exil* BIOGRAFIE BEATLES INTERESSANT MAAR SOMS PIETEPEUTERIG ,IK ZEI, AFSCHEID MOET DAT NU? DOE 'T MAAR MET EEN BRIEFJE! WIE LER VA RIA BIOGRAFIE JUDOKA DE BOKX: 2e DAN ONDANKS VIER KRUISJES KOOS VERLINDE-MAANDAG WEG BIJ RODE KRUIS VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 ZEE U WSC H-VLAAN DEREN JAZZ - R&B-ZANG-BEAT-JAZZ-R&B TOPTIEN 1. Heidschi Bumbeidsehi (Heintje) 2. Hey jude (Beatles) 3. Those were the days (Mary Hopkin) 4. With a little help from my friends (Joe Cocker) 5. My little lady (Tremeloes) 6. Need your love so bad (Fleedwood Mac) 7. Hold me tight (Johnny Nash) 8. I've got dreams to remember (Otis Bedding) 9. Only one woman (Marbles) 10. Ik ben met jou niet getrouwd (Tony Bass) Het venijn zit 'm dit keer weer eens in de staart, al haasten we ons natuurlijk te zeggen dat we beatmuziek allerminst met venijn vergelijken... Heintje heeft het gehaald: zijn Heidschi Bumbeidschi staat 1 en het zal voorlopig wel even op die plaats blijven. Deze aardver schuiving heeft tot gevolg gehad dat de Beatles met Hey jude een nummer dat het opvallend lang aan de top heeft uitgehouden naar 2 gingen. Mary Hop kin handhaafde zich met haar dagen van weleer op 3, maar Joe Cocker we voorspelden het vorige week al blijft het goed doen. Zijn With a little help, dat aanvankelijk 8 stond, vinden we ditmaal terug op de 4e plaats. Tremeloes en hun kleine meid bleven sta biel: 5, Fleedwood Mac maakte met Need your love so bad een sprongetje: vorige week nog 7, nu 6. Op 7 nieuw werk van Johnny Nash: Hold me tight, op 8 weer een posthume Otis Redding (I've got dreams to remember), 9 The Marbles met Only one woman (was 1) en op 10 twijfelachtig Nederlands werk van Tony Bass. Maar daarmee zijn we natuurlijk niet getrouwd... Wij vragen ons af of er ooit een dergelijk boek is ge schreven of geschreven zal worden over president John son, over John F. Kennedy of diens broer Robert or president De Gaulle, allemaal figuren van naam, een boek zoals er onlangs verscheen over de Beatles. Vier Liverpoolse jongens die het tot wereldfaam brachten, niet door middel van de politiek of andere goede of minder goede werken, maar door het- hanteren van de gitaar en het zingen van liedjes. Weliswaar liedjes die. tot nu toe op onverklaarbare wijze, een enorme indruk maakten op hoofdzakelijk het jeugdige gedeelte van de xoereldbevolking, maar toch zullen velen zich afvragen of deze geautoriseerde biografie van de Beatles door Hunter Davies nu wel nodig was geweest. Wij geloven wel te mogen stellen dater geen enkele dwingende noodzaak was voor het schrijven van dit boek. Daaren tegen menen wij wel dat er heel wat tieners en twin tigers een groot plezier mee is gedaan. Bet is dan ook een boek dat in de eerste plaats door hen gelezen zal worden, die zich een fan of een belangstellend ob servator van de Beatles noemen. Mensen die geen inte resse hebben in beat of popmuziek, maar toch voor hun algemene ontwikkeling' dit boek willen doorwerken, zul len er ongetwijfeld een zware dobber aan hebben. Niet dat het boek saai of vervelend is geschreven, maar wel worden de levens van John, George, Paul en Ringo tot in zeer kleine details uitgeplozen. Soms leidt do.f. zelfs tot herhalingen, maar voor de ware Beatle-fan mag dat geen bezwaar zijn. Waarschijnlijk heeft Hun- ter Davies niet beseft hoe waar zijn bewering aan het slot van het boek wel is, dat het moeilijk ia om een biografie te schrijven van nog levende mensen, omdat vele feiten niet als vaststaand kunnen worden vermeld. Het ia maar al te ioaar gebleken, want in het boek is het tussen Paul en Jane en tussen John en Cynthia nog koek en ei en de schrijver laat ook nergens tot uiting komen dat er een naderende scheiding op til is. Dat is geen kritiek aan het adres van de schrijver, want hij kan er ook niets aan doen, het bewijst alleen dat de Beatles leven en hun eigen xceg gaan. Het in de appen dix vermelde feit dat de single J want to hold your hand' de meest verkochte plaat van het illustere viertal ter wereld is, komt ook al een beetje op losse schroe ven te staan, want hun laatste single jley jude' gaat namelijk met rasse schreden op het record van vijf mil joen af. Voor de Beatle-fan blijft het een boek dat de moeite run het lezen waard is, want er blijkt onder meer dui delijk uit dat de roem van het viertal niet zonder moeite is gekomen. Ze hebben er lang voor moeten ploe teren voordat ze eindelijk werden aanvaard. En zelfs toen duurde het nog een tijd, voordat iemand er brood in zag om hun muziek op de plaat te zetten. Die iemand was George Martin, die de Beatles nu nog steeds met advies terzijde staat. Hunter Davies laat de Beatles be slist niet alleen van de goede kant zien. Hij komt er rond voor utf dat de jongens ook slechte karaktertrek ken hebben. Een hoofdstuk van het boek vfbrdt besteed aan de wijze waarop de Beatles hun platen maken. Duidelijk blijkt daaruit dal de jongens eigenlijk -nooit tevreden zijn en het steeds beter willen. Hun eerste tangspeelplaat namen ze in één dag op. Voor hun laatste hadden ze maanden nodig. Het is ondoenlijk om in kort bestek weer te geven wal er al zo te vinden ia in dit boek. Maar wanneer je een Beatle-fan bent, of in ieder geval geïnteresseerd in hun muziek, dan zul je het echt wel met belangstel- 'ing lezen. Het. is te dik om in één adem uit te lezen, maar een paar lange winteravonden zijn er zeker wel aangenaam mee te vullen. In de Nederlandse vertaling ia het boek verschenen bij uitgeverij A. W. Bruna en zoon. Mede gezien de goede verzorging en de vele foto's achten wij dit boek de prtjs van 1130 beslist toei waard. MENSEN IN DE SPORT TERNEUZEN Dankzij een hele serie goed uitgevoerde heup-, arm- en been- woi-pen alsmede nog wat oefeningen met Japanse namen heeft de Terneuzcnse ju doka J. J. de Bokx afgelopen zaterdag in Eindhoven het examen Se Dan zwarte band gehaald, Een opvallende prestatie, voor iemand van J,0 Jaar die pas sinds decem ber 19G0 o.' de judomat staat. Het, is dan ook met. hei oog op die vier kruisjes dat. hij zegt: ,lk heb met, dit examen willen laten zien dat Je, ook als je, wat ouder bent, nog best tot goede prestaties kunt komen. Op die manier hoop ik de jongeren wat te stimuleren. Ik geef namelijk al een tijdie judoles in Kloosterzande, als assis tent van Staf de Moor'. De Bokx, aanvan kelijk enthousiast volleyballer, is zich ei genlijk pas echt voor judo gaan interes seren nadut hij. als reserve-agent, in de politiesportvereniging zat. ,Bij een bespre king van een wniterprogramma kwam er iemand op het idee om iets aan judo te gaan doen. Staf de Moor heeft ons toen lesgegeven. Later ben ik overgegaan naar De Moors sportschool'. De Tcrnenzense Ze Dan een vrij zeldzame aangelegenheid in de streek: er wonen in Zeeuwsch-Vlaan- deren maar twee van deze judocracks) doet niet mee aan wedstrijdenVan zijn beide knieën is namelijk de meniscus ka pot, terwijl hij verder terdege beseft dat het niet meer zo gemakkelijk is om het als veertigjarige tegen jongelui van pak weg 25 op te nemen. ,Ik heb toen een andere vorm gezocht waarin ik toch iets voor m'n sport kon doen: het lesgeven. Ik streef e.r naar om steeds mijn techniek- te verbeteren. Een goede judoka ts op dat punt nooit klaar, zelfs Anton Geesink schaaft zijn technische kant regelmatig bij'. In 1965 haalde De Bokx zijn eerste dan en het duurde tweeëneenhalf jaar voor hij examen kon doen voor de tweede. Mocht hij zin hebben om verder te gaan (er kan examen worden gedaan tot- en met de 5c. Dan, de rangen daarboven worden meest al cadeau gedaan naar aanleiding van bij zondere prestaties) dan moet hij drieën- lialfjaar wachten. Volgens mij heeft men dit gedaan om te voorkomen dat er te veel mensen met dergelijke Dans rond lopen'. Dat het examen allerminst gemak kelijk is geweest, bewijst het feit dat er van de 9 deelnemers maar twee slaagden 1 voor de eerste, 1 voor de tweede Dan De beslissende stem i n de jury die dt prestaties beoordeelde had de judoka Hein Es.sink (zelf Se Dan). Hij lettr vooral o; de technische kneepjes, waarbij het erom ging dat worpen die op het eerste gezich vrijwel niet van elkaar verschilden toch perfect werden uitgevoerd. Of De Bok: doorgaat f ,Mct. lesgeven in ieder geval Of ik ooit nog eens een derde of zelfs ee vierde dan zal halen hangt er vanaf. Wan de wachttijd speelt vanzelfsprekend ooi een rol'. Dat zijn prestatie in Eindhovei de nodige waardering binnen judokringe: ondervond, bleek begin deze week ,toei de Terneuzenaar door z'n sportschool uit voerig is gehuldigd. Aan de andere kan'. zegt hij, even sportief: ,Wat ik heb be reikt. dank ik aan Staf de Moor'. En daar mee kan die liet. vlak voor zijn examen derde Dan, aanstaande zaterdag, best doen.... J. J. de Bokx ..stimuleren... Koos Verluide-Maandag weg bij colonne TERNEUZEN Aan het slot van haar afscheidsbijeenkomst, maandagavond in hotel Rotter dam', draaide ze zich voor de laatste keer om naar de Rode-Kruiscolonne. Sorry, dat ik nou niet goed uit m'n woorden kan, maar willen jullie wel geloven dat het gemakkelijker was om bij het Rode Kruis te komen dan er weg te gaan maal niet in een stoeltje blijven zit ten en zeggen: zo, ik ben oud, nu hoef ik niks meer te doen'. BEGIN Die liefde voor het Rode Kruis en dat is, naar maandag bleek, van meet af aan een wederzijdse geweest dateert van '37, toen mevrouw Vertinde aangemoedigd door een advertentie in de krant een EHBO-cursus ging volgen. .Ik had die eerste keer helemaal nog geen zin om me al officieel op te geven. Nadat ik een paar keer was gaan kijken kreeg ik opeens de smaak te pakken. Ik studeerde blijkbaar zo nard, dat er een meneer Van Riet schoten vroeg of ik de leiding op me wilde nemen. Nou. dat heb ik toen maar geprobeerd en ja, hoe gaat het verder...' De kersverse Terneuzense Rode- Kruiscolonne kreeg tijdens de mei dagen van '40 al onmiddellijk gele genheid om zijn nut te bewijzen. De Engelse torpedobootjager .Valentine' was op de Westerschelde getroffen door een bom uit een Duitse ,Stuka'. De loods wist het schip zo goed en zo kwaad als dat kon aan de wal te krijgen. ,Er waren onzettend veel gewonden', herinnert mevrouw Verlinde zich. ,Ik geloof dat er in totaal zo'n 120 mensen naar de ,Kop- school' (de tegenwoordige uloschool .De Branding' aan de Walstraat) z(jn gebracht. Daar hadden wij toen ons hoofdkwartier ingericht. De mensen die geen kans meer maak ten om het er levend af te brengen, legden we apart. Het was verschrik kelijk om te zien, iedereen zat onder de olievlekken'. In de oorlog was de colonne ook be hulpzaam b(j het ziekentransport uit het ziekenhuis in Sluiskil en het op vangen van evacuees uit het zwaar- getroffen West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. WATERSTAAT Een met sterk vervaagd potlood schrift gevuld .dagboek' vertelt van de laatste oorlogsmaanden. Toen in Men kan kritiek hebben op onze zuiderburen r.o reel men wil, ze vormen toch de wielcrnatie bij uitstek. Terwijl in Zuid-Frankrijk, Italië en Spanje «le laatste wegkoersen nog worden verreden, is men in België al weer om de ronde tafel gaan zitten om de kalender voor de .beschermde wedstrijden' voor profs vast te stellen voor het volgend seizoen. Hot Belgische seizoen wordt op 1 maart geopend met de bekende .Omloop Het Volk'. In maart zijn er trouwens al een groot aantal Interessante wed strijden als de .Omloop Vlaamse Gewesten' op de 8ste, de ,Elfstedenrondc' op de 16c, Dwars door België op de 23e en de .Ronde van Vlaanderen' op SO maart. Verder van 7 tot 10 april de Ronde van België, op 16 april Gent - VVevelgcm, op 20 de Waalse Pijl en op 27 april Luik - Bastenaken - Luik. Met name voor ons Zeeuws-Vlamingen is van helang dat de wereldkampioenschappen op de baan volgend jaar in het Sportpaleis van Antwerpen zul len worden gehouden en wel van S tot en met 9 augustus. I)e beroeps wegrenners rijden op 10 augustus te Zolder om de regenboogtrui. Uit Gent meldt men ons dat daar op maandag 11 november aanstaande de wapenstilstandswed- •trijden in ,Het Knipje' worden verreden. In dc eerste plaats is er oen omnium België - Bui tenland waarbij onze landgenoten Piet de Wit en Gerard Koel, bijgestaan door de Zwitser Louis Pfcnninger en de Australiër Gilmore het zullen opnemen tegen het Belgische viertal Van Looy, Stevens. Deloof en Seeuws. Voorts is er een rit voor 13 koppels die een 60-kilometerkoers zullen rijden. Enkele koppels: Bongers-De Wit, Verschue- rcn-Scvcreyns, Koel-Seeuws, terwijl op de affiche verder de nanien prijken van onder andere Deloof, Bracke, Van Midden (gekoppeld aan Van den Berg- lie) en vele anderen. Tenslotte is er nog een omnium voor liefhebbers en wedstrijden voor juniores. Aan vang half drie. Dat Jan Janssen na z(jn zege in de Ronde van Frankrijk goed .in de markt' zou komen te lig gen. hebben wij u al eerder voorspeld maar dat het touwtrekken om «1e gebrilde coureur zo hoog zou oplopen, hadden we zelf ook niet verwacht. Er schijnt geen enkele fabrieksploeg meer te zijn. die nog geen bod op Janssen heeft gedaan. Nu z'n Franse merk Pclforth-Lejeune er mee stopt (nlemnnd weet waarom) zijn al namen genoemd van Willem II, van Caballero, van Sanson, van BIC en van vele anderen. De Caballero-woordvoer- der Frans van den Enden liet enkele dagen geleden Uitkomen dat het tussen zijn fabriek en Janssen nu allemaal is geregeld maar Ossendrcchtse Jan reageerde daarop met de opmerking dat hij naar Bic en alleen naar I$IC .gaat. Nou. ze zoeken het verder masir uit hoor en de uitslag horen we nog wel. In elk geval staat het wel vast dat Janssen nog oen paar vette jaren staan te wachten. Voor een andere renner schijnen de vette jaren op wielergebied nu wel ver voorbij te zijn en dan bedoelen we Jo de Roo. Een geboren wegrenner niet name wat de ééndagsklassiekers betreft. Zijn beste jaar was 1962 toen hij Bordeaux-Parijs, Parijs -Tours. Ronde van Lombardve en tot slot «1e Super Prestige prijs won. Parijs-Tours en de Romlc van I.omlmrdye won hij 2 maal. evenals het kampioen schap van Nederland. Hij won voorts 3 etappen in de Tour, zegevierde verder In de Omloop van Het Volk (1966), de Ronde van Vlaanderen (1965), de Ronde van Sardinië, terwijl hij in eigen land ette lijke koersen won waaronder met z'n clubgenoten, het kampioenschap van Nederland voor ploegen op de weg. Jo do Roo, die op 5. juli 1937 in het Bevelandse Sohore werd geboren, heeft zoals be kend in Krulningen een café-restaurant gekocht hetgeen hij in de toekomst gaat exploiteren. Hij zal wellicht in 1969 nog wei even aanzetten maar als het dan niet meer helemaal naar wens gaat, zal hij zich wel terug trekken in z'n zaak. Gelijk heeft hij Voor zover u het nog niet gelezen mocht heb ben, in de huurt van Barcelona hebben enkele wie- Iercracks geklommen en gereden tegen de chrono. Poulidor won de klom tegen de Montjuich en bo vendien de tijdrit. Jan Janssen werd tweemaal zevende, zodat hij die plaats ook bezette in het eindklassement. Overige eindklasseringen: 2. Ocana, 3. Galera, 4. Gimondi, 5. v. Springel. 6. Castello, 9. Bracke, 11. Adorni en 13e Anquetil. Laatstgenoemde had na afloop van de Trofee Baracchi weer maar eens moeilijkheden met z'n plas, die op dope moest worden gecontroleerd. .Ik wil wel maar ik kan niet, althans nu niet', zei de grote Jac. van weleer, die vier minuten later, toen de .plascommissarissen' al vertrokken waren, wei kon. Men ziet maar weer hoe vergankelijk sport roem tocli is. In Ancjuetils grote jaren, toen hij Ronden van Frankrijk aan de lopende band won, zou men bij wijze van spreken wel een jaar lang op zijn plas hebben gewaeht. Nu was vier minuten al te lang, 't Kan verkeren. De kleine Cees Haast, waarvan men eertijds dacht dat hij een echte bergklimmer zou worden maar die een dergelijke belofte nooit heeft kunnen waar maken, heef-t een contract kunnen afsluiten bij Willem II. Het schijnt dat dc Pel hem daaraan heeft geholpen. Het schijnt dat na Amsterdam. Rotterdam (mis schien ook Eindhoven) nu ook Groningen plannen heeft om zesdaagsen te gaan organiseren. Waarom ook trouwens niet? In deze tijd kan bijna alles. Op deze plaats, waar nu de mavo-school ,De Branding' staat,' had de Rode-Kruiscolonne in de oorlog zijn hoofdkwartier. Het gebouw dat er uiteraard anders uitzag was toen de ,kopschool' Terneuzen staat sinds deze week echter voor een voldongen feit: Koos Maan dag (pardon: mevrouw P. J. C. Verlinde-Maandag) en het Nederlandsche Roode Kruis hehlien officieel niets meer met elkaar te maken. Na op de kop af 31 jaar colonne leidster te zijn geweest zette ze een dikke punt achter haar werk, daar konden de zilveren medaille van ver dienste, waarderende woorden van het bestuur en cadeaus van de co lonneleden niets aan verhelpen. Wie haar maandag in het groene uni form tussen haar collega's en vrien den zag staan, dacht: .Die ziet er nog verdraaid vitaal uit voor haar 60 jaar'. Een vergissing: mevrouw Verlinde is er. vertelt ze met een tikkeltje schroom, 68. .Ik vond het een mooie leeftijd om maar eens met die Rode-Kruisactiviteiten te stop pen. al gaat het me wel aan het hart hoor. Je hebt in die 31 jaar zoveel meegemaakt, leent een heleboel men sen. Bij het hoofdbestuur geloven ze kennelijk nog niet zo erg in m'n vertrek. .We blijven op je rekenen', zeiden ze daar. Ach, voor mij had dit afscheid helemaal niet zo officieel gehoeven hoor. Ik zei tegen meneer Standaert, onze secretaris, stuur maar een briefje, dan zit het wel goed...' Ze is overigens nog lang niet van plan om op haar lauweren te rusten. .Mijn werk bij het Groene Kruis, waar ik me bezig houd met leden werving en het consultatiebureau gaat gewoon door. Dat doe ik ook al zowat twintig jaar. En dan orga niseer ik reizen voor vrouwen. Dat geef ik zomaar niet op. Ik kan heie de septemberdagen van '44 vijf me dewerkers van rijkswaterstaat door de Duitsers werden doodgeschoten omdat ze materiaal van de bezetter onklaar hadden gemaakt, zorgde me vrouw Vertinde ervoor dat de won den in de stoffelijke overschotten werden verzorgd. Ook bij een reeks bominslagen in Terneuzen (11 sep tember '44 aan de Schoolweg, 16 september in de Nieuwediepstraat en 17 september in de Lange Kerk straat) belastte zij zich met de hulp verlening. Op 21 september van dat jaar verzorgde de colonne bij ge brek aan .vakkrachten' de begra fenis van drie doden uit Driewegen. Plezierige herinneringen heeft de Terneuzense colonneleidster aan '45 en '46 toen kinder- en vrouwentrans- Erten naar respectievelijk Zwitser- ïd en Denemarken haar aandacht opeisten. .Op die reus naar Denemar ken had ik heel wat kinderen onder m'n hoede, we waren in totaal met dertig helpsters. Nou. dat was me wat hoor. Want die kinderen liepen regelmatig weg. Had je er een te ruggeroepen, dan was de ander al weer verdwenen. Overigens zag ie toen ook pas goed hoe zwaar «ie Duitse steden waren beschadigd. In Hamburg stonden de mensen gewoon te schooien om brood. Op de terug reis namen we ook kinderen en vrou wen mee. Iedere helpster kreeg er zo'n dertig toegewezen'. MANNENGROEP Toen na '45 het normale colonnewerk weer een beetje op gang kwam. gïnfc mevrouw Verlinde niet alleen de da mes maar ook de heren leiden, een vrij uitzonderlijke zaak. .Ze vroegen het aan me en omdat ik toch vrijwel iedereen kende dacht ik. waarom niet?' In 1953. tijdens de watersnood, stond ze met haar ongeveer 20 goed- getrainde .manschappen' klaar om te nelpen bij de uitreiking van voedsel pakketten aan Zeeuws-Vlamingen die door het water waren getroffen. Voor al deze activiteiten en die tij dens de oorlog kreeg mevrouw Ver- linde met de laatste zilveren me daille meegerekend - - vijf onder- scheldingen. terwijl het Rode Kruis haar in 1954 bovendien bevorderde tot tweede luitenante. De laatste jaren had ze naast de lei ding van iie colonne, die bij de op- 1 ei ding van EHBO-nieuwelingen en de elementaire verpleging. .En toen heb ik helemaal voor m'n plezier op m'n zestigste ook nog het diploma doktersassistente gehaald. Niet dat ik dat beroep wilde kiezen, maar 't is toch altijd gemakkelijk al* je er wat vanaf weet'. Al met al een kolossale reeks activi teiten, terwijl je bij een opsomming nog de helft vergeet, gewoonweg om dat mevrouw Verllnae ze zelf niet meer weet. .Toen ze maandagavond een overzicht gaven van al de dingen die ik gedaan heb, dacht ik soms: hé, daar wist ik niets meer van...' Maar (gelukkig) houdt het bestuur van het Rode Kruis wél een archief bij. De kaart waarop de naam Ver- llnde-Maandag voorkomt móét wél dichtbeschreven zijn. Zei kringcom- mfcssaria mr J. J van der Weel het immers zelf niet: .Als je bij de co lonne een medaille krijgt dan heb je meestal aanzienlijk meer gedaan dan het gemiddelde...' «JAZZ - RCB - ZANG - BEAT-JAZZ-RAB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29