Geneeskundig inspecteur in Zeeland is al ingeburgerd Fruitteelt vraagt om erkenning Tweede Middelburgse brug moet oktober 1970 gereed zijn 17 Smeerolie op stroef lopende raderen Kwakzalverij Helsinki is in de winter een koud oord, Inleiding Bespreking VOLGENS HET BOUWSCHEMA Antwoord op vragen raadslid Kammeraad PHILADELPHIA AFDELINGEN IN ZEELAND GAAN SAMEN Zeeuws verkeer - te land en ter zee - had last van mist KERKNIEUWS Geiten opgesloten in aanhangwagentje Weense rechtbank verwerpt beroep van Rajakowitsch Gebedsgenezeres Greet Hofmans overleden Bestseller DAF44 f5.950,- VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARTS S. LELIE: VIJF JAAR WAARNEMER MIDDELBURG Iu öe Staatscourant van deze week is de benoeming afgekondigd van de arts S. Lelie tot ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland. Dokter Lelie is al lang geen onbekende meer in de provin cie, want hij is vanaf 1963 waarnemend inspecteur ge weest Voor die tijd was hij verbonden aan de inspectie Zuid-Holland. De heer Lelie volgde als zodanig dokter Van der Borgh op. De nieu we geneeskundig inspecteur spreekt wanneer hij het over rijn taak heeft niet graag over toezicht' maar liever over .begeleiding'. Zijn taak Is veelomvattend. Hij zelf heeft er een korte samenvat ting voor: .smeerolie op stroefgaande raderen'. In de tijd van zyn waarnemingen In Zeeland zijn de voorbereidingen begonnen voor het vormen van districtsgezondheidsdiensten in de provincie. .Maar nu begin Ik mij toch zorgen over deze zaak te maken" zo verklaart hy. De dien sten komen te traag van de grond. Het zouden de financiële consequ enties zjjn die de gemeenten wat huiverig maakt. Op het ogenblik bevindt zich bij de gemeentebestu ren van Middelburg en Vlissingen een nota over de aistrictsgezond- heidszorgorganisatie. Walcheren is volgens de. geneeskundig in specteur ruimtelijk gezien geknipt voor een dergelijke dienst. Vol gens de uit Den Haag afkomstige arts zal er sterk op worden aan gedrongen dat het rjjk bij de vor ming van de diensten in Zeeland financieel zal bijdragen. Zoals bekend ls de opzet van de diensten zodanig dat men wU ko men tot een soort intergemeente lijk voorzieningensysteem, zoals men in de grote steden de GGD's kent. Wat er in deze diensten moet worden ondergebracht? De heer Lelie stelt voorop dat het verstandiger is dat men uitgaat van bestaande zaken. de 1 zijn. Zo zou overwegen zijn een schoolartsen- dienst daarin op te nemen. En verder zou er een ambulancedienst in opgenomen kunnen worden. Verder zou men een dergelijke dienst kunnen uitbouwen naar be hoefte en mogelijkheden. Een gemis dat door een distxiets- gezondheidsdienst zou kunnen worden opgevangen is, volgens dokter Lelie, een apparaat dat zou kunnen coördineren bij het opname-beleid van patiënten. En dat onder het motto van: de juiste patiënt op het juiste bed. Op de Bevelnnden wordt al een aardig eind in de gedachtengang van de districtsgezondheidsdienst ge werkt. Prijzenswaardig noemt de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid de activiteiten op het gebied van een ambulancever voersdienst in dit deel van de pro vincie. Dokter Lelie heeft zich in de af gelopen tijd ook doen kennen als een fervent bestrijder van de kwakzalverij in Zeeland. Een van de nadelige gevolgen van de ont sluiting van Zeeland is. dat der gelijke elementen méér dan an ders deze kant uitkomen, zo meent de heer Lelie. Als voorbeeld van kwalijke praktijken, die er kunnen worden uitgeoefend, noemt hij onder meer de activiteiten van een Bredase magnetiseur, die met magnetische naalden manipuleer de én daarbij bij een patiënt een longperforatie veroorzaakte. De laatste tijd is het op het front van de kwakzalverij in Zeeland wat rustiger geworden. Daartoe heeft volgens de heer Lelie het optreden van politie en justitie in belangrijke mate bijgedragen. Een zaak, die de geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid ook al lange tijd bezig houdt, is de kwestie van de fluoridering van drinkwater. Op dit punt moet men thans de pas markeren om dat de staatssecretaris advies heeft gevraagd om de argumenten van de tegenstanders op hun waarde te kunnen toetsen. Het is een dringende noodzaak, dat deze kwestie snel wort afgerond, ge zien de meer dan deplorabele toe stand waarin de Nederlandse ge- bitjes verkeren, zo meent de heer Lelie. Naar aanleiding van moeilijkhe den die destijds op Schouwen zijn gerezen, heeft de geneeskundig inspecteur een brief gericht tot de minister waarin hii de vraag heeft gesteld of de beslissing fluor ja of nee, niet beter op een andere filaats kan worden genomen dan n de gemeenteraden. Nu de be slissing in handen is gelegd van ondeskundlgen, wordt men veel sneller in verwarring gebracht door allerlei argumenten die tegen de fluor pleiten. (ADVERTENTIE) maar dat is ver van uw bed. Maar staat uw bed soms óók in een koud oord, in een onverwarmde slaapkamer? Laat daar fluks een DRU- gasar monteren. Een elegant verwarmings-apparaat met een uitlaat door de buiten muur. Vindt overal zijn plaats en geen schoorsteen nodig. Gemaakt door Dru - de grootste fabrikant van gas- verwarmings-toestelleT* in West-Europa. DRUgasars vanaf f 278.- '[J zorgeloos over op Dru gasverwarming min ZOALS HET NU IS KAN HET NIET' en Frankrijk betreft, merkte de heer Dekker op dat hier het beleid van de nationale regeringen een hoofdrol speelt. In Nederland is de aankoopprijs geba seerd op de EEG-vergoedingsprijs, dus tot 55 pet. van de basisprijs: in Italië en Frankrijk is men echter hoger ge gaan. Het verschil wordt betaald door de eigen regeringen. Hierna hield Jr. S. G. Roosje, directeur het proefstation te Wilnelminadorp landelijk consulent voor de fruit teelt, een inleiding over ,Het fruitbe- drijf van morgen'. Zijn analyse leverde de volgende pun ten op: De rentabiliteit is slecht ge worden door de snel stijgende kosten en dalende prijzen. Dit geldt in de hele EEG; In de EEG ls momenteel sprake van een over-produktie van fruit, spe ciaal van appelen. Dit is te wijten aan de ongebreidelde uitbreiding van Gol den Delicious in Frankrijk; De Westeu- ropese appelproduktie is zeer eenzijdig op de Golden Delicious gericht. Klima tologisch is dat voor ons land niet het beste ras. Waarschijnlijk komt er vraag naar andere, liefst rode rassen. Het lijkt gewenst dat men in ons land daar meer aandacht aan besteedt; Het af- zetapparaat moet beter aangepast wor den. Bundeling van het aanbod en een actiever optreden zullen nodig zijn; De fruitteelt heeft een bijzonder karak ter, doordat de investeringen voor eer lange periode vastliggen. Hiervoor ls meer begrip gewenst; In de andere EEG-landen ontvangen de fruittelers belangrijk meer directe steun van de overheid; De interventieregeling in zijn huidige vorm werkt in het voordeel van Italië en Frankrijk. In deze landen lig gen de produktiekosten lager dan bij TUINBOUWCOMMISSIE ZLM VERGADERDE 0E8 De Nederlandse fruitteelt magt om erkenning van het bestaans recht en 0111 gelijke kansen als in de udere EEG-landen. Zoals het nu is kan bet niet". Aldus was de provinciale tdnbouwcommissie van de ZLM van mening tijdens de jongste vergadering, vurin tal van problemen aan ile orde In zijn openingswoord richtte de heer P. J. J. Dekker een speciaal «oord van welkom tot de nieuwe tuin- bouweonsulent voor Zeeland en West- Noord-Brabant, Ir. H. Sytstra* Over de grote prijsverschillen bij be- paalde bestrijdingsmiddelen, welk onder werp in een vorige vergadering al aan te orde was geweest, deelde de voorzit ter mede dat hem bij informatie is ge- teken, dat de fabrikant wordt gedekt patenten en in elke lidstaat van JEG vrij willekeurig zijn prijs kan bepalen. Tevens speelt het PD-onthef- finganummer een beschermende rol. InEEG-verband wordt echter ook bij de bartrijdlngsmiddelensector gestreefd rnr harmonisatie. Vervolgens gaf de voorzitter een toe lichting op de interventieregeling voor fruit, zoals die dit jaar is toegepast. Bi] de appelcrisis in het voorjaar was te mening van alle Nederlandse instan- ties, dat interventie op basis van klas- te II gewenst was. Ook met België werd overeenstemming bereikt in deze pest. Later in het jaar waren er af- Rtmoellijkheden in verband met de xeer grote pere-oogst. Aanvankelijk werd, In overleg met België, weer op klasse H geïntervenieerd, maar het bleek dat hiermee weinig werd bereikt. De prijs van de peren van kwaliteits klasse I steeg namelijk niet of zeer weinig. Daarom werd in het belang van de Ne derlandse telers besloten tot interven tie op klasse I. Er is zeer veel uit de markt genomen en de vergoeding be tekende een belangrijke steun voor de fruittelers. Het perefonds kampt nu met «n aanzienlijk tekort. Besloten werd mi niet tussentijds de heffing te ver- b:ren. doch pas volgend jaar. zo deelde Mjmee. In andere landen ls Interventie in het algemeen veel moeilijker toe te pas sen dan in ons land. omdat daar slechts een deel van het fruit via erkende pro ducentenverenigingen wordt verkocht. In België was men dan ook verontwaar digd dat zonder overleg tot interventie «p klasse I werd besloten, omdat ze nierdoor werden gedwongen om te vol- pn, terwijl dat voor hen grote proble men opleverde. OPA-verband is overleg gaande over een nieuwe interventieregeling. Men Is het eens geworden over de voor naamste richtlijnen; alleen Italië ls hor gereserveerd. De andere landen pleiten voor een algemene en uniforme «passing van de interventieregeling, voor interventie op klasse II en voor een Kolprenue in de hele EEG, aldira dc beer Dekker BIJ de discussie kwam de vrees naar voren dat de interventieregeling al tijd in het nadeel van de Nederlan ders zal uitvallen. Het voordeel van de kortere afstand naar de ment gaat verloren. De Indruk was tevens dat men zich in ons land be ter en nauwgezetter aan de voor schriften houdt dan in sommige an- Dat delen b en w mee in antwoord op dere landen. 1 vragen die het vvd-raadslid C. A. Kam- j meraad gesteld heeft. Rijkswaterstaat n?ar. .,voreiL £ebracbt "atien gemeentewerken hebben een schema li iu een hogere interven- opgesteld voor de verschillende bouw- «prij8_hebben aangehouden dan ons fagen landhoofdeni onderbouw, staal- constructie). De technische voorberei dingen worden volgens dit schema uit- prfjs zouden kunnen claimen. Daarom £evoerd- moeten we nu juist geen gelijke prijs Die voorbereiding is zo ver gevorderd, "ragen', zo meende men. De voorzitter dat nog dit jaar de ministeriële ly.- jjwendc dat een uniforme regeling toch slissing zou moeten afkomen over hel bet beste zou zijn. omdat alles dan startschot voor de brugbouw. overzichtelijker wordt. Belangrijk acht-; licht gezien in het begin k hij het. dat de interventieprijs niet dus nog afhankelijk *p hoog zal liegen, dat men er in ole beslissing. Frankrijk en Italië voor kan telen. Te- ons. Dit verschil wordt te niet gedaan doordat wij een kortere afstand naar de consument hebben. Bij interventie speelt de afstand echter geen rol. zodat het voordeel van de lagere produktie kosten voor Italië en Frankrijk behou den blijft: Import van fruit uit derde landen (dus buiten de EEG) wordt te gemakkelijk gemaakt, naar het oordeel van sommige deskundigen. Hierbij kun nen handelspoIitiSke overwegingen een rol spelen, doch uiteindelijk is de Ne derlandse teler hiervan de dupe. Samenvattend kwam de heer Roosje tot de conclusie, dat de Nederlandse fruitteelt wat technische ontwikke ling en mogelijkheden betreft niet achter staat bij bijvoorbeeld Frank rijk. Er zijn echter op verschillend febied maatregelen nodig om lijvende plaats te behouden. Op het onderwerp volgde een levendige bespreking. Men was het eens, dat de overproduktie een knelpunt is, dat via inkrimping in alle EEG-landen moet worden opgelost. Een niet t© hoge in terventieprijs en gunstige rooipremie zonden daarbij kunnen helpen. In ons land is meer directe steun, navolging van de andere EEG-Innden, een noodzaak om de strijd vol te houden. Een betere beëindigingsregeling is wenst, alsmede subsidies voor lev krachtige bedrijven, die nu door ongelij ke concurrentievoorwaarden in het na deel zijn. Tevens zal aanpassing met sortiment en boomvorm aandacht vra gen, evenals opvoering van de nrbeids- produktiviteit, verbetering van de af zet, enz. Met de andere gewestelijke ganisaties en de kring Zeeland der NFO is overleg gaande betreffende een gemeenschappelijke vergadering, waar op de moeilijke situatie in de fruitteelt behandeld zal worden. De vergadering gaf gaarne volmacht tot verdere uit werking van dit plan. Andere punten die aan de orde kwamen, waren onder andere vergoeding bij ver plicht rooien wegens Snarka-virus (in behandeling bij het Landbouwschap), de bezwaren van het verplicht herplan ten van boomgaarden op pachtgrond en de aanstaande samenwerking met de Noord-Brabantse Maatschappij Landbouw. MIDDELBURG Oktober 1970 is het (onder alle voorbehoud) ge plande tijdstip waarop de tweede brug over het kanaal door Wal cheren te Middelburg (naast het zwembad) in gebruik genomen kan worden. j-r» 'ja iicuurii tidiigciiui land .Thans ligt de prijs van de appels w ons land aanzienlijk hoger, waardoor wij volgend jaar een hogere interventie prijs zouden kui teraard zal de behoefte aan leenkapl- taal voor dit project mede worden be paald door de investeringsbijdragen op grond van de .beschikking bijdrage voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en het openbaar vervoer in cn om de steden'. Een beslissing op deze aanvraag is nog niet genomen, maar het college heeft goede hoop, dat de suhRidie wordt verleend, mede door de zeer vroegtijdige indiening. Het plan van de aansluitende wegen aan de zuidkant van de brug zal bin nenkort met de kredietaanvraag aan d« raad worden voorgelegd. Voor de uit voering van deze werken is een subsi die aangevraagd In het kader van de .economische infrastructuur. Tenslotte wil de heer Kammeraad we ten of de aankoop en de ontruiming van de daarvoor in aanmerking komen de woningen in het saneringsplan Blau- wedijk-Winterstraat reeds zover gevor derd is, dat op het juiste tijdstip met de afbraak begonnen kan worden. B en w antwoorden, dat de eerste fase van dit plan dat ook het terrein voor het overdekte zwembad omhelst in totaal 111 percelen bevat, waarvan 30 bedrijfspanden. Van de 12 panden r moet de eigendom nog verworven wor- In dit den hierbij behoren 11 bedrijfspanden), bouw terwU' acht woningen nog ontruimd an de minister!- moeten worden' In al deze gevallen is d« aangeboden ervangende woonruimte reeds Eén stichting voor tehuizen GOES De vier Zeeuwse afdelin gen van de protestants christe lijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind .Philadelphia' hebben be sloten samen te gaan. Op een vergadering, die deze week in Goes werd gehouden, hebben de afdelingen een provinciaal ver band opgericht. Hiermee is ook een einde gekomen aan het bestaan van de vier stichtingen van Philadelphia tehuizen, die er in Zeeland zijn. De vier stichtingen gaan op in één nieuwe stichting, die alle tehuizen in Zeeland zal beheren. Tot nu toe zijn er Philadelphia tehuizen in Goes en in Middelburg. Op Tholen en in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn der gelijke instellingen in voorbereiding. Het werk zal binnenkort wel sneller gaan, want er kan met de nieuwe stichting veel efficiënter gewerkt worden. Secretaris J. L. Moens van de Beveland- se Philadelphia-afdellng hoopt, dat de reorganisatie binnen twee, hoogstens drie maanden achter de rug zal zijn. De kans is groot, dat de nieuwe stichting in Goes wordt gevestigd. De Zeeuwse stichting Philadelphia te huizen gaat zich ook bezighouden met de reeds in de afzonderlijke stichtin gen bestaande plannen voor nieuwe dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen. Ook van deze plannen ver wacht men, dat ze door de nieuwe organisatievorm sneller kunnen wor den gerealiseerd. VLISSINGEN Zeeland was gisteren vooral In de ochtend nog al zwaar in de mist gehuld. Het zicht varieerde van on geveer 50 meter (by Vlissingen) tot 200 meter (h(j ZIerikzee). Later op de mid dag trok de mist wat op en het zicht vermeerderde tot een paar kilometer. Tegen de avond kwam de mist echter weer opzetten. De schade op de weg tengevolge v£ mist bleef beperkt tot een lichte aanrij ding in Zierikzee. Mevrouw Van M.-van der Z. uit Zierikzee raakte met haar auto door de mist in een greppel langs de trambaan. Het ongeval gebeurde ech ter met lage snelheid zodat de wagen slechts licht werd beschadigd. Mevrouw Van M. kwam met de schrik vrij. De Zeeuwse veerdiensten hebben echter meer last van het slechte zicht gehad. De dienst Vlissingen-Breskens werd 's morgens slechts tweemaal gevaren. Hierdoor ontstonden nog al lange wacht tijden. Om half twee werden de diensten weer normaal hervat. Het veer b(j Zijpe lag gisteravond acht uur stil. De veer dienst Kruiningen-Perkpolder ondervond minder last van de mist. 's Morgens wer den slechts zeven diensten gestaakt er 's middags vier. De wachttijden die hier ontstonden waren nauwelijks langer dan normaal. en voor interventie moet onaantrekke-l In antwoord op de vraag van de heer vanrrt. Verhuizing vindt binnen- "jk gemaakt. worden en rooien met een! Kammeraad in welk stadium zich dei kort plaats. Van de nog te verwerven premie juist interessant worden. .Ver-j voorbereiding van de aansluitende we- panden kunnen er slechts twee de uit- fler moet men niet vergelen dat slechts! gen bevindt, melden b en w, dat voor voering van de werken stagneren. D.e e«n beperkt deel uit de markt geno-ldie wegen aan de noordkant van het onteigening daarvan is reeds geruime n'en wordt, zodat voor het overgrote kanaal reeds twee miljoen gulden is tijd geleden aangespannen. De nodige •tol van ons fruit het voordeel van de!uitgetrokken. Het rijk werd vervolgens stappen zijn reeds ondernomen om de korte afstand behouden blijft', aldus verzocht te willen bevorderen, dat voor goedkeuring van het ontcigeningsbe- de voorzitter de uitvoering van deze werken het no- sluit zo snel mogelijk te doen plaats- Wat de hogere interventieprijs in Italië Idige leenkapitaa! wordt verschaft. Ui-1 vinden. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Dinteloord J. C. de Bie te Ederveen. Beroepen te Makkum, J. van der Schee, te Hoogeveen. Beroe- Sen te Akker en Murmerwoude, H fengeveld, te Musselkanaal Bedankt voor Melissant. A. J. Mulder, te Ter GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen te Middelburg, H. van Benthem te Apeldoorn. Beroepen te Ermelo: J. van Drie te Leiderdorp. GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Almkerk, H. Kiezenbrink, kandidaat te Wapenveld. Beroepen te Utrecht-Centrum: J. Goedhart te Drachten. KAMER WIL DEELNAME EEG INTERNATIONALE SUIKEROVEREENKOMST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer wil dat de EEG mee gaat doen aan de in ternationale suikerovereenkomst, een regeling van de suikerhandel tussen rij ke en arme landen. De overeenkomst, die gesloten is in het kader van de wereldhandelsconferentie, heeft onder andere tot gevolg dat de arme landen, dc voornaamste suikerpro- ducenten, bepaalde garanties hebben ge kregen ten aanzien van opbrengst en afzet van het produkt. De EEG is indertijd bij het sluiten van de overeenkomst afzijdig gebleven, doordat de gemeenschap een te groot aandeel van de wereldmarkt voor zich opeiste. In de vergadering van de vaste missie van buitenlandse zaken heeft de KVP-er Westerterp gisteravond een motie ingediend, waarin hij de regering vraagt om te bewerkstelligen dat de EEG tot de suikerconferentie toetreedt. De motie, die gesteund wordt door KVP, PvdA, VVD. AR, CHU. D'66 en PPR, kreeg een gunstig onthaal van minister Udink (ontwikkelingshulp), die betoogde dat het voorstel uitdrukt hoe de Nederlandse regering over de kwes tie denkt. Hij waarschuwde overigens wel voor al te optimistische verwachtingen van de overeenkomst, omdat die slechts be- rekking heeft, op ongeveer 10 procent an de suikermarkt. Ook wees dra Udink erop dat het in arme landen een kwalijke indruk heeft gemaakt, dat de EEG zich bulten de overeenkomst heeft gehouden. In de ontwikkelingslanden ziet met daarin, volgens hem. een slecht voorteken aan gaande de houding van de EEG bij grondstofovereenkomsten die nog afge sloten moeten worden. HAARLEM (GPD) In één van de Haarlemse parken staat al sinds zondag een aanhangwagentje dat het (benauw de) onderkomen vormt voor vier geiten. De rolluiken van het wagentje zijn dicht, de dieren krygen te weinig ventilatie, te weinig eten en liggen al die dagen al in hun eigen vuil. Al vier dagen stelt een hoofdinspecteur van de dierenbescherming Haarlem, de heer C. Kauling, alle mogelijke pogingen in het werk om de dieren een beter on derkomen te bezorgen. Tot nu toe zon der resultaat. De dieren stonden tot vorige week za terdag op een graslandje. Tijdens de vorstperiode hoorden buurtbewoners het klaaglijke gemekker van de geiten. De hoofdinspecteur wist de eigenaar van de dieren te bewegen ze aan een beter on derkomen te helpen. De man stopte de dieren daarop in het aanhangwagentje. Na klachten van de buren verhuisde het wagentje naar het park. PROCEDURE SPREIDING RIJKSDIENSTEN DEN HAAG (GPD) In de donderdag gehouden vergadering van het georgani seerd overleg ln ambtenarenzaken ls overeenstemming bereikt over de proce dure, die zal worden gevolgd by beslis singen van de ministerraad om rijks diensten te verplaatsen in het kader van het spreidingsbeleld. Wanneer een dergelijke beslissing in de ministerraad wordt genomen, deelt de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr C. van Veen, die vertrouwelijk mee j aan de centrale commissie voor het ge organiseerd overleg. Daarbij wordt ook een motivering van de beslissing gege ven. Wanneer de bespreking van het be sluit in het georganiseerd overleg daar toe aanleiding geeft, kan de staatssecre taris de voorgenomen verplaatsing op nieuw in de ministerraad aan de orde 3tellen. De minister, onder wiens departement de betrokken rijksdienst ressorteert, licht vervolgens het hoofd van deze dienst in. Daarna wordt het personeel van de dienst op de hoogte gesteld. In de vergadering van donderdag is het overleg over de personele regeling van het spreidingsbeleid, waarvoor staatsse cretaris Van Veen onlangs voorstellen heeft gedaan die niet zonder meer door de organisaties van overheidspersoneel zijn aanvaard, nog niet geheel afgerond. WENEN (DPA) Een Weense recht bank heeft dinsdag een beroep van de voormalige SS-kapltein Erich Raja kowitsch tegen een veroordeling we gens belediging verworpen. Rajako witsch had in oktober vorig jaar het hoofd van het Joodse Documentatie Centrum in Wenen, Simon Wieeen thai,] op een persconferentie in Wenen een .leugenaar" genoemd de was later we gens belediging tot een boete van 2.000 schilling veroordeeld. Rajakowitsch had Wiesenthal van leu- fen beticht, omdat Wiesenthal in zijn oek .Moordenaars onder ons' de de portatie van 110.000 Nederlandse joden met de persoon van Rajakowitsch in mogelijk verband bracht. In een pro ces in het voorjaar van 1965 in Wenen was hem slechts de deportatie van 83 Nederlandse joden uit Frankrijk ten laste gelegd, aldus verweerde Rajako witsch zien. Hij werd toen tot tweeën eenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De advocaat van Wiesenthal heeft voor de rechtbank gezegd, dat men bij het genoemde boek van Wiesenthal zich niet aan details mag vastklampen, maar in dit werk de treurige grote his torische waarheid moet zien: het on uitsprekelijke leed van miljoenen jo den. In de rechterlijke uitspraak heet. dat het bij het boek van Wiesenthal geenszins om een wetenschappelijke documentatie gaat, maar om het bit tere feit, dat zes miljoen joden door de Nazi's werden vergast. ADVERTENTIE) de keelontsmettende tabletten BAARN (GPD) Donderdag be reikte ons het bericht, dat te Am sterdam waar zij de laatste ja ren woonde is overleden mejuf frouw Greet Hofmans, die als ge bedsgenezeres internationale be kendheid kreeg, toen zij in de ja ren 1948 tot 1950 voor behande ling van prinses Christina nauwe relaties met paleis Soestdijk onder hield. Haar hulp was ingeroepen, nadat het op het paleis bekend was geworden hoe een zwaar ziek kind van een hoge officier door mejuf frouw Hofmans was genezen. Greet Hofmans, die 73 jaar oud is ge worden, werkte vanaf haar twaalfde jaar in een textielfabriek. Pas op 51-Ja- rige leeftijd diende zij zich als gebeds genezeres aan. Zij vestigde zich aan vankelijk in Hattum en verhuisde toen zij in relatie kwam met het koninklijk huls naar Baarn, waar nadat zij enige tijd het paleis had verkeerd, een Baarnse ingezetene haar onderkomen verschafte. Inmiddels had zij een kring van vol gelingen, onder wie hof dignitarissen om zich neen verzameld, die bijeenkomsten hielden in het Oude Loo te Apeldoorn. Een commissie van drie wijze mannen bemoeide zich tenslotte met deze af faire. waarna het hof geheel met me juffrouw Hofmans brak. ten paleize di verse mutaties plaats vonden en de ge bedsgenezeres samen met haar Baarnse beschermer naar Amsterdam vertrok. Daar heeft zij haar genezingspraktij ken voortgezet. Donderdag is haar stoffelijk overschot in alle stilte begraven. ADVERTENTIE) nu in nieuwe s Comfort-uitvoering §§pv Stuur mij Informatie over DAF33. DAFU. DAF44 Stationcar. DAF5S, i! DAF55 Coupe, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst) c Adres bi..,. 0. -O In enveloppe ronder pMtzegal landen aan OAF. anUoordnummar 20». Eindhoven. VOOR ALLE INLICHTINGEN, ACTORIJLES EN GRATIS PROEFRIT NV GARAGE VERBRUGGE Industrieweg 37 - Tcrneuzen Telefoon 01150-3451 Oude Stad 21, Oostburg - Tel. 01170-2473 Off. DAF-dealer voor personen- en bedrijfs wagens voor de kanaalzone. Axel, Zaamslag, Hoek en geheel VV est-Zeeuwsch-Vlaanderen AUTOBEDRIJF A. BIESBROECK Off. DAF-dealer Hulst - Telefoon 01140 2600 AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV Anjellerenstraat 5-7, tel. 01100-6810, Goes Dealers voor Noord- en Zuid-Beveland AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN ZOON Scheldestr. 98 - Tel. 01184-4247, Vlissingen Oost-Perkweg 21-23 - Middelburg Dealer voor Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17