LEZERS SCHRIJVEN Zeeuws van oma REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN IN KETEN VAN ZEEWERINGEN NOG STEEDS ZWAKKE SCHAKELS PROBLEMEN RETOURKAARTJES WESTERSCHELDEVEERBOTEN ONLUST ONDER STUDENTEN OVERAL IN DE WERELD zeeuws SYMPOSIUM OVER VLIEDBERGEN IN MIDDELBURG Lezing en cursus in Terneuzen voor veiliger verkeer 0UD-PAST00R J. F. DIERICK VAN AARDENBURG OVERLEDEN winkelt U bij ^YJfjja.ak het U gemakkelijk! WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (ADVERTENTIE) Een paar weken geleden heb ik een klem artikeltje onder deze titel Be schreven, waarin ik om hulp vroeg aan mensen die met al te jong meer waren, die zich voor taal en voor hun dialect vooral interesseerden en die misschien hun oma en hun moeder nog zinnen had horen ge bruiken als hij lag en sliep, inplaats van hij lag te slapen o( Iiy zat en las een mooi boek, inplaats van hij zal eim mooi boek te lezen. Bij tal loze oude schrijvers onder meer bii de Zeemv Jacob Cats treffen we dat aan. Tot dusver had ik ook bij de beste kenners van de Zeeuwse dialecten niemand aangetroffen die hij zat en las uit het levende Zeeuws kende, en toch was ik er rotsvast van overtuigd dat het er tot voor kort bestaan moest hebben. Vandaar die oproep. Talloze mensen hebben daarop ge antwoord en omdat ik ze niet per soonlijk kan bedanken doe ik het bij deze in het algemeen Sommigen hebben me kleine stukjes Zeeuws dialect toegestuurd die ik met veel plezier gelezen heb. Telkens weer heb ik meverbaasd over de oer verwantschap tussen het Zeeuws en het Westvlaams. Wie van z'n Zeeuw se dialect houdt, moet werkelijk op een vrije dag eens naar West-Vlaan deren reizen om daar de mensen hun dialect te horen praten. Hij zal net als ik stomverbaasd zijn over de dui zenden overeenkomsten met het Zeeuws. De naaste familieleden van de Zeeuwen wonen werkelijk niet (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Henmalische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. Onmiddellijk in de huid dnnrdringend. werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de band hebt om zodra het nodig is dc pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. MEXICO EN DE OLYMP. SPELEN De Mexicaanse bevolking komt in opstand tegen de hoge uitgaven die gemoeid zijn met de Olympische Spe len. Waartoe leidt dit alles? Is het de branie of de angst van de vroe gere jaren van deze bevolking? Na jaren van harde arbeid is eindelijk de grootste armoede van de Mexi caanse bevolking overwonnen. Maar nu zaen zij weer hun bestaan en po sitie in de economie verdrukt wor den door deze hoge kosten. Deze be volking leeft dan ook nog met zeer primitieve middelen zoals in de land bouw en industrie. Ook de jeugd heeft dit gelukkig op tijd gezien en zü komt weer in conflit met de democratie. Wat betekenen deze spe len voor de Mexicaanse bevolking? Niets dan een grote last. waar mil joenen tegen worden aangeworpen voor de eer en roem van het mens dom. Want wat is het anders dan de persoonlijke roem en eer van onszelf? Is het wel waard, waar mensenlevens mee gemoeid zijn, en kel voor een gouden medaille. Ook onze overheid is in deze opstand schuldig, want nu gebeurt hetzelfde wat vele jaren Is gebeurd. Dit had den zij kunnen voorkomen, door niet deel te nemen en geen toezeggingen te geven aan de spelers. Ook de ouders moeten zich maar eens afvragen of hun het waard is, de gevallen mensenlevens voor de eer en roem van hun kinderen? Of spelen deze mensenlevens ntet meer mee? Het. goud speelt ons parten. Jammer voor de Mexicaanse bevol king dat deze offers gebracht moeten worden; de miljoenen zijn nog niet zo zwaar als deze,mensenlevens. De jeugd zal hier wek weer on aangeke ken worden, maar laat ik dan dit zeggen; nu zijn het niet de nozems, provo's en dergelijke namen voor on ze jongeren, maar de ouderen. Zij zijn hier verantwoordelijk voor. Ik hoop dat wij iets voor de volgende Olympische Spelen geleerd zullen hebben. Wij zullen de geofferde mensenlevens weer snel vergeten zyn en denken dan nog maar alleen aan onze zoon of dochter die het toch maar weer gepresteerd heeft om een medaille te winnen met de eerste of tweede plaats. Maar vergeet niet dat dit zo'n dertig mensenlevens kost en hoe veel zullen er nog by komen? Of ts net in uw geweten alleen de Mexi caanse bevolking die hier de schuld aan heeft. Het antwoord is aan u D. Slabbekoorn Amsterdam. in Holland maar in West-Vlaande- ren U zult een grote liefde voor de Benelux krijgen, als u die ervaring opdoet. Helaas antwoordden alle briefschrijvers op één na negatief op m'n grote vraag. Alleen één me vrouw die geboren was ra Westkap- pel op Walcheren schreef dat ze hij zat en las goed kende. En met dat ene antwoord was ik heel erg bhi Uit andere zinnen ra haar brief bleek dat hier inderdaad precies het type was dat ik bedoelde. Nu hoop ik dat memand boos wordt omdat ik aan gemoedigd ben door dit ene succes en de vraag nog eens herhaal, met name natuurlijk aan het adres van oude Wesbkappelaars en van oude mensen uit de omgeving van die plaats. Zou u nog eens heel goed na willen denken of u zich werkelijk niet net als die mevrouw zulke zinnen kunt herinneren .Misschien hebt u de lezers van de PZC afge schrikt door voorbeelden te geven als ze zat ajuun en schilde zeiden sommige Zeeuwse vrienden. ,Die klinken ook ra Zeeuwse oren heel vreemd.' Ik wil het geloven, en het is vanzelfsprekend m'n bedoeling ook niet geweest om iemand te ont moedigen. Maar ik ben er rotsvast van overtuigd dat zulke zinnen ooit in het Zeeuws bestaan moeten heb ben. Ik heb meen ik ai ge schreven dat ook het Afrikaans van vandaag ze nog volop kent. Daarom herhaal ik toch die vraag van de vo rig keer ook nog eens; kan werke lijk niemand zich herinneren dat z'n oma of opa zulke ,rare' zinnen ge bruikte als ie zat na mien en keek (inplaats van hy zat naar me te kij ken i li weet veel beter dan ik waai de Zeeuwse plaatsjes liggen die nog een dialect spreken waar iedereen om lacht omdat het zo ouderwets ls. Taalkundigen lachen daar nooit om die zijn integendeel verliefd op ou derwetse dialecten en hele oude woorden. Mag ik weer bij voorbaat iedereen die me wil hebben, van har te bedanken? Ik herhaal m'n adres: Anna van Engelandstraat 27, Eind hoven, tel. 040-24442. dr P. C. Paardekooper Zeg, zo even 'n hapje in 'n cafetaria - wat jij wel vaker doet nou, ik heb ook de smaak te pakken hoor. Uit, goeie gewoonte I Het is opvallend, dat bij hoge storm vloeden nog steeds berichten opdui ken van gevaarlijke situaties, die zich bij waterkeringen voordoen. Hoewel ik er van doordrongen ben dat niet alles tegelijk kan gebeuren \anwe- ge de financiën of technische mid delen valt hel steeds weer op dat er nog diverse plaatsen in ons land zijn, die niet afdoende beschermd worden tegen te verwachten stormvloeden. Recente voorvallen als de IJmuiden- se pieren (waar geen gevaar voor mensenlevens op het spel staan') en de dijk van Nieuw-Stellendam uvaar wel mensenlevens op het spel staan!) tonen dit duidelijk aan. Wat echter daar wel opvalt is het .goed praten' van zulke gevallen door niets zeggende woorden of beschouwingen van mensen, die beter kunnen en moeten weten. Als in het geval Stellendam (1953 zelfs de deltadienst hier geen afdoen de verklaring voor kan geven (als leek zijnde heeft m i. de afsluiting van het Brouwershavense gat hier natuurlijk wel mee te maken!) is het dan voor de verantwoordelijke mensen voldoende om deze toestand tot 1971 te laten voortbestaan in de hoop dat er voor deze tijd niets ge- Dinsdag 10 vrouw en ik kaartjes Vlissingen - Breskens. man aan het loket zei ons: Neem een retour. Op de vraag van mijn vrouw of dit goedkoper was, zeide hij: neen, maar dan hoeft u bij terugkomst niet opnieuw naar een loket. Mijn vrouw zei dat wy via Perkpol- dcr wilden terugkeren. De man ver telde haar dat dit retour geldig was op alle drie diensten der PSD. Groot was onze verbazing toen by onze te rugkeer in Perkpolder ons kaartje voor deze pont niet geldig bleek. Vol gens de pontbediende kent men daar geen retours. Maar wat nu...? Ga maar gauw kaartjes halen aan die automaat. Mijn vrouw snelde heen. maar kwam nogal opgewonden terug met de boodschap geen 4 kwartjes te bezitten. Ga maar in dat café daar wisselen. Enfin, het lukte ons toch nog met deze pont over te komen, maar ik stapte direct naar het ge bouw van de PSD in Kruiningen. waar ik een man met zilveren uit monstering te spreken kreeg. Van hem kreeg ik hetzelfde verhaal te horen, namelijk: hier kennen wij geen retours! Op mijn vraag, moet ik myoi gulden als verloren beschou wen, kreeg ik de raad: stuur uw kaartjes naar de PSD te Middelburg. Ik zei de kosten van brief en post zegel van 20 cent na al dit haastge- doe er niet voor over te hebben. Dat moet je dan zelf maar weten, werd mij toegevoegd. Een telefoontje kon er zeker niet af!!! Donderdag 12 september stonden wij weer te Vlissingen om over te varen. Ik wilde toch nog een oplossing en vroeg aan de pontbediende of wij met dit door ons buiten onze schuld on geldig geworden retour nog over konden. Neen, dit is niet mogelijk zei hy. Hij verwees ons naar een weder om met zilver gestreepte man. Deze vertelde ons dat men aan Perkpolder niet goed snik bleek te zijn, want re tours zijn op alle 3 de oversteekplaat sen geldig. Op mijn vraag, hoe moet dat dan toch met die gulden, zeide hij dat ik naar Middelburg moest gaan en daar mijn beklag moest doen. Op mijn antwoord dat ik met vakantie was en geen zin had voor die idiotei-y mijn plannen te wijzigen, zei hij: Maar mijnheer, nu bent u het slacht offer, morgen is er een ander, dus ga naar Middelburg. Op mijn antwoord, dit lijkt op ambtenarij was niet de pont maar de boot aan!!! Ik ging maar gauw naar het loket, want men werd nog kwaad ook. De vraag vam de man aan het loket, u kunt beter een retourtje nemen, hebben we maar lamgs ons heen laten gaan en 2 enkeltjes gekocht. G. M. Hess, Kortenaerstraat 8, Rotterdam 2. Van de zyde van de PSD werd over deze zaak het volgende Oorspronkelijk wei-den geen retourkaartjes verkocht. Het bleek echter dat toeristen op het veer Vlissingen - Breskens regelmatig een retourvaart maakten en genoopt waren aan de overzyde van boord te gaan teneinde een nieuw kaartje voor de terugtocht te kopen. Hoewel het moeïiyk in ons sy steem paste, is toen overge gaan tot het verkopen van re tourkaartjes op de aanleg- Elaatsen Vlissingen en Bres- ens, zodat toeristen aan boord konden blijven voor de terug tocht. Gezien het bovenstaande komt het practisch nooit voor dat de terugreis via een ander veer wordt gemaakt, hoewel dit in principe wél kan. Ons personeelslid dat te Perk polder het kaartje weigerde deed dit dus ten onrechte en uit onwetendheid, hetgeen ui- leraai d niet goed is tc praten. Restitutie mag volgens voor schrift verleend worden op de aanlegplaats waar een kaartje is gekocht, op de dag van af gifte, voor alle overige resti tuties dient men zich te wen den tot de afdeling diensten en fondsen van de provinciale griffie te Middelburg. Het gebeuren betreuren wij en inmiddels worden maatregelen genomen om herhaling te voor komen. Onzerzijds zyn de kaartjes naar Middelburg ge zonden teneinde restitutie te verlenen. De directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, wnd.: (J. N. Adriaansen) beuren zal? Heeft het rampjaar 1953 dan nog niet de ogen geopend of is het opnieuw zo dat men de put gaat dempen c. q. de dijk gaat ver zwaren als de mensen verdronken zajn? De deskundigen van de rijkswater staat zullen aan de hand van bere keningen kunnen aantonen dat bijv. de kust van Domburg tot Vrouwen polder voldoende beveiligd is. dat de afsluiting van het Veerse gat hierop geen invloed heeft (papier is gedul dig) maar nóch het weer, nóch de zee is berekenbaar. Er worden nu voorzieningen getroffen door het aan brengen van paalhoofden, maar in wezen is dit een experiment en geen zekerheid dat by hoge vloed het wa ter niet over verschillende duinover gangen komt en het onbeveiligde achterland overspoelt. Ais men de ze .hoogwaterkerrag' bij stormvloed gadeslaat dan geeft dit geen garantie dat men hierachter veilig zit, te meer daar ook de andere zeegaten binnen enkele jaren zullen zijn afge sloten. De angst en onzekerheid op vele plaatsen in Zuidwest-Nederland is bij vele mensen die de ramp ra 1953 op het lichaam geschreven staat, zeker niet verdwenen door vage toe zeggingen van mensen, die hiervan op de hoogte zijn en medeverant woordelijkheid dragen. Dat het dan zover moet komen dat een polderbe stuur zich meer verantwoordelijk moet voelen dan de rijkswaterstaat, terwijl het water zo nii en dan reeds over de dijk slaat dan geeft dit toch wel te denken; hier wordt dan met mensenlevens gespeeld, ook al geven de berekeningen niet aan waar de oorzaak ligt. Dat de hoop, dat alles goed blijft gaan tot Zuidwest- Nederland geen enkele zwakke plek meer heeft, niet ijdel blijkt te zijn is de hoop van J. F, Harping Oostkapelle Nota regionale industrialisatie De nota van minister De Block ont moet in uw kantlijn en in het arti kel van drs Verburg nogal kritiek. De nota van de minister spreekt mij echter heel wat meer aan dan uw kantlijn en het artikel van drs Ver burg. Als norm hanteert de minister de structurele werkloosheid en het geboorteoverschot. Tegen deze alles zins redelijke normen heeft drs Ver burg echter bezwaren terwijl hijzelf in gebreke blijft aan te tonen waar om hier zo hoognodig geïndustriali seerd moet worden. Wat dat betreft kan hij van de ministeriële nota nog veel leren. Het is immers onzin in dustrieën aan te willen trekken en faciliteiten eraan te verlenen in ge bieden waar geen structurele werk loosheid heerst en het geboorteover schot klein is. ADVERTENTIE DIOLEN •STAR HEMD Het hemd met de zwarte roos 26,95 WAISTRAAT 78 - VLISSINGEN Het is zaak dat dódrheen gaan w werkloosheid heerst, de industrieën structurele Limburg, Sro vinei es in het noorden. Drs ïrg heeft zijn oog laten vallen op verschillende terreinen waar in dustrieën kunnen worden gevestigd. Men kan echter niet behoedzaam ge noeg zijn met het meest schaarse ar tikel dat we hebben, namelijk grond. Het is daarom nodig dat de aktivi- teiten van drs Verburg c s. kritisch worden gevolgd. Wat te denken bij voorbeeld van het cynisme van som migen die menen da.t eventuel Bors- sele van de kaart moet verdwijnen voor de oprukkende industrie. Men spreekt wel over vergoedingen, maar immateriële schade valt nooit te ver goeden. De rechten van het Individu tellen kennelijk niet mee. D. J. Blom, Vlissingen (ADVERTENTIE) Carel Albers van het Cocktail Trio Carel heeft een nieuwe cocktail ontdekt. Trigito's! Diverse snacks van Smiths. Apart, pittig ja anders! (smIJHS ter kennismaking van ;L35-voor1.25 M ie dc krantenfoto op (le voorpagina van de FZC van zaterdag 5 oktober jl bekijkt, waarop men een tweetal individuen geboeid door politiebe ambten ziet wegleiden, zou op het eerste gezicht denken met een paar zwervers of landlopers te doen te hebben. Maar het onderschrift van de foto helpt u uit de onzekerheid. Het zyn studenten die door rechercheurs uit het gebouw van het Mexicaanse con sulaat te Amsterdam naar het hoofd bureau van politie worden overge bracht. Zijn deze .schooiers', die doen denken aan de clochards, de havelo ze, dakloze zwervers die men al thans vroeger 's avonds aan de Seinekaden van Parijs kon aantref fen, werkelijk Nederlandse studen ten, de bloem van de Nederlandse natie? Men wrijft zich de ogen uit, omdat men het nauwelijks kan ge loven. Hebben deze jonge mensen dan werkelijk zó weinig zelfrespect? Men vraagt zich af, of zy ook zó on verzorgd en naveloos op de college banken verschijnen tenminste als hun drukke politieke besognes hen nog tijd overlaat om zich aan hun studie'te wijden, en als dit zo is. of dan door de rector magnificus of de professor, wiens college zij volgen, daarop dan geen aanmerking wordt femaakt? Dit zijn nu de mensen, ie in de naaste toekomst de leiders van ons volk en van de volkeren van interview niet een medewerkster van de Avrobode verklaarde de be kende Griekse componist Theodora - kis onlangs zeer optimistisch, dat er een nieuwe wereld zou komen. De heer Theodorakis, die zei geen com munist te zyn doch misschien dan wel anarchist, want dat is tegen woordig mode liet doorscheme ren, dat het over tien jaar afgelopen zou zijn met de verouderde syste- .Provo's in Holland, anarchisten lr Frankrijk hippies in Amerika, stu denten over de hele wereld hebben het werkelijk verlangen naar eer lijke, menselijke verhoudingen. Nr worden ze nog gedwongen om onder verouderde systemen van macht en uitbuiting te leven en komen in op stand. maar over tien jaar is het hun tijd, hun wereld. De techniek is ai- lang zover dat niemand gebrek hoeft te lijden en lederecD constructief kan zijn. De belemmeringen zitten alleen in de hersens van conserva tieve heren en kapitalistische en communistische blokken. De com munistische samenleving is even conservatief en net zo "achterhaald. Voor de jeugd is socialisme iets an ders en ik geloof wel dat zy daar Marx bij nodig hebben. Br hangt iets nieuws in de lucht van oost tot west je proeft het in je adem. Natuurlijk klitten de reactionairen samen en verweren zich verbetener dan ooit. Allicht. Het zyn hun laat ste gedachten.' Aldus de .profeti sche' woorden van de heer Theodo rakis. Waarschijnlijk was het de heer Theodorakis tijdens het interview niet bekend, dat het met de Neder landse provobeweging snel bergaf waarts is gegaan en thans zo goed als afgelopen is nadat Helderse marinematrozen, echte jongens van stavast, op een avond op hardhandi ge wijze schoon schip hebben ge maakt in de grote hal van het Cen traal Station te Amsterdam, die door de niet al te frisse, langharige jon gelingen voortdurend onveilig werd gemaakt. Een ontruiming, waaraan destijds een groot deel van het Ne derlandse publiek veel plezier heeft beleefd! J. K. M Nieuw- en St.-Joosland MIDDELBURG Op 25 en 26 oktober zal er in Middelburg een symposium en een excursie worden gewijd aan de vliedbergen in het kustgebied van laan- deren, Zeeland en Zuid-Holland. Speci aal ter gelegenheid van het symposium wordt in het rijksarchief een tentoon stelling ingericht. Dat gebeurt met me dewerking van het rijksarchief zelf, het Zeeuws museum, het documentatiecen trum Zeeuws deltagebied en ir .1. A. Trinipe Burger. Het symposium wordt zaterdagmorgen 26 oktober in de burgerzaal van het stadhuis te Middelburg geopend door prof. dr W. A. van Es, buitengewoon hoogleraar in de pre- en protohistorie aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Adjunct-bibliothecaris M. P. de Bruin van de provinciale bibliotheek zal een inleiding houden over nieuwe wegen tot wetenschappelijke ontsluiting van de Zeeuwse geschiedenis. Ir J. A. Trimpe Burger, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek van de vluchtbergen in Zeeland. Drs H. Hal- bertsma, wetenschappelijk hoofdambte naar van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek, spreekt in het stadhuis over ,de Friese stinswie- ren'. Na een inleiding door drs C. Dek ker, chartermeester I van het rijksar chief in Utrecht over de vliedbergen ra de historische bronnen, zal onder lei ding van dr P. J. Meertens een discus sie worden gehouden. Het forum be staat uit dr W. C. Braat, AL P. de Bruin, drs C. Dekker, drs P. J. van der Feen, drs Halbertsma, ir Trimpe Bur ger en prof. dr A. Verhulst. Prof. dr M. W. Heslinga hoogleraar in de sociale geografie aan de Vrije Universiteit in Intrede hervormde predikant Domburg Kandidaat N. H. J. E. Boomer zal op zondag 20 oktober 's middags om twee uur in de hervormde kerk te Domburg worden bevestigd als predikant van hervormde gemeente van Domburg, bevestiging zal plaatsvinden door ds M. Groenenberg uit Uitrecht, waarna in de zelfde dienst ds Boomer zijn intrede zal doen. Het aannemersbedrijf De Ruijsscher uit Biervliet heeft dezer dagen een begin gemaakt met de werkzaamheden verbonden aan de verbetering en ge deeltelijke reconstructie van de Zuid- zandsestraat te Oostburg. In verband met de werkzaamheden aan deze be langrijke en drukke invalsweg zijn tij delijke verkeersmaatregelen genomen, die door borden zijn aangegeven. Het verkeer dat Oostburg verlaat in de richting Zu.dzande zal. althans voorlo- TERNEÜZEN Luitenant Vernaillen van de Belgische rijkswaehtgroep Gent. zal op dinsdag 15 oktober aanstaande te Terneuzen een lezing houden over de voornaamste verkeersbepalingen in België. Voorts zal hij aangeven welke gedragsregels moeten worden gevolgd als men in België betrokken geraakt bij een verkeersongeval. De luitenant is uitgenodigd door de Vereniging voor Veilig Verkeer voor Tprneuzcn en om- - streken, welke die avond een ledenver- ven maken. Het verkeer dat Oostburg g-aderjng houdt in de benedenzaal van vanuit de richting Zuidzande binnen- ,10te, Rotterdam' «Jdt zal omgelegd «-orden via de Oude In ee'„ clrc„lairc aa„ de leden wordt Kerkstraat, door het nieuwe uitbrei- geWezen op een verkeerscursus aan de dingsplan Veerhoekpolder om via de hand van het nieuwe reglement ver- Torenweidelaan bij het gemeentehuis keersregels en verkeerstekens waarmee weer op de normale route, ic. het Raad-,binnenl?orf zal wordpn gestart. De cur- huisplein te komen Omdat het betref- s zaj worden gehouden in de kantine fende weggedeelte hinnen de bebouwde |van het politiebureau te Terneuzen. De kom van de gemeente ligt ishier au- leiding daarvan hebben de heren A van tomatisch een maximumsnelheid van Waar£ adviseur van het CBR en A. 50 km van kracht. Boyendien is er een j faoofd t vaD gemeentepolitie rahaalverbod voor motorvoertuigen oplte TerneU7,en.eDe curau| zai twee tot meer dan twee wielen ingesteld. M avonden in beslag n W egomleggingen in Oostburg AARDENBURG In het ziekenhuis te Oosthurg is dinsdagmorgen op 73-ja- rige leeftijd overleden oud-pastoor J. F. Dieriek van Aardenburg, die daar een zeer gezien mens was. Hij werd 5 maart 1895 geboren in Koewacht. Hij ontving in 1920 de priesterwijding, en werd daarna kapelaan te Oosteind, waar hij bleef tot 1924. Vandaar ging hij naar Roosendaal waar hij acht jaar bleef als kapelaan. Hier was hij tevens godsdienstleraar aan diverse middelba re scholen. In 1942 kwam pastoor Dieriek naar Aar denburg als opvolger van de overleden deken J. J. Loos. Pastoor Dieriek bleef te Aardenburg tot eind februari 1966 toen hij wegens ziekte werd opgevolgd door de huidige pastoor M. W. B. Mar tens. Bij zijn komst in Aardenburg mid den in de oorlog verkeerden vooral de bejaarden in behoeftige omstandighe den. Pastoor Dieriek hielp hen met zeer veel. Voor dit werk in stilte kreeg hij veel waardering van de Aardenburgers. Toen Aardenburg in de frontlinie lag toonde hij zich een waar herder over zijn parochianen. De pastoriekelder en de kelder van de kerk waren openge steld voor bejaarden en zieken en ge wonden. Tijdens het invallen van gra naten bezocht hij gewonden en sterven den, soms zelfs op grote afstand van de pastorie Pastoor Dieriek begroef dik wijls de doden alleen zonder fami lie terwijl rond het kerkhof werd ge vochten. Na de bevrijding heeft pastoor Dieriek zich veel moeite getroost om tot her stel en opbouw van de kerk, de jon gens- en meisjesschool en de kleuter school te komen. Op 29 mei 1960 vierde hij zijn veertigjarig priesterjubileum. Als jubileumgeschenk ontving hij van de parochianen een bedrag van onge veer 6000, wat hij bestemde voor een geluidsinstallatie in de kerk. Pastoor Dieriek was tijdens zijn priesterschap r k verenigingen in Aardenburg. Bij geestelijk adviseur van nagenoeg alle besluit van de raad der gemeente Aar denburg van 24 februari 1966 werd hij benoemd tot ereburger van Aardenburg. TIMEDE IN GOES De SGP-afdeling Goes houdt vrijdag 11 oktober een bijeenkomst in de ver gaderzaal van de kerk. Ds. Wijmalen uit Maartensdijk spreekt er een tijd- rede uit. De bijeenkomst begint om half acht. Examens Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht aan de gemeentelijk universiteit van Amsterdam mejuffrouw A. 't Hooft uit 's-Heer-Arendskerke en mejuffrouw A. J. de Bree uit Vlissin gen. (ADVERTENTIE) Geniet - rustig bij U thuis - van de persoonlijke service en attentie van Uw Moara Shira Consulente. Haar bezoek brengt U steeds weer de verrassing van de schitterende Moara Shira kleuren-katalogus met een ongekend rijke keuze uit vele honderden Moara Shira Cosmetica: exotische parfums, de nieuwste make-up mode, exquise cadeaux, waardevolle beauty-aids. Laat een firma van wereldnaam het U gemak kelijk maken en winkel op de Moara Shira manier: modern, chic en bovenalrustig bij U thuis! cosmétique exclusive PARIS NEW YORK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15