KURT BACHMANN: Westduitse C.P.-leider Van Riel en de studente DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK PONTIAC Eigenaar ,Jozina' stelt bevrachter verantwoordelijk GEEN AKKOORD MINIMUMPRIJS VOOR BROOD VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Van onze correspondent in Bonn) Kurt Bachmann, de oprichter van de nieuwe Communistische Par- tij in West-Duitsland, heeft „aar hij beweert geen illusies. Toch is Bachmann met zijn 53 jaar en zijn concentratiekamp- ervaringen een man met een aanzienlijk aantal illusies teveel, tenzij hij zou kunnen rekenen op de steun van die Russische vrien den wier optreden in Tsjecho- Slowakije hij zo toejuicht. Een gesperk met Kurt Bachmann kort na een even lang gesprek met de führer aller nationaal-democra- ten, Adolf von Thadden (de leider van de rechts-extremisten), brengt aan het licht dat extreem-links in vele opzichten wereldvreemder te genover ,'s mensen drijfveren en wat daar allemaal uit voortvloeit staat dan extreem-rechts. Bachmann zegt dat het door ieder individu uitgedachte en in de prak tijk gebrachte kwaad in het com munistische systeem uit de wereld füer een voorbeeld: Kurt Bachmann ja voor de persvrijheid, maar in de bondsrepubliek is die er volgens hem niet. Dat de arbeiders een krant bIs .Bild' een boulevard blad van het laagste allooi bij miljoenen kopen, acht Bachmann een gevolg van .manipulaties". Hy is voor een blad dat de ,ware be langen van de arbeiders echt, eerlijk en zonder illusie behartigt De werkelijkheid is dat, al zouden de kandidaat-lezers van zijn blad wellicht bevroeden wat goed voor hen was, zij toch .Bild' zouden ko pen .Natuurlijk manipuleert ,Bild'. Maar ze doet dat in de richting, waarvan ze weten dat de Bild-lezers er het beste door worden bereikt. Daar gaat het nu juist om. Aan het ontbreken van dit principe van een vrije samenleving gaat Bachmann voorbij. Daarom zal hij het zonder hulp van buiten nooit rooien, tenzij er een crisis komt waardoor de Bild-lezers voor him loon niet meer datgene kunnen ko pen, waarmee .Bild' dagelijks lonkt. Bachmann was een van de vele kin deren van een leerlooier onder de rook van Keulen. Hij doorliep de lagere school en een ,real-gymna- sium'. Ook leerde hij het vak van zijn vader, of beter gezegd dat van zijn vaderen, want het leerlooi- en zat in de familie. Toen Bach mann tegen het eind van de twin tiger jaren in Luxemburg in een fabriek werkte, stuitte hij daar op de grofste vormen van kapitalisti sche uitbuiting. Daar besloot hij communist te worden. Hij maakte kennis met de werken van Marx en Engels en begreep dat deze beide mannen het recept voor een nieuwe samenleving gevonden hadden. In '32 werd hij lid van de KPD en lei der van de straatcel .Opernhaus' in München. Zijn functie zou o,m. hier in bestaan dat hij met de zijnen plakkaten moest plakken, waarop te lezen stond dat Hitier het land in de oorlog zou voeren. De agitator vluchtte bij de overna me van de macht door Hitier naar Frankrijk, werd bij de Duitse inval door de Fransen geïnterneerd en verdween in één van die kampen temidden van geloofsgenoten en an deren. De afschrikwekkende waar heid over de intern-communistische drama's uit die tijd is nog altijd niet tot in alle details aan het licht ge bracht Bachmann vluchtte opnieuw en kwam in Zuid-Frankrijk terecht Hier werkte hij voor zijn partij door, maar maakte in 1942 de fout om asiel te vragen. De Vichy-regering bracht Bachmann naar Parijs over, vanwaar hij naar Duitsland werd getransporteerd. De periode van de concentratiekam pen brak aan. Het laatste kamp op de lange lijst was Buchenwald. Bachmann werd er opgeroepen om in een fabriek van Siemens voor de oorlogsproduktie te werken. Hü dook m het kamp onder. Hier open baarde zich de curieuze macht van ae communistische internationale, z|Jn vrienden even afdoende be schermde als het zijn vijanden zon der vorm van proces naar de ande re wereld hielp. met het artikel over hun partij niet gezien te hebben). Zonder deze ti rades over de Tsjecho-Slowaakse gebeurtenissen had Bachmann in zijn kantoortje in de Bonner Ster- nenburgerstrasse nooit de brief van Max Reimann gekregen, de naar Oost-Berlijn in ballingschap ver trokken leider van de verboden KPD. (De brief is in Düsseldorf af gestempeld). De .Genossen und Genossinnen" wordt verzekerd dat ze .de steun en de sympatie zullen hebben van al diegenen die voor vrede, democratie en de verandering van de kapitalis tische in een socialistische samenle ving op de bres staan'. Nog niet lang geleden beweerde Reimann dat de communistische partij ,niet opnieuw behoefde te worden opgericht, om dat ze bestaat'. Bachmann heeft, niet alleen een ge looid gezicht. Het doet nog steeds denken aan de eerste foto's die de geallieerden bij de opening van de concentratiekampen verspreiden. De grote schrikachtige ogen in een in gevallen, diep melancholiek gezicht. Een blik die nooit meer weg gaat. Bahcmann is met zijn illusies, die in een westelijke democratie nooit wer kelijkheid zullen worden, nog niet aan het eind. In de bondsrepubliek zijn heel wat mensen door Bach mann echter een illusie armer, die hadden gehoopt in de nieuwe DKP een alternatief te vinden. Maar ze hoorden er de oude, al te vertrouw de, gebedsmolen uit een achterhaal de vorm van dictatuur weer knar sen. Vele commentatoren betwijfe len of de SDS de Socialistische Duitse Studentenbond in zijn glorietijd niet vooruitstrevender en eerlijker was dan Bachmann en zijn helpers. Op de avond dat de neo-nazistische NPD in Bonn tumulteus vergaderde, werden het rolluik en het venster van Bachmann's winkeltje in de Slernenburgerstrasse doorboord met acht kogels, afgevuurd vanuit een voorbijrijdende auto. Evenals de NPD voor alles de regering de schuld geeft, doet dat ook ae DKP. ,De heersende kringen hebben de anti-communistische stemming op gehitst', zegt de DKP. Adolf von Thadden beweerde na het misluk ken van zijn bijeenkomst in Bonn dat ,de regering het land tot een janboel liet verlopen', en dat de .stemmingmakers' het volk tegen de NPD hadden .opgehitst'. Voor het .image' van de bondsrepu bliek is het evenwel goed dat er weer een communistische partij is. Voor de binnenlandse gang van zaken in het land ware het beter, als Bachmann en de zijnen wat meer politiek verstand aan de dag legden. Bachmann las ondergedoken in Buchenwald Clausewitz' vom Kriege en andere boeken uit de ge heime bibliotheek. Bij terugkeer in Keulen bleek Bachmann dat zijn vrouw een jodin in Auschwitz was vergast. Maar als een fret, die begint te graven zodra men hem op de aarde zet, werkte Bachmann met een weer mee aan de opbouw van de KPD, Hij keerde zich fervent te gen de herbewapening van de bondsrepubliek en zag het niet als een toevallige samenloop van om standigheden dat een week na het verbod van de KPD in West-Duits- land de Bundeswehr werd opgericht. Dat was 17 auugstus 1956. Bachmann heeft (dankzij Marx en Engels) ook het .nieuwe gevaar' in de bondsrepubliek al duidelijk zien aankomen. Dit gevaar is kanselier Kiesinger. Want Kiesinger wil de status quo in Europa veranderen en daarmee onvermijdelijk die grens- veranderingen teweeg brengen, die men in Oost-Europa niet wil. Ook zonder Bachmann's voorvaderen in de leer is duidelijk dat kanselier Kiesinger vanuit Oosteuropees standpunt gezien een gevaar bete kent. Want hij wil naar hy zelf beweert. de status quo verande ren. Dit is legitiem. De huichelarij begint pas als de bondsregering be weert dat dit een voor het oosten gevaarloze politiek zou betekenen. Maar Bachmann juicht, als de con sequentie van deze politiek, de komst van de Sowjets in Tsjecho- Slowakije luid toe. Zonder hun komst ware de wereldvrede be dreigd, aldus Bachmann. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) C. Lenten, ei genaar en reder van de kustvaarder Jozina, het schip dat een jaar geleden door de Nigeriaanse regering in beslag .*—„.^..1 werd genomen omdat het wapens voor in efficiënte distributiebedrijf Biafra vervoerde, heeft een civiele pro- ken. aldus heeft de minister van eco- cedure aangespannen tegen de bevrach- nomlsche zaken, mr. L. de Block, in ant- ter, scheepvaartkantoor Kamp uit Gro- woord op vragen van het tweede-kanier- ningen. De heer Lenten had de Jozina lid drs. D. F. van der Mei (chu) mee- DEN HAAG (ANP) De Nederland se Bakkerijstichting wenst geen mini mum winkelprijs voor volksbroodsoorten te accepteren die wordt vastgesteld door de inkoopsprijs te vermeerderen met een redelijke opslag om dc kosten te dek- In 1957 gekocht voor bijna gulden en met steun van een Dame. Met schip was zijn enige bezit. Toen vorig jaar de firma Kamp de ge vaarlijke vracht voor Biafra aanbood, wilde hij die alleen accepteren als Bi afra zich garant stelde via een bank. Een dag voor het schip vertrok deelde Kamp mede. dat de garantie was ge- gedeeld. Naar het oordeel van de stich ting zou de minimumprijs, op deze wij ze berekend, onaanvaardbaar laag wor den. De NBS en andere bij deze kwestie be trokken organisaties zijn het er over eens dat een minimumprijsregeling tot stand zou kunnen komen door het pro- - - -- c- duktschap voor granen, zaden en peul- k imet JU1SI j vruchten de bevoegdheid te geven in ge- l-!en°men vallen van buitensporige prijsconcurren- ureigu, aiuus uaummuii, J™ger,anen tie. tijdelijke en plaatselijke minimum- Zonder deze tirades over Praag zou t f ».lrden lp uit^efve^n^rvDe minister ls het echter niet met de - -«ommunisl«»leider niet g Wm H Müffer' in Rotterdam drag te verminderen. Dit zou in strijd tot 13 december van dit jaar. prijsconcurrentie. de volle instemming hebben gekre gen van het Moskouse partijblad ,Prawda' en van het Oostduitse par tijblad ,Neues Deutschland'. (Bach mann en de zijnen beweren het van .Neues Deutschland' I ADVERTENTIE) INTERNATIONAAL BEKROOND (ADVERTENTIE) SWISS MADt het meest verkochte merkhorloge in nederland 3 een klassek zeer du-de^V afleesbare wijjerplaat gouden kas Een ahjd sjieke Pondac f WAGENINGEN (ANP) De liberale se nator mr. Harm van Riel schijnt het toe, dat het meest positieve aspect in de geschie denis van de studentenrevoltes is: de ver snelling van de reconstructie von het we tenschappelijk onderwijs in Frankrijk en bij ons. Dat wij Amerika en Rusland op dit ge bied gaan evenaren is een levensvoorwaar de voor West-Europa en een van de be langrijkste middelen tegen revolutionaire ziektekiemen. Mr Van Riel zei dit in de sociëteit Ceres in Wageningen waar hij voor de liberale studen tenvereniging het onderwerp studentenonrust besprak. Hij analyseerde de studentenrevoltes met de bedoeling bij te dragen tot het doorzich tig maken van een met emoties beladen pro bleem. De se-.ator stelde vast, dat in Nederland in vroegere eeuwen in niets van lastige studen ten te merken was, terwijl dit wel het geval was in Frankrijk en Duitsland. In Nederland paste de machtsverdeling beter op de econo mische werkelijkheid. Ook het politieke regime was er veel verlichter. Hij wees ook op de studentenbeweging in de ontwikkelingsgebieden. Deze studenten voelden zich ontwikkelder, geestelijk beter toegerust dan de met erfelijk gezag beklede traditionele groepen in hun eigen land. Zij zagen voor hun ogen in uitermate duidelijke vorm gedemon streerd, dat er directe en nog vaker indirecte verbanden bestaan tussen de vraag wie over de machinegeweren beschikt en de inkomens verdeling. Mr Van Riel vond dit een griezelig probleem. Zijn analytische methode om tot begrip te ko men beschouwde de senator als een experiment. De chronologische ontwikkeling van de revoltes liet hij in het midden, evenals de vraag wie er begon. Hij stelde, dat het verschijnsel in de lucht zit. De ontplofbare stof is aanwezig. Het typisch historische toeval, meestal een samen loop van incidentele, niet van algemene oorza ken, bepaalt waar de ontploffing plaats heeft De oorzaak lag voor zijn gevoelen, zeer in het algemeen gesteld, in het niet meer passen van de universitaire hiërarchische structuur op de maatschappelijke en menselijke situatie van de student, zoals deze die aanvoelt en ondergaat. Daarn.'.ast. wekken' financiële onzekerheid en afhankelijkheidsgevoel, als onrecht ondergaan in vergelijking tot tijdgenoten, reactie op. Syste matisch gezien is de studentenrevolte nu een statusreactie. Mr Van Riel constateerde, dat moderne weten schappelijke technieken ook veel gegeven tra ditioneel respect ontluisterden, ouderen en voor al assistenten en jongere stafleden gingen dik wijls voorop. Uit het vele en diepgaande onder zoek van Amerikanen naar de studentenrevoltes meende hij dat het volgende naar voren komt Verzet ontstaat vooral aan de zeer goede uni versiteiten met een ongelijksoortige bevolking. De leiders der rebellen komen uit bevoorrechte, maar niet zeer geprivilegieerde milieus. De overgrote meerderheid studeert psychologie of sociologie en soortgelijke algemene vakken. De aanvoerders en initiatiefnemers zijn bijna steeds boven-middelmatig begaafd en bereiken vaak uitstekende studieresultaten. Studenten in echte vakopleidingen die traditioneel moeilijk zijn, intensief praktisch werken vragen en vrijwel automatisch bij enigermate voldoende prestatie tot een relatief hoog gekwalificeerde maat schappelijke situatie leiden doen bijna nooit mee. Nog enigszins betwist is de vraag of de keuze van de studierichting al niet zo nauw samen hangt met de karakterstructuur van een aan staande student, dat dit gegeven hoofdzakelijk bepaalt, waarom bepaalde faculteiten zoveel meer revolutionairen opleveren dan andere. Er is haast geen verband met de welstand in het ouderlijk huis, echter een zeer diepgaand ver band met het denkpatroon en de maatschap pelijke opvattingen der ouders. Aan het revolutionair gedrag neemt uiteindelijk slechts een uitermate klein deel van de studen ten deel. Een wat grotere aanhang is alleen te krijgen wanneer het om rechtstreekse belangen behartiging gaat of wanneer bijzonder emotio nele zaken in het geding zijn, die de studenten rechtstreeks raken. Naast deze direct bewezen feiten trok mr Van Riel nog een conclusie. Stimulansen bij de lei ders van studentenrevoltes zijn ook: De ge dachte dat zij later niet zo makkelijk aan hun trekken zullen komen krachtens hun geaard heid, hun wat anders zijn, hun weerstand tegen hiërarchische verbanden, gecombineerd met de studierichting. En het bewustzijn van de aan wezigheid van bijzondere talenten, die hen juist in de situatie van het student-zijn grote moge lij kheden tot perfecte en voldoening gevende zelfontplooiing bieden. Vele zeer intelligente mensen zijn door hun aangeboren gesteldheid ongeschikt voor een hoge sociale status met bijpassend inkomen en faciliteiten in de maatschappij der volwassenen. Die status is ook voor een deel een beloning voor het aanpassingsvermogen Ten opzichte van de. bestaande machten. Daarnaast is hij een be loning voor veel slaafs routinewerk, dat met volhardende inspanning word', verricht. Vele zeer intelligente mensen verachten dit ook. Met de ongeschikten gebruiken zij hun talenten dan liever kritisch, op grote en uiterst positieve schaal of in het kleine en relatief nutteloze. Mr Van Riel concludeerde ook. dat mensen als Dutschke en Cohn Bendit op zijn mins', qua analytisch vermogen tot de zeer hoog begaafden behoren. Zij onderkennen de zwakke, precaire en onethische elementen in de laat-kapitalis- tische samenleving nauwkeurig. Zij zetten de koevoet met haar hefboomwerking op kritieke en geschikte punten aan. Toch onderscheidt hen iets van wezenlijke geniën als Lentn en Mao Tse Tung. Zij kunnen niet aanvoelen wat de grote massa op een ogenblik begeert en wat een echt revolutionaire situatie is. Zij kennen de macht, weten hoe macht uitgeoefend wordt, kennen de zwakke punten van machtssyste men, maar zijn te jong. te ongeduldig en vooral te bewust intellectueel, aldus mr Van Riel. .Hun theorie en hun vorm van realisme hebben het gebrek, dat zij niet zien, dat het bestaan van een band met irrationelen, conformisten en onverstandigen voorwaarde is voor eik staats manschap, ook het revolutionaire. Zij kunnen wel irrationele elementen bij studenten be spelen, maar begrijpen niet, dat het juist hun benaderingsmethodiek is. die toenadering tot niet-intellectuelen onmogelijk maakt', stelde de senator vast. Studentenrevoltes verlopen in het niet. Het merkwaardige van de studentensamenleving is het ontbreken van vertikale continuïteit De groep blijft in aantallen klein ten opzichte van het totaal der samenleving. Bovendien interes seert zich van die relatief kleine groep een groot gedeelte voor niets dat buiten haar eigen rechtstreekse situatie ligt, De emoties zijn ook andere dan die van een potentieel revolutionaire andere groeperingen: loontrekkers, middenstan ders of arme boeren. Wie als revolutionair leider wil optredqn. aldus de senator, moet op zijn minst begrijpen, wat de werknemers, en nog liever de in de tegen woordige maatschappij reëel of naar hun eigen gevoel in status ondergeprigileerde groepen, re volutionair vermag te stemmen. Volgens de senator is juist het geestelijk ele ment in de zaak van de studentenrevolte èn steriel èn on-asociaaL Wat de heren zeggen is naar zijn indruk wel grotendeels waar, in die zin, dat inderdaad grotendeels verborgen machtsstructuren en belangen het samenzijn van de mensen in de westerse staten beheerst. Aangetoond zou volgens mr Van Riel moeten worden, dat de mensen aardiger tegen elkaar zouden zijn en beter zouden samenleven, wan neer alle vormen van gecamoufleerde machts uitoefening verdwenen of zelfs maar doorzich tiger werden genaakt. De Cohn Bendits en Dutschkes wijzen geen weg, die verenigbaar lijkt met de menselijke natuur, noch met de historische evolutie zoals deze zich toch wel min of meer aftekent en die wijst op toenemende conflictsituaties met behoefte aan concentratie van krachten. .Revolterende stu denten en Sovjetdenkers zijn eikaars grootste tegenstanders, qua uitgangspunt, meende hij. Revoluties, ook studentenrevoltes, zijn naar het inzicht van mr Van Riel ethisch uitsluitend ge oorloofd als men concreet verwezenlijkbaar op het heil van anderen gericht doel voor ogen heeft. Veel gevaar levert de studentenrevolte volgens hem niet op, wei overlast en risico. Belangrijke positieve aspecten van de revolte liggen daar, waar mensen zich wezenlijk enga geren met kans op resultaten en praten over dingen, waar zij verstand van hebben. De stu dentenrevolte kan effectief worden en maat schappelijk bijzonder gunstig werken, wanneer zij er in slaagt onnodige of onhoudbare of on gemotiveerde machtsstructuren binnen haar eigen universitaire gemeenschap door te lichten en daarna te doen verdwijnen. Voor Nederland is het een zaak van het aller grootste belang, dat de zogenaamde democrati sering van het onderwijs in zo snel mogelijk tempo wordt doorgezel Wie als liberaal de on misbaarheid van de machtsstructuur in de sa menleving erkent, voegt er volgens mr Van Riel meteen aan toe, dat zo groot mogelijke participatie en kans op participatie in de machtsuiteofeningen tot een beter evenwichts- systeem bijdraagt, de vrede in de samenleving bevordert en de kans op catastrofale ontwikke lingen verkleint. Het lijkt wel een ideale oplossing het westerse, in wezen liberale, evenwichtssysteem te com pleteren en houdbaar te maken. Dit kan door het aan te passen aan de economische ontwikke ling en het groeiend inzicht. Tot het groeien van dat inzicht droegen de revolterende studenten wel bij en dat is een creditpost, aldus de sena tor. fADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Elseviers hoofdredacteur drs. F. A. Hoo- gendijk heeft (pag. 17 e.v.) een gesprek met onderwijsminister Veringa. Uitgaand van het de mocratische principe in het on derwijs, constateert de bewinds man dat de lagere inkomens groepen op dit gebied d.w.z. noaer onderwijs niet aan hun trekken komen. Maar,De bottleneck zit hem, vreemd ge noeg in de eerste en tweede klas van de lagere school. (-) en waar ligt dit nu aan? Bijna alle deskundigen zijn het er over eens dat de aansluiting vanuit het gezin op het cultuur patroon in de klas de meeste moeilijkheden oplevert. Op het eerste gezicht merkt men daar niets van. Die leerlingen kunnen de onderwijzer ook best ver staan', maar hun taalgebruik blijkt zo anders te zijn dat dit onder andere tot communicatie stoornissen aanleiding geeft. Het cultuurpatroon in de klas is na melijk geënt op de middelbare en hogere inkomensklassen.' Elseviers Weekblad publiceert ook een vraaggesprek met NVV's voor zitter A. H. Kloos (pag. 79 e.v.), die over de aanstaande loonstrijd het volgende opmerkt: ,Bij de prijsstij ging, die tussen de 4 a 5 procent zal liggen, wordt het natuurlijk bijzon der moeilijk voor ons om ook nog een stukje reële welvaartsvermeer dering binnen te halen. Toch moet dat Wanneer wij kijken naar de verwachtingen omtrent de groei van ons nationale produkt voor volgend jaar blijkt dat de ruimte 4 procent zal bedragen.' Zorg De Nieuwe Linie gaat aan de hand van het nieuwe boek van prof. Delf- gaauw (.Sexualiteit, pauselijk ge zag, geweten') dieper in op de cri sis in de rk-kerk en drukt een frag ment af van het werk van deze hoogleraar (pag. 5). De hoogleraar schrijft onder meer het volgende: ,In het bijzonder vele priesters ko men in een zeer moeilyke situatie. Zij hebben het rechtstreekse gezag met, de gelovigen en hun wordt op gedragen een leer te verkondigen en in praktijk te laten brengen, die zij in geweten onjuist achten. Mis schien moeten de zorgen van de bisschoppen wel vooral naar de priesters uitgaan, nog meer dan naar de gehuwden.' En verder een vraaggesprek met Ri- nus Michels, de trainer van Ajax (pag. 7), die over zijn eigen beroep zegt: ,Als trainer heb ik nogal een negatieve benadering van de voet baller, ben altijd bezig met wat ze moeten laten, wat niet goed is voor de prestatie, en dan kom ik door mijn aard niet zo tot intiemere re laties buiten het trainen en spelen.' Accent onthult (op pag. 55) iets over mevrouw Tilanus, de vrouw van CHU-voorzitter dr. A. D. W. Tilanus, die onder meer bekent: .Vrouwenbewegingen vind ik uit de tijd. Er zijn duidelijk enkele vrou wen die het heft in handen willen hebben. O, ze hebben zeker in vroe ger jaren veel goed gedaan, maar nu de emancipatie een feit is, zijn vrou wen-verenigingen in myn ogen overbodig.' Naar aanleiding van de boeken markt in de RAI vertelt boeken markt-voorzitter Van Dishoeck (pag. 18 e.v.): 't Verhaal van een ander zal ons altijd blijven boeien, de harde, de romantische, de oorlogs-, de sex-roman die komt en gaat. We doen de laatste jaren niets anders dan 't leven uit kleden. Weg met de romantiek is het motto. Tot we het leven weer gaan aankleden, de jurkjes weer tot de kin dicht.' Zwarte getto's In Vrij Nederland meent M. van Amerongen, dat de nood by de VPRO hoog gestegen is (pag. 7). ,VPRO, eens het baken in de vloed golf van smaaknivellerend amuse ment dat dagelijks over het publiek wordt heengestort, verkeert in> steeds grotere nood. Zij wordt ge leid door een nog steeds met de botte bijl opererend bestuur. Zij werkt met een voorzitter ad interim, want de heer Roessingh maakt er geen geheim van dat hij zich liever vandaag dan morgen full-time wijdt aan zijn leraarschap van de Amster damse sociale academie.' Een niet minder somber verhaal is het vraaggesprek met de Ameri kaanse hoogleraar Noam Chomsky (pag. 5 en 6), die ten aanzien van het rassenprobleem in zijn land on der meer voorspelt: ,We zullen mis schien merken dat de centra der steden veranderd worden in zwarte getto's, die met geweld ja, met troepen worden afgegrendeld, en dat de stedelijke beschaving zoals die nu bestaat zich zal verplaatsen naar de omtrek rond de steden. De Haagse Post laat NW-voorzittei Kloos een twistgesprek voeren met middenstandsbond-voorzitter Van der Weele (pag. 5 e.v.). Inzet is de vraag of het kleinbedrijf al dan niet moet verdwijnen. Kloos zegt daarbij onder meer: ,Wat de gunstige ont wikkeling in de economie betreft, die zou ik als volgt willen samen vatten. De overheidskosten stijgen in 1969 met 7 procent, het nationale produkt tegen marktprijzen bere kend zal stijgen met 8,4 procent, de sociale verzekeringslasten zullen met 13,8 procent stijgen. Als ik dus zeg dat we dankbaar moeten zijn voor die gunstige ontwikkeling, dan bedoel ik dat ik het bijzonder pijn lijk zou vinden wanneer deze las tenverzwaring zou leiden tot een te ruggang van het reële inkomen van de werknemers. Ik dacht dat er mo menteel geen teruggang in zit, mis schien een verbetering. Dat durf ik met te zeggen.' De Haagse Post laat ook aan de vooravond van de jaarvergadering van de EMS Reinder £wolsman aan het woord (pag. 14 en 15). De za kenman vertelt, dat hij een rapport over de gang van zaken heeft laten samenstellen door een groep van wijze mannen. ,Het is natuurlijk niet zo prettig, dat uit een rapport van een onafhankelijke commissie moet blijken, dat je geen oplichter ben.' En: ,Ik heb bij de instelling van de commissie gezegd, dat, moch ten er dingen gebeurd zijn die niet juist waren, ik bereid was de con sequentie te trekken en te verdwij nen. Dat rapport en de aanvaarding daarvan door mij zijn ook belang rijk voor de positie, die ik verder in de zaak ga innemen.' Labour De Groene drukt (op pag. 1) een brief af van een Amerikaanse stu dent, die de achtergronden schildert van het oproer in Mexico City. De schryver vertelt het relaas vanaf het allereerste uur en constateert: .Gedurende de laatste dagen zijn er bloedige botsingen geweest tussen studenten en granaderos op ver moedelijk honderd verschillende punten in de stad. Wat de Mexica nen niet in hun kranten lezen, kun nen zij vanuit hun eigen ramen zien gebeuren.' En tot slot: ,De voortdurende escalatie in geweld, waaraan de regering zich schuldig maakt, kan moeilijk anders worden verklaard als een onderdeel van een poging van rechts om een militaire coup te forceren.' Wouter Gortzak bezocht het La- bour-congres in Blackpool en sprak daar met het partij bestuurslid Ian Mikardo. .Labour wil geen organi satie zijn van activisten, van directe strijd tegen het kapitalisme. Labour wil aan de regering blijven, wil het kapitalisme .beter" laten functione ren dan de conservatieven, wil nauw verbonden blijven met Ame rika en de NAVO. Labour heeft geen duidelijke socialistische doel stellingen.' De Spiegel begint met een artikel over de spelen in Mexico (pag. 6 e.v.). Hierin wordt nagegaan hoe de kansen liggen voor de atleten van respectievelijk de USSR en de USA. De vraag of een mens weer jong kan worden is het uitgangspunt voor een artikel over ,De verjon gingsrage' (pag. 10 e.v.). De Spiegel gaat verder met de serie over Nederlandse miljonairs. Dit maal is Tomado-directeur Jan van der Togt aan de beurt (pag. 13. e.v.). De welvaart kan zo groot worden, dat er om des welvaarts willen voedsel moet worden vernietigd. De Spiegel gaat nader op dit onder werp in (pag. 29) en onthult daar bij, dat birihen de EEG de laatste twaalf maanden 200.000 ton fruit en groenten op deze wijze op de mest vaalt werd geworpen. Panorama komt tot de conclusie, dat onze Nederlandse koopvaardij over spoeld wordt door Chinese scheeps lui. ,Op 1 januari van dit jaar voe ren 119 Nederlandse koopvaardij schepen met een volledige Chinese bemanning, afkomstig uit Hong kong" (pag. 14. e.v.). De moderne mens leeft onder grote druk en spanning. Hoe wordt dat afgerea geerd is de vraag, die Panorama zich stelt (pag. 28, e.v,). BREUK IN UTRECHTSE KVP-FRACTIE GEHEELD DEN HAAG (ANP) De moeilijk heden in de Utrechtse raadsfractie van de Katholieke Volkspartij zijn opgelost. De zeven uit de KVP getreden raads leden, die de onafhankelijke katholieke groepering in de gemeenteraad van Utrecht hadden gevormd, hebben beslo ten gevolg te geven aan de uitnodiging van het dagelijks KVP-bestuur opnieuw het lidmaatschap van de KVP te aan vaarden. ZIJ deden dit nadat genoemd bestuur een verklaring had uitgegeven, waarin het stelt dat de dieper liggende rede nen waarom de zeven leden het lid maatschap van de KVP hebben opge zegd niet doorslaggevend hadden behoe ven te zijn voor het uittreden. Het meent dan ook voldoende redenen te hebben om deze zeven leden uit te no digen opnieuw het lidmaatschap te wil len aanvaarden en met de vijf thans zittende KVP-leden één KVP-fractie in de Utrechtse gemeenteraad te vormen. Daarbij geldt als voornaamste reden dat het dagelijks bestuur de door de com missie De Vos-Hoefnagels-Bosman ge geven interpretatie van het KVP-pro- gram ten aanzien van het door de gemeenten te voeren beleid juist acht en ook het door de zeven voorgestane en gevoerde financieel beleid in de ge geven omstandigheden daarmee in over eenstemming heeft bevonden Het dagelijks bestuur ls zich er. blij kens de verklaring, van bewust dat er nu, met het oog op het goed func tioneren van de KVP-fractie In de Utrechtse gemeenteraad bindende af spraken gemaakt worden. Ten aanzien van het maken van die afspraken biedt het dagelijks bestuur zijn .goede dien sten' aan. een aanbod waarvan de ze ven betrokken gemeenteraadsleden ge bruik zullen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17