aardgas voor warmte RECREATIEPARK VAN PROF. BAKEMA De Lommerbergen Nog twee op Veluwe en in Zeeland Carel Briels Gijsbrecht gaat niet door SANYO Herfst al dicht bit allernatste in holland brengt een buis de warmte bij u thuis DRIEDAAGSE VAN KNMI IN CIJFERS EEN TELEURSTELLING Vier jaar en tbr voor ontucht en poging tot moord Paus Paulus ontving Poolse kardinaal ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 9 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) AMERSFOORT (GPD) Op de Veluwe bouwt prol'. J. B. Ba- kema binnen afzienbare tijd twee grote recreatieparken waar honderden gezinnen een heerlijke vakantie kunnen door brengen. In de toekomst zullen er nog meer van zulke vakantie- een tra-nieuwe-stijl in ons land worden aangelegd. De naam van prof. Bakema staat er borg voor dat de plannen een eigentijds ca chet krijgenzijn opdrachtgever is de Rotterdamse zakenman P. H. Derksen. De gezamenlijke voornemens kan men trouwens geen sprong in 't duister noe men, want twee jaar geleden zijn de beide heren in de Limburgse gemeente Reuver al begonnen aan de verwezenlijking van hun idealen. Hun eerstgeborene, het recreatiecentrum de Lommer- bergen, is een daverend succes. Deze zomer was het tot de laat ste plaats bezet en wie er het komende kerstweekeinde nog door zou willen brengen klópt nu al aan de dichte deur: uitver kocht. Veertien dagen geleden is in Reuver voorlopig de kroon op het werk ge zet. Wie even ten zuiden van Venlo de grote weg verlaat en de weg naar het veer van Beesel inslaat ziet aande linkerhand de Lommerbergen. Als hij dan de moeite neemt de portiersloge te passeren, zal hij zichzelf terug vinden op het tientallen hectaren grote terrein. Hier heeft inderdaad het begrip .sociaal toerisme' ge stalte gekregen. Hier kan zelfs de meest verwende vakantieganger het hele jaar door temidden van een prachtig brok natuur vinden wat zijn hartje begeert. Hij kan er tot rust komen en vermaak vinden: hij kan er op een terrasje zitten of zwemmen. Het hele jaar door. In de Lommerbergen het eerste grote recreatiepark van de heer Derksen is dezer dagen een over dekt zwembad geopend. Het is niet zo'n doodgewoon stenen bouwwerk, waar je je 's zomers alleen maar ongelukkig in voelt en waar je 's win- lers ondanks de temperatuur van het water toch nog in het kille Holland bent. Het Lommerbergen- zwembad is een stukje Limburgse natuur-onder-nylon. Een ingenieuze llchtmetaalconstructie houdt een im mens nylondoek gespannen over een brok natuurschoon, temidden waar van een vijfentwintig-meter-bad is gelegen. Je kunt zwemmen hier en je daarna op laten drogen op het grasveld: je kunt onder de bomen je badjas uit trekken... de tent omspant het alle maal. De zijwanden zijn gemaakt van doorzichtig plastic, zodat men zich met een beetje verbeelding he lemaal in de vrije natuur waant Reusachtige gasbranders de capa citeit van één zo'n monster is vol doende voor de verwarming van een royaal woonhuis —zorgen voor een behaaglijke temperatuur. Uiteraard is ook het water verwarmd en ever natuurlijk wordt het voortduren- ververst Professor Bakema .natuurlij! heb ik m'n zwembroek dit weekeinde meegenomen' is een en al enthou siasme nu bij zijn eigen schepping voor het eerst in gebruik ziet. .Dit is een experiment met geweldige perspectieven', legt hij uit. .Stel "je voor, dat gemeentebesturen hetzelfde doen... ik zie het al voor me.... en dan zoals de" Meerpaal in Dronlen. Mei een grootbeeldtelevisiescherm, een podium en zo meer. Jongelui die m de natuur sport beoefenen, zwem men, televisie kijken of zo maar wal zitten. Een prachtig ontmoetings centrum". Zakenman Derksen heeft niet zul ke visioenen. Voor hem is het pro ject de Lommerbergen een stuk levenswerk, waarin nuchtere zake lijkheid en sociaal ideaal samen gaan. Hij is trots op wat hier in Reuver tot stand is gebracht en dat mag hij. Voor hem is dit zwembad met de hele entourage een hoogte punt in zijn carrière. Hij heeft zich een mensenleven lang bezig gehou den met de recreatieve mens. Hij schiep met zijn sporthuis Centrum een zaak met meer dan twintig filialen in het hele land. met een omzet van tientallen miljoenen gul dens en een klantenkring van ook al enkele miljoenen niet alleen de mogelijkheid een goed belegde boterham te verdienen, maar daar enboven een gelegenheid om zich te ontplooien. Toen, hij twee jaar eel eden de kans kreeg een juweel van een stuk terrein aan de Maas te kopen, zag hij ineens het beeld voor zich. Het beeld dat nu in prin cipe is voltooid- Dicht bij huis .De moderne mens is op z'n com fort gesteld. Hij streeft als hij Een huisje in het bos kampeert naar een caravan. Hij wi niet meer dagenlang langs de auto bahn jakkeren. Vliegreizen zijn voor al voor mensen met kinderen vaal te duur. Bovendien komt er een steed: grotere groep, die eenmaal per jaa een verre reis maakt en daarnaas nog enkele malen een lang weekein de eruit wil in eigen land. Trouwens het streven naar het tweede hui. neemt een steeds duidelijker vorn •tan. De oplossing: je zou dicht bi bins een comfortabele vakantie mo gelijk moeten maken' Dat is d- redenering geweest van de hee. Derksen, Hij had het geluk dat hij prof. Bakema durfde vragen, zich in te spannen voor de verwezenlijking van deze gedurfde gedachte. ,Als een padvinder zijn we in het I terrein gedoken. Ik heb het prin- cipe gehuldigd van een centrumpje, waar de bungalowtjes als het warei omheen gegroepeerd moeten wor den. Naarmate je verder van het; centrumpje verwijderd raakt moet; de natuur meer de overhand krijgen.; De gebouwtjes zouden worden op- feslokt door de natuur. Dat kan oor de plaatsing en door de bouw. Ik heb veel hout gebruikt en ruw be ton Natuur in de natuur' Ziedaar het bouwschema van de man. die het Nederlands paviljoen op de Expo Brussel bouwde, die ook in Osaka Nederland z'n gezicht geeft, die steden bouwde in het buitenland en die het geruchtmaken de Pampus-plan voor Amsterdam ontwierp. huis doortrekt) en televisie.... niet kleine sukkelapparaatjes, maar forse grootbeeldtoestell en i>e I.omiiicrbergen is in principe klaar. Wat er nu nog komt is uit breiding. Binnen niet al te lange tijd vïjk op de Veluwe (met een gewei- lig stuk natuur in de directe omge ving) en bij de Grevelingen in Zee kind. ,Ik zal daar nog meer hout gebruiken, denk ik', aldus prof. Ba kema. .de huisjes zouden daar ei genlijk op palen gebouwd moeten worden, half over de kreken heen. Net als steigers... ik zie het al voor Driehonderd Straks zullen in de Lommerbergen rond de driehonderd bungalows staan. Keurige huisjes zijn het. van drempel tot nok ontsproten aan het brein van prof. Bakema. Er is een gerieflijke keuken niet warm en koud stromend water en een roest vrij stalen aanrecht; er is een dou che en een eigen toilet; er is een eethoek en een zithoek met gezel lige verlichting er er zijn twee slaap kamertjes met op een zoldertje nog eens ruimte voor twee extra gas ten. Toppunt van comfort: alle bun galows hebben centrale verwarming, een verschuifbare glazen wand naar het terras (waardoor de natuur zich als het ware naar binnen in het AMSTERDAM (ANP) Do directeur ian theater Carré, de heer K. Wun- nink. deelt mee dat ,lict goede initia tief van Carel Briels om gedurende de kersttijd opvoeringen van de Gijsbregbt v»n Aenistel onder zyn regie te doen plaatsvinden iu de Wcsterkerk te Am sterdam, onuitvoerbaar blijkt te zijn. Mede loor de korte tjjd van voorberei ding was bet niet. mogelijk het gehele Carniitiekapitnn! bijeen te krijgen', aldus de heer Wunnink.' (ADVERTENT! IC cassette recorder wordt verrast door Sanyo! De cassette-recorder M 48 M geeft de meest zuivere weergave en heeft het fraaiste uiterlijk. Simpele bediening: Cassette-naar-keuze er in - klaar! U kunt nu zelf op eenvoudige wijze gesprekken of muziek vastleggen, maar ook waar en wanneer U wilt kant-en-klaar gekochte cassettes met Uw favoriete muziek afspelen. Uw radiohandelaar toont U graag alle interessante moge lijkheden en de vele Sanyo modellen. Prijs slechts f 198.- inkl. tas^ Met échte garantie en wereldwijde Importeur: N.V. Connector - Prinsengracht 634 - Amsterdam tel. 235831 FIRMA MEYERS - KANAALSTRAAT 62 - OOST-SOUBURG W. A. Wagener overleden I ROTTERDAM (GPD) Donderdag-1 I morgen is de schrijver, criticus on jour nalist W. A. Wagener na een kort ziek bed in de ouderdom van 67 jaar ïn het ziekenhuis Beiyjweg overleden. I Tot zijn pensionering, nu twee jaar ge-, leden, was de heer Wagener gedurende S bijna 43 jaar, laatstelijk als kunstcriti- cus, verbonden aan het Rotterdamsch Nieuwsblad. Als zodanig heeft hij het culturele leven van Rotterdam tiental-; I len jaren critisch begeleid. Hij nam daarnaast in verschillende functies ac- Lief aan, dat kunstleven deel: als be- I stuurslid van de Kunststichting, be- stuurslid van de. Kring van Auteurs, lid van de commissie van advies voor de gemeentelijke kunstgebouwen, van het bestuur van de werkgroep dans kunst le Rotterdam, maar ook als cre atief kunstenaar. Hij was de bezieler van het na-oorlogse avant-gardeto- neel. schrijver van toneelstukken, dich ter en auteur van romans. Voor dat werk werd hij vele malen onderschei den: hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau, en onder andere wegens i zijn grote kennis van het ballet be- i giftigd met de Pierre Baylé-prijs van de Rotterdamse Kunststichting. Labour derde in New Forest LONDEN (AFP) Bij een tussentijd se verkiezing in het distriet New Fo rest iu liet Engelse graafschap Hamp shire hebben de conservatieven donder dag hun zetel behouden. In vergelijking met de verkiezingen in 1966 steeg het stemmental van de con servatieven een weinig. Dc liberalen kwamen nu op de tweede plaats (in 1966 eindigde zij als laatste i .terwijl Labour ditmaal derde werd. met een stemmenaantal dat slechts 40 procent bedroeg van hetgeen in 1966 op haar werd uitgebracht toen zij op de twee de plaats-eindigde. Het hangt nog van het gedrag van november af maar tot heden heeft deze herfst al het beschik bare regenwater mee om een bij zonder natte herfst te worden. In hot noorden en westen van ons land zijn al plaatsen die over september, oktober en de eerste week van november al op 330 tot 330 mm regen staan, normaal valt er in de drie herfstmaanden 210 mm in het zuidoosten tot 240 min in het noordwesten. Een re cord natte herfst m deze eeuw was die van 1944 toen aan de rand van de Wieringermeer 505 mm regen viel gevolgd door Benne- hrock met 462 mm. Toen was vooral november bij zonder nat met 241 mm in Amers foort gemeten. Bekijken wij de 200 jaar lange reeks van regen- cijfers te Hoofddorp gemeten, dan zien wij ook dat daar slechts vier maal het herfstregeneijfer bo ven de 400 mm kwam. Een natte periode van enige betekenis en ook deze herfst zal plaatselijk in ons land bij de allernatste beho ren. Oktober geeft normaal 70 a 75 mm maar behalve in het zuiden kwamen de meeste delen van ons land flink boven i!lt cijfer zoals uit de volgende cijfers blijkt: Kapelle 98. Renesse 96. St-Maar- tensdijk 81, Axel 75, Middelburg 73, Sas van Gent 72, Oostburg 66, Aagtckerke en Wolfaartsdijk 65. Vlissingen 64, Borselle, Wcstka- pclle 61, Kats 60 mm. Nederlandse jongen disc-jockey voor Amerikaans station i Van onze rtv-rcdactie t HAARLEM .Now WCBF proves that even a Dutch boy can he a WCRF all American', zal binnenkort over een vim de grote Amerikaanse hit-stations Springfield-WCRF te horen zijn. Wat is het gevul: Ren Groot, ecu 20-jarige Haarlemse jongen, las een maand gele-; den in het bekende vakblad .Billboard' een advertentie, waarin Springfield- WCRF bekendmaakte een disc-jockey te zoeken voor hun hot-hundrea (een hot-hundred is de toplijst van een uit sluitend pop-muziek brengend station).! .Nou', vertelt Ren Groot, ,daar schreef' ik een brief op, waarin ik zei dat ik een platenprogramma wilde opnemen in Nederland dat alle top-popplaten van West-Europa zou bevatten. Met de brief; stuurde ik een bandje van mijn stem en een foto'. En Ren Groot ontving een brief terug, waarin hem een één-uur programma op iedere zondagmiddag om drie uur werd aangeboden. Een groot bestanddeel van de hits die op Rens band je zullen staan is van Nederlandse make lij. I Kritiek Thomassen op gs Zuid-Holland No" geen beslissing over aanleg van Rijnpoorthaven ROTTERDAM (ANP) In de kinder dag verschenen beleidsnota over liet ha venbedrijf heeft Rotterdams burgemees ter Thomassen kritiek geleverd op ge deputeerde staten van Zuid-Holland die: nog steeds'geen beslissing hebben ge nomen over het plan van Rotterdam om tussen Maassluis en Hoek van Holland een nieuwe haven te graven. Burgemeester Thomassen meent dat door het uitblijven van deze beslissing, van een slagvaardig havenbedrijf geen sprake kan zijn. De aanleg van het ha-! vencomplex tussen Maassluis en Hoek van Holland .de Rijnpoorthaven' ge doogt om verschillende redenen geen verder uitstel. De beheerder van de Rot terdamse havenportefeuille wijst er in zijn beleidsnota o m op dat de huidige ligplaats van de Harwichtboten te Hoek van Holland met het oog op de veilig-j heid van het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg niet meer kan wor den gehandhaafd. Rijkswaterstaat dringt dan ook volgens de heer Thomassen met klem aan op een spoedige verplaatsing van de Har-, wlchdienst naar Rijnpoort. Door de aanleg van Rijnpoort zal Rot terdam de beschikking krijgen over eenl i haven welke ook voor grote co/itainer-j j schepen bereikbaar zal zijn. Kort geding over numerus fixus LEIDEN (GPD) Over enige tijd zal \oor de Haagse rechtbank een kort geding dienen dat de Nederlandse Stu dentenraad lieden besloten heeft aan hangig le maken tegen het bestuur van de medische faculteit van de rijksuni versiteit te Leiden. De NSR eist hierin dat de numerus fixus, die de medische faculteit toepast, onrechtmatig is en dus moet worden ingetroken. 'De NSR had de faculteit telegrafisch, verzocht voor 6 november de maatre gel in te trekken. De decaan van de medische faculteit lieeft woensdag ech-1 ter in een brief laten weten dat het i 'faculteitsbestuur geen aanleiding zagi om het standpunt Le wijzigen. Het be- stuur van de. NSR nam daarop woens dagavond het besluit de universiteit langs gerechtelijke weg te dwingen aan het verlangen van de studenten tege- j moet te komen. In een kort geding zal de NSR zich ba- j seren op het, feit dat een numerus fixus! op het propedeutisch examen onrecht-1 matig is omdat dit examen uitsluitend •s bedoeld om te testen of een student over voldoende capaciteiten beschikt om1 de medische studie te volgen. Men zou in tenminste tien gevallen van eerste-: jaarsstudenten kunnen aantonen dat de ze het slachtoffer van do maatregel, van dc faculteit zijn geworden. PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE .Kretenverwachting' favoriet Voor praktijk vrijwel niet bruikbaar Een maand lang hebben wij de drie daagse weersverwachting van het KNMI getoetst aan de werkelijkheid Het Is zeker geoorloofd dit van meet; af aan wat kritisch te bekijken daarj het KNMI al een kleine Iwee jaarj had jiroef-gestoomd met deze ver-i wachting en bij de introductie een trefkans van ongeveer 85 pet stelde. De praktijk na een maand heeft ons geleerd dal de driedaagse verwach ting in cijfers (meest percentages) een misgreep is. Wanneer de maand rijk was geweest aan grillige weersveranderingen had men kunnen aanvoeren juist deze eerste maand pech te hebben gehad. I maar dit was niet het geval Er de den zich juist opvallend weinig in-: grijpende veranderingen voor T emperatuur Het. blijkt, en wij bepalen ons eerst| even bij de cijferverwachting zoals die "s avonds voor het telefonische; weerbericht wordt gegeven en ook aan de dagbladen wordt verstrekt, dat de temperatuurvenvachting op een 80 a 85 pet is gekomen maar de verwachtingen van de zonne-uren percentages en de kansen op een heel of half droog etmaal haalden! met moeite de 50 pet hetgeen over-; eenkomt met een gok De heer J. C Bijvoet van het KNMI stelde ook! dat wanneer men een droog etmaal verwacht met een kans van 50 pet dit betekent dat men het niet weet.. Wij kwamen op juist de helft vpn' het aantal uitgekomen zonpercenta-j ges. Bezwaar maken wij tegen een te ruime opgave als minder dan 40 pet want dit betekent dat wanneer de halve zonnig is. de verwach ting vrijwel even goed -is uitge komen dan wanneer men de zon niet; heeft gezien. Ook de verwachte re genpercentages zijn voor de prak tijk vrijwel niet bruikbaar daar men! in de eerste plaats niet weet of die' regen 's nachts of overdag zal ko men en ook niet of deze kans in het westen, noorden of zuiden groter is dan in het oosten. Een gemis is hierbij een windverwachting want het komt bij een westcirculatie in de herfst en winter soms voor dat het vele dagen stormachtig -.s, maar de ze verwachting ontbreekt. genoemd, nog het beste in de praktijk voldoet. Het zou ook voor het KNMI interessant zijn te weten hoeveel mensen of bedrijven dé moeite doen dagelijks de cijferverwachting op te tekenen, doet men dit niet dan heeft het geen waarde. Dan vrezen wij. mede gezien de resultaten, dat die er bijzonder weinig zullen zijn. Ons, eerste oordeel is: kretenverwachting: favoriet, waar ook het publiek ietsj aan heeft: cijferverwachting meen gok, dan moedig en in de praktijk: vrjjwel onbruikbaar. Dat neemt niet weg dat wij de ko mende wintermaanden opnieuw de prognoses aan de praktijk zullen' toetsen maar wij vrezen dan nog; een ergere verwarring, zeker bij si-: tnaties, waarbij het ene deel van Ne derland in de vorst en het andere in de dooi ligt. (KNMI) toe en hij wijst cr op dat de verwachting een gemiddelde voor het hele land inhoudt. Met de cijferver wachting moet je echt iets doen. Voor het enkel luisterende publiek zal het moeilijk zijn te onthouden wat er in percentages ons is gezegd. Het KNMI houdt zich aanbevolen voor op- en aanmerkingen betreffen-! de deze driedaagse verwachting. MAN MET RU1LHART IN HOUSTON OVERLEDEN HOUSTON (RTR) De 42-jarige Le- roy C'umbie die zondag in Houston het hart van een ander had gekregen, is donderdagavond overleden, nadat zijn lever en nieren niet meer werkten. VOORTAANPANKLARE CONSUMPTIEPRIJS' VOOR GEVOGELTE UTRECHT (ANP) A anaf 12 okto ber weet de consument precies hoeveel geslacht gevogelte hij voor zijn geld krijgt. 0)> die datum treedt namelijk de .verordening aanduiding consumen tenprijs geslacht gevogelte' van het pro- duktsehap voor pluimvee en eieren in werking. Deze verordening bepaalt, dat alle ge slacht gevogelte^ hetzij geheel, hetzij in delen, per gewicht moet worden aan- feboden met dien verstande, dat daar- ij de prijs wordt aangegeven voor 100. 250, 500 of 1000 gram van het panklaar gewicht. Dit gelat ook voor de eetbare organen De prijsaanduidingsvoorschrif ten zijn alleen van kracht Dij openbaar aanbod aan de uiteindelijke verbruikers, in de winkel dus. of voor gevogelte dat per advertentie wordt aangeboden. De "erordening moet een eind maken aan toch nog bepaalde niet eetbare delen van verwijderd moesten worden. In an dere aanbiedingen werd gesproken over een .tweepersoons-kuiken" of een ,drie- persoons poularde' voor een bepaald be drag. Op die manier kon de consument nergens uit afleiden hoeveel pluimvee vlees (met been) hij voor de gevraagde prijs ltreeg en daardoor kon zowel de eerlijkheid in de handel als het bel van de consument worden geschaad. tADVERTENTIE 'n ring met granaat en turkooisstenen.. Duidelijk is ons gebleken dat de ge wone opgave als .voorlopig zacht met af en toe regen, later iets kouder' door De Bilt kretenverwachtirtg GRONINGEN (ANP) —De rechtbank te Groningen heeft donderdagmorgen de 34-jarige Groninger fabrieksarbeider II. P. veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. IrmtPT! wegens ontucht met een minderjarig 1 NlUI LLC. 11 en poging tot moord. VATICAANSTAD (RTR) Paus Pau- iis heeft donderdag de Poolse kardinaal Wyszynski ontvangen, die gisteren ïn Rome aankwam nadat het hem door zijn regering opgelegde reisverbod wa opgeheven. Het laatste bezoek van Wy szynski aan het Vaticaan dateert van 1965. Men verwacht dat de paus en de kardinaal naar wegen zullen zoeken om de gespannen verhouding tussen kerk en slaat Polen te verzachten Veertien dagen geleden had de officier van justitie de maximum straf, name lijk twaalf jaar en ter beschikking stelling gevorderd op beschuldiging van poging tot moord en ontucht. In maart van dit jaar had P. zijn zesjarig nichtje meegenomen naar zijn woning en daa, j ontucht met het kind gepleegd. Dez> daad herhaalde hij in de .Appelbergen' waarna P. het kind door wurging on het leven trachtte te brengen. Na zijn Idaad had de man zijn nichtje in de .Appèlbergen' achtergelaten, waar he kina later werd gevonden door een land- houwer. Na van zijn familie gehoord u hebben, dat het kind toch nog leefde. was P. gevlucht, doch hij kon na enkele i dagen worden gearresteerd. Tijdens dc behandeling van de zaak had de raads man aangevoerd, dat P. volgens de psy chiater in belangrijke mate verminderd, toerekeningsvatbaar was. Bij het opleg gen van de straf werd met dit psychi atrisch rapport rekening gehouden. i een bijzonder exklusief voorbeeld van v.d.Ree-kwaliteit,is deze dames- ring met granaat en turkooisstenen, f 235,- v.d. Ree toont U een xollektie die duidelijk anders is. rER-NEL'ZEN - Nieuw s:.*at I. lel. 22S4. VLISSINGEN BeUamypark X. iel 23SA MIDDELBURG Mar!-. 29. teL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9