Alarmsysteem werkte niet BINNEN UUR IETS NIEUWS NA STAKEN VAN AANVALLEN Binnenkort begin ambtelijk overleg pijpleiding Rotterdam-Antwerpen IJ-tunnel open ,Sojoez-3' maakte goede landing Inval in Praag werd door Russen gemeld Di Vandaag In de krant... Brussel wil spoorlijn Antwerpen-kust UITSTEL VAN GESPREK OVER LOONWET TUSSEN BELGIË EN NEDERLAND Aftak-voorwaarden moeilijke zaak 211e jaargang no. 257 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN »«t» Provinciale tieuwu Couranti t van Velde. P. den loot ra W. da Patter. Hoofdradactaun O. A. da Kok. 'elftraat 58-60, tal. Sldd (b 9 I red. 3508, adv. 3841). Middelbun. Markt 51, tel. 7651 (fcI red. 2078/3189. red tel 3346. adm tel 2094 Adv orlje 35 cent par mm Ml ..mum oer adv 5,25. Intra. med. 21,4 e tarlot. Kleine 0 par poet t 15.25 per kwartaal. Loeee nummert 25 c< Iv. 5213). Ooitburg, tel. 2395. Terneuien, Nleuwatr. au t. d. blad' 50 cent meer. Giro 359300. PZC. Middelt Donderdag 31 okt. 1968 Zuiaar water in het Sloe? Pagina 2 KAMERLEDEN VERONTRUST: DELEGATIE UIT HANOI BELOOFT PARIJS, SAIGON (RTR, AFP, AP) Een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vredesoverleg in Pa rijs heeft woensdagavond gezegd dat .Hanoi binnen een uur nadat president Johnson een stopzetting van de aanvallen op Noord-Viet nam zou aankondigen, iets nieuws zou hebben te bieden'. De Verenigde Staten moeten echter eerst -een onvoorwaardelijk staken van alle bombardementen aankondigen. uit Russische bron, terwijl vele uren te-j voren de invasie was begonnen. ,Is het waar, dat deze invasie ook voor vele an-1 dere NAVO-leden als een volslagen ver-| rassing kwam', zo vragen deze leden, die deze vragen niet hebben willen stellen onmiddellijk na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije om extra ongerustheid onder de bevolking te voorkomen. AMSTERDAM (ANP) liet verkeer op de IJ-tunnelroute heeft In de eerste uren na de opening van de nieuwe ver binding tusen de IJ-oevers een vlot ver loop gehad. Ook in de avondspits giste ren deden zich geen moeilijkheden van betekenis voor, hoewel de tunnel vol gens de politie in beide richtingen vol belast nas. Het enige schoonheidsfoutje in de ver keersafwikkeling was een automobilist die in de oostelijke buis strandde door dat hij zonder benzine kwam te zitten. Binnen zeven minuten slaagde de brand weer erin de auto weg te slepen. Uit voorzorg houdt de politie een deta chement van 24 verkeersagenten In re serve. De tunnel is geopend door koningin Ju liana, die met een druk op een knop de verkeerslichten van rood op groen liet springen. Op de bovenste foto de blus boot Jan van der Heyden met een .stra lende' welkomstgroet. Op de achter grond de ventilatietoren aan de noord zijde van de tunnel. DEN HAAG (ANP) Bij som mige leden van de vaste tweede kamer-commissie voor algemene zaken is ongerustheid gerezen over de effectiviteit van het informatie- en waarschuwingssysteem, dat re- gerings-, leger- en andere instan ties tijdig op de hoogte moet stel len van belangrijke en gevaarlijke gebeurtenissen in het buitenland. In het voorlopig verslag informeren deze leden er bij ae regering naar of de pers berichten juist zijn geweest, dat de Ne derlandse regering eerst 's nachts om half vier op de hoogte kwam van de In vasie in Tsjecho-Slowakrje en nog wel Dorpshuis DE COMMISSARIS der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen. opende het nieuwe dorpshuis te 's-Gravenpolder. (pag. 2) Pro-NAVO NEDERLAND is duidelijk pro- NAVO. Dit blijkt uit een 'enquête waarvan de resultaten thans zijn bekendgemaakt (pagina 3). Landbouw AGRARISCH Nederland moet de krachten bundelen, meende ir M. Geuze sprekende over de land bouw tijdens de jubileumviering van de Goesc rnilts. (pag. 9) NS-baas DE PRESIDENT-DIRECTEUR van NS, ir Lohmann, treedt op 1 januari af. Zijn opvolger is mr M. G. de Bruin, lid van de N.S.-direc- Ue (pagina 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 9 -^port: pag. 7 Radio en tv: pag. 15 Financieel nieuwspag. 17 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische spoorwegen bestuderen plannen voor een spoorweg verbinding tussen Antwerpen en de Bel gische kust, met name met Oostende en de haven van Zeebrugge. Er bestaat wel een lijn van Antwerpen- linker Scheldeoever via Gent en Brugge naar de kust, maar die wordt weinig ge bruikt. Als regel vindt het verkeer over de lijn Oostende-Brussel-Antwerpen plaats. De nieuwe Scheldetunnel bevat ook twee spoorbanen. Het plan is nu om vla de tunnel het haven- en industriegebied van Antwerpen rechter oever te verbinden met Brugge. Dat zou dan door middel van een nieuw aan te leggen spoorbaan, die meer naar het noorden gelegen, van Antwerpen over Zelzate en Eelclo naar Brugge zou leiden. De nieuwe lijn zou de reizigers in onge veer één uur van de havenstad aan de Schelde naar Oostende kunnen brengen. NAVO-radar Hoe is het te verklaren dat de ter van buitenlandse zaken eerst na half vier 's nachts en zulks door de minister-president op de hoogte werd gesteld en dat niet de ambas sade in Praag in een veel eerder sta dium deze informatie doorgat. aldus deze tweede-kamerleden. Voorts wil len zij weten of het waar is. dat de NAVO-radar, door storingen vanuit het oostblok, niet in staat was de sterk verhoogde activiteiten in de lucht voor en tijdens de invasie boven het operatieterrein waar te nemen. Zo ja, vormde dit dan geen extra om standigheid om zeer waakzaam te zijn. De woordvoerder van de Noord vietnamese delegatie, Ngoejen Thanh Le, zei: ,als president John son op dit moment alle bombarde menten tegen Noord-Vietnam staakt, ben ik klaar om binnen een uur een persconferentie te beleg gen om aan te kondigen dat Hanoi iets nieuws heeft aan te bieden, on middellijk aan te bieden'. Thanh Le sprak met verslaggevers op een ontvangst van Pham Van Ba, hoofd van het onlangs geopende voorlichtings- I bureau van het Zuidvietnamese Natio- nale Bevrijdingsfront. De leider van de Noordvietnamese on derhandelingsdelegatie, Xoean Thoey, voegde aan de woorden van zijn pers chef toe: .alles hangt af van president Johnson, Met nog zes dagen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, heeft president Johnson nog de tjjd en de macht om de bombardementen te sta ken en om een doorbraak in de Impasse in de Parijse besprekingen te bewerk stelligen'. vonden waarbij beide Vietnamese par tijen onder het etiket .geallieerde dele gatie' en .communistische delegatie' aan de conferentietafel zouden kunnen gaan zitten. Lacunes Tenslotte stellen deze kamerleden de vraag of de Nederlandse regering niet meent dat de recente gebeurtenissen heb ben aangetoond, dat er belangrijke la cunes zjjn In de zo noodzakelijke snelle berichtgeving en of de regering wil toe zeggen, dat het gehele waarschuwings systeem op zijn effectiviteit zal worden getest. VAKCENTRALES VRAGEN: UTRECHT (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentrales NVV,! NKV' en CNV heeft de voorzitter van de vaste commissie voor sociale zaken van de tweede kamer woensdag ver zocht, de voor 7 november vastgestelde gehoorzlttlng van deze commissie over do ingediende ontwerpwet op de loon vorming uit te stellen tot een nader te bepalen tijdstip. Het voor vele ja ren vastleggen van bevoegdheden van de overheid om in te grijpen in de loonvorming is van zo grote betekenis voor de vakbeweging, dat het overleg orgaan meent meer tijd nodig te heb ben om tot een afgerond oordeel te komen over de vele belangrijke aspec ten van de In dit wetsontwerp aan de orde komende onderwerpen. Geregeld' Amerikaanse delegatie in Parijs wei gerde gisteren commentaar te leveren over de onderwerpen die op de 28ste zit ting van de besprekingen ter tafel kwa men en over de onbevestigde berichten van een aanstaande doorbraak. Een functionaris van een van de gealli eerde landen, die zyn naam niet wilde nen, zei echter, toen men hem vroeg naar een stopzetting van de bombar-, dementen: .alles Is geregeld'. H(j wei gerde echter hierover verder uit te wei-j den. gering MOSKOU: kolonel Oeorgi Berego- voi is na een ruimtevaart van vier dagen om de aarde in de Sojoez 3 te rug op aarde geland. Hier geeft hij verslag van zijn ruimtereis kórt na J~ landing tijdens een persconferentie. Antwoord Xoean Thoey ontweek vragen over de mogelijkheid dat Hanoi veronderstelde Amerikaanse voorstellen met tegenvoor stellen zou hebben beantwoord en nu op antwoord uit Washington zou wachten. .Vandaag vroeg ik Harriman (de Ame rikaanse delegatieleider) wanneer de Verenigde Staten hun aanvallen op Noord-Vietnam zullen staken. En ik wacht op een antwoord'. Uitstel De rede die president Thieu van Zuid- Vietnam woensdag voor radio en tele visie zou houden over de houding van zijn regering inzake een staking van de bombardementen op Noord-Viet nam is 24 uur uitgesteld, zo werd in de Zuidvietnamese hoofdstad verno men. Naar mededeling van de Zuid vietnamese tv zal de president zijn rede vandaag om 20 uur plaatselijke tijd houden. Akkoord President Thieu en de Amerikaanse am bassadeur Ellsworth Bunker zouden het eens zijn geworden over de tekst van een communiqué, waarin het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt aangekondigd, zo werd woensdag uit betrouwbare bron in Saigon verno men. Het akkoord zou dinsdagavond tot stand zijn gekomen bjj de laatste van een reeks bezoeken die Bunker de laat ste tijd aan Thieu heeft gebracht. Het neteligste probleem dat van de ver tegenwoordiging van het Zuidvietnamese Nationale Bevrijdingsfront bij vredeson derhandelingen zou zijn opgelost. Aan gezien de eis van Zuid-Vietnam om met een eigen delegatie aan eventuele onder handelingen deel te nemen voor het Be vrijdingsfront en Noord-Vietnam onaan vaardbaar was zou een formule zijn ge- BEREGOVOI VOELT ZICH GOED MOSKOU (TASS) - De Russische kosmonaut kolonel Georgi Be- regovoi heeft woensdag met het jSojoez-drie'-ruimteschip een zachte landing in de Sowjet-Unie gemaakt, aldus het persbureau Tass. Kolonel Beregovoi heeft na zijn landing verklaard zich goed te voelen en heeft reeds een ontmoeting gehad met vrien den en correspondenten, aldus Tass. Naar mededeling van het persbureau is hel ruinitescliip woensdagmorgen om 08.25 uur (Ned. t\j(l) In het tevoren bepaalde gebied geland. Bij het naderen van de aarde werden de renunotoren ingeschakeld, terwijl de werkelijke landing met behulp van een parachute werd uitgevoerd. Waarnemers in Moskou hebben uitgerekend dat de ,Sojoez-in' kort na het Ingaan van zijn 65ste baan om de aarde geland is. De .Sojoez-HI' werd zaterdag gelanceerd en is vier dagen in de ruimte geweest. Commandant Beregovoi heeft in die tijd enige malen een ontmoeting tot stand gebracht mei de een dag eerder gelanceerde onbemande .Sojoez-H', die maandag een zachte landing in de Sowjet-Unie heeft uitgevoerd. Ook heeft Bere govoi een paar maal de omloopbaan van zijn ruimteschip veranderd en televisie-uitzendingen naar de aarde verzorgd. De Sowjet-Unie heeft met de Sojoez-in een nieuwe landingstechniek met succes beproefd door voor het eerst een bemand ruimteschip met een omlaag gerichte vuurstraal zacht te laten landen. Kolonel Georgi Beregovoi gaf na de landing ter plaatse een persconfe rentie. Hij zei de .Sojoez-HT een uitstekend ruimteschip te vinden dat grote vooruitzichten opent voor het onderzoek van de kosmische ruimte. Op de werking van de Sojoez had hij niets aan te merken. Beregovoi vertelde dat het aanzetten van de motor van de Sojoez een nauwelijks waarneembare zwaartekracht veroorzaakte, die alleen te zien was doordat dingen die vrij zweefden omlaag begonnen te zakken. De versnellingen die hij had ondergaan waren minder sterk dan vlieg tuigpiloten dikwjj 13 ondervinden. Wel was de remvertraging bij de landing hevig, maar niet zodanig dat de ruimtevaarder niet meer kon werken. De Sojoez-III' is zo zacht geland dat hij er zelf niets van merkte. Daarna begonnen de parachutes het ruimtevaartuig over de grond te trekken en is hij maar uitgestapt. Daarna voelde hij zich wat duizelig, .alsof ik op een slingerende boot stond'. ,Ik ben van de zomer in de winter terecht gekomen', zei hjj verder. Op de plaats waar hij was neergekomen bleek het twaalf graden te vriezen, het land om hem heen was met sneeuw bedekt. Even later kwamen de ber gingsmanschappen met een hefschroefvliegtuig aan. Deze gaven hem een dubbel gevoerde winterjas. ministers Luns, Bakker er De Block houden zich op de vlakte wat de Antwerpse pijpleiding betreft. De Zeeuwse senator Verburg stelde op 11 oktober jl vragen over de voor waarden, die de Belgische re- sou willen verbinden aan de aanleg van deze pijpleiding, met name over het beding, dat de leiding uitslui tend mag worden gebruikt voor de be voorrading van raffinaderijen in België. Met andere woorden: geen aftakking (eventueel) naar Zeeland. Het provin ciaal bestuur heeft inmiddels aan dezelf de ministers een brief gestuurd, waarin eveneens stelling wordt genomen tegen de Belgische voorwaarde. Ondertussen hebben de drie bewindslieden aan de heer Verburg meegedeeld, dat het over leg nog moet beginnen: de regering kent dus blijkbaar de verlangens van de Bel gen nog niet, vandaar het nietszeggend antwoord. Schepen Delwaide heeft ech ter al verbaasd gedaan over de houding van Zeeland: een onzer verslaggever» had een vraaggesprek met de Antwerp se schepen en daarbij suggereerde hij, dat de .beruchte voorwaarde' afkomstig zou zijn van de drie Belgische oliemaat schappijen. Nadere Informatie wees ech ter uit, dat deze kwestie toch wel genu anceerder Ligt: de voorwaarde zou in eerste aanleg afkomstig zijn van de ad viseurs van de Belgische regering. Het is overigens helemaal niet zo belangrijk hoe men ln België tot het formuleren van de bewuste eis gekomen is, belang rijk is alleen: welk standpunt moet Ne derland in deze kwestie aannemen. We geloven, dat deze zaak vrij een voudig ligt: Nederland kén eenvou dig niet akkoord gaan met deze voor waarde. Het gaat niet aan, dat België soort .akte van navigatie' wil opleg gen aan Nederland voor het gebruik van een pijplijn. Een dergelijke vorm van protectie is onaanvaardbaar. Aan één Leberplan heeft Europa al genoeg, daar hoeft nog niet een plan-Delwaide bij te komen. Indien de bewuste industrieën er geen zin in hebben een aftakking toe te staan voor een eventuele concurrent ln het Sloe, dan is dat overigens hun goed recht. In dat geval gaat het echter om de particuliere beslissing, een beslissing maat schappijen dan wel hun reden zullen heb ben. Wanneer dat evenwel gebeurt op grond van een bepa ling in een traktaat, tussen Nederland en België gesloten over deze pijpleiding, dan is er geen sprake meer van een .goed recht', integendeel, dan gaat het lom een door de Belgische overheid be- I vorderde Industriebescherming. Een der- gelijke bescherming past met meer ln deze tijd. In Middelburg heeft onlangs de Ant- werpse econoom Wildlers voor Nijver heid en Handel een welsprekend betoog gehouden voor een verdieping van Bene lux. Akkoord: we moeten er naar toe werken, dat de grenzen alleen maar folkloristische restanten worden. Maar 'dat kan niet met protectionistische be- palingen ten aanzien van een pijplijn. I Wanneer eens een dergelijke verbinding zou worden aangelegd tussen Antwerpen en Zeebrugge, dan zal de Belgische re gering er toch ook niet aan denken om als voorwaarde te stellen dat er geen af takking naar Gent mag komen? Nu da pijpleiding Rotterdam-Antwerpen wordt geëxploiteerd door particuliere maat schappijen, moeten zij volkomen vrij in het overwegen van eventuele aftak kingen. In de eerste plaats op grond van principiële overwegingen, in de tweede plaats op praktische gronden. De olie industrie zit namelijk nogal gecompli ceerd in elkaar: op bepaalde onderdelen Is er sprake van een concurrentie op leven en dood. op andere gebieden werkt men hartelijk samen. Op een zeker ogen blik kan het voor de Belgische maat schappijen wel eens heel gunstig zijn een aftakking op de pijplijn te maken naar Vlissingen bijvoorbeeld. Als dan echter de beperkende voorwaarde van kracht zou zijn, die nu sommige Belgen zo graag willen, dan zou dat bjj voorbaat onmogelijk blijken. Nee. er kan géén sprake van zijn, dat de .beruchte voor waarde' aan Nederlandse kant wordt In gewilligd. Dan maar geen pijplijn: Rot terdams burgemeester heeft al enige malen gezegd dat niet het belang van zijn haven, maar dat van Antwerpen door de aanleg wordt gediend. Men zou ook kunnen zeggen: voor Nederland hoeft het niet. De heer Verburg heeft, alles bijeen genomen, geen duidelijk antwoord op zijn vragen gekregen. De ministers konden het nog niet zeggen. Hij zal over een paar weken zijn vragen opnieuw moeten stellen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Zeer binnenkort zal op ambtelijk niveau liet over leg beginnen tussen België en Nederland over de aanleg van een oliepijpleiding tussen Ant werpen en Rotterdam. Wanneer dit nodig zou blijken volgt in het voorjaar van 1969 dan nog een ministeriële ontmoeting tussen ile beide bewindslieden van eco- 'omische zaken. Het spreekt vanzelf dat daarbij de .beruchte voorwaarde van België', dat van deze pijpleiding voor de be voorrading van de raffinaderijen in liet Antwerpse havengebied op Ne derlands territoir geen aftakkingen mogen worden gemaakt, een discuta bele zaak zou worden. In de prak tijk zal er namelijk weinig of niets terecht kunnen komen van de .ex clusiviteit' die België op deze pijp leiding wil bereiken. De Belgische legering zal het moeilijk kunnen waarmaken, dat een claim wordt ge legd op een pijpleiding in beheer en eigendom bij een nog nader te vor men onderneming van de oliemaat schappijen B. P. Belgien, Esso Bel- gien en Petroflna. Nog moeilijker zal het worden de .exclusiviteit' te leggen op het gedeelte van de pijp leiding, dat in de Nederlandse bodem wordt gestopt. En als er al een ak koord zou worden bereikt tussen België en Nederland over deze .be schermende voorwaarde' voor de aan leg vnn de pijpleiding, dan zal het ingewikkeld worden op de naleving ervan controle uit te oefenen. Overigens blijkt anders dan de Antwerpse schepen voor ha venzaken Lcon Delwaide het in •en interview deed voorkomen de oorwaarde uitsluitend en alleen van le Belgische regering afkomstig te zijn. In het advies over de aanleg van een oliepijpleiding zijn de hoog leraren De Groote en Voghel als deskundigen enkele maanden gele den het eerst met het idee van de .exclusiviteit' (het verbod om af te lakken dus) nnar voren gekomen. Dat was eind september. Niet gereageerd De aanvragers van de concessie - de drie betreffende oliemaatschap pijen dus hebben die wens niet te kennen gegeven. Ze hebben mo menteel ook nog niet gereageerd op de voorwaarde van de Belgische re gering. Of ze die zullen accepteren daarom nog de vraag. Van de kant van de maatschappij is over deze zaak geen commentaar te ver krijgen. Zoals gemeld wordt vooral in Zee land tegen de voorwaarde van de Belgische regering geprotesteerd. Het ollege van gedeputeerde staten van Zeeland heeft vorige week een brief gestuurd aan drie Nederlandse mi nisters, waarin het verbod om af te takken van pijpleiding niet ac ceptabel wordt genoemd. Ook het eerste-kamerlld drs. M. C Verburg. directeur van het ETI vooi Zeeland, heeft over deze zaken vra gen gesteld aan de ministers. De bewindslieden hebben hem geant woord dat er op het ogenblik no niets over deze voorwaarde van d lel gen te zeggen valt. Overcapaciteit De pijpleiding Rotterdam-Antwerp- moet 'honderd kilometer lang worde: ruim negentig cm diameter krij en in eerste instantie berekend zijn op een jaarlijks transport van 20 miljoen ton olie. Met een pompsta tion erbij zal een capaciteit van 25 miljoen ton kunnen worden bereikt, met een extra pompstation ertussen ,30 miljoen. In Antwerpen zal in 1968 24 miljoen ton ruwe olie per schip worden aangevoerd. In 1969 zal 28 miljoen ton moeten worden aangevoerd. De Belgische regering wil voor de haven van Antwerpen 9.5 miljoen ton per jaar als olie- aanvoer per tanker behouden. Ook dat is een voorwaarde voor de pijp leiding: en wei voor de komende vijf jaar. Bij volledige bezetting van de pijpleiding zou dus van een over capaciteit sprake kunnen zijn. In Zeeland heeft met name Hoechst- Vlissingen NV belangstelling voor vestiging van een olieraffinaderij met het oog op produktieuitbreiding in «le toekomst in de richting van de petrochemie. Een dergelijke raffina- lerij zou op «Ie pijpleiding Rotter- •inm-Antwerpen eventueel kunnen orden aangesloten. Prins Bernhard ontving memoires van mr Be yen SOESTDIJK (ANP) Op paleis Soest- dijk heeft prins Bernhard woensdag middag het eerste exemplaar van «le memoires van oud-minister mr. J. W. Beven ,IIet spel en de knikkers' ge titeld. in ontvangst genomen. Mr. Beyen, die vijftig jaar geleden aan de Utrecht se universiteit promoveerde, tot doctor in de rechtswetenschap, was van 1952 tot 1956 minister van buitenlandse za ken in het k'abinet-Drees. In zijn memoires komt mr. Beyen tot de conclusie, dat de Europese éénwor ding ten nauwste samenhangt met de vraag, of Engeland tot de Europese ge meenschap zal toetreden. Zij hangt z.i. verder af van de mate. waarin haar .onafhankelijkheid, dit wil zeggen haar supra-nationaal karakter door haar le- den-landen hoofdzakelijk door Frank rijk zal worden geëerbiedigd. Op bei de punten, aldus de oud-minister, is De Gaulle de man die de beslissing in handen heeft. Zonder Frankrijk kan men overigen» evenmin als zonder Groot-Brittannië een Europa opbouwen, waarvan het voortbe staan en de identiteit gewaarborgd zijn'. De oud-minister zegt dat er geen re den is om aan te nemen, dat de deur woor Engeland altijd dicht zal blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1