SPECIALE AANBIEDINGEN BLANKENBURGH'S Structuurschets Middelburg: 6 toekomstige woongebieden braadboter op donderdag 21 november van onze nieuwe meubelzaak aan de Havenweg 6 braadboter Nu is er overal goedkope braadboter te koop. Speciaal gemaakt van echte boter voor lekker bakken en braden. Voor de mooiste bruine jus en het geurigste vlees,voor de smakelijkste visjes en het verrukkelijkste eigen baksel. Sterk geconcentreerd, dus zuinig in gebruik. Praktisch water- vrij en daardoor nooit gespetter, li Tijdens de opening van 21-30 november WONINGINRICHTING NIEUWDORP - HAVENSTRAAT 6 en 31 TELEFOON (01196) 331 IN EERSTE WIJZIGING AANGEGEVEN Huizen: 25.000; inwoners: 85.000 WEGEN Aanbieding rapport Zuiddorpe JOCH PERSPECTIEVEN VOOR PESSIMISTISCHE FRUITTELERS' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPLNilK Aan iedere vrouw die echte boter te duur vindt voor keukengebruik. BOTERCONCENTRAAT VOOR KEUKENGEBRUIK 250 GRAM Tartaartjes Doet u het eens zo: wentel ze door bloem vermengd met aromapoeder en wat zout en peper. De tartaartjes hier mee goed aan alle kanten bedekken. Dan blijven ze ook niet aan de pan zitten. De braadboter eerst bruin laten worden in de koekepan en dan daarin de tartaartjes goudbruin laten bakken. Niet heen en weer schuiven. De jus afmaken met een scheutje room. Als u van uitjes houdt, roert u er dan ook nog wat zilveruitjes door. Als u aan uw schnitzels (neem dunne malse varkens-of kalfslapjes) eens een pikant smaakje wilt geven, mengt u dan eens wat oude geraspte kaas door het paneermeel. De schnitzels licht zouten, door los geklopt el halen en dan paneren met het paneermeel-kaas- mengsel. De braadboter eerst bruin laten worden in de koekepan. Dan de schnitzels erin. Langzaam goudbruin bakken (elke kant 5 minuten). Niet heen en weer schuiven. Coteletten Laat de braadboter bruin worden in de pan. Leg dan de gezouten coteletten erin en laat ze eerst even dichtschroei en. Dan omkeren en beide kanten goudbruin laten bakken. Voor mooie malse coteletten is 15 minuten baktijd meestal voldoende. Zijn ze dan nog niet zacht genoeg naar uw zin, dan wat Water bij de jus doen en de coteletten gaar laten sudderen. Garneer ze daar na met een plakje tomaat en wat fijn gesneden peterselie. 250 gram) MIDDELBURG In toekomstige woongebieden van Middelburg is ruimte ge projecteerd voor ongeveer tienduizend woningen. Aldus bl\jlt| uit een kaart, die I) en w gevoegd hebben b|j de eerste wijziging (plus aanvulling) van de vorig jnar verschenen nota inzake de ruimtelijke ontwikkeling en de bouwnijverheid In Middelburg. Op deze kaart van de structuurschets wordt het totaal aantal Op woningen in de toekomst geschat op tegen de 25.000. In een bijlage b(| de wjjzi- ging wordt gesteld, dat voorlopige en zeer voorzichtige berekeningen, gebaseerd op do normen, gehanteerd in het structuurplan van 1059, aantonen, dat het ge stelde inwonertal van ongeveer 85 000 daarin gehaald kunnen worden. vraag is', zo voegen b en w er aan toe, ,of de on of deze herzien dienen teworden. De verhoui Is hierop van grote invloed'. e gebruikte normen nog juist zjjn iiiding meergezins-eengezmshuizen Toekomstige woongebieden zijn on- der meer geprojecteerd ten zuiden (blokken voor 200 en 250 woningen) on ten westen van de Magisstraatwijk (1300 woningen). Ten westen (750 woningen) en ten boorden (1475 woningen) van de Grif fioen. Ten noorden van Klarenbeek, res- pectieveli jk 1275 en 500 woningen. •Ten noorden en ten oosten van de «om van St-Laurens, totaal 350 wonin gen. Aan beide zijden van de Veerseweg, drie gebieden voor respectievelijk 1325, 1025 en 960 woningen. Ten zuid-oosten van de kom van Nieuwland, 250 woningen. Het woningbestand in de binnenstad, do buitenwijken en de huidige nieuwe wyiten (met nog te bouwen huizen) ruwweg geschat op 15.000 stuks. Ond verdeeld gaat het om: binnenstad 2900, Nlouw-Middelburg plus Nassaulaan 2000, 't Zand, Stromcnwijk en Breeweg «00, Griffioen 800, Klarenbeek 900, Dau- Wendaeio 3300, Magisstraatwijk 2300, St-Laurens 300 en Nieuwand 400 ningen. Bebouwing In St-Laurens en Nieuwland bul, zo lichten b en w toe, niet extra gestimuleerd worden. Hier zal gebouwd worden in verhouding tot de plaatselij ke behoeften. In het streekplan Midden- Zeeland is ten noorden van Middelburg (in Veere) de bouw van villa's op grote terreinen mogelijk. De mogelijkheid is doorgetrokken tot de kom van St-Lau- In het plan zijn verschillende wijken gescheiden door open ruimten. De ruim ten, gelegen buiten de ringweg om de stad, hebben hun agrarische bestem ming behouden. Binnen de ringweg kun nen deze terreinen bestemd worden voor ie aanleg van parken, sportvelden, 'olkstuinen enz. Om een vloeiend ver loop ts hebben tussen hot landelijk ge bied en de stad is gedacht de bebou wing, gelegen buiten de ringweg, over wegend uit; te voeren in laagbouw, dal wil zeggen eengezinswoningen en bun galows. Binnen de ringweg kan ze in laagbouw en hogere bebouwing uitg.e- ■orden. De herziening ls vooral noodzakelijk worden door de wijzigingen ten aan zien van het wegenbeloop rond Middel burg. en de Dammenweg heeft door het af buigen van de Dammenweg nu de functie van hoofdverbindingswog ge kregen. Dit heeft tot gevolg, dat de geprojecteerde bebouwing ten zuiden van deze weg is komen te verval len. Ter hoogte van St-Laurens en ter hoog te van de Koudekerkseweg zijn aan- sluitpunten van de Dammenweg naar de stad geprojecteerd, zodat, met de aansluiting op rijksweg 58 (nieuwe Het tracé van de Dammenweg is overgenomen uit het streekplan Midden-Zepland en heeft, in verge lijking met het eerste structuurplan, de belangrijkste tracéwijziging on dergaan. De stedelijke weg als dwarsverbinding tussen rijksweg 58 TENTOONSTELLING EERSTE WERELDOORLOG IN .VREDERUST' BERGEN OP ZOOM In het gebouw De Linge op het terrein van .Vrederust' bjj Bergen op Zoom wordt een tentoon stelling gehouden over de eerste wereld oorlog. De tentoonstelling die zaterdag morgen werd geopend en is ingericht uit de oorlogsverzameling van de heer J. Adriaanse, had de eerste dag al een gro te belangstelling. Vrederust' fungeerde in 1914-1918 als opvangcentrum voor de Belgische vluch telingen. Op de tentoonstelling is een foto te zien van de moord op Serajevvo. Direct daarnaast hangt een grote proclamatie van koning Albert aan het Belgische volk van 4 augustus 1914. Er zijn tal van autenthieke stukken: frontbladen, verlieslijsten, foto's van het bombardement van Yperen en van ande re Belgische steden, orginele kranten uit die tijd met beelden van het strijdtoneel. Voorts alle proclamaties uit die tijd on dertekend door de Belgische gouveneurs en bekendmakingen van het opperbevel van het Duitse leger. Ook zijn er foto's Schroeweg) drie aansluitpunten op het hoofdwegennet rond de stad verkregen worden. Nu de Dammenweg niet me*er naar Vlissingén doorloopt zal naar de te ver dubbelen Nieuwe-Vlissingseweg nog een tweede vlerstrooksweg nodig zijn, die ten zuiden van Koudekerke naar Mis singen loopt. De bestaande weg naar Veere blijft in tegenstelling tot het structuurplan 1959 gehandhaafd. Om het Inkomend en uitgaand verkeer, alsmede het verkeer tussen de woonwij ken onderling en tussen woon- en werk gebieden te kunnen opvangen en sprei den is zoals bekend een ringweg geprojecteerd, die is samengesteld uit reeds bestaande gedeelten, zoals de To- renweg, de weg door het grootindustrie- ZUIDDORPE Dra W. Dusarduijn, di recteur van de katholieke raad voor maatschappelijk werk In Zeeland, heeft zaterdagavond tijdens een dorpsavond ln het parochiehuis in Zuiddorpe burge meester A. J. M. Kesb,?ke van deze plaats symbolisch het rapport ,WiJ sa men vormen Zuiddorpe' aangeboden. Het gaat hier om de verkorte versie van de resultaten die het .zelfonder zoek' in deze gemeente heeft opgele zen de sociale situatie door aan de hand van ken. De raad kreeg daarbij de mede werking van mej. C. Lairsen, stagiaire van het hoger instituut voor maatschap pelijk werk in Antwerpen, die in haar stageperiode van dichtbij een project van maatschappelijke opbouw wilde meemaken. In naar rapport en het ver korte van de katholieke raad voor maatschappelijk werk zijn tal van sug gesties gedaan om de leefbaarheid van Zuiddorpe dat praktisch geen vereni gingsleven kent te verbeteren. In zijn toespraak vertelde de heer Du sarduijn dat het werk in deze kleine renbeek. Toekomstige uitbreiding van het indus trieterrein is geprojecteerd aansluitend aan zowel het klein- als aan het groot industrieterrein in noordoostelijke rich ting. en gegevens over de Belgische vluchte lingen in .Vrederust'. Er is een ruimte ingericht met postze gels, die in die tijd in België en andere landen zijn uitgegeven, ook noodgeld, bankbiljetten en nog de bekende stuk jes kleizeep uit de eerste en tweede wereldoorlog. Het telegram aan een Nederlandse bur gemeester van een collega die de aan komst in Eijsden van de vluchtende Duitse keizer meldde, is ook te bewon deren. Er zijn verder stukken te zien die be trekking hebben op de tweede wereld oorlog, o m proclamatie van Seys In- quart en van de NSB, alsmede de En gelse vliegtuigpamfletten die boven de bezette landen werden uitgeworpen. De tentoonstelling is tot donderdag te bezichtigen van 7-9 uur s'avonds. het rapport behalve conclusies over de situatie ook aanbevelingen bevat om daar waar nodig iets aan te doen. In zijn dankwoord Detrok hij onder ande ren de heren P. J. van der Linden, ad junct-directeur van de raad, en de heer W. C. A. M. van Dongen, rapporteur. derzoelc met belangstelling te hebben gevolgd. Hij memoreerde dat het vere nigingsleven van Zuiddorpe na de oor log vrijwel volledig is stilgevallen we gens gebrek aan belangsteling. ,We kunnen nu toch weer wat nieuwe activi teiten constateren', aldus de burgemees ter. .Bovendien groeit de gemeente. ,Hij vond het onjuist om met het oog op de herindeling niets meer te onderne men. De heer Kesbeke sprak voorts waarderende woorden aan het adres van mej. Larsen (tijdens de bijeenkomst af wezig) en tot de heer Dusarduijn. Tij dens deze dorpsavond voerde ook de heer E. Gorter, voorzitter van de sinds eni ge tijd actieve .Jeugdraad Zuiddorpe' het woord. De raad had mede de orga nisatie van de avond voor zijn rekening genomen. Na de pauze beantwoordde een forum vragen van het publiek en tot slot van de avond draaide men de film ,Waar de zee het land ontmoet'. Proefstation-directeur: ln eerste plaats sanering produktie KAPELLE Er is sprake van een pes simistische stemming onder de Neder landse fruittelers en dat is verklaarbaar na enkele jaren waarin de rentabili teit zo sterk is gedaald en dikwijls met verlies gewerkt moest worden. Toch lijkt er beslist een gunstig perspectief te zijn voor het goed geleide, moderne en economische bedrijf maar dan zal aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan.' Dit stelde in Kapelle de direc teur van het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp, ir G. S. Roosje, in een rede die hij hield voor de afdeling Kapelle-Biezelinge en omge- veing van de NFO en de vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwinter- cursussen. Deze druk bezochte vergade ring werd gehouden in de lagere tuin bouwschool. De voorwaarden waaraan moet worden voldaan om de Nederland se fruitteelt binnen de EEG haar plaats te doen behouden zijn volgens ir Roos je: In de eerste plaats een sanering van de produktie. Dat zal moeten ge beuren in ons land maar ook in de ande re EEG-landen. Een verouderde opstand en .verou derde rassen zullen in de toekomst geen rendabele fruitproduktie meer kunnen leveren. Er is al veel gesa neerd in ons land en vooral in Zee land, maar al wat verouderd is zal moeten verdwijnen. Ir Roosje zei dat èr een rooipremie voor fruitbomen in alle EEG-landen dient te komen en dat de Nederlandse regeling die enige tijd geleden hiervoor in werking is getreden, verbeterd zal moeten worden. Voorts zal ook de be drijfsbeëindigingsregeling die er in ons land is, gemakkelijker gemaakt moeten worden. Een andere voorwaarde is, dat zo gauw mogelijk alle concurrentie-vervalsende maatregelen die ln andere EEG-landen bestaan worden afgeschaft. De interventieregeling voor fruit moet worden aangepast, zodat deze in de toekomst niet meer alleen ten gunste dient te zijn van de zuidelijke landen. Het zijn primaire eisen die vervuld zul len moeten worden, en dat eist tijd. De telers zullen samen moeten vechten voor een betere en gezonder situatie. Zo lang de voorwaarden voor een evenwich tige EEG-fruitteelt niet zijn vervuld, zal steun gegeven moeten worden aan de goed geleide Nederlandse bedrijven. Ge zien de situatie in de andere EEG-lan den hebben de Nederlandse fruittelers daar volgens ir Roosje recht op. assen Aanp, Maatregelen die de fruittelers volgens de directeur van het proefstation zelf dienen te nemen zijn: aanpassing van het sortiment en intensiever aandacht i zo hoog mo gelijke produktie. Verbetering van kwaliteit van het fruit blijft gewenst. Een verbod tot verkoop van fruit van kwaliteitsklasse m wordt noodzakelijk. De presentatie van het fruit zal beter moeten worden en de telers moeten streven naar aanpassing van hun bedrijfsgrootte. Verder noemde ir Roosje als zeer belangrijk punt het aanpassen van het afzetapparaat aan de nieuwe si tuatie in de fruitteelt. Daarbij zal een sterke centralisatie noodzakelijk zijn. Een concentratie van de veilin gen is daarbij een dwingende voor waarde. Uitvoerig ging ir Roosje in op de over- schottenproblemen binnen de fruitteelt, de oorzaak van alle moeilijkheden. Ver wacht moet worden dat er in de komen de jaren nog een paar maal een duide lijk appeloverschot is. Vooral zal dat het geval zijn met zomerappelen die komen in een periode waarin de drui ven een grote rol spelen. Voor een over schot van peren in de eerstkomende ja ren was ir Roosje niet zo bang maar wel waarschuwde hij voor een te sterke aanplant van deze fruitsoort omdat ln de toekomst op een zeer sterke toena- het aanbod van j moet worden uit bedrijver S' .ren zijn ingeplant. e leiding van de vergadering berustte bij de heer L. C. Oele die in zijn ope ningswoord zei dat voor de fruittelers 1968 in veel opzichten een moeilijk jaar is geweest door tegenvallende produk tie bij de appelen an een grote pro duktie met lage prijzen voor de peren. Na de pauze vertoonde ir Roosje dia's over appelrassen en plantsystemen. Hij ging vooral in op de teelttechnischê zijde van het moderne fruitbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11