REGERING KRIJGT STEUN VAN PARLEMENT BLANKE .GETTO'S' IN ULSTER Oliepijp komt er Algemene beschouwingen zijn begonnen: Portofoons vormen verboden speelgoed 3 erópuy Snekkers voor Lekkerbekkers Politierechter waarschuwt: Hallo Boefie, ontvang je mij?' KATHOIIEKEN IN NOORD-IERLAND SCHROMELIJK ACHTERGESTELD Uitbarsting in Londonderry heetman m WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft zich gisteren bij de algemene beschouwingen in meerderheid gesteld achter de plannen van het kabinet-De Jong voor het komende begrotingsjaar. By de regeringspartijen was nauwelijks kritiek aanwezig, de grote oppositiepartijen verweten het kabinet weliswaar gebrek aan visie, maar ook hun bezwaren tegen concrete beleidspunten bleven be perkt De socialistische fractieleider, drs J. M. den Uyl, bracht zelfs de werkloosheid niet meer in het geding. Daarin zag mr Biesheuvel (arp) een .pluspunt voor de regering'. De socialist kondigde wel mo ties aan over de inkomensverdeling, de ontwikkelingshulp en de woningbouw. Mr H. van Mierlo (d 66) verlangde nieer inzicht in de. wapenleveranties aan het buitenland en zwaaide hierover met een motie. Inkomenspolitiek Opvallend was de gereserveerde houding van de regeringspartijen tegenover de inkomenspolitiek van de regering. Drs Schmelzer (kvp) vond de miljoenennota op dit punt te vaag. De indruk wordt Sewekt, zei hij dat de verbetering van e inkomens en vermogensverhoudingen ondergeschikt wordt gemaakt aan het economisch evenwicht. Mr Biesheuvel (arp) noemde de houding van de rege- ringnogal iakoniek en het zou drs A. D. W. Tilanus (chu) naar hij zei ver heugen als de regering een werkelijke Inkomenspolitiek zou gaan voeren. Oppositieleider Den Uyl daarentegen kwam met felle kritiek. Hij verweet de regering alleen de groei van de lonen te willen beperken en de overige inko mens ongemoeid te willen laten. Het regeringsbeleid biedt volgens hem geen uitzicht voor de mensen dat zijn er altijd nog een miljoen die leven op de grens van het be staansminimum. Om te voorkomen dat er weer conjuncturele spannin gen ontstaan zoals na de loonexplosie in 1964 vroeg hij een duidelijke uit spraak van het kabinet over de in voering van het spaarloon. Ook de woordvoerders van de regeringsge zinde fracties drongen aan op het opruimen van de belemmeringen die invoering van het spaarloon in de weg staan omdat het niet past in het systeem van de vrije loonvor ming om spaarloon voor te schrij ven. Drs Tilanus brak een lans voor de invoering van spaarcertificaten voor werknemers. Spoed achter de bevordering van het vermogensaan- wasdeling werd gevraagd floor mr Biesheuvel. Dis Den Uyl die ook pleitte voor invoe ring van een belasting op speculatie en vermogenswinsten, voegde daar nog het investeringsloon bij. De socialistische fractieleider wilde de vermogensbelasting progressief maken en kondigde een initiatiefwetje aan ter verhoging van de successierechten. Ook ter voorkoming van grondspeculaties zou zijn fractie komen met een initia tiefvoorstel ter wijziging van de ont eigeningswet. Onteigening dient volgens hem te gebeuren tegen de gebruikswaar de van de grond en niet legen de spe culatieve waarde. Met drs Tilanus vroeg de socialist een deel van de salarisverhoging voor amb tenaren in een vast bedrag uit te beta len. Drs Schmelzer wilde dat de extra huurverhoging van twee procent op 1 januari, als de huren al met vier proeent omhoog gaan, wordt uitge steld. Het voornemen tot die huur verhoging vervult ons met zorg, zo zei hij. Er zullen byzondere dringen de redenen moeten zijn wil de KVP met de extra verhoging akkoord gaan, zo liet hij weten. Hij wees er daarbij op, dat er op 1 januari een hele serie lastenverhogingen samen valt. 1 Hij was er ook niet gerust op dat het programma van 25.000 ongesubsidieerde woningen zal worden gehaald. Het af gelopen jaar is het aantal ook bij de verwachtingen achtergebleven. Hij zei evenwel te verwachten dat de regering zo nodig dat is dit jaar ook gebeurd ter compensatie extra premiewonin gen zal laten bouwen. Drs Den Uyl be rekende dat, mede gezien de krotoprui ming, er volgend jaar zeker 135.000 hui zen moeten komen. Hij verlangde daar om een drastische opvoering van het contingent woningwetwoningen. ADVERTENTIE Arme landen De houding van de regering tegenover de arme landen vond vooral in de ogen van de PvdA en D'66 geen genade. Mr Van Mierlo noemde in dit opzicht de troonrede een ramp. Volgens hem moet de regering een beleid voeren dat inter nationaal gericht is en dat duidelijk diep ingrijpende veranderingen in de maatschappij wil doorvoeren. De troon rede, zo constateerde hij, mist beide elementen. Ook drs Den Uyl verweet de regering de onvrede met het maat schappelijk bestel, die overal in de we reld tot uiting komt. niet voldoende te onderkennen. Het kabinet heeft met alle conservatieven gemeen, dat het knip oogt naar de vernieuwing en weinig of niets verandert, zo spotte hij. De ingrijpende beleidsverandering is, volgens mr Van Mierlo, vooral nodig tegenover de arme landen. Het denk patroon van de rijke landen moet fun- lamenteel gewijzigd worden, zo zei hij, en de ontwikkelingshulp moet worden afgestemd op de bestedingsmogelijkhe den. Hij betwijfelde of de regering haar De berekeningen waarmee de regering dat standpunt in de miljoenennota illustreert, overtuigden hem allerminst. Volgens hem zou de ontwikkelingshulp het komende jaar zeker dertig miljoen gulden hoger moeten zijn dan de 632 miljoen die de regering er voor heeft bestemd, een bedrag dat overigens ook drs Den Uyl te laag voorkwam. Belasting Drs Den Uyl verzette zich tegen ver laging van de inkomstenbelasting op 1 januari 1970 als die een belastingver zwaring elders tot gevolg zou hebben, die de lagere inkomens zwaarder treft dan de hogere. Drs Tilanus ging met de aangekondigde belastingcorrectie ak koord, maar mr Biesheuvel wilde nog geen oordeel geven. Wel zei hij zich gebonden te voelen aan de afspraken die daarover bij de kabi netsformatie zijn gemaakt, afspraken waaraan mr Toxopeus (vvd) nog eens, fijntjes herinnerde. De liberaal betreur de dat de correctie zo laat komt. Dat de reeele progressie op de loon- en In komstenbelasting in deze kabinetsperio de niet meer kan worden aangepast, aanvaardden alle woordvoerders van de regeringsfracties. Mr Biesheuvel, die zijn wensen tot uit stel van de belastingverlaging per 1 ja nuari as in vervulling heeft zien gaan, prees de minister van financiën, dr Wit- teveen, thans cm diens realiteitszin. Hij vond het voorts moedig van de minister dat deze als liberaal bewindsman bij de meerjarenplanning heeft gekozen voor een geleidelijk stijgende belastingdruk. Dat de minister een soort knieval voor ae anti-revolutioniilr zou hebben ge daan, zoals in enkele commentaren is A^fï??®'ereer^* vond mr Blesheuvel een tnrh '?ven. conclusie, die hij niettemin toch citeerde. A l>VKKTRNTlK) Tweede kamer aan de lijn het i dinsdagmiddag de tweede kanier aan het lyntje houden. Het was mogelijk de algemene beschouwin gen in de tweede kamer te volgen aan telefoontoestellen, waarvan het abonneenummer met het cij fer één begint. Een Franse journalist in het ANP-gebouw aan de Parkstraat ontdekte de meeluistermogelijk- held. De PTT verklaarde voors hands te geloven, dat er een fout in een centrale zat. Verondersteld werd te doen te hebben met een geval van overspraak. Dit verschijnsel houdt in, dat in het ene telefooncircuit kan wor den gehoord, wat in het andere wordt gesproken. Radio- en televi sie gebruikten telefoonverbindin gen Vanuit het tweede kamerge bouw. belofte om in 1971 een procent v nationaal inkomen te besteden aa voor arme landen, zal nakomen. hulp NAVO Over de positie van de NAVO, zei drs Schmelzer dat niets ondernomen mag worden dat de ontspanning tussen oost en west in de weg staat. Dat betekent niet, voegde hij eraan toe, dat voor riskante dromerijen ook maar enige plaats is. Mr Biesheuvel was het met drs Den Uyl eens, dat de zwakke plek in de westelijke verdediging niet ligt op militair, maar op politiek terrein. Na Tsjecho-Slowakije wilde hij minder de militaire paraatheid opvoeren dan wel de politieke eenheid binnen de NAVO versterken. Mr Toxopeus zei geen nieu we bewapeningswedloop te willen, maar wel een NAVO, die in staat is iedere aanval met conventionele wapenen af te slaan. Als aanvulling daarop pleitte hij voor betere verhoudingen met de Oost- europese landen. Biafra Enkele andere punten waarvoor de ka mer de aandacht van de regering vroeg: nieuwe vredesinitiatieven voor de oor log in Vietnam en het conflict in Bia fra: parlementaire controle op wapen leveranties aan het buitenland, waar over mr Van Mierlo een motie aankon digde: een soepeler kinderbijslagrege ling voor kleine zelfstandigen (drs Schmelzer vond dat te weinig kleine zelfstandigen aanspraak op kinderbij slag kunnen maken) het lot van de Pa poea's (mr Biesheuvel); de verhoginr van de PTT-tarieven (mr Biesheuvel mr Toxopeus): opleiding van artsen; (drs Tilanus waarschuwde voor ver kapte studentenstop); voorrang voor Limburg bij vestiging van een nieuwe instelling van hoger onderwijs (drs Schmelzerdemocratisering van het be drijfsleven (inspraak voor de werkne mers door uitbreiding van de bevoegd heden van de ondernemersradende po sitie van de werknemers bij fusies van bedrijven. DEN HAAG: in de tweede kamer is een begin gemaakt met de poli tieke en financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1969 voor het nieuwe zittingsjaar. Op de foto de regeringsploeg. LUNS KWAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder enige hilariteit kwam gasteren tegen het middernachte lijk uur minister Luns (buitenlandse za ken) wat gehaast de grote vergader zaal in de tweede kamer binnen, waar het eerste deel van de algemene be schouwingen op hun einde liepen. De minister, die de hele dag niet aan wezig was geweest, dook een beetje weg in een loge tussen de staatssecretarissen. Hij was - zoals gemeld - aanvankelijk niet van plan om naar Den Haag te ko men vanwege dringende bezigheden in New York. Op aandrang van de kamer evenwel is hij naar Den Haag terugge keerd, al was het dan te elfder ure. De dood op de weg VELDEN (ANP) Op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Velden is dins dagmiddag de 34-jarige verte gen woo r- diser t. KjHy Wt «jyi.Wj» ken te retoren on part,jon die dat BIESHEUVEL EN TOXOPEUS VOERDEN STEEKSPEL OP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong kan gerust zijn: er gebeurt tijden- ze algemene beschouwingen niet bijzonders. De politieke kopstukken hadden gisteren wel veel te vertellen maar ze praatten vooral tegen elkaar en maar weinig tegen het kabinet. De eerste die zijn politieke tegenstan ders fors in de tang probeerde te ne men was de AR-woordvoerder Biesheu vel. Hij haalde een mooi Frans citaat aan waarin gezegd wordt dat alle poli tieke partijen zich een beetje minder met zichzelf en een beetje meer met de publieke zaak zouden moeten bezig hou den en begon zich daarna uitvoerig met andere politieke partijen bezig te houden. Samenwerking tussen de par tijen dat was voor hem voorwaarde voor de bestuurbaarheid van het land. En zo kwam hij tot een scheiding tus sen partijen die wel willen samenwer personenauto frontaal in botsing geko men met een tegemoetkomende vracht auto. De heer Kuyper was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. De auto werd totaal vernield. ECHT (ANP) De 15-jarige pomp bediende A. T. Kersten uit Sust eren is dinsdagmorgen overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval. De jon gen was woensdagavond Iaat op het fietspad langs de rijksweg Echt-Sittard de macht over het stuur van zijn brom fiets kwijt geraakt en tegen een boom gebotst. BADHOEVEDORP (ANP) - 58-jarige betonwerker V. Deugd Badhoevedorp is maandag ten gevolge van een ongeval op een kruispunt ir zijn woonplaats overleden. Het slacht offer reed op een bromfiets en verleen de op het kruispunt geen voorrang aan een automobilist. SITTARD (ANP) In het zieken huis in Susteren is dinsdag overleden de 15-jarige J. Kersten uit Susteren. De jongeman werd maandagavond ern stig gewond bij een val van een brom fiets. Hij reed als duopassagier mee met iemand, die evenals nij van de ker mis in Echt terugkeerde naar Susteren. Op een gegeven moment verloor de bromfietsbestuurder de macht over het stuur, waardoor Kersten van de duo viel en met zijn hoofd op het wegdek te rechtkwam. RIDDERKERK (ANP) Dinsdag middag is op weg naar een ziekenhuis de 28-jarige schipper P. J. Baars uit Rotterdam-IJsselmonde overleden. Hij was in Ridderkerk op een voorrangs- weg in zijn personenauto aangereden. HAVELTE (ANP) De 83-jarige heer J. Brals uit Wapserveen kwam dinsdagmiddag om het leven, toen hij op de fiets dë Wa ps erve ens est raat we g wilde oversteken en daarbij werd aan gereden door een personenauto. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE Regenjassen, met vacht gevoerd, warm, behaaglijk en praktisch Komt ii eens passen Lange Delft 11 MIDDELBURG niet erg duidelijk is: de PvdA, D'66 de PPR. Vooral D '66 moest het ont gelden: het meest onzindelijke denk patroon is de wens dat alle andere ontploffen. VVD-ARP ...en Bugles en Daisy's en Whistles en Buttons Deze gezellige snekkers 'blijven door de speciale zilverfolie verpakking altijd vers! Haal ze!.... Bij uw Kruidenier! DEN HAAG (GPD) De Haagse politierechter mr J. van Olden- borgh heeft ter openbare rechtzit ting nadrukkelijk gewaarschuwd dat het gebruik van zogenaamde portofoons of walkie-talkies is verboden indien men geen spe ciale machtiging heeft van de PTT Zolks ondanks het feit dat deze apparaatjes tegenwoordig overal vrij te koop zijn. als iemand van de noodzaak van een vergunning op de hoogte had moeten zyn, was het Petrus. .Ik vind het jammer dat ik aan hun spelletje met de portofoons een einde moet maken.' zei de officier. Zijn eis luidde: 40 boete voor Petrus en 25 boete voor Marianne. Plus verbeurd verklaring van de portofoons. De poli tierechter veroordeelde de jonggelieven tot boetes van respectievelijk f 30 en 20. De portofoons werden conform de eis verbeurdverklaard. Voor het hekje stond een jong verliefd paartje om zich te verantwoorden voor het gebruik van een stel portofoons. Zij waren door een politieman gesnapt toen zij de pas gekochte apparaten uit probeerden in park Overvoorde in Rijs wijk. De politieman was op deze over treding attent geraakt doordat het meisje in een apparaatje met uitge schoven antenne luidkeels riep: .Hallo hallo, boefie, ontvang je mij? Over! Romantisch Biesheuvel gaf aan zijn betoog een aardige draai door te zeggen dat het weigeren van regeringsverantwoorde lijkheid door de PvdA en D '66 zijn par tij zou dwingen met de WD verder te regeren. Maar zo voegde hij er aan toe, het is enghartig te veronderstellen dat vernieuwing bij samenwerking met de WD helemaal onmogelijk zou zijr Toch waren de opmerkingen van Bies heuvel, ondanks het sarcasme waar mee hij ze overlaadde, eigenlijk een verkapte uitnodiging om de samenwer king met de confessionele partijen open te houden. De ARP wenst een open partijformatie en wil niemand op voor hand uitsluiten van regeringsverant- woordel ijkheid. De liberale woordvoerder Toxopeus liet deze opmerkingen niet onweer sproken. Blijkbaar ziet de heer Bies heuvel een klemmende noodzaak op permanent samen te werken met de VVD, zei hy. Welnu, ik ben niet zo enghartig om te zeggen dat je met de AKI' helemaal geen evenwichtig beleid kunt voeren. Dat was een dui- delyke verwijzing naar de anti-revo lutionaire pogingen om de belasting- politiek van het kabinet-De Jong om te buigen. Toxopeus zei verder nog eens duide lijk dat er. voor wat hem betreft, best een stembusakkoord mag komen tus sen de regeringspartijen maar dat was een opmerieng waar geen van de DEN HAAG (GPD) De belde jonge confessionele woordvoerders op in ging. Berlijners die op 6 juli bij een roofover- Toxopeus maakte van zijn opmerkingen j val op het Fina-henzinestation aan de over anderen een mooi nummer: de ARP rijksweg in Sassenheim een 84-jarlge wil met de PPR praten, maar de ARP: pompbediende zodanig mishandelden, praat al met de KVP. Hoe kunnen nu dat de man nog steeds niet geheel her- én de heer Biesheuvel én de heer Aar- steld Is. zijn dinsdag door de Haagse den beide vrienden v.;n de heer Schmel- rechtbank veroordeeld tot gevangenis- zer zijn. ,Ook de heer Schmelzer isstraffen van respectievelijk een jaar toch niet van beton he?'. Ook de PvdA niet aftrek en een jaar plus drie maan- spaarde hy niet een permanente teach- den met aftrek. De officier van justi- in) evenmin als D '66 (het paradepaard tie had tegen elk der daders een ge- van deze partij, de gekozen premier,!vangenisstraf geëist van tweeëneenhalf is wat kreupel gewordenjaar. Ook .boefie' was toen spoedig opge spoord. Hij stond honderd meter ver der, buiten heit park. Boefie in het dagelijks leven Petrus (21). ter rechtzitting de portofoons hebben willen gebruiken om op elk gewenst uur van de dag en de nacht te kunnen spreken met zijn geliefde Marianne (18), die schuin aan de overkant bij hem in de straat woont. .Reuze romantisch.' vond de politie rechter. .maar zonder vergunning is het verboden. En vergunningen wor den voor die dingen niet ffege dus u had uw geld beter in uw kunnen houden. Petrus, alias boefie. vertelde niet ge weten te hebben dat ook voor zulkt kleine zend- en ontvangapparaatjes vergunningen nodig waren." De politie rechter toonde zich op zijn beurt weer zeer verbaasd over Petrus" onwetend heid. Want het jongmens is van beroep technisch ambtenaar bij de PTT. Dus Roofovervallers veroordeeld TE0K\ K \TER Britse onderzoekers, oie een geneeswijze zochten tegen hooi koorts, menen daarbij een middel gevon den te hebben tegen een ander kwaal - de kater Maar nog even rustig aan Het middel past in een klein zakje met ritssluiting en kost .'12,50 gulden Het bestaat uit een cilindertje zuurstof met een rub ber mondstuk. Het wordt door British Ocvgcn Coge- iaoriceerd voor patiënten die aan hooi koorts of astma lijden ol dikke en oude re mensen die geholpen worden door zuurstofrijke lucht als zij het te kwaad *r'3Ken met de ademhaling. Er blijkt een grote exportmarkt voor !£n s fan vin Duitsland, waar zakenlie den het gebruiken om weer bij te ko men na zware zakenlunches, waarbij veel gedronken wordt. .WHbeweren niet dat het een middel >L ?enkaters- maar wlJ weten dat net daartegen wordt gebruikt en mis- 'S d?. vverl;ing wel van psvcholo- gisriie aardzei een woordvoerder voor de maatschappij. Van onze correspondent in Londen) premier Wilson zal met de premier van Noord- lerland, kapitein O'Neil, besprekingen voe- over de uitbarstingen in Londonderry. Wilson heeft de minister van binnenlandse zaken opge dragen een rapport uit te brengen over de ge beurtenissen van zondag die Engeland ernstig hebben geschokt. Maar er is weinig dat de Brit se regering inzake het vermeende ruwe optre den van de Ulster politie en de ergerlijke poli tieke situatie in dat deel van het Verenigd Koninkrijk kan uitrichten. Handhaving van rust en orde behoren tot de verantwoordelijkheid van de Noordierse regering en constitutioneel kan de Britse regering geen officieel onderzoek gelasten. Wilson, die al herhaaldelijk zijn bezorgdheid over de toestanden in Ulster heeft uitgesproken heelt premier O'Neil naar Londen uitgenodigd O'Neil, die sinds 1963 aan het bewind is. gaat door vooi een liberaal denkend man. die ook nu weer heeft verklaard dat hij de situatie ge leidelijk wenst te verbeteren. Men had gehoopt dat door zijn toedoen het bestaande onrecht voor de rooms-katholieke minderheid en de at mosfeer van haat ,weg met de paus!' en andere anti-rooms-katholieke leuzen vindt men in Noord-Ierland steeds op allerlei muren ge kladderd zou verdwijnen, maar aangezien er weinig positiefs is gebeurd, heeft de hoop voor cynisch wantrouwen plaats gemaakt. Het enige Labour-lid, dat Ulster naar Westmin ster afvaardigde, de heer Gerard Fitt, die West- Belfast vertegenwoordigt de rest van de la gerhuisafgevaardigden van Noord-Ierland behoren tot de conservatieve Unionistische partij was één van de aanvoerders van de verboden demon stratie voor rechten van de mens van zaterdag jl. Hij werd door de politie met de gummistok neergeknuppeld en bloedend aan het hoofd ge wond. Twee andere lagerhuisleden waren getui ge van het optreden van de politie. Zij zullen hierover rapport aan de Britse minister van binnenlandse zaken, James Callaghan uitbren gen. De Noordierse regering heeft echter het po- litie-optreden verdedigd. De diepere oorzaak van de troebelen is de al oude kwestie van de achterstelling van de rooms-katholieke bevolking in het tot Gruot-Brit- tannië behorende en door protestanten beheerste Ulster. Daar vindt men helaas nog steeds de echo van de godsdiensttwisten, die Europa in vroeger eeuwen verscheurden. Noord-Ierland met zijn eigen regering, hoewel onder de Britse kroon en met twaalf eigen afgevaardigden In het Britse lagerhuis, zet zich schrap tegen de Ierse republiek in het zuiden, die aanspraak maakt op de noordelijke zes provincies, hoewel er thans een onderlinge goede verstandhouding tussen de twee regeringen bestaat, die proberen de scherpe kantjes van de oude controverse af te slijpen. De terreur van het extremistische zogenaamde Ierse republikeinse leger (IRA) ls de laatste jaren door de regering der Ierse republiek min of meer bedwongen, maar Noord-Ierland vreest dat door uitbarstingen, zoals die van de afgelopen dagen die door IRA-Jeiders zouden zijn aange wakkerd zij waren aanwezig maar ontkwa men arrestaties weer zal opleven. De noorde lijke protestanten, gesteund door talrijke loges der oranjemannen, houden als hun grootste held nog altijd de nagedachtenis van koning-stadhou der Willem m in ere onder andere door hun jaarlijkse herdenking op 12 juli van de veld slag aan de rivier de Boyne, waar Willem zijn schoonvader, Jacobus II in 1690 definitief ver sloeg. Op die dag lopen in Ierse nederzettingen in de Verenigde Staten in de optochten zelfs de niet-blanken met oranje sjerpen om! Hoewel de Noordierse regering de situatie ge leidelijk probeert te verbeteren, is de histo risch gegroeide toestand nog altijd zo dat de rooms-katholieke minderheid in Ulster democra tisch gesproken niet aan haar trekken komt of erger nog, politiek cn economisch onderdrukt wordt. Hoewel voor de lagerhuisverkiezingen ie dereen in Noord-Ierland dezelfde rechten bezit als de bewoners van de andere delen van het Verenigd Koninkrijk één persoon één stem is het stemrecht voor het Noordierse parlement en voor de plaatselijke organen aanvankelijk van de kwalificatie dat men alleen mag stemmen wanneer men een huis bezit of een huurwoning heeft, die volgens de kieswet aan bepaalde voor schriften moet voldoen. Mensen boven de 21. die bij hun ouders inwonen of op kamers of in lo gementen wonen, mogen niet stemmen. Boven dien hebben naamloze vennootschappen met een kapitaal van meer dan 10 pond recht op ma ximaal zes extra stemmen. Zo is er in London derry een commerciële directeur die achttie; extra stemmen mag uitbrengen. Doordat het stemrecht aan een huis of huui woning is gebonden, is huisvesting een politie!; wapen geworden. Iemand die een gemeentewo ning krijgt toegewezen ontvangt daarvoor te vens een stem. Toewijzingen geschieden daaron niet naar behoefte, maar aan degene die con servatief. dit is protestants, zal stemmen. Ir. Londonderry zijn er in de laatste drie jaar min der dan twintig nieuwe gemeentewoningen ge bouwd ondanks die verschrikkelijke woningtoe standen in enkele delen van de stad. die onlangs door een Amerikaanse toerist werden beschre ven als .plaatsen waarin Mlssissippi-negers zul len weigeren te wonen'. Reeds in de afgelopen maanden waren er rel letjes in verband met deze situatie. In een ge meente waar 52 procent van de bevolking rooms- katholiek is, zijn sinds 1948 van een totaal van tweehonderd gemeentewoningen slechts vier aan rooms-katholieken toegewezen. In plaatsen met een protestantse minderheid ringeloort deze doorgaans de rooms-katholieke meerderheid door werkelijke democratische ver kiezingen onmogelijk te maken door een oneer lijke verknipping van de kiesdistricten. Rooms- katholieken worden niet alleen schromelijk ach tergesteld wat betreft woningen, maar ook bij hun tewerkstelling. In Londonderry wordt de grote massa van de rooms-katholieken. die de protestantse bevolking tweemaal overtreffen, in een enkel kiesdistrict ge stopt öoor de grenzen op bizarre wijze te trek ken, waardoor deze, hoewel nummeriek sterker, in de minderheid blijft. Noord-Ierland lijdt al tientallen jaren aan grote werkloosheid, die schommelt tussen gemiddeld 8 en 11 procent. Maar in rooms-katholieke streken bedraagt het normale percentage 25 procent In Londonderry zyn van de volwassen bevolking; uit een totaal van 31.000 kiezers 8800 (dit is een kwart) van stemrecht verstoken. Kr is een jong kamerlid, dat bij zijn ouders .voont en daardoor nooit aan plaatselijke ver kiezingen mocht deelnemen In Noord-Ierland wordt alle door de politiek beheerst en politiek betekent daar in hoofdzaak godsdienst. De Unionistische Partij is protestants, de oppositie, aangevoerd door de nationalisten is rooms-katholiek. Deze zijn voor aansluiting bij de Ierse republiek. Kr is m Noord-Ierland een steeds fellere tegen stelling tussen de bezitters en de bezitlozen wel ke door de irrationele situatie wordt verscherpt, De bevolking telde volgens de laatste volkstel ling in 1961 anderhalf miljoen, waarvan 34.9 pro cent rooms-katholiek is. Maar de protestantse unionisten oefenen in 57 van de 68 plaatselijke I organen, ook in vele met een rooms-katholieke meerderheid, de macht uit. ADVERTENTIE ROLEX Een zeer chic horloge, geschikt voor iedere gelegenheid Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 485- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam Slot van pagina 1 van Le Havre ligt die datum veel la ter. Antwerpen zal misschien begin 1969 schepen van 55.000 ton kunnen ont vangen. Nog gisteren heeft de Belgische Pe troleum Federatie, een organisatie dia 100 procent van de raffinaderij-industrie in België vertegenwoordigt, bijna net zo veel van de' invoer van aardolie- produkten en ongeveer 90 procent van de distributie van afgewerkte petrole- umprodukten, een pleidooi gehouden voor de oliep:jpleid;ng .Antvverpen- Rotterdam. Enerzijds heeft zij gewe zen op de voordelen zoals hierboven genoemd, anderzijds heeft zij getracht de bezwaren te ontzenuwen. Zij heeft er vooral ook aan herinnerd dat alle andere projecten, zoals die van kunst matige havens en dergelijke alleen nog maar op de tekentafels liggen. Geen een Ls verder dan het stadium van ontwerpen, er zijn nog geen bodem onderzoeken verricht geen proeven In waterbouwkundige laboratoria gedaan, de financiering is niet verzekerd en zo meer. Geen crisis Al die argumenten waren ook de Bel gis-..:e regering bekend. Mmister-presi dent Eyskens heeft zo verklaarde men al g.steren in zijn naaste omge ving de laatste weken zorgvuldig voor en tegen afgewogen en daarbij heeft hij uiteraard ook het risico van een kabinetscrisis, ingecalculeerd. Wel nu. geen van de politieke partijen schijnt het daarop te willen laten aan komen zodat de oplossing van het ge zonde verstand kan worden gekozen. Wethouder Delwaide, de .schepen' voor de haven van Antwerpen, heeft het gisteren wel aardig gezegd: .Antwerpen zal de pijpleiding moeten ondergaan, wij hadden liever anders gezien maar de tijd dringt: de bevoorrading van onze raffinaderijen (capaciteit in 1970 28 miljoen ton per jaar) moet voorrang hebben. Antwerpen hoopt nu maar dat zijn industriële roeping zal worden ver wezenlijkt en dat het verkeer van stukgoederen en van raffinaderijpro- aukton een compensatie zal vormen voor het wegblijven van de grote tan kers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3