DE DOMINEE VAN WIJK IV extw ZEEUWSCH-VLAANDEREN WIE LER VARIA BEATLES BLIJVEN BOVENAAN FANTASTISCHE LP VAN DE M00DY BLUES NOU GAAT U NAAR HET VOETEINDE' WILFRIED DUMEZ SLAAT ZIJN SLAG WIJDAG II OKTOBER 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ds E. J. Rietveld net als een trein liturgie. Mevrouw Rietveld schreef vier jaar geleden de eerste in Neder land. TERNEUZEN Dominee, nou ga je naar het voeteinde van Nederland', zei een Harderwijkse ouderling toen ds E. J. Riet veld op het punt stond om naar Terneuzen te vertrekken. Nu, nauwelijks een maand later, zit de dominee in een fraaie dub bele flat aan de Breitnerstraat en hij zegt: ,Het is allemaal heel erg meegevalln, alleen de verbindingen, ja die zijn nu eenmaal niet zo best. Maar ik heb de vergadering van de kerkeraad fijn kort kunnen houden. Dat vinden de mensen zelf ook plezierig, er wordt hier zakelijk gedacht'. En die kerkeraad hoort dan bij wijk IV van de hervormde gemeente, het werkterrein van ds. Rietveld. Het strekt zich uit ten zuiden van de Zuidiandstraat en ten oosten van de Axelsestraat met een stukje rond .De Blide'. De afgelopen weken heeft ds. Rietveld per fiets zijn gebied doorkruist, gewapend met een plat tegrond van Terneuzen want zonder dat ben je maar helemaal niets vindt hij... Wat hem opviel: ,Er is hier een sterke toestroming van nieuwe be volking. Veel mensen uit de rand stad, maar ik trof er ook uit Over ijssel en dergelijke'. Dat laatste brengt hem weer een beetje .thuis', een beetje bij Betuwe en Veluwe. .De predikantsplaatsen die ik heb ge had lagen allemaal in het noorden. Ik ben begonnen in Ophemert, daar heb ik 7 jaar gestaan, vervolgens was ik 5 jaar in Markelo en ik heb ook in Harderwijk 5 jaar gewerkt. Allemaal gebieden met een sterk agrarische bevolking, boomgaardcul tuur ook. Harderwijk lijkt wel een beetje op Terneuzen: een oude stads kern met enorm veel uitbreiding. Het is een echt streekcentrum, ook op onderwijsgebied. Je had daar bij voorbeeld een lyceum met 1000 leer lingen, een technische school met 600 en diverse uloscholen. De ker kelijke situatie lag er anders dan hier. In de hervormde gemeente za ten we met een gereformeerde bonds- groep met 3 predikanten. Mijn werk was in de buitengewone wijkgemeen- te, een evangelisatie'. Toen ds. Riet veld vertrok werd zijn afscheids- dienst bijgewoond door vertegen woordigers van alle kerkgenootschap pen, bijvoorbeeld ook christelijk gereformeerden en baptisten. Op de ze grondslag bedreef men er het Open Deurwerk (rond het gelijkna mige tijdschrift, dat momenteel werkt op hervormd-gereformeerde grondslag), hield er elk jaar samen de oecumenische gebedsweek en in de kerk was volop sprake van jeugd- NOG NIET Zover is men in Terneuzen nog niet', constateert haar man, een tikkeltje spijtig. In dit stadium van aftasten en kennismaken wil hij er ook nog niet aan forceren, al kunnen de kerk leden aanstaande zondag wél grote dozen in de Goede Herderkerk aan treffen, bestemd om er spullen voor een zendingsactie in te doen. ,Tot mijn spijt ontdekte ik dat we hier geen zendingscommissie hebben. Efaarom deed ik er zelf maar wat aan'. Het is ds. Rietveld bij zijn huisbe zoeken opgevallen dat Terneuzen middenin een Industriegebied ligt. met veel continubedrijven. ,Je weet op den duur niet goed wanneer je langs moet komen. Soms tref je al leen de vrouw thuis, en zijn ze er 's middags allebei dan slaapt de man vaak'. Een vaak gehoorde klacht in kerkelijke (en verenigings-)kringen is het gebrek aan medewerking van de mensen bij het ontplooien van ac tiviteiten. Meestal is slechts een klei ne kern bereid om, als dat gevraagd wordt, iets te doen. Ds. Rietveld: ,Ik stel voorop dat ik het noodzake lijk vind dat er continu een zo groot mogelijke groep rond je werkt. Al leen al om het door te laten gaan als je eens weggaat. Maar wat dat gebrek aan medeleven aangaat, heb ik vaak de indruk dat er sprake is van een zekere schroom. Zo van: zou ik dat nu wel kunnen? Het is aan de andere kant vaak zo, dat de men sen die het toch al druk hebben er altijd nog wat bij kunnen nemen, ter wijl hij die een gemakkelijk leven tje heeft het vaak nog kalmer aan wil doen. Ik vergelijk kerkewerk met eean trein: één locomotief trekt ook 25 wagens'. SCHEEPSPREDIKANT Terneuzen heeft voor ds. Rietveld in ieder geval één duidelijk streepje voor op zijn andere standplaatsen: het ligt langs de Schelde en dat zegt voldoende voor iemand die, als hij de kans krijgt, actief is als scheeps predikant. .Verleden jaar ben ik nog weggeweest met een passagiersschip. Ik heb me ook altijd beziggehouden met de hervormde emigratiestichting. Op die manier kon je heel wat van de wereld zien: Australië, Indonesië en Canada. Ik hield een avond per week een lezing voor aanstaande emigranten of familieleden van emi granten met voorlichting over die landen. Het werk als scheepspredi kant vereist overigens een zekere ervaring, omdat je zowel Nederlands als Engels moet spreken'. FLAT De flat aan de Breitnerstraat waar de familie Rietveld zijn intrek heeft genomen, is als voorlopig onderkomen bedoeld. Op korte termijn zal er na melijk een begin worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van een pastorie aan de Frans Naereboutstraat, bij de Otheense Kreek. Als de plannen door gaan komt in die omgeving ook de derde hervormde kerk. Voorlopig wil ds. Rietveld zijn wijk- activiteiten concentreren in een school of iets dergelijks. Daar kunnen dan verenigingen en catechisanten terecht. Hij streeft er naar om op korte termijn een ontmoetingsavond van gemeenteleden te houden. Of, in de toekomst, een kamp voor jon geren. En dat allemaal om te bereiken dat hij, om het op zijn Overijssels te zeggen, .kunnig' wordt met de kerk leden. Dat betekent zoveel als .ver trouwd' en dan mag je het ook best in Terneuzen, ,het voeteinde van Ne derland', gebruiken- De Goede Herderkerk krijgt er in de toekomst een broer' bij in Zuid-Terneuzen. Alle aandacht op sportgebied gaat de komende weken uiteraard naar Mexico waar morgen de Olympische Spelen worden geopend. Bij het wiel rennen wordt ons land vertegenwoordigd door de volgende elf renners in de tussen haakjes vermelde onderdelen van die sport: Klaas Bnlk (ploegach tervolging baan), Leen de Groot (ploegentijdrit en nd. wegwedstrijd), Fedor den Hertog (ploegentijd rit,, Ind. wegwedstrijd en ind. achtervolging). Plet Hoekstra (ploegachtervolging haan), Jan Jansen (sprint en (andem), Harry Jansen (ploegentijdrit en ind. wegwedstrijd), Jan Krekels (ploegentijdrit n H'egwedstrljdLijn Loevesljn (sprint, tan- W.U? wu>km)' Rcné PIJnen (ploegentijdrit en weg- Jd), Henk Nleuwkanip (ploegachtervolging baan), Joop Zoetemelk (ploegentijdrit, ind. weg en ploegachtervolging baan). De wielrenners komen voor het eerst in actie op dinsdag 15 oktober aanstaande in een 100 km ploegentijdrit. Dit nummer won Nederland in 1964 in Tokio met Dolman, Karstens. Pieterse en Zoet, Het werd de eerste gouden medaille die Nederland ooit op de weg heeft gewonnen. De enige zilveren plak won Gcrrlt Voorting In 1948 waar hij 2e werd in de individuele wegwedstrijd. Brons heeft Ne derland op de weg nog nimmer behaald. De resul taten bij olympische wegwedstrijden zijn dus altijd zeer mager geweest. Donderdag 17 oktober worden de series en kwart finales individuele achtervolging over 4 km gere den en de finales 1 km tijdrit. Ook op deze num mers geen groots verleden voor Nederlanders. Arie van Vliet veroverde de gouden plak op de km tijd rit in 1936 te Berlijn terwijl G. van Drakenstein in 1928 zilver won op dat nummer in Amsterdam. Voor wat betreft de individuele achtervolging was het in 1964 in Tokio al lang te voren een uitge maakte zaak dat Tlemen Groen voor goud zou zor gen. Maar de taak die men Tlemen toen op de schou ders legde (dus vóór alles winnen) bleek hem to zwaar. Hij verloor de halve finale al en om de te leurstelling volledig te maken, ook de strijd om de bronzen medaille tegen Isaksson. Volgende week komen we uitvoeriger terug op de wedstrijden die dan aan de orde komen. De Belg Herman van Springel vond het zondag jl. In Parijs-Tours voldoende om Gimondi achter zich te laten, zei hij. ,Als Gimondi maar geen pun ten verzamelt voor de Super Prestige prijs', moet hij gedacht hebben. Maar hij vergat daarbij dat hij zelf maar 14 puntjes op Gimondi voor staat en dat er (morgen) nog een klassieker komt, namelijk de Ronde van Loinbardije. Als Van Springel met z'n 194 punten daar vooraan eindigt maar een paar plaatsjes achter Gimondi (met 180 punten), dan ontgaat hem voor de derde maal dit jaar een ju weel van een overwinning. Het zou ons, eerlijk gezegd, niets verwonderen als Van Springel in deze officieuze wereld titel weer als tweede zou eindigen. Theoretische kanshebbers voor de Super Prestige- prijs (20.000 Franse franken of ruim 14.000 Hol landse guldens) zijn verder nog Godefroot inet 165, Janssen met 158 en Merckx met 141 punten. In Loinbardije zijn nog 60, 40, 30, 20, 15, 10, 8. 6, 5 en 4 punten te verdienen met respectievelijk de le tot en met de 10e prijs. Met andere woorden, als Gi mondi wint, zit Van Springel er al naast, ook al wordt hij ie. Na I.ombardije kunnen we de resterende koer sen op de vingers van één hand aftellen. Zondag nog bet criterium der azen in Parijs en dan op woensdag 15 oktober de sluitingskoers voor Nederland en Bel gië in het grcnsplaatsje Putte - Kapellen. Meer naar liet zuiden resteren dan nog de .Grote prijs van Lugano' en op 1 november de .Trophée Barachl' en clan is het gebeurd. Dan gaan we definitief over naar de zesdaagsen, de koppelkoersen, omniums, eycle-crossen, etc. De échte wegrenner neemt dan vijf maanden (gedwongen) rust. TALENT UIT ,STAL MANGNUS' GRAAUW Graauw is het tafeltennisdorp Zeeland, (fat weet iedereen in en buiten rompsfiffe langzamerhand al. De onver moeibare Remy Mangnus, de man achter de ggeitemiisciul) Sint-Aloylevert op dat ge- >e elk jaar wel een paar veelbelovende ta lenten af. Jongste aanwinst, uit de Mangnus- uJ.:. ^xl,ried Dumez. 13 jaar, klein voor sijn j° v!r een tikkeltje verlegen. Maar dat bePn"'d niet achter de tennistafel. Onlangs emdujde deze jongeman - die bin- M de senioren speelt als eer- ■nem een tenn'stoernooi met 500 decl- ers in Brussel. Hij leverde deze presta- MENSEN IN DE SPORT v®de, c°tegorie .miniemen', hetgeen in toaZ fi ï°Veel ml ze99en als „spiranten. KJ? Jief derfi? jongelui zonder veel moei de Zn a e" kaanvoor kreeg hij naast ZZrZ ,,9 Van zijn clubgenoten een fraaie Zeeuw V -Al eerder sleepte hij bij de eemn t-<llnp>0enschapPen !raaie titels weg: kin1 p., fnioren, eerste van de vierde ah nèlZ ,"nn het vierde klas dubbel, met. wedstriiH°Ze ^}}komsti9,,eid, nog een aantal T^trijdoverwinmngen in België. Boe kwam WUfried eigenlijk in de tafel- tennissport erecht, of mag je zoiets in Graauw niet. vragen? ,Mijn vader was voet baller en trainde altijd in het patronaat. Nu oefende daar toevallig ook St. Aloy. Op een gegeven moment kwam er een jongen van de club bij me om te vragen of ik er ook in mocht. Ik lieb het aan mijn moeder gevraagd en ze zei ja'. Mevrouw Dumes heeft tot: nu toe geen spijl gehad van deze welwillendheid: zoonlief kreeg een hobby die hem volledig in beslag neemt .Ik train iedere dag drie of vier uur. Ah ik mijn huiswerk cfheb ga ik tennissen. He' is door dat schoolwerk (hij zit op de ambachts school I niet altijd even gemakkelijk, maa: ik sla nu eenmaal niet graag 'over1. Zaterdagi en zondags kan men de jonge Dumez een he le dag in de tenniszaal achter Mangnus" huU vinden. Dan oefent hij bij eventueel ge brek aan partners met papa of de zoge naamde robot"een ingewikkeld apparaat da balletjes in de richting van een tegenspele wipt. Wilfried heeft zijn vaardigheid er voo een groot deel aan te danken! Wat hij later wil gaan doen? ,Icts in wat me tafeltennis te maken heeft natuurlijk. Trai ner of zoiets. Ik ga in ieder geval door'. Fan.- (en zij die het dan zullen worden) kunnen hem zondag aan het werk zien tijdens een juniorentoernooi in Den Bosch en 10 oktobei op het jeugdtoernooi in Vught, waar de En gelse, Belgische en Nederlandse selectieploe- gen tegen elkaar uitkomen. Wilfried Dumez - moeder zei ja BEAT - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B ONZE TOPTIEN 1. Hey jude (Beatles) Those were, the days (Mary Hopldn) 3.1 say a little prayer (Aretha Franklin) 4. On the road again (Canned Heat) 5. Dont't you cry for a girl (Shoes) 6. Rain and tears (Aphrodite's child) 7. People got to be free (Rascals) 8. Street fighting man (Rolling Stones) 9. Only one woman (Marbles) 10. Soul Umbo (Booker T. the MG's) De nieuwe ontwikkelingen op popgebied treffen we de ze week vooral aan in de middenmoot en de staart van onze toptien. Beatles en Mary Hopkin bleven on veranderd 1 en 2, maar op 3 belandde Aretha Frank lin met I say a little prayer, een nummer dat vorige week nog 6 stond. Canned Heat heeft met On the road again kennelijk ook in de roos geschoten: eerst 8. momenteel op de 4e plaats. De Shoes hebben met hun verzoek om voor meisjes persé geen tranen te plengen hun beste tijd alweer gehad. Vorige week stonden ze 3, momenteel zijn ze 5. Rain and tears zak te van de 4e naar de 6e plaats, maar de Rascals kun nen zich in de handen wrijven: hun People got to be free steeg van 10 naar 7. De Rolling Stones hebben met Street fighting man bepaald geen spectaculaii werk laten horen, Stonden ze vorige week nog 5e, momenteel moeten de Stones genoegen nemen mei een 8e plaats. Op negen een binnenkomer t je: the Marbles met Only one woman en datzelfde nieuwtje geldt voor de 10e sport: daar deden Booker T. <6 the MG's hun Intrede met de Soul limbo. I've gotta a message for you en het zeurderige Dong-dong etc verdwijnen van onze lijst van prominenten. Jn search of the lost chord' heet de nieuwe lp van The Moody Blues en de Engelse muziekrecenseittet hebben hem al tot een meesterwerk verklaardda. slechts vergelijkbaar is met de Beatles-lp JSgt. Pep per'. Al met al dus weer een mijlpaal in de pophisto rie. Evenals op hun vorige plaat, JJays of futures passed heeft de groep een aantal verschillende nummers to één verhaal samengevoegd. De vijf Moody Blues heb ben voor deze gelegenheid een (muzikale) expeditie gevormddie bijna 1/5 minuten op zoek gaat naar hel verloren akkoord. De naam van dit akkoord is ,OM'. het belangrijkste woord in Hindoese geschriften, dat macht vertegenwoordigt, ,OM' kan ondermeer worden opgevat als ,God',alles', jzijn' en ,het antwoord'. Indien men bewust aan het woord denkt zal het alle andere gedachten buitensluiten en zodoende een gees testoestand teweegbrengen waarnaar ieder die medi teert streeft Thinking is the best way to travel', zegt Mike Pinder). John Coltrane's laaisle lp heet eveneens ,OM'. Het dozijn nummers is door de vijf Moody Blues afzonderlijk gecomponeerd, doch ze passen wonderlijk goed bij elkaar, zodat het lijkt of hier één componist aan het. werk is geweest. Het is vrijwel onmogelijk om hoogtepunten uit dit geheel te noemenHet vokale werk staat constant op een hoog peil, het gebruik van de verschillende mellotrons (die het London Festi val Orchestra van de vorige langspeler overbodig ma ken) is overweldigend, kortom het geheel kan beslist gevangen worden onder de noemer beauty'. Wie schoonheid in de popmuziek zoekt zal bij The Moody Blues het kleinste symfonie-orkest ter wereld) alles vinden. De leden van de expeditie naar het verloren akkoord zijn Justin Hay ward, Mike Pinder, John Lodge, Ray Thomas en Graeme Edge. Het zou te- veel ruimte kosten de ruim dertig instrumenten die het vijftal tijdens deze reis bespeelt op te noemen. Je kunt ze echter, dankzij de fenomenale opname kwaliteit, allemaal duidelijk horen. Producer Tony Clarke zette de muziek via het fameuze JDramic Sound System' op de banden. Deram SML 711). The Moody Blues hebben voor een verrassing op pop- gebied gezorgd: dezer dagen kwam hun elpee ,In search of the lost chord' uit- JAZZ -R&B- ZANG - BE AT - JAZZ - R B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 35