Irene wenst Jan geluk APOLLO - 7 - TEAM IN CONFLICT MET BASIS Dader moord in Bergen op Zoom gearresteerd Zorgen in Zeeuwse landbouw nemen toe Landen zonder helm Tanker in brand Commandant Schirra protesteert tegen proeven HUWELIJK OP EILAND SC0RPI0S EENVOUDIGE PRIVÉ-PLECHTIGHEID Jongeman (21) uit Hoogerheide Staking bij Ford Genk Bij Britse kust Xosï° - T»™«° i» Vandaag in de krant... ,0PEENH0PEN PROBLEMEN MAAKT RI SICO TE GROOT' Aardappeloogst nog steeds het knelpunt DEZE WEEK ACHTERSTAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrxtl* NV B*h. MIJ. n da C V Provincial» Zaauwaa Couranl: 7. van da Valda, t. B. dan Bow an W. da Paalar. Hooldradadcur: C. A. da Kok. 0 Abonnamtnliprlja 1.10 oar waak. f 14,23 rar kwartaal. Irinco por i>o»! 15.23 par kwartaal. Loaaa nvmtnara 23 cant. luraau Vllaalnpan. Walitraal 58 60. tal. 5144 (b f rad. 3501. adv. 3643). Mlddalburf. Markt 51. tal. 7851 Ibft red. 207* 3163. adv. 2375). Coat. Crota Markt 2. tel. 6140 (b f rad 7653. adv. 5213 Ooalburf. tal. 2335. Tameuien. Nlagwatr. 22. talaloen 4417. Zlarlktaa. rad. lal. 3346. adm. tal. 2034 Adv. prija 35 cant par mm. Minimum par adv. 5.2». Inpai. mad. 2>c, i tariat. Klein, adv. (max. 6 rapala) 33 cant par rapal (mln. 1.75) .Brlavon bureau v. d. blad' 50 cant maar Giro 333300. 7ZC. Middelbun Een bijzondere jongen. Dat is ie (pagina 9) ATBSNE Jackie Kennedy op blote voeten naast het schip de Chris tinaeigendom van Onassis. op zijn eiland Skorpios. Links haar zoon John, rechts de dochter van haar zuster P. Law ford. BESCHERMD DOOR ONASSIS-LIJFWACHT SCORPIOS (RTR) Jac queline Kennedy en Aristote- !es Onassis zijn zondagmid- iag op het eiland Scorpios in het huwelijk getreden. De 39-jarige weduwe en de 62- jarige Onassis gaven elkaar een eenvoudige trouwring tijdens een Grieks-orthodoxe plechtigheid in een kapel op het privé-eiland van de Griek se scheepsmagnaat. Toen de linten, die hun hnnden samenbonden, waren verwijderd was overeenkomstig de Grieka- orthodoxe ritus het huwelijk een feit. De brulloftsgangera maak ten vervolgens een langzame traditionele dans rondom het al taar ten teken dat de plechtig heid was afgelopen. Onder de der tig genodigden bevonden zich de twee kinderen van mevrouw Ken nedy, John en Caroline. Het re gende toen het paar naar de villa van de bruidegom terugreed. Deze had de telefoonverbinding na de plechtigheid voor de duur van een uur laten verbreken, waardoor de kleine groep jour nalisten. die toestemming had het kerkelijk huwelijk bij te wonen, van de buitenwereld was geïso leerd. Door de lijfwacht van Onas sis bemande patrouilleboten be waakten het eiland om te voor komen dat ongenodigden voet aan wal zouden zetten. De huwelijksplechtigheid in het witte kerkje was zeer eenvoudig. Zij duurde slechts een half uur. De beide kinderen van Jacqueline Kennedy droegen brandende kaar sen, terwijl archimandriet Poly- carpos Athanasslou, een vriend van Onassis, het huwelijk inze- gende. Hij sprak daarbij in het E; Grieks en in het Engels. De bruid droeg een beige deux- Sieces. De bruidegom was in een onkerblauw kostuum gekleed. 5 De zuster van Onassis. Artemis 5 (Zie slot pao. 3 kol. 3) g KAAP KENNEDY (RTR) Er is een verschil van mening ont staan tussen de bemanning van de in de ruimte zwevende Amerikaan se ruimtecabine Apollo 7 en de vluchtleiding op aarde. De drie astronauten willen tegen het voor schrift in geen ruimtepakken dra gen wanneer zij dinsdag terugke ren. Zij vrezen namelijk voor trom melvliesbeschadiging door de snelle drukverschillen bij hun te rugkeer in de dampkring. Daarbij komt nog dat de drie man nen opnieuw een neusverkoudheid heb ben. Zij willen de mogelijkheid heb ben tijdens de veranderingen van de atmosferische druk hun neusvleugels dicht te knijpen en daarbij hard te blazen, zoals piloten bij een snelle daling gewend zijn te doen. Dat zou echter onmogelijk zijn wanneer zij hun Apollo-helmen op hebben die geen be weegbare gezichtsplaten bezitten. Daar om willen de astronauten hun vlieger overalls of desnoods alleen maar hun ondergoed dragen. In een ruimtepak zonder helm zouden zij bij de lan ding hoofd- of nekbeschadiglngen kun nen oplopen. Landing De vluchtleiders op aarde hebben weliswaar begrip voor de proble men van het drietal, maar zij staan (Zie slot pag. 3 kol. IJ Geen bekende van slachtoffer Christiaan Rogier BERGEN OP ZOOM (ANP) De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft in samenwerking met de rijkspolitie de dader van de moordaanslag op de Bergen op Zoomse industrieel Christiaan Ro gier zaterdag in Hoogerheide ge arresteerd. Het is de 21-jarige Jan F. uit Hoogerheide. die na diverse verhoren zaterdagmiddag een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag! werd in Bergen op Zooin een auto gestolen. In verhand met deze dief-1 stal werd F. aangehouden. Bij het verhoor hleek dat hij veel gelijkenis vertoonde met de door de politie ver vaardigde montagefoto van de ver- j nioedelljke dader van de moord op I Rogier. De verdachte kon geen alibi opgeven voor het tijdstip waarop de moord werd gepleegd en vertelde een I verhaal dat niet bleek te kloppen. Een tweede verhaal bleek evenmin te klop-j pen waarna de bekentenis volgde. F. Is een week of drie na de dood slag op de heer Rogier al door de po litie aangehouden. Dit was echter ln verband met de aanranding van een1 15-Jarlg meisje. waAnuee hij naar een feestje was geweest. I*as hij zijn aan houding vrijdagnacht in verband met de autodiefstal viel het de recher eurs op. dat F. gelijkenis vertoonde met de montagefoto die men van de ver moedelijke dader had geconstrueerd. Aanvankelijk ontkende hij halsstarrig iets met de aanslag op de 74-jiirige heer Rogier te maken te hebben ge had. Twee rechercheurs togen naar de wo ning van F. en in een kast troffen zii een enveloppe aan met tien bank biljetten van 100,-. Verdachte werd verzocht uit te leggen hoe hij aan het geld kwam. Hij verklaarde dat hij (Zie slot pag. 3 kol. 2) Eenmaal goud en tweemaal zilver voor Nederland tijdens de olympische roei regattaI'rinses Irene (tie foto) was een van de eersten die .Jan Wienese gelukwenste met de grootse wijze waarop hij olympisch skifkampioen was geworden. Prinses Irene in gezelschap van prins Charles Hugo zei tot Wienese: .Ongelooflijk, wat een race', terwijl ze de goudwinnaar de h&nd reikte. Daarna kreeg ze ais een van de eersten verslag van Jans zware, een zame race. .Je weet niet wat je voelt', vertelde de Amsterdammer, .tijdens de race zelf gaat het nog. Dan heb je alleen maar angst dat er ook met jou wat zal gebeuren. Als je door de finish bent wordt het pas erg. Je voelt ineens pijn. Dit keer klopte het in mijn hoofd. Verschrikkelijk is dat'. Hij vertelde ook dat hij dit keer niet in hoog tempo was weggegaan, maar gewacht had tot de tweede kilometer: .Dat was de goede taktiek. want na 1500 meter wist Ik al dat ik zou winnen. De angst dat er iets gaat gebeuren is het ergst. Je weet nooit wat je hier te wachten staat', aldus Wienese. Er was nog meer hoge belangstelling voor de Amsterdamse skiffeur: nog zaterdagavond kreeg hij een gelukwenstelegram van ko ningin Juliana. Minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk stuurde drie telegrammen aan de Nederlandse medaillewinnaars. Aan Wienese schreef zij: .olympische bekroning voor uw jarenlange in tensieve training doet mij enorm veel genoegen. Stop. Alle hulde. Aan Van Nes, Suselbeek en Rijndere, uw zilveren prachtige prestatie, stop. Mijn complimenten. Aan Van Dis en Droog: gelukwensen met uw zilver. Stop. Een geweldig resultaat. Een medaille werd ook veroverd door de Limburgse atlete Maria Gommera, die op de 800 meter dames het brons veroverde. Olympisch nieuws op de pagina's 9 en 10. BRUSSEL (GPD) In de Ford-auto- fabrieken In Genk (België) zal men vandaag het werk neerleggen. Vrijdag werd In Brussel de hele dag onderhan deld tussen de twee vakbonden, de ehr. en de socialistische, nan de ene kant [en de Ford-directie aan de andere kant. Zelfs minister Major had zijn bemid deling nog aangeboden. Ook hij kon de partijen die het niet eens kunnen wor den over de Ionen niet tot elkaar bren gen. Hierop besloten de vakbonden voor vandaag een algemene staking nit te roepen. Canadw h*rttran,-' ptat.tl. vcmeht. 1» ontval,,,, I, „„1 «•jarige man en de donor een 29-Jari- Identiteit te niet bekendgemntütt.1 Naar de rechter ÏSkins1 ct ge8,oten Ambone- ?*erK ',n de Stromenwijk te Mid- ÖïlJ°°rfrechter-In' S er 7-OI»iagmorgen een '"jeenkomet bij "f gesloten kerkdeur J 2) Onoplettend J*n onoplettend moment h„It Binnen- (i»ag i buitenlands nieuws: pagina's 1 en 3 Zeeuws nieuws: pagina's 2 en Sport: pagina's 9. 10. 11 12 en 13. Radio en tv: pagina 7. GOES ,Er is in alle geledin gen van de Zeeuwse landbouw een toenemende onrust over de trieste stand van zaken op het veld. Men vreest langzamerhand een zeer ernstige schade als ge volg van het natte weer, zowel in augustus en begin september als de afgelopen weken. Van een .noodsituatie' kan de Zeeuwse landbouw nog niet spreken bij een vergelijking met de situatie in het noorden van het land. Maar het ziet er somber uit. Als het weer van de afgelopen we ken aanhoudt is er eind novem ber wél sprake van een nood situatie in Zeeland, komt er een drogere periode, dan kan met enorme moeite de schade moge lijk nog wat worden terugge bracht. Op tal van percelen is de afgelopen twee, drie dagen Koortsachtig ge bruik gemuakt van het droge weer: hoe sneller en luie meer de hoer nog van het land kan halen, hoe groter de kans om verdere schade te voorkomen. ZLM, CBTB en NCB hebben zich zoals gemeld eind vorige week de Zeeuwse toestand ge zamenlijk besproken en besloten de zorgen ter kennis te brengen in ,Den Haag'. ZLM-secretaris mr. A. Wage: .We zitten bepaald in een abnormale si tuatie. Je kunt wel zeggen afhan kelijkheid van hel weer hoort bij hel boerenbedrijf, maar nis je een opeen hoping van moeilijkheden krijgt, zo als die zich nu voordoet, dan wordt het abnormaal. Dan wordt het risi co voor de boer te groot. Er komt bij, dat niet alleen de boer met strop pen te maken krijgt Dat geldt ook voor de loonwerkers, die niet uit de voeten kunnen, voor de coöperaties, voor de handel, die minder werktui gen verkoopt dan bij een normale situatie het geval zou zijn Er is op verschillende fronten een terugslag. En als er schaarste aan bepaalde produkten zou komen door de oogst- moeilijkheden, dan heelt het ook ge volgen voor de consument' Met welke wensen de georganiseer de Zeeuwse landbouw in Den Haag zal komen tijdens het recente onder- uoud is nog niet definitief bespro ken: men wil ten aanzien van be paalde tegemoetkomingen ook niet het noorden van het land in de wie- de situatie nog aan- cn waar om spe- i'iule regelingen wordt gevraagd. Wel heeft het NCB-bestuur van de kring Zeeland tijdens een voorbereiding Van de algemene vergadering nog eens geattendeerd op het feit. dat deze week met name voor het rooien van aardappelen van bijzonder groot belang is. Deze week zal namelijk in veel gevallen de beslissing val len: nog wel of niet meer rooien Mede met het oog op de matige slechte prijzen in de land- en tuin bouw houdt het NCB-bestuur in ge dachte om aan te dringen op een soe pele toepassing van de rijksgroeps regeling zelfstandigen. Op langere termijn vreest het NCB-bestuur ver- len rijden, waar de zienlijk slechter is e der moeilijkheden, .omdat men in de landbouw wel elk jaar wordt gecon fronteerd met een grote kostenstij ging. terwijl de verkoopprijzen niet of nauwelijks meer omhoog gaan' Zoals al eerder in het kort gemeld hel zwaartepunt van de moeilijkhe den in Zeeland ligt bij de aardappe len. Op Tholen, Sint-Philipsland en Walcheren zit gemiddeld nog zo'- dertig procent van de aardappeloogst in de grond Deze gebieden zittc daarmee nog in de gunstige hoek ••en .balans' in het longste Zeeuw Landbouwblad maakt duidelijk, da op Noord-Beveland. en op Zuid-Be veland d;t percentage varieert var .'15 tot 50 procent Nog ernstigr is de situatie in Zceuwseh-Vlaanderen: voor Oost- Zeeuvvsoh-Ylaandcren wordt het per centage nog te rooien aardappelen gesteld tussen de 50 en de GO, in Midden- en West-Zecuwsch-Ylaande- ren is sprake van een .enorme ach terstand' in de aardappeloogst. Nog 75 tot 80 procent van het areaal moet worden gerooid. Wat voor de aardappelen geldt, gaat ook op voor verschillende andere pro dukten In verschillende delen van Zeeland zit nog 50 procent van de uien in de grond of ligt op het land. zoals ln Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. voor andere gebieden geldt een percentage van ongeveer 30. Een somber beeld bie den voorts de bonen, waar op Wal cheren van vorige week nog onge veer 80 procent buiten stond. Ver der geldt algemeen, dal er vee! nch- terstand is bij het zaaien van win tertarwe. in de eerste helft van v, rige week was bijvoorbeeld op Be veland nog vrijwel niet gezaaia Be halve achterstand is er ook angst voor en soms sprake van jong ziel; en rot in de aardappelen. De ble- tenoogst stagneert eveneens, maai op dit stuk van zaken heeft men nog tijd voor rool-werlczaamhcden, al zal de campagne aanzienlijk langer dan normaal duren, naar verwachting. Droog weer: het is voor de land bouw van vitaal helling wil er van het toch al sleelite oogstjaar l!lG8 nog wat terecht kunnen ko men. Vandaar die plotselinge drukte, op het in vele gevallen doordrenkte land als het weer eens even meezit. Maar of die activi teiten voldoende zullen zijn? Eind november zal men schattingen over de schade durven doen, zal duidelijk worden of 1968 een .noodjaar', een .slecht jaar' of toch nog een .slecht tot matig jaar' Is geworden. LONDEN (AP, ANP) Van de Noorse tnnker Sitakund (16567 ton) die zon dagavond begeleid door explosies in brand is gevlogen in het Kanaal zijn 37 man door twee Franse treilers ge red. Drie man zouden worden vermist. Een kleine vloot van sleepboten, waaronder de Nederlandse Zwarte Zee. ri-ddingsschepen, visserstreilers en een fregat van de Britse marine spoedden zich naar het brandende schip, dat geen olie zou verliezen. Dit feit en de be trekkelijk kleine grootte van het schip wezen er op. dat er weinig kans bestond op een herhaling van de ramp met de Torrey Canyon. Wel is de Sitakund een gevaar voor da scheepvaart in het Kanaal en de mo gelijkheid bestond vannacht dat door verdere ontpjlofflngen het schip zou bleken en toch olie in zee zou storten. Een zich in de buurt bevindend oorlogs schip, de Mohawk, waarschuwde gis teravond andere schepen uit de buurt te blijven omdat de ballasttanks van de Sitakund vol met gas zaten en meer explosies dreigden te volgen. De Sitakund lag ongeveer 17 mijl ten zuiden van Be achy Head bij Eastbourne aan de zuidkust van Engeland. De eer ste drie explosies werden aan de kust over een afstand van 50 km gehoord. De vensterruiten rammelden. De elektriciteit aan boord en ook de radio v.vrden uitgeschakeld. De vuurpij len die de bemanning omhoog schoten werden in het drukke Kanaal snel ge zien. Reddingsschepen richtten hun zoeklichten op de tanker en meldden dat ze de bemanning konden zien vech- ten tegen de brand, Zij konden niet 'dichter dan 500 meter het schip nade- ren wegens het gevaar van nog meer explosies ATHENE BESCHULDIGT CYPRISCHE MINISTER I ATHENE (RTR) In Athene is een 1 aanklai lit ingediend tegen de minister van defensie op Cyprus, Polycarpo» Costa (ieorghadjis. Hij wordt beschul- I digd van het verschaffen van de explo- j sieven voor de recente bomaanslag op I de Griekse premier, Papadopoelos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1