UGJL VOGEL WET BIJ BELGISCHE GRENS ,EEN DODE LETTER' voor alle kinderen! Consument en b t w Massale (wildzang) vogelvangst Smokkel is vrij groot VOEDING Waarom Domburg zo negatief? WIE HEEFT DE SCHULD? CONSUMENT LET OP UW ZAAK V/OENSDAG 13 NOVEMBER 1968 provinciale zeeuwse courant 15 (Van onze correspondent) EINDHOVEN (GPD) Het is een oud en zich jaarlijks herha lend verhaal: veel wildzangvogels, die in oktober, november ge dreven door de stem van hun instinct zuidwaarts trekken, komen niet ver. Niet een zonnig winterdomein in Spanje of Noord-Afrika is het eindpunt, maar een van de ontelbare volières in Brabant en Limburg, en dat bij duizenden tegelijk. Want vooral daar wonen de fervente hobbyisten, die hun eigen uitleg geven aan het woord .vogelliefhebber' en de vogelwet van 1936 collectief en doelbewust aan hun laars lappen. De vogelwet, die het vangen, kopen, verko pen en bezitten van in het wild levende vogels verbiedt. Maar wie of wat is in Nederland in staat afdoende te controleren of de geve derde dieren des velds de bescherming krijgen, waarop zij recht hebben? In Nederland worden vogels gevan gen. Enkele dagen geleden zijn nog enkele Brabanders met vanglnstal- laties en lokvogels tegen de lamp gelopen. Maar het is vooral in Bel- Kë. waar geen beschermende bepa-' igen bestaan, dat in het treksel- zoen de vangnetten toeslaan en de lijmstokken hun werk doen. Duizen den kneuen, putters, sijzen, goud vinken vallen er ten prooi aan de winstzucht van zakenlieden. die daarvoor weliswaar een vergunning krijgen. En het zijn deze Belgische vangers, die de Nederlandse markt rijkelijk voorzien van de onder schepte wildzangers. ,Wat wil je?' verzucht een douane-ambtenaar in Eindhoven, die onder meer de grens overgangen Valkenswaard en Ber- geykse-barrière onder zijn hoede heeft. .Alleen al in ons rayon, tus sen Reuzel en Bladel. zijn er 32 overgangen, waarvan er maar drie officiële douanewegen zijn. De an dere zijn onbewaakt. Je mag ze pas seren als je weet, dat je geen con trabande vervoert en niets hoeft aan te geven. Van 'die faciliteit wordt veel gebruik gemaakt óók door mensen, die zich niet aan de regels houden.' De laatste weken was er nogal wat publiciteit rondom een aantal bij de grens in beslag geno men vogels. In oktober werden er aan de grens ten zuiden van Eind hoven 106 opgespoord, in november tot nu toe 72. Een spectaculair ge beuren. maar zeker geen aanwijzing voor de omvang, die deze smokkel van België naar Nederland in deze maanden van de vogeltrek in wer kelijkheid heeft. Een schatting? Het antwoord kan niet anders dan vaag zijn. De man van de douane: ,In ons rayon alleen al tijdens de weekeinden een 200 tot 250 vogels...' En een collega: ,Ja. en misschien nog wel heel wat meer.' Neen, de Brabantse of Limburgse Ilefhebher, «He zich met de aankoop van een paar vogeltjes vergenoegt, hoeft niet bang te zijn tegen de lamp te lopen. Vervoer de vogels keurig in een kartonnen closctrol- letje, een plustic zakje niet gaatjes of een klein doosje en er slaat geen vink naar. Slechts de handela ren, die hun slag willen slaan door een vijftig of honderd putters of goudvinken tegelijk Nederland bin nen te krijgen lopen enige kans op ontdekking en verbeurdverklaring van deze levende smokkelwaar. En de Belg doet goede zaken. Opge beld op het door hem vermelde te lefoonnummer zegt hjj, dat we moe ten opschieten als we onze volière nog met wildzang willen verrijken. .Want met het trekseizoen is het bij na gedaan, na vijftien november is het afgelopen.' Moeilijkheden met het vervoer van de vogeltjes naar Nederland? .Nee mijnheer, nog niks van gehoord, van geen enkele Ne derlander. Och. ge moet er natuur lijk geen driehonderd tegelijk wil len meenemen, maar anders...' En hij noemt ook nog wat prijzen van de vogels, die hij door medewer kers met grote netten in de buurt van Mol laat vangen: Putters vier gulden, goudvinken mannetjes acht- tien gulden, poppen de helft, kneu- ters twee gulden, maar daar zijn er jl nog maar een paar van.' Hij is de woordvoerder van een in België alom aanvaard ambachtelijk bedrijf. Be- P halve van netten maken de vangers ook gebruik van lijmstokken. Ge- specialiseerde krachten beschikken ook over lokvogels, die tegen hun eigen natuur worden uitgespeeld. In de zomermaanden worden ze in het duister gehouden en pas in het trek- seizoen in het licht gebracht. Het is ongewoon, dat zo'n wildzanger in het najaar aan het kwelen slaat, maar die lokvogels houden de herfst voor het voorjaar en barsten los. Tot schade van hun soortgenoten. die aangelokt door de vrolijke trillers met tientallen of honderden in de Belgische netten verstrikt raken of op de lijmstokken vastlopen. Openlijk Het gaat er vreemd-openlijk aan toe, In het Brabantse. Een advertentie in enkele huis-aan-huis blaadjes in Valkenswaard en omgeving: .Vogel liefhebbers aandacht.' Voor al uw wildzangvogels zoals putters, goud vinken, kneuters enz. Slechts één adres in België (...volgen naam en adres van de Belgische koopman) Volgens de vogelwet is het ten ver koop aanbieden van beschermde vo gels in Nederland verboden. Maar de Belg zit bulten schot. Wel is het eèn aardige juridische puzzel uit tc zoe ken of die advertenticstreekblaadjes. waarvan de uitgevers geacht wor den de wet te kennen, zich door het feit van de publikatie in Nederland misschien mede aan die overtreding schuldig maken. De inspecteur korpschef van de politie in Valkens waard, de heer J. Parus zegt. dat die vraag nog niet is beantwoord Zachtzinnig is dit ambacht dikwijls niet: het gebeurt nogal eens. dat een lokvogel aan één poot wordt vastgehouden. Ook in andere opzich ten wordt "deze liefhebberij met for se hand beoefend. De douane in het rayon Eindhoven nam onlangs een vrijwel dicht doosje van 40 bij 20 cm en een hoogte van 8 cm in be slag met daarin 59 wildzangers dicht opeengedrongen. Zeven waren er al dood, de overige hebben intussen de vrijheid herkregen. Meestal is volgens de douane het vervoer aan zienlijk beter geregeld: met name de smokkelaars laten het wel uit hun hoofd de kostbare lading aan onnodige risico's bloot te stellen. De vogelwet 1936 is in Nederland en met name in het zuiden moeilijk te hanteren. De grens met België is eenvoudig zo lek als een zeef en iedereen weet dat. Op een verande ring van mentaliteit van de volière houders in Brabant en Limburg hoeft men evenmin te hopen. Inte gendeel. zij trekken vlammend ten strijde tegen de .bemoeizucht' van de overheid, die eenvoudige lieden in hun mogelijkheid op onschuldige re creatie dwarsboomt door de knel- lense bepalingen van de vogelwet. Een Limburger, die de gevoelens van de katholieke bond van volièrehou ders zo ongeveer vertolkt: .Wat er in België gebeurt, daar blijven we buiten. Maar in Nederland worden de vogels goed verzorgd. Als we; meer vrijheid krijgen, dan kunnen i we volop de vogels kweken, die nu door landbouwvergiften worden ver nietigd.' werping, dat alles en iedereen In dit land vandaag de dag van zijn vrij- bnrsp hnnn ^eid wordt beroofd: de koe In zijn ui oc iiuiiu staj mens jn zyn zeshoog... .Gcofs ons toestemming de vogels zelf te vangen.' Is veler hartekreet in Brabant en Limburg. Dan Is hel met die handel uit België en met die misstanden gauw afgelopen.' Maar of de vogelwet nu in die zin zou worden gewijzigd of niet altijd zullen die gevederde vrienden ach ter gaas sa glas het gelag betalen. Wereldrecord wippen nu op 55 uur HAARLEM (GPD) Zon dagavond om elf uur werd op de speeltuin Haarlem-Oost «le Ame rikaanse vlag gestreken, waarop het cijfer 52 was aangebracht. Op «lat moment hadden de twee Haarlemse wippers Herman Jan sen en Rob Koppen het wereld re- cord van twee Amerikanen ge ëvenaard en drie uur later, 's nachts om twee uur, stnpten zij van de wip met de wetenschap het wereldrecord te hebben ge bracht op 55 uur. Doodop en slaperig heten zij de lp de wip en gingen huiswaarts mi tussen de schone lakens het te kort aan slaap aan te vullen. Tal van Inzinkingen maakten het de jongens niet gemakkelijk, maar de overweldigende belangstelling heeft hen erover heen geholpen. Zelfs van buiten Haarlem zijn honderden mensen komen kijken naar de poging het wereldrecord te breken. De buurt heeft zich enorm ge weerd. Aan niets heeft het de twee jongens ontbroken. Vlees en fruit kregen zij van de slager en groenteboer gratis. Twee ka chels. een bandrecorder met mu ziekbanden, verlichting en zelfs tv kregen zij aangeboden. De rens werden regelmatig door jonge dr A. ADVERTENTIE) Vrijheidsberoving Goede zaken .Wjj overwegen om er iets tegen ie doen. De officier van justitie in het arrondissement 's-Hertogenbosch heeft de zaak in studie.' Een argument, dal meer lijkt dan het is: ook vóór de massale toe passing van de insecticiden woedde reeds het volièrewezen en dat zou ook doorgaan als door nieuwe biolo gische bestrijdingsmethoden. die chemische middelen overbodig zou den zijn geworden. En voor de zwaar wegende bedenking van de vrijheids beroving sluiten deze volièrehouders helemaal de oren. Ze willen er niet aan. dat men de dieren, door ze wel- bezorgd in een kooi te zetten, hun natuurlijke levensstaat ontneemt. Wie dat te berde brengt bij de vo gelaars, die stuit op de emotionele, maar weinig ter zake doende tegen- •1 -Liói. 1 lüiir.' ii,iijriiL- Li6a j liifiü A WS3ÊU Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar- din= eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. (ADVERTENTIE} opmerkingen willen maken, band met uw artikel consument en BTW (belasting toegevoegde waar de) in uw blad van donderdag 7 nov. jl in 't bijzonder op het slot van dit artikel om de EEG 2. In het kader van de EEG is liet nodig «1e belas tingwetgeving te harmoniseren zo als men dat noemt in de hele EEG gaat men dus naar één sys teem de BTW tot zover uw betoog. Hoe is het nu mogelijk dat België ook een EEG-partner, wel van plan is de BTW toe te passen, maar om psychologische redenen alleen tot en mét de grossiers en niet zoals in ons land tot en met de detaillisten, dat geeft wel te denken? De Belgische detaillist laat zich niet zo gemak kelijk voor dat moeilijke karretje spannen, daar zijn de eenlingen wat talrijker dan ln ons land, daar durft men nog neen te zeggen. Ook met de harmonisatie in Duitsland klopt het ook niet erg; immers daar kan de buitenlandse consument, dus ook Naar aanleiding van het groot opge maakte verslag in de PZC d.d. 7-11- 68 waarin breed wordt ingegaan op voor buitenstaanders oncontroleerba re tekortkomingen in het gemeente beleid van de nieuwe gemeente Dom burg wil ik gaarne enige aanteke ningen maken. Allereerst vinden wij het aanstootgevend nu te spreken van een leefbaar klimaat te scheppen in Domburg. De welstand in de dubbel- gemeente is in zijn totaliteit bij zonder groot en ligt waarschijnlijk boven 's lands gemiddelde. Vraag eens naar de inlagen bij de plaatse lijke Raiffeisenbanken. Elke dorps kern staat praktisch vol met wan kels, supermarkten, hotels, garage bedrijven enz. Insiders is bekend, dat er alleen reeds dit jaar zijn gebouwd of worden verbouwd 2 hotels, 2 win kels en 1 galanteriebedrijf. In elke dorpsstraat staan momenteel over de 20 bedrijven en de prijzen van oude betaald. Was er geen goedkopere bouw geweest van overheidswege, dan kon de voor weekloon werkende bevolking op een houtje bijten. Land bouw en andere grond krijgt men nergens vast. Elk is op zijn dood dat hij te weinig zou kunnen krij gen! Een en ander wijst meer op een klimaat voor het paradijs, dan op een onleefbaar klimaat. Aan de vervooruitziende blik van de burge meester en zijn medewerkers is het te danken dat er reeds vele jaren terug in de kern Oostkapelle schier onbeperkte mogelijkheden voor dorpsuitbreiding zijn. Na de samen voeging toen Domburg geografisch beter uit de bus kwam heeft zich de ze procedure in verkleinde vorm her haald, Ook ten nutte van de agra rische bevolking en middenstand. Momenteel zijn in beide kernen ze ven uitbreidingsplannen ln wording of in exploitatie. We hebben drie flinke kampeerterreinen. Het recrea tie-, hotel- en pension en strandle ven bloeit als nimmer tevoren. (Zie de opgaven van het aantal logé's). Gaf ieder eerlijk op dan waren deze getallen nog beduidend hoger'.! De bevolking is niet altijd eerlijk. Vier inrichtingen van openbaar nut waar onder 'n met nieuwbouwplannen van 5 miljoen. Over leefbaarheid gespro ken! Bepaald onheus vinden we het compliment over de toewij ding van de afgetreden wethouder. Als men' iemand weg wil hebben zeg dan eerlijk blij te zijn met zijn vertrek. Dan huichelt men tenminste met. Krokodilletranen zijn bepaald misplaatst. We willen ook nog wij zen op 't zeer gevarieerde muziek- en verenigingsleven dat in hoge ma te op beide dorpen bloeit en werd en wordt gestimuleerd door de gemeen te. Voortreffelijke brandweerkorp sen ook in het verleden enz. enz. Resumerend vinden we het onbegrij pelijk dat men naast kritiek ook niet de vele boven zeer summier omschre ven positieve punten naar voren brengt. Bouwen is nu eenmaal moei lijker dan breken. Dit geldt kenne lijk niet alleen voor aannemers. W. Bommeljé Domburg DE NEDERLANDSE NAAIWERKVERENIGING Wat doet de Nederlandse Naaiwerk vereniging en wie helpt zij Doel is tenminste twee nieuwe kleding stukken per lid te verzamelen en de ze verdelen onder groepen en instel lingen, die daaraan het meest be hoefte hebben. Aan het hoofd staat een presidente, bijgestaan door zo veel mogelijk vice-presidentes, die ieder voor zich meerdere leden onder zich hebben, door henzelf bijeenge zocht. Deze leden worden eenmaal per jaar opgeroepen twee stuks nieuw textiel bij deze vice-presidentes ln te leve ren. Al deze goederen worden door de presidente verzameld, zodat tegen Sint-Nicolaas of Kerstmis vele socia le instellingen, diaconieën, Leger des Heils, Pro Juventute enz. enz. een extra pakje huishoudtextiel kunnen brengen bij die gezinnen, die daar voor in aanmerking komen. Opge licht in 1888 bereikte de Nederlandse Naaiwerkver. 50 jaar later een hoogtepunt, telde 63 afdelingen en deelde reeds 22.000 kledingstukken ln 1938 uit. Nu, in het jaarverslag van 1967 leest men dat er nog 8 "afde lingen in Nederland werkzaam zijn, waarvan één. de provinciale afdeling Zeeland-Walcheren. Presidente hier van is mevrouw K. de la Hayze-van Buttingha Wichers, Seisdam 22, Mid delburg. Onlangs werd door het be stuur en de 20 vice-presidentes en op aandrang van reeds eerder gp- noemde instellingen alsmede gezins verzorgsters, doktoren, maatscnappe- lijk-werksters, besloten het werk ook in 1968 voort te zette.n. Zij zijn. ervan overtuigd dat ondanks de vele goede sociale voorzieningen als kinderbij slag, w.- en w.wet, bijstandswet enz dit werk nog een klem steentje bij draagt in net brengen van wat vreugde in die gezinnen, die, ook al door de steeds stijgende kosten in le vensonderhoud, soms zo heel moei zaam kunnen rondkomen. Als u zich snel opgeeft bij onder staande adressen kunnen we nog ve len met Sint-Nicolaas of Kerstmis verrassen. Ook telefonisch verstrek ken zij gaarne alle verdere inlichtin gen. Middelburg, mevrouw K. de la Hayze-van Buttingha Wichers, Seis dam 22 (tel. 01180-4305) en te Vlis- singen, mevrouw P. J. Marchand- Jellema, Thorbeckelaan 38 (tel. 01184-3382). de Nederlandse die daar hun inkopen doen de volgende maal in de desbe treffende winkel op vertoon van hun kassabon afgestempeld door de doua ne hun betaalde BTW terugontvan gen - het is dus allemaal nog niet zo safe met die eenheid inzake de ICEG-BTW. In uw zelfde PZC kan men lezen, dat volgens de laatste schattingen gebleken is dat de op brengst "van de BTW in Duitsland ca I miljard mark minder zal op brengen dan met de oude omzetbe lasting het geval was. De verras sing is des te groter omdat finan ciële experts van oordeel waren dat de nieuwe BTW een hogere belas tingopbrengst te zien zou geven (logisch anders had men er nooit aan begonnen) dat ook ons minis terie van die gedachten was, blijkt wel uit het feit dat zij op zo'n korte termijn tot de invoering van de EEG- ETW overging namclijK op 1 jan. a s en dit terwijl het gros der detaillis ten nog van toeten of blazen weet, ergo zelfs de ambtenaren die het komen uitleggen weten nog niet al- land, óm ons via de pers er op te wijzen dat de BTW in 1970 zal wor den verhoogd, en dit terwijl hij nog niet eens in werking Is getreden. Nu is ondergetekende geen financieel expert: verre van dat, maar volgens het blauwe boekje meen ik te we ten dat met dit nieuwe systeem de kleine ondernemers volgens een bij zondere regeling een financiële te gemoetkoming wordt verleend. Als de ondernemer per jaar 1200 of minder zou moeten afdragen hoeft hij niets te betalen (vele kleintjes maken een grote) reken daarbij de kosten van de vele ambtenaren die op pad worden gestuurd om het de detaillist duidelijk te maken hoe het allemaal wel moet, dan ligt het voor de hand, dat de financiële experts het voornoemde hebben vergeten ln te calculeren- Moeilijk... om het ge makkelijk te maken, inderdaad want zo een korte termijn zal het een chaos worden, waarbij weer heel wat nieuwe klanten op de sanerlngslijst zullen komen, terwijl de blijvers een frote lastenverzwaring worden toe- edeeld dubbele boekhouding enz. en voor de consument ondanks de paar procenten loonsverhoging een veel duurder leven, dit danken wij dan aan de kopstukken van de EEG die nota bene zelf een groot belasting vrij inkomen genieten. Gaarne nog eens wat meer over de EEG in uw blad, maar dan niet over de 3e pe rencrisis, of de overtollige boter die de EEG minstens 250 miljoen dollar kost, maar wel wat voor voordeel de EEG nu eigenlijk voor ons volk in houdt. Joh. de Witte 's-Heer-Hendrikskinderen Gaarne zou Ik in willen haken op het bericht in uw krant van 6 november j! waarin op bladzijde 9 gewag werd gemaakt van doodslag door een jongen jegens zijn vader. De presi dent vroeg zich, volgens genoemd ver slag, af, of deze jongen, gezien de situatie thuis, nooit op het idee was gekomen het huis te verlaten. Daar mede doelend op de mogelijkheid, dat dan een daad als deze nooit had kun nen gebeuren. Ik zou hieraan toe wil len voegen: zou de president van de rechtbank zich ook wel hebben af gevraagd waarom die vader nooit wegens openbare dronkenschap voor hem wera voorgeleid. En zou diezelf de president zich niet afvragen, waar om de plaatselijke Hermandad nooit heeft ingegrepen in dit, volgens het verslag, toch wel zeer ziekelijke ge zin. Zijn er bij de overheid nooit stemmen opgegaan om die vrouw en de kinderen te beschermen tegen zo'n beroepsdronkaard? Moet Vader tje Staat niet zijn hand in eigen boezem steken, inpiaats van deze jon gen verwijten te maken? Hier had naar mijn mening al veel eerder in gegrepen kunnen worden. Waarom al niét veel eerder een veroordeling van de vader desnoods met een verplich te ontwenningskuur Nee, het gezin zijn vader een oplawaai verkoopt die. ik moet het toegeven, wel wat hard aankwam. Deze zelfde oplawaai was naar mijn gevoel bedoeld voor Va dertje Staat! En wat er dan verder In uw verslag staat te lezen, heeft mijn grote ver bazing opgewekt. Een psycholoog verklaart dat de jongeman .rneer dan intelligent is', terwijl twee psychia ters hem in een krankzinnigenge sticht willen stoppen. Ben ik nu gek of denk ik het rnaar! Of de één is niet voor zijn taak berekend of de twee anderen. Wanneer we dit nu le zen. geachte redactie, welke waarde moet een mens die even goed leest, nu wel hechten aan dergelijk rappor teren... Of, en dat kan natuurlijk ook, het Verslag is niet juist weer gegeven. Deze jongeman heeft zijn hele leven tussen een dranklucht moeten leven. Hij heeft aan de lijve ondervonden wat een .zatlap' kan doen; hij heeft met eigen ogen ge zien hoe zijn moeder en zusjes wer den geslagen. Kan dan zo'n jongen nog respect hebben voor zo'n man? Niet dat hij hem nu maar dood moest slaan, dat beweer ik niet. Dit was een ongelukkig» loop van omstandigheden. Maar nu, door toe doen van zijn vader en tevens door het niet tijdig ingrijpen in het verle den van de overheid, wordt deze Jon geman een moordenaar. De staat moest het nu als zijn plicht voelen dit gezin alle bijstand te verlenen, die maar mogelijk was en niet deze jongen uit dat gezin halen, wat mis schien juist een verkeerde uitwer king zal hebben. M. P. Pattlst Terneuzen Klaproosdag 1968 Binnenkort gaat de actie Klaproos dag weer van start, gelukkig! Ve len zullen erdoor geholpen worden. Persoonlijk vind ik het echter jam mer. dat 24 jaar na WO n in vele steden en dorpen, in ons welvarend Nederland nog wordt gecollecteerd in winterhulpbussen voorzien van een plakbandje, Het oorlogsklaverblad is soms nog goed te zien. Preek ik voor eigen parochie, wan neer ik hen, van wie deze bussen zijn, adviseer: geef ze aan de Israël- documentatiedienst te Veldhoven - Postbus 10. Deze kan ze dan weer omruilen te gen andere .spullen' uit de oorlog één klap, opruiming van attributen, die niet meer op straat behoren en vele Nederlandse verzamelaars zul len deze documentatiedienst willen helpen tegen omruiling van hun dou bletten. en Nederland bouwt op goed kope wijze mee aan de inrichting van een goed en verantwoord herinne ringsmuseum, zonder haat en zonder discriminatie Fr. van Ernst Dorpstraat 195 Veldhoven Overdekt zwembad in Nollebos Er ls heel wat van gedachten gewis seld over de plaats en de omgeving waar het overdekte zwembad zou moeten komen. Ik ben het volkomen eens met de gedachte van loods Van Es: het Nollebos erachter of liefst ernaast voor eventuele uitbreiding: dan kan het Nollebos blijven bestaan. Dat kan zo nodig met elk opkomend tij ververst worden door een pomp- installatie. Aan het overdekte zwem bad zou moeten verbonden zijn een reuma-inrichting, zoals men 'die in vele badplaatsen vindt en wel mee warmwaterbaden, stoombaden, mod derbaden enz. Voor deze mensen ook een overdekte- en verwarmde liggelegenheid, bestaande uit ver warmd zeewater en zand. Het zuiö- westerstrand is het meest geschikt om mensen te trekken uit de pro vincies Noord- en Zuid-Holland. La ten de heren doktoren eens overleg met elkaar plegen om deze inrich ting onder dokterstoezicht tot stand te brengen. Dus een warm, overdekt zwembad, annex reuma-inrichting. Dit is misschien ook nog iets voor de werkgroep om er over na te denken. H. J. Smits Naar aanleiding van de Invoering per 1 januari 1969 van de BTW (be lasting toegevoegde waarde) zoo on dergetekende toch nog het één en an- «ler willen opmerken. Er is langs en door alle kanalen zoals pers en pu- blieiteitsmedia's al heel wat gezegd en geschreven over deze materie. Alarmerende berichten over grote prijsverhogingen per 1 januari 1969, zoals men heeft kunnen vernemen uit de diverse advertenties in dag bladen zjjn volgens mijn mening en van vele anderen beslist ongegrond Ook werd en wordt in deze adver tenties gesuggereerd, om nog voor 1 januari 1969 over te gaan tot aan koop van bepaalde artikelen, daar bij invoering van de BTW de prij zen zouden stijgen met 12 procent. Doch ter geruststelling aan u als consument, deze misleidende mede delingen zijn ten enemale onjuist, daar de gemiddelde prijsstijging door invoering van deze BTW met meer zullen bedragen dan 2 tot 2.5 Erocent. Ook heeft de consumenten- ond een waarschuwing laten ho ren, z:ch niet te laten verleiden tot een zogenaamde kooppsychose, daar alles nog al mee zal vallen. Ook is reeds bekend dat bepaalde artikelen in prijs verlaagd zijn zoals in het laatste kwartaal van 3968 is geble ken, dit o m dat door NV Philips op spectaculaire wijze is geadverteerd met drastische prijsverlagingen van tv-toestellen. Ook staat verlaging te verwachten van bromfietsen, cosm'e- tica etc. Ook voor aankoop van een nieuwe auto behoeft men niet be vreesd te. zijn, dat deze duurder zul len worden. Daarnaast zijn er ook een aantal minder sportieve zaken, daar de Ned. consumentenbond al over aanwijzingen beschikt o m dat van bepaalde textielartikelen de prijzen voorshands zijn verhoogd. Hoe deze gang van zaken mogelijk is. is onbegrijpelijk daar bepaalde kledingszaken aan hun klanten een schrijven hebben gezonden, om goed te overwegen indien iren nu nog «ou kopen er een voordeel van plm 8 pet zou uitrollen. Daarnaast ma ken deze zaken bekend, dat men te vens bg contante betaling (8 da gen) nogmaals een korting krijgt toegemeten van 5 pet. Dus hieruit kan worden geconstateerd dat ook in deze groep wel enkele prijzen zou den kunnen dalen. Wel moeten wjj toegeven dat met de invoering van de BTW er heel wat voorlichtingen gegeven moeten worden, daar het geen simpele zaak betreft. Het mi nisterie van financiën, doet al het mogelijke de ondernemers wegwijs te maken met dit nieuwe stelsel. Ook wordt door de kamers van koop handel een reeks van bijeenkomsten gegeven aan hun leden, hoe met dit nieuwe stelsel gewerkt moet wor den. Daarnaast wordt ook nu voor lichting gegeven aan de consument via de diverse dagbladen en tv, doch door al deze mededelingen kan men door de bomen het bos niet meer zien. Het had een eenvoudiger zaak geweest een prijsbeschikking vast te stellen, maar van overheidswege achtte men dit niet noodzakelijk Men heeft toegezegd de prijsstijgin gen nauwlettend in het oog te hou den. Dit door een grote groep amb tenaren in te schakelen. Voor de overheid zal dit echter een moeilij ke taak zijn, daar men dan juist over een bijzonder grote groep controle ambtenaren moet beschikken De tijd zal het moeten leren. Als con sument kunnen wjj bjj een te grote verhoging van. bepaalde artikelen, ■zelf de nodige aandacht en controle uitoefenen. Als men bemerkt dat er een te grote verhoging in prijs Ls, kan men zich tot diverse Instanties wenden, die dan zeer zeker de no dige aandacht zullen besteden in hoe ver men al of niet in overtreding is. Tot slot prijzen gaan nergens en in géén geval met 12 pet omhoog, daar de hnidige OB (omzetbelasting) komt te vervallen. Daarnaast is er voor de AOW en AW"\V-trekkers een compensatie voorgesteld ran l.l pet, dit. percentage staat geheel los van de eventuele verhoging in verband met opvoering uitkering, H. G. de Rn Punt 39 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15