twee ministers voor één jagertje SPORT IN SLUISKIL extiA COMMUNICATIESTOORNIS Zeeuws-Vlaams allerlei HULSTER BUITENCENTRUM BESTAAT 10 JAAR ZEEUWSCHVLAANDEREN Blijft de vraag: vanwaar die hoge oelangstclling voor 't Jagertje. In we ien toch een centrum zoals er ette lijke voorkomen. De heer J. de Maat uit Sas van Gent. voorzitter van de oeherende stichting St.-Willibrordus en gewestelijk commandant van dc katholieke verkenners in Zeeland (.ik heb Cals goed gekend, die droeg ook een hoed met vier deuken') zegt er ja en nee op Ja, voorzover het de .normale' activiteiten van 't Ja gertje aangaat, het verlenen van gastvrijheid aan de meest uiteenlo pende groepen (jonge) mensen, die er kunnen confereren maar ook kam peren. Het .nee' geldt de uitzonde ringspositie die het centrum mneemt als .geboorteplaats' van het Belgi sche centrum voor jeugdtoerisme. een landelijke organisatie die zowel in Nederland (de Aardenburgse El- derschans bijvoorbeeld) als in Bel gië en Luxemburg over in totaal zo'n 60 centra beschikt waar jongeren va kantie kunnen doorbrengen, al dan niet kamperend .Het tienjarig be slaan van dit centrum voor jeugd toerisme Is eigenlijk de oorzaak van dit ministeriële bezoek', aldus de heer De Maat. .Men wilde bij deze gele genheid graag nog eens naar 't Ja gertje. waar dit werk tenslotte is be gonnen. Dat kwam zo: tien jaar ge leden had Hulst een jeugdgroep uit Brugge op bezoek. Er ontstond een verbroedering met de plaatselijke verkenners, die toen zelf maar over een heel povere accommodatie be schikten. Aanvankelijk werden de Brugse jongelui ondergebracht in het lyceum, maar ja dat was toch feite lijk niets. Als je toch al op school zit en je wordt er in je vakantie weer mee geconfronteerd, werkt dat niet bepaald opwekkend. De verken ners voelden trouwens zelf ook wel Dit was meer een vereniging van wielrijders die gezamenlijk tochten maakten naar omliggende plaatsen om daar demofistraties te geven, maar van wedstrijden was daarbij geen sprake. Tot grote bloei kwam ilio vereniging niet en het is dan ook niet te verwonderen dat ze ;cluidIoos verdween. Bovenstaande foto werd op de Nieuwe Kerk- -traat gemaakt bij liet einde van de eerste, en voorlopig ook de natste, te Sluiskil gehouden wielerwedstrijd. Deze wedstrijd werd zo •ond 1927 of 1928 verreden op de l'ierssenspolderstraat en een ge- icolte van de polderwegen daarop aansluitend. Twee der organisato •en van deze strijd waren de heren I.afort en Colsen die wij op deze oto (rechts voor en midden achter) evenals veel andere bekende diiiskillenaars zien. ersohillende jonge wielrijders waren aan de •tart verschenen, waarbij ook Omer de BruQcker, die uiteindelijk de •Jrijd zou winnen. Ook de heer Ferment, bekend, beter bekend als Broer "ermont, reed op 'n gewone fiets mee. Toen hij vergezeld van twee telgen in de polder streed oir een goede plaats, eisten zijn twee naats' dat hij de kop zou overnemen. Ferniont wenste echter nog int uitstel, maar het gevolg hiervan was. dat hij in de sloot werd ereden. Toen hij de andere dag zijn Jas niet kon aankrijgen ging lij naar de dokter en toen bleek dat hij zijn sleutelbeen had gebro ken. Aan het eind van de strijd kregen alle renners een. door één Ier organisatoren beschikbaar gestelde, medaille. Toen ze het ge- ■ehenk, dat op de Toto duidelijk zichtbaar is. later bekeken, zagen ze dat er muziekinstrumenten op waren afgebeeld. De schenker had dus van een andere gelegenheid deze medailles overgehouden, en hij zag hier een mooie kans om ze kwijt te raken.... Ue laatste tija worden we nogal eens opgeschnk. door een bericht dat een alleenwonende dagen dooa m eijn huis ligt voordat iemand dit ontdekt. Is dat waar, worden we nog wel so gauw opge schrikt1 We worden door het leven rondom ons en het wereldgebeuren in woord en beeld zó vaak en zó hard geschokt dat, als we zelf niet rechtstreeks bi) het leed van onze medemensen betrokken zijn het ons weinig meer doet. De berichtgevingen over alleenwonende mannen en vrouwen die eenzaam sterven en dan pas na dagen worden ontdekt duiden op een verborgen drama waarvan het alleen doodgaan slechts het. sluitstuk van een gruwelijke vereenzaming was. Dat dit zo kon gebeuren duidt op een communicatiestoornis in de intermenselijke verhoudingen doch is ook een vorm van onliefde. Siet alleen door het ouder worden kan het gebeu ren dat de familie- en vriendenkring slinkt en ei contacten verloren gaan. Dit, gaat soms vlug gei •tan men vooi mogelijk houdt en als op één •ling m ons leven aainir? moeten zijn dan is het op de genegenheid van onze naast bestaande» en vrienden. De kring Kan dooi allerlei oorzaken Meinet worden en opeens is er niemand meer die om je geeft Men staat alleen met het gruwelijke spook van eenzaamheid en vereenzaming naast zicli. De buurt waarin men woont heelt het te druk met eigen recreatie en ontspanning om zich met een onbe langrijk en oninteressant individu bezig te houden De buurt i« jony en waant zich onsterfelijk, of de buurt is oud en zelf hulpbehoevend. Tenslotte be perkt het contact zich nog alleen tot enkele leveran ciers en dan nog met eens dagelijks. Deze zijn hei dan ook meestal door toie de dood van een vereen zaamde ontdekt wordt. Toch zijn niet altijd alleen anderen schuldig aan het gemis van contact. Er zijn mensen die zich De vereniging van rooms-katholleke raadsleden ir< West-Zeeuwsch-Vlaanderen wil in deze streek komen tot het instellen van een centraal alarmnummer voor de ambulancedienst, de brandweer, politie etc. naar het voorbeeld van Brugge, waai dit systeem (.Hulpdienst 900') ai enkele jaren functioneert. Dit Belgische voor beeld is overigens ook de inspiratie geweest van ver enigingsvoorzitter E. Lansu uit Aardenburg. Door een dagbladartikel werd hij op het bestaan van de hulpdienst 900 attent gemaakt, waarna de Aardenburg.se raad ei ijlings een excursie aan waagde. .Wat we daat gezien hebben overtrof onze verwachtingen. Wie telefoonnum mer 900 draait krijgt binnen de kortste keren hulp. om het even of het nu om een ambulance, de brandweer of politie gaat'. Nu voelt aan de andere kant ook weer niet iedereen ervoor om zo hard van stapel te lopen met de oprich ting van een .eigen' alarmcentrale voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen De heei Lansu .Sommige mensen zeggen: ia, maar er is toch een landelijke commissie bezig met dit probleem, moet je daar nu wel op vooruitlopen? Nou. ik ken die landelijke commissies, daarvan hoeven we voorlopig geen resultaat te verwachten. Men heeft ons ook gesuggereerd ot het niet mogelijk is. dit ge bied onder te brengen bij Brugge Dat is een zaak die wel eens onderzocht zou kunnen worden, misschien lig gen hier Inderdaad mogelijkheden' Enfin, 't zal volgende maand in Oostburgs' BB-vesting /eker blijken jak ai gaat het initiatief tot contact niet van een alleenwonende uit en wenst men dit zelf niet ivat veel minder het geval is dan men uit een aon- vankelijk afwijzende houding zou afleiden de buurt mag zeker nimmer vergeten dat zij levend* mensen zijn als zijzelf en een eenzaam afscheid van dit leven trachten te verhoeden Minister Klompé ...naar Hulst... voor een betere accommodatie. En fin. met steun van de gemeente heeft toen de inmiddels geformeer de stichting St.-WUlibrordus de voor malige speeltuin 't Jagertje aange kocht en or een buitencentrum van gemaakt Het was tevens 't eerste van het centrum voor jeugdtoeris me. Dat breidde zijn activiteiten la ter gaandeweg uit' •ewust van de buitenwereld afsluiten zoals er men sen geboren zwervers zijn. Zij wijzen elke poging tot toenadering door wie dan ook beproefd, reso luut van de hand. Oorzaak hiervan kan zijn teleur stelling met hierop volgend verbittering, rancune wantrouwen en nog zoveel andere zaken Ook dit \s een vorm van onliefde Toch moeten ook deze mensen behoren toi de ,gt registreerden' in ons geheugen al ziet men ze zei ■ten en mist men ze met dagelijks. Ei icordt tegen looordig van alles gedaan zeer terecht om be laarden met te laten verzeilen in isolement Doel als zodanig wordt men eerst op ti5-)tirige leeftijd beschouud Een dj-jnngi- man ot vrouw zei It- een veei fongere alleenwonende kan. do<>- welke ■torzaak dan nok eveneens m isolement geraken en in het slop terechtkomen van eenzaamheid en -ereenznmmg twee heel verschillende zaken ove- ïgens HULST Hoewel er nog geen officiële bevestiging van ,Den Haag is, staat het momenteel vrijwel vast dat zaterdag 9 november zo wel minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk als haar Belgische collega prol. I'van iMechelen (Nederlandse cultuur) naar Hulst komen, voor het tienjarig bestaan van liet bui encentrum 't Jagertje. Tegen half eM wordt het gezelschap (ook inr Van Aartsen is aanwezig) bij het centrum verwacht, tegen half twaalf staat er een ontvangst op het stadhuis op het programma •n de Hulsterse visite wordt afgerond met een lunch. Daarna ver rekken de beide bewindslieden ijlings naar Knokke, waar ze mi ners toch al besprekingen zouden voeren. TONEEL In de Antwerpse KNS loopt tot maandag 11 novem ber Alexel Arboezovs' .Romance In Leningrad' onder regie van Martin van Zundert. In de hoofdrollen Els Corneliasen, Dirk Declèfr en Mare Janssens. Arboezov (geboren in 1908) geldt als één van de ver nieuwers van het Russische toneel. .Romance in Lenin grad' dateert van 1964. Het stuk gaat over de beleve nissen van drie jonge mensen. De eerste fase speelt zich af in het belegerde en uitgehongerde Leningrad van 1942. waar twee jongens en een meisje een onder komen vinden in één der weinig overgebleven flats. Door de tumultueuze gebeurtenissen van het ogenblik wor den ze uiteengedreven, maar na de oorlog in '46 komt hetzelfde gezelschapje weer bij elkaar. Onder meer om ie ontdekken dat hun verhoudingen zich in grijpend hebben gewijzigd. Het meisje wordt gedwon gen om tussen twee mannen te kiezen en in de laatste fa se van het stuk die is gesitueerd in 1959 blijkt dat ze een verkeerde keus heeft gedaan. ALARM (1) De heer Lansu heeft zijn ervaringen doorgegeven op de enige tijd geleden gehouden vergadering van de r-k- raadsleden en nij nam tevens contact op met de Zeeuws- Vlaamse Bescherming Bevolking, die zich zoals ook de landelijke BB trouwens momenteel volop beraadt over eventuele taken in vredestijd. ALARM (2) In ieder geval ls men nu al zo ver dat de raads leden op vrijdag 22 november zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de BB-commandopost m Oostburg. Daar zullen ook vertegenwoordigers van PTT. rijkspolitie. Rode Kruis, ziekenhuis en gemeentebestuurders aan wezig zijn. Mocht de alarmcentrale er komen, dan denkt de heei Lansu voorlopig nog in West-Zeeuws-Vlaamse termen. .Ik wil een mogelijke uitbreiding tot Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen of overig Zeeland helemaal niet uitsluiten, maar hier in dit gebied ondervinden we (.och wel bijzonder grote nadelen van een geïsoleerde lig ging. Op de vergadering kwam naar voren, dat het nog wel eens wil gebeuren dat slachtoffers van een aan rijding geruime tijd langs de weg liggen voor er hulp komt opdagen'. ven, richtlijnen verstrek! etc Deze service is nu echter weggevallen, het geen tot gevolg had dal men zich nu gewestelijk opstelt Dat brengt ook met zich mee dat er behoefte be staat aan eert eigen centrum, waar cursussen en kampen worden gege ven. Nu willen we proberen om t Jagertje zoveel mogelijk als zo danig te laten fungeren Het ziet er wel naar uit dat dit ons lukt' Een en ander zou ovengen», ook weer eem uitbreiding van de accommoda tie noodzakelijk maken.— Ervaringen Het spreekt vanzelf dat men op "t Jagertje in de afgelopen tien iaar lal van leuke ervaringen heeft opge daan met de gasten En die betref fen dan voor een belangrijk deel zui derburen. Er komen er per seizoen gemiddeld 600. verdeeld over 10 groe pen van 60. met een verblijftijd van ongeveer 5 dagen per groep Het valt dan vaak op hoe deze jongelui hun vooroordelen waarmee ze naar Nederland komen binnen de kortste keren kwijtraken, zegt de heer De Maal. .Men komt hier ergens toch wel een beetje met het gevoel van we gaan naar het moederland' Ik heb dan ook eens een grappenmaker stomverbaasd horen constateren, dat er hier in Nederland niet overal al gemeen beschaafd Nederlands werd gesproken Hij had het thuis wel moeten leren, maar hij stond er ver steld van dat wij dialecten kennen'. Na een weekje 't Jagertje is dit soort lieden daar meestal we) ach ter. al was het alleen maar door het sappige Hulsterse taaltje van de con verge.. Maar desondanks: .Een on betaalbare kerel', vindt De Maat. Het buitencentrum 't Jagertje aan de weg naar Graauw. He Slülsikilse bevolking nceft steeds heel wat sportminnenden in haar midden gehad. Als wij over de sport in Sluiskil spreken, dan moeten wij dit ruim zien, want ook de minder bekende sporten hebben daar een belangrijke rol in de samenleving gespeeld. Als er feestelijk heden plaats vonden, zoals koninginnedag, kermis en dergelijke, dan kwamen de bewoners van bijvoorbeeld de buurt Strodorpe bij elkaar op de .wei' waar men elkaar ging bekampen in de bolsport. Vooral de jongeren verdedigden dan met vuur de familie, maar ook de ou deren lieten zich niet onbetuigd. Het spreekt van zelf dat de strijd tussen vrouw Jacobs, Lu(jcks, Complet, Platjouw en hinderen altijd gepaard ging met veel hilariteit De bolbaan bij de heer Rijckaert heeft nog lang stand gehouden, maar uiteindelijk werd die sporl daar ook gestaakt in verhand mei gebrek aan belangstelling. Een andere, thans te Sluiskil nog intensief beoefende sport ls het boog schieten. Reeds op 5 oktober 1856 werd te Sluiskil een handboog- schutterij opgericht, welke vereniging op die datum haar eerste aohletlng hield. Hoe lang die vereniging stand heeft gehouden en wat haar prestaties zijn geweest, is mij niet bekend geworden. In latere jaren bloeide die sport tot grote hoogte. Men hield toen schif tingen bij Schede, Meert en Faas op de liggende wip en hij de ge zusters Meert aan de Nieuwe Kerkstraat werd in de hoogte geschoten. Een heel bekende boogschutter werd we! de heer Van Esbroek, ilie na jaren koningsscliufter te zjjn geweest, keizer in die sport werd. De voetbalclub .Ajn.v' werd er op 2 oktohci 1910 opgericht Ze had haar oefenterrein op de loen pas gedempte Axelscvlakte. Later ver huisde men naar de Cité en thans beschikt men over een behoor lijke sportgelegenlieid bij het bungalowpark. Thans kennen wij de jaarlijks terugkerende wielerronde in de Middenstraat en omgeving. Daar men over liet algemeen over voldoende middelen beschikt, is het organiseren daarvan wei te doen. Vroeger was dat veel moei lijker, want toen was er vrijwel alleen de goede wil, veel doorzet tingsvermogen van enkelen en de morele steun van de dorpsbe woners. Door de eenheid die er toen heerste kon echter heel wat tot stand worden gebracht. Toen de wielerbaan te Sas van Gent werd gesticht had dit ook te Sluiskil zijn invloed. In 1926 trokken geregeld jongeren uit Sluiskil en omgeving naar de Sasse wielerbaan om daar te trainen. Een echt Sluiskils koppel kon echter niet tot stand wor den gebracht, al werd er wel moeite voor gedaan om Pol Vermast met Vanhijfte te koppelen om de Sluiskilse kleuren hoog te houden. Reeds in 1906 was te Sluiskil een wielerclub opgericht, genaamd Veloelub Exelcior'. waarvan hel clublokaal nij de heer Fermont was net katholieke jeugdwerk in de pro vincie hoe langei hoe meer de funC' tie van streekcentrum krijgt Het ls altijd de gewoonte dat het gebouw voor een bepaalde periode aan een groep wordt verhuurd, die dus vol komen zelfstandig te werk kan gaan naasi de ontvangst van Belgische jongeren staat het centrum ook open voor mensen die jeugdwerk- avond- of vveekendcursussen volgen, leid sters en leiders van de padvinders (sters (beweging en anderen die om wat voor reden dan ook behoefte voelen om met elkaar iets uit te praten Daarnaast is 't Jagertje ook de thuishaven voor 80 Hulsterse wel pen, verkenners en rowans. Zij heb ben op provinciaal nivaau overi gens hun .elgen' tienjarig jubi leum van het centrum gevierd tij dens het weekend van 22 en 23 Juli waren er 2300 Zeeuwse .collega's' te gast. Verhuren Het Hulsterse centrum heeft een ca paciteit van 60 bedden. De keuken is nog niet zo lang geleden gebouwd, maar aan de overige gebouwen wil nog wel eens een mankementje op treden, terwijl men (uiteraard) denkl aan uitbreiding, nu 't Jagertje voor Zeeuws karakter Het Zeeuwse karakter van 't Jager tje, de heer De Maat had het er al over, hoe valt dat te verklaren Het katholieke Jeugdwerk in Zeeland was tot voor kort diocesaan gebon den. Men had een bureau in Breda van waaruit adviezen werden gege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 27