Kinderspeelplaats Vlissingen Zeeuwse CBTB: oogst nu toch voor groot deel binnengehaald MONTAGEWERKERS VOOR MARIKA, TIM EN ALLE ANDERE PEUTERS: Goese leeszaal exposeert boeken J. Koopmans vierde onderwijs jubileum school Vogelwaarde TSVSSZSSS.'S r^'oS'» r*d* T KASTEEL IN DE STEIGERS Huisvrouwen als bejaardenhelpsters inschakelen' Vrees vermindering Vermindering van voorlichting LEES DE PZC 6 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT ZATERDAG 2 NOVEMBER ij Actie-comité zoekt ruimte VLISSINGEN Marika en Tim vinden het erg fijn om bij elkaar te mogen spelen. Twee kleine mensjes, drie turven hoog. Die twee heb ben niet te klagen: ze wonen naast elkaar, in Paauwen- burg. Bovendien is er bij hun huis een tuin, zodat ze ook buiten kunnen spelen. De moeders van Marika en Tim vinden dat ook heel fijn. maai' ze zouden hun kind nog meer vrijheid willen geven. En niet alleen hun eigen kind. voor al ook de kinderen uit de buurt die in een hoge flat zullen wonen. En dus staken zij. mevrouw M. L. Porrey-Fischer en mevrouw A. M. C~ Roelse-van der Steen, de keurig gekapte hoofden bij" elk aar. Het idee om een speelzaal voor peuters van twee tot en met vier jaar in Vlissingen op te richten was geboren. Mevrouw Porrey. nog maar een half jaar inwoonster van de Schel- destad, kwam uit Rotterdam en kende daar een dergelijke speel zaal. Het hoe, wat en waar stond haar dus vrij duidelijk voor ogen: in ieder geval géén kleuterschool, géén bewaarplaats, alleen maar een plaats om te spelen. Er werd een actiecomité opgericht, een advertentie geplaatst en de reacties waren overweldigend. Er is nu een enthousiaste groep moe ders die zich in willen zetten voor de .kinderspeelzaal Vlissingen'. Ze zijn zich er terdege van bewust dat er mensen zullen zijn die hen als ontaarde moeders beschou wen. die het een dwaas idee zul len vinden. Mevrouw Porrey zegt: .Die moeders denken dat het een soort school is en dat wordt het dus zeer beslist niet. Ze denken ook dat wij de, kinderen al .kwijt' willen, dal het ge makzucht van ons is. Niets is minder waar. Ons staat voor ogen: de kinderen van twee tot vier jnar de gelegenheid geven te spelen, in gezelschap van andere kinderen, met speel goed. dat ze thuis zeker als dat een flat is niet kunnen) hebben'. Dergelijke speelzalen bestaan ai elders in het land. in Rotterdam, Wageningen, Arnhem en Amster dam. Men ging een kijkje nemen in Rotterdam en Wageningen. In Wageningen is de benedenverdie ping van het voormalige kanton gerechtsgebouw plus de tuin be schikbaar. Een ideale ruimte om dat er verschillende vertrekken zijn: een .zandkamer', een kamer met tafeltjes en stoeltjes waar de kinderen kunnen tekenen en verven, een grote zaal waar ze kunnen fietsen, ballen enzovoort. Ruimte waar de kinderen zich he lemaal kunnen uitleven: drie tot vijf ochtenden of middagen in de week. Waarom Voor mevrouw Porrey iets meer over het hoe. wat en waar in Vlis singen vertelt, komt ze nog even terug op dat waarom. .Behalve dat de kinderen aangemoedigd wor den tot sociaal contact, komt het ook de moeder-kindverhouding t?n goede. Stel de moeder heeft een netheidscomplex: het kind mag geen rommel maken, mop pert. en laat toch hier en daar een speelgoedje liggen. Gevolg: moe der moppert ools. Wat een rust als dat kind een paar keer in de week de moeder niet voor de voeten loopt, zich in de speelzaal hele maal uit kan leven en dan te vreden bij een even tevreden moe der thuiskomt. Andere moeders krijgen een paar uur in de week de tijd om zich eens op haar hob by's te concentreren. Voor de één is dat pottenbakken, voor dc an der is het naaien, voor de derde studeren, in ieder geval dingen waar een huisvrouw met klein grut dat voortdurend haar aan dacht opeist, niet aan toekomt. Toch een klein beetje kwijtwil- len?' Nee. alleen het bevorderen van een gezonde moeder-kindver houding'. Er wordt een stichting m het le ven geroepen. Dat kan allemaal vrij snel omdat er geen goedkeu ring van de kroon nodig is. De heer Porrey. jurist, zal de con cept-statuten opmaken en men hoopt een notaris te vinden die bereid is de akte zonder kosten te verlijden. De financiën zijn er nog niet. De vijfentwintig dames die hun medewerking hebben toe gezegd. zullen een aanvangska- pi taaltje bij elkaar moeten bren gen en verder hoopt men op me dewerking van bedrijven. Het gemeentebestuur stelt zich in principe welwillend op tegen over het actie-comité en wethou der Ch. J. Gillissen Versehage gaf hen de hoop dat het mogelijk zou zijn oude meubeltjes uit kleuter scholen te krijgen. Er is nog meer nodig. Speelgoed bijvoorbeeld. Particulieren hebben al een poppenkast en wat ander klein, gaaf speelgoed aangeboden, maar het is nog niet genoeg. Er zal een speelgoedactie worden ge voerd. er zal met zo min mogelijk geld zo veel mogelijk materiaal bemachtigd moeten worden. Hoewel men niet zo kapitaalkrach tig is, blijft de opzet alles zo Erofessioneel mogelijk aan te pak- en. De leiding over de speelzaal wil men in handen geven van een kleuterleidster met hoofdacte en één of meer helpsters, meisjes van de Inas-opleïding of kinderver zorgsters. Mevrouw Porrey: het belangrijkste blijft, dat ze er ple zier in hebben en dat de leiding beseft dat het niet om een schóól gaat. maar om een groep kinderen die bij elkaar, maar individueel, alleen maar spelen. Die kleuter leidster wordt misschiep in de eigen kring van moeders gevon den, maar daarmee is men niet klaar. Men hoopt een arts te vin den die een wakend oogje op de speelzaal houdt en een kinder psycholoog die .ons voor fouten in de aanpak van de kleuters behoedt', zoals mevrouw Porrey het uiteenzette in een stencil aar» belangstellende moeders in Vlis singen. Waar de speelzaal zal komen? Waar maar een geschikte ruimte wordt gehouden in Vlissinfen. Liefst met een tuin of met ruim te waar kinderen veilig buiten kunnen spelen. Marika en Tim waren de aanlei ding. ze willen erg graag ook zelf nog naar de speelzaal Vlissingen. GOES In dc openbare leeszaal en1 bibliotheek in Goes ligt op het ogen blik een collectie boeken van de pro-, vinciale bibliotheek: liet meest reeent gekochte werk op het terrein van land-, en volkenkunde. Met deze kleine cxpo-| sitie wil men aangeven, dat ook de boe ken van de provinciale bibliotheek bin nen het bereik liggen van de leden j van de plattelandsbibliotheck en de' openbare leeszalen. Tot dusver was er weinig contact tussen de verschillende bibliotheken. Met de expositie wordt, nu het startsein gegeven voor een nau-i were samenwerking. De tentoonstelling is aangeboden doori de provinciale bibliotheek. De boeken j -- het zijn er ongeveer 150 liggen een dag of tien ter inzage en men kan reserveren, wat men later in huis wil hebben. De colecte, die in Goes ligt is aangevuld met kunst- en gebruiksvoor werpen uit verschillende landen. Mej. M. A. G. Ballintijn, medewerkster vanj de provinciale bibliotheek heeft het be-| langrijkste aandeel geleverd bij de sa menstelling van de expositie. De keus is gevallen op het onderwerp land- en! volkenkunde, omdat de werken die hier over verschijnen ook visueel aantrekke-: lijk zijn. De meeste boeken zijn rijk geïllu-l streerd. Dat maakt het extra plezierig! om in de Goese openbare leeszaal mo-i menteel een tijd bladerend door te bren-j gen. Tijdens een korte persconferentie in de leeszaal gaf ir. D. van der Zaken, voor-! zitter van de OLB-Goes. vrijdagmiddag een uiteenzetting van het doel van de expositie. De directeur van de provin-, ciale bibliotheek, mr. W. D. de Bruine] vulde die uitleg aan: ,We willen eens laten zien wat we kunnen bieden. Het is nog niet voldoende bekend, dat men via de bibliotheken boeken bil ons kan] aanvragen'. De uitlening van boeker; van de pro- vinciale bibliotheek via de plattelands-1; bibliotheek en de openbare leeszalen-', gebeurt kosteloos. De provinciale biblio-1 j theek verleent ook bemiddeling om boe-,? ken te leen te krijgen, die men in Mid-!. delburg zelf niet neeft. Naast de sa menwerking tussen de provinciale bi-: bliothecït en de plattelandsbibliotheken; en openbare leeszalen wordt studie ge-, maakt van eventuele verdergaande sa-1 menwerking van de bibliotheken onder-1 ling. BOSOHKAPELLE De heer J. Koop mans heeft vrijdag zijn 25-jarig jubileum gevierd als hoofd van de r-k lagere school te Vogelwaarde. Met hem deed :lat de gehele dorpsgemeenschap, die de, bovenmeester een spontane huldiging hc-j reidde. s Ochtends werd in de parochiekerk «en olechtlge Eucharistieviering gehouden 3n aansluitend daarop begon de huldi ging door de schoolkinderen tijdens een bijeenkomst in het parochiehuis te Boschkapelle. Behalve de klanken van sketches en voordrachtjes bereikten de jubilaris ook veel geschenken. Talrijke genodigden en belangstellenden waren bij de viering aanwezig. De waardering voor het vele werk, dat de heer Koop-, mans voor school en gemeenschap heeft: verricht, kwam onder meer naar voren in de toespraken van de heren J. Truy- man, namens het schoolbestuur, J. OOSTBURG - Tijdens een druk nsmen. de Inspectie Zeeland zochte receptie heeft drs J. J. Pieterse v'an '10; onderwijs, burgemeester F. J. vrijdagmiddag officieel afscheid geno-i3. Molthoff namens de gemeente Vogel- Iwrfien als directeur van de Oostburgse1 waarde en mejuffrouw S. Fermont na- öl.'ïoi ^1? Amrobank De heer Pieterse wordt per,mens het onderwijzend personeel. Na- vc,„ hun vraard-- DOMBURG Kanteel Westhove ■wordt gerestaureerd. De restaura tie omvat werkzaamheden aan het dak van de oostelijke zijvleugel van het hoofdgebouw en herstel van oorlogsschade aan het westc- Itjk voorgebouw, het oostelijk voor gebouw en de brug tussen vijver en gracht. Westhove wordt geëx ploiteerd door de stichting herstel lingsoord Westhove, die zich tot taak stelt kinderen uit Middelburg en Vlissingen die er nodig eens uit moeten, in de- zomer enkele weken op te vangen. In dc gemeenteraad van aanstaande woensdag komt een voorstel aan de orde om dertig procent subsidie te verlenen, wat neer komt. op i6.621,20Het res tauratieplan is van architect Van Bevaren uit Veere. (Roto PZC) Afscheid bankdirecteur raag om hulp Amsterdamse bank ......j..... beroep kunnen wor-| den gedaan op de aanwezige arbeidskracht van huisv een part-time verhand, menteel in kringen van dit werk overl 1 gedacht om speciaal voor de morgen-, nren, de schooluren jonge huisvrouwen - •te vragen mee te doen. Ze zullen het' normale salaris ontvangen voor hun werk en ook meedraaien in de sociale voorzieningen. Juist in Zeeland met zijn hoge per-, centage bejaarden landelijk gezien i is het aantal bejaardenhelpsters niet' voldoende. Een en ander staat te lezen in het jaar- verslag over 1967 van de provinciale! diaconale commissie der hervormde kerk in Zeeland. De provinciale kerkvergadering in Zee land zag donderdag wel iets in deze sug-| gestie ten aanzien van de hulp aan zeif-j standig wonende bejaarden. Het jaar-| verslag wijst er nog op. dat deze hulp] er belangrijk toe bijdraagt, dat dc be-| jaarden ianger zelfstandig gehuisvest kunnen blijven. Op deze PKV bleek voorts onder an-l dere, dat er een provinciale coördina-j tiecommissie komt voor het bejaarden- werk in Zeeland. Damcompetitie Uitslagen onderlinge competitie Sou- burgse damvereniging: P de Wolff-J. Brasser 0-2, A. Jobse-A. de Pagter 2-0, J. de Wolff-L. v. Soelen 1-1, M. Bronke- M- Marijs 1-1, F. v. Dixhoorn-P. de Wolff 2-0, J. v Eenennaam-J. Brasser 2-0, M. Arendse-J de Wolff 0-2, C. M. v. As- J. C. Sinke 2-0. J Caljé-M Arendse 2-0 I kon men tevens kennis maken met de. T, directeur mr. J. G. M.;entjes,;nnS getuigen. De heer Koopman* had, I .-eel handen te drukken HOOFDBESTUUR VERGADERDE i Vrijdagmiddag waren liet dorps plein en het gemeentehuis van Oudelande het decor voor een tra ditioneel geworden tafereeltje bi) het huwelijk van een kleuterleid ster: kleuters met ere-boogjes. Ditmaal gold het het huwelijk van hun juf Bosselaar, die kleuter leidster is in Grijpskerke en die in Oudelande m het huwelijk trad met de heer C. A. Polderman, do cent aan de Middelburgse am bachtsschool. GOES Nog slechts een paar weken 'geleden gaven de omstandigheden op onze bedrijven redenen tot ernstige zorg. Gelukkig heeft het gunstige weer van de laatste twee weken de moge lijkheid geboden, een groot deel van de achterstand in de oogstwerkzuainheden in te halen. Tegen veler vrees in zijn de aardappelen nog nagenoeg alle ge oogst kunnen worden. Het najaarswerk gaat- gepaard met veel moeite en met' aanmerkelijke kostenstijgingen. Deze herfst heefi weer aangetoond, dat onze agrarische bedrijfstak vanwege de af hankelijkheid van de natuur in verge lijking tot andere bedrijfstakken onver gelijkbare risico's heeft te dragen. Dat gaan vele van onze leden steeds meer in eigen situatie ervaren. Dit mede om dat het landbouwbeleid van de laatste jaren geen ruimte heeft geboden tot het vormen van reserves om deze ri sico's op té kunnen vangen'. Dat zei deze week de heer G. de Jager, die wegens verhindering van de voorzitter J. v. d. Bos, de leiding had van de vergadering van liet hoofdbestuur van de Zeeuwse CBTB. Het. hoofdbestuur had in zijn vergade ring vele huishoudelijke zaken af te handelen, die verband hielden met de samenwerking met de CBTB Holland- Brabant, die formeel op 1 november reeds aanvangt, Besloten werd af te zien van het oorspronkelijke plan, het hoofdbestuur reeds in het aan een vol ledige fusie voorafgaande jaar, aan merkelijk in te kx-impen. Dit omdat er nog zoveel belangrijke beslissingen zul len moeten worden genomen. In deze vergadering werden in dit ver band reeds voorstellen uitgewerkt en aanvaard voor reorganisatie van diver se commissies waardoor de organisa tie een deel van zijn taak uitoefent. De reeds interprovinciaal opgezette commissies voor akkerbouw, voor groen teteelt en voor fruitteelt kunnen onge wijzigd blijven. Een geheel gewijzigde samenstelling zullen krijgen de com missies. voor de voorlichting voor grond- i gebruik en structuuraangelegenheden, voor het onderwijs, voor de vcchoude- rij en die voor de sociale zaken. Ver der zal er nog allerlei soort van werk verdeling nader geconcretiseerd moe iten worden. Besloten werd in het wln- i telprogramma bespreking van het. land- bouwbeleid centraal te stellen o. a. door het uitnodigen van sprekers met tegen over elkaar gestelde meningen. Het bestuur stemde in met het voor stel. dat de CBTB tezamen met de vereniging voor Chr. Middelbaar en Ho- !ger Onderwijs het initiatief zal nemen voor een vergadering van vertegen woordigers van alle verenigingen cn stichtingen, die een of andere vorm van chr. onderwijs (excl. basis-onderwijs) verzorgen. Dit om zo mogelijk te ko- jmen tot een kontaktcommissie voor het 'chr onderwijs in Zeeland die de coör dinatie van allerlei zaken op het ter- rein van het onderwijs zal kunnen be- i vorderen. De heer A. Saiidee deelt als verte-! genwoordiger in de prov. raad voor! bedrijfsontwikkeling mee, dat de voorgenomen reorganisatie van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst een sterke vermindering van het aantal voorlichters tengevolge dreigt te heb ben. Speciaal het afstemmen van het j aantal voorlichters op het beperkte aantal bedrijven boven een bepaalde bedrijfsomvang en eventueel meer richten van de voorlichting op deze grotere bedrijven roept bij het be stuur grote weerstanden op. Men vreest door deze maatregelen een versneld in moeilijkheden komen van een aantal agrariërs, toenemend werk voor de sociale voorlichters en onvoldoende reële mogelijkheden voor bedrijfsbeëindiging en bevredi gende afvloeiing. De zaken van de voorlichting zullen op een volgende vergadering nogmaals aan de orde komen. Uitvoerig werd gesproken over de or ganisatievorm en de werkwijze van het rnd- pacht- en taxatiebureau, waarin CBTB met de ZLM samenwerkt. De bestemming van grond voor niet-agra- rische doeleinden gaat steeds toene men, waardoor de betekenis van deze gezamenlijke activiteit groeit. Akkoord wordt gegaan met voorstellen, waar door de plaats en taak van het bureau zowel voor de leden van de organisa ties als voor allerlei instanties duide lijker zal worden. E. de Putter ten grave gedragen ZAAMSLAG De heer E. de Putter, die maandag ten gevolge van een brom fietsongeval overleed, is donderdagmid dag in Zaamslag begraven. De heer De Putter werd ten grave gedragen door leden van ,De Jufianaruiters', waartoe hij ruim 20 jaar heeft behoord. De be grafenis-liturgie werd geleid door drs C. Zwaam, gereformeerd predikant te Zaamslag. Weg gestremd NJEUWVLIET Het doorgaand ver keer op de provinciale weg tussen Nieuwvliet en Potjes is vrijdagavond en kele uren gestremd geweest doordat een 5waar beladen vrachtwagen in de berm was gekanteld, Het ongelua gebeurde op een nood-weggedeelte, dat tljdelyk is lamgelegd wegens verbeteringen san het wegdek. Gedurende de stremming leidde ie rijkspolitie het verkeer om. Stroopwafelactie In Zierikzee werd een stroopwafelactie fehouden. De opbrengst was 1.416,20. oor de kas van het hervormd vereni gingsgebouw resteerde f 622,85. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een droevig ongeval, onze lieve zoon. broer, zwager en PIJETER BRAAM echtgenoot van J. Nieuwenhuyze. op de leeftijd van 44 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, broers en schoon zusters. Lewedorp: J. P. Braam J. Braam-van Dalen Southwold f Canada): A. Braam J. Braam-Rijk en kinderen Nw- en St-Joosland: J. Braam R. G- Braam-Zanetti en kinderen Lewedorp: Joh. Braam L. M. Braam-Boonman en kinderen 's-H.-Arendskerke: M. Braam I. J. Braam-Koole Lewedorp, 31 oktober 1968 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een droevig ongeval, onze lieve schoonzoon, zwager en oom PIETER BRAAM echtgenoot van J. Nieuwenhuyze. op de leeftijd van 44 jaar. Zijn diepbedroefde schoonouders, zwagers en schoonzusters Uit aller naam. familie Nieuwenhuyze Ni< wdorp, 31 oktober 1968 PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE PZC. Heden overleed, geheel onverwachts, mijn bes te vriendin, mevrouw D. PEPERZAK- DE WAARD op de leeftijd van 71 jaar. Mevr. v. d. Heide- Wanjon Middelburg, 31 okt. '68 Vlissingsestraat 10 Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder SUZANNA- WïLLEMIJNTJE GELUK-VIERGEVER op de leeftijd van 76 jaar. Hengelo: J. J. A. Geluk A. C. Geluk- van de Za.nde T. C. Alpherts-Geluk F. C. B. F. Alpherts J. J. Geluk Schuddebeura- Noordgouwe: A. M. Geluk T. H. Geluk-Delst J. J. Geluk J. C. Geluk J. M. Geluk Sohuddebeurs- Noordgouwe, .Zonne hof'. 1 nov. 1968 De teraardebestelling is bepaald op dinsdag 5 november 196S. des na middags te 14.15 uur op de begraafplaats te Noordgouwe. Op verzoek van de overledene geen bloe men. Heden overleed in zijn Heer en Heiland, na een kortstondig lijden, in het ziekenhuis ,Berg- zicht' te Goes, mijn in nig geliefde man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader PIETER JAN BARDOLl op de leeftijd van 53 jaar. Wissenkerke: L. J. Bardolf- Bakker Berkel en Rodenrijs A. v. d. Bulk- Bardolf M. J. v. d Bulk Kamperland: M. A. Bardolf J. C. Bardolf - Munter Wissenkerke: Diny Tonny Anthon Piet Joke Jan Kees En kleinkinderen Wissenkerke, 1 november 1968 Kamperlandpolder 4 De begrafenis zal plaatshebben DV op maandag 4 november, des namiddags om 2.00 uur te Wissenkerke, vanaf het verenigings gebouw. Heden overleed raija geliefde vrouw en onzs zorgzame moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder In de ouderdom van 71 jaar. Meliskerke: P. Wisse Meliskerke: C. Wisse-de Korte Biggekerke: S. Wisse C. Wisse-Houtermao Meliskerke: H. J asperse (huisgenote) Klein- en achterkleinkinderen. Meliskerke, 1 nov. '6S, Valkenburgstraat 3. De begrafenis zal DV plaatsvinden op dins dag 5 november 1968 op de begraafplaats te Meliskerke. Vertrék uit de verga- dei-zaal der ger. gem. om 12 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden is na kortston dige ziekte van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader FRAQOIS BERTLTN, weduwnaar van Apolonia de Pagter. Uit aller naam: A. Bertijn. Vlissingen, 1 nov. 1968. Singel 91. De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 5 november 1968 om 11.15 uur. Geen bezoek. Na een zeer liefdevolle verpleging van ruim 8 maanden in het zieken huis Sint-Joanna (pa viljoen) is heden, zacht en kalm van ons heen gegaan. onze geliefde, zorgzame vader A N THONIUS MIJNSBERGEN weduwnaar van Johanna Sinke, op de hoge leeftijd van ruim 93 jaar. A. J. Mijns bergen P. L. K. Mansbergen- de Bud Goes. 1 november 1963 Zonncbloemstraat 14 Correspondentieadres: Fr. den Hollander laan 19 te Goes De begrafenis zal plaatshebben vanuit d: Oosterkerk, op dinsda,- 5 november, om 141X1 uur, op de algemene begraafplaats te Goes. Liever geen bezoek In ,EIGEN HAARD', woonhuis voor meisjes, gevraagd BESCHAAFDE JUFFROU» IN DE HUISHOUDING Aanmelden bij mej. M. W. Stoffels, directrice, Prins»! gracht 997. telefoon 020-233553, Amsterdam. N.V. H0LLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN zoekt voor diverse montages in Nederland met ervaring in constructie-staalbouw Hebt U belangstelling? Vult U dan onderstaande bon in. U zult dan spoedig nader bericht ontvangen. Opzenden In gesloten S'iSS!' holundsche constructie WEHKPLAATSEN POSTBUS 56 LEIDEN Woonplaats Leeftijd Aantal jaren ervaring Tegenwoordig beroep..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 36