H&ASÏ - Zeeuws-Vlaams komplot met drank als buit ANTOINE MES, MONUMENTALIST het verhaal van een 7 tf»de,i^gTvSaadstreW) Jongetje viel van 3,5 meier hoog uit boom DRAAGBAAR EN BETAALBAAR OP SHOW GOESE SHOWCOMBINATIE .OPPASSEN VOOR ROTTE PLEK AAN KANAALOEVER' ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ^^bouillontabletten I smMBl MIDDELBURG Op de Vischmarkt le donderdag een tienjarig jongetje van 3 meter hoogte uit een boom geval len. De jongen, R.nus van S. was via in de boomstam geslagen spijkers in de boom geklommen. Een brekende tak deed hem naar beneden tuimelen. Het jongetje moest met hoofdwonden en vermoedelijk met een arm- of pols- breuk naar het Gasthuis worden over gebracht. In Zierikzee en Goes ZIERIKZEE Draagbaar en betaal baar. Dit was de pretentie van de mo deshow, die de Goese Showcombinatie donderdagavond In de concertzaal van hotel JVIondragon' in Zierikzee gaf. Een show waaraan meewerkten het mode centrum Berco, dat de dames- en k1n- derconfectie verzorgde, Maison Van Westen voor de herenkleding. Rial, dat de schoenen leverde, het Parapluhuis met tassen en paraplu's, de firma Eversdijk-Schrijver met dameshoeden en parfumerie Liberty, die de make-up van de mannequins' verzorgde. Deze show werd vrijdag in de Prins van Oranje te Goes gepresenteerd. De iets wat overdonderende show, waar aan niet minder dan twaalf manne quins hun medewerking verleenden werd op zeer vlotte wfyze geleid doof presentator Jan van Stee. De muzikale omlijsting was in goede handen bij ham mondorganist Kees Hoogesteger. Voor het gehele gezin, is de naam die men aan deze show zou kunnen geven. Want naast de dameskleding, kwam nu ook eens de heren- en kinderkleding aan bod, iets wat in Zeeland nog maar vrij sporadisch het geval is. Jammer daarbij was dat er niet meer mannen, vooral de zo modebewuste jongemannen, van deze gelegenheid gebruik maakten om de laatste nieuwtjes op modegebied te aanschouwen. Maison Van Westen be schikt over een uitgebreide collectie heren- en Jongenakleding. Van hoogst moderne tot de meer gedegen modellen waren op de show te zien. De pakken hebben dit jaar over het algemeen een lang gesneden colbert, zowel met dub bele als enkele rij knopen. Ook het rond weggesneden colbertje vond zijn plaats. Sportieve combinaties en chique, ook met vest, truien en jassen van alles was er te bewonderen. Naast de mooie camel jas en de geklede blauwe, toon de Maison Van Westen een serie coats en twee leren jasjes en als laatste nieu we een .ouderwetse' lange regenjas. Nu nog een lachertje voor de zaal, ma ar wie weet hoe dit praktische kleding stuk in ons waterland furore maakt. Schoenenhuis Rial bewees, dat het een bijzonder uitgebreide collectie schoenen bezit en de herenschoenen doen hierbij niet onder voor het schoeisel voor de dames. Bij de da mes viel de over de knie rekende laars zeer in de smaak. De schoenen bezaten over het algemeen een voor zover dat mogelijk is elegante blok- hak en waren vaak van een klep voorzien. Ook het Bonny en Clyde model ontbrak niet. De dames kwamen ditmaal na de he ren. Modecentrum Berco liet een keur van draagbare modellen zien. Zo draag baar dikwijls dat een afwisseling in de vorm van een hippe teener met druk- beswerkte trui en eenzelfde maillot ge dragen op een aquakleurig rokje wel kom was. Zeer geslaagd waren de mo dellen van Tweka. Een alleraardigst grijs jurkje vervaardigd van wevemt, met een contra-streep in wit en cog nac en een ,Mao'-boordje werd door de mooie cognac kleurige hoed en schoenen een chique combinatie In de grote ma ten vielen de modellen van Delmod zeer in de smaak. Een prachtig pak van crêpe aandoende stof met een grijs nertzkraagje was hier het voorbeeld van. Een chique cocktailjurk van Bieij- le van een bijzonder mooie met goud bewerkte stof toonde aan, dat ook de grotere maten er flatteus uit kunnen zien bij een feestelijke gelegenheid. Ee zwart pakje van Diolen Loft was bij de middenmaten een bestseller. Dit pakje had een grote witte kraag en witte man chetten. Twee rijen knopen en een lak- ceintuurtje. BI) dit pakje werd een mooie witte hoed gedragen, waarvan de grote rand doorgestikt was. Jurken, jas sen, pakjes en sportieve kleding wer den in vrijwel alle maten getoond. Spe ciaal voor het kleinste maatje waren een paar leren rokjes en een felrode overgooier. Ook op het gebied van uit- gaanskledmg was er vanaf maat 34 tot maat 46 het nodige te zien. ,Ach kijk toch wat lief.", waren de uit roepen die de twee zeer jeugdige deel- nemertjes tijdens deze show verwerk ten. Op kundige wijze presenteerden zij het laatste nieuws, dat op het gebied van de kindermode te verkrijgen is bij de firma Berco en Maison Van Westen. Bij al de in de show getoonde modellen was een uitstekende keuze gedaan voor wat betreft de bijpassende hoeden. Ook de tassen en paraplu's waren zeer goed uitgezocht. Voor ae heren waren er ak ten tassen en diplomatentassen te zien. Het ouderwets rieten koffertje blijkt weer hoogst modern te zijn. De make up van ae mannequins was verzorgd door parfumerie Liberty, die er onder meer voor had gezorgd" dat de manne quins bij iedere tint die zjj showden een zeer passende lippenstick hadden ge bruikt. Groen voor beide mannequins. De aller jongste toont hier een gebreid jurkje, terwijl haar grotere zuster een sportie ve cape draagt (foto links). Een mooie camelkleurige boxcoat met leren knopen en stiksels fangs de zoom (foto rechts). (Foto's PZC) POLITIERECHTER MIDDELBURG Mes zelf heeft onmiddellijk na zijn opleiding enkele aardige opdrach ten gehad. De laatste tijd schijnt er en niet alleen voor hem ondanks de goede pers die hij er aan over hield, een beetje de klad in gekomen te zijn. En men kan bepaald niet zeggen dat we nu plotseling met een bouwstop zit ten. De opdracht voor het Her cules-geschenk brengt de curve weer iets omhoog. Een dure (en goede) opleiding met aanwijsbare resultaten doen van de curve echter amdere pieken verwach ten. OPLEIDING De jonge Antoine Mes volgde de academie te Tilburg en de rijks academie voor beeldende kun sten te Amsterdam, waar hij on der meer drie jaar werkte onder leiding van de befaamde profes sor Walter Clénin (Zwitserland) op de afdeling beeldende kunst in de architectuur. Professor Clénin hechtte toen evenals trouwens Mes zeer veel waarde aan de praktijk van de .samensmelting1 van bouw en kunstwerk. Hij toonde de gro te voorbeelden daarvan op studie reizen, die Mes onder meer brach ten in Italië, Zuid-Du ïtsland, Zwit serland en Oostenrijk. Mes: ,Dc koos de afdeling van professor Clénin omdat ik me naast de vrije teken- en schilder kunst, waar ik me nog graag mee bezig houd, erg veel voelde voor het ambachtelijke element van de kunst dat in het monumentale zo lekker naar voren komt'. In 1960 krijgt hij zijn eerste of ficiële opdracht. Het zijn glas in lood ramen voor het huis van de zusters Franciscanessen in Goes. Het grote kantoor van de firma Ahrend te Rotterdam krijgt ln de Jaren '62-'63 een wandschildering van Toine Mes, die in de kunst kritiek de kwalificatie .een mees terwerk' krygt. In 1963 maakt hij in opdracht van de jubilerende scheeps- en ma chinefabriek Verschure te Rotter dam een serie tekeningen en gou aches van de deltawerken. De ver gaderzaal van de BUMA te Am sterdam wordt in 1964 van een wandschildering voorzien. Kort daarna maakt hij het grote raam van het gemeentehuis te Breskens. In 1965 volgt de wandmozaïek in het bejaardehuis ,De Blide" te Terneuzen. In Sluiskil wordt het zusterhuis van glas in lood ramen voorzien. In 1966 komt de grote klap. Voor het gemeentehuis te Zundert maakt hij enkele reusachtige glas- In-beton wanden. Weer haalt Mes de krantepagina's met dit grote karwei, waarin hij kan tonen wie hij is. In 1967 valt hij plotseling terug. Er is haast niets te doen. De en kele opdrachten per jaar brengen overigens toch al geen bedragen op tafel, waar een heel jaar hoera van te roepen valt. In 1968 is er nog een wandschildering voor een openbare lagere school in Middel burg en dan als goede afslui ter de opdracht van de ge meente voor Hercules. Voor al die jaren (toch) een wat schrale oogst ,Ach ik heb inet plezier gewerkt. Lk zal dat ook nu en straks doen. Je zult me misschien wel een kanke raar vinden, maar ik vind dat er echt wel iets mis is. Mag ik dat dan zeggen? Ik krijg nu het idee dat ieder voor zijn eigen straatje werkt en beslist ook helemaal niets anders ziet. We zouden het sdmen béter kunnen doen'. IUIII Hallo Mrs. Terrific, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen. Mrs. Terrific (de enige vliegende oma) kan haar krachtpillen wel weggooien. Van nu af vliegt ze sneller, eenstuk comfortabeler en bijna net zo goedkoop met een CPA Spacemaster Jet. Leesf u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. De vrouw d met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoef» geen cent meer te betalen voor haar terugreis. Alleen meneer koopt nog een retourtjeenzijn hele gezin (dus ook de kinderen) vliegt gratis terug. Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van deCPA opeens honderden guldens dichter bij gekomen. Trouwens, bent u eenmaal in Canada, dan wordt het nog gunstiger. Want u kunt nu heel Canada'doen'voorde halve prijs. Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. De enige maatschappij met rechtstreeksevluchtenvanAmsteidam naai Montreal, Toionto, Edmonton. Calgaq en Vancouver ADVERTENTIE Rotterdam, Baan 18. Tel. 010-133290 D. en b(j verstok B. de G. werden veroordeeld, omdat ze betrokken waren geweest by een diefstal van 160 liter benzine uit een olieschip in Terneuzen. P-, een opvarende van dit schip, had het verkocht aan B. en Van D., juist op het moment, dat het ontdekt werd. ROTTE PLEK We moeten," aldus de officier, .op passen. dat dergelijke zaken niet uit groeien tol een rotte plek aan de kanaaloever. De regeL waarbij ge steld wordt, dat de bemanning van de olie moet afblijven als het schip schoongemaakt wordt, moet gehand haafd blijven,' oordeelde de officier. De officier eiste tegen allen twee we ken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter achtte tegen P., B. en De G. poging tot diefstalbewezen en liet het bij een geldboete van 150. We gens schuldheling werd Van D. veroor deeld tot een boete van 150. L. K. uit Haamstede werd ervan be- i schuldigd zekere P. mishandeld te heb ben door de jongeman, die met een aan tal vrienden veel last veroorzaakte bij de strandtenten, te schoppen en met een hamer te staan. Volgens K was de jongen tegen de hamer aangelopen toen hij K. zich wilde verweren. De officier gaf toe. dat sommige strandtentexploitanten door de jon gelui tot het uiterste gedreven wor den, maar het slaan met de hamer vond rnr Lebret een bedenkelijk trekje. De eis was 50, het vonnis ƒ40. G. van D. uit Tilburg, die in Klooster man cl e met een nieuwe vrachtauto te laat had gereageerd bij de nadering van een tegenligger, werd veroordeeld tot een boete van 300 alsmede 3 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Mej. D. H. uit Terneuzen had op 5 juü j i n een zelf- bedieningszaak een pak>e sigaretten gestolen. Het kwam haaT te staan op een boete van 30. HALF JAAR De Bruinisser inwoner R. E. zou bjj heni door een schipper in bewaring ge geven accu's verkocht hebben. Het bleek, dat er al een half Jaar voorbij was voordat de eigenaar de accu's weer kwam ophalen, terwijl hij meegedeeld had er over twee weken om te komen. ,L' heeft wel onverstandig gehandeld, maar ik acht de verduistering niet be wezen.' oordeelde mr Attema, die d« man vrijspraak. De officier had een boete van f 300 geëist. C. D. uit Axel zou toen hij onder in vloed verkeerde en niet in zijn auto naar huis wilde een vouwfiets en een overjas weggenomen hebben. Wat kostte hem 80 conform. ^NTOINE MES is 41, een beetje grijzend en oud ge noeg om bovendien een beet je rustig te zijn. Hy is ook oud genoeg om af en toe een beetje onrustig te zijn en dan daar kun je donder op zeg gen wordt er over het werk? zijn werk gesproken. Mes is het niet helemaal eens met enkele dingen en het moet gezegd de feiten ko men hem daarbg te hulp. .Er komen hoe langer hoe meer architecten, die menen dat er voor de verandering maar eens helemaal niks aan kunst gedaan moet worden. Als ze him gebouwtje hebben gezet, staat het daar en klaar is Kees. Het komt gewoon niet in hun gedachten op dat de mensen, die in dat ge bouwtje moeten wonen en werken, best eens behoefte zouden kunnen hebben aan een aangepast kunstwerk. Het is natuurlijk helem&il uit den boze om de gedachte uit te spreken dat het bouwwerk zélf een of andere vorm van aangepaste kunst hard nodig kan hebben'. Antoine Mes spreekt vlug em on derstreept zijn woorden met de levendige gebaren van iemand, die anders dan de eerste de bes te driftkikker een beetje heftig heid nodig heeft om duidelijk te maken dat het allemaal niet even goed zit. MIDDELBURG Vrijdag wordt, om half vijf ta het gebouw van Hercules een wand plastiek onthuld. Dit monumen tale kunstwerk is een geschenk van do gemeente Middelburg aan de nieuwe industrie en zal de bin ding tussen stad en fabriek in een grote verscheidenheid aan hout materialen gestalte geven. Voor ontwerp en uitvoering tekende Mes. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ui Het is een van de opdrachten in de carrière van deze Zeeuwse kunstenaar, het enige lid van de stichting Zeeuwse beeldende kun stenaars die tijdens zijn zes jaren academie de afdeling beeldende kunst in de architectuur koos en daarmee de enige geschoolde Zeeuwse monumentalist werd. Antoine Mes is van 1927 én Mid delburger. Even wordt hij Tllbur- ger, even ook Amsterdammer, maar als zijn studie er op zit, is hij al weer vlug in Zeeland terug .Logisch. In 1961 ben ik van de academie gestapt. Ik had toen zo het nodige gezien en dacht be slist dat ik naar Zeeland terug moest. Daar werd (en wordt) im mers gebouwd. Daar zou er dus ook wel plaats en in mijn gedach ten, zelfs zeer veel plaats zijn voor m(jn specialiteit: de beelden de kunst in de architectuur. Mis poes. Helemaal niet waar. Na tuurlijk. de plaats is er wel, maar of men met de bezetting ervan rekening houdt, is vers twee'. STAP TERUG Toine Mes vindt dat de architec ten een stap terug doen. .Plan ning is noodzakelijk. Als er al Foto: Antoine Mes bezig aan de ,onderbouw' van de xcandschilde- ring voor het BUM A-gebouw in Amsterdam. MIDDELBURG Over een complot sprak de Middelburgse politierechter mr T. W. Attema donderdag toen hjj vijf mannen uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor de groene tafel zag verschijne die lietrokken waren geweest bij een 'iefstal in een drankencentrale. Elven- als de officier van justitie, mr T. Le bret, was mr Attema van oordeel, dat h(j een gevangenisstraf tegen de drie verdachten, die de inbraak gepleegd hadden, niet kon vermijden. De voornaamste verdachte was Th. D. uit Hoek. Hij was in beide gevallen be trokken geweest bij de inbraken, die de politie in Zeeuwsch-Vlaanderen na ij verig speurwerk tenslotte aan het licht had "gebracht. In het eerste geval was J. B. uit Terneuzen de helper, in het tweede geval L. H. uit Hoek. De eerste inbraak leverde een bult op van 96 flessen jenever en 12 fles sen brandewijn en in het tweede ge val stalen ze eveneens 96 flessen je never. 24 flessen cognac, alsmede 12 flessen kersen- en abrikozenbrande- w\jn. Deze gestolen drankvoorrad werd ge kocht door C. B. en A. V. uit Hulst, uiteraard onder de prijs. Ze vertelden de politierechter met geweten te heb ben, dat de drank van een inbraak af komstig was. We dachten, dat het een aardig voordeeltje was', verklaarden B en V. De officier eiste tegen D. 8 weken gevangenisstraf, waarvan 6 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De twee helpers hoor den 3 weken gevangenisstraf, waar van 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar tegen zich eisen, en de twee afnemers, die de officier onvoldoende oplettendheid verweet, oorden een els van 300 boete. Mr F. W. Adriaanse. die de zaken voor D., B.. en H. behartigde, pleitte voor een voorwaardelijke straf, omdat h(j de zaak toch wel van de avontuurlijke kant wilde zien. Mr H. J. Q. Tichelman, die afnemer B. verdedigde, meende niet. dat het bewjjs gelevérd was. Hij wees voorts op het blanco strafregister van zijn client en ook de anderen. Mr Attema legde tenslotte straffen op, die op een na conform waren aan de eis. Slechts voor afnemer B. verminder de hij de boete tot 200. De Terneuzenaren J. P., C. B. en J. van een kunstwerk m een gebouw moet komen, gebeurt het in ne gen van de tien gevallen achter af. De plaats en de vorm wor den achteraf gevonden. Er is met van tevoren rekening mee gehou den. Het plan voorziet er niet in. Vroeger, in welke cultuurperiode dan ook, werd al lang vooraf in een uitstekend samenspel van bouwers en kunstenaars beslist waar de plaats en hoe de vorm zou zijn. Zoiets was en dat zou het nog moeten zijn) iets van zelfsprekends. Het heeft ga voor de aardigheid eens hier naar het stadhuis kijken dan ook tot zeer harmonieus opgezette bouwwerken geleid. Het een kan het ander namelijk niet missen'. Mes corrigeert zichzelf vlug als hij denkt te algemeen gesproken te hebben. .Er zyn gelukkig onder de archi tecten ook goede uitzonderingen. Er zijn er waar het goed mee werken Is. Alleen, je merkt er zo weinig van. Er wordt naar mijn idee ook veel te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid dat één procent van de totale bouw kosten van grote werken voor kunstopdrachten gereserveerd mag worden. In het geval men wél aan die ene procent heeft ge dacht, vergeet men zo vaak dat die ene procent maar een stimu leringsbedrag is'. ,Dan zijn er architecten die vón den dat er1 wel iets moet gebeu ren. Ze schenken de opdrachtge ver een geschilderd raam of iets dergelijks, maar alles strikt naar eigen ontwerp. Wij komen er niet aan te pas en dat zou dan nog niet zo erg zijn als de resultaten er niet naar waren. Maar dat is vaak huilen. Ik moet zeggen dat mijn collega's en ik niet zo erg op die doe-het-zelf-mentaliteit ge steld zijn. Iedere architect is nog geen Le Corbusieri. ZEEUWEN Onder de Zeeuwen, die (wel eens) gevraagd zijn voor monu mentaal werk. treffen we behal ve Antoine Mes zijn collega's Hans Heeren, Jacques Prince, Piet Rijken en Andries Minder hout aan. Mes vindt dat de Zeeu wen in het algemeen voor Zeeuw se bouwwerken maar matig aan bod komen. ,De mensen zijn nu eenmaal vrij om te nemen wie ze willen. Ze moeten er ook voor zichzelf van overtuigd zijn, dat wat ze krij gen ook goed is. Maar men is erg gauw geneigd te denken dat ,goed' ook ver' betekent. Daar komt nog bij dat de meeste architecten, die hier werken, uit Holland komen en daar hun eigen kennissen heb ben. Er zijn echter ook Zeeuwse bureaus die nog nooit naar wat fotomateriaal van ons hebben ge ïnformeerd. Men neemt dus ken nelijk niet eens de moeite om even na te gaan of er iets in kan zitten. Eigenlijk is dat een beetje te gek'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7