Uw warenhuis in Zeeland Enquête levensomstandigheden van Breskense bejaarden ALVOBA Door Goedertijt' en 53 vrijwilligers SLUITENDE BEGROTING VOOR 1969 in 's-GRAVEiNPOLDER PERSOONLIJKE LENINGEN KWIJTSCHELDING BIT OVERLIJDEN GEEN INFORMATIE BIJ WERKGEVER AANVRAGEN TELEFONISCH, MONDE LING OF SCHRIFTELIJK GEULSTRAAT 49 - GRONINGEN - TEL 0WO0 54S55- VAN DREMPELS TOT ALARMBELLEN BRESKENS - De Stichting dienstverlening aan bejaarden in Breskens (centrum .Goeder- tijt') heeft onder de Breskense bejaarden een enquête gehou den, waarvan inmiddels rapport is uitgebracht aan het .Goeder tijt'-bestuur. Doel van de en quête was een inzicht te krijgen in de leefsituatie van de bejaar den in deze gemeente en van het geen zij wensen en nodig hebben. Zowel de alleenwonende bejaarden als zij, die in het centrum Goedertijt of in de bejaardentehuizen wonen, werden geënquêteerd. Uit de enquête zal de stichting in samenwerking met de kruisvereniging en het maatschap pelijk werk een werkprogramma op maken. Enkele conclusies zijn: het open be- j&ardenwerk, zoals dit in Breskens floor .Goedertijt' nog niet zó lang wordt gedaan, functioneert wel, maar het experimentele stadium is nog niet voorbij. Dat betekent, dat er nog veel meer kan worden gedaan. De 53 enquêteurs, vrijwillige krach ten, bezochten 490 bejaarden. Er was een aantal dat niet aan de onder vraging wilde meewerken en een klein aantal bejaarden dat niet be reikbaar bleek. Uiteindelijk konden 367 ingevulde formulieren worden verwerkt in het rapport. Eind vorig jaar werd over dit onder werp al een proefenquête gehouden, die overigens sterk confessioneel van uitvoering was, omdat kerkelijk ge bonden mensen bejaarden van hun eigen kerkelijke gemeenschap onder vroegen. De recente enquête was veel breder van opzet. Geïnformeerd werd onder andere naar huisvesting, validiteit, sociale contacten, tijdbesteding, soci ale voorzieningen en de Interesse in bijvoorlteehl vervoer naar de kerk. Aan de orde kwamen daarbij punten als: bezwaren aan de woning verbon den (trap. drempels), behoefte aan bejaardengymnastiek. pedicure, de vraag of men het huishouden zelf standig kon voeren, of men daarbij hulp kon gebruiken, bijvoorbeeld voor het buiten zetten van de vuilnisem mer of men wirme maaltijden kreeg, of er hulp van familie en kennissen was. Onder het hoofd sociale contac ten vielen vragen naar het nut van een alarm bel, een gevarendriehoek, die men voor het raam zet als teken dat er hulp nodig is. de bejaardengymnastiek, die elke dinsdag om half twee in het Groene kruisgebouw wordt gehouden en dat de behoefte daaraan moeten worden gestimuleerd. Ten aanzien van de warme maaltijden werd geconclu deerd. dat 12,3 pet. van de geënquê teerden hier belangstelling voor had Voor de kerkdiensten, vervoer daar heen of gebruik van een bandrecor der voor het afluisteren van de dienst, bestond een minimale interesse. Een grote groep wilde persé niet naar een kerkdienst, anderen beantwoordden de ter zake gestelde vragen niet eens Uit de vragen over het bezoek aan de In .Goedertijt:' gehouden sociëteit bleek, dat 77 pet. daar niet heengaat en dat 59,1 pet. er geen belangstel ling voor heeft. De heer M. A. .J. M. v. d. Smissen, de functionaris open bejaardenwerk van .Goedertijt' concludeer! daaruit, dat de sociëteit, die nog niet lang be staat. een breder aanpak moet krij gen. In I .Goedertijt' en in "de enorm succes is geworden. Er was werk te zien en van Zeeuwsvlaamse en Vlaamse kunstenaars. Een be langrijk deel van de verkoopop brengst werd bestemd voor ontwikke lingssamenwerking in het kader van een actie die heel Zeeuwsch-Vlaan- deren voert voor een projekt in Pa kistan en een in Zuid-Amerika. Van zeven tot 31 december komt de twee de tentoonstelling in het centrum, een expositie van oude prentbrief kaarten. De heer v. d. Smissen meent, dat ook een bibliotheek nuttig zou zijn voor het centrum. Alarmbel Sociëteit Uit de enquête is onder meer geble ken dat er weinig of geen bezwaren waren tegen de woningsituatie, dat maar weinig mensen deelnemen aan Het is begonnen met een kaartte teg- gen, biljarten en een kop koffie of thee halen. Maar er zijn ook andere mogelijkheden, die overigens nog niet geheel worden benut door de Bres kense bejaarden. Zoals dammen, schaken, lezen, handwerken. Er ko men dia-middagen, de politie zal een verkeerscursus geven, er komt een cursus bloemensc.hikken en een hob byruimte. Tot de activiteiten voor dè bejaarden behoort zeker ook: het bijhouden van de tuin, het verzorgen van de bloemen in het centrum en het opruimen van de sociëteitszaal. Zoals gezegd werd deze zomer een Uit de enquête kwam verder naar voren, dat zes pet van de ondervraag den te weinig hulp in de huishouding meent te hebben, en dat 12,8 pet graag een alarmbel of gevarendrie hoek heeft. De heer v. d. Smissen: .Iedereen moet eigenlijk die dingen hebben, niet alleen bejaarden, óok hulpbehoevenden. Een algemeen ver schijnsel dut daarmee heeft te maken is, dat bejaarden zich meer en meer opgeven voor bejaardenverzorgings tehuizen. Dat geeft de zekerheid: als er iets met mij gebeurt is ei: hulp in huis. Interessant aspect van dit onderzoek is ook, dat een groot aantal vrijwilli gers de enquête uitvoerden en daar door direct in contact kwamen met de bejaarden. Bejaard en niet bejaard zijn daardoor misschien wat dichter bij elkaar gebracht. De heer v. d Smissen: ,de bejaarden moeten niet apart, worden gezet, maar de band met de samenleving behouden, erin geïntegreerd blijven. Wat .Goedertijt' betreft willen we daarom ook vrij willigers en vrijwilligsters krijgen de aanzet is er al door deze enquête nadruk op de bejaarden'. Woningbouw heeft nog volle aandacht De laatste in het bestaan van de gemeente 'S-GR A VEN POLDER De gemeente begroting voor 1969, die burgemeester en wethouders van 's-Gravenpolder de raad hebben aangeboden, heeft een post voor .onvoorziene uitgaven' van r 47.000. 'B en iv gaan in lain aanbiedingsbrief van de veronderstelling uit, dat deze (sluitende) begroting wclliclit de laatste zal zijn. De eerste in de reeks vangt aan in 181-1 en is nog in de franse taal gesteld. Zij geeft een overschot van 707 francs en 98 centimes aan, terwijl gere kend wordt niet 473 inwoners. I)e thans aangeboden begroting, die uiteraard heel wat meer posten bevat, gaat uit van een inwonertal van 1650. In de laatste aanhicdingshrict wordt gern beleid voor de naaste toekomst meer uitgestippeld, doch uitsluitend een. aantal punten gesteld dat als urgent voor het komende jaar wordt geacht. Het wordt nodig geacht in dc belde la gere scholen de banken door .sets' te vervangen en de verlichting te verbe teren. Tevens zal in de beide scholen het laatste lokaal van een nieuwe vloer bedekking worden voorzien. Nu het nieuwe dorpshuis gereed gekomen is, ligt het wel in de bedoeling het gym nastieklokaal zo weinig mogelijk In ge bruik te geven voor andere doeleinden. De vernieuwing van de vloer zal hope lijk het volgend jaar haar beslag krij gen. De woningbouw heeft nog steeds de volle aandacht; dit temeer omdat, ondanks de woningbouw de laatste jaren, de lijst van woningzoekenden nog steeds groeit. Getracht wordt dan ook de bouw van de 20 keuze woningen te laten doorgaan, al zijn de verwachtingen in verband met het beschikbare bouwvolume niet zo gunstig. Het makelaarskantoor Van Opstal heeft plannen ingediend voor de bouw van 14 premiewoningen aan de noordzijde van, de FortrapastraatTn verband met deze bouwplannen is het nodig het straten plan in West-Voortraphoek uit te brei den. Het voornemen bestaat een voor stel in te dienen tot verlenging var Burgemeester Jansenstraat en het wes telijk gedeelte van de Middenstraat als verbinding tussen eerstgenoemde straat en de Fortrapastraat. Het ligt in de bedoeling de trplttolrs in de Bosscweide, voor zover nog niet ge schied, te vernieuwen in 1969. Sanering igspl nen burgemeester en wethouders mee delen, dat de aanvraag met stukken ter verkrijging van steun uit 's rijks kas verzonden zijn. Wanneer en in welke mate een beschikking tot subsidietoe kenning is te verwachten, is moeilijk te voorspellen. Wel zal getracht worden, zodra do ge legenheid zich daarvoor voordoet, tot aankoop van te saneren panden over te gaan. Ook de afbraak zal het college, wanneer daartoe maar enigszins de mogelijkheid bestaat, ter hand doen nemen. Zolang echter geen voldoende nieuwe woningen beschikbaar komen om de in do tot sanering be- EXAMENS In Amsterdam Is geslaagd voor het ploma drogisterijen de heer J, meester jr te Middelburg. Hoofdagent-rechercheur G' E Prlet jc van de gemeentepolitie te Middelt)': y behaalde in Rotterdam het polit.iegctit a schrift Engels. stemde woningen gehuisveste gezin j onder te brengen, zal het volgens l gemeesier en wethouders uitern j moeilijk zijn om met een wat rigors aanpak te beginnen, Aangezien het industrieterrein nan Schuitvveg vrijwel is uitverkocht, t zodra liet bedrijfsterrein aan de Scli« j. kenszandweg nis bestemmingsplan goedgekeurd, tot liet opstellen van pl nen voor de aanleg van straten ent lering worden overgegaan. De g« die per jaar als tuingrond is verhit zal op eenvoudige wijze ter vrije schikking kunnen worden gebracht. Het college is verder van mening de totstandkoming van een speeltuin! cniging een eerste vereiste is. maar zaak die bij de ouders thuishoort. J gemeentebestuur zal gaarne van eve ele initiatieven op de noogtc worden steld. Over de aanleg van een sportveld t de Haagdijk menen burgemeester i wethouders weinig mededelingen li moeten doen. Een voorstel tot aanla van grond komt ter tafel, terwi" daadwerkelijke uitvoering wellic korte termijn tot de mogelijlcheden hoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 12