HOORT DE TOERIST (AL) THUIS IN INDIA? JN CONCENTRATIE KAMPEN WOONT MEN NIET' Europees ruimtevaartprogramma in het slop Jfaterdag 23 november '68 (félV DELHI Men had mij in Nederland al gezegd: lAgra is wel zoiets unieks, probeer er heen te gaan als je (n New Delhi berd'. En om te onderstrepen hoe belang- rijk dat wel was had mijn zegsman eraan toegevoegd: ,Er imchijnt géén folder over India of er staat wel een stuk \graop, vooral de Taj Mahal is overal afgebeeld'. Ge- jolg. een zekere argwaan. Was Agra zoiets als het Volen- lam van Nederland? Mensen in klederdracht, schilder maar toch niet helemaal echt? Welk een vergissing tchter om een dergelijke vergelijking te maken. Want is inderdaad uniek en onvergelijkelijk mooi en de 'oj Mahal is grandioos. Agra is de oude keizersstad van India en men vindt er magnifieke nonumenten, waarvan de Taj Mahal wel het mooiste is. Taj Mahal: ds naam van een der vrouwen van de zeventiende eeuwse keizer bhon. Ze was negentien toen ze met hem trouwde en zevenendertig stierf. Zij liet de keizer beloven, dat hij een mausoleum voor (war iou bouwen, een waardig monument voor de liefde die zij hem, hoor man en heerser, had toegedragen. Het is een indrukwekkend iwnument geworden, gebouwd vlakbij een bocht van de rivier Jah- muna, opgetrokken uit prachtig wit marmer en versierd met prachtig itHnhouwerswerk. Twintigduizend handwerkslieden hebben er twee- •ntwintig jaar aan gebouwd, aan dit moskee-achtig mausoleum. Er n|n prachtige tuinen met vijvers rond het gebouw aangelegd en het is van een unieke schoonheid. converseren zoals dat in wester se hotels gebruikelijk is. naar zijn kamer met bad en ijskast. Naar de boys in het hotel, die voor een paar roepia's alles doen. En later, thuisgekomen, zijn er dan de dia's alles keurig op .«n stukje celluloid vastgelegd it vertonen aan vrienden en magen tijdens beschaafde kout, een bor rel en een hapje. ABSURD Ik ben er tweemaal heen ge mat eenmaal overdag, een- misl 'i avonds, bij maanlicht. I«e onwerkelijke ervaring, een teoek aan Taj Mahal bij maan- Hcfcl Het witte marmer van de koepel reflecteert het matte, ge stolde schijnsel van de maan. de vijven ajn rimpelloos als spie- (jels, iet geheel is onwezenlijk (la een surrealistisch schilderij nz A. C. Willink. Maar de men- e op dit doek van Taj Mahal jn echt. ze wandelen rustig ings de vijvers of betreden met «üchoeide voeten het plateau Bd het mausoleum. Als een der- ttijk monument ergens in Eu- gpa stond, zou men bij wijze R spreken zich weken van te- mn moeten laten inschrijven t er een bezoek te kunnen bren- u het is grandioos. n.... Dan gaat men te- het hotel, nog wat na Kzend over deze wonderlijke ring. Men besluit te wande- het is maar een kwartier adelen? In een mum van tijd men omgeven door jongens Irickshi's, fietsen met eén- soonswagentjes. Ze vechten de klandizie En ondertussen it ook nog een meisje van geen tien jaar even haar d ophonden. Men probeert de «gens kwijt te raken, men "1 ze duidelijk dat men wil wandelen Maar dat vinden [absurd: lopen' Kom nou, heem ricksha... En ze blijven bij wandelaar, drie man sterk, aar af en toe in de wielen rjj- i en in ieder geval hun even- Ie klant hinderend. En lang- lerhand verdwijnt bij die mo- jke klant de serene sfeer van |f Mahal om plaats te maken "r een behoorlijk brok erger- Ergernis, die pas verdwijnt de ingang van de hotel tuin, t draaien de overmatig-lasti- longelui eindelijk om. er aan toe: ,Ik begrijp niet dat de regering niet wat meer doet aan een goede organisatie van het vieemdelingenWezón Dat lijkt me een nogal westerse bena dering. die INDIA OP WEG NAAR EEN MODERNE INDUSTRIE STAAT (SLOT) NORMAAL de hotelbar blijkt het om een male ervaring te gaan Een lerikaan zegt me geërgerd: land heeft mooie dingen, ren toeristenland is "het Je kunt natuurlijk wel schil- bchtige foto's maken maar heb je in een dag voor elk- En verwijtend voegt hij delljk moet stellen, wat is een toerist uit het westen eigenlijk in dit land? Voor het antwoord zou men eigenlijk een Duits woord moeten gebruiken: .Fremdkörper', een ding wat ergens niet thuis hoort, wezensvreemd. Toeristen: het zijn de mensen, die omhan gen met camera's vanuit hun hotelenclave het hun vreemde land intrekken, fotograferend dat gene wat zij ieuk-voor-later vin den Opvallend: zijn dat de tien tallen bedelende kinderen, die iedere keer weer opnieuw de gast omsingelen? Is dat het joggle, dat verlamde beentjes heeft en zich op een plank met primitieve wieltjes probeert voort te bewe gen? Zijn dat de sierlijke vrou wen van dit land, die zich als koninginnen bewegen in hun sari's Is dat de heilige koe, die onver wacht en ongehinderd een druk ke straat oversteekt? De souve nirverkopers op straat of de ma teloze armoede In de huttenwlj- ken in de grote steden De toerist .knipt' 's Avonds keert hij weer naar zijn veilige hotel, naar de grote lounge of naar de bar, waar men geciviliseerd kan Eigenlijk is het iets absurds, een bus met een groep toeristen, die even stopt bij een klein dorp. de weldoorvoede vakantiegangers zwerven een paar minuten uit en fotograferen alles wat los en vast zit. De slangenbezweerder en de dorpsidioot. De waardige oude man, die stil voor zich uit zit te staren. De troep onvermijdelij ke, levendige kinderen. Hebben we alles? Goed, leuk voor later. Rijden ma .r. En voort hob la' de groep door het land. .Fremdkör per', ja dat is het goede woord: mensen die een heel vage ont moeting hebben met dit mysteri euze land, hier en daar wat vast leggen zonder ook maar de ach tergronden van dat ,wat' te wil len bevroeden. Een vervelend woord eigenlijk, als men het zó beschouwd: .toe risme'. Glad gepolijst. De toerist is een ander mens dan de gast. de toerist blgft een vreemdeling zonder ontmoe ting, de gast daarentegen kan men zich met voorstellen zonder de gastheer: zij behoren bij elk aar. z\j voeren een gesprek welis waar vanuit verschillende ach tergronden, maar ze trachten te begrijpen en te doorvorsen. Nee, dit land Is eigenlijk nog geen toeristenland. Toeristenland veronderstelt een bepaalde vorm van vlot-verlopend vermaak. Sche veningen, Belgisch" kust. De In diërs met wie ik <i. .rover sprak, keken wat verban -geamuseerd. En ze somden op wat hun land allemaal te bieden had. Indruk wekkend veel: kunst, folklore, ar cheologie. de oosterse wereld. Ja wel, maar dat zijn geen toeris tische evenementen in de genivel leerde zin van het woord. Inte gendeel, het gaat hier om ken merken van een land. die men slechts als gast kan aanschouwen, rustig, overwegend, nadenkend, sprekend met de gastheer. Hoe- velen van de ongeveer honderd zeventigduizend toeristen die jaarlijks dit land bezoeken, zijn werkelijk gast van India Hun gemiddeld verblijf is meestal maar kort, slechts enkele dagen. Ze hehhen voor thuis hun dia's: .Kijk, dat ventje daar, bij die poort, heb ik nog een roepia ge geven. hij was verlamd of zo iets...' Nog is India geen modern toe ristenland. Nog is Agra niet over voerd met westerse toeristen. Maar het komt onvermijdelijk, hoe westerser het land wordt, hoe sterker het toerisme zal worden. Dan zijn misschien de bedelende en vechtende jongens niet langer meer een realiteit, hooguit een stukje folklore. Maar wie de pro blemen in dit land heeft gezien, realiseert zich dat die tijd nog ver weg is. Tegelijkertijd weet hij, dat India een manmoedig land is, een land waar een tita nenslag tegen de tijd wordt ge leverd, een titanenslag om de ont zaglijke problematiek van dit ont wikkelingsland te overwinnen. Pas als die slag is gewonnen zal India werkelijk .toeristenland' in de geijkte zin van het woord zijn.... Ik besloot per boot van Venetië naar Piraeus te reizen. Dan heeft men t\Jd om aan Griekenland te wennen. De bemanning en het personeel zjjn Grie ken, het eten is Grieks, een orkestje speelt Griekse muziek, men heeft ge legenheid zjjn kennis van de taal weer wat op te halen. Ik reserveerde dus een plaats op de Pegasus', het Dichterpaard, van de Epi- rotikl-Llnea. Toen Ik in Venetië aankwam, bleek men een veertigtal bedden, waaronder het mijne, dubbel verhuurd te hebben. Een navenant aantal pas sagiers werd overgeheveld naar de .Esperos', Je Morgenster, van de Kay-Li- nes, een oud, verwaarloosd schip zonder toeristenaccommodatie, dat zijn laatste reis volbracht, voordat het op een interinsulaire lijn zou worden Inge zet. Men voer regelrecht naar Piraeus. Die toeristen die een cruise maakten, werd het beloofde bezoek aan het stadje Split in Joegoslavië door de nens geboord. lis. Papandreou en de daarop volgen de premiers, met bijna chronologi sche zekerheid naar de afgrond. De heren Papadopoulos en Pattakos had den Griekenland gered, betoogde de man. het Papadopoulos-regime was de enige waarborg voor de veiligheid van de democratie in Griekenland. Toen ik opmerte dat Nederland bij de Raad van Europa 'n aanklacht tegen Griekenland had ingediend wegens minachting van de rechten van de mens, stelde mijn gesprekspartner woedend vast dat de Nederlandse regering door .de roden' wordt ge controleerd. Amerika had niets dan lof voor de nieuwe grondwet, die de modernste en meest democratische van de wereld zou worden (we schre ven juli). Spanje e_n Griekenland stonden op de bres voor de Europe se cultuur, Franco en Pauadopoul- -■ Een dag vóór de .Pegasus' zouden we in de haven van Piraeus arrive ren. Ik zou de dag daarop door vrienden worden afgehaald en die kon ik niet meer bereiken. Men be loofde. zelfs schriftelijk, in Piraeus een hotelkamer voor mij en ook voor enkele anderen te zullen zoeken en betalen. Tijdens de reis werd die be lofte telegrafisch ingetrokken. Toen ik de prijslijst van de Kay-Lines na keek. bleek ik ongeveer twintig gul den te veel betaald te hebben. Die twintig gulden vroeg en kreeg ik later terug We belegden met alle veertig pas sagiers een protestvergadering, hoe wel de kapitein die liet verbieden. De afgezant van de kapitein (door één van de Amerikaanse meisjes .Sidney' gedoopt, omdat zij een he kel had aan die naam) verzekerde ons met rollende ogen dat zijn maat schappij met de hele zaak niets te maken had en dat hun hulp door de Epirotiki-Lines pas op het laatste moment, in de namiddag, ingeroe pen was, iets wat ons niet geloof waardig voorkwam, omdat ze dan nauwelijks tijd zouden hebben ge had om zoveel eten in te slaan, ter wijl bovendien één van ons de jobs- tijding a) 's ochtends vroeg had ont vangen. Een Israëlische journalist verzamelde onze handtekeningen voor een brief aan het Griekse mi nisterie van toerisme. Naar de rede rij werd een telegram gestuurd. En tenslotte beloofden we elkaar de ge schiedenis van deze bootreis in onze landen in de publiciteit te brengen: in Israël, Holland, Duitsland, Enge land. Zwitserland, Italië en de VS Aangekomen in Piraeus, mochten de Isrëli's niet van boord' chicanes met hun paspoort, 's Nachts glipten evenwel toch vier Israëlische jon gens langs de douane, die sliep. .Propaganda' Er is In Griekenland een nieuw slag mensen boven komen drijven: hon derd proeent voor Papadopoulos, fa natiek. strijdlustig, warhoofdig, kwaadaardig. Zulke typen heb Ik er vroeger nooit gezien. Ze voeren over al het woord, beschimpen de oude en de jonge Papandreou, loven de nieu we grondwet en niemand durft hen tegen te spreken, zodat de discus sies wat eenzijdig verlopen. Met één van deze kleine nazi's raak te ik al de eerste de beste avond op de .Esperos' slaags. De man stelde er prijs op me een overzicht van de recente Griekse geschiedenis te ge ven. Het ges-re!» bewoog zich te be ginnen mét Métaxas. via Karaman- rttaE^Ï» Papadopoulos, de Griekse premier, die zich m e hoofdige aanhang mag verheugen. i kleine, fanatieke en icar- EEN ZOMER IN GRIEKENLAND (II) zei dat lk Spanje en Portugal en ook het huidige Griekenland niet tot de Europese democratieën rekende en dat was het eind van ons gesprek. De man begon hysterisch te schreeu wen: .Als u zo spreekt, zal ik er voor zorgen dat u een boze tijd zult hebben in Griekenland! U bent ge komen om propaganda te maken voor het communisme! U hebt ge wild dat Rusland de oorlog zou win nen! Wanneer heeft Holland een oor log gevoerd Wanneer Denemarken Wanneer Zweden Nederland ,geen democratie' De tweede dag van de bootreis naar Piraeus hield Sidney een informa tieve, opgewekte voordracht over Griekenland en zijn grootse geschie denis. legendair we passeerden Ithakal en historisch iSaIamis:,daar verdedigden de Grieken de vrij heid"). alsmede een stukje Kreta (Knosósi. Maar daarna plotseling het hete hanrijzer (.ein heisses Ei sen": hij sprak Duits, voor de Duits- taligen). dat hij evenwel toch wou aanpakken en zijn ogen begonnen nog dreigender te rollen: de .Natio nale Regering", waarover in het bui tenland zo veel leugens gedebiteerd werden. Er volgde een verward be toog, waarin hij twee partijen de schuld gaf van de vreselijke toe stand waaraan de .revolutie' een ein de zou hebben gemaakt, de partij van de koning (Konstantijn gaf mil joenen uit aan pleziertochten met jachten op de Middellandse Zee, ter wijl het volk hongerde) en de com munisten, die in de burgeroorlog al getracht hadden de macht aan zich te trekken en die dat vorig jaar op nieuw wilden proberen. De boze po liticus van die partij was Papan dreou, die een laocratle had willen vestigen. Maar Papadopoulos had op het laatste ogenblik de democratie gered en zou het land de meest pro gressieve grondwet van de wereld geven. De spanning nam toe en toen Sidney ging beweren dat Papandreou uit dè NATO had willen gaan om zich aan te sluiten bij het Warschau pact. vond één van de Israëlische jongens het te gek worden en pro testeerde Er volgde een debat over Papandreou, waarin onze voor drachtskunstenaar, met een witz over Adenauer, alleen de leeftijd van de oude man op de hak nam. Een Duits meisje maakte bezwaar tegen deze discussie over politiek, zij interesseerde zich uitsluitend voor ruïnes, en we beslaten het ge sprek in kleinere kring voort te zet ten Ik vroeg naar het verschil tus sen laocratie en democratie, aange zien beide woorden, laós en démös, .volk" betekenen. Een laocratie bleek een regeringsvorm waarin het volk. de massa, de macht uitoefent, demo cratie is wat de heren Papado poulos en Pattakos voor ogen zweeft: een regering vóór het vólk dóór de .politiek rijpen". Ik antwoordde dat ik ook tot de massa behoorde en dat ik dus wel iets voor die laocra tie voelde, en dat ik graag zou wil len weten wie politiek rijp was en wie niet, en wie daarover besliste. Het antwoord bleef natuurlijk uit, inaar één ding werd wel duidelijk: in Griekenland zijn de aanhangers van Papadopoulos politiek rijp en de anderen zijn óf onrijp óf communist. Een Duitse jongen wilde weten hoe men de censuur op de kranten ver antwoordde. Kranten kunnen een ge vaarlijke macht uitoefenen, aldus werd gerepliceerd, en de regering wilde voorkomen dat van bepaalde zijde de regering, dat is het land, dat is het volk, bedreigd werd. Er waren trouwens kranten in Grieken land die niet gecensureerd werden. .Daar bent u dus tegen', zei de Duitser. ,Nee', antwoordde Sidney, .want die kranten steunen de rege ring1. Een oude Israëli informeerde naar het aantal mensen dat door de re gering om politieke redenen gevan gen wordt gehouden. ,In de Griekse gevangenissen zitten alleen misda ders'. antwoordde Sidney. De Is- mij niet begrijpen. Daarmee dwingt u mij. een woord te gebruiken dat ik nooit gebruik. Het is een ver schrikkelijk woord. Ik bedoel natuur lijk u dwingt mij ertoe het is het woord: concentratiekamp". Het werd doodstil. De Israeli: .hoeveel mensen worden door uw regering In concentratiekampen gevangen gehou den"" De Griek: .In onze concentra tiekampen wonen ongeveer 7000 man' De Israëli, heel langzaam: .Wonen? Zei u: wonen? In een con centratiekamp woont men niet'. De Griek, kortaf: .Dat is het officieel erkende woord'. De Israëli zweeg even. Toen zei hij: .Als deze nieuwe grondwet aange nomen wordt en niemand twij felt daaraan, want uw regering be hoor: tot die regeringen die nooit verkiezingen verliezen worden dan deze arme mensen vrijgelaten?' Het antwoord kwam als een snauw: .NEIN!' Toen zei de oude man heel langzaam, heel zacht: .Das ist böse'. Drs L. Ross. DEN HAAG (GPD) Terwijl in \merika de kolos wordt opgebouwd, die enkele dagen voor de berst de eerste Mensen naar een baan om de maan moet schieten, worden op de Australische basis oomera de laatste voorbereidingen ge troffen voor een eveneens zeer belangrijke (Europese) raketlancering. Wanneer zich geen technische moeilijkheden voordoen, zal namelijk over enkele dagen nogmaals een poging worden gedaan om de drie trappen tellende Eido I te lanceren. Faalt de tweedea (Franse) trap op nieuw, dan zal een aantal Eido-landen de mede werking aan het bouwen van een eigen Europe se raket waarmee satellieten kunnen worden gelanceerd opzeggen. Omdat Engeland reeds heeft gevraagd van zijn verplichtingen te wor den ontslagen, betekent het mislukken van de lancering op Woomera ongetwijfeld het einde van de ELDO. De meningsverschillen op het terrein van de Europese ruimtevaart zijn vorige week bespro ken op een ministersconferentie in Bonn. Bij die gelegenheid is besloten een ambtelijke commis sie een rapport te laten samenstellen over sa mensmelting van de drie Europese organisa ties die zich met de ruimte bezighouden, de ELDO. (de rakettenclub). de ESRO (de organi satie, die satellieten voor wetenschappelijke doeleinden bouwt) en de CETS (opgezet om communicatiekunstmanen te lanceren en te ex ploiteren). Terwijl geen van de bij deze organisaties aan gesloten landen het nut van eigen kunstmanen voor wetenschappelijk werk bestrijdt, is de ELDO altijd al een aangelegenheid geweest waarover de meningen uiteenliepen. Van de ELDO maken de EEG-landen met uitzondering van Luxemburg deel uit en bovendien Engeland en Australië leverancier van de afvuurbasis Tot de ESRO behorer, Dovendien Denemarken. Zweden. Spanje en Zwitserland. De bouw van een eigen rake: heeft de Scandinaviërs nooit ge ïnteresseerd. evenmin als het neutrale Zwit serland. omdat zij betwijfelen of het apparaat werkelijk nooit een militaire bestemming zou kunnen krijgen Als eerste trap fungeer: tenslot te de Britse Blue Streak die voor militair werk werd ontwikkeld. Maakt dit het al moeilijk om tot samensmelting te komen, over het nut van een eigen raket bestaan bovendien nog twijfels in de ELDO-lan- den zelf, zeker ook in Nederland De zeven lan den hebben zich verplicht 626 miljoen dollar bijeen te brengen om de raketten te ontwikkelen Deze zou in staat moeten zijn om een Europese tegenhanger van de tv-kunstmaan .Early Bird' in de ruimte te brengen (het doel van de CETS) evenals kunstmanen van de ESRO gebleken is inmiddels dat de ELDO-raket, mocht zij ooit een succes worden, toch niet in staat zal zijn een nogal zware CETS-kunstmaan naar zijn vaste plaats in de ruimte te brengen. Om aan die taak te kunnen voldoen zullen de landen ten minste zestig miljoen dollar extra op tafel moeten leggen. Duitsland is daartoe bereid Frankrijk eveneens, omdat het Europa (lees: Frankrijk) de kans wi) geven de Europese cultuur naar Afrika en landen als Canada te zenden zonder afhanke lijk te zijn van de Amerikaanse communica tiekunstmanen. Het wenst dan ook eigen satel lieten, die met eigen raketten zijn gelanceerd De Fransen hebben echter tegen dat zij een allesbehalve imponerende bijdrage hebben ge leverd aan de raket. De eerste trap, de Blue Streak, was door de Britten al beproefd en werd aangeboden toen Engeland om financiële redenen zijn eigen rakettenprogramma moest laten vallen. De derde trap. van Duitse makelij, is nog altijd niet beproefd omdat tot dusver hel Franse aandeel, de tweede trap, faalde. Ook het holle kunstmaantje dat Italië op de top van het geheel mag bevestigen heeft dus zijn nut nog niet bewezen. ELDO staat nu dus voor waarschijnlijk de laat ste krachtproef. Engeland, dat voor 28 procent van de kosten is aangeslagen, zal in ieder ge val in 1971 uit de organisatie stappen Het ver drag biedt het land pas dan die kans. Het vindt en die mening wordt door tal van Nederland se deskundigen gedeeld dat de achterstand op Amerika nooit kan worden ingehaald en dal het heel goed mogelijk is Amerikaanse raketten te kopen voor het lanceren van Europese kunst manen hetgeen trouwens al is gebeurd. De Britten hebben vorige week in Bonn echter ge vraagd nu al de ELDO te mogen verlaten Zij zouden in dat geval bereid zijn fen grotere por tie voor hun rekening te nemen van de 172 miljoen dollar die het ESRO-werk tot 1971 vergt- Dat idee is allerminst met enthousiasme ont vangen door Engelands partners, die eerst be reid zijr» geweest de voor Engeland zelf mei meer bruikbare Blue Streak af te nemen en daar dus op hun beurt mee zouden blijven zitten rju de Britten het overgrote deeJ van de kos ten die zij indertijd aan de constructie hebben gemaakt er dank rij de ELDO uit hebben ge haald Naar wij uit goedingelichte Britse bron zo'n tachtig procent daarvan bin- De onzekerheid is groot en de ambtelijke com missie zal de grootste moeite hebben om een rapport op te stellen waarmee de in het slop geraakte Europese ruimteplannen gediend zijn De bedoeling is dat rij een grote organisatie gaat voorstellen met twee onderverdelingen een basisprogramma en een minimumprogram ma. Dat laatste beperkt zich tot het voorbereiden en exploiteren van communicatiesatellieten, het lanceren van wetenschappelijke satellieten en andere activiteiten waar iedereen mee kan in stemmen De landen, die het minimumpro gramma ondertekenen, zijn lid van de nieuwe organisatie, zonder da: zij meewerken aan de eigen raket, die namelijk in het basisprogram ma zou voorkomen. Het is een ingewikkelde formule, die vermoe delijk de problemen niet zal oplossen. Als na melijk de ELDO-landen, in strijd met alle voorspellingen, zonder Engeland toch een eigen raket gaan bouwen, zullen zij de zekerheid moe ten hebben dat de grote organisatie dat appa raat gebruikt, hoewel het altijd duurder zal zijn dan een soortgelijke raket die de Ameri kanen zo ongeveer uit voorraad kunnen leve ren. De Britten hebben laten weten dat rij be reid zijn een goede Europese raket te accepte ren die hoogstens 25 procent duurder is dan een Amerikaanse, maar dan weer op voor waarde dal zij nu onmiddellijk van hun ELDO- verpiichtingen worden ontslagen. De Amerikanen, geïnteresseerd voor het weten schappelijke werk dat Europa in de ESRO verzet (met name in het technologische cen trum ESTEC in Noordwijk), stimuleren de inte- resst voor hun eigen raketten, die beschikbaar zijn voor het lanceren van Europese kunstma nen De voorwaarde is echter dat die kunst manen nooi: concurrerend zullen mogen zijn voor de wereldomspannende Intersat'. de orga nisatie die nu drie communicatiesatellieten op vaste plaatsen in de ruimte heeft (de baan van die satellieten is zodanig dat rij ten opzichte van de aarde noot van plaats veranderen) en waaraan 68 landen deelnemen Een van die Intersat-kunstmanen is de .Early Bird' die boven de Atlantische Oceaan .hangt' en televisiebeelden van zeer goede kwaliteit levert De Amerikanen zullen nooit een raket leveren voor het lanceren van een satelliet die concurrerend zou kunnen werken voor de com mercieel geëxploiteerde .Early Bird Het zou, in een beter politiek klimaat, vermoedelijk ook noon .mogelijk zijn voor he; doel een Sowjet- rakel aan te schaften, aangezien de Russen met man en macht trachten de wereld te inte resseren voor hun eigen wereldomvattende sy steem .Interspoetnik' nie; bestaande uit kunst manen in vaste banen, maar uit een zo groot aantal kunslmanco dat nel altijd mogelijk is een ervan direct te bereiken De Europese landen zijn over de gecompliceer de problematiek voorlopig nie; uitgesproken. Van de Intersat-, aandelen is 52 proeft in handen van Amerika. Dat zal vermoedelijk de komende jaren tot een procent of veertig dalen, maar duidelijk is dat dit communicatiesysteem altijd door Amerika zal worden beheerst het geen vooral de Fransen zal aansporen om te blijven streven naar een eigen draagraket. De vooruitzichten daarvoor zijn echter zelden zo somber geweest als enkele dagen voor de met spanning tegemoet geziene lancering van de ELDO-L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15