PENALTY BRACHT ZEKERHEID VOOR DE AIAX-SUPPORTERS Nürnberg na rust verslagen dagelijks 'n goede portie vlees ,MIJN PROGNOSE WAS JUIST, HE?' Naar de tweede ronde Max Merkel: Bronchïletten St.-Aloysius begon met grote zege Andere uitslagen DOS WERD UITGESCHAKELD DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Was de twijfel dan toch gebleven in de har ten van die tienduizenden Amsterdamse supporters, gister avond op de tribunes van het Olympisch Stadion in Amster dam bij het tweede treffen tussen Ajax en Nürnberg? Een kwartier voor het einde schreeuwde men vanaf de tribune: Ajax speelt een gewonnen wedstrijd. En een neutrale toe schouwer kon dat slechts beamen. Want stond Ajax niet comfortabel met 20 voor? Maar toen Nürnberg een kwar tier voor het einde ineens fel terugvocht, het doel van Ajax onder grote druk zette, nu herinnerden de Amsterdamse sup porters zich de uitspraken van de Nürnberg-insiders, die had den gezegd, dat deze Duitse ploeg pas is verslagen bij het laatste fluitsignaal. Zaaide die visie nu toch nog onrust onder het Nederlandse legioen? Zonder twijfel! Want hoe anders was de explosieve vreugde te verklaren toen Henk Groot tien minuten voor het einde de laatste restanten skepsis wegvaag de door een strafschop onhoudbaar te benutten (30). Vol wassen mannen buitelden als jongens door het dolle heen van vreugde van de tribunes, de jeugdige aanhang van Ajax raas de het veld op, enkele politiemannen met honden gingen ver- twijfeld in de achtervolging, spelers van Ajax poogden tever geefs burgers van het veld te sturen, vuurwerk siste hoger en heftiger door de lucht dan ooit tevoren in deze wedstrijd. Kortom: deze uitbarsting van hysterische vreugde stond in geen verhouding tot de juichende reacties, die bij de eerste twee Ajax-doelpunten van de tribune kwamen. Het was dui delijk, dat die enorme kogel van Henk Groot, het benutten van de penalty, dus werkelijk alle twijfel, alle ongeloof aan deze zege van Ajax op de Duitse landskampioenen deed verdwij nen. Meer nog dan onder het geweld van deze voltreffer van Henk Groot, bezweek het laatste Duitse verweer onder deze massale explosie van opluchting. Terwijl het Merkel-ha-ha-ha van de tribunes scandeerde stortte dit trotse Nürnberg in elkaar. Nu verloren de Duitsers hun greep volkomen op de grillige Johan Cruyff en als een van een helling naar beneden suizende skiloper zigzagde Cruyffie even voor het einde nog door de defensieve linies van Nürnberg en besloot zijn rush met een onhoudbaar schot (40). De aftakeling van Nürn berg was volkomen. De triomf van Ajax was volledig. De Ne derlandse landskampioenen hadden zich geplaatst voor de vol gende ronde van het toernooi om de Europa-cup. Eén mail van Ajax maakte dat sen sationele slot binnen de lynen nietl meer mee. Uitgeblust, uitgespeeld was bij een kwartier voor het einde; van liét veld gestrompeld, krachte-' loos, maar met nauwelijks bedwon gen voldoening en vreugde op het gezicht. Terwijl Ruud Suurendonk als zjjn vervanger het veld al op duikelde, werd de vermoeide man met schouderklopjes opgevangen door trainer Rinus Michels. Die man: Sjaak Swart. Soms verguisd, omdat hij totaal kan falen in wedstrijden, soms ook hemelhoog geprezen om dat hij dan zoals bijvoorbeeld in de thuiswedstrijd tegen Liverpool alles kan. Voor de verandering deed Sjakie Swart nu eens beide: hij faalde, maar hij was bovendien de man, die match- winner voor Ajax was. .Wat heeft die man nu gepresteerd?', zei lachend een Ajax-supporter met veel ver- goeilijkends in zijn stem. Inderdaad: Swart presteerde weinig, hij liet zich gemakkelijk van de bal zetten, liet zijn befaamde slalomrushee vrijwel niet zien. Kortom: hij was nergens. Met uitzondering van twee beslis sende momenten: één maal ln de 22e minuut van de eerste helft en één maal in de 6e minuut na rust. Toen stond hij precies op de plaats, waar de bal dankzij de inspanningen van een peloton andere Ajacieden was beland. En toen behoefde Sjakie slechts te .tikken' om twee doelpun ten te realiseren. En dat maakte de donkere rechtsbuiten van de Ajacie den tot een hoofdstuk apart in deze glorieuze geschiedenis van de Ne derlandse kampioenen. Offensief gramma's in handen kregen, maakten het al onmiddellijk dui delijk, dat trainer Rinus Michels meer offensieve bedoelingen had meegegeven dan twee weken ge leden in Neurenberg. De naam van het defensieve talent Suuren donk was nu niet in de opstelling terug te vinden, maar wel die van de veel talentvoller en agressie ver aanvaller Klaas Nuninga. Die wijziging maar meer nog de niet te breken Amsterdamse wil om fel op de aanval te spelen, leverden een volslagen ander spelbeeld op dan in Neurenberg. Men herinnert het zich: Ajax speelde daar in Neuren berg met een voortdurend strak ge- AMSTERDAMVoordat Ajax in het veld trad tegen FC Nürnberg, bezocht ZICH prins Bernhard de spelers in de kleedkamer van het Olympisch Stadion en wenste hen veel succes. Op de foto vlnr: Muller, Bals fop de rug gezien Cwjff en prins Bernhard. organiseerde defensie, was ogen schijnlijk daar sterk in de verdedi- I ging, maar had daar slechts een doel voor ogen. de schade beperkt te hou den tot een doelpunt achterstand of een gelijkspel. En dat werd het: een 1-1 gelijkspel. Maar nu had trainer Michels een andere taktiek ontwik keld met zijn discipelen. Natuurlijk: ook hier voor eigen publiek een ster ke defensie met Vasovic en Hulshof als de grote uitblinkers en de gerou tineerde Suurbier en Van Duivenbo- de. Bovendien was er toch veel meer Amsterdams aanvalsgeweld. dolgedraaid Cruyff was nu niet langer de eenza me spits, die bjjna uitsluitend ge voed werd door Piet Keizer. Neen. nu doken ook voortdurend Nuninga, Swart, Keizer en zelfs Mul ler en Groot naast de ongrijpbare Johan Cruyff in de aanval op. Lang zaam maar zeker werd de Duitse de fensie dolgedraaid. Wie na de defen sieve wedstrijd van Ajax in Neuren berg nog mocht twijfelen aan de re ële kansen van de Nederlandse kam pioen werd wel uit de droom gehol pen. Het zegt misschien al iets. dat de cor nerstand tenslotte op 94 in het voor deel van de Amsterdammers werd af gesloten. Maar nog tienmaal veelzeg- f;ender is, dat de cornerverhouding 81 n het voordeel van Ajax was. toen Sjaak Swart er in die 6e minuut rust 2—0 van maakte. De Amsterdam mers schakelden toen begrijpelijkerwijs over naar een meer defensieve taktiek en pas daarna kwamen er nog een handjevol Duitse hoekschoppen bij. voor rust Na een 40 zege is het natuurlijk te gek om te zeggen, dat een aanvalslinie gefaald heeft, we zullen dat ook niet doen als we de wedstrijd als geheel overzien. Maar feit is niettemin, dat de offensieve kracht van Ajax voor rust toch de beslissende stoot miste. Want in die eerste helft al afgesloten met een 71 comerstand ln het voordeel van Ajax hadden de Nederlandse lands kampioenen beslissend afstand moeten nemen van Nürnberg. Toen al hadden de Amsterdammers de Mannschaft van Max Merkel op de knieën moeten dwin gen. Natuurlijk: Nürnberg probeerde in Amsterdam hetzelfde spel te spelen als Ajax in Duitsland, namelijk met een defensietaktiek een gelijkspel bereiken en dus het lot laten beslissen (want een beslissingswedstrijd op neutraal terrein is er niet meer bij. Maar wat Ajax in Neurenberg wel kon, konden de Duitsers in Amsterdam niet. De Amsterdamse aanvalskracht mocht dan voor rust niet voldoende treffers hebben opgeleverd, toeli bleek in de 2de helft hoezeer de defensieve muur van Nürnberg was gesloopt. organisatie Opvallena was ook de voortreffelijke, organisatie in de Amsterdamse de-, fensie. De razendsnelle bal jongleur; Cebinac maakte inderdaad de rech-1 tervleugel van de Duitse aanvalslinie veel gevaarlijker, maar als de door Van Duivenbode goed afgedekte Zuid- slaaf dan eindelijk eens ee"n voorzet! op maat of een dieptepass gaf naar een Klaus Zaczyk of aanvalsspits Dieter Nüssing, waren deze te goed afgeschermd om werkelijk gevaar op te leveren. Ook Hennis Küppers, de man met het gevaarlijkste schot in de Duitse aanvals linie, kon nooit dicht bij het Nederland- f ADVERTENTIE) Hoestdrank in +abletvorm.95ct vallen Suurendonk plotseling doorgebroken. In de Nederlandse aanval was Cruyff opnieuw de grote man, ongrypbaar, in staat het spel te temporiseren door lussen twee of drie Duitsers ln het bezit van de bal te blijven en te wachten tot andere aanvallers naast hem stonden. Nuninga, Keizer, Groot en Muller waren de meest geslaagde spelopbouwers. middenveld dan Hans Rigotti en Ferdi nand Wehauer. Bovendien was er het onmiskenbare feit, dat de gevaarlijke linksbuiten Volkert in Amsterdam veel minder gevaar ontwikkelde dan twee weken geleden. Een niet eens zo groots spelende Suurbier had hem meestal goed door. Dat al na 13 minuten de gerouti neerde Ronald Wabra vervangen moest worden door de jonge doel wachter Jürgen Rynio, was aller minst een verzwakking. Met name na de rust redde hij Nürnberg van een nog grotere nederlaag, toen de inge- cupsfeer ADVERTENTIE De cupsfeer oorverdovend Ajax- Ajax-geroep lag onmiddellijk als een deken over het veld toen de Am sterdammers als eersten het veld be traden. Al direct was er hoop bij de Amsterdamse aanhang ornaat een doorgebroken Cruyff gemakkelijk een corner afdwong. Jn de 10e mi nuut was Ajax dicht bij een doelpunt toen Cruyff doorsprintte op een diep tepass van Keizer. Via de keeper, die later na deze actie geblesseerd het veld zou verlaten, schoot hij net naast. De inleiding tot het eerste Am sterdamse doelpunt kwam in de 21e minuut: Cruvff werd beetgepakt. Keizer nam de vrije trap, die resul teerde in een corner. Keizer nam die corner nauwkeurig, bereikte Nunin ga met een strak schot, deze liet de bal naar de schoen van Sjaak Swart springen en Sjakie tikte rustig raak (10). Daarna verzuimde Ajax door te stoten. genadeslag Maar reeds in de 6e minuut rust kwam in feite de genadeslag voor Niimberg. Op links sprint te Cruyff door op een dieptepass, hield de hal in zijn bezit tot Nu ninga in het strafschopgebied op dook, gaf de bal af aan de Gro ningse Amsterdammer, die zwaar gehinderd toch op doel richtte, even leek het of Rynio de bal zou bereiken, maar Swart, weer pre sent, maakte aan alle twijfel een einde: 2—0. De sensatie kwam in de 40e minuut. FYitz Popp kon toen niets anders doen dan de doorgebroken Keizer van de bal te stoten: penalty. Henk Groot maakte geen fout: 30. Exta se bij Ajax, desillusie by Nürnberg. Nog net voor het einde maakte Cruyff de ontgoocheling van Max Merkel totaal. Dankzij zijn solo werd het 4—0. Ajax kan zich nu gaan voorbereiden op de volgende tegenstander. De rol van Nürnberg ls uitgespeeld. De Graauwse overgangsklasser Sinl- Aloysius I is in het eerste treffen te gen" Luto n uit Tilburg veel sterker gebleken en het kwam glansrijk uit het treffen tevoorschijn. Met 1-9 werd de zege mee naar huis genomen. Jo Del- forge en Geert de Kort waren beiden goed voor hun 3 partijen, terwijl alleen Frans van Waterschoot een partij moest afstaan aan F. Engel. De overige uit slagen zijn: Red Star - Belcrum II 6-4. VOZ - Aviolanda 3-7. Stand Incident in het Olympisch sta dion: de politie stormde van alle lcanten toe om het enthousiasme van een supporterdie het veld opstormde, ie beteugelen. DEN HAAG (ANP) De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag gespeeld! werden voor de Europese bekertoernooi-1 en zijn (tussen haakjes de uitslag van; de eerste wedstrijd lussen beide ploe-| gen): Landskampioenen Celtic (Schotland)St. Etienne (Fr.) 40 (02); Manchester United (Eng.) —Waterford (Ierl.) 7—1 (3—1); Ajax (Ned)F C Niiruberg (W.-DId) 40 (11); Jeunesse d'Esch (Lux).Eek Athene (GrkL) 3—2 (0—3): Rapid Wien (Oost.)Rosenborg B. K. (Noor wegen) 33 (31); Spartak Tra Nva] (Tsj. SI.)Steaua Rosso (Roem.) 40 (1—3); Akademisk B K (Den.)— F C Zürlch (Zwits.) 1—2 (3—1); Fenerbah-! ce (Turk.)Manchester City (Eng.) 2 1 (00); Glentoran (Nrd Ierl) Anderlecht (Belg.) 2—2 (0—3); Rei-j pas Lantï (Finl.)Floriana (Malta) 2 0 (1—1). Benfioa (Prt) - Vaüur Reykjavik (Usl) 8-1 (0-0). AC Milan (It) - Malmoe FF (we.) 4-1 (1-2). St.-Alovsius Aviolanda Red Star Belcrum II VOZ Lutor II 0 0 2 1 1 0 0 2 7-3 1 1 0 0 '2 6-4 1 1 0 0 1 0 4-6 1 0 0 1 0 3-7 10 0 10 1-9 Kermisvluchi Het zeer slechte weer heeft de kermis- vlucht voor jonge en oude duiven, die werd gehouden door de sociëteit .De Snelle Duif' uit Terhole nogal parten ge-1 speeld. De 245 duiven werden om half twee in Quivrain gelost. De uitslag luidt.: I 1,5,7 Jos van Helsland. Hulst (le duif 1508 m). 2 Hon Colsen. Terhole 8 H van Kampen. Graauw. 4 Ed. Roelands. Hulst. 6 Alf. Nijs, Hulst. 8 P. Bolsen Clinge, 9 Th. d'Olieslager. Hulst. 10 Th. I Bisschop, Graauw. wegens het terugtrekken van Narl Zeiss Jena (O.-Dld). Real Madrid (Sp.) won zijn beide wedstrijden tegen Apollon Limasol (Cy.) met 60. Bekerwinnaars: I' C Köln (W.-Dld)Girondins Borde aux (Fr.) 3—0 (12); I F K Norrkoe- ping (Zweden)Crusaders (Nrd.-Ierl) 4—1 (22); Ski Og Lyn (Noorw.)— Altay Izmir (Turk.) 41 (13); Apoel Nicosia (Cv)Dunfermline (Schotland) 02 (1—10): Shamrock Rovers (Schotl Freja Randers (Den.) 12 (01); West Bromwich Albion (Eng.)F C Brugge (Belg) 20 (13); F K Bor (Zd. SI.)Slovan Bratislava (Tsj. SL) 2—0 (0—3). Barcelona (Sp) - Lugano (Zwi) 3-0 (1-0): AC Torino (It.)-Partizani Tirana (Alb.) 3-1 (0-1). FC Porto (Port) - Cardiff City (wales) 2-1 (2-2). De wedstrijd Grazer A KADO (Ned.) I wordt donderdag gespeeld. Sliema Wan-; öerers (Malta) en Olympiakos Piraeus (Grkl.) hebben zich al geplaatst ten koste van resp. Us Ruemelingen (Lux) en Fram Reykjavik (IJsl.). Dynamo Boekarest (Roem.) ging automatisch over naar de tweede ronde na het te rugtrekken van Va sas Eto Gyoer (Hon garije). DUBLIN (ANP) DOS is uitgescha keld voor de tweede ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. De Utrechters verloren in Dublin voor 10.000 toeschouwers de tweede w ed- strijd tegen Fc Dundallc met 1-2 na verlenging. Bij het verstrijken van de le speeltijd was de stand 1-1 door doelpunten van Stokes (fc Dundalk) en Nieuwenhuvs. Morrissev bracht de Ie ren in de extra speeltijd een ronde ver der door voor 2-1 te zorgen. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (1-1) geëindigd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Geen uitgelaten vreugde na afloop in de kleedkamer van Ajax, maar wel intense tevredenheid. Een rus tige Rinus Michels verklaarde eer lijk, dat hij voor de hardheid van Nürnberg beducht was geweest. .Gelukkig greep de scheidsrech ter direct in toen Popp het pro beerde. En het noteren van zijn naam was voor de anderen een rem. Toch vond ik ondanks die grote uitslag Nürnberg niet slecht. Vooral het opkomen door het mid den bleef dit keer niet zo vaak uit'. Natuurlijk had ook Niiraberg- trainer Max Merkel zijn mening klaar. De veel geplaagde Wener begon ondanks het voor hem zo pijnlijke resultaat met een dum dum glimlachje: .Hallo Hollan ders', zei hij. ,Mïjn prognose was juist hé? Ik wist dat die 1-1 in Nürnberg te weinig was. Ajax speelde geweldig. Wij misten mensen als Keizer en vooral Cruijff*. .Ajax', herhaalde hij. ,is geweldig sterk. In mijn Neder landse periode heb lk nooit zo'n ploeg meegemaakt. De uitslag was echter te groot'. ,Na die 2-0 achterstand konden wij niets meer wagen met een jongen als Cruyff.' .Met een jon gen als Cruyff "kun je geen risico nemen. Je moet hem constant in de gaten houden'. En op de vraag of hij Nürnberg nu zou verlaten, reageerde hij met: .natuurlijk blijf ik. In ieder geval kom ik niet naar Neder- Merkel was niet de enige trainer die onder de indruk was van het spel van Cruyff. Georg Kessler: .Grandioos'. Zoals Cruyff vana vond speelde is hij van wereld klasse.' En Hertha BSC oefen- meester Kronsheln: .Vanavond is een voetballer van wereldklasse opgestaan. Die Cruyff ist wun- derbar'. Arbiter John Adair, een 48-jarige inwoner van Belfast was vol be wondering voor Ajax. .Een uit stekend elftal. De eerste 20 mi nuten waren overigens wel pit tig. Ik heb het toen kort gehou den. Ja,-Popp heb ik opgeschre ven en dat geef ik door aan de FIFA'. Overigens dreigde er in de kleed kamer van de referee een rel te ontstaan. Op een vraag van een der verslaggevers of liet toe ken- der aan de scheidsrechter aange wezen Leo Hom bijzonder fel en onredelijk: .Over beslissingen moet hem niets worden gevraagd'. En toen hem verteld werd of hij daarover niets te zeggen had sprong hij woest op en kreet: .Ik maak uit wat er geantwoord wordt'. Ajax doet er goed aan deze onre delijke man (Leo Horn) niet meer aan te wijzen als begeleider van bezoekende rechtssprekers. Nürnberg voorzitter Luther kon na afloop slechts opmerken: .Wat is die Cruyff een voetballer', en met die woorden had hij eigen lijk ai meer gezegd dan de spe lers van zijn club. Nürnberg was terneergeslagen. Cebinac: ,We wisten dat het moeilijk zou wor den, maar dat Ajax dit kon. heeft ons verbaasd. Toch hebben we wel kansen gehad, maar het ge luk ontbrak. De zegen is overi gens wel verdiend'. En ook hij kwam tot de conlcusie: .Cruyff was ongelooflijk goed'. Wenaüer en Leupold die steeds ln de buurt van Cruyff verbleven, kninten instemmend. Ajax zonder Cruyff hadden we misschien kunnen verslaan. Nu waren we echter kansloos'. Sjaak Swart was die mening niet toegedaan. .We hebben van daag gewoon meer aanvallend ge punt geblesseerd raakte'. Sjaak Swart kwam bij het inglij den van het tweede doelpunt ln onzachte aanraking met de paal, waardoor hij zijn been blesseerde: ,Het was vrij pijnlijk en het hin derde me daarna met hardlopen. Omdat het toch al 2-0 was ging ik er maar uit. Je mag voor je team in zo'n wedstrijd toch geen risico's nemen, al was lk er liever bij gebleven. Ben Muller was erg bang ge weest: ,De eerste wedstrijd had ik die 1-1 voorspeld maar nu was ik met 0-0 al tevreden geweest. Maar je ziet het. hé. Als die aan val van ons wat mannetjes weet te binden dan gaat het draaien. Toch hebben we onze handen met Nürnberg vol gehad, vooral in het begin waren ze steeds met vier man in het centrum en switchten veel'. Uitblinker Johan Cruyff zat heel rustig alle bedrijvigheid in de cabine aan te kijken. Steels pakte hij een sigaret die hij na enkele overwegingen weer liet liggen. N/Vmberg was hem erg meege vallen: .Gelukkig kwamen zc niet zo hard. Wat kwamen die mannen een snelheid te kort. Vooral ook omdat de samenwerking met Piet Keizer goed vlotte*. Keizer, blij met de zege maar niet met het spel. .Ik heb soms ballen gekregen terwijl er in een omtrek van 20 meter geen mens te beken nen viel'. Aanvoerder Bals tenslotte merkte op: ,Het was voor mij zeker niet gemakkelijker dan in Duitsland. Zij hebben wel enkele kansen ge had. maar gezien het wedstrijd- verloop maakte dat niet zoveel uit'. (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7