Grote zege MMHC heldenrol Hongarije veruit beste in Mexico SLUITING WERD VROLIJKE CHAOS blanke atleet heeft straks geen schijn van kans tegen snelvoetige afrikanen van jaap de leeuw PONTIAC 7 BRITSE SPORTINSTRUCTEURS LEGDEN BASIS VOOR SUCCES PROGRAMMA AANVOERDER NEDERLANDS SCHAAKTEAM HEEFT LEIDING GOES SCHAAKTE REMISE TEGEN TERNEUZEN MMHC 11 WereDilV Push V-MMHC lil Push Vl-MMHC IV BRINCKMAN VOLGT NIJS OP DINSDAG 2? OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f ADVERTENTIE) Tenminste eên blanke achtte verstaanbaar op een loopnummer tij dens de afgelopen Olympische Spelen: a het Amerikaanse loopwonder op de - kVTs' 1- -- j= - "V 1500 meter en wereldrecordhouder op J^üK; d'te afstand Jimmy Ryan. De foto g ïm. toont de realiteitde Keniaan Keino - - versloeg hem met een kleine straat- cM=^-J3W;;-s lengte. LONDEN (GPD) ,Wie zegt dat de jongste olympische successen van de jongens uit Kenia alleen voortspruiten uit de voor Mexico gunstige hoogte waarop zij zich hebben kunnen voorbereiden, on derschat veel belangrijker factoren die jonge Afrikanen tot to patte rn maakt: De natuurlijke aanleg van deze mensen. De sociale omstandigheden waarin zij zijn opgegroeid en... De in elk Afrikaans hart levende wens zich met blanken op welk gebied dan ook te kunnen meten. Als de Afrikaanse atleten in hun land een betere opleiding en bege leiding krijgen en dat zal na de recente resultaten in Mexico on herroepelijk gebeuren dan zal binnenkort de blanke atleet zich alleen nog op de technische nummers, die jarenlange voorbereiding vragen, kunnen handhaven. Met speels gemak zullen de Afrikanen straks echter alle onderdelen die snelheid, sprongkracht en uithou dingsvermogen vereisen, winnen'. Tot die uitspraak komt John Velzian, tien jaar lang; trainer-coach van de KA.A.A., de Keniase Amateur Atle tiek Associatie. De veertigjarige blon de Brit heeft in Kenia atleten begeleid als Klpchoge Keino, Wilson Kiprugut, Xaftali Temu en Benjamin Kogo, man nen die in Mexico op liet ere-platfomi stapten. Velzian heeft dat echter niet van nabjj kunnen meemaken, omdat de K-A.A.A. hom enkele maanden voor de spelen ontsloeg en z(jn assistent, de Keniaan Charles Mukora, als coach mee naar Mexico stuurde. Na de ryke medaille-oogst, die de Keniase atleten daar binnenhaalden, pogen K.A.A.A. en coach Mukora de verdiensten van ex-bondscoach Velzian te kleineren. Tien jaar geleden ging John Velzian naar Kenia, het land van 34 volks stammen en 34 talen. Het land toen ook van de Mau Mau-onlusten. Met een groots opgezet sportprogramma, waarin alle scholen en dorpen werden betrokken, probeerden in die tijd de Britse overheersers de gedachten van pi TT TT TT T? J°nS® heniancn af te leiden van de SHHHH Mau Mau-beweging. Elke school en Al 11 11 1 baar welke afstamden bijvoorbeeld een I Massai moet rennen om zijn vee bijl elkaar te houden, hoe langbeen Kikuyu I als benjamin Kogo (zilver op de steep- le-chase in Mexico) moet draven door onherbergzame gebieden om aan voed sel te komen. Wie een Kis» kilometers lang door de jungle ziet hardlopen weet dat deze mensen kunnen spelen met een 5.000 of 10.000 meterloop. Naftali Temu, de 10.000 meter-win naar in Mexico, heeft zich op die af stand als kind .voorbereid', omdat zijn school op tien kilometei van zijn huis lag- 's Morgens rende hij die afstand om op tijd op school te zijn en 's middags liep hij hard terug om voor donker thuis te zijn Zo'n .oplei ding' heeft geen Europeaan. -'iTyk bereikbaar ook r de lange, rode. stoffige wegen met kuilen en keien, kreeg bezoek van «".Brits spoi-tinstructeur. Ontelbare atletiekverenigingen werden in die tijd ut de grond gestampt. Xit die verenigingen stammen de Keino s, de Kiprugut's en Temu's, die nu internationale successen oogsten', meent John Velzian. die toen door de Bntsc regering werd aangesteld als sportleraar van de University College of Nairobi en voorzitter werd van de Keniase School Atletiek Associatie. .Door dat initiatief onderscheidt Kenia f'_, hu van de andere Afrikaanse landen heeft het een voorsprong op kk lam£n" Hot sloeS locn enorm aan "5 de keniase jeugd. Niet zo verba- «nmkkend In een land waar een st.rk lichaam niet alleen iets is om trots op te zijn, maan- veel meer een levenseis is. Vooral het hardlopen werd een succes. Ook al niet verwon derlijk als men weet dat voor 90 pet- van cle inwoners de .benen' het enige (ADVERTENTIE) .Mijn taak als coach bestond voor die mensen in feite alleen uit het bijbren gen van wedstrfldtaktlek. Nooit 'zal ik het verhaal van Keino vergeten, nadat hij voor het eerst in het buitenland had deelgenomen aan een 5000. Dat was in 1962 op de Commonwealth Games in Perth Australië i. Hij lag halverwege de race een halve baan voor op ieder een, maar toen de laatste ronde kwam. ging iedreeen hem shhhh... shhh... shhh... voorbij, zonder dat hij er iets aan kon doen. We hebben toen zijn enorm lange pas, ingekort, we leerden hem accelereren, tussensprints maken en een eindsprint; overhouden. .Met zulk .materiaal* is het niet moeilijk topatleten te maken'. Sportprestaties kregen in Kenia extra waarde toen het land in 1963 onafhan kelijk werd. Vanaf dat moment wist el ke Keniase atleet dat hij op internatio nale wedstrijden niet alle.en vocht voor persoonlijke eer. maar ook voor roem van de natie, die zoals elke jonge I Afrikaanse staat zo graag wilde to-l nen volwassen te zijn. Kiprugut's bronzen medaille op de 800 j meter in Tokio, de eerste olympische medaille voor een Keniaan, gaf het at-( letiekleven in Kenia op het juiste mo-j ment die .kiek', die het nu tot een na-i tionale zaak heeft gemaakt, waar de regering van Yomo Kenyatta volledig achter staat. Noch goed getraind, noch goed uitgerust, naar westerse maatsta ven. met weinig meer dan wilskracht, groeide in dat Oostafrlkaanse land een; groep hardlopers, die al spoedig in het buitenland succes oogstte- Kiprugut] wees niet alleen een weg om de blanken te evenaren, maar om hen zelfs de loef J af te steken Kipchogo Keino werd ongeveer twee| jaar geleden de aanvoerder van diej Keniase sportstrijdmacht. Hij klopte in j zes van de zeven races de beroemde' Ron Clarke, hij brak wereldrecords op de 3000 en 5000 meter. .Drum', het grootste Afrikaanse weekblad, be noemde hem vorig jaar tot .Afrikaan van het jaar' John Velzian: ,in Mexico heeft- men| echter kunnen zien dat hef niet alleen Keino meer is, die Kenia sportroem kan geven. In zijn voetsporen zijn al heel wat atleten getreden, die ook tot wereldprestaties in staat zijn. Vlak achter de nu bekend geworden Temu, Biwott en Kogo staan al weer andere atleten te dringen. De meesten van die. sportjongens hebben geen behoorlijke .spikes' aan de voeten, wat hen niet deert omdat ze in hun jeugd hebben ie-1 ren lijden, maar als ze de komende ja ren goed verzorgd en begeleid worden, zullen ze onherroepelijk de macht op' de loop- en springnummers volledig in handen nemen'. Voor die macht heeft president Yomo Kenyatta veel over. Iedere Keniase at- j leet kent de woorden die zijn president enkele jaren geleden tot de inmid dels tot hoofdinspecteur opgeklommen politie-korporaal Kipchogo Keino sprak: .Als je naar het buitenland gaat om hard te lopen en je wint, dan win je voor jezelf... maar je bent Kipchoge van Kenia'. LUGANO (ANP) In de vierde ron de van de schaakolympiade in Lugano behaalde Nederland een ruime over-; winning op Brazilië: 3-0. Eén party.i die tussen Jan Hein Donner en Mee- king aan het eerste bord werd afge broken in moeilijke stand. Donner lijkt zeker van remise. Nederland heeft nu Ilti punt plus een afgebroken partij en heeft de leiding in groep B. Aan het tweede bord bedwong Hans Ree met wit German. Kuypers had niet veel moeite met Camara. Hij kwam al snel in de aanval en kon na 25 zetten van een welverdiende rust gaan genieten. Ook voor Prins waren er weinig problemen. De wedstrijd tussen de eerste tiental len van Goes en Terncuzen uit de vo> rige ronde van de Zeeuwse schaak competitie. die in drieën is gespeeld, is beëindigd met één afgebroken party. De stand is -1-5 In het voordeel van Temeuzen. Het is een prachtige pres tatie van de Terneuzenaren om hel sterke Goes een gelijk spel af te dwin gen. Want dit zal liet wel worden daar de afgebroken partij tussen Heu- zevelt en Beishuizen wel winst voor Goes zal opleveren zodat het 5-5 wordt. Arbitrage zal dit moeten uitwijzen. Hier volgen de gedetailleerde uitsla gen: Goes I - Terneuzen I 4-5. W. J. van Wijnen - K. H. Cohen ti-'-V, H. cle Schipper - A. C. Dubbeldam 0-11 A. Heuzeveld - A. P. Beishuizen afg K. Beeke - D. de Jonge 1-0: J. de' Lange - C. Provoost 1-0: J. Tholenaar - W. de Ridder 1-0: A J. Vleugel - J. Nijsscn 0-1: F. Beerens - G. de Rid-] der 0-1; J- de Kuyper - J. E. Hubbe-j ling 0-1; C. W. Sf Cadsand Vi-Vi- het meest verkochte merkhorioge in nederland een keurig «V»k Hef «oJellefl» rond, dutdeDJk model, slank dal U oyer twintig jor de rand la en teer modieus nog mooi vindt met dlai In duurzaam doublé solide gouden kest goud mi 1130.— 115#.— fl».- VLISSINGEN Dc tweede wedstrijd van de heren MMHC' heeft een grote overwinning opgeleverd. In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de gasten met een groot verschil zouden winnen. Aan beide kanten was er van goed hockey geen sprake. De bezoekers hadden een zeer klein overwicht, doch de doelverdediger van HSD, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, kon vele keren uitstekend ingrijpen. Slechts éénmaal werd hij in deze helft gepas seerd. Na de thee kwamen de bezoe kers met een gewijzigde voorhoede het veld en toen ging het veel beter. De HSD-verdediging werd overspeeld. De strafcorners die Middelburg kreeg toegewezen werden nu ook beter benut. De bezoekers scoorden in deze tweede helft zesmaal. In de slotfase wist de thuisclub uit een strafcorner de eer te redden. De Middelburgse reserves, die over wegend sterker bleken te zijn dan We re Di IV, hebben het toch niet tot een overwinning weten te brengen. De gas ten wisten in de eerste helft de leiding DEN HAAG (GPD) In de af gelopen twee weken hebben tel kens weer Amerikanen en Russen op bet erepodium in Mexico-City gestaan. Ongeveer 40 procent van alle olympische medailles ging naar deze twee landen. Betekent dit dat in deze landen de sport prestaties zoveel beter zijn dan in de andere? Geenszins. Het is leer zaam de verdeling van de olympi sche medailles eens wat anders te bekijken en medailles en bevol kingsaantallen door de rekenma chine te halen. Natuurlijk zijn en blijven de Olym pische Spelen ontmoetingen voor top sporters op persoonlijk niveau. Niet een strijd tussen nationaliteiten. Maar toch is het zo dat ,w(j' weer een gou den plak hebben gewonnen, wanneer Ada Kok een tiende seconde eerder aantikte dan haar rivale en wanneer .onze' skiffeur gladweg als eerste door de finish glijdt. Een zeker element van nationale trots zit er toch altijd in deze persoonlijke sportmetingen op het hoogste niv:eau. Dan mag ook wel eens bekeken wor den hoe de verschillende landen het er af gebracht hebben in verhouding tof hun omvang. We hebben derhalve eens berekend hoeveel punten per land geseoord zijn en daarbij een gou den medaille voor drie punten, een zilveren voor twee en een bronzen voor één punt. Hoeveel punten heb ben nu de deelnemende landen per tien miljoen inwoners geseoord? Het volgende lijstje is onthullend. 1. Hongarije 2. Mongolië 3. Oost-Duitsland 4. Denemarken 5. Australië 6. Kenia 7. Tsjecho-Slowakye 8. Bulgarije 9. Nieuw-Zeeland 10. Finland 11. Roemenië 12. Noorwegen 13. Verenigde Staten 14. Nederland 15. Zweden 16. Zwitserland 17. Jamaica 18. Cuba 19. Polen 62.0 45.5 30.6 29.8 29.5 22.1 21.2 20.8 18.6 18.2 15.2 13,5 13.0 20. Joego-Slavië 9.2 21. Tunesië - 9.0 22. Oostenrijk 8.5 23. West-Duitsland 7.4 24. Rusland 7,2 25. Frankrijk 6,5 Gemiddeld 6,1 26. Engeland 5.4 27. Japan 5,2 28. Italië 4.9 29. Venezuela 4.6 30. Uganda 3.9 31. Iran 3.9 32. Mexico 3,9 33. Cameroun 3.6 34. Canada 3.5 35. België 3.2 36. Ethiopië 2,3 37. Turkije 2.2 38. Griekenland 1.2 39. Zuid-Korea 1.0 40. Taiwan 1,0 41. Argentinië 0,9 42. Brazilië 0,5 43. Pakistan 0.3 44. India 0.1 Het is gezien dit lijstje wel enigs zins te begrijpen dat de Russische leiders dezer dagen verklaarden ver heugd te zjjn over de door Russen ge wonnen medailles, maar niet tevre den over het totaal van de bereikte resultaten. Opmerkelijk is nameiyk dat de Verenigde Staten op de der tiende plaats ditmaal een veel beter figuur slopgen dan vorige maal in To kio toen zij in deze berekening 17de werden, terwijl Rusland afzakte van 18de in Tokio naar 24ste in Mexico, j nog net even boven het gemiddelde dat tussen 25ste en 26ste plaats ligt.' Politiek gezien is het gemiddelde pi-i kant: het ligt tussen Frankrijk en Engeland. Opmerkelijk is voorts dat in Tokio de satellietlandcn van Rusland bepaald niet boven het gemiddelde uitstaken, maar nu over het algemeen Rusland de loef hebben afgestoken. Nederland is in deze rangschikking van cijfers van de twaalfde plaats in i Tokio afgezakt naar de veertiende in Mexico, maar daarbij als directe op-| volger van de Verenigde Staten nog] ver boven het gemiddelde gebleven, j Het gastland van de spelen. Mexico, bracht het volgens deze telling niet| verder dan de 32ste plaats, ver onder I het gemiddelde, terwijl het gastland, van de vorige spelen, Japan, het in-; dertijd tot de 22ste plaats bracht, del laatste plaats boven het gemiddelde.! In 1964 bedroeg dat gemiddelde prak tisch hetzelfde als ditmaal. Dit bete kent dat ook deze keer de beste sport lieden van ongeveer de helft van de wereldbevolking aan de spelen heb ben deelgenomen. te nemen, doch dit was van korte j duur. De thuisclub wist nog voor de rust tot de gelijkmaker te komen. In de tweede helft veranderde er wel- nig in het spelbeeld. De thuisclub I bleef in de aanval, doch tot doel punten kwamen ze niet. In de laat ste vijf minuten wisten de bezoekers, toen een van de Middelburgse verdedi-| gers miste, de stand op 1-2 te brengen, j De thuisclub zette in de resterende mi nuten nog alles op alles, doch slaagde er niet meer in om tot de gelijkmaker te komen. De Middelburgse veteranen hebben in Breda tegen Push V de volle winst be haald. In de eerste helft kregen we een gelykopgaande strijd te zien. De gasten wisten door een blunder van j de Pushdoelverdediger het eerste doel punt te scoren. De thuisclub deed deze voorsprong echter snel te niet. Het waren weer de bezoekers die de leiding j namen, maar kort voor de rust werd de stand weer gelijk. In de tweede helft kregen we eerst weer een gelijkopgaande strijd te zien. In deze periode slaagden zij erin de stand op 4-6 te brengen. Ook het vierde team van MMHC heeft een 6-4-zege behaald. Het zag er eerst niet naar uit dat de bezoekers punten zouden behalen. Reeds na vijf minuten keken zij tegen een 2-0-achterstand aan. Het jonge team van MMHC her stelde zich langzaam maar zeker. Uit een strafcorner wisten zij de achter stand te verkleinen. Enkele minuten later kwamen de bezoekers tot de ge lijkmaker. Hierna kregen we een ge lijkopgaande strijd met zo nu en dan vrij goed spel. Beide teams wisten in deze helft nog tweemaal te scoren. Na de rust hadden de bezoekers een licht overwicht. Vele malen kwamen zij voor het vijandelijke doel. Doelpnnten konden dan ook niet uitblijven. De gas ten scoorden uit deze aanvallen nog tweemaal De thuisclub kon hier niets tegenover stellen en moest dus met een 6-4-nederlaag genoegen nemen. MMHC I - OIRSCHOT (dames) 1-0 Op een vrij slecht veld hebben Mid delburgse dames in hun eerste thuis wedstrijd een kleine zege weten te be halen. Van de beginbully af trok de thuisclub in de aanval. De gasten wer den onder zware druk gezet, doch wisten de Middelburgse aanvallen af te slaan. De afwerking, vooral van het binnentrio, liet nogal te wensen over. Toch wisten de gastvrouwen uit het veldoverwicht in de eerste helft één maal te scoren. Dit doelpunt kwam van de stick van C. Krijger. In de tweede helft kregen we hetzelfde Sjelbeeld te zien. Ook nu wist de Mid-1 èlburgse voorhoede op het juiste mo-j ment voor het vijandelijk doel niet zuiver te plaatsen. De dames van Oir- schot kwamen er bijna niet aan te pas. Ook in de slotfase hielden de gast-j vrouwen het heft in handen, doch doel- punten kwamen er niet uit voort. MMHC EL - TEMPO IV (dames) 1-0 j De Middelburgse reserves die met nog-t al wat invalsters aan moesten treden zijn erin geslaagd Tempo uit Bergen op Zoom met lege handen naar huis tel sturen. Ook in dit duel liet de afwer king van de voorhoede nogal wat te wensens over. In de eerste helft zag T. Nouwen kans te scoren. Na de rust golfde het spel heen en weer, met een klein overwicht van de thuisclub. Ze wisten echter niet meer tot scoren te komen. (Van ome sportredacteur) De buifan Mexico volslagen onbeken de meneer Diego de Leo als we het vertalen komen we op het verras send eenvoudige Jaap de Leeuw) is zaterdagavond in minder dan drie mi nuten wereldberoemd of wereld- berucht f geworden'. U weet hel: in dat tijdsbestek stuurde hij drie Bulgaren van het veld tijdens de olym pische voetbalfinale tussen enerzijds deze drie heren en acht hunner land- Senoten en anderzijds elf Hongaren, '.et een inmiddels zeer geroutineerd gebaar stuurde hij later ook nog een Hongaar naar de kleedkamer. Een onbekende Mexicaan derhalve, van franse oorsprong, zoals ons werd. be richt. Maar ten minste één ding weten we vrijwel van Jaap de Leeuw: hij moet een fervent tv-kijker zijn als er Europacup-wedstrijden op de buis ko men. En hij zat zeker ook aan de buis gekluisterd toen de schokkende we- reldfinale Manchester United Estudxan- tes de la Plata uit Argentinië plaats greep. In die wedstrijd, men zal hel zich herinneren, werd niet alleen fors gevoetbald, er werd ook fris ion ae lever gevochten met vuisten en ge trapt naar voorwerpen die beslist niet onder de naam, voetbal in het woor denboek zijn te vinden. Jaap de Leeuw zag dat, dacht na en droomde hoe hij het allemaal zou doen... Gaan we nu even bij ons zelf te rade. Hoe vaak hébben wij geen scheids rechters verwenst bij Europacup-wed strijden als met bruut liehaams geweld aanvalsacties onschadelijk werden ge maakt. Hoe groot was onze woede en desillusie toen Ajax door Real Ma drid werd uitgeschakeld, niet door de technische en tactische wapens van het voetbalspel, maar eerder door slink se trucjes en door grof geweld. Kort om: hoe vaak hebben wij bi) Euro pacupwedstrijden niet situaties ge zien, waarin de scheidsrechters de on verlaten wel van het veld móésten sturen maar het niet deden. (Van onze correspondent DEN HAAG (GPD) De heer J. C. Brinckman (Den Haag) is bij enkele kandidaatstelling gekozen tot lid van het sectiebëétuur zondagnmateurvoet- bal van de KNVB. Hij volgt de heer D. Nys op. die in verband met zijn be noeming tot manager van Holland Sport voor die functie heeft bedankt. Op zaterdag gehouden vergadering van de landelijke bond van amateurvereni- gingen heeft de heer Brinckman be dankt als voorzitter van die bond om dat het vervullen van die functie niet verenigbaar is met het lidmaatschap van het sectiebestuur. Verwacht wordt, dat de heer Brinck-i man lid van het bondsbestuur zal wor-i den, eveneens ter voorziening in de vacatur e-NIJs. MEXICO-STAD (Bijz. dienst ANP) Vooral tegen «1e wil Van de organisa toren in eindigden de spelen in een. nog grotere chaos dan vier jaar ge leden in Tokio het geval was. Want toen volgens het program de deel nemende naties zouden moeten afmarcheren, begonnen de atleten en atle tes aan een enthousiaste nreronde door het stadion. Al spoedig was het hek van de dam. Steeds meer deelnemers sprongen vanaf de tribunes het veld op, liepen juichend zingend en zwaaiend in het rond, kortom de spe len hadden een even uitbundig slot gekregen als vier jaar geleden. Deze verstoring van het ceremonieel ontlokte aan de toeschouwers een enthou siast gejuich en vond by president Ordaz een gunstig onthaal. De president namelijk zwaaide hartelijk naar de voor de loge samendringende deel nemers naast hem stond Avcry Brundage met een uitermate zuinige blik dit .oproer' gade te slunu. Er moest een einde komen aan dit feest. Weer klonk de nationale hym ne van Mexico, meegezongen door de duizenden, toen verliet de president het stadion. Temidden van de dui zenden. die bezit hadden genomen van de olympische piste, stond keu rig in dc houding op het midden terrein een lange rij cadetten. De bordjes met de namen van de deel nemende landen waren hun al lang ontfutseld. Maar ze bleven staan. Xa de .vrouw in liet wit', die de openingsplechtigheid van de Olym pische Spelen van 1952 in Helsinki verstoorde, kent de olympische ge schiedenis nu ook de man in het bruin.' Nadat president Gustavo Diaz Ordaz had plaatsgenomen in de pre sidentiële loge en het Mexicaanse volkslied had geklonken, sprong een in een bruin pak gestoken Mexicaan over de afrastering en vuurde als een volksmenner in spé 85.000 toe schouwers in liet olympisch stadion aan met nationale strijdleuzen. Zes tien jaar geleden vormde dc vrouw in het wit een incident, waarover nog lang is gesproken, by de slui tingsceremonie in Mexico werd dc afwijking van het ritueel zonder meer aanvaard. Begrijpelijk, want bij de spelen van de negentiende Olympiade is men aan veel gewend geraakt. Evenals bij de opening werd ook zondag de Nederlandse driekleur ge dragen door waterpoloër Fred van Dorp. Bij het défilé van de vlaggen bleek overigens dat elf naties al geen vertegenwoordiger meer in Me xico hadden. De vlaggen van de Ne derlandse Antillen, Barbados, Kongo Klnshasja, Guyana, Liechtenstein, Nicaragua. Panama, Paraguay, San Marino, Singapore en Suriname wer den door cadetten het stadion bin nengedragen. Een fleurige noot in het defile van vlaggen vormden de dames van Maleisië. Thailand, Uru guay en Zuid-Slavië. die door hun delegatie waren uitverkoren om he: nationale dundoek langs de president en de toeschouwers te voeren. Voor het laatst heeft bij de spelen het vierde deel van Beethoven's ne gende symphonic geklonken. De mu ziek kwam uit de luidsprekers bij liet hijsen van de vlaggen van Grie kenland, het stamland van de spe len, Mexico, de organisator van zo- jnist. West-Duitsland. dut straks in 1972 aan de beurt is. Bij de volgende spelen immers wordt Oost-Duitsland I door het IOC als afzonderlijke na- J tic erkend en zullen de volksliederen van de beide Duitslandon worden ge-1 speeld. Dankbaar hebben tientallen olym- Sische deelnemers, die niet behoor- en tot de zes afgevaardigden per' land gebruik gemaakt van de duis-1 ternis, die inviel toen de lampen werden gedoofd bij het wegdragenj van de olympische vlag en het bin-1 nenkoincn" van de marfachis. Ze na-| men de geul, die hen scheidde van i hun makkers met een sprong en1 voegden zich by de ruim elfhonderd deelnemers op het middenterrein. Daarna barstte het indrukwekkend vuurwerk los, dat overigens niet door alle toeschouwers met vreugde zal zijn begroet. De resten van het vuur kwamen namelijk herbaalde- lijk op de volgepakte tribunes en tussen do atleten op het middenveld terecht. sturen. Dan zouden ze wel leren', riep men in zijn dagdroom of tegen zijn vrienden. Zat Diego ook me! aldus mij merend voor zijn tv-toestel als er weer eens wat ongeregelde ploegjes Spanjaarden en Italianen op ae vuist gingen, als de Engelsen en Argentij nen elkaar min of meer naar het le ven stonden f yAls ik daar stond gin gen ze er af... En Diego de Leo kreeg die kans. Hij stuurde de onverlaten inderdaad resoluut naar de kleedkamer. Niet waar, de wereld moet maar eens we ten hoe die verregaande spelverru- wing in het topvoetbal opgelost moet worden. Een scheidsrechter van de afdeling Zeeland zei ons spontaan Dat is mijn man. Die durft. Als ze- in aüe Europacupwedstrijden precies zo optreden, zullen ze het wel uit hun hoofd halen nog naar iets anders te trappen dan naar de bal. Hij had groot gelijk: het waren overtredin gen die bestraft mochten worden met uit het veld sturen'. De Rotterdamse scheidsrechter R. TV. Cameron (die zondagmiddag Middel burg - Concordia SVD leidde) daaren tegen: Die man voelde de sfeer niet aan. Het was een harde maar toch geen onsportieve wedstrijd tot op dat moment. Ik kan me voorstellen dat je voor zo'n overtreding, als gemaakt door de eerste speler die uil het veld werd gestuurd, iemand naar de kleed kamer zendt, maar dan toch niet als er praktisch nog niet van ruw spel sprake is geweest. Neen, op die manier kun je iedere wedstrijd kapot maken'. Middelburg-voorzitter S. Stmonse ,We weten natuurlijk niet of er allerlei gemene dingen in lief veld zijn gezegd, maar we hadden toch niet de indruk dat het een onsportieve strijd was. Die scheidsrechter had strenger moeten optreden, niet door direct'die man uit het veld te sturen, maar door eerst eens te zeggen: is dat gedonder nu klaar'. Ex-scheidsrechter A. Steehou wer, trainer van Temeuzen en AZVV: Det was de scheidsrechter zelf die de ze rotzooi veroorzaakte. Ik ben zelf ook scheidsrechter geweest, maar er moet toch éérst, een'andere, veel meer vijandige sfeer zijn ontstaan voordat je voor zo'n overtreding een man uit het veld stuurt. Die man die de bal naar de scheidsrechter gooide moest er beslist wél uit, maar had hij dat. ook gedaan als dé scheidsrechter wat tactischer was opgetreden t' Tot zover enkele meningen. Opvallend is dat velen en wij doen dat ook die olympische voetbaltwisten be zien tegen de achtergrond van het ge weld in de Europacupwedstrijden. 'En men zegt dan wellicht: die scheidsrech ter stelde tenminste een voorbeeld. Eén factor is echter in dat geheel bii- zonder belangrijk: dit duel tussen Bul garen en Hongaren speelde zich af in Mexico voor een vrijicel uitsluitend Mexicaans en vrijvjel neutraal publiek. Dat maakte .de held' Diego al heel wat minder heldhaftig, want van hef. Mexicaanse publiek mocht hij wel woe de maar toch geen hysterische woede uitbarstingen 'van buiten hun zinnen geraakte toeschouwers verwachten. Waf zou er bijvoorbeeld gebeuren als dit een wedstrijd Real Madrid - Man chester United was geweest en als de- scheidsrechter in het Madrileetise Bar- nebeustadion f 110.000 toeschouwersI drie Spanjaarden van het veld stuur de Dat maakt dat misschien duidelijk dat Spanjaarden, Italianen. Britten, om er maar een paar te noemen om heel wat ruigere overtredingen rustig binnen de lijnen konden blijven. Maar zo langzamerhand zou de komst van zo'n heldhaftige scheidsrechter wel aan te bevelen zijn. In de discussie ook deze vraag: was het van de Hongaren nief sportiever geweest na de rust ook met acht of met negen man te spelen tegen de acht Bulgaren? Antwoord: nee. Men zou dit probleem simpel kunnen af doen met ,ifs all in the game'. Be langrijkste argument is voor ons dat in feite de door de scheidsrechter op gelegde straf uit het veld sturen van een man fenief wordt gedaan als de andere partij er ook één uit stuurt. Toen destijds voor geblesseer de spelers geen invallers in het veld mochten, was de tegenpartij zelfs nief. zo sentimenteel er dan ook maar één uit te halen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7