DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK OPROEP VOOR RIJ-EXAMEN DUURT VEEL TE LANG Soms 10 tot 12 weken die zijn goed! .VAKBEWEGING LAAT ZICH BIJ FUSIES IN DE LUREN LEGGEN' Griep heeft velen verrast VS PLEEGDEN WOORDBREUK VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 RIJSWIJK (GPD) Waarom duurt het zo lang voordat de op roep voor het rijexamen in de brievenbus ligt? Dat vragen veel mensen zich af. In de praktijk blijkt het geen uitzondering te zijn, dat de oproep tien tot elf weken wegblijft. Wordt er op het centraal bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewij zen dan zo langzaam gewerkt? We zijn het gaan vragen aan de twee directeuren van het CBR de heren mr P. A. W. M. Ver beek en T. Jonkman. .De verwerking van het aantal aan vragen is geen eenvoudige zaak. Dat ligt voornamelijk aan het aantal. Als u weet dat het er in 1960 nog 50.000 per jaar waren en we voor 1968 een totaal van 900.000 verwachten, dan begrijpt u dat er een enorme orga nisatie la opgebouwd', zegt mr. Ver beek Jn de grote conferentiekamer op de bovenste etage van het ,roze- centrum' in de P. C. Boutenslaan in Rijswijk waar de aanvragen met wa gonladingen tegelijk op de bureaus neerdwarrelen. Interessant is daarom het schoolbord, dat in de conferentiekamer staat, waarop schematisch is aangegeven welke stations de aanvraag .aandoet' voordat het eindpunt, de aanvrager zelf bereikt. Achter elk station staat hoeveel werkdagen (,de mensen re deneren zo vaak een week heeft ze ven dagen, omdat ze er de zondag bijtellen, maar wij rekenen met werk dagen. 21 dagen zijn bij ons geen drie maar vier weken', zegt de T Jonkman) één handeling kost. Nadat de aanvraag is binnengeko men wordt hij met de andere gesor teerd. Tevens wordt nagegaan of de betaling fout, onvolledig of goed is. Dat duurt gemiddeld vier tot vijf dagen. Daar gaat dus al een volle week mee heen. Vervolgens wordt de aanvraag boekhoudkundig verwerkt. Dat gaat snel: één dag. Met de vol gende handeling, het verwerken van de aanvraag in de mechanische ad ministratie (waarbij wordt nagegaan of aan de aanvrager de rijbevoegd heid niet is ontzegd, of door andere dwingende redenen niet aan een rij examen mag deelnemen) gaan op nieuw vier dagen heen. In totaal dus al twee weken. ,En dan moet de computer van de mechanische admi nistratie geen pijn In zijn buik krij- En wil het niet nog een dag of twee iger duren', zegt de heer Verbeek. De derde week gaat in met het ge reedmaken van het conceptrijbewijs met de daarbij behorende examenfor mulieren. Twee dagen. Daarna wor den de examens verdeeld over de verschillende kringen van examina toren in Nederland. Duur: zever werkdagen. Tellen we nu alle werk dagen op dan kom je aan een to taal van negentien werkdagen. Ten- L00NAD1INISTRATEUR VERDUISTERT 10 MILLE AMSTERDAM (ANP) De 65-jarige loonadministrntcur P. M. A. F. heeft hekend in de afgelopen drie jaar bij zijn werkgever, een machinefabriek in Am sterdam-Noord. circa ,f 10.000 te heli- oen verduisterd. De man, die woensdag ochtend werd aangehouden, manipuleer de daartoe met voorschotregelingen. ADVERTENTIE minste in het meest gunstige geval. I Alles moet dan op de juiste manier I zijn ingevuld, er moet niet teveel of I te weinig zijn betaald, het mag geen I medisch .geval' zijn enzovoorts. Voor het gemak is het beter te stellen dat de hele .operatie' 21 dagen duurt. Dat is vier weken CBR-tijd. De examinator krijgt daarna de exa menformulieren en deelt in de daar opvolgende week zijn agenda in. Meestal neemt hij dan contact op met de rijschool om één en ander zo soepel mogelijk te laten verlopen. Op zijn beurt stuurt de examinator de aanvragen naar de aanvrager met de tijd en datum waarop het examen moet worden afgelegd. Meestal krijgt de aanvrager zijn oproep ongeveer tien dagen tot twee weken van tevo ren. Al met al is er dan tussen de dag dat de aanvraag op het CBR is gekomen en het tijdstip van het examen zeven weken verstreken. Op nieuw in het meest gunstige geval. Toch blijven er verhalen van vrlend- jps, neefjes en nichtjes die tien tot elf weken moesten wachten. Mr. Verbeek: .Dat kan inderdaad voor- tlg voor dat 'n rijschool de aanvraag laat liggen. De aanvrager denkt dat zijn formu lieren al hoog en breed bij ons ln de zeef liggen, terwijl ze er nog moe ten komen. Een ander voorbeeld ls de aanvraag, die niet goed ls Inge vuld, of waarbij te weinig is betaald. Dit soort mankementen brengt direct vertraging met zich mee. Dat is het nadeel van een geoliede organisatie. Het systeem moet strak kunnen func tioneren. Daar is het nu eenmaal op berekend'. De heer Jonkman: ,En het ligt ook aan de tijd waarin de aanvraag wordt gedaan en waar u woont. Als u ln Rotterdam woont zal het langer du ren dan wanneer u vanuit b.v. Em- men of Coevorden een aanvraag stuurt. De examinatoren in Rotter dam, Amsterdam, Utrecht, Gronin- De CBR-directie: links de heer T. Jonkman, rechts mr P. W. W. Af. Verbeek. gen en ga maar door, hebben doorlo pend werk. Een examinator in As sen die zegt: .Krijg ik ook eens een examentje ,Wat de tijd betreft is de zomer een goed voorbeeld. Zoals iedereen gaat ook de examinator met vakantie. Juist in juli. augustus krijgen we de meeste examens (nog even gauw een rijbewijs halen en dan met de auto op vakantie!). Er werken dan twee krachten tegen elkaar: teveel aanvragen en te weinig examinato ren. Bovendien zitten wij ook met vakanties wat het personeel aangaat'. Volgens de heren Jonkman en Ver beek zitten de .klagers' veelal in de groep van de mensen die een prak tisch herexamen moeten doen. Deze aanvragen duren namelijk even lang als de eerste aanvragen. Het theore tisch examen duurt in de praktijk veel korter wat de tijd van aanvraag betreft. Bovendien ligt het psycho- logischer. Iemand die voor het "eerst een examen aanvraagt valt het wach ten op zijn oproep dikwijls gemak kelijker omdat het voor de eerste keer is. Maar zakt zo iemand dan valt wéér zeven tot tien weken wachten een beetje rauw op de maag. Is er een manier om de procedure te vereenvoudigen? .Het enige wat we kunnen zeggen is dat er voortdu rend wordt bekeken: hoe kan het kor ter en hoe kunnen we het systeem met de capaciteit van ons korps van examinatoren als vast gegeven zo juist mogelijk laten functioneren. Ja, het zou vlugger kunnen, maar dan wordt het twee keer zo duur. Dat is natuurlijk bij wijze van spre ken maar als je in plaats van 19,75 veertig gulden binnenkrijgt dan moet het sneller kunnen. We zeggen het ook altijd tegen de mensen die ons bellen van ,wat duurt het toch lang...' 'ADVERTENTIE) BEEKBERGEN (ANP) De vakbewe ging laat zich bij fusies van ondernemin gen te veel in de luren leggen, zo ls de indruk van drs P. A. Gille, tot vorige week economisch medewerker van het NVV. Op een woensdag in Beekbergen gehouden havenconferentie van de bn het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, noemde hij het betreurenswaardig, dat de vakbeweging bjj fusies op dezelfde manier in de wachtkamer wordt gezet als 60 jaar ge leden by loonsverhogingen. De heer Gille vindt, dat de vakbeweging eindelijk eens ,nee' moet durven zeggen om als puinruimer te fungeren. Op mon digheid moeten naar zijn oordeel sanc ties worden toegepast, een boycot bij voorbeeld van het betreffende bedrijf. ,We moeten onze macht eindelijk eens gebruiken', aldus drs Gille, die in dit verband de macht van de consument ten voordeeld stelde naar aanleiding van de ontwikkelingen rondom het meubelbe drijf Claus. De heer Gille acht het de hoogste tijd dat de arbeiders hun .ge stoffeerde loopgraven' verlaten om zich ,dood te vechten' voor mondigheid en een inkomens- en prijspolitiek, waarbij zij ook wat te zeggen hebben. De heer Grille pleitte voorts voor een zogenaamd harmoniseringscomité, waarin overheid, bedrijfsleven en werknemers gelijk zijn vertegenwoordigd. Het bedrijfsleven zou moeten worden verplicht elke overgeno men fusie aan deze commissie ter beoor deling voor te leggen. Als één van de groeperingen in het comité vanwege al gemeen belang afwijzend zou staan, zou een fusie niet mogen doorgaan. (ADVERTENTIE) NOORD-V IETN AM: PARIJS-SAIGON (REI TER) De Noordvletnamenc onderhundelingsdele- gatie in Parijs heeft verklaard dat Amerika z(jn belofte heeft gebroken door de op woensdag vastgestelde bij eenkomst van vier In Parijs uit te stel len. Samen met .de regering in Sai gon' was het voor de gevolgen van dit uitstel verantwoordelijk. Zoals bekend ls de ontmoeting uitge steld omdat Saigon niet bereid :s er aan deel te nemen zolang het bevrij dingsfront als zelfstandige partner aan wezig is. Wij hebben voorgesteld, al dus een woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie, het vredesover leg zonder Saigon te beginnen, maar de Amerikaanse regering wilde daar niet van weten. Premier Tran Van Hoeong van Zuld- Vletnam heeft het uitstel van het vre desoverleg in Parijs een overwinning voor zijn land genoemd. Hij zei dat pre sident Thleu over enkele dagen de voor waarden zal meedelen die naar Zuid- vietnamese inzicht het land vrede kun nen brengen. .Deze oplossing zal de .n- druk wegnemen dat Zuid-Vietnym de Parijse besprekingen saboteert,' aldus Hoeong HULP VOOR ITALIAANS RAMPGEBIED PRAAG (AP) Leden van de Tsjeeho- ROVIGO (REUTER) De Italiaanse Slowaakse schrijversvakbond hebben regering heeft woensdag voorlopig ruim een proclamatie uitgegeven waarin zij honderd miljoen gulden hulp ter beschik- dreigen met een .totale culturele sta- Ring gesteld voor de door de oven-stro king' als laatste toevlucht, wanneer mingen geteisterde gebieden in Noord- srheppende kunstenaars ,het slachtof- Italië. De hulp is bestemd voor herstel fer worden van vervolging, represailles van de voor de ramp bloeiende textiel- of proeessen vanwege hun werk'. industrie in Piemont, voor herstel van verbindingen, wegen en bruggen en voor Het document werd opgesteld op een hu]p de slachtoffers. De schade aan bijeenkomst van 31 oktober en woens- de textielindustrie wordt geschat op ten dag aan de leden ter ondertekening minste een miljard gulden. Het kabinet gestuurd. Het was ondertekend door de zai binnen enkele dagen opnieuw bij- secretaris van de vakbond, Vlastlmil j eenkomen om een vollediger hulppro- Marslcek. gramma te bespreken. .De overeenkomst Inzake solidariteit] Ofschoon het peil van de Po nog steeds werd uitgegeven in een poging een ge- stijgt verwacht men dat het in de delta derzoek naar de politieke koers van de voel van veDigheid en Juridische zeker- niet tot de uitgebreide overstromingen raadsleden die voor de Boerenpartij ge- held onder alle culturele arbeiders te en dijkdoorbraken zal komen, die aan- kozen hebben. i versterken'. I vankelijk werden gevreesd. De griep van de laatste dagen heeft ve len verrast Bestrijd die griep afdoende. Zet een flacon Togal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. De verschillende bestanddelen, welke in iedere Togal tablet samenzijn gebracht bestrijden griep. Bovendien versterken zij eikaars werking. En die werking ls: snel en langdurig. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd pijn, spit, ischias en migraine. Haal een flacon in huis vóórdat de griep u aan bed kluistert GELDERSE BP-ERS NAAR BINDING-RECHTS ARNHEM (GPD) De raadsleden voor de Boerenpartij in de provincie Gelderland hebben zich in grote meer derheid uitgesproken voor de splitsing Binding-Rechts. Van de 73 leden hebben al 56 in de verschillende gemeentera den verklaard zitting te nemen in Bin ding-Rechts. Enkelen hebben nog geen uitspraak gedaan. Deze ontwikkeling betekent een zware slag voor Boerenpartijleider Koekoek in Se provincie van zijn woonplaats Ben- nekom. Gelderland immers is de baker mat van de Boerenpartij. De voltallige zes leden tellende Boerenpartijfractie in de provinciale staten zijn ook over gegaan naar Binding-Rechts. Over en kele dagen zal de uitslag van het gehele land worden bekendgemaakt van het on- Proclamatie van T sjechoslowaakse schrijüersvakbond Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. DEN HAAG (GPD) ELSE- V1ERS WEEKBLAD heeft een momentopname samengesteld ,van de dramatische woensdag toen heel de wereld met tergend ongeduld wachtte op de vraag wie uiteindelijk zijn intrek zou nemen in het Witte Huis'. Bui tenland-redacteur Van Rosma len beëindig zijn beschouwing met de woorden: ,Er is reden van een crisis in de Amerikaan se samenleving. In die richting wijst de verkiezingsuitslag wel. Er is ook een troost. De Ameri kaanse geschiedenis heeft be wezen dat een president in zijn functie kan groeien. Amerika's vrienden en bondgenoten mogen daarop hopen, als straks Ri chard M. Nixon het Witte Huis zal binnengaan', (pag. 74) EW's correspondent uit Moskou, dr mr J. A. Leerink telegrafeert uit Moskou (p. 75): ,een .imperialist' (Nixon) dus in het Witte Huis. Indien men de Sowjet-pers leest, is hij de minste van de vele vijan den die het bestuur van de commu nistische partij van de USSR ziet'. Mr G. B. J. Hiltermann is weer een andere mening toegedaan: ,Het is moeilijk de politieke waarde van de uitslag nauwkeurig te bepalen. Nixon's aanhang bestaat vast uit veel critici van de progressieve so ciale en financiële politiek van de regering-Johnson. De uitslag beves tigt dat er een hernieuwde belang stelling bestaat voor een behouden der politiek in de hele wereld, maar als graadmeter voor een zwenking naar rechts is de uitslag niet zuiver lp. 76, 77). W. Duvzings seint uit Saigon, waar maarschalk Ky het volgende zegt over de nieuwe president: .Nixon?... men kan van hem in ieder geval niet zeggen, dot hij zijn overwinning behaald heeft ten koste van Viet nam. Hanoi zal het moeilijk krijgen de nieuwe president te overtuigen, dat Ho-Tsji-Minh werkelijk vrede wenst'. dukten van partijpolitieke machines dan dragers van politieke menin gen zijn. En die twee partijpolitie ke machines lijken meer op in zich zelf ronddraaiende machtsorganisa ties dan op werkelijke politieke par tijen met eigen programma's. Het is een roulettespel geweest zonder ei genlijke inzet'. Th. Stibbe vertelt (op p. 7) over zijn bezoek aan Cuba en zijn gesprekken met Fidel Castro en Armando Hart, secretaris van de Cubaanse communistische partij: Eén ding is zeker. Doel, stijl en te vergelijken. Alle activiteiten, de tieke dynamiek waarin het volk deelt; waarvan het soms zelfs de motor vormt, en waardoor het op andere momenten meegesleept wordt. Van de minuut af dat de Cubanen hun enthousiasme en hun optimisme verliezen, is het Castrl- sche experiment in gevaar'. als men het was in Lat ka'. Romanschrijver Johan klaagt dat hij zich Fabriclus het geheel Dictators In VRIJ NEDERLAND meent dr A. L. Constandse naar aanleiding van het recente bezoek van Kie- singer aan Spanje, dat ,dit een gul den tijd is voor militaire dictators, die de bondgenoten zijn der demo cratie, in Lissabon, Madrid, Athene ....enzovoort. De aanwezigheid van de Russische vloot in de Middelland se Zee, de Amerikaanse pogingen zich in het Nabije Oosten te handha ven, de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije, de Amerikaans-Russische wed loop met raketten en ruimtevaart schepen, de herleefde koude oorlog zijn even zovele aanleidingen om in Europa evenmin kieskeurig te zijn ln Nederland, (p. 7). Op de vraag wat het geheim is van zijn succes, antwoordt hij.Ach geheim van mijn succes.... ik heb er absoluut geen formule voor. Het is meer mijn er varing. Als een boek innerlijk be wogen is, dan spreekt het aan. Als er iets in is, dan krijgt het een echo'. In de HAAGSE POST vraagt W. L. Brugsma zich af of men wel bang moet zijn dat de nieuwe Amerikaan se president Richard Nixon een har de lijn zal gaan volgen (p. 16). .Er ls eigenlijk niets dat daarop wijst. In de recente geschiedenis zijn het democratische presidenten geweest onder wie de VS in de tweede we reldoorlog, in Korea en Vietnam ver wikkeld raakten. De republikeinen hebben zich eerder isolationistisch dan als politieman van de hele we reld gedragen. En Nixon heeft thuis zijn handen meer dan vol'. Laurens ten Cate verdiept zich ln de studentenonlusten (p. 17) en komt daarbij tot de volgende con clusie: .Wat de oproerige en zoge naamde linkse studenten het bit terst kwalijk genomen moet worden ls, dat zij het tegendeel bereiken van wat zij zeggen na te streven: Zij versterken .rechts'. De reactie tegen hun terroristische activiteiten is een contra-revolutie. En .rechts' zal daarbij een moeite hebben daar bij .links' mee te krijgen, omdat er plotseling een gezamenlijk be lang opduikt In de verdediging te gen het brutale geweld'. DE GROENE vindt (p. 1), dat de Amerikaanse verkiezingsdag toch nog wel mee viel, hoewel .onbegrip, verbijstering en walging bleven'. .Amerika's afgelopen vier jaren wa ren moeilijk, de volgende zullen geen droomtijd zijn. Zelfs al blijft ae economie zich ontwikkelen als tijdens het democratisch bewind. Misschien geeft een Nixon-bewlnd de oppositie de gelegenheid zich te organiseren in nieuwe verbanden, zal het pijnlijk zelfonderzoek waar toe Amerika permanent gedwongen zal worden, leiden tot herformule ring van politieke en economische doelstellingen. Wij zullen daarvan de toeschouwers zijn. Toch bombardementen DE GROENE schrijft over de stop zetting van de bombardementen op Vietnam, dat dit alleen geldt voor het noorden. .Merkwaardig genoeg had geen enkele krant de kop .bom bardementen op Zuid-Vietnam en Laos gaan doorToch was dat wel het geval'. ,De bombardementen op Laos, dat al wordt gebombardeerd sinds juni 1964, werden verdrievou digd, zo meldde de International Herald Tribune en de afgelopen maandag gaf een nieuw record te zien van bombardementsmissles op Demonstratie te Chelsea met de eerste caravan met luchtkussen, de fl over sprite'. De caravan is eew Sprite Musketeer standaard met vier slaapplaatsen. Het voertuig is uitgerust met tioee twee-cilindermotoren van élk 600 cc. De Hoversprite kan een snelheid behalen van SS km per uur. Wellicht een nieuw motto voor de toekomst: ,Vrij, dan de caravan. en laat de auto thuis'. (ADVERTENTIE) Zuid-Vietnam'. (p. 1). DE NIEUWE RE VU oper met een verhaal over Johnny Kraay- I opent (p. 1, ev) r Johnny Kraay- kamp, die nu eindelijk weer terug is bij zijn publiek. De wereld kent hem alleen maar van enkele verkleurde foto's. Hij ls dan ook de schuwste miljonair ter wereld. Zijn naam is Howard Hug hes. zijn levensverhaal wordt ver teld op p. 32 ev. J. W. Hofwijk schrijft op p. 38 (ev) een documentaire over ,De mee dogenloze Schelde', de moeilijkste rivier van Europa. In DE SPIEGEL geeft Henny Schou- te een tijdsbeeld van Saigon. De Vietnamese Jeugd schijnt niet erg onder de indruk te zijn van het oor logsgeweld: kinderen spelen geest driftig .oorlogje' in de straten van deze geteisterde stad (p. 7). In de serie ,zo werd ik miljonair' komt ditmaal Piet Derksen aan het woord. Deze directeur-eigenaar van sport- huis Centrum geeft de volgende de finitie van rijkdom: gelukkig-zijn - en dat houdt geen verband met het hebben van veel geld. Tevreden zijn is een zeldzame eigenschap. Maar het staat los van Je inkomsten. Je kunt achttienduizend gulden per verdienen en gelukkiger zijn wanneer Je dertigduizend per jaar hebt. Met geld koop je geen geluk'. (p. 12, ev). Op de vraag waarom zij zangeres is geworden antwoordt Ann Burton (p. 16, ev): .Omdat ik vind dat er voor iedere sfeer, voor ieders stemming een liedje is'. PANORAMA heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal Neder landers, dat nog altijd wegens oor logsmisdaden wordt gezocht. Leo Derksen kwam tot de slotsom, dat er nog 300 oorlogsmisdadigers ,zoek zijn' (p. 20, ev). Zes plus-meisjes van Holland (Olga de Haas, Sigrid Koetse, Mies Bouwman, Willeke Al- berti, "Tberèse Steinmetz, Eugénie Loudon) werden in kleur vereeuwigdImers van hotel .Het wapen \».n Fries door fotograaf Hans Drukkers. Deland' in Amsterdam, heeft dinsdag- vraag hoe zwaar de vooropleiding is nacht het leven gekost aan de 55-ja- voor aanstaande leden van het Ne-1 r|ge Hagenaar A. de Hondt. derlapdae korps coj.immdo troepen De bra„d brak ln de door hem be_ inspireerde Panorama tot een uit- Woonde kamer uit en verraste hem in gebreid artikel (p. o2. ev). In Afri- z.;-jn siaap. De man. die invalide was, ka zint men op wraak. Een zwart heeft zich niet tijdig kunnen vreemdelingenlegioen. wordt bin- nenkort losgelaten in de gebieden waar blanke minderheden heersen'. (p. 74, ev). Man bij brand omgekomen De brandweer, eenmaal gewaarschuwd, was het vuur snel meester. Twee ande re gasten liepen niet ernstige verwon dingen op. Roulettespel DE NIEUWE LINIE constateert (op p. 1) naar aanleiding van de ver kiezing van Richard Nixon tot pre sident van de VS: .Dieper ligt de - - al of niet uitgesproken - onvre de over de twee kandidaten Nixon (ADVERTENTIE) Zeg, zo'n weekend relaxen in een gastvrij hotel - wat jullie wel vaker doen - nou, we hebben ook de smaak te pakken hoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15