ENGELAND WACHT OP ECONOMISCH WONDER .GEVANGENE VAN HET VERLEDEN' ENGELANDS ROL ALS FINANCIEEL CENTRUM LANG NIET UITGESPEELD luie,dag 9 november 1968 zaterdagnummer Engeland zit de laatste ja ren een beetje in de hoek aar de slagen plegen te vallen. Financieel staat het eertijds roemruchte Albion dat zijn vlag in alle wereld delen had wapperen, er niet zo best voor, de indus trie is er met uitzondering van enkele takken, verou derd, en de weigering van de Franse president Char les de Gaulle Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap toe te laten, heeft dit land in een ten opzichte van West-Europa enigszins geïsoleerde posi tie geplaatst Onze finan ciële medewerker bracht een bezoek aan Londen en speciaal aan de City, het fameuze zakencentrum. Zijn indrukken heeft hij weergegeven in een drietal artikelen. DEN HAAG (GPD) Jennie Lee, Engelands minis ter van onderwijs, zei dezer dagen in het lagerhuis: ,We do what we can, but we cannot do everything'. We doen waf we kunnen, maar we kunnen niet alles. Zij sprak tof de enige afgevaardigde die in de im posante zaal van de bakermat der westerse democra tie aanwezig was en die haar had geïnterpelleerd over onderwijszaken. Eigenlijk had miss Lee dit ook kunnen zeggen als zij het had gehad over de econo mische aangelegenheden van haar land, doch dat is haar taak niet. Bij do Board of Trade weet men beter over economische zaken te praten in de geest van we doen wat we kunnen maar al kan aan de hand van statistieken worden aangetoond dat er inderdaad verbetering in de lucht zit, toch wordt er grif erkend dat Groot-Brittannië nog lang niet is waar het wezen moet. Een economische oriëntatie in Londens City is al tijd van belang, aangezien het land nog steeds een belangrijke plaats in de wereld inneemt als centrum van goederen, geld- en kapitaalverkeer, zij 1 het ook dat de betekenis daarvan niet meer zo domi nerend is nis voorheen. Een wandeling langs de Theems biedt een Imposante aanblik op de monumentale ge bouwen waar de kantoren zijn gevestigd van wereld concerns. welker namen tot in de verste uithoeken bekendheid genieten. Het silhouet is daarbij te zien als een symbool van economische maclut en grootheid. Ongetwijfeld heeft Groot-Brittannië de kans gehad om de uit de hand gelopen economie in goede banen te leiden. In plaats van de devaluatie van het pond 1 aterling van november van het vorig jaar te maken tot het economische Duinkerken, werd de boot ge mis: Te lang werd gewacht op de uitvoering van een versobering,programma dat de uitwerking van de devaluatie van een der belangrijkste betaalmiddelen had moeten bekrachtigen. De toenmalige minister van financien. James Cnllaglian, werd een paar maanden na de monetaire catastrofe naar een ander departe ment overgeplaatst, doch zijn opvolger, Roy Jenkins, stond toen voor de haast onmogelijke taak om het pu bliek te overtuigen van de noodzaak tot versobering. Niemand gelooide nog dat het nodig was. In plaats van als Winston Churchill in de oorlogsjaren te zeggen tot de bevolking: .Give us the tools and we shall finish the Job-, moest de heer Jenkins volstaan met. «en reeks ntaat: eg an, die pas op langere termijn hun invloed zullen doe:: gelden. Vooraanstaande economis ten, die wij spraken waren dan ook helemaal niet te sproken oyer de gang van zaken. Toch acht men het weinig waarschijnlijk dat de politieke bordjes in het lagerhuis spoedig verhangen zullen worden. Premier Wilson zal het wel uit zijn hoofd laten om in e5e gegeven oms meligheden tot verkiezing over te gaan. Daartoe is het klimaat onder het kiezersvolk allesbehalve geschikt. Van de andore kant beslaat er bij de conservatieven ook geen haast om de stembus op dit moment anders le laten spreken dan voor plaatselijke nevenverkiezingen. Zij zijn er niet op gebrand 0111 de kas mjes uit het vuur te halen nu het zittende bewind ze er te lang in heeft laten liggen. City gedurende het vorig weekeinde op stelten zetten, was aanvankelijk bedoeld om de bij eeri staking in de metaalindustrie optredende economische verwarring nog groter te maken. In Fleetstreet wordt in de jour nalisten-pubs openlijk gesproken over de onruststokers, die zo zegt men, in Cuba hun opleiding hebben ge kregen, om overal in de wereld jongeren aan te spo ren hun bij hun leeftijd passende onlustgevoelens bot te vieren. De London school of Economics, die sinds het einde van de oorlog sterk onder linkse invloeden heeft gestaan, is daarbij het middelpunt geworden voor Groot-Brittannië. Een bankeconomist maakte de op merking dat dit niet aan de linkse invloed ligt, maar aan het feit dat de economische studie een be ter inzicht in de maatschappijverhoudingen geeft dan enige andere wetenschap. De economische situatie van ons land. zo zei hij, geeft genoeg stof tot ontevredenheid. RAet vaste hand. waarbij de minister van I'T sche aangelegenheden, miss Barbara Castle, zich duchtig weert, wordt getracht de toonbeweging in de hand te houden teneinde de concurrentiepositie van de Britse industrie op de buitenlandse markten zoveel mogelijk te bevorderen. Natuurlijk lukt de loonbevrie- zing net zomin als overal elders in de wereld, maar de schijn wordt opgehouden. Het feit dat dezer dagen een staking in de metaalindustrie kon worden voor- Komen, zij hot dan ook dat slechts twee weken respijt werd verkregen, wordt in de City toch als een gunstig teken gezien. Er blijkt uit dat de linkse invloeden, die in de vakhond van de metaalbewerkers nogal sterk zijn, geen kans hebben gezien om de staking te force ren. Er was al gezegd dat het niet ging om de knikkers, maar om het prestige en sommigen menen zelfs om politieke agitatie. De massale demonstratie, welke de en de industriële outillage is in het algemeen genomen niet zo verouderd als men op het continent weieens blijkt te geloven. De arbeidsproductiviteit wordt echter voortdurend verstoord door de wilde sta kingen. die om elke willekeurige grief dooi enkelingen kunnen worden ontketend. De vakbonden staan mach teloos tegenover dergelijk optreden, dat vaak tot ge volg heeft dat enkele stakende arbeiders een hele bedrijfstak lot werkeloosheid brengen, omdat de le veranties van onderdelen stagneren. Bijzonder teleur stellend is het voor de werkers dat hel economische wonder nog altijd niet komt opdagen De levens standaard is in de meeste streken wel belangrijk ver beterd in vergelijking met voor de oorlog, doch het tempo van de verbetering van de levensomstandighe den is de laatste jaren dermate vertraagd dat de moed eruit raakt. Vooral voor de jongeren is het fnuikend dat zij voordurend in de kranten moeten le zen van de zwakke positie van het pond sterling op de wereldvalutamarkt, dat de betalingsbalans nog altijd niet klopt en dat de arbeidsproduktiviteit tekort schiet. Het is zo deprimerend. Dat het publiek in het alge meen gedeprimeerd is zou men bepaald niet zeggen als gezien wordt naar de drukte in de grote waren huizen in Oxford-street, waar de eerste toebereidselen al worden gemaakt voor de feestdagen van december. Selfridge, het monumentale warenhuis, heeft de voor gevel reeds behangen met blauwe stoffen, die be kroond worden door zilveren kerstboomversierselen. De detailhandel rekent op een recordomzet ondanks de economische moeilijkheden waarmede het land heeft t.e kampen. Ongetwijfeld hebben de aankopen voor Kerstmis door de detailhandel bijgedragen tot de grote bedrijvigheid, welke de laatste weken in de industrie aan de dag wordt gelegd. Bij de Board of Trade heeft men een stijgende lijn kunnen trekken op de grafieken welke de ontwikkeling van de indu striële produktle uitbeelden. Voor de Nederlandse be zoeker die zijn licht eens opsteekt in de City is het niet zo verwonderlijk dat de kooplust bij de Engelse huisvrouwen zo groot is. Naar onze begrippen zijn de in de winkels uitgestalde waren niet duur. Vooral op het gebied van herenkleding loopt de man te wa tertanden, niet alleen om de kwaliteit, maar ook oni de prijs en zelfs zijn mannenoog ziet dat. de dames kleding in vergelijking wat in eigen land betaald moet worden, bepaald niet duur is. Prijsvergelijkingen zijn echter altijd moeilijk te maken als de goederen en de prijzen niet direct naast elkaar gelegc kunnen wor den. In de uitgaande wereld merkt de bezoeker er ook niets van dat de economische depressie van in vloed zou zijn. Integendeel, de theaters zijn doorgaans goed bezet, waarbij het opvalt dat zelfs de overdag in minirokjes rondtrippelende meisjes zich voor het theaterbezoek in het lange avondtoilet hullen. Toch zijn de theaters bepaald niet goedkoop, maar men krijgt er waar voor zijn geld, want hetgeen er op de planken wordt geboden is vaak zo goed dat een stuk soms jaren kan lopen. Economische oriëntatie in de City is nuttig, omdat er een bemoedigende indruk kan worden opgedaan ten aanzien van de economische kracht, die nog altijd aan wezig is aan de overkant van de Noordzee. De zwak te van het pond sterling dan? Ja. dat is een andere zaak, die voornamelijk is toe te schrijven aan de kwestie van te hoog willen grijpen na de oorlog. De fouten van liet verleden dringen zich op. DEN HAAG (GPD) Gevangenen van Het verleden zouden de Engelsen genoemd kunnen worden als gezien wordt naar de economische zorgen, waaronder hun land gebukt gaat. Lang, veel te lang werd vaslgehouden aan de gedachte van economische glorie en macht van weleer. Glorie en macht kunnen echter alleen maar gebouwd worden op een hecht financieel fundament. Het fundament is ernstig aangetast door de kosten van de oorlog. Zij hebben de goudschat doen interen, het bezit aan buiten landse beleggingen geminiseerd en de schul den aan Gemenebestlanden tot zeer hoge be dragen doen oplopen. De financiële reserves waren aan het einde van de oorlog uitgeput en er is geen moge- lijkheid geweest om voor een zodanige aanvul ling te zorgen dait de oude rol van kapitaalver schaffer van de overzeese gebieden kon worden voortgezet. Prestige-overwegmgen hebben bo vendien gemaakt dat het pond sterling een rol moest blijven vervullen als intermediair in de wereldhandel, hetgeen wil zeggen dat het betaal middel een reservevaluta was waarin andere landen hun onderlinge betalingsverkeer kunnen regelen. Dat is een kostbare zaak gebleken en, al zal het menige Bril aan het hart gaan, het is nodig dat het wereldverkeer in de toekomst over een gewijzigd betalingssysteem gaat beschikken dat de Bank of England minder goud en dollars gaat kosten. Nog uit het koloniale tijdperk stam mende patriarchale neigingen hebben de opeen volgende regeringen aanleiding gegeven om de geldbuidel zo wijd mogelijk open te houden voor financiële bijstand aan voormalige koloniale ge bieden. ,Wat dat betreft zijn jullie Nederlanders in een betere positie gekomen dan wij, zo ver zucht een wat op jaren gekomen economist, met wie wij van gedachten wisselen. Hij zei: Onge twijfeld zou de industrialisatie van Nederland minder vlot zijn verlopen als er nog net zoveel geld zou zijn gestoken in cultuurondernemingen en openbare werken in de oost als voorheen. Er zouden dan onvoldoende geld en ook niet ge noeg mensen beschikbaar zijn geweest om het industrialisatieproces uit te voeren. Wij. Engelsen, hadden er heel wat mindere mid delen voor beschikbaar. Als gevangenen van het verleden zijn wij te lang in het oude voetspoor voortgegaan. Zelfs hebben wij onze textielindus trie in een te snel tempo afgebouwd, teneinde ruimte te scheppen voor de import uit de vroe gere koloniale gebieden, die nu een eigen indus trieel apparaat trachten op te bouwen. .Defend the children of the poor, punish the wrongdoer. Verdedig de kinderen der armen en straf degene die kwaad doet, is niet alleen een leuze die past op het oude gerechtsgebouw .the Old Baily', zij past ook als verklaring voor de Britse ge dragslijn. Niet alleen in internationaal opzicht hebben de Engelsen na de oorlog geprobeerd sociale rechtvaardigheid te betrachten, maar vooral in het binnenland hebben zij de sociale zorg zodanig opgevoerd dat men zich achteraf moet afvragen of er niet te hoog werd gegrepen. Van de wieg tot het graf, zo was het ideaal maar de offers, die daarvoor eigenlijk gebracht hadden moeten worden in een beperking van de particuliere consumptie-uitgaven, zijn uitgeble ven. Het was natuurlijk niet gemakkelijk ge weest om een volk, dat. op het moment waarop ae wapens gestrekt werden, in een overwinnings roes verkeerde, te overtuigen van de noodzaak de buikriem aan te halen. De illusie werd nog even in stand gehouden toen bij het tot stand komen van de Bretton Woods-overeenkomsten een te hoge pariteit van het pond sterling ten opzichte van de dollar werd aangehouden. De straf volgde op de zonde en reeds in sep tember 1949 moest de toenmalige minister van financiën, sir Stafford Cripps, het hoofd met as bedekken en de devaluatie van het pond sterling afkondigen. Die devaluatie heeft alleen geholpen in het handelsverkeer met de Verenigde Staten, maar ten opzichte van de andere landen bleef de te hoge pariteit van het pond gehand haafd, omdat iedereen plotseling een zodanige verwantschap met het pond voelde, dat er in gelijke mate werd gedevalueerd ten opzichte van de dollar. Weer waren het Internationale prestige-overwegingen die ons opbraken. Toen allang was gebleken dat het pond sterling op een te hoog voetstuk stond, werd nog getracht door het inroepen van hulp van buitenlandse cir culatiebanken en het internationale monetaire fonds de schijn op te houden. Uiteindelijk moest het toch tot een nieuwe devaluatie komen. Vraag niet tot welke prijs. Nog ln lengte van jaren zul len dc Britten moeten bloeden voor de schulden, die gemaakt werden om het pond sterling te verdedigen. Deze omstandigheid, gevoegd bij letgeen er nog aan oorlogsschulden moet wor den terugbetaald aan de Verenigde Staten en de inlossing van de schulden aan de overzeese de len van het sterlingblok, vormen een zware last voor de toekomst. Het staat nu wel vast dat, zelfs bij de grootst mogelijke krachtsinspanning van de werkende bevolking, een sobere toekomst voor de deur staat. Het noodverband dat door minister Jenkins werd gelegd zal vervangen moeten worden door spalken, die de economie kunnen schragen. Er kan geen beton worden gestort zonder bekisting, zo verzucht de econoom. Er zal nog heel wat moeten gebeuren voor Groot-Briittannlë er op kan rekenen dat het weer als economische macht kan meespreken. Zolang het pond sterling niet zodanig is verankerd da» de aanvallen van buitenaf kunnen worden afgesla gen zonder hulp van anderen, zolang moet er gestreefd worden naar economische wederop bouw. Misschien zou het kunnen helpen als Groot- Brittannië samen met de andere bij de EFTA aangesloter landen nader tot de EEG zouden komen. In regeringskringen heef* men er zich nogal druk om gemaakt dat dc krachten gebun deld zouden worden, maar het is net als met fusies ln het zakenleven, als men elkaar niet helemaal ligt. komt er niets van terecht. Uit politieke overwegingen is Nederland en zijn in ze kere mate ook Eelgië en Luxemburg fervente voorstanders om Engeland in de EEG opgeno men te krijgen. Duitsland neemt een wat minder gedecideerd standpunt in. Italië staat er lauw tegenover en Frankrijk is vierkant tegen. Poli tiek is nu eenmaal niet los te zien van econo mische overwegingen, maar omgekeerd wordt de economie gedecreteerd door de politiek. Frank rijk wil geen Britten in de EEG. omdat het dan de kans op politiek overwicht verspeelt en wat zou er dan van de De Gaulle-grandeur terecht ko men? Aan de andere kant vraag ik mij af of Engeland er wel goed aan doet om in dit stadium in de club van zes te worden opgenomen. Het is geen club van zessenklaar, maar doodgewoon een verbeterd soort landbouwkartel. De vraag is. wat het aan het verleden gekluisterde Enge land in een dergelijk kartel voor voordeel kan putten, zo vraagt de Londense econoom zich af. Oude banden met Nieuw-Zeeland, Australië en niet te vergeten Denemarken maken, dat er naast onoverkomelijke barrières zijn. die een samengaan met de EEG onmogelijk maken. In industrieel opzicht behoeft mijn land zich niet bezorgd te maken als het aansluiting zou krij gen bij de EEG. Het verhaal gaat wel dat de Britse industrie sterk verouderd is en dat de moderne bedrijfsapparattiur, voor zover aanwe zig, onvoldoende wordt benut, maar wijs mij eens één land waar men niet de noodzaak voelt om door omvangrijke investeringen een hyper modern produktie-apparaat te verkrijgen dat door gebruik te maken van zo weinig mogelijk mensen een zo groot mogelijk voortbrengings- vermogen heeft. De Britse auto-industrie is een voorbeeld dat het bepaald niet zo slecht is ge steld met het productiepotentieel van de indus trie, In Lancashire heeft men zich overgeschat keld op een zodanig produktie-apparaat dat het hoofd kan worden geboden aan de felste van overheidswege gesubsidieerde buitenlandse con currentie, op het gebied van atoomcentrales be staat een voorsprong ten opzichte van alle an dere landen, en onze wetenschapsmensen wor den fantastische aanbiedingen gedaan. Dat zou allemaal niet het geval zijn als Engeland wer kelijk aan het einde van zijn latijn zou zijn. DEN HAAG (GPD) Torenhoog steekt het nieuwe gebouw van de Londense effectenbeurs boven zijn omgeving uit. Het is als het ware een moderne toren van Kabel, welke het vertrouwen van de Britten in het voortbestaan van het financiële imperium moet symboliseren. Weliswaar heeft Groot-Brittannië op het ogenblik meer behoefte aan financiële steun van buitenaf dan het zelf kan verstrekken mill de landen die vroeger op de stoep stonden om lang lopende leningen op de Londense kapitaalmarkt af te sluiten, maar in de City is iedereen ervan overtuigd dat de goede dagen van weleer zullen terug keren. Nergens in de wereld is zoveel kennis en ervaring van financiële zaken opgezameld als in het hart van Londen, waar de hoge hoed nog niet uit de mode is en de bodes nog in fraaie uit het verleden stammende kos tuums zijn gestoken. De hoofdportier van de Bank of England is zelfs nog getooid met een zwarte steek, terwijl de mindere goden het met de simpele hoge hoed" moeten doen Zij zijn ech ter allervriendelijkst als de bezoe ker het walhalla van het pond ster ling betreedt. Pistolen, zoals de be wakers van onze Nederlandsche Bank, dragen de bewakers van de Britse centrale bank evenmin als de politionele ordebewaarders in de ru moerige stad. De heimelijke hoop dat er net een wijziging van het disconto zou ko men, zodat we eindelijk de traditio nele run van de bankbedienden zou den meemaken, gaat niet in vervul ling. Met enig ceremonieel wordt het bordje opgehangen, waarop vermeld staat ,no alteration in the rate of discount this day', waarop de bank bedienden met stille trom vertrek ken teneinde aan hun bazen mee te delen dat het oude liedje gezon gen wordt. Voor de Engelsen zit er voorlopig weinig kans in op een ver laging van het discontotarief. Het buitenlandse geld dat profiteert van de hoge rentestand ln Engeland zou onmiddellijk worden overgebracht naar andere financiële centra, waar gunstiger voorwaarden zouden gel den. De slag om het pond sterling gaat nog voort, zo verzekert ons een van de ingewijden uit de City. Onderhandelingen op het scherp van het mes "zijn gevoerd over de lonen van de metaalbewerkers en de kans bestaat dat de loonsom in deze bedrijfstak in de komende we ken belangrijk zal toenemen. Het zal een inflatoir effect hebben op de andere sectoren van het bedrijfs leven, welke op hun beurt onder druk zullen worden gezet om tot flinke loonstijgingen te komen. Daarmede wordt in de arbeiders wereld ook een toren van Babel ge bouwd, die kan instorten als de ont wikkeling van de produktiviteit ten achter blijft bij de loonstijging. Intussen heeft de inflatie in het afgelopen jaar op de Londense ef fectenbeurs aanleiding gegeven tot een krachtige koersstijging. Hele maal zijn de hoge koersen niet ge handhaafd gebleven, doch het huidige peil ligt belangrijk boven dat van verleden jaar. In de ouderwetse beurszaal aan Throgmorton Street heerst grote bedrijvigheid. Dagelijks worden er meer dan 14.000 transac ties afgesloten, waarbij voor een waarde van ver boven de 750 mil joen aan aandelen en obligaties van eigenaar verwisselt. De totale beurs waarde van de genoteerde stukken wordt berekend op 650 miljard, een bedrag dat aantoont dat de Lon dense effectenbeurs nog altijd een bolwerk is in de financiële wereld. Charmante meisjes in zeegroene jurken, de kleur van de hoop, geven de bezoekers, die er dagelijks wel kom zijn van tien tot 's middags kwart over drie, een uitvoerige ex plicatie van de effectenhandel in het algemeen, de taak van de job bers (hoeklieden) en de brokers (commissionairs i alsook van het geen zich op de beursvloer afspeelt. Dictum meurn pactum, mijn woord is mijn verbond, is het motto van de Londense effectenbeurs, waar een notitie in een beursboekje als onomstotelijk bewijs geldt van aan- beurscentra gebruikelijk is. Iedereen kent er iedereen en geen van de 2.500 mensen, die dagelijks de beurs vloer bevolken zou hét in z'n hoofd halen om een ander te benadelen. In de gevallen, waarin onregelmatig heden worden geconstateerd grijpt het beursbestuur onmiddellijk in om de betrokkene aan de paal te na gelen. De betrekkelijk hoge koersen nebben tot gevolg gehad dat de graadmeter van de Londense beurs, de door het blad financial times de meest conservatieve krant, die toch rood van kleur is berekende in dex. tot boven 500 is opgeiopen. Zo hoog is het cijfer nooit tevoren ge weest. Er is, zo vertelt een commissio nair ons. ook wel reden voor. want de devaluatie van het pond sterling heeft het Britse bedrijfs leven in een veel gunstiger positie geplaatst. De winsten zijn in het algemeen sterk toegenomen, de ex port loopt veel gemakkelijker, de orders komen ruimer binnen en er is gelegenheid om meer personeel te werven. De lijst van bij de ar beidsbureaus geregistreerde werk lozen is de laatste weken kleiner geworden en al zal het winterweer aanleiding geven tot de gebruike lijke seizoensstijging van de werk loosheid, toch wordt de situatie gun stiger beoordeeld dan in lange tijd is voorgekomen. Commissionairs zijn van huis uit optimisten: onze relatie maakt er geen uitzondering op, want, zo zegt hij, overal in de wereld valt een vas te tendens op de effectenbeurzen te constateren, dus waarom zou Londen achterblijven. Vooral nu er meer middelen voor belegging beschikbaar komen. Toch zijn er anderen die menen dat de koersen torenhoog zijn en dat er enige terugslag kan optreden. Zo gaat het nu eenmaal ln de fi nanciële wereld, waar de mening vaak nog verder uiteen lopen dan tussen discussiërende studenten Voorlopig overheerst echter in Throgmorton Street nog de opinie dat bij een voortgaand economisch herstel de effectenkoersen de stij gende lijn zullen vervolgen. Vooral nu de regering heeft besloten om door beperking van de afbetallnjp- verkopen de consumptieve bestedin gen verder te beknotten, ziet het er naar uit dat het bedrijfsleven meer armslag krijgt en daardoor in toe nemende mate aandacht kan schen ken aan de bevordering van de ex port. Dat :s echter alleen mogelijk als gesteund kan worden op een betrekkelijk stabiel loonpeil en zo veel mogelijk arbeidsrust. In de door de beursbezoekers gefrequenteerde restaurants waarom wordt toch Voor de effectenhandelaren zul len de levensomstandigheden verbeteren als zij in juni 1970 het uit 1802 stammende beursgebouw vaarwel kunnen zeggen om het in aanbouw zijnde 26 verdiepingen ho ge gebouw te. gaan betrekken, dat nu nog is te zien als teken van de nieuwe tijd, waarin de Londense effectenbeurs als van ouds als tus senschakel dient voor binnen- en buitenlandse beleggers en degenen, die kapitaal nodig hebben. De rol van Engeland als financieel centrum is nog lang niet uitgespeeld, ook als het pond sterling geen reserve- valuta meer zal zijn. Het hart van de Londense C ity SPOORWEG HOOFDSTAD 1RKADEN- AberdeenÜ Voordzet Nwcostlel Londonderry ühdérlond: paigno. IERLAND' BRITTAN NlË

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15