ZES JAAR VAN ZELFTUCHT EN OPOFFERING MET GOUD BELOOND Jury bij boksen: een aanfluiting FEEST IN ZAANDAM TURNER JASCHEK: DE HELD VAN MEXICO ADA KOK BLEEF CONCURRENTIE TENSLOTTE ÉÉN SLAG VOOR WANKEL DEBUUT EMOTIES ÉÉN SLAG ZWEMMEN EIGEN RACE FEESTVIEREN HOOGTEPUNTEN UIT EEN CARRIÈRE VAN ZWEMSTER TURNG0UD VOOR JAPAN uKUTE LIEFDE BREZJNEV TELEURGESTELD OVER RUSSISCHE PRESTATIES 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 OKTO&ER J fVan onze speciale verslaggever) MEXICO Een volkslied, dat eindelijk anders is dan het Ameri kaanse. Een vlag, drie kleuren en een prinses, die goud uitreikt en een spontane kus uitdeelt. Daarvoor ligt het spiegelende water, tot rust gekomen nu. Opzij de bomvolle tribunes, die zo vreselijk te keer kunnen gaan, óók nu voor een Hollands meisje. Lang, heel lang staart Ada Kok naar haar medaille, naar haar eigen goud. Toch een groot ding eigenlijk, zo'n olympische medaille. Groot genoeg om zes jaar te kunnen bekronen. Zes jaar topsport. Zes jaar zelfopoffering. Zes jaar zwemmen op weg naar een medaille. Dacht Aria Kok aan het begin, aan dat wankele debuut in Bremen anno 1961 de eerste pas onder de inter nationale schijnwerpers toen ze daar eindelijk op het erepodium stond? Of reikte haar memorie kor ter? Tot Tokio 1964 bijvoorbeeld, toen de nederlaag met ril ver niet vergoed kon worden? Of was Ada Kok ge woon alleen maar stil en blij om die gewonnen race, die verschrikkelijke, moeilijk gewonnen race. die dan tóch bracht wat iedereen altijd al had ge zegd, langer dan een jaar al: Ada Kok wint In Mexico goud. Eigenlijk duurt zoiets heel erg kort. zo'n beslissende periode in het leven van een sportvrouw. Er zijn die dui zenden kilometers geweest in stille zwembaden. Er zijn die explosies ge weest. die allemaal worden gelau werd, als Je de beste bent Honderd meter vlinderslag: eerste Ada Kok. Tweehonderd vlinderslag: «vrste Ada Kok. Wereldrecord: Ada Kok. Al die andere momenten, zoals, een falende zwemploeg, behalve Ada Kok. Zes jaar lang. dat allemaal Dan die olympische finale. Weer: eerste Ada Kok? In twee en een halve minuut is zoiets beslist. Drie minuten later sta je weer op de kant. zes jaar ein digend in vijf minuten. Is dat alles? -Ia, dat is alles. In die vijf minuten kan zo ontzettend veel gebeuren. -Ie kunt er, zoals Ada Kok deed, een zo immens brok spanning in verpakken, dat aUerlei loze buitenstaanders de tranen niet meer kunnen bedwingen, als alles voorbij is. Je kunt er, zoals Ada Kok deed, een stuk krachtinspan ning in bergen, dat eindigt in de bijna absolute ademloosheid. Je kunt de we reld boeien met een grandioze, pure sportprestatie, die niet mooier kan zijn. omdat bet gevecht zo rechtstreeks- vrouw tegen vrouw-is. omdat de eind sprint er aan t<- pas komt en de sprint, nietwaar, is dan toeh weer de basis van alle prestaties. Ook dét deed Ada Kok. Ze Is nog jong, 21 pa», en tegelijk al zo ervaren dat ze kan zeggen, als de eerste emoties voorbij zijn: ,Ik heb Heike Hustede helemaal met gezien Ik zworn mijn eigen race.' Niettemin: Heike Hustede keerde driemaal als eerste en de wereld stond gereed om zich alweer te verbazen over een kampioene, die van haar voetsluk ging' tuimelen. En. vroeg de wereld meteen na afloop, was je niet bang toen je na honderd meter nog maar- een derde plaats bezette? De grote Ada Kok. die altijd had geregeerd, was die niet bang? .Nee." zei Ada eenvoudig en wijs. .nee. want ik had toch nog honderd meter voor de boeg?' Maar, vroeg de wereld, die zo graag wilde weten van de angsten van een gedoodverfd kampioene, maar op dat laatste stuk dan, had je tóen echt geen angst? Toen die Duitse Lindner naast je lag even driftig als jij? .Nee, 'zei Ada Kok. nog altijd even eenvoudig en wijs, ,nee, want ten eer ste wist ik niet dat het Lindner was ik dacht: aan die Amerikaanse Gie bel -- en ten tweede had ik gewoon feen tijd om te denken, want ik was ijna doodop. Maar had Ada Kok dan helemaal niet gedacht tijdens de race, die eindelijk het goud moest brengen? Jawel, toeh wel. Ada Kok is nog jong, 21, en te gelijk zo ervaren, dus dacht ze: .Ik moet dat meisje gewoon een slag voor blijven. Ik lette op haar he wegings tempo en ik zorgde dat ik net één slag voor was. Dan kom je ook iets sneller hjj de finish nietwaar?' Zo. met éèn slag voorsprong won Ada Kok tenslotte het goud. Er was. vooraf, toch twijfel geweest Overal, bij iedereen, ook bij Ada Kok zelf. Ze probeerde die twijfel, onwille keurig toch gegroeid na die greep naast het metaal op de honderd me ter. te overwinnen in de ochtenduren van de belangrijkste dag in haar jon ge leven. Ze zwom via de series mei de snelste tijd in de finale. .Dat. be kende ze. was nodig voor het zelf vertrouwen. Het gaf me toch wellis mee. Bovendien merkte ik dat ik lek ker ging. Ik voelde wel. dat het niet makkelijk zou worden. Ik had me niet helemaal gegeven maar nam ook niet aan, dat anderen dat wél hadden ge daan. Nee. ik rekende op strijd Van wie? Kijk, dat wist Ada Kok niet zo zeker. Ze had zich er ook niet Speciale Olympische dienst -- Ada Kok opgetogen van blijdschap nadat prinses Irene haar persoonlijk de gou den medaille had omgehangen en haar met een kus heeft- gefeliciteerd met het grote succes. ZAANDAM (ANP) By de fa milie Kok in Zaandam heerste vrijdagmorgen een blijde, opge wonden stemming. Toen 's nachts om ongeveer 3 uur Nederlandse tijd bleek dat bet resultaat pas in de morgen uren door de radio bekend kon worden gemaakt gingen de heer en mevr. Kok in angstige span ning naar bed. .Van goed sla- pen is echter niet veel ge komen'. zo vertelde een geluk kige mevrouw Kok. .Om half- zes werden we al gewekt door een telefoontje, dat ons het goe de nieuws bracht-Toen de ra dio eenmaal verdere medede lingen had verstrekt en men op de televisie Ada naar het goud had zien zwemmen stond de te lefoon in huige Kok ntet stiL .Geweldig dat het nu toch ge lukt is', verzuchtte de gelukki ge mevrouw Kok. Ada's zuster Gretta. die In Tokio ook van de partij was en die nu ln Valken burg woont, had 's morgens vroeg haar ouders ook al ge beld Bloemstukken vulden de woonkamer en bi) de vele geluk wensen die van alie kanten bin nenkwamen voegden zich ook die van het gemeentebestuur van Zaandam. zo geweldig in verdiept. Hoe kan je anders, een paar uur voor die grote finale, nog rustig slapen? Dat deed ze .De hele middag heb ik lekker liggen slapen. Geen problemen? Nee Die kwamen pas later. Toen Ada Kok voor ziehzelt uit ging rekenen hóe ze nu precies haar eigen race' kon zwemmen. De race van een kampioene, die niemand nodig heeft om het tempo te bepalen of om zich naar te riehten. Immers, voor kam pioenen is het vecJ te gevaarlijk om van iemand afhankelijk te zj|n. Ada Kok piekerde, nadat ze gezond geslapen had. nog even over de adem haling en het bewegingsritme en de combinatie van die twee. Dat was hier in Mexico een belangrijke zaak en ze had er niet voor niéts een jaai over gedaan om dat allemaal voor de gouden medaille onder de knie te krij gen. Wat je echter vooral moest kun nen: die laatste twee. drie slagen zonder ademhaling te doen. Dat kor beslissend zijn. Dat was het dan ook Gewoon die laatste drie .klappen.' die moest je zonder meer op kunnen bren gen Ada Kok kón dat. Het was nodig Na die vijf minuten waarin her alle maal geheuld was. kon zc liet wel weer erg gemakkelijk navertellen en MEXICO-STAD (Bijz. dienst ANP). De zwemcarriëie van Ada Kok kende; de volgende hoogtepunten: 1962: Europees kampioene 100 meter vlinderslag in Leipzig. Voorts maakte zij deel uit van de wisselslagestaf et-, te, die zilver veroverde. 1964: Tweede bij de Olympische Spe-i len van Tokio óp de 100 meter vlin derslag en lid van de zilveren ploeg voor de wisselslagestafette. 1966: Europees kampioene 100 meter: vlinderslag en tweede op de 400 me ter vrije slag in Utrecht. Maakte deel uit van de wisselslagestafette. die goud veroverde. 1968: Olympisch kampioene 200 me-; ter vlinderslag. Vierde op de 100 me ter vlinderslag. Zij zwom de volgende wereldrecords: j 100 meter vlinderslag: 1 min 6.1 sec. j gemaakt in Soest op 1 september, 1963; 1 min 5.1 sec gemaakt in Black pool op 30 mei 1964; 1 min 4 5 sec,; gemaakt in Boedapest 14 augustus 1965. 200 nieter vlinderslag: 2 min 25,8 sec. gemaakt in Leiden op 21 augustus 1965: 2 min 25.3 sec, gemaakt in Groningen op 12 september 1965: 2 min 22.5 sec, gemaakt in Groningen Sinds donderdag is zij dus ook olym pisch recordhoudster op de 200 meter vlinderslag met 2.24.7. MEXICO-STAD Bljr. dienst ANPj De 22-jarige Japanner Sawao Knt'o is donderdagavond olympisch kampioen op de twaalfkamp 'geworden. Met een vrije oefening, waarin hjj de grootste risico's nam en gokte op alles of niets, streed Kato do Rus Michael Voronin en zyn landgenoot Akinori Xakayama, die de eerste en tweede plaats bezetten, voorbij. In die vrije oefening behaalde Kato 9.90 punten en dat was net voldoende oni wereld kampioen Voronin en de ongetwijfeld talentvolle Vaka.vama voor te blij- In het landenklassement behaalde Ja- gan een gemakkelijke overwinning,! usland eindigde met 4,80 punten ver schil op de tweede plaats. Oost-Duits- j land werd derde. genieten van alles wat toen ging ge beuren: prinses Irene, die het goud kwam uitreiken. Het dolle toneel, al eerder, toen Kienie Bimolt haar om de nek vloog en Hennie Pentermnn en die goeie trouwe masseur Ilenk de! Haan, die de wielrenners .Haantje' noemen, het eerst door de afzetting gebroken waren. Daarna de mars. Op weg naar het ere podium. Op weg naar de ceremonie. Het hele bad rond. langs de volle tri bunes, waarop altijd wel een paar mensen, die ,Ada! riepen, of zomaar wat, iets dat op Nederlands leek. Dan kan Je zwaaien, eindelijk, na zes jaar en vijf minuten, bevrijd, zó be vrijd, dat je helemaal geen moeite hebt om vlot in het Engels te ant woorden op de vragen, die de wereld in een druk kamertje komt stellen. De vragen, waarop de officials, erg blij allemaal, met goud en erg drin- gerig om ook te mogen feliciteren, moeten wachten: verloofd? Nee. Be roep? Receptioniste-telefoniste, Hoe lang al getraind? Vanaf Tokio. En nu? Ach, wat rustiger aan... Nee, niet stoppen. Want dat doet Ada Kok nog niet: ophouden met zwemmen. Dat kan ook niet, na zes lange jaren top sport. Wél: feestvieren en genieten van het goud. Mag dat na zoveel opoffering en zo'n magistrale race ZAJlNLHUx DAAN De blonde Nederlandse, die op 6 juni 1947 in Amsterdam werd geboren, te genwoordig in de Lobeliusstraat 76 in Zaandam woont, niaar in haar hart Amsterdamse is gebleven, is oprecht. Dat blijkt ook wanneer zy zonder aarzelen zegt. .als ik de hele week hard heb getraind dan wil ik in het weekeinde uit. De verantwoording neern ik zeil. Daar heeft geen mens iets mee te maken. De Itele week hard trainen is geen frase van de wereldrecordhoudstcr op de vlinderslag. .Elke morgen om half zeven ben ik in het bad aan de Ileili- geweg ui Amsterdam. Dat was roe- ge r vaak een bezoeking, omdat ik met de bus, de trein en de tram moest.' Nu rijdt Ada in een autootje. De recept lomste-teletoniste moest haar baan drie maanden gclcven op geven, omdat ze zich geheel op de spelen wilde voorbereiden. ,Drie maan den heb ik niets verdiend. Je doel wat \oor je liefhebberij.' Over liet hebben jen gesproken .Ik kan urenlang achter elkaar platen draaien. Hel Zwanerurieer van Tsjai- koiski. Krank Sinatra en Ella Kitzge- rald. Heerlijk... Dan ga ik helemaal op de romantische loer.' Daarnaast gaat Ada graag naai beatleesten- .Je lekker uilleven, fijn gek doen Van haar jongste jeugd af heeft Ada Kok, zoals zy bij de burgerlijke stand staal ingeschreven, aan zwemmen ge daan. Zij leerde het op vierjarige leeftijd (,lk ging met Gretta mee'), werd op haar elide lid van de NDZ. maai ging in 1963 ovei naai de Am- stelveense Futen. Toen zat ze al twee jaar in de nationale ploeg en was in middels (in 1962) ook al Europees kampioene op de 100 meter vlinder slag geworden. Daarom heel't Ada nooit zelf een andere tak van sport kunnen beoefenen. ,Je komt ei ge woon niet toe.' Ze kan echter wel een enthousiast toeschouwster zyn. bij .o.rkeui by tennis en basketbal Bij deze spelen is Ada Kok zo vaak in hei gezelschap gezien van Dick Langerhorst, dal sterke geruchten over een romance niet konden uit- olijven. Haar groot liefde echter wacht nog met smart op haar terugkeer in hei vaderland. Hij heet Barney Dur- bie Kok. Barney naar de compagnon van Fred Flintstone, Durble, omdat Ada destijds in Durban voor het eerst een Europees record zwom. aBrneyi Durhie is haar hond... i»\imi,\i( tui vit i» uitiiilj-iit 6 utö.iM'ï MEXICO-STAD (Bjjz. dienst ANP) In het klassement van de olympische turners nam Willi Jasoliek, uit het Westduitse Heusenstamm, een niet sensationeel hoge plaats in. Toch werd de Westduitse turnkampioen het. meest bejubeld door de 5000 Mexicaanse toeschouwers In het auditorium nacional. Willi Jaschel. was de dappere held in de dlep-tragjsehe rol. Bij zijn vrije oe fening verstapte hij zich en liep een ernstige blessure op aan zijn rechter- achillespees. Jaschek, die na die afgebroken ,kür' van de mat moest worden gedragen en slechts 2.00 punten verdiende, gaf zich namelijk niet gewonnen. Hij liet zijn voet inzwachtelen en zich door ploeggenoten en later op een brancard naar de volgende toestellen helpen. Opgeven wilde Jaschek niet. Hij turnde door. Voor het ploegenklassement, West-Duitsland was tiende na de verplichte oefeningen, tellen immers de prestaties van de beste vijf van het zestal en de beste van het Westdiiitse zestal is, zelfs met een grote han dicap, Willy Jaschek. Jaschek kon tussen de oefeningen door niet door een Duitse arts geholpen worden, want die was met aanwezig bij de turnwed- strijden. Maar Jaschek dacht niet aan zichzelf, slechts aan de ploeg die hij vertegenwoordigde. Hij wist dat hij eigenlijk naar een ziekenhuis moest, maar hij wilde die gang pas maken nadat zijn taak was volbracht. Hij heel't de strijd tegen zijn pijn gewonnen. De jury had bewondering voor dit gewel dige doorzettingsvermogen. Net als iedere toeschouwer moet elk jurylid ge zien hebben met hoevee) moeite Jaschek de pijn terug drong, hoe diep ont roerd hij na ieder toestel was met de bewonderende schouderkloppen van .vriend en vijand.'. Jaschek kreeg zyn beloning: 9.55 punten bij paardvoltiger en 9.30 aan de ringen, 9.50 op de brug. 9.45 aan het rek. Het was gewel dig. ongelooflijk eigenlijk dat Jaschek zijn oefening aan het rek beëindigde met een dubbele salto, hoewel hij wist. dat hij, net ais by de vorige toestel len, slechts op een voet kon neerkomen. Was het een wonder dat Jaschek zijn tranen niet meer baas kon. toen hij ook de oefening aan het rek. het laatste toestel achter de rug had. Dr Walter Wülfing, de plaatsvervangende chef de mission van de Westduitse ploeg, zei in het auditorium nacional te gen Jaschek: .Willy, wat jij hebt gedaan, is de grootste sportieve prestatie, die ik ooit van een Duitser heb gezien.' Dr Ludwig Landgraf, de arts van de Duitse ploeg acht een zo spoedig mogelijke uitgevoerde operatie absoluut noodzakelijk. Het liefst had hij de ingreep al ln Mexico Stad willen doen plaatsvinden, maar dokter Landgraf betwijfelde of hij een voldoend kundig operatieteam zou kunnen vinden. Om in Frankfort geen nodeloos oponthoud te hebben is al telegrafisch een afspraak voor de operatie gemaakt met prof Schoberth, die ook de medische begeleider van de Westduitse voet- balploeg is. Op het vliegveld van Frankfort stond in de nacht van vrjjdag j op zaterdag een ziekenauto voor Willi Jaschek klaar. Op de foto wordt Jaschek opgevangen na zijn rekoefening. MEXICO-STAD Bijz. di(>nst De beste amateurboksers kom.! Rusland, Polen en eigenlik rassend uit de erenigfe Maar dat is niet het voorna:.nW/ uit de .Arena Mexico.' De >5 in de halve finale werden C door de juryleden, niet door .1? u sers, die toch de hoofdrolMipu' horen te zijn. Het olympisch 1, toernooi van Mexico Stad al 4," schicdenis ingaan als ,het t»-' van de /wakke jiir\.' ,De prJ.' tie van de kamprechters hoodt Z gelijke tred met die van de zei de Poolse vice-president m, amateurboksbond, Iloman Lissonkis op de lialve finaledng-. De slachtoffers waren enkele uw volle deelnemers, die tevere«!i gen de rechtspraak .opbokst»' werden tot verliezer verklaarde gescheept met brons, terwijl zd lijk zaterdag om zilver of goal den moeten strijden. De schuld nu ze betreurenswaardige ontwikte ligt bij de internationale boW? De lijst van bestrafte ring- en h rechters groeide inmiddels wek lot een aantal van bijna twinte maar in de beslissingen is so»", enkele verandering waar te Tijdens de halve finales werfe - arbiters door de 10.000 bezoeken» spreekkoren meer dan een keer F .rateros' (dieven) uitgemaakt. ft"' nalepartijen, die voor zaterdag oh programma staan, zijn: u;--. wicht: Rodriguez (Ven.) - vlieggewichtDelgado (Mext - .v- (PoT). bantamgewicht: Sokototr-' Mukwanga (Oeg, ut-l wicht: Roldan (Mex) - (Vst), lichtgewicht: Jarris (Wij Gr udzien PolI ichtwelterttr* Kulej (Pol - Regueiferos (Of weltergewicht: Wolke Odl 5^, la (Cam), zwaarweltergewicM rJ bey(Cub) - Lagoetin (Rus), irfe gewicht: Kiseljev (Rus) - Flap (GB). halfzwaargewicht: Posé (Rus) - Moneaa (Roe), zwaarpi* Foreman (Vst) - Tsjepoleis ife MOSKOU (ANP) De Russin communistische partijleider L«J Brezjnev heeft vrijdag in Moéoutr klaard dat de internationale sU&r. van de Russen in de sport ven», moet worden .We hebben uix met belangstelling de prestati ons team in Mexico gevolgd', za tijdens een persconferentie in li Kremlin. ,maar niet alles vers;; 1 succesvol voor onze vertegemvoosta als we wel zouden willen. De stiftn erg zwaar en we zullen de mso van olympische medailles uitte, inhalen. De prestaties van onzeg mensen moéten echter in de tow verbeterd worden'. Aan het eir. de twaalfde dag had het team ui Verenigde Staten 37 gouden mefc veroverd tegen Rusland 16. De Au kanen zijn ook in het bezit va ie- zienlijk meer zilveren en bronzajs ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 32