Uniek scheepvaartarchief in kelder HENRIËTTE ROLAND HOLST-PRIJS VOOR .STILLE WERKER' B. A. SIJES vraag uw winkelier van HOFNAR 100% tabak Volledige documentatie Een eeuw Nederlandse zeevaart rafgiftfïmrsirsr hinrm- en KERKNIEUWS ROLEX heetman Gomoelka roept communisten op tot eenheid Musici boycotten platenbedrijven Werken aan oorlogshistorie Onderscheiding voor studie over arbeidsinzet ca I Initio WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (ADVERTENTIE) i 10 stuks f.2r (Van onze correspondent) HEEMSKERK (GPD) Het bericht, dat de vorige week zon dag voor de Spaanse westkust het motortankschip .Spyros Le- mos' is vergaan, was voor de heer C. van Lieshout in Heems kerk aanleiding om in zijn gcheepvaartdocumentatie-verza- meling te duiken. Het resultaat van zijn zoeken was een uitvoe rige .doopceel' van het schip, compleet met foto. Hieruit bleek onder meer, dat de gezonken tanker de voormalige ,Pen- drecht' van de Rotterdamse re derij Ph. van Ommeren was, die in 1965 aan de Griekse rederij Marcosta werd verkocht. Dat alles was te vinden in de kel derkast van de heer Van Lieshout. In die uitpuilende bergplaats heeft hij de geschiedenis van ruim een eeuw vaderlandse zeevaart verza meld. Vrijwel alle schepen die sinds 1855 onder Nederlandse vlag de we reldzeeën hebben bevaren, hebben een plaatsje gekregen in dit ar chief. Want in dat jaar kwam ln Nederland het stoomtijdperk pas rop gang. verzameling van de heer Van Lieshout mag dan ook zonder meer uniek genoemd worden. Nergens in den lande bestaat een zo volledige voorraad documentatie. Dat is ove rigens wel begrijpelijk, want met name uit de eerste jaren van de stoomvaart is weinig bewaard geble ven. Het heeft de heer Van Lieshout dar, ook heel wat tijd en moeite gekost om het één en ander van die Jaren te achterhalen. ,Het Is een enorme klus geweest', aldus de enthousiaste verzamelaar. ,Ik heb alle oude Llo.vds registers doorgeworsteld, maar die gaan maar terug tot 1875. Voor die oudste pe riode heb ik her en der bij ver- tanielaars aangeklopt on op die manier heb ik nog aardig wat bij elkaar kunnen krijgen, maar com pleet is het natuurlijk niet'. Alkmaar Packet Merkwaardig genoeg heeft de heer Van Lieshout zelf nooit gevaren. Zijn liefde voor schepen bloeide op toen hij op 5-jarige leeftijd bij zijn tante in Velsen-Noord ging lo geren, die vlak bij de aanlegstei ger van de Alkmaar Packetlijnboot woonde. ,Ik vond het fascinerend om naar die schepen op het Noordzee kanaal te kijken. Later nam mijn vader me af en toe mee naar de sluizen van IJmuiden en daar was ik gewoon niet weg te branden. Toen ik eenmaal een beetje ouder was ging ik zelf vaak op een oude fiets zonder banden want het was ar moe in die jaren naar de sluizen. En daar ben ik eigenlijk aan mijn hobby begonnen. Ik begon de namen van de schepen te noteren, die aan- en afvoeren en ik hield bij hoelang de schepen wegbleven. Zo groeide mijn hobby steeds verder uit. archief van koopvaardijschepen ook de coasters, maar daar is hij en kele jaren geleden mee gestopt. I ,Dat werd me toch te bewerkelijk. In het begin van de jaren zestig voeren er zo'n achthonderd coasters onder Nederlandse vlag en dat is haast niet bij te houden. Die dingen verdwijnen zomaar zonder dat je er iets van hoort. Soms gaat een ka pitein voor zichzelf beginnen, een andere keer worden de zeewaar digheidspapieren ingetrokken, maar dat wordt bijna nooit bekend. Ik beperk me nu tot schepen boven 500 bruto registerton en tot de zee- BETING Fotograferen De foto's uit zijn archief heeft de heer Van Lieshout grotendeels zelf gemaakt. Regelmatig maakt hij op namen bij de sluizen of van schepen in het Noordzeekanaal. Ook fotogra feert hij wel schepen in de buiten haven van Hoogovens. De afdeling railvervoer van Hoogovens, waar hij het archief beheert, ligt tenslotte maar op een steenworp afstand van de haven. Daarnaast verzamelt hij de laatste tijd ook foto's van scheep vaartrederijen, die van hun schepen meestal fraaie foto's bezitten. ,Soms vragen de mensen wel e wat zie je nou toch in die schepen. Dat zijn toch alleen maar dooie stukken staal'. ,Maar voor mij leven ze. Ik houd bij wijze van spreken hun hele le vensloop bij. Dan zie je ze niet als dood staal. Wat anders is het met die enorme tankers, die ze nu in de vaart brengen. Dat zijn zulke kolossen, dat vind ik niet leuk meer. Het aardigste vind ik altijd nog de gewone vrachtvaarders. Die leven pas echt'. ADVERTENTIE Later begon ik alle Lloyds registers door te nemen en nu nog houd ik iedere dag Lloyds List bij, waarin alles vermeld wordt over alle zee schepen'. Duitsers De heer Van Lieshout besteedt vele uren aan zijn hobby: het bijhouden van zijn omvangrijke documentatieverzameling van Nederlandse zeeschepen. In de tweede wereldoorlog is de heer Van Lieshout een groot gedeel te van zijn verzameling kwijtgeraakt. De Duitsers vonden zijn scheepsar- chief bij een huiszoeking en waar schijnlijk konden zij al deze gege vens van schepen goed gebruiken als documentatie voor hun U-bootka piteins, die overal druk bezig wa ren om koopvaardijschepen naar de kelder te helpen. .Het is onvoor stelbaar hoeveel schepen er in de oorlog verloren zijn gegaan', zegt de heer Van Lieshout, die na de oorlog weer grotendeels opnieuw moest beginnen aan de opbouw van zijn archief. Tot voor kort bevatte zijn TEGELTAPIJT Los te Leggen De dood op de weg UTRECHT (ANP) De achtjarige Arien Joh. Koudijs uit Woudenberg is maandagavond voor de ouderlijke wo ning aan de Stationsweg in Woudenberg door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. Het jongetje rende op eens zonder uit te kijken de straat over. Hij werd na de botsing met de auto 35 meter weggeslingerd. IJSLAND DEVALUEERT REYKJAVIK (RTR) De centrale bank van IJsland heeft maandag be kend gemaakt dat de IJslandse kroon is gedevalueerd met 85,2 procent. De koers bedraagt nu 88 kronen per Ame rikaanse dollar. Volgens de centrale bank van IJsland is de maatregel noodzakelijk geworden wegens een vermindering van ae uitvoer met 45 procent sedert 1966. Schildersoveral ontplofte' NIJMEGEN (GPD) In een wo ning aan de Van der Duyn van Maasdam straat in Nijmegen is maandagmiddag grote schade ontstaan toen een schildersover al tijdens een wasbeurt .ont plofte'. De echtgenote van de schilder had het kledingsstuk in de wasmachi ne gestopt en het wasapparaat daarna ingesteld. Enkele ogenblik ken later volgde een explosie die zo hevig was. dat een muur in de woning scheurde, een ruit aan scherven ging en schade ontstond in het interieur. De brand die op de ontploffing volgde, moest door de brandweer worden geblust. Vermoed wordt, dat de overal doordrenkt ls geweest van tinner, dat wordt gebruikt voor het ver dunnen van verf. De restanten van de overal zijn door de brandweer meegenomen voor onderzoek. De schade aan de woning wordt geraamd op ongeveer 1500 gul den. De schilder was tegen dit soort ongevallen niet verzekerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen J. C. de Bie te Ederveen. Aangenomen naar Zweeloo (Drente) J. de Zwaan te Bellingwolde. Beroepen te Zwolle (voor het jeugd werk) J. Meester te Géndt. Beroepen te Nunspeet J. Koele te Nijkerk. Aan genomen naar Halle (Gld.), toezegging Ribbink te Eist. Bedankt voor Wels- rijp c.a. toezegging C. Schilder te Oos- ternljkerk. Bedankt voor Hijkersmllde c.a., toezegging J. L. Keijzer te Nieuw Vennep-Abbenes. Bedankt voor Does burg, toezegging Pleter Post te Nieuw- Stadskanaai. Bedankt voor Zierikzee toèz. W. Sirag te Rotterdam-Zuid. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Bodegraven en voor Wad- dinxveen, H. A. Starrenburg te Wolvega. Beroepen te Bovenhardinxveld, te Mo lenaarsgraaf-Brandwijk, te Creil-Espel, te Tzummarum en te Woudsen P. J. Rozendal, kandidaat te Groningen die verder geen beroepen in overweging kan nemen. Beroepen te Assen J. van Drie! te Leiderdorp. Aangenomen naar Zuid- wolde (Drente) E. Jansen te Goes. GEREF.KERKEN VRIJGEMAAKT) Beroepen te Sliedrecht: K. B. Holwerda te Zalk en Veecaten. Beroepen te Rot terdam-Zuid W. Triemstra te Vrouwen polder. Bedankt voor Capelle aan de IJssel J. Francke te Hoogeveen. Op de werf Boele Bolnes is dins dagmorgen een doksectie met daarin een catamaran (duhbeL rompschip) te water gelaten. Het ia bestemd voor onderzoekin gen op zee voor oliemaatschap pijen omdat het een grote stabili teit heeft. (ADVERTENTIE) CHB. GEREFORMEERDE KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum A Hoogerland te Werkendam. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Hoorn-Enkhulzen drs. mr. P. Estié, woonachtig te Krommenie, die dit beroep heeft aangenomen. ADVERTENTIE Het meesterstuk van Rolex, gedragen door vele grote persoonlijkheden over de hele wereld. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme- Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter door Oyster kast met Twinlock opwindknop. Duidelijke datumaanwijzing door ingenieuze Cyclops lens, ROLEX DATEJUST vanaf 580,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam WARSCHAU (AP) De Poolse leider Wladyslaw Gomelka heeft maandag op geroepen tot eenheid in de internationa le communistische beweging, die op het ogenblik door talrijke geschillen wordt verscheurd. In zijn o] gres |n openings van de P( ;srede op het vijfde con- "'oolse verenigde arbei- weging in een .moeilijke en complexe situatie' is gekomen, die slechts in een langdurig proces te boven kan worden gekomen. De Poolse leider richtte zich tot de 37 delegaties van buitenlandse communistische partijen met de woor den dat zijn partij een voorstander is te ruimen. Gomoelka. lange tijd voor stander van internationale eenheid, zei dat het probleem nu is om de .eenheid van actie' te bevorderen en voort te gaan met de belangrijkste taak van ,de strijd tegen het imperialisme'. Over de kritiek van vele communistische partij en op de invasie van Tsjecho-Slowakije zei Gomoelka dat .degenen, die de so cialistische landen aanvallen de positie van hun eigen partij verzwakken en van de gehele communistische bewe ging'. Hij wees in het bijzonder de westerse partijen, die voor het over grote deel de invasie hebben veroor deeld, er op dat zij niet kunnen ver langen dat de communistische partij en, die aan de macht zijn, hun poli tieke koers aanpassen aan de politiek, die de westerse partijen nastreven. UTRECHT (ANP) De algemene bond van kunstenaars heeft maandagavond mede namens de Nederlandse katholie ke bond van musici en artiesten en de christelijke bond van kunstenaars de Ne derlandse musici en vocalisten verzocht met ingang van vandaag geen begclei- I dingswerkzaamlieden in de lichte sec tor te verrichten voor de Nederlandse l gramniofoonplatenmaatschappijen. Zoals bekend stelden deze drie samen- werkende knnstenaarsbonden, aangeslo ten bij het NVV, NKV en het CNV, op 28 oktober een ultimatum aan de ze ventien platenmaatschappijen ip ons land, waarin gevraagd werd vóór 12 no vember onderhandelingen te openen 1 over een collectieve arbeidsovereen komst op basis van de voorstellen, die reeds in 1967 bij de betrokken werkge vers waren ingediend, doch in april van 'dit Jaar van de hand werden gewezen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) In het achterhuis van de tweede ver dieping van het oude pand aan de Herengracht vindt hij een rustige werkkamer waar hij zich aan belangrijke studies kan wij den: Benjamin Aaron Sijes, we tenschappelijk medewerker van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie. Op 21 november wordt do schijnwer per gericht op deze zulke belangrijke bi, per gericht op deze stille werker die zulke belangrijke bijdragen heeft ge leverd tot de geschiedschrijving Federatie oud-strijders wil een smetteloos nationaal monument DEN HAAG (ANP) De .Federatie Nederlandse Oud-strydcrs Organisaties' heeft minister-president De Jong in een brief gevraagd voorzieningen te treffen, waardoor een einde wordt gemaakt ,aan de voortdurende ontluisteringen van het nationaal monument'. Zij beschrijft dat het monument regelmatig wordt .beklad met beledigende inscripties, leuzen, na men en tekeningen, waaronder ban-the- bomb-lekens en een hakenkruis, beplakt met of fiches en behangen met rode stuk ken goed'. Ook werden er borden met leuzen tegen het monument geplaatst, lie ,soms wekenlang en ln sommige ge- 'allen zelfs maandenlang niet werden .erwyderd', aldus de federatie. vallen, dan waarvoor het monument werd opgericht. De federatie bepleit o a het aanbren gen van een afscheiding rondom het erde plateau, waaruit blijkt dat het betreden van de ruimte op de bovenste plateau's niet gewenst is en verder het .ophogen van de stenen banken langs de muur, waarop de uitgebreide tekst staat, zodanig schuin aflopend dat daarop niet ':an worden gezeten, gelegen of oud-strijders verzoeken de premier in overleg met het Amsterdamse ge meentebestuur voor 1 maart 1969 maat regelen te nemen, .zodat voor het vol gende seizoen enige waarborg gescha pen wordt voor het smetteloos blijven van ons nationaal monument'. de tweede wereldoorlog. Op die dag znl hij worden onderscheiden niet de Henriëtte Roland Holst-prijs 1968, met name voor zijn in 1966 ver schenen studie over de arbeidsinzet, een werk over de gedwongen ar beid van de Nederlanders in Duits land in de Jaren 1940-1945. het schrijven van het lijvige boek over de arbeidsinzet heeft 8 jaar gevergd. Geen 8 jaren onafgebroken werk, want de aandacht van de heer Sijes werd gevraagd voor tal van andere zaken, zoals bijvoorbeeld het 'leveren van documentatie op verzoek van de justitie, nodig voor opspo ring van of voor bewijsmateriaal te gen oorlogsmisdadigers. De heer Sijes stelde onder andere een rap port op over de jodenvervolging in verband met het proces tegen Eich- man en leverde materiaal voor de berechting van Rajakowitsch en was hij getuigedeskundige in de pro cessen tegen Harster, Zöpf en Slott- ke. Voor hem is de oorlog nooit eelit afgelopen geweest. Hij is er nog dagelijks mee bezig. ,A1 werkend ben je steeds verdrietig of jubelend be trokken bij wat er in die jaren is gebeurd. Het is mij onmogelijk om emotioneel afstand te nemen'. raden in Duitsland dat in opdracht van het instituut voor internationale sociale geschiedenis werd verricht. Dit contact heeft ertoe geleid dat hij tegen het eind van de oorlog nadat hij enige jaren als kantoorem- ploye bij een Amsterdamse machine fabriek had gewerkt door prof. N. W. Posthumus werd gepolst over een functie bij een op te richten rijks instituut voor oorlogsdocumentatie. ,Wij zijn ln mei 1945 begonnen naar het zoeken naar een onderkomen en toen kreeg ik als eerste opdracht iets op te schrijven over de februari staking. Ik heb dat met veel ge noegen gedaan omdat ik die staking van nabij had meegemaakt. In 1963 had ik het rapport -net bijlagen ge reed, maar wij hebben met de pu- blikatie ervan gewacht tot er meer Duitsland beschikbaar De meeste bevrediging, wetenschap pelijke bevrediging, heeft het onder zoek Sijes gehad van zijn boek over de razzia in Rotterdam. .Als uit gangspunt had ik slechts één vel letje papier, maar tenslotte beschik te ik over een massa materiaal dat methodisch tot verantwoorde ge schiedschrijving moest worden ver werkt. Het schrijven van zo'n boek is een zaak van geduld. Als ge schiedschrijver worat van je ver wacht dat je geen woord verkeerd zet. Dat werken gebeurd onder gro te psychologische druk, ik geloof niet dat iemand kan wennen aan de onmenselijkheden die in de oorlog zijn gebeurd. Daarom heb lk mis schien zoveel plezier gehad van het schrijven over de februaristaking. Eerste uur dertig Indisch recht en Indologie. ,Ik was een slecht student in die zin dat ik mijn studie niet heb af gemaakt. Aan de andere kant s'.a deerde ik graag, maar dan hield hel betrekking met de politieke ontwik keling. Ik ben politiek altijd zeer geëngageerd geweest'. In die jaren had hij een aandeel in het onder zoek naar de rol van de arbeiders om dat dit een groots gebeuren be trof dat ik opnieuw kon beleven in onder andere honderden interviews. Wat professor Presser daarentegen heeft gedaan, de geschiedschrijving over de Jodenvervolging, is een aan eenschakeling van ellende geweest die een onderzoeker diep aangrijpt'. Zigeuners (ADVERTENTIE) TEGELTAPIJT Oersterk, 100% nylon loopvlak De heer Sijes is thans bezig met de voorbereiding van 'n onderzoek naar wat tijdens de oorlogsjaren met de zigeuners in Nederland is gebeurd. Van de studie- die het rijksinsti tuut zich nog tot taak heeft ge steld eer het onderzoek over een jaar of v(jftien zal zijn afgerond, noemt de heer Sijes als belangrijkste Ifa- cetten de studie van dr. L. de Jong over het koninkrijk der Nederlanden tijdens de bezetting waarvan binnen- SS. Zelf is hij 60 jaar en hij zal dus niet meer meemaken dat het rijksinstituut de deuren sluit en de unieke documentatie overdraagt aan het rijksarchief. Ofschoon bij er de man niet naar is, (ADVERTENTIE) voor zijn plezier bezig L studie van de briefwisseling van prof. dr. A. Pannekoek, de sterre- kundlee die zich als socialist intens bezig hield met de problemen van de arbeidsbeweging. ,lk voel me sterk verwant met deze man en dat is dan ook de reden dat ik hieraan ben begonnen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13