CHAPE) mm JAMIN Zuidslavië vreest de Sowjet-Unie Arrestatie grafschenner schokte Maastricht Volgens politie in Mexico 29 doden Blaiberg moet van hart veranderen Prinses Christina voor zangopleiding naar Canada PROTEST UIT NEDERLAND Bliksemtournee prinses Irene door Europa melkhazelnootjes Nederlandse pater gearresteerd in Brazilië HANS VAN Z. IN FEBRUARI VOOR RECHTER erópuy 248.-798.- ,ALS HET MOET ZULLEN WE VECHTEN' Ontwikkelingen worden waak zaam gevolgd Echtpaar gedood door kolendamp 'n gouden closed for ever armband.. ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 PROVINCIAL! ZE1UWJ! COURANT AAN VRIJGEVIGE ,NOONK PIERRE' HAD MEN NIET GEDACHT (ADVERTENTIE) Vriendelijke, gemoedelijke, doodeerlijke en behulpzame man MAASTRICHT (GPD) - Het nieuws van de arrestatie van de grafschenner heeft Maas tricht temeer geschokt bij het vernemen van het feit, dat de man Maastrichtenaar is. Al eerder was het velen overi gens opgevallen, dat deze on bekende leuzenschrijver blijk baar een heilig ontzag had om in Maastricht zijn klad schilderingen en kerkhofver nielingen te plegen. De kaart met alle plaatsen waar hij in ruim twee jaar zijn 240 schanddaden pleegde, toonde aan, dat het kleine gebied in en rondom Maastricht een leemte vormde in zijn actie terrein. Nog meer geschokt blijken allen, die de identiteit van de tot nu toe onbekende vernamen. Ongeloof, zelfs verbijstering bleken uit hun reacties, omdat bijna iedereen in Maastricht die hem kent en dat zijn er zeer velen hem be schrijft als moedelijke, zame en vooral intelligente èn gefortuneerde vrijgezel. Hij was steeds in gezelschap van jongens tusse 11 en 16 jaar, met wie hij vaak tot 2 uur in de nacht in café's verbleef. De jon gelui verafgoodden hem als de vrijgevige ,noonk Pierre', die een onuitputtelijke voorraad dubbel tjes en kwartjes uil zijn zakken opdiepte om hun juke-boxplaten te laten draaien of eindeloos aan het flipper-trekbaantje te laten spelen. Uit het politieonderzoek is geble ken dat de Maastrichtenaar zich ook schuldig heeft gemaakt aan zedendelicten waarbij minderjari gen betrokken zijn. Geen kwaad woord Zijn hospita, de in heel haar om geving geachte en gewaardeerde mevrouw A. Janssen-Savelkouls (65), is door het onthutsende nieuws over haar keurige en accu rate huurder zeer geschokt. Twee jaar lang heeft zij hem in huls gehad, op de benedenverdieping, waar hij de tot woonruimte inge richte vroegere winkel bewoonde en er een pracht van een bar in de kelder inrichtte. Zij kan geen kwaad woord van hem zeggen, er is niets bijzonders aan deze man te merken geweest. Enkel dat hij zeer onregelmatig werkte voor zijn .aannemersfirma', de firma Stevens in Antwerpen. Vaak moest hij daar ook 's nachts voor op pad, omdat hij als .bedrijfslei der' 280 personeelsleden moest controleren, zoals hij vertelde. De etage hield hij keurig in orde en een werkster, een ouder fa milielid van een vriend, kwam regelmatig om alles keurig op te poetsen. Mevrouw Janssen weet niet wat ze ervan denken moet. Er was immers niets dat in huis opviel. Alleen die immens-grote spiegel zo groot als een deur, svas haar steeds opgevallen. Wel ke man heeft nu zoiets op zijn kamer? Platen draaien Neen, Pierre Simals hield geen nachtelijke feestjes. Wel zat hij tol (liep in de nacht platen te draaien, naar later bleek vaak ook voor caféhouders, die liij gra tis voorzag van de .mooiste mu ziekbanden' voor hun café. pick-ups had hij. En hij was weg van .Heintje' van wie hij alle pla ten bezat en bij «ie iiij beweerde kind aan huis te zijn. Na verifica tie bleek Heintje nooit, van hem te hebben gehoord. Verder hield hij van klassiek en van de meest trieste smartlap pen. ,Of mevrouw Janssen ooit afwijkingen aan de man had ge constateerd Zij lacht. ,Daar laat ik me liever niet over uvt', zegt ze, maar het is duidelijk dat zij dat hoogstens van horen zeggen kan hebben, want zij onderstreept weer, dat zij nooit iets vreemds aan hem heeft bespeurd. .Totdat ik woensdagavond thuis kwam en de recherche van half tien tot 's nachts half drie heei het huis ondersteboven haalde. De heren waren al binnen en alles lag op gestapeld to de gang. Ik kon het niet geloven dat er met die man iets niet to de haak was. Toen de heren weggingen, wast ik nog niet waarover het eigenlijk ging. Pas donderdagmorgen, toen het nieuws over de radio kwam, heb ik het beseft. Ik ben volkomen overstuur. Hij was zo'n Ideale huurder'. Vermoeden Van de uitgebreide kennissenkring van Pierre is de 15-jarige muziek student S. uit Maastricht de eni ge geweest, bij wie al maanden geleden om precies te zijn in juni het vermoeden rees dat zijn oudere vriend wel eens de beruchte grafschenner zou kunnen zijn. De jongeman, die zijn grote breide collectie grammofoonpla ten en geluidsbanden. Toen enkele maanden geleden Hans van Ham als vermoedelijke heid tegenover zijn jonge vriend laten ontvallen: ,dat is de graf schenner beslist niet. Ik weet na melijk wie het wel is'. Aan deze 1 voute bewering hechtte de muziekstudent aanvankelijk geen waarde, totdat hij enkele weken later bij Pierre thuis toe vallig een kist vol met viltstiften ontdekte. De samenhang tussen de geheimzinnige nachtelijke Na een ruzie met Pierre, waarbij deze de jongeman met heel zijn hebben en houden onder andere duiven en 50 grammofoonpla ten uit zijn huis zette staptu de student .uit wraak' naar de Maastrichtse politie met de me dedeling dat zijn vriend wel eens de grafschenner kon zijn. Als .be wijs' overhandigde hij de recher che een eigenhandig door Pierre geschreven nieuwjaarskaart, die deze hem had gestuurd. Volgens S. leek dat schrift sprekend op dat van de grafschenner. STAD RUSTIG NA BLOEDBAD MEXICO De stad Mexico heeft haar doden geteld. Negenentwintig personen kwamen om bij de bloedi ge botsing van woensdagavond in de stadswijk Tlatelolco. Drieën twintig stoffelijke overschotten werden geïdentificeerd. De namen zijn bekendgemaakt. Het zijn me rendeels studenten, voorts één lid van de granaderos en twee solda ten, allen Mexicanen. Onder de slachtoffers bevindt zich de negentienjarige Ana Maria Denscher, die als secretaresse verbonden was aan het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen. Bij het verlaten van een bioscoop werd zij neergeschoten. Brigade-generaal Jo se Hernandez Toledo, van wie to eer ste instantie was aangenomen dat hij omgekomen was, blijkt zwaar gewond in een ziekenhuis te liggen. Er gaan geruchten dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. De stoffelijke overschot- PARIJS Met een geleend vliegtuig is prinses Irene vrijdagmorgen begon nen aan een bliksemtournee langs een aantal Europese steden, om belangstel ling te wekken voor haar oproep tot onmiddellijke steun aan honderdduizen den Biafraanse kinderen die slachtof fer dreigen to «'orden van de Nlgeri- aanse burgeroorlog. Tijdens haar tocht van vele duizenden kilometers langs de vliegvelden van Pa.- rijs, Bonn, Rome en Madrid, heeft zij vrijdag op de Parijsc vlieghaven Le Bourget, via de televisie, radio en de pers, een dringend SOS tot het Franse publiek gericht om het op te wekken haar te nelpen de duizenden kinderen te redden, die in Biafra nog dagelijks van honger omkomen. In gezelschap van haar beide schoonzusters, de prin sessen Cecile en Manie Therese de Bour bon Parma, vertrok prinses Irene met een vliegtuig dat een particulier tot haar beschikking heeft gesteld doch wiens naam ze oas niet wilde onthul len, naar Bonn om zich met een over eenkomstige oproep ook tot de Duitsers te kunnen richten. t ADVERTENTIE i vandaag voordeel ISO fam van 109 voor 95 niet duur wet heerlijk ten zouden in de flatgebouwen liggen^ In de ziekenhuizen worden zeventig personen met schotwonden verpleegd. Fort Donderdag werden meer dan 350 de in hechtenis genomen personen voor de procureur generaal geleid. Inmiddels zijn verontruste bewoners van de stadswijk Tlatelolco begon nen hun huizen te ontruimen. Tr~i Pleto van de drie culturen, woensdagavond volkomen onvoorzien de felle botsing tussen studenten en eenheden van leger en politie plaats vond, is herschapen in een zwaar versterkt fort. Na de uitbarsting is het de volgende da gen rustig geweest in de stad. Protest Het bestuur van de Katholieke \V' kende Jongeren (KWJ; heeft liet Ne derlands Olympisch Comité een tele gram gezonden waarin aangedrongen wordt op de terugkeer van de Neder landse Olympische ploeg uit Mexico. Deze wens wordt uitgesproken, nadat de KWJ hééft gezegd .met verbijstering kennis te hebben genomen van de slach ting in Mexico'. De Nederlandse sport lieden kunnen niet. langer de gast, van de Mexicaanse regering zijn. RIO DE .JANEIRO (AFP) In eei. kerk in de Braziliaanse stad Belo llo- rizonte is donderdag de Nederlandse pa ter P. M. Loehs gearresteerd, sai met 23 stakende metaalarbeiders. De geestelijke wordt ervan beschul digd dat hjj voorgaf een kerkdienst te houden maar mét de arbeiders over voortzetting van ed stalling sprak. In Belo Horizonte hebben 600Ö metaalar beiders eht werk neergelegd. MEXICO Een Mexicaanse jon gen, die bij de rellen van woens dagavond gewond werdwas don derdag nog niet voorzien van me dische hulp. Een Mexicaanse sol daat. ziet erop toe, dat geen jour nalist of fotograaf te dichtbij komt. UTRECHT (ANP) De officier van justitie in Utrecht verwacht dat de zaak tegen de van drievoudige roofmoord verdachte Hans van Z. in februari van het volgend jaar voor de Utrechtse rechtbank zal dienen. De officier van justitie heeft februari als streefmaand \astgestcld. Gelijktijdig zal de zaak dieni we I zou hebben aangespoord. CHICAGO (AFP) Dr Philip Blaiberg, die het langst met het hart van een ander mens heeft geleefd, zal ongetwijfeld te zijner tijd een ander hart moeten hebben, aldus heeft dr Christian Barnard gezegd, die op 2 januari de overplanting bij Blaiberg in het Kaapse ziekenhuis .Groote Schuur' verrichtte. Barnard verwacht, dat vroeg of laat het organisme van dr Blaiberg het over geplante hart zal afstoten en dan zou een nieuwe overplanting moeten worden verricht. Dr Barnard heeft evenwel gezegd, dat de gezondheidstoestand van Blaiberg goed is- ,Maar v.ij kunnen het afstotingsproces niet verminderen, wel vertra gen'. fADVERTENTIE Prachtige strepen en ruitde*stas in onze gloednieuwe collectie wol merk-kostuums van de Stijlgroep. Lange Delft 11 MIDDELBURG Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER PFAFF NAAIMACHINES W. RiKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640-5878 Terneuzen: Nleuwedlepstraat 23. telefoon 01150-2294 Breda: Lange Brugstraat 30. telefoon 01600-31745 Eindhoven: Willemstraat 21, telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48, telefoon 01650-35546 Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen G. Hemelaar, Langevlele 52. Middelburg H. A. de Breuck, B. F. van Waesberghestraat 16, Hulst AAN INSTITUUT BI] MONTREAL Nederlander zal haar les geven DEN HAAG (ANP) De rijks- voorlichtingsdienst deelde vrijdag mede: zoals bekend heeft prinses Christina zich in Canada georiën teerd omtrent de mogelijkheden ran een professionele zangoplei ding. Op grond van haar bevindin gen en van het advies van me vrouw Phia Berghout, directrices van het internationaal toonkunste naarscentrum Queekhoven, heeft de prinses in overleg met haar ouders haar keuze nu bepaald op het Institute Superieur de la Mu- siqne Vincent d'Indy nabij Mon treal in de provincie Quebec. zal de pi vertrekke Het Institute Vincent d'Indy Is een mo dern conservatorium op universitair ni veau, dat krachtens zijn doelstelling aan begaafde leerlingen een professionele muzikale opleiding beoogt te geven. Koningin en prins naar Ethiopië DEIN HAAG (GPD) Eind januari zullen koningin Juliana en prins Bern- hard een officieel bezoek brengen aan Ethiopië. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van keizer Haile Selassie. Het is de bedoeling dat Ethiopië ter ge legenheid van dit Nederlandse bezoek een speciale herdenkingszegel zal uit geven met de beeltenis van het Neder lands vorstelijk paar. De juiste datum van het bezoek is nog niet bekend. ,K0PPELACT1E' VAN DUITSE SPOORWEGEN I TRECHT (ANP) De Duitse spoorwegen verkopen sinds eind september goedkopere twee-per- soonsretourtjes. Niet aan twee mannen of twee vrouwen, maar wel aan een volwassen man die samen met een volwassen vrouw op reis gaal....Het paar hoeft niel getrouwd te zijn. Als ze onderweg ruzie krijgen is het ook niet erg want alleen de he.onreis hoeft go zamenlijk te «'orden afgelegd. De actie van de Duitse spoorwe ?en draagt de fraaie naam Aktioi twsa Zuilen'. Ze duurL tot 8 de cember en geld voor alle daar voor m aanmerking komende treinreizigers in Duitsland, dus T)'Ui[oor de Nederlandse. Alleen de TEE-treinen doen niet mee houdt twee -.v. aoen met mi de .koppelactie'. De korting in. dat maar één van de reizigers de volle retourprijs hoeft te betalen, de andere helft van het stel reist voor half geld. zijn werkelijk bevreesd'. Deze uitspraak van een Zuidslavisch politicus geeft de stemming weer, die in leidinggevende kringen van dit land heerst ten aanzien van de verdere Russische oogmerken in Oost-Europa. Welis waar lijkt de Sowjet-Unie zich thans te beper ken tot een poging de wankele stelling in Tsjechoslowakije te consolideren, maar Zuid- Slavië is daar geenszins gerust op, dat dit een blijvende situatie is. Was Tsjechoslowakije al leen maar een wanhoopsdaad, nodig om het Sowjetbolwerk in Centraal-Europa voor af brokkeling te behoeden? Of richt Moskou de blik verder en streeft het naar versterking van zijn positie in andere Oosteuropese landen? Pogingen tot verdere Russische expansie houdt Zuid-Slavië wel degelijk voor mogelijk. In ge sprekken met vooraanstaande politici klinkt meermalen hun argument, dat Rusland, histo risch gezien, altijd de blik verlangend op de warme zeeën' heeft gericht. Een dergelijke on derneming zou de moeite waard kunnen zijn. temeer als het onwillige, liberaal-communisti sche Zuid-Slavië daardoor m de pas van Moskou zou worden gebracht. Het is zo ver nog niet en misschien zal het zo ver niet komen. Maar Zuid-Slavië houdt met de mogelijkheid zeker rekening. Weliswaar is er geen sprake van algehele mobilisatie, maar is- sende maatregelen zijn genomen: verhoogde pa raatheid van het leger, oprichting van comité's van «-aakzaamheid, versterking van de troepen aan de grenzen. Vast staat, dat in dit land met zijn partizanentraditie er gevochten zal worden, als dat nodig zou zijn. .Misschien dat grote de len van ons land bezet zouden worden. Maar na een inval zouden de Russen zeker hun Vietnam hebben gevonden'. Of Zuid-Slavië in dat geval hulp van andere landen, met name van de Verenigde Staten, zou krijgen, daarover bestaat geen zekerheid. Het land heeft, overeenkomstig het dierbaar uit gangspunt van de volstrekte niet-gebondenheid, geen beloften voor hulp gevraagd, dus ook niet gekregen. Weliswaar lijkt het onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten met lede ogen zouden toezieD als de Russen tot de Adriatlsche kust zouden doordringen en daarmee het evenwicht in het Middellandsezeegebled verstoren. Maar in Belgrado aanvaardt men dat zeker niet als een gegeven feit. Zelfs leeft bij sommige politici de visie, dat deVerenigdeStaten zich zeer wel van enigerlei tegenactie zouden kunnen onthou den, als Washington in ruil daarvoor elders de vrije hand zou krijgen, zals bijvoorbeeld In Cu ba. Een pessimistische viste, maar niet zo onbegrij pelijk In Zuid-Slavië, waar velen er van over tuigd zijn. dat de Russische Ingreep In Tsjecho slowakije met zoiets als stilzwijgende instem ming van de Verenigde Staten heeft plaatsge vonden. rn de eerste plaats omdat Tsjecho-Slo- wakije nu eenmaal tot de traditionele Russische invloedssfeer behoort. Ten tweede: volgens menige waarnemer In Belgrado moet het beeld van een zich In so- kije voor de Amerikanen niet erg aantrekke lijk zijn geweest. Die combinatie van vrfjheld eii socialisme had kunnen uitmonden to een par- jloze maatschappij, ,een directe democratie van Het is een r-k instelling met circa 800 studenten. Docenten en studenten z:jn van verschillende levensbeschouwing en nationaliteit. De zangopleiding van de lïjkheden voor een 1 denten. De prinses zal daar voorlopig gebruik van maken. De particulier se cretaresse van de prinses mejuffrouw N. M. de Vlieger, zal zien binnenkort eveneens in Montreal vestigen. Op haar reis zal de prinses vergezeld zijn van de heerC. Sesink. raadadviseur van he»t koninklijk huis, aldu de RVD. Capaciteiten Over de zangopleiding van de prinses verneemt het ANP voorts nog: prin ses Christina, die enige tijd deel uit maakte van het koor van de Neder* landse Bachvereniging. is twee jaar ge leden met zanglessen begonnen bij me vrouw Annie Woud. Kortgeleden vatte zij belangstellingop voor een professio nele zangopleiding. De vraag, ofzij over de daartoe vereiste muzikale aanleg en »nd van door de prinses afgelegde ts. Tijdens haar recente bezoek aan Canada is de prinses ook getest door docenten van het Institute Vincent d'In dy en bleek zij te voldoen aan de stren ge toelatingseisen. De opleiding staat open voor zowel man nelijke als vrouwelijke studenten. Er kunnen 57 meisjes in het instituut ge huisvest worden. Ook zij verschillen to nationaliteit en religieuze gezindheid. De prinses ral twee maal per week zang les van de heer Diamand ontvangen el -oorts alle voorgeschreven bijvakken 'an de muzikale basisvorming bestude ren.Het instituut onderscheidt zich on der meer door een versneld- theoreti sche basisopleiding, een uitgebreid sys teem van studieleiding en -begeleiding en een zeer moderne outillage. UTRECHT (GPD) Donderdagnacht is een Utrechts echtpaar om het leven gekomen door kolendampvergiftiging. De heer M. Kool (75) en zijn echtgeno te, mevrouw G. Kool-Gaasbeek (80) werden vrijdagmorgen door linn zoon dood in hun woning aangetroffen. Zij za ten nog aar. tafel. Buren van het echt paar hadden de zoon gewaarschuwd om dat de gordijnen van het huis gesloten bleven. vrije producenten'. Deze zou, volgens de Zuid- slavische zienswijze, sterke zuigkracht hebben gehad op de «-erkende klasse' van de Westeuro- pese democratieën, en daardoor een bedreiging vormen van de kapitalistische structuur van de ze landen. WERELDGEBEUREN Tsjecho-Slowaklje is Immers een hoog ont wikkeld, ta veel opzichten westers land, met een duidelijke democratische traditie. Veel meer dan dit het geval is met Zuid-Slavië, dat oas in een eerste fase van industriële ontwik keling verkeert, geen democratisch verleden heeft, dus het westen aanzienlijk minder na- staat. De Zuldslavische opvatting, aanvevchtbaar als zij is. verklaart veel van de scepsis ten op zichte van de houding der Verenigde Staten, die alle belang hebben bij het voortbestaan van het auidige maatschappelijke bestel in West-Europa Niet zonder voldoening heeft Belgrado vastge steld, dat de Russische tovaJ to Tsjecho-Slowa klje een keerpunt vormt In de communistische wereld. Voor de eerste maal is de "Sowjet-Unie geconfronteerd met een bijna algehele veroor deling van haar politiek door de communistische partijen. In 1960 stond Zuid-Slavië nog alleen, toen het, door de communistische wereldconfe rentie, als revisionistisch werd gebrandmerkt (op dat punt vonden Moskou en Peking elkaar zelfs nog). Nu is het de Sowjet-Unie, die zich in het isolement bevindt. Geen wonder, dat de beslis sing over het beleggen van een nieuwe wereld conferentie van communistische partijen, voor lopig tot 17 november is uitgesteld en vermoe delijk op de zeer lange baan zal worden gescho ven. De aanvavnkelijk nagestreefde verkettering van Mao's China zou Immers vrij zeker op zo'n conferentie tot gevolg hebben, dat niet Pe-'- ktog, maar Moskou voor het oog der wereld in de strafbank wordt geplaatst'... Overigens 11 houdt Tito al steeds vast aan zijn opvatting, dat er voor zijn partij geen plaats is op zo'n conferentie, zolang daar niet het beginsel van1 gelijkheid en volkomen onafhankelijkheid van 1 iedere deelnemende partij principieel is vastge- legd. De Zuidslavisohe pers onthoudt zich op het ogen blik van scherpe aanvallen op de Sowjet-Unie. maar de aanhoudende schimpscheuten van de zijde der Warschau-landen laat zij niet onbeant woord. Het valt daarbij op, dat in navolging van de Russische ook de Bulgaarse en Poolse kranten Zuid-Slavië tot mikpunt van felle kri tiek blijven maken. Anders dan men verwach ten zou, is het Oostduitse ,Neues Deutschland' gematigder. Zuid-Slavië heeft een sterke invloed in de niet-gabonden derde wereld', waarook Oost-Duitsland naar grotere erkenning streeft. Ulbricht ls er dan ook veel aan gelegen zelfs nu j Tito niet al te veel voor het hoofd te stoten. (n een toestand van verhoogde waakzaamheid volgt dus Zuid-Slavië de ontwikkelingen in Oost- Suropa. Van een feitelijke Russische pressie is. naar ingewijden zeggen, nog weinig of niets te bespeuren. De bestaande handelscontracten tus sen beide landen worden normaal uitgevoerd Slechts ls er sprake van een zeker uitstel bij oepaalde economische onderhandeling een drukmiddel, dat Rusland ook al in Roemenië heeft toegepast. Of dat in het geval van Zuid- Slavië louter aan technische factoren toe te I schrijven is dan wel aan politieke, vermag nie mand te beantwoorden. Maar ook hier ontbreekt een zekere acepcis niet. ADVERTENTIE wm% symbool van onverbrekelijke genegenheid, een geschenk dat uw gevoelens weerspiegelt, v.d. Ree heeft closed for ever armbanden vanaf f65.- lERNEUZEM - Nleuwstraat 14. tel. 2284 VLISSINGEN Bellamypark 20. tel 2335 middelburg Markt 2». teL 5254.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3