SUIKER EN ZOETJE MET BELEID HANTEREN STERFTE DOOR KANKER ONRUSTBAREND TOEGENOMEN VAN VOOR HAAR rONTQEK Sail halm Zaterdag 5 oktober 1968 Suiker staat de laatste jaren te boek als een van de grote boosdoenersin de moderne voeding. Suiker maakt dik, sui ker is slecht voor het gebit: dit zijn de twee grote argumenten van de tegenstanders van een royaal suikergebruik. Het eer ste wordt dikwijls bestreden, tegen het tweede valt weinig of niets in te brengen. Suiker kan, zeker bij kleuters en op groeiende kinderen, heel wat kwaad aanrichten in het gebit. Wie gevoelig is voor beide argumenten grijpt naar het .zoetje kunst matige zoetstof, handig verpakt in kleine tabletjes en voor keuken gebruik bovendien in vloeibare vorm te koop Maar ook rondom dat zoettabletje is de laatste tijd onrust ontstaan. Kunstmatige zoetstoffen zouden bij geregeld en ietwat royaal gebruik ook niet zo best voor de gezondheid zijn. Na het suikerklontje lijkt nu het zoettablet de rol van boosdoener te krijgen. LOW CALORIE Volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding neemt het gebruik van kustmatige zoetstoffen .hand over hand' toe. In veel gezinnen staat de plastic bus met zoetjes op het theeblad naast de suikerpot. In menig damestasje worden, verpakt in snoezige pilledoosjes, de zoettabletten meegevoerd. Horecabedrijven passen zich aan en zetten een busje met zoettabletjes bij de geserveerde koffie. Het gaat niet alleen om de koffie en thee; er komen ook steeds meer levensmidde len op de markt waaraan zoetstoffen zijn toegevoegd (de zogenaamde ,low calorie'-artikelen). Ook naar die produkten wordt gretig ge grepen door het grote aantal consumenten dat tegenwoordig van tijd tot tijd een .vermageringskuur' meent te moeten doen. Even aan technisch aspect: in Nederland zijn twee soorten zoetstoffen toegelaten. Het zijn de saccharine en de onschadelijke zouten daarvan (waaronder natrium en calcium), en het cyclamaat met z'n natrium en calciumzouten Ze worden afzonderlijk en gecombineerd als zoet- middel gebruikt. Een saccharinetablet heeft een zoetkracht die 300 tot 500 maal zo groot is als die van suiker. Van de cyclamaten is echter veel meer nodig om een bepaald ,zoet-effekt' te verkrijgen. MAAT HOUDEN Bij normaal gebruik van deze stoffen is er niets aan de hand. Van saccharine zou men heel wat moeten gebruiken voordat er schade lijke gevolgen kunnen optreden. Maar met de cyclamaten moeten we toch wat voorzichtiger zijn, vinden de voedingsdeskundigen. Ze worden namelijk slecht geresorbeerd, vijftig tot zestig procent ver laat het lichaam weer en een spijsverteringsstoornis in de vorm van diarree kan het gevolg zijn; zeker wanneer vijf gram of meer per dag van de cyclamaten wordt opgenomen. In ieder geval is de wetenschap nog druk bezig met het bestuderen van het .gedrag' van cyclamaten in het menselijk lichaam. Men weet ook nog niet voldoende van de eventuele invloed van cyclamaten bij zwangerschap, en van het effekt dat de stoffen bij zeer jonge kinderen of bij mensen met een gestoorde nierfunktie zouden kunnen hebben. Redenen genoeg dus om voorlopig niet al te zorgeloos met deze kunst matige zoetstoffen om te springen. KINDEREN De Nederlander consumeert per jaar ongeveer 45 kilogram suiker in koffie, thee, pap, vla, jam, gebak en snoep. Dat is ongeveer 125 gram per dag en men zou heel wat tabletjes moeten slikken om deze zoet kracht te evenaren. Wie echter in alle produkten alle suiker door cyclamaten zou vervangen, loopt wel een flinke kans dat de .maximaal toelaatbare hoeveelheid' (vijftig milligram per kilogram lichaams gewicht) zou worden overschreden Kinderen verdienen op dit punt wel enige extra aandacht, menen de voedingsdeskundigen. Als ze louter en alleen zoetstofhoudende fris dranken voorgezet krijgen en als bovendien de suiker in hun voeding door zoettabletjes wordt vervangen, lopen ze de kans meer kunst matige zoetstoffen binnen te krijgen dan goed voor hun gezondheid is. Uiteindelijk komt de hele affaire dus neer op hetzelfde advies dat ook voor de veelbesproken suiker geldt: bij normaal gebruik is er geen reden om bang te zijn voor schadelijke gevolgen. Het .matig met zoet' is zowel op de suikerpot als op de bus met zoettabletjes van toepassing. Overigens moet men enkel en alleen van het .zoetje' in thee en koffie geen spectaculaire resultaten verwachten als het om een vermageringskuur gaat. Wie vermageren wil dient z'n hele voedingspatroon op de helling te zetten en niet alleen maar de suiker uit te bannen. Iemand heeft het onlangs heel aardig gezegd: ,De mensen consumeren een diner van zes gangen en nemen na afloop een kop koffie met een zoetje. Dat heeft evenveel effekt als het leeggooien van de asbakjes van een overbelast vliegtuig'. Het hoofd van de afdeling gezondheidsstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dr M. J. W. de Groot, heeft in het maandblad van dit instituut een uitvoerig overzicht gegeven van de sterfte ,aan alle gezamenlijke vor men van kwaadaardige nieuwvormingen' tussen 1955 en 1966, die kortweg de kanker sterfte wordt genoemd. Het ab solute aantal aan kanker overleden personen is in die periode van jaar tot jaar toegenomen, en bedroeg in 1966 ruim 23.000. Die toeneming bedroeg bij mannen: van 8800 in 1955 naar ruim 13.000 in 1966dat is iets minder dan 50 procent, terwijl deze cijfers voor vrouwen gunstiger waren: over dezelfde periode van ruim 7900 tot 10.200 sterfgeval len, wat neerkomt op een stijging van 30 procent. En die toegenomen sterfte bij mannen trof vooral de leeftijd van 50 jaar en ouder. Een zo regelmatige stijging van gemiddeld 428 sterf gevallen per 100.000 mannen per jaar tussen 1955 en 1957, naar 540 in de jaren tussen 1964 en 1966. voor wat betreft de leeftijdsklasse 50-69 jaar, en daarnaast een nog grotere stijging, van 1477 naar 1746 per 100.000 mannen in de leeftijdsgroep van 70 jaar en ouder wijst op een ongewoon ernstige ontwikkeling. De interpreta tie biervan is geen eenvoudige zaak, want het is niet mogelijk om mot behulp van de gegevens uit de doods- oorzakenstatistiek met zekerheid te concluderen oi kwaadaardige nieuwvormingen-in-het-algemeen tegen woordig bij mannen méér voorkomen', zo schrijft dr De Groot Voor vrouwen tussen de 50 en 69 jaar waren de zgn gestandaardiseerde sterftecijfers tengevolge van kan ker van 1955 tot 1966 zelfs iets gedaald: van 344.3 naar 341.8 per 100.000 vrouwen, terwijl dit boven de 70-jange leeftijd bij haar nauwelijks was veranderd. Tegenover deze ongunstige cijfers bij mannen in de oudere leeftijdsgroepen, staat een daling aan kanker- sterfte in de afgelopen twintig jaar bij mannen tussen 25 en 49 jaar, die overigens ook weer bij vrouwen in die leeftijdsgroep valt te constateren, zonder hier nog eens alle cijfers te vermelden. Bij de analyse van de sterfte-ontwikkellng naar de aard der kwaadaardige nieuwvormingen verkrijgt men een beter inzicht in de (schijnbaar) zo ongunstige ge- nezingska.nsen voor een mannelijke kankerpatiënt. Wani dan blijkt dat die grote toeneming in de sterfte juisi dié kwaadaardige nieuwvormingen betreft, die zo goed als altijd dodelijk verlopen. Volgens de rubricering naai de lokalisatie van kanker. zobIs deze door de wereld gezondheidsorganisatie is opgesteld, blijken er namelijk twee te zijn, waarin deze sterfte dermate sterk is toe genomen, namelijk kanker der ademhalingsorganen er die van het urogenltaalsysteem, dat zijn dus voora' longkanker en blaas- en prostaatkanker De toeneming der sterfte aan longkanker heeft uitslui tend betrekking op mannen. We vinden in deze statis tiek een toeneming van 35.9 sterfgevallen per 100.000 mannen In 1955. maar niet minder dan 67,6 per 100.000 mannen in 1966, bijna eeD verdubbeling'. Mét deze stij ging heeft ook het .patroon' der dodelijke kwaadaardige nieuwvormingen bij mannen een belangrijke wilziging ondergaan: In de totale kankersterfte zijn de ademha lingsorganen (waarbij dan het voorkomen van longkan ker overheerst) als primaire plaats van deze ziekte eeD steeds grotere rol gaan spelen. Was longkanker in 1955 nog doodsoorzaak in ruim één van elke vijf sterfgevallen door kanker bij mannen, in 1966 slechts 12 jaar later was dit reeds één op iedere drie geworden. De sterfte tengevolge van kanker der urogenitaalorganen vertoont, zoals al werd vermeld, óók een sterke stijging, maar deze gold voor beide seksen, en bleef in omvang achter bij die der adem halingsorganen bij mannen. Hoe ernstig deze toeneming van longkanker bij mannen is, blijkt ook nog uit het feit, dat zij in de periode van 1955-1966 niet minder dan 88 procent van de gehele toeneming van het bruto sterf tecijfer omvat. Dit acht dr De Groot zeer verontrustend en voegt hieraan nog als conclusie toe. dat de morbidi teit van longkanker b(j mannen binnen afzienbare tijd het dubbele zal z(jn van die in 1955 Intussen ls uit de gegevens der laatste jaren ook ge bleken dat longkanker ook bij vrouwen sterk is toegeno men, hetgeen geweten wordt aan het feit, dat ook vrouwen de laatste tientallen jaren zeer sterke sigaret- lenrooksters zijn geworden, waarvoor de tol nu wordt ipgeëlst. Het rapport van dr De Groot bevat nog enkele andere v'langrijke beschouwingen naar aanleiding van de dooi hem verzamelde cijfers Hij wijst er ook op, dat de zesignaleerde toegenomen sterfte aan kwaadaardige nieuwvormingen, welke ziekte immers veelal oudere personen treft, althans voor een deel op rekening moei worden gebracht van de toenemende vergrijzing der be volking. zoals ook uit zijn berekeningen blijkt. GENEZING t A DVERTËNTIE i uw handen vragen erom desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcréme ONDERZOEK B(j ai deze .sombere berichten mag niet worden ver geten, dat de gesignaleerde toeneming der kanker- sterfte mede geweten moet wordeD aan enkele neven factoren, die op zichzelf een vooruitgang betekenen. Daaronder vallen zowel de steeds betere methoden waarmee kwaadaardige nieuwvormingen opgespoord en herkend kunnen worden, als de beschikking over nieu we, werkzame geneesmiddelen en behandelingsmetho den. Dank zij de eerstgenoemde vooruitgang komt kan ker vroeger onder goede behandeling, hetgeen juist bij deze ziekte doorslaggevend kan zijn voor de genezings kansen. Door deze beide factoren zijn zowel de morbiditeit als de sterfte tengevolge van kankerziekten sterk gedaald, terwijl dank zij de nieuwe behandelingsmogelijkheden de lijders aan deze ziekten nog vele jaren blijven leven Wanneer zij tenslotte overlijden spelen de gewone ouder domskwalen hierbij dikwijls een belangrijke rol, maar zal toch (althans in een deel der gevallen) kanker als doodsoorzaak (mede) worden vermeld en zodoende ook In de statistiek der doodsoorzaken onder deze ziekte woren opgenomen. Alleen bij de groep die in het kort als .longkanker werd aangeduid" is de behandeling blijkbaar niet in staat geweest om deze ziekte zo gunstig te beïnvloeden, blijk baar door de ernst van de aandoening. Daarnaast blijkt de enorme toeneming van het aantal gevallen van long kanker die van alle andere verre te overtreffen. Het ln 1964 uitgebrachte rapport dat onder de titel .Smoking and health' werd uitgebracht stelde de schade lijke invloed van roken met zekerheid vast, en is. zoals uit alle verdere onderzoekingen over de invloed var roken op het ontstaan van longkanker (en ook een aan tal andere ziekten) gebleken is, als een mijlpaal op dit gebied te beschouwen. De meest treffende uitspraak is thans te inden in een nieuwe publikatie van de Public Health Service ovei roken: de levensverwachting van iemand van 25 jaar die dagelijks twee pakjes sigaretten of meer rookt, h 8,3 Jaar minder dan die van een cvenoude niet-roker' Een ander, pas verschenen rapport van Dorothy Greer en David Hora. over de rookgewoonten van artser vermeldt dat 100.000 Engelse artsen het sigaret roker hebben gestaakt. Van een grote groep ondervraagdt artsen had 35 procent nooit gerookt. 36 procent ge rookt maar ermee opgehouden, en slechts 29 procent rookte nog steeds. Dit in tegenstelling met de gehele mannelijke bevolking, van wie 52 procent nog wel si garetten bleek te roken. Ook de invloed van het staker met roken op longkanker is bü Engelse artsen in dr loop van tien jaar overduidelijk vastgesteld uit de sterk daling van deze ziekte bij deze artsen, in tegenstellim met de grote stijging bij de rest van de bevolking. Terwijl sigaretten roken ais oorzaak van longkankei vrijwel met zekerheid vaststaat, wordt het onderzoek naar de oorzaak (of oorzaken) van kwaadaardige nieuwvormingen in het algemeen intensief voortgezet. Telkens komen er nieuwe belangrijke mededelingen op dit gebied: van de 500.000 nieuwe chemische stoffen die elk jaar worden ontwikkeld is van minstens 700 be kend, dat zij bij dieren kanker verwekken, deelde pro fessor I. Berenblum, voorzitter van de internationale raad voor kankeronderzoek en directeur van de biolo gische afdeling van het Weizmann-instituut ln Israël, onlangs mede. Al deze stoffen en ook die welke aan ons voedsel wor den toegevoegd, zouden voor de mens het risico kun nen inhouden, dat zij op den duur kanker kunnen ver wekken, maar zelfs als dit bij één op de honderd het geval is, duurt het twintig tot veertig jaar voordat dit bekend zou worden, terwijl het bijvoorbeeld bij muizen een kwestie van enkele maanden is", aldus professor Berenblum. .Ook werden onlangs vele natuurlijke voe dingsmiddelen gevonden die een dergelijke werking be zitten, waaronder aflatoxlne, dat in vele Afrikaanse landen verantwoordelijk wordt gesteld voor het grote aanval gevallen van kanker van de lever'. Naast al deze mogelijke uitwendige oorzaken van kan ker wint de opvatting steeds meer terrein dat (ook) een virus er een groot aandeel ln heeft. De eerste be langrijke .doorbraak' van deze oorzaak ligt al bijna tien jaar terug, toen het eerste bewijs werd geleverd dat de intussen vermaard geworden Burkittgezwellen in bepaalde streken van Afrika door een bepaald virus worden veroorzaakt. De nieuwe ontdekkingen op het gebied der moleculaire samenstelling der eiwitten in cellen en bacteriën, en de fantastische resultaten die be reikt worden bij het kunstmatig bereiden van de stof fen die voor alle levensprocessen onmisbaar zijn, heb ben de laatste tijd een enorme vlucht genomen. Deze resultaten kunnen ook voor het speurwerk naar de oor zaak van kanker van zeer grote waarde zijn. Intussen bestaan er nog vele andere opvattingen over leze oorzaak, vanaf sommige zouten tot en met hor monale invloeden. Het lijdt geen twijfel dat dit enorme probleem in de geneeskunde binnen afzienbare tijd zal zijn opgelost, Oan de andere kant heeft ook de behan deling van kankerziekten spectaculaire vorderingen ge maakt. Radiotherapie, hormonale behandeling en chi rurgie hebben hier een belangrijke vooruitgang, elk op hun terrein, geboekt, waardoor de genezingskansen sterk zijn toegenomen. Ook indien van een absolute ge nezing niet gesproken kan worden, weet men met deze methoden toch te bereiken dat kanker niet zonder meer ds ongeneeslijk geldt en dat de patient met deze ziek te vele jaren zonder ernstige klachten blijft leven- CJitgaande van mosterdgas werden in de loop der jaren tal van stoffen bereid waardoor kankerziekten thans met zeer goede resultaten bedwongen kunnen worden, en die steeds meer gebruikt worden, tezamen met de andere behandelingsmethoden. Dat desondanks de sterfte aan enkele vormen van kanker vooral bjj mannen boven de vijftig zulk een gro te toeneming vertoont, zoals uit de statistische gege vens van dr De Groot is gebleken, betekent dus be slist niet dat de strjjd tegen deze ziekte dreigt te mis lukken. maar houdt voor ons allen de grote waarschu wing tn om één oorzaak van deze toeneming, die wjj tussen onze vingers houden, voorgoed uit te bannen. De Nederlandse huisvrouw moet meer durven met kaas, vindt het voor lichtingsbureau voor de voeding. Niet altijd naar de oude vertrouwde Goudse en Edammer grijpen, maar ook eens iets doen met pikante Nederlandse kaassoorten, zoals de blauwgeaderde Bluefort en de zachtzure Monchou. Men kan er bijvoorbeeld pikante peren' mee maken en dat gaat als volgt: ha.lv* stoofperen rood en gaar koken, vijfen twintig gram Bluefort zacht roeren met 125 gram Monchou, wat uienpoeder en twee eetlepels koffieroom, de halve peren met dit mengsel vullen en ze op elkaar plaatsen. De gevulde peren wor den koud gegeten, bedekt met een sausje van 75 gram Monchou die met drie eetlepels koffieroom is aangeroerd. Garnering: gehakte noten. Brigitte Bardot, voor de zoveelste maal in het nieuws door huwelijks- perikelen, wijdt zich in Zuid-Frankrijk onbekommerd aan een nieuwe hobby: het zeilen. Volgens Paris Match is B.B. in de leer bij Eric Tabarly, beroemd oceaanzeiler en sinds enige tijd buur man van de filmster. Na haar eerste les had Brigitte wel enkele blaren in haar handen, maar haar leermeester was optimistisch: £e heeft-geduld en dat is voor een matroos een heel goede eigenschap.' Hoofddeksel voor de komende winter: een leren kap die het gezicht helemaal omsluit. Te dragen bij jassen van grove tweed, met ceintuurs, manchetten of biezen van leer, en met bijpassend* leren kouslaarzen Elektrische koffiemolen defekt? In formeer dan tn de winkel vooral naar de vermoedelijke reparatiekosten, ad viseert de Consumentenbond die meer dan twintig elektrische koffiemolens heeft onderzocht. Misschien is het mo tortje doorgebrand en vervanging daar van is bijna even duur als de aankoop van een nieuwe molen. Kleinere onder delen (slagmesjes, deksels, schakelaar tjes) zijn meestal los te koop en kunnen zonder bezwaar worden vervangen. Voor huishoudelijk gebruik is, zo meent de Consumentenbond, de zogenaamde slagmolen een goede keus. Maalmolens zijn ongeveer twee keer zo duur. Voor die dubbele prijs kunnen ze op een be paalde Jijnheid' worden afgesteld, geven ze een vleugje minder aroma- verlies en kunnen ze bovendien wat meer koffiebonen tegelijk malen. Dat zwart terugkeert in de winter mode wordt ons in allerlei toonaarden verkondigd. Wie zwart-zonder-meer maar een treurige bedoening vindt hoeft niet te wanhopen: op alle moge lijke manieren wordt de kleur .opge haald'. Hele rissen koperen knopen op zwarte broekpakken, kragen en man chetten van wit satyn op zwarte jurk jes, rijen felgekleurde maraboeveertjes langs de zoom van een zwarte cocktaü- jurk, vergulde ceintuurs en galonnetjes op zwarte overhemdjurken, felgekleurde overgooiers over zwarte truien met enorme cols. Grote glinsterende oor knoppen, manchetknoppen en ceintuur gespen krijgen bij al dat effen zwart ook weer een mooie kans. Twee jaar geleden heeft het Ameri kaanse tijdschrift .Time' een foto van de actrice Lauren Bacall op zijn omslag gepubliceerd. .Dat was niet omdat ik zo'n grote ster ben', vertelt Bacall aan Elle, maar omdat ik toen 41 jaar werd. Het was eigenlijk net alsof ik een paar miljoen afdrukken van myn paspoort had laten maken.' Ze heeft nooit gelogen over haar leeftijd en geeft voor het geheim van haar blijvende jeugd deze verklaring: ,lk heb gevoel voor humor, dat is alles.' Geen bonnie-baretten meer voor de komende winter, inplaats van de bon- nie-mutsen brengen de grote Franse warenhuizen nu wollen mutsjes, effen of gestreept, met een brede opstaande rand en desgewenst met een pompoen op de top. In New York trekt het gebouw van de Verenigde Naties meer toeristen dan het vrijheidsbeeld, weet J>aris Match' te vertellen. Per jaar worden in het gebouw meer dan twee miljoen ge kleurde ansichtkaarten aan bezoekers verkocht. Op de technische hogeschool in Delft zijn dit jaar voor het eerst voorlich tingsdagen gehouden voor meisjes die een technische studie willen volgen. Meer dan honderd meisjes verschenen op deze voorlichtingsbijeenkomsten. In middels is statistisch bewezen dat vrou wen op dit technisch terrein dezelfde studiecapaciteiten hebben als de manne lijke studenten, aldus Vrouwenbelangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21