TSJECHO-SLOWAKIJE TEN PROOI AAN DE ANGST Geen enthousiasme voor Humphrey ,Het volk is kapot, verslagen, apathisch' Enige zekerheid: Russen kunnen doen wat ze willen Europese commissie bestudeert nieuw plan voor landbouw Slik de pijn weg. TSJECHOSLOWAAKSE ACADEMICI IN NEDERLAND AAN DE SLAG WINSTDELENDE POLISSEN Transavia gaat op Biafra vliegen Brand in Brits oorlogsmuseum BROERTJE EN ZUSJE IN PUT VERDRONKEN VERDER GAAN ZONDER FRANKRIJK' Campagne gefaald DINSDAG 15 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HILVERSUM (GPD) ,In het westen is het voorgesteld alsof de Tsjechoslowaken zich bij de situatie hebben neergelegd. Het is echter geen berusting, maar angst. Tsjecho-Slowakije is doodsbe nauwd voor wat er nog kan gebeuren. De enige zekerheid die de Tsjechen hebben is dat de Russen kunnen doen wat zij willen. Het volk is kapot, verslagen, apathisch. In Tsjecho-Slowakije heerst de volslagen bezetting. Praag is weer een kale, stinkende, stoffige stad. De tintelende sfeer, die we er voor de inval aantroffen, is verdwenen'. Dit is het relaas van intens geschokte ooggetuigen een in Nederland woonachtig Tsjechoslowaaks-Nederlands echt paar, dat dezer dagen van een bezoek aan Praag terugkeerde. dat het aan Polen grenst Er is een opvallend groot aantal aanvra- willen niets liever dan een oceaan tussen hun bezette geboorteland ei het nieuwe vaderland. ,een Rode- Zee'. De achtergebleven Tsjechoslo waken ondergaan de reactie op de liberalisatie. .De terugslag zal zo hevig zijn, dat er sprake zal zijn van toestanden van ver voor Novot- ny'. overigens een naqm. die zelfs nu niet (meer) wordt gehoord. .Tij dens de liberalisatie zijn 35.000 po litieke gevangenen vrijgelaten In eens doken mensen op, die jaren ge- i leden zijn opgepakt, soms alleen maar omdat ze in een kerkkoor had- d je elooflflk -r echt waar'. Er zullen weer celdeu ren opengaan voor hen. vader vertelt, een man van in de 70.' .Hij hectt in de tweede wereldoor log met de Russen meegevochten te gen de Duitsers Hij herkende ze met meer De emotionele banden tus sen Rusland en Tsjecho-Slowakije moeten niet worden onderschat'. En hij vult aan- Het meest beang stigende van de situatie is wel de zelfverzekerdheid van de Russen, de arrogante zelfverzekerdheid dat zij de absolute waarheid verkondigen. Kinderen Nor kort voor de invasie waren zij er ook al geweest. Z<' «jn uit rustheld teruggegaan toen elk levens teken van familie uitbleef. Redelijk contact van hieruit is onmogelijk. Als je schrijft moet je een code ge bruiken bijvoorbeeld etymologisch woordonboek :<N ik mini broer be doel - omdat de post wordt geopend. Opbellen Is ook een hachelijke zaak. want de telefoon is afgetapt'. Hij vertelt van de reis: .Ik dacht dat ik behoorlijk voorbereid was. Wat zou me kunnen gebeuren' Ik maakte me alleen zorgen over een eventuele schade-afwikkeling als ik tegen een Russische tank zou rijden. Maar nog geen twee dagen nadat we de Tsjechoslowaakse grens over waren was ik serieus bang. Ik werd heei waakzaam. Ik keek voortdurend in mijn achteruitkijkspiegel'. Wat hij als kind nog niet zo diepgaand had ervaren werd hem als volwassene in al zijn verschrikkelijkheid duidelijk: de bezetting. Er heerste een mas sale ontreddering, een bijna panische angst. "Typerend is ook dat we maar twee andere Nederlandse wagens en een enkele Oostenrijker en Frans man hebben gezien, geen enkele Bulgaar of PooL Acht weken geleden wemelde het van de buitenlanders. Het Is een Kafka-achtige toestand. .Het proces1 blijkt niet voor niets in Tsjecho-Slowakije geschreven'. Patrouilles de tanks uit de grote Blijkt bitter weinig uit te maken. ,We hebben in Praag drie Russische kampementen gezien, waarvan twee pal in het centrum. In één ervan telden we 65 pantserwagens. Over dag rifden de Russen ln minder op vallende wagens door de stad. en 's nachts patrouilleren zij openlijk, in die pantserwagens, of met honden.' In de grenskantoren doen de Tsjecho slowaken nog wel hun werk. maar de Sowjets kijken over de schouders mee. Er lopen Russische soldaten rond. die bewapend zijn alsof ze naar het front moeten De bezetting heeft een van hieruit nauwelijks te om vatten persoonlijk leed veroorzaakt. ,We ontmoetten een goede vriend van ons, werkelijk een groot geleerde. Hij kon geen zinnig woord meer uit brengen...' Of de geschiedenis van de brief, In al zijn simpelheid tekenend is voor de tragiek. .Een buurjongen van on ze familie in Pruag huil een Bul- Knar* vriendinnetje van een jaar of achttien. Toen de Kussen het land binnenvielen was zij in Praag. De volgende dag was ze verdwenen. In een achtergelaten briefje stond, dat zij haar vriend niet meer onder ogen durfde Ie komen, tiaar leven was kapot, Het prgste voor haar was. dal zij met deze afschuwelijke er varingen naar huis terugging, waar zij niets daarover zou kunnen of mo gen zeggen'. De vrouw vertelt van een arts die met zijn gezin en maar vijftien dol- lar op zak naar het buitenland Is gevlucht Zijn familie durft niet naar diens huis te gaan om wat dan ook op te halen, doodsbenauwd te worden gezien en aangeklaagd als helper' van contra-revolutionairen. Het huis wordt waarschijnlijk geconfisqueerd om de door de bezetter aangerichte schade te betalen Die familie wordt regelmatig door de geheime politie opgebeld, ogenschijnlijk zonder enige reden, of het moet een zenuwslopen de actie zijn. Het verrand, de colla boratie, waarvan Tsjecho-Slowaktje de eerste dagen na de Inval vrij Is geweest steekt nu de kop op. Met net vorderen van de normalisatie, krijgen de pro-Russen meer zelfver trouwen. toond'. En Husak de Slowaakse par tijleider? .Een collaborateur, die van i ei ii platte feiminoio- gie heeft gebruikt, die de Russen veel te gauw teveel is tegemoetge-- komen'. Hij als man van de praktijk: stel je eras de frustratie van de kinderen voor. Ze hebben steeds geleerd dat R-'sland het mooiste land van de wereld is. Rusland...ohlih'. Nii vinden, z de Russen stom. Ze zien tanks door een vijver rijden. Waarom niet gewoon over de weg er 0111 heen De denkwereld van de kinderen is een chaos'. Of ligt het ontzettende van de toe stand het duidelijkst in haar woor den besloten als zij over haar groot- nen doen wat zij willen... Hij: Tot ver in Duitsland bleef ik op mijn qui vive.. Toen we de Nederlandse grens overgingen stuitten wc toe vallig op een colonne pantserwagens. Zij begon te huilen' Waar het echt paar woont is nogal wat militair verkeer Elke jeep, tank. herinnert aan het land bezijden de Moldau. dat nu een Russisch kampement is. Verzet i ADV BRT BNTIEi Van verzet is onder deze omstandig heden geen sprake. .De enige vorm van passief verzet is dat sommige kranten naast het eigen (gecensu reerde) nieuws zonder enig conn taar Tass-berichten afdrukken, belachelijk zijn voor iedereen met de toestand op de hoogte is'. Het verzet van de eerste dagen Is gepleegd door studenten en jonge arbeiders. ,De ouderen hebben zich afzijdig gehouden'. Ik laat het boekje zien, dat de Rus sische ambassade in Den Haag on gevraagd heeft toegestuurd: over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije'. Bij het bekijken van de foto's barst hij uit: ,ze hebben jongeren met het geweer in de rug gedwongen met bloemen op de tanks te klim men of met een Russische vlag tt zwaaien'. In Praag doet hardnekkig! het verhaal, steeds in dezelfde be- i woordingen, de ronde, dat Russische] soldaten, die sympathie met de Tsje choslowaken toonden, zijn geëxecu teerd. Zuiveringen ,Er zijn grote zuiveringen op komst. Bij radio en pers zijn al de nodige mensen vervangen. De Russische ge heime politie stuurt agenten. Zij ne men hun gezinnen mee...' Hetgeen even tekenend voor de .tijdelijke' be zetting is, als de onderkomens die de Russen in de bossen rond Praag graven. .Onder de liberalisatie zijn nog teveel functionarissen uit de No- votny-school gehandhaafd. Een voor beeld? De stalinistische directeur van een belangrijk instituut werd ontslagen. Dat wil zeggen, hij werd adjunct-directeur. Zijn opvolger woonde honderden kilometers van Praag vandaan en had dus niets in te brengen'. Buitenland l Met het overschrijden van de grens is de angst niet van de Tsjechoslowa ken geweken. .Ik ben bang*. Er ge beuren rond Tsjechoslowaken in Ne derland soms vreemde, onbehaaglijk stemmende dingen. Er zijn vluchtelingen die zich pas veilig voelen als zij van het Euro pese vasteland af zijn. .We kennen vandaag voordeel; volle maantjes 300 gram van 85 voor 75 Eisenhower 78 WASHINGTON (AP) Dwight D. Eisenhower is maandag 78 jaar gewor den. President Johnson heeft deze week uitgeroepen tot ,de week van Amerika' >aluut aan Eisenhower'. De artsen van het Walter Reed zieken huis deelden mee dat Eisenhower maan dag in zyn kamer de eerste stappen hééft gemaakt, sinds hij in het ziexen- huis werd opgenomen. NA BEZETTING NIET TERUG NAAR HUIS A 1 ")0 -en zorSt ook voor huisvesting, stu- /\1 LL mensen san die- en werkmateriaal en financiële mid- II [delen. Acht Tsjechen, die zich hadden WPVk crpho npn iaangemeld, zijn inmiddels naar hun land; vv^irk. guiuipiAi [teruggegaan, twee vertrokken naar| TST-.ST tt */-. /atvttsx oj i West-Duitsland om daar hun geluk te DitiN HAAL* AINU) binds de beproeven. 1-1 mensen zijn geplaatst via inval in Tsjecho-Slowakije hebben.Jg ÏÏSÏÏ&S tenminste 22 academici uit dat se. een computerspecialist, een inter- nist. een gynaecologe, een jurist en een land in Nederland een passende psycholoog werkkring gevonden. Zij behoren tot de academici, die zich op het tijdstip van de bezetting van hun land als toerist of als congres ganger in Nederland of in het bui tenland bevonden en die al thans voorlopig niet naar hun moederland willen of kunnen te rugkeren. De bemiddeling vraagt in het alge meen veel tijd, omdat de mensen, zich hebben aangemeld, vaak niet al le vereiste papieren bij zich hebben en ook omdat de academische oplei ding, die zij in Tsjecho-Slowakije hebben genoten, vaak moeilijk is te vergelijken met die in Nederland. De huisvesting is een zaak, die aparte problemen meebrengt: veel Tsjechen moeten gemeubileerd kamers huren, om dat hun huisraad in hun moederland ts achtergebleven. Het inter-universitair hulpcomité heeft tot nu toe ongeveer tl2.000 bijeen gebracht, daarmee wor- 46 van hen hebben zich aangemeld bijj<jen <je kosten bestreden, die bijvoor-' het inter-universair comité voor in Ne- beeld voortvloeien uit het maken van derland gestrande Tsjechoslowaakse sollicitatiereizen, de aanschaf van stu- academicl. dat eind augustus werd op-1 diemateriaal en instrumentarium, het gericht. Volgens de secretaris-penning- laten overkomen van gezinsleden uit het mwetor won hor onmir* m»- i Th buitenland en in gevallen van ziekte. meester van het comité. Vondracek uit Den Haag. die uit Tsje chische ouders is geboren, komt zich Voor noodgevallen kan men zoals be- r.vrijwel iedere dag nog een Tsjechisch kend een beroep doen op de algemene iemand die uit Zwitserland, dat be-academicus bij het comité aanmelden bijstandswet. Het comité wil alle Tsje- weert .vol' te zijn, naar Zweden kan. i Het comité tracht te bemiddelen bij het schoslowaakse academici zo spoedig mo maar daar enorm tegenop ziet, om- verkrijgen van een passende werkkring, gelijk aan het werk helpen, zodat ze I niet langer voor de eerste levensbehoef- ten een beroep hoeven te doen op hulp-j f ADVERTENTIE) verlenende instanties. Dubcek De portretten van Dubcek. Svoboda en Ccrnik in de etalages zijn vnn- jJJf? "c dag nog de sterkste bnn- ti! d.e onderdrukte liberalisa- Duwek heeft zijn populariteit goeddeels verspeeld Een grote groep isjeeno-Slowaken. vooral ouderen, «f M altijd al sceptisch opge steld tegenover hem, gezien de er- ^anngen in het verleden Hij heeft een geweldige dreun nodig gehad om mens te worden. Voor Svoboda be- hfr», D0A8leeds g'°ot respect. Hij "wil zich het onverzettelykst ge- (ADVERTENTIE i Een polls van CONCORDIA vergroot Uw verzekerd kapitaal door de jaarlij'kse winstuitkering. U vormt zo een extra reserve, zonder premieverhoging. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij CONCORDIA Coöp. Levensverzekering Mij u.a. Oudenoord - Utrecht - Telefoon (030) 1 65 91 MEER DAN F 1.200.000.000.- VERZEKERD KAPITAAL. SCHIPHOL (ANP) .Met haar eigen i DC-6 machine, de PH-TRA, die daar mee tevens een lang en voorspoedig leven gaat afsluiten, en met twee DC- II5 toestellen vin Loftleidir uit IJsland, gaat Nederlands tweede chartermaat schappij. Transavia, zes weken lang Op de verkeersruit Oudenrijn in Utrecht is maandagmiddag om streeks oén uur een 'ernstige stag natie ontstaan tengevolge van een ongeluk. De tt-jarige chauffeur R. Kalf uit Purmerend reed met zijn t8-tons trekker met aan hangwagen in de berm, waardoor tien vaten met zwaveldioxide over de weg rolden. Zwaveldioxyde le dodelijk als het. zich met de buitenlucht verbindt. De hevig geschrokken chauffeur, die 's ochtends uit Amsterdam was vertrokken en op weg was de gezagvoerder, J. Louter, had meteen na het ongeluk de motor van zijn vrachtwagencom binatie afgezet en de rijbaan ge markeerd. Pas om vier uur was de auto weer op de weg gezet en opnieuw geladen en was de stag natie opgeheven. Mansholt-kolchozen voor Europa (Van onze correspondent) LONDEN De brand in het im periale oorlogsmuseum, een groot Victoriaans gebouw in Zuid-Lon- den, is door twee brandbommen veroorzaakt. Een Londens persbu reau kreeg een anoniem telefoon tje van iemand, die zei de leider j van een groep studenten te zijn, die de brand zou hebben aange stoken. Een van de bommen werd door eer raam op de gelijkvloerse verdieping naar binnen geworpen en een ander on-| der de koepel waar zich de bibliotheek! bevindt, geplaatst. Hoewel het er op een gegeven moment op leek dat het gehele gebouw in vlam men zou opgaan, bleek de schade erg mee te vallen. Historische documenten bleven gespaard, rnaur de bibliotheek en leeszaal liepen vrij ernstige schade op. Jaargangen van dag- en weekbla den uit de eerste wereldoorlog en een kleine honderd boeken werden bescha digd. Het schijnt niet nodig te zijn dat de door de hitte gebarsten koepel wordt ste boekenverzamelingen in een" niet door de brand getroffen deel van het gebouw. De onvervangbare collectie films en de kunstverzameling welke meer dan 9.000 werken van bekende schilders en tekenaars omvat ontsnap te aan de vlammen. Gedurende de oor log heeft de Britse regering officiële oorlogskunstenaars in dienst gehad, onder wie Henry Moore, wiens beroem de schuilkeldertekeningen zich in het bevinden. LEEUWARDEN (GPD) In de Wor- kumerwaard zijn woensdagmorgen twee kleine kinderen door verdrinkingsdood om het leven gekomen. Het zijn een broertje en een zusje, de vierjarige Ri- charda Hofman en de driejarige Docde, kinderen van de aan de SI ink wei wo nende 32-jarige veehouder D. Hofman. Het gezin is door dit droeve ongeval in een slag kinderloos geworden. De vader ledicatnenten en naar de hongerende bevolking fra te brencgen. i ru I £at achter een kuilbult, waar ongeveer 1.30 meter water stond. REVOLUTIE IN STRUCTUUR VAN LANDBOUW IN WEST-EUROPA (Van onze correspondent) BRUSSEL De voltallige Euro pese Commissie zal zich de eerst komende weken bezig houden metj het nieuwe plan van dr Mansholt voor de structuur van de Europe se landbouw. Het document is uit gewerkt door het directoraat-ge neraal van de landbouw van de Europese commissie. De grote lij nen van dr Mansholts plannen zijn bekend: vergroting van de land bouwbedrijven, verkleining dus van het aantal ondernemers en opvoering van de produktiviteit, die het mogelijk zal maken de prij zen te handhaven en de landbou- Rapport Van der Stoel: PARIJS (ANP) Na het duidelijke Franse veto tegen Engeland in de laat ste EEG-ministerraad in Brussel, moe ten wjj in Europa voorlopig maar voort zonder Frankrijk. Dat is de duidelijke teneur van een rapport dat de Neder landse socialist mr M van der Stoel heeft voorbereid voor het parlement van de Westeuropese unie. Zijn rapport ge maakt namens de politieke commissie van het parlement, komt vandaag in Parijs ln bespreking. Het parlement moet zich dinsdag ook uitspreken over dé bij het rapport be horende resolutie. Daarin wordt een be roep gedaan op die regeringen van EEG-landen die het EEG-lidmaatschap hebben aangevraagd om een politieke conferentie bijeen te roepen. Voornaam ste doel van die conferentie moet zijn. geïnstitutionaliseerde samenwerking te creëren voor de buitenlandse betrekkin gen, de defensie en technologie. iwers een behoorlijk bestaan te verzekeren. Het probleem van de vergroting van de landbouwbedrijven is natuurlijk uiterst gecompliceerd en het stuit in vele lan den. waar de particuliere bedrijven een traditionele rol spelen, zoals in Frank rijk en in Duitsland, op verzet. Men ziet daar in de grote gemechaniseerde landbouwbedrijven een soort Mansholt- kolchozen, een socialisatie, waarbij de kleine boeren zich moeten aansluiten willen zij niet worden uitgesloten van staatssteun. Rondom 1980 zouden die grote bedrijven ongeveer 2/3 van de landbouwproduktie bevatten. Meer subsidie Dr Mansholt meent dat de overheids subsidie aan de landbouw daartoe aunzienlyk zouden moeten worden opgevoerd. Gedurende 10 jaar zon den er zeker tussen de 3 en 5 mil jard dollar per jaar aan moeten wor den gespendeerd. De lidstaten zullen voor iets dergelijks waarschijnlijk alleen maar belangstelling hebben wanneer tegelijkertijd de bedragen die via de steun voor de markten van landbouwprodukten gegeven worden, verminderd kunnen worden. Men veronderstelt dat dr Mansholt in dat opzicht een zeker tegenwicht in het vooruitzicht zou kunnen stellen. Daarvoor zouden drie factoren moeten •orden ingeschakeld handhaven van landbouwprijzen op veau of eventueel veria, van het opheffen van 1 en onttrekken aan de landbouw van bepaalde gebieden in Europa, die dan als een soort natuurparken bewaard zouden blijven. In een interview met .Der Spiegel' van deze week. spreekt dr Mansholt in dat verband van .miljoe nen hectaren landbouwgrond'. In dat interview geeft de vice-voorzit- ter van de commissie van het klein- Europa ook schoorvoetend toe, dat de landbouwpolitiek van de EEG tot nu toe geen succes is geworden (.schip breuk heeft geleden gaat me te ver, maar het vernietigen van zo grote hoe veelheden overproduktie stemt tot na denken' en .Wat het succes van de prij- zensteun voor melk, graan en suiker betreft, wij hadden de boter beter di rect in zee kunnen werpen'). Het nieuwe grote plan, dat waarschijn lijk eerst in november volledig bekend zal worden en ter advies aan het Euro pese parlement zal worden gezonden, is wanneer men afgaat op wat tot nu toe erover is gepubliceerd, een revolutie in de structuur van de Europese landbouw. Of de verwezenlijking ervan echter ooit mogelijk zal zijn blijft voorlopig een vraag. PTT-KANTOORHOUDER VERDUISTERDE 10 MILLE DEN HAAG (ANP) De postale re cherche heeft vorige week de 57-jarige H. J. R.. kantoorhouder van het post- i kantoor le Bleïswijk, aangehouden op verdenking van verduistering in dienst- j betrekking van ongeveer 10.000,-. R-. die vrijdag is voorgeleid voor de officier van justitie te Rotterdam, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De postale recherche zet het onderzoek voort. (Van onze correspondent in Washington) Pie verkiezingscampagne van vice-president Humphrey heeft iets van een smeulend vuur, dal goen vlam wil vatten. De menigten die hij op de been brengt zijn kleiner dan die van Richard Nixon, hun enthousiasme is gering, de dagbladen brengen routinestukjes over zijn toe spraken en zelden hebben ze iets nieuws te be richten. De redenen zijn even voor-de-hand-lig gend als ongrijpbaar Humphrey is geen onaantrekkelijke kandidaat. Hij is energiek, v-iendelijk. open snel bewogen, en hij heeft een aantrekkelijke maniei /an doen die misschien iets te maken heeft met zijn men selijkheid. Daar staat tegenover aat hij datgene mist wat John Kennedy wél had, en dat zich misschien het best laat omschrijven als iets dat de nieuwsgierigheid opwekt. Er is niets opzien barends aan deze kandidaat, die zijn carrière be gon ais de zoon van een drogist. Als hij één gebrek heeft dan is het dat hij geneigd is te lang en te onsamenhangend in zijn redes te im proviseren. Hij kan een menigte goed tot een climax van npplaus brengen, om zo'n ogenblik van enthousiasme dan weer weg te laten ebben met een vloed van woorden, die de aandacht niet vasthoudt. ^Oppervlakkig wordt het falen van Hum- phrey's campagne toegeschreven aan de Amerikaanse debacle La Vietnam. Dit is juist. maar de Vietnam-kwestie is een fragment van een grotere problematiek die de Verenigde Sta ten beheerst. Wan het uitzichtloze Vietnam-be- leid heeft het Amerika, dat nog nooit een oorlog heeft verloren, en dat niet gewend is met han- vestigde democratische beleid, en het lag voor ten schot houdt, het symbool geworden van het r de hand om gebruik te maken van het beleid dat een rampzalige oorlog voert. gende pootjes op een eenmaal ingeslagen koers om geen victorie 2 machtige nationale partijapparaat dat McCar thy en Kennedy nu juist gemeden hadden. Hum phrey's benoeming tot partijkandidaat was öaar- dat 1 terug te keren, in een gezagsvacuüm en een pres- tigecrisis geplnatst. waarin ook de demonstra ties tegen de regering, het toenemende stu dentenprotest en het opkomende militante na tionalisme van de negers onvermijdelijk werden Al deze facetten hebben indirect met elkaar te maken: ze zijn ontstaan in een klimaat van nationaal onbehagen Veel wat door de gemid delde Amerikaan voor vanzelfsprekend werd aan genomen, wordt nu niet langer- zonder meer ge accepteerd. Dit klimaat schiep zijn eigen poli tiek en ideeën en principes ervoor moesten nood zakelijkerwijs van builen het gevestigde demo cratische regeringsbeleid komen Dit klimaat le verde tenslotte ook zijn eigen leiders. De sena toren Eugene McCarthy en Robert Kennedy, en later, na Kennedy's dood, senator Georg McGövern. Dat deze .nieuwe politiek' aansloot bij wat er niet alleen onder de jongere Ameri kanen leefde, werd dramatisch bewezen door de resultaten. Nadat senator McCarthy zijn eerste spectaculaire succes in de voorverkiezingen boek te, realiseerde president Johnson zich dat hij niet alleen het tij tegen zich had. maar dat hel t|j een springvloed was geworden. Hy besloot zich niet meer kandidaat te stellen Kort daar op kwamen de Vietnam-besprekingen in Parijs op gang. Op dat punt stelde Hubert Humphrey zich beschikbaar voor het presidentschap. Hoe wel betrouwbaar liberaal, onderkende hij de diep gang niet van .deze nieuwe politiek'. Bovendien vertegenwoordigde hij als vice-president het ge- geen afdoende maatregelen- heeft kunnen treffen voor de binnenlandse onrust en onlust. Dat deze regering tegelijkertijd binnenlandse pro als een groot slem voor gramma's heeft doorgevoerd en wetten heeft ont- ecn bridge-speler met alle schoppenkaarten in worpen die verder gaan dan die van welke an- zijn handen een overwinning ii tijcongres in Chicago bewees hoezeer de ou de bonzen zich vergist en verkeken hadden op de beweging die McCarthy op gang had gebracht. Naar hun mening vertegenwoordigde hij niet WERELDGEBEUREN meer dan een rebel, die door de parttjmachinc- rie of in het gareel terug gebracht, of er door uitgerangeerd moest worden. Met senator Mc Carthy's weigering om ook nu nog Humphrey's campagne te steunen, verviel de laatste moge lijkheid om de in Chicago opgelopen partij- wond te helen. En zo kwam vice-president Humphrey niet al leen te staan tegenover een verdeeld land. maar ook tegenover een verdeelde partij. In die zin is hij nu meer het slachtoffer van het rege- rings- en partijbeleid, dan van zijn onvermogen om te tonen wie en wat hij waard is. Omdat zijn politieke instincten zuiver en onbetwistbaar libe raal cn progressief zijn, lijdt de vice-president hier persoonlijk meer onder dan bekend is Niet temin is hij, omdat president Johnson zich bui- dere regering ook. zijn feiten die overschaduwd worden door de zwarte nacht van Vietnam Daar; om ook heeft de vice-president weinig succes wanneer hij op deze belangrijke resultaten wijst. Hpt is ook de reden waarom Richard Nixon zo ver voor kan liggen bij Humphrey. Want Ame rika wil een andere regering, geen voortgezet bewind, hoe veel belovend ook Nlxon heeft zijn succes niet aan zichzelt te danken, maai- aan dit negatieve sentiment ten aanzien van de democraten Het is niet pret tig een man als Humphrey in deze nadagen vani zijn campagne te observeren en mee te maken Hij weet misschien beter dan ieder ander dat hij het slachtoffer wordt. Zijn toespraken hebben een bijna melancholieke ondertoon. Zijn optreden, dat van nature opgewekt en uitbundig, lijkt gereserveerder en bedachtzamer. En het typeert hem dat van bitterheid of rancune niets te mer ken valt. In deze dagen schrijft Hubert Horacio Humphrey, de drogist die de liberale burgemees ter van Miniapolis werd, een werkelijk vooruit strevend senator was. en tenslotte vice-presi dent werd. zijn eigen politieke necrologie. Want het is onwaarschijnlijk dat er voor hem. wanneer hij de presidentsverkiezingen verliest, nog een po litieke toekomst ligt. En toch, in Amerika kan je nooit weten f ADVERTENTIE) GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA (4 personen) 4 in dobbelsteentjes l gesneden uien, 250 gr in I vieren gesneden tomaten, II of 2 in schijven gesneden, I ontpitte paprika's in boter lof olie in een vuurvaste kom I half gaar stoven. De gezouten J visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente 1 leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perkamentpapier en ca. 20 minuten in een hete oven gaar-^ laten worden. Me:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3