president volgens het principe van de enkelvoudige facultatief onverdraag bare stem. Volgens dit stelsel, waarbij de kiezers op hun stembiljet de kan didaten in volgorde van hun voorkeur nummeren, kan in één ronde een kan didaat gekozen worden. Het deelcongres besloot overigens ook een voorstel voor verkiezing van een minister-president in méér dan één ronde aan lret decem- bercongres voor te leggen. Het meervoudige districtenstelsel, waar voor het congres zich uitsprak, voorziet in de instelling van districten met in principe vier afgevaardigden. Binnen de districten zouden de kandidaten gekozen moeten worden volgens het principe van de evenredige vertegenwoordiging. Het deelcongres verzette zich tegen het voorstel om in het partijprogram een bepaling op te nemen waarin de partij zich zal uitspreken voor deel neming aan een stembusakkoord bij do komende tweede-kamerverkiezing. Het voorstel werd met grote meerderheid verworpen onder het argument dat een dergelijke bepaling niet in het partij programma thuishoort. Het is te ver wachten dat de kleine minderheid dio met het voorstel kwam, ook op het in december te houden congres alsnog een poging zal wagen. Westduitse bioloog uitgeweken naar Oost-Duitsland BERLIJN (AFP) D£ 38-jarigo dr. Ehrenfrled Petras, een Westduitse bio loog, die onlangs om politiek asiel in Oost-Duitsland heeft verzocht, heeft in een vraaggesprek voor de Oostduitse tv gezegd, dat hij negen jaar lang heeft deelgenomen aan belangrijke oiv dereoekingen voor de .bacteriologische en chemische oorlogvoering ten behoeve dag. dinsdag, te Soest plaatsvinden, van het Westduitse leger'. j een rouwdienst te Bussum. Dr. Knoppers „erd 6 oktober I88S IndTdÏÏ?,'"tiÜSÊSteï Amersfoort geboren, studeerde aan de commissie voor defensie, wetenschappe- theologische hogeschool te Kampen en mij:,.l, diende" na Kapelle de kerken van Alme lo en Amsterdam. In 1931 promoveerde dr. Knoppers cum laude aan de univer siteit van Munster tot doctor in de filo sofie op een dissertatie over de jeugd beweging in Nederland. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van zijn hand verschenen onder meer ,Was Je zus een socialist?' .Jeugd en jeugdbe weging', ,In het oude spoor vooruit' en Pilaar en vastigheid der waarheid'. Dr. Knoppers was lid van de redactie van Woord en Daad en hij publiceerde onder andere in De Wachter. De Reformatie, Onze Kindoren en het Calvinistisch Weekblad. D» begrafenis zal vanmidr ADVERTENTIE) GEKOOKTE SCHELVISROLLEN MET ANANAS (4 pere.) I 800 gram schelvisfilets (4 st), k 50 gram boter of margarine, citroensap, paprikapoeder, II eet!, fijngesneden ananas. I De opgerolde schelvisfilets in leen ingevette pan met platte bodem zetten met wat zout, I citroensap en zóveel water dat i J de vis niet onder s ±10 minuten „broeien" en op een verwarmde schotel leggen. De saus: boter smelten en a]^ roerende paprikapoeder^ naar smaak toevoe-^-- gen, alsmede visnat erh de ananas. De saus Romeinse kritiek op hoogleraar in Nijmegen NIJMEGEN (GPD) —De Italiaanse monseigneur Vincenzo Fagiolo, verbon- de hoogste kerkelijke rechfc- lijke onderzoekingen gericht op de ver dediging tegen chemische en biologi sche aanvalsmiddelen. Het gaat om het ontwikkelen van mid- dpn delen van tijdige detectie van de aanwe- bank, heeft in een publikati" in de Os- n dergelijke strijdmiddelen, ser\atore Romano scherp stelling geno- dividuele en collectieve be- nu:n tegen een artikel van d scherming van de mens tegen die mid- s<- hoogleraar prof. 1'. Huizin; delen, voor profylaxe en tegen therapie. leraar voor ontsmetting van met die stoffen besmette plaatsen en tegen mogelijke verspreidingsverschijnselen. Met nadruk vermeldt minister Den Toom, dat de onderzoeken beslist niet de eigen ontwikkeling van strijdmidde len omvatten. Zij zijn volledig defen sief van aard, in overeenstemming met het feit, dat de regering zich heeft gebonden aan de conventie van Genève. ADVERTENTIE Zeg, zomaar 'es een drankje drinken in een leuk café - wat jullie wel vaker doen - nou, we hebben ook de smaak te pakken hoor. Uit, goeie gewoonte! de Nijmeeg- ng s.j., hoog- het kerkelijk recht £n het misr sicrecht aan do katholieke universiteit in Nijmegen. In bedoeld artikel van prof. Huizing, dat is opgenomen in het internationals tijdschrift Concilium wordt de vraag aan de orde gesteld ln hoeverre de on ontbindbaarheid van het huwelijk in da kerkorde absoluut is. Volgens prof. Huizing betekent het feit dat twee mensen (die beiden zijn ge doopt) een wettig huwelijk hebben ge sloten. niet dat er tussen hen een evan gelisch onverbreekbare band bestaat. De hoogleraar komt tot deze uitspraak op grond van goddelijke wetten, waarop de onontbindbaarheid van het huwelijk niet steunt. Volgens de Nijmeegse pro fessor moet het dan ook niet ondenk baar zijn dat in bepaalde gevallen een breuk tussen de huwelijkspartners door het kerkelijk recht kan worden erkend en een scheiding het gt Mgr Fagiolo bestrijdt tore deze opvattingen ten zeerste. Aaa de hand van citaten uit de evangeliën en de brieven van Paulus ontkent h(j dat overspel voor de kerk ooit reden Is geweest om het huwelijk ontbonden ta verklaren. Volgens de Italiaanse hoog waardigheidsbekleder druist een echt breuk als geldig motief voor een schel ding geheel in tegen de leer van het nieuwe testament en tegen het kerke lijk leergezag. Hij ontkent eveneens dat het denkbaar zou rijn dat goddelijke wetten ln t». paalde gevallen van onherstelbare ont wrichting tussen twee huwelijkspart ners de ontbinding van het huwelijk I erkennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13