OORLOG, DE STAATKUNDIGE MOORD OVER LEGE BANKEN EN EEN BELLEKOORD OP DE DORDTSE SYNODE Er staat geschreven - er is gezegd 23 november '68 zaterdagnummer BEELD UIT DE KR1MOORLOG Eitja miljoenen worden voor bewapening uitgegeven, zonder dat helemaal de noodzaak wordt duidelijk gemaakt, ledereen heeft de mond vol over vrede, iedereen wil vrede, maar bijna niemand verzet zich effectief tegen een lugubere bewapeningswedloop, argument .we kunnen er toch niets aan doen'. En: .wat kan zo'n klein land als 't onze doen' Eén van de eerste vereisten voor het werken aan vrede is goede, onbevoor oordeelde informatie en kennis der historie Of, om met de Vlissingse publicist C L. Koster te spreken,/iet gaat niet om een dorp-, of een provincie-, maar om een wéreldvrede. De mensen zijn vrese lijk tekort gekomen bij de vorming van hun instellingnaast een nationale visie hebben ze veel te weinig een mondiale Instelling gekregen, een denken in wereldverband'. De heer Koster is al talloze jaren geengageerd met het oorlogsprobleem en de vredeszaak. Het was en is zijn hobby Maar een levensbelangrijke hobby, die uitgroeide tot documentatie en studie De heer Koster, thans middenstandsadviseur, was voor de oorlog voor diverse bladen werkzaam in en buiten Zeeland, onder andere de Vlissingsche Courant No de oorlog was hij enkele jaren verbonden aan het Nederlandse genootschap voor internationale zaken, de inlichtingendienst van de Verenigde Naties en hel seretariaat van de Vereniging voor internationale rechtsorde (VIRO) Vooral deze functies gaven hem ervaring op het vlak van de internationale vredes- problematiek Enige tijd geleden nam hij voor de KR.O-radio deel aan een dis cussie over deze zaak. De heer Koster is dus een voorstander van een mondiale politiek Hij vreest dat de politieke leiders een tekort aan kennis ran de geesteswetenschappen bezitten om een juiste visie te kunnen ontwikkelen op zo'n mondiale vredes politiek. Wat die mondiale denk- en handelwijze betreft, wijst hij op de noodzaak van het bestrijden van het collectieve wantrouwen en de collectieve onveiligheid, wat heel wat anders is dan het denken in blokken en het handelen als nationale slaat. Daarbij gaat het om een praktische en doelmatige toepassing van de gerechtigheid, zoals die is te vinden in de bijbel en zoals die geldt voor alle volkeren in de hele wereld. Niet voor een kleine minderheid. Hij wijst daarbij op bijvoorbeeld. Spreuken 8 (Door Mij regeren de vorsten) en op Romeinen 13 (De machten die er zijn, zijn door God geordineerd). De gerechtigheid dient volgens hem in de relatie ie slaan lot de veiligheid Christus is hel hoogste gebod en hieraan hangt de hele wet. .Men moet Gods politiek program nemen en daarmee zaken doen'. Hij wijst op prof. Brugmans Irector Europacollege. Brussel) die al in de dertiger jaren in de hoogste klassen van het Middelburgse gymnasium lessen gaf over vrede op de Volkenbondsdag, op dezelfde dag dat de heer Koster dat deed voor de hoogste klassen van de hbs over hetzelfde onderwerp. Prof Brugmans schreef hem eens. dat. hij er achter was gekomen .dat Gods pedagogie verder strekt dan we altijd gedacht haddenGerechtigheid moet dus de norm zijn voor de collectieve veiligheid ■Het is een oplossing, die al in 1938 werd voorgesteld door diverse vredes organisaties. waarin de heer Koster actief was Hel betekent, dat de doorsnee mens de politici niet te vergeten, maar dat zijn ook doorsneemensen moe ien worden aangesproken op hun christenplicht, als Christgëlovige of God gelovige mensen, aldus de gedachtegang van de heer Koster .We moeten niet praten over God is dood en over 't zal de kerk een zorg zijn. Van de anderen mag men een beetje begrip en een beetje verdraagzaamheid vragen.' l-Irj is voorstander van een mondiaal parlement, van een wereldregeringvan een justitie met een mondiale, federatieve politie en recherche. .Die had er al lang moeten zijn voor het internationaal gerechtshof Als die politie macht, had gehad, dan had men Adolf Hitler naar Den Haag kunnen brengen om te vragen wat die in zijn schild voerde De heer Koster schreef voor ons blad drie bijdragen waarin hïj'de vredessludie en vredesinitiatieven in historisch perspectief plaatst. Ze zullen op deze pagina verschijnen Vandaag /zijn eerste artikel dat vooral gaat over vredesüfeeën anno 1833 A acht het een heiligen pligt van den mensch. i ^gemoedelijke grieven tegen de maatschappij heeft, deze '■er publieke opinie te onderwerpen', zo vangt in het Zeeuws Vinmse jaarboekje 1855, 2e jaargang, verzameld door de wmaarde letterkundige J. H. van Dale een litteraire be- «houwing van H. J. Bool aan, over de problematiek: Oorlog ende, Het artikel vervolgt: fc hem magt en gezag ontbreken, moei hij door steun en "ad bijstand verleenen, er is geene sfeer hoe beperkt «laaggeplaatst zij ook wezen moge of men kan er nul «stichten. Men verachte het kleine toch niet langer, hel 'ta't In de wereld wonderen genoeg gedaan om op oene heusche behandeling rechtmatige aanspraak te be te grief betreft den oorlog. Ik heb duizend aanmerkingen ;'5en den oorlog, duizend aanbevelingen voor den vrede. »de onderwerpen van zoodanig gewlgt, dat zij altijd de wdacht van de menschen verdienen, maar ons nu vooral rosten bezig houden, nu in het noorden en het zuiden van wstelljk Europa .Ie tonnerre gronde et Ie fer brille fde don- «'rommelt en het zwaard schittert) "i het streven van veie vorsten om vele volkeren te ver ben te hebben gememoreerd, stelde de schrijver dat men heer dacht het vredesdoel te kunnen bereiken door een zgn. Dopees evenwicht daar te stellen en te handhaven van >s denkbeeld vooral Hendrik IV. Koning van Frankrijk der eerste en krachtigste voorstanders was, een stre- hoewel onvoldoende toch veel goeds heeft voort- echt dat menige gewelddaad voorkwam tesroo volgde de Franse Revolutie van 1789 en de opkomst Napoleon, wiens oorlogszuchtiae politiek het krachtigs' doorgezet staatkunde maakte plaats voor het beginsel van .het "Idelijk Recht' volgens hetwelk de vorsten hun tronen "n te danken hebben aan de genade van het Opper MILITAIRE' STATEN wddelen. waardoor men den oorlog hoopte te imen heeft er geen zooveel kwaad gesticht, omdat het e rijken tot militaire' staten verhiel beginsel werd te licht bevonden, maar de legers, die I® in leven had geroepen, werden ongelukkigerwijze be- ®.cen en moeten ook nu nog strekken om zoo men zegt Ponafhankelijkheid der staten te verzekeren sterk bewijs voor de vroegtijdige en krachtige werkmc bet denkbeeld van vrede leveren ook de tallooze ge die over hes Volkenregt. enzovoort zijn ge irheid schonk Bool aandacht aan de opkomst en ont fce'ing van de Noordamerikaanse groen Vrienden van Vrede voortspruitende uit een groep Kwakers, aan- met mannen van diverse godsdienstige gezindheid staatkundige kleur, vooral gestuwd door een u't de Massachusets afkomstige smid. Ehhu Burntt. die eerst in het werk om de slavernij af te schaffen vaak me' uitslag bekroond, die door studie zich de kennis van 40 talen had eigen gemaakt om daarna te werken aan de verbroedering der volken en de oorlog uit de wereld te bannen Na de waanzin van de oorlog te hebben geschetst, jegens de mannelijke ontvolking van Zweden onder Karei XII. en de situatie m Frankrijk op het eind van de regering van Lodewijk XIV. onder wie steden werden omgekeerd, dorpen verbrand, vrouwen geschonden, oogsten, wijngaarden en vruchtbomen werden vernield hoger in getal, door één vorst of een generaal, aan het hoofd van 30 000 soldaten, in vier maanden, dan in 4 eeuwen konden worden voortgebracht en opgebouwd Dat alles in een strijd tussen mensen, wier enige misdaad is. dat zij tol verschillende volken behoorden Een strijd tussen broeders, dikwerf, hardnekkiger, naarmate de oorzaak onbeduidender is, Dat de mens een duivel is geweest, die de aarde tot een hel heeft qemaakt ,Wat Is nu het regt tot handelingen die den oorlog tot gevolg hebben? Geen ander dan het regt van den sterksten. De on gerijmdheid daarvan is reeds honderde malen aangetoond, zoogoed als zijn onregtvaardigheid Daar nu moord met voorbedachten rade gepleegd, de erger lijkste misdaad Is. waarvan een individu zich kan schuldig maken, zoo is de staatkundige moord of de oorlog het groot ste wanbedri|f. dat eene regeering kan begaan OORZAAK OF GEVOLG De vraag is: Zit hei kwaad in de oorzaak, of in het gevolg Kunnen de oorzaken van de ooriog worden weggenomen? .Men zal zijn toevlugt moeten nemen tot die middelen, die de oorzaken kunnen wegnemen. Een van de meest dringen de middelen die men heett aangegeven is. een algemeene ontwapening.' In het geheel heeft men in de jaren 1825-1855 in Europa 30 mijard guldens voor oorlogsonkosten besteed, hetgeen Van Dale, nader gespecificeerd per natie daarbij uitgewerkt vermeldt, daarbij aantekenende: ,Wij laten den lezer over om zeil na te gaan hoeveel spoorwegen, kanalen en andere nuttige werken die het welzijn van hel algemeen bevorde ren. men zelfs voor een derde dier som aan Europa had kunnen schenken Een internationaal scheidsregterschap was een ander toe- vlugtsoord voor .de vrienden van den Vrede Dit middel werd prijsselyk bevonden omdat het eene andere oplossing aan de bestaande geschillen zou peven, en eerder uitvoer baar dan de ontwapening Aan dit middel verbond zich het vraagstuk van een wetboek van algemeen regt op een volken-congres zamen te stellen De schrijver verwacht meer van vermeerdering van de be schaving der mensen, zuiverder, universeler godsdienstzin, onderwijsontwikkeling en uitbreiding aan de opvoedings- ,'ichting die de mens meer waardig is Die middelen kunnen en zullen de oorzaken van den oorlog wegnemen en mitsdien ook het gevolg, want het denkbeeld eener vreedzame organisatie van de maatschappij is geene Utopie' Om dit doel te bevorderen moet het streven naar vrede ge plaatst worden onder het bestuur en de bescherming der openbare meening, die volgens Pascal de koningin der wereld is' aldus het artikel verder De algemeene onbekrompen beginselen van godsdienst, humaniteit en rede. drijfveren zoo inhaerent aan ons wezen, moeten zich tot wetenschap verheffen en o'oor elk dig mens worden beleden Dan eerst zal eigenlijk het ware oogenblik gekomen zijn om practische middelen tot duurzame handhaving van den vrede aan te wenden, maar dan ook zullen zij afdoende gevolgen hebben .BESCHAAFDE' VOLKEREN Voltaire zeide reeds van zijn tijd, dat onder vijf of zesdui zend preeken tegen de ondeugden der menschen, er zich naauwelljks twee of drie bevinden tegen het misdrijf van den oorlog, 't welk alle de geesels en misdrijven te zamen ver- eenlgt. Nu evenwel de godsdienst en de staathuishoudkunde zich de zaak des vredes hebben aangetrokken, nu voortaan de oorlog tusschen beschaafde volken als het ware een burgeroorlog mag genaamd worden, nu ook de menschelljk- heid zoo blijkbaar hare stem verheft, nu heb ik hoop dat de toestand hij moge thans nog in de verste verte liggen waarop eenmaal van volle toepassing zullen zijn de veel- beteekenende woorden Vrede zij met u, geene hersenschim is, maar zegevierend zal tevoorschijn treden uit de ver- eenigde krachten, van wat de mensch aan hoogere beginse len zal denken verschuldigd te zijn.' In datzelfde jaar 1855 bevatte de Middelburgsche Courant van dinsdag 21 augustus, het volgende bericht van haar medewerker in Londen. .Londen 17 Augustus 1855 Een vredelievende .meeting' is gisteren in Southwark gehouden Zekere heer passmore Edwards beweerde dat de oorlog een mistifatie en een val strik is Hierop ontstond een groot geweld, hetgeen echter niet belette, dat de .meeting' een resolutie aannam, dat de worden. Daarentegen werd l.l. Woensdag te Birmingham ooriog onrechtvaardig is en er een einde aan gemaakt moet een .meeting' gehouden van meer dan '2 000 personen, meestal uit de arbeidende klasse. Op deze vergadering wer den onder levendige bijval resolutien aangenomen, waarbij al de leden van het tegenwoordige kabinet worden beschul digd van nalatigheid en verraad In het voeren van den oor log (Knm-oorlog), Buitendien werd besloten dat onder de arbeidende klasse een Inteekening zoude worden geopend, teneinde bij te dragen in de bestrijding der verdere kosten voör het voortzetten van den oorlog Dat alles, in de eeuw, waarin Napoleon op St. Helena stelde: Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur word het zwaard toch steeds door den geest overwonnen! De abbe de St Pierre schreef omstreeks 1700: .Ik geef toe. dat het zeer wel mogelijk is. dat het Europeesche scheids gerecht slechts langzaam en geleidelijk zich zal vormen, en eerst na tweehonderdjaar tof stand zal komen Een citaat in de H. Augustinus Het is roemrijker den oorlog met .Het Woord' te dooden. dan menschen met het zwaard En Cowper tot slot. Oorlog >s een spel dat de Koningen en Presidenten niet zouden spelen, wanneer hun onderdanen verstandig waren Vlissmgen. C. L Koster. Wanneer we de bekende plaat van de nationale synode die van 13 november 1618 tot 29 mei 1619 te Dordrecht bijeen kwam, nader bezien, kunnen on» daarbij twee dingen in het bijzonder opvallen. In de eerste plaats zijn het twee lege banken, links van de voorzitter. Deze plaatsen waren bestemd voor de afgevaardigden van de Franse zusterkerk. Zij had den echter van hun koning geen uitreisvisum kunnen krijgen en zo moesten die lege banken voortdurend de herinnering levendig houden aan de kerk die als meer dan een ge wone zusterkerk werd beschouwd. We mogen hier wel het woord .moederkerk' gebruiken, want de Waalse gemeenten in ons land, die er toen in veel groter aantal waren dan nu het geval is, zullen haar in ieder geval zo hebben gezien. Hel tweede wat op die bekende plaat de aandacht trekt, is het bellekoord dai hoog langs de bal ken van de kloveniersdoelen loopt. Met die bel kon de vergadering worden stilgelegd. Wanneer we dat koord volgen, zien we dat het zich in tweeën splitst. Het ene deel gaat naar voorzitter Bogerman, die in deze kwaliteit ten volle het reent had aan een bespreking, wanneer deze naar zijn mening verkeerd verliep, een einde te maken. Het andere deel gaat naar de eerste ban ken aan zijn rechterhand, waar niet minder dan 19 gedelegeerden van de Staten plaatsen waren toegewezen Ook zij hadden het recht af te bellen wanneer hun iets niet zinde. Dit koord met z'n aftakking boven de getekende figuurtjes, met allemaal gelijke hoeden op en gelijke mantels rond hun schouders, is wel het meest merk waardige. In dat koord vinden we de, gehele ver houding van kerk en overheid ten jare 1618/19 en niet alleen in die jaren, maar zó is deze ver houding geweest vanaf de stichting van de re- Eubliek der 7 verenigde provinciën tot aan de omst van de Fransen in ons land in de laatste jaren van de 18de eeuw. De kerk heeft onder de kerkorde van Dordrecht geleefd in afhanke lijkheid van de overheid. Toen de 36 afgevaar digden, 50 |aar vóór de synode van Dordrecht, te Wezel bijeen kwamen om er hun kerkorde op te stellen, hebben zij zich een andere kerk ge dacht dan ze in werkelijkheid geworden is. Men wilde geen kerk die pauselijk-bisschoppelijk van bovenaf werd geregeerd. Men wilde ook geen kerk zoals de lutherse, waarin de vorst alles kon bepalen. Men dacht aan een vrije kerk, die aan de overheid mocht vragen voor haar de nodige ruimte te scheppen. Het is een kerk geworden die wel meer vrijheid had dan de lutherse in de Duitse landen, maar die soms pijn lijk moest ervaren dat ook de overheid een mach tige stem in het kapittel had. Zoals het op da nationale synode stond, ging het ook op de pro vinciale synoden en ook op de vergaderingen van de kerkeraden, waar een burgemeester altijd vrije toegang had of zich kon laten vertegen woordigen en ook daar hebben ze wel eens aan de bel getrokken. Voor menigeen is tot op de dag van vandaag de synode van Dordrecht van 1618/19 hef pronkstuk uit onze vaderlandse kerkgeschiedenis. Menig maal hebben we de wens gelezen dat onze tegen woordige synoden daaraan een voorbeeld zouden kunnen nemen. Men denkt dan vooral aan het feit dat de remonstranten resoluut de kerk zijn uitgewezen en dat men aldaar er niet bang voor was de rechte leer der kerk vast te leggen, zo dat er geen twijfel meer kon zijn wanneer er zich weer eens twisten voordeden over de pun ten waarom het ging tussen Arminïus en Gomaris. Hoewel we van oordeel zijn dat er in Dordrecht een juiste beslissing is gevallen, zijn we tevens van mening dat iedere beslissing die uitvoerig in woorden wordt neergelegd zoals dat in Dor drecht is geschied, altijd weer nieuwe problemen zal opwerpen. We zijn nooit erg gelukkig ge lukkig geweest met die leerregels welke toen zijn opgesteld. Maar dit terzijde. Die nationale synode zou er in 1618/19 nooit gekomen zijn, wanneer er niet tevens politieke twisten waren losgebroken tijdens het twaalfjarig bestand. Deze wapenstil stand werd niet overal met vreugde begroet en zeker niet in Zeeland. Ook Amsterdam keerde er zich fel tegen. De strijd die eindigde met de politieke moord op Oldenbarnevelt, had ook het een en ander te maken met de synode van Dor drecht. De remonstranten die zich politiek aan de zijde van Oldenbarnevelt schaarden, wensten een overheid die ook in kerkelijke zaken het laatste woord had. Begrijpelijk dat de regenten, vooral van belang rijke steden, juist zulke predikanten zochten. De dienaren des Woords, aie opkwamen voor een vrije kerk werden door hen niet begeerd- Prins Maurits heeft de zijde van de contra-remonstran ten gekozen en zo is het geschied dat die synode van Dordrecht bijeen werd geroepen. De Staten- Generaal hebben de niet geringe kosten voor hun rekening genomen. En met dit alles, kon deze sy node moeilijk zijn het model van een kerkelijke vergadering Allerlei zaken speelden hier door een; zelfs heeft de internationale politiek nog een woordje meegesproken. Op de bekende plaat zien we de lege zeiels die bestemd waren voor de afgevaardigden van de Franse kerk. Achter deze lege banken, het dichtst bij de voorzitter, hadden vijf Engelse theologen, waaronder een bisschop, hun plaatsen. De Offi ciële staatskerk van Engeland rekende zich toen nog volop te behoren tot het gereformeerd pro testantisme. Koning Jacobus I nad zich persoon lijk met de kerkelijke twisten in ons land Demoeid en hij meende van zich zelf dat hij uitermate be voegd was om over kwesties van de kerkleer te oordelen. Die Engelsen vóelden zich tegenover ons land, ook in kerkelijk opzicht. Ze zouden niet aan deze synode hebben deelgenomen wanneer zij niet op de eerste plaatsen hadden mogen zit ten. Maar bij Jacobus speelde ook mee een stuk politiek tegen Oldenbarnevelt. Op de rij naast de lege Franse banken zaten voorts nog een hele reeks afgevaardigden uit het buitenland, uit de Palts (Heidelberg), uit Hessen, uit Midden-Duits- land, uit Zwitserse steden, uit Genève en uit Noord-Duifsland. Zo is Dordrecht geworden een synode van het grootste gedeelte van het ge reformeerd protestantisme van die dagen. Deze buitenlandse afgevaardigden waren niet door de kerk uitgenodigd, maar door de Staten-Generaal begeerd. Ook dit heeft weer een politieke achter grond gehad. Deze Staten hebben zich de be schermers geweten van gereformeerde minder heden en waar het mogeli|k was zijn zij, bij ver drukking, opgekomen voor hun belangen Zo heb ben zij zich ingezet voor Waldenzen in Italië, voor protestantse Hongaren en voor Franse Hugenoten. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerk en overheid waren in deze tijden bijna overal verbonden en in ons land lag het nu een maal zó, dat in de strijd tegen Spanje de kerk de overheid nodig had, maar de overheid had eveneens nodig de kern van het gereformeerd protestantisme dat er zich van bewust was dat er bij een verloren strijd voor hem helemaal geen plaats meer over zou zijn. En zo hebben we da constructie gekregen welke nier ideaal was en die we in het bellekoorn versymboliseerd zien. Behalve door de kerkelijke twist die hier werd beslecht, is deze synode van 1618G9 ook bekend door haar kerkorde- Hoe dikwijls deze ook nog mag worden aangehaald, ze is op zich zelf niet zo oelangrijk. Ze is trouwens nooit overal inge voerd. In ons gewest heeft men er nooit van willen weten. Deze kerkorde moet ook niet op zichzelf worden gebruikt. Ze moet gelezen worden tezamen met de zes voorgaande. Vroeger had men deze samengebundeld in kerkelijke hand boekjes. De laatste uitgave is bezorgd in 1937 door ds G. H. Kersten. Tenslotte is in Dordrecht het besluit genomen de bijbel opnieuw te vertalen. Voor dit besluit mag ons volk dankbaar zijn, want door deze nieuwe vertaling is onze taal gevormd. Haar invloed is tot op neden te bemerken. Maar deze vertaling heeft niet de naam van de synode gekregen, maar van de Staten-Generaal, die de kosten hebben betaald. Het is geworden onze Statenbijbel. H. Luk. 4:8. 12 Hei is ontzaglijk veel waard om een richtlijn te hebben: Wal je moet zeggen Hoe je moet handelen Welke weg je moet gaan. Vooral, wanneer de weg hele- i maal niet duidelijk is en wan neer er verwarring is in ons of rondóm ons en alles in be weging is en allerlei kaders breken. En dit wordt dan wel héél bij zonder toegespitst, wanneer de verleiding, de verzoeking op ons afkomt, zeg maar de Ver leider, de Verzoeker. Satan. Christus vertoeft in de woestijn. Móet daar vertoeven Om verzocht te worden door de Satan. Driemaal komt deze tot Christus met een verzoeking vol raffinement, met dit éne doel: om Christus van God ai ie trekken. Maar hoe heeft Christus daar op geantwoord Met hoge he melse redeneringen Of met. hoor nu 's en kijk nu s Neen Anders. Zo: driemaal heeft Hij. de Zoon Gods, niets anders ge daan dan dit: de Satan een Woord Gods voorhouden Als een citaat. Als een aanhaling uil het oude testament, drie maal uit een gewoon bijbel boek. Deuteronomium. Hij zei .er staal geschreven' en .er is gezegd'. Op dit ene element uit deze geschiedenis teil ik met u let ten. Christus, zelfs Hij. deed zo Doe gij aldus. U baseren op de Schrift. Wat staat er geschre ven Wat ts er gezegd Dat geeft houvast. Dal bewaart ons voor .omvallen', voor be zwijken, voor verdwalen Dit gaat al óp voor het lever. van alle dag Vriendjes of vriendinnetjes maken in hun vakantie een reuze wandeling door de duinen Prachtig. Maar wat heeft moeder gezégd: .denk er om: niet te ver. Denk hierom en denk daarom. En zo laat weer thuis'. Daaraan moet je je houden. Iemand is ziek. De dokier komt .Kijk, nu moet u dit doen. En dat nalaten. Zo en zo'. Wat heeft de dokter gezégd. Daaraan moeten we ons hou den. En nu: wat heeft God gezegd. Dat is de gróte richtlijn. Dat geeft het gróte houvast Het brengt maar in nood, in duisternis, in «erdriet, om af te wijken van wat er gezegd is en van irat er geschreven <aat. Er is zo veel verleiding Er is zo veel verzoeking Strijd en nood. schuld en zwakheid. En de Verleider is er ook Welnu, er is maar één ent- voord: .Er staat geschreven'. Xievwerkerk Dr. J. H. Becker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23