HET BEJAARDENTEHUIS MEVR. T. GAARLANDT: VOORZIENINGEN VOOR BEJAARDEN .OUDERWIJS' VAN EN VOOR HAAR HEERLIJKHEDEN VOOR DE HERFST POGGENPOHL KEUKENS Zaterdag 9 november 1968 zaterdagnummer De bejaarden van nu zijn niet meer de bejaar den van vroegerVroeger was men oud. Nu be jaard. Dat is een groot verschil. We hebben nu bejaardencentra, vroeger waren het oude man nen- en oude vrouwenhuizen. Er wordt gespro ken over een bejaardenprobleem Jawel. Het aantal bejaarden neemt toe. De mens wordt ouder. En met de ouderdom komen dc kwaaltjes. Dan is er hulp nodig. Daarom i.s er bejaarden zorg. Eerst aan huisunrme maaltijden, de rij dende bibliotheek en dcrgelijlce. Daarna zal men veelal zijn aangewezen op een bejaardentehuis. Waar men dag en nacht op hulp kan rekenen; waar de zorg voor het huishouden wegvalt. Me vrouw T. Gaarlandt, landelijk consulente voor hel bejaardenwerk van de UW vertelt over het werk dat de UW voor de zelfstandige bejaar den doel. en het andere verhaal vertelt iets over .het bejaardentehuis'. Twintig procent van het totaal aantal bejaarden heeft nu voorzieningen nodig waardoor zij zelfstandig kunnen blijven wonen. De overigen kunnen voorlopig zelfstandig blijven wonen, zonder hulp van buiten, mits zij weten dat ze, indien nodig, hulp kunnen krijgen en dat ze ook weten waar ie die hulp kunnen krijgen.' Aldus mevrouw T. Gaarlandt, landelijk consulente voor het bejaardenwerk van de UVV, de stichting landelijke unie van vrouwelijke vrijwilligers. Zij zegt: ,De UVV is een doe-organisatie'. Zi| wil het welzijn der gemeenschap bevorderen door daadwerkelijke hulpverlening. En daar om sloten ruim 9000 vrouwen zich aan bij deze UW.- zij werden medewerkster; geen lid, nee: medewerkster 7ij dóen iets voor kinderen en voor hun zieke, gehandicapte of bejaarde medemens. Wat die bejaarden betreft, mevrouw Gaar landt staat achter het idee dat een bejaarde beter in eigen omgeving, tussen de eigen, vertrouwde meubeltjes kan blijven. Met een beetje hulp van buitenaf kan dat best. En bovendien: ,Een enquête in Amsterdam heeft getoond dat er nog schrikbarend veel be jaarde mensen ergens drie hoog achter zitten die dat bejaardentehuis eigenlijk wél nodig hebben.' ifenzestig hij krijgt - Voor de :en breekt er een prettige tijd aan waarir dat al z Wat gebeurt er als iemand wordt Hij gaat met pensioen, hij kriji AOW, hii neeft zijn plicht gedaan. Vooi alles kan gebeuren dat al zo lang moest ge beuren Er is tijd voor de kinderen, er is fijd voor de kleinkinderen, tijd voor de auto, de tuin of een andere hobby. Voor de ander betekent het alleen maar rust, rust en nog eens rust. Maar voor. iedereen geldt dat men aan .straks' wordt herinnerd. Straks als men echt ,oud' wordt, straks als men misschien alleen zal staan. En daarom laten veel mensen zich inschrijven voor een bejaardentehuis. Omdat ze bang zijn dat ze anders niet geholpen worden als de nood aan de man komt. En dat terwijl men tegenwoordig pas op sociale of medische indicatie in een bejaardentehuis kan komen. ,De bejaarde heeft over het algemeen angst voor eenzaamheid, afhankelijkheid, financiën en voor dementie', aldus mevrouw Gaarlandt .Eenzaam zijn vooral die mensen die zich niet gemakkelijk geven of die zich in gezel schap niet kunnen aanpassen. Maar dat geldt net zo goed voor jonge mensen.' Medewerksters van de UVV gaan daarom op visite, zowel bij zelfstandig wonenden als bij bewoners van een bejaardentehuis, waar mer. net zo goed eenzaam kan zijn, ontstellend eenzaam. ,Er kwam niemand' heet een van de folders van de UW, een folder met raadgevingen voor bezoeksters. .Afhankelijkheid, vooral van kinderen of fa milie is een ander probleem. Financiële af hankelijkheid speelt ook een rol mee. Veel bejaarden weten niet dal ze misschien een beroep op de bijstandwet kunnen doen De oudere generatie vindt het vaak een schande, ze beseffen niet dat het tegenwoordig een récht is.' ,En dan dementie De angst dat ze een beet|e kierewiet worden, dat is vaak een aanleiding of reden om zich bij een bejaardéntehuis te melden. Terwijl het nog niet nodig is.' In plaatsen waar de UVV actief is zijn er bejaardensociëteiten; ideaal is een door lopende sociëteit aan een dienstencentrum Een punt waar men alti|d terecht kan, voor een bad, voor de was, voor de pedicure, voor de kapper, voor warme maaltijden, voor ontspanning en vooral voor contact met an deren. UVV-sters leggen bezoekjes af, men organi seert uitstapjes gymnastieklessen, lezingen enzovoort Die lezingen 'kunnen gaan over buitenlandse reizen, maar ook over de vei ligheid in huis, veilig verkeer, verantwoorde voeding, sociale wetten enzovoort. Derge lijke .voorzieningen' worden ook door andere organisaties gedaan, maar de UW was meestal initiatiefneemster. Er is nog meer: tafeltje-dek-je bijvoorbeeld Drie maal in de week rijden in vijftig afde lingen auto's met warme maaltijden rond, dat scheelt de bejaarde veel boodschappen doen, en veel vermoeiend koken, of.... het zet iemand tot eten van een goede voedzame warme hap aan. Er worden zangkoren door bejaarden ge vormd, er worden culturele middagen of avonden belegd, speciaal voor de oudere generatie zijn er cursussen van een week op diverse volkshogescholen, er 'worden va kantieweken georganiseerd, toneel- en/of ca baretclub en men bemiddelt bij huishoude lijke hulp voor alleenstaande bejaarden. Het is heel wat, en daarom is het zo jammer dat veel bejaarden van de helft van deze voor zieningen met op de hoogte zijn. Na het tafeltje-dek-je systeem zi|n er nu ook open eettafels. In enkele dienstencentra en sociëteiten is men er al mee begonnen. Hier bij het eren in niet te grote groepen is de eerste de beste mo gelijkheid voor contact met anderen. Mevrouw Gaarlandt, die jarenlang provin ciaal vertegenwoordigsler voor Zeeland is geweest, tijdens haar Goese periode, is blij met deze vorm van bejaardenhulp- Ze vindt de .restaurants' ideaal: ,De mensen moeten zich netjes aankleden, ze zien weer eens iemand anders en ze komen er eens uit'. Er worden speciaal voor bejaarden mode shows gehouden en men probeert op het ogenblik de Nederlandse confectiebedrijven warm te maken voor aangepaste kleding: in plaats van die lastige ritsen op de rug, een doorknoopsluiting aan de voorkant, meer capes voor gehandicapten enzovoort. En dan is er een handwerkkoffer die zal rondreizen. In die koffer zitten voorbeelden van niet te moeilijke handwerken die toch een leuk resultaat opleveren. Al deze zaken, die veel aandacht en tijd van de vrijwilligsters vragen zijn eige niet voldoende, althans, men kan de bejaar- genliik n ■PIHpi den nog niet overal dit scala van voorzie ningen aanbieden: in Nederland is deze hulp nog niet voldoende van de grond, aldus me vrouw Gaarlandt. Eén van de belangrijkste dingen is volgens haar dat ieder mens net gevoel moei hebben nog ergens nodig te zi|n; de bejaarden moe ten er zelf in betrokken worden. Of zoals een bejaarde dame opmerkte: be jaarden kunnen óók UW-ster zijn: eens bij een ander op visite gaan, elkaar helpen. Juist door alle hulp bi| de maaltijden, bij de huishouding, kunnen wij de tijd daarvoor vinden'. Het leven in een bejaardentehuis vergt wel wat van het aanpassings vermogen van de bejaarden. Ze moeten vaak afstand doen van hun dierbare meubeltjes, van hun eigen' straat, hun omgeving. Ze raken hun buren kwijt, want och, in het begin komen ze nog weieens langs; maar later hebben zij steeds meer tijd en aandacht nodig voor hun eigen problemen en probleempjes, en dan .vergeten' ze hun be zoekjes aan buurvrouw en buurman wel eens. Toch zijn ze nodig, die bejaardentehuizen. Wat is een bejaardentehuis We ztjn een kijkje gaan nemen in het grootste bejaardentehuis van Zeeland, ,De Blaauwe Hoeve' te Hulst, dat maandag door prinses Margriet werd geopend. Vlak langs de weg is een hertenkamp. De herten hebben overigens gezel schap gekregen van een paar geiten en bokken en van een paar schapen Hier ontmoet de jeugd van Hulst, die met een dikke boterham naar het kamp komt, de bewoners van het bejaardentehuis. Het tehuis dat bestaat uit een paar flats (ruime kamer, slaapkamer, bad kamer, keukentje, hal en overal veel kastruimte), een groot aantal kamers in het pensiontehuis, een ziekenboeg voor de zieken uit het tehuis en apart van het eigenlijke bejaardentehuis een verpleegafdeling en een afdeling voor de demente bejaarden. Voorzitter en pastoor-deken A. Koopmans ging er vanuit dat: Alles wat het levensgeluk van de bejaarden kan bevorderen er moet zijn en alles wat dal in de weg staat moet de deur uit'. En daarom heeft ,De Blaauwe Hoeve' een park, een tuin met vijver én fontein. En daarom is er een winkeltje waar men de gewone dagelijkse boodschapjes kan doen, en een kapsalon waar de dames één keer per maand gratis kunnen komen voor een .knippen- wassen-watergolven' en waar de heren twee keer in de week gratis ge schoren kunnen worden. Er is een pédicure die de voeten van de bejaarden eens per maand onder handen neemt ook dót hoort bij de gewone service van het huis. Er zijn hobbyzalen, met onder andere biljarttafels, er is een volière, er is een hana- werkzaal van het welfarewerk Als een bejaarde eenmaal heeft besloten eigen huis en haard op te geven voor een bejaardentehuis, meestal omdat men niet meer tegen het huishouden op kan, of omdat men veiligheid wil. De nadelen van een bejaardentehuis volgens enkele bewoners: heimwee, gemis van oude connecties en kennissen en tussen ,oude mensen te moeten leven' Die heimwee zal de een noodzaken terug naar de oude omgeving te gaan, maar meestal lost zich dat na enkele maanden of soms jaren vanzelf op. Voor iemand die zich openstelt voor nieuwe contacten is ook het tweede punt niet van groof belang. Erger is het voor die grote groep van uiterst kritische bejaarden die andere beiaarden vaak ,te oud' vinden, en niet mee willen doen met het welfare- werk, met de kaartavondjes. met de diverse verenigingen Met de opmerking ,lk ben geen verenigingsmens' snijden zij de weg naar contact en naar een prettiger leven in het Huis voor zichzelf af, da' geldt zeker voor de alleenstaanden, ,We moeten de stad hier naar toe halen', zegt de directeur van de Blaauwe Hoeve', en dus kan men in de bar een biertje drinken en eet men in de zogenaamde .kleine restaurants'. Aanvankelijk dacht men de maaltijden op de kamers te bezorgen, maar dit systeem (kleine groepjes) is zo in de smaak gevallen bij de bewoners, dat claar wel geen verandering meer in zal mmens grote zaal.... Daar is i eventuele individu misschien gevallen bij komen. In diverse bejaardentehuizen eet men in ee net weer alle intimiteit verloren en gaat weer teveel in de massa op Bejaardentehuizen zijn nodig. Deken Koopmans zegt dat er ontstellend weinig naastenliefde is van de kinderen ten opzichte van de ouders. Daarom raadt hij ook niemand aan in te gaan wonen bij kinderen Beter is een bejaardentehuis waar men de kinderen kan ontvangen en vanwaar men eens af en toe ergens kan gaan logeren; dan zijn de verhoudingen veel beter Een bejaardentehuis betekent het eindpunt. De bewoners komen vaak in contact met de dood, met een uitvaart, met een begrafenis. Deken Koopmans zegt ervan: ,De bejaarden Zijn vrij vertrouwd met de dood, voor hen is het niet meer iets schrikwekkends. Bovendien merkt men zo weinig van een sterfgeval in huis'. In ieder geval is het bejaardentehuis nog een tehuis. Hef heeft een plaatsje dat helemaal van de bejaarde zelf is, hel biedt hem zekerheid en veiligheid. En als men ziek wordt, gaat men naar de zieken boeg, de verbinding tussen huis en verpleegafdeling. Daar worden de chro nisch zieken van het huis verpleegd. In eigen huis In vertrouwde omgeving. ,De Blaauwe Hoeve' is het eerste bejaardentehuis in Zeeland die deze unieke regeling kent. Een bejaardencentrum dat in de eerste plaats een tehuis is BOEKBESPREKING Sinds kort is er ook een blad voor bejaar den: ofwel een veertiendaagse uitgave voor de oudere generaties, zoals het opschrift boven de naam .Ouderwijs' zegt. Harriet Freezer, hoofdredactrice van het blad heeft mensen als Annie M. G. Schmidt, Hedy d'Ancona, Clare Lennart, Wim lbo, A. Koolhaas, Teun de Vries voor haar blad ingeschakeld. In de stichting Ouderwijs is ook de UVV vertegenwoordigd. Het blad onderscheidt zich van andere door de spe cifieke informatie voor bejaarden, zoals pensioenvoorbereiding, inkomstenvraag stukken, tijdbestedingsmogelijkheden en dergelijke. Verder zijn er rubrieken jong- oud, vroeger en nu, gesprekken met popu laire bejaarden (zoals in het eerste nummer Dr. Willem Drees), een radio- en televisie rubriek, er is een sociale rubriek, een kunst rubriek en een modehoekje. Tenslotte zorgt Dr. Lastpost voor een gezellige puzzel rubriek Misschien een leuk idee om oma of opa met Sinterklaas met een abonnement te verrassen HAZELN00TDIP bls- Een .dip' (pikant smeerseltje, dat opge.dipt' wordt met zi cuitjes of pommes chips) is altijd een gezellig hapje bij genaam, informeel borreltje. De recepten, zoals ook het volgende, zijn dikwijls van Amerikaanse origine. Hak of maal 200 gr. zoute hazelnoten, doe ze in een mengbeker, tezamen met 250 gr. kwark en ca. 2 dl melk. Zet de handmixer erin en klop dit tot een soepele, samenhangende massa. Schep deze in een schaaltje en zet dit een uurtje in de koelkast alvorens net op tafel te brengen. GEGRATINEERDE KRAB ADVERTENTIE Gebruik hiervoor krab uit blik of wat absoluut fijner is. maar ook duurder diepvrleskrab. Maak een saus door 30 gr. boter te smelten, er 30 gr bloem door te roeren tot een dik papje en van het vuur af vervolgens 4 dl hete melk Zet de pan weer op het vuur en roer het mengsel tot een gladde saus. Roer hierdoor enkele theelepeltjes mosterd en een flinke eetlepel geraspte kaas Bedek de bodem van ca. 6 vuurvaste schaaltjes of schelpen met een laagje saus Leg daarop de goed uit elkaar gehaalde krab (u hebt ongeveer 400 gr. nodig) op wat in plakjes gesneden, even in wat - boter gefruite champignons en daerop weer saus. Zet de schelpen oALAL/fc ALlVlA of schaaltjes in een goed voorverwarmde, tamelijk hete ovp" laat ze zo ca. 10 minuten gratineren. met wat kaneel en een schijfje citroen (met schil) Leg dan In de wijn ca. 300 gr. druiven en laat die zachtjes ca. 5 minuten koken. Neem de druiven uit de pan en leg ze bij de peren Los dan In het achtergebleven kookvocht ca. 15 gr. gelatine op en giet dit over peren en druiven. Laat het geheel koud worden (U kunt het stoofvocht ook binden met maïzena, maar dan blijft de kleur niet zo mooi). Heerlijk als nagerecht (b v. met slagroom en wafeltjes) of als compote bij een wiTd-gerecht. AARDAPPELPANNEKOEKJES In de oorlog maakten we de vreemdste dingen van aardappelen, ook een soort pannekoekjes De herinneringen daaraan zijn niet zo aangenaam en daarom hebben we ze zo gauw mogelijk vergeten Maar een echt goed aardappelpannekoekje kan bijzonder lekker zijn. Laten we het eens op deze manier proberen en u vergeet alle oorlogsbaksels. Wrijf drie grote gekookte aardappelen fijn en ver meng ze met een scheutje warme melk. twee lepels bloem, vier losgeklopte eieren en een scheutje room tot u een mooie, soepele en gladde massa hebt. Bak hiervan platte koekjes in hete boter Uitstekend geschikt voor een .snelle' warme maaltijd, als u er uitgebakken blokjes spek bij geeft en sla Breng een halve liter rode (land) wijn aan de kook met 150 gr suiker. Draal het vuur laag en leg In de wijn 1 handperen, geschild, in tweeën gesneden en ontdaan van het klokhuis. Laat ze In de wijn heel zachtjes koken tol ze glazig en zacht zijn. Neem ze uit -.e pan. leg ze In een schaal Breng ris wijn opnieuw aan de kook Neem van een kwart liter mayonaise het grootste deel af en ver meng dit met een lepel mosterd, een lepel heel fijn gehakte augurk jes. een theelepel kapertjes, wat gehakte peterselie en een lepelde ansjovispasta (uit een tube). Maak een selder^knol schoon en ver deel deze in dunne lucifertjes. Voeg daar aan toe ca 10 fijngehakte noten. Maak dit aan met de kruidenmayonaise en schep dit mengsel op een schaal Leg er gewassen en goed uitgelekte slablaadjes omheen en besprenkel die met de achtergehouden .neutrale mayonaise Leg op de slablaadjes stukjes grapefruit en enkele halve noten Drie weken geleden werd np deze pagina geschreven over de huisi rouic. Óp diezelfde pagina voor de vrouw zei mevrouw J. E. Kakebeeke-Mosselmans ,Laten de vrouwen eens éénjiurtje per kan er pas over meepraten als je zelf twee, drie dreumesen om je heen hebt', maar ook een goede raad. En die laten we hier volgen. Jedereen kent men sen met kinderen in dezelfde leeftijd. Maak met hen een afspraak dat men de kinderen onderling voor één of I wee uur uitbesteedt. Dan zal men misschien één keer in de week het dubbele aan tal kinderen onder de hoede moeten nemen, maar andere dagen is er don ook rust en wéét de móeder dat haar kind veilig is'. Er was ook een reactie van het ac tie-comité uit. Vlissingen dat ijvert voor een kinderspeelzaal. Hetzelfde idee, maar dan in het groot. Men wil voor die groep kinderen echte speelruimte en deskundige begeleiding. Voor de best wil van de moeder, maar vooral voor de bestwil van het kind. Het wordt, winter, maar vooral: het wordt sinterklaas, het wordt weer pak- jestijd. Nog een paar suggesties voor de goedheilig man. Brede ronde gespen altijd in'trek bij tieners, tioenners, maar waarom niet voor de bij-de-vijf- tigers om een iurk van vorig jaar een modern accentje te geren. Voor datzelfde doel: aardige sjaals, witte kraagjes en manchetten en kettingen, hele reeksen lange kettingen. Ze wor den met. wel liefst vijf tegelijk op een effen jurk gedragen. Voor de vaders is hef veel moeilij ker- de enige radicale oplossing is: een oude das die stilletjes aan niet meer wordt gedragen, een sopje of een verfje te geven; de goeie man weet niet waf. hij ziet. Voor zonen of broers gaat dat meestal niet op, die kennen hun nog niet zo talrijke dassen te goed. Schoonheidsmiddelen zijn er voor ie dereen. Een verrukkelijke bron voor cadeautjeswant er is vast wel een lotioneen crème of een gnder won- dermiddeltje uit zo'n fraaie tube ge schikt. voor een surprise. En de pre en aftershaves zijn met op de vingers van één hand te tellen. Zonen en dochters die niet vaak ge noeg schrijven kan sinterklaas tenslot te met postzegels verrassen. Na alle boetieken, boutiques, win keltjes en gezelligheidsshops' (hoe ko men ze erbij) heeft Heemstede dan nu een boektiek. Een boekhandelaar en een weefster brachten in een ruimte een unieke collectie uitgaven op het gebied, van allerlei handwerken samen. Daar naast staan er diverse kleinere weef- apparat.en, documentatiemateriaal en een sortering van handwee]garens, -ge touwen en -benodigdheden. Schotland vaart wel bij een rage onder Europese vrouwen voor mini- kilts. Een vooraanstaand Schots mode huis maakte bekend dat men uit Wesf- Duitsland een order ontvangen had voor 10.000 Schotse rokjes, maar dan een stuk boven de knie mini-kilts dus. De firma heeft al vijf ton de deur uitge daan naar Frankrijk en nog eens vier ton naar Zwitserland. Het wordt weer de tijd van de stamp potten, van de erwtensoepvan de war me rookworst. En e*n mevrouw uit Goes vond dat het tijd werd dat de. huisvrouwen eens smakelijke stamppot ging maken: de groente niet te lang koken, het deksel op de pan houden (voor de vitaminenhet groentehat door de stamppot mengen 'ook voor die vitamientjes) en de groente met te fijn hakken. En dan tenslotte: krui den door de stamppot, in goede kook boeken staat wel een lijstje van zo genaamde goede combinaties. Als dia stamppot nu nog niet goed wordt Da naaikransjes bestaan niet meer zegt men. Wat dan wel de .naaivere- mging' tsT Een organisatie die voor Sint-Nicolaas of Kerstmis pakketjes met huishoudtextiél maakt. De pakjes worden via gezinsverzorgsters, diaco nieën, kruisverenigingen, Leger des heils en dergelijke instellingen gebracht, daar waar ze nodig zijn. De naam stamt uit vroeger periode, want veel naeai- werk is er niet meer bij. maar men blijft actief met de pakjesdienst De griep zit weer in de lucht. Daar om tijd voor levertraan, vitamine c, maar vooral voor frisse lucht, m huis. Niets ongezonder dan uit een warme, maar vooral bedompte kamer in de koude vrieslucht. Eén open jas en me neertje griep heeft weer een klant. Zegt de dokter. Opgepast dus. Alle Londense dames die willen ver mageren kunnen terecht in de sand wichbar van Robert Jacksan en co. ltd. Daar worden speciale sandwiches geserveerd voor men-sen dte aan de lijn doen. Het blad Hotel Revue heeft bij Robert in de keuken gegluurd én weet te melden dat het brood voor de sandwiches gebakken wordt uit soja meel. melkeiwit en tarwekorrel, een samenstelling die meer eiwit doch aan zienlijk minder koolhydraten bevat dan normaal brood. Het beleg van de sand wiches is, uiteraard, magertjes. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom - LOUWERSE DEPRIESTER N.V. BredaCroglcWk S3. Tel(016 00) - 2 37 iA Middelburg: Vtissingse Smo-1 16-18. Telefoon (011 80) - 50 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21