PIET VAN DER KRUK IS VOLMAAKT KANSLOOS.... L E E S D E P Z C lekkere lekkere BlueBand boordevol bouwstoffen vitamine en caroteen voor de groei en de stoei en wrdeeneigie Turnster bijna onder de voet NEDERLANDS RECORD Geen in défilé mini s OLYMPISCHE SPELEN: STUDIETERREIN in derde klas zaterdagvoetbal ATLETES SNELLER DAN PLEIDOOI VEEL STERKER MANNEN NAAR DE TOP KNVB-BESTUUR NAAR MEXICO TIENKAMPER GEEN PROBLEEM krijgt u tegenwoordig nog zoveel voor zo weinig PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 3 Zeeuwse derbies Stemming anti Westphal (Van onze speciale verslaggever) MEXICO, DINSDAG (GPD) Toneeltje in de grote sporthal van de inmiddels weer voor trainingen vrijgegeven universiteitsaccommo datie: de .sterkste man van de spelen', de Russische stoeier met ge wichten Shabotinsky, zet zich op een doorbuigend bankje naast Piet van der Kruk. Hij pakt het dagboek van de Delftenaar, waarin de Nederlandse kampioen de dagelijkse vorderingen aantekent. De Rus, via een Tsjechische turnster die als tolk fungeert: ,\Vat ga je hier doen?' Van der Kruk: ,Di hoop de 480 kilo te halen. Misschien wel de 490'. De Rus grijpt het boek en kalkt daarin met grote letters: 510. En vraagt: ,Hoe ver ben je over twee jaar?' Van der Kruk aarzelt, de Rus schrijft een volgend getal op: 550. Van der Kruk, als de han den weer zyn geschud en de schouders dreunend geklopt: ,Dat is toch wel zo'n ongelooflijke man. Weet je wat hij omhoog brengt? 590. En ik zie hem haast nooit trainen'. ning. Het klinkt gek, maar bij conditie- training rust ik uit. Want zes keer met I de gewichten, dat is in mfln omstan- I digheden niet vol te houden Een pleidooi, aldus, voor meer facili teiten voor de Nederlandse gewicht hef fers. Die overigens vrij gering in getal zijn. wat het internationaal ni- Shabotinsky weegt 175 kilo, Van der Kruk 130. En toch is de Oranjeman óók nog te rangschikken bij de zwaarsten onder de zwaargewichten. Hij zegt: .Dat is natuurlijk^ heel vervelend in die zwaargewichtklas Het kan zijn, dat een mannetje van 95 kilo tegen die Rus uit komt Ja, ik heb er geen last van na tuurlijk. Ik kan trouwens ook nog zwaarder worden Statistieken wijzen uit dat een gewichtheffer rond zijn 32e jaar aan ziin top is. in alles. Daar zit ik nog vijf jaar vanaf.' Moeten ge wichtheffei's zo zwaar zijn'" ,Ja. toch wel. In gewicht zitten spieren en in spieren zit kracht, zo zit dat, je moet het natuurlijk niet gaan vergelijken met body-building. Sr zijn er oij, die hébben nog ontwikkelder armen dan ik. Maar ze tillen nog geen kwart.' Wat ook al aanzienlijk zou zijn, want Piet van der Kruk verwerkt tijdens een wat hij noemt circuit' een totaal van zo'n tienduizend" kilo in een uitgebreide serie oefeningen, die hü gaarne, zij het ditmaal zonder gewichten, demon streert. Oni vervolgens eenvoudig op te merken: .Vandaag kwam ik over de elf ton. Dat betekent, dat ik weer net zo train als thuis.' Hij heeft wat moeilijk heden met de aanpassing gehad. Wel ke? .Nou eigenlijk nas alles terug (p brengen tot wat logisch was: adem nood, zuurstofgebrek. Maar daar ben ik nu overheen.' En aldus wordt intensief gewerkt naar de limiet die Van der Kruk zich in ie der geval voor deze spelen heeft ge steld: ,Over mijn eigen record heen, zo dicht mogelijk naar de 490. Dat moet te halen zijn, want al staat mijn Ne derlandse record op 477.5, bij de afzon derlijke oefeningen kwam ik verder. Trekken drukken, stoten samen 489.' Wat betekent dat hij met dat totaal er gens in de buurt van de tiende plaats terecht zou komen. Naar eigen zeggen. ,Ga maar na, in Tokio was Serge Re ding van België met mijn totaal van 477 tiende. Eb m die tussentijd is er wel weer het een en ander gebeurd.' Niet. overigens, aan de absolute top. Want dezelfde Shabotinsky werkte zich in die vier jaar van 580 kilo naar 590. Een top overigens, waar Piet van der Kruk zich nog ver vandaan weet: .Die honderd kilo, "ja, dat is wel even wat. Maar ik geloof toch, dat het met mij hierna wel hard kan gaan. Luister, op 30 november, bij een land en wedstrijd tegen de Denen in Den Haag haal ik de vijfhonderd kilo De eerste resultaten zullen dat zijn van wat Piet van der Kruk in Mexico alle maal leert. Want dat staat voorop: le ren, meedoen aan grote toernooien daarom. En dan? Piet van der Kruk komt op een stokpaardje aandraven: Ja, ■wat dan? Ik weet het niet. Die harde training om naar de top te komen is in Nederland vrijwel niet vol te houden. Let wel, dit is geen kritiek op de bond of op welke instantie dan ook. Maar zo ligt de situatie nou eenmaal. Ik was in het voorjaar een poosje in een Duits trainingskamp. Weet je. dat die jon gens maar halve dagen werken als er een belangrijk evenement in zicht komt? De rest van hun salaris wordt betaald. Door wie, dat weet ik nou zo precies met, maar het komt in ieder geval neer op bedragen tussen 200 en 300 mark per maand. Nou. waar vind je dat in Nederland? Het klimaat is er gewoon niet voor. En toch is het be langrijk. Want je kunt niet moe op een training verschijnen. En moe ben je, wat je ook doet, als je een hele dag •werkt. Ik hoor vaak: jij bent zeker op perman of zo? Een van de wielrenners vroeg dat van de week nog aan me. Ze denken dat een gewichtheffer in het| dagelijks leven ook zwaar werk doet. Maar dat heeft er niets mee te maken. Je moet vijf of zes keer per week trai nen. Voor mij is dat vier keer met de gewichten en twee keer conditietra i- DEN HAAG (GPD) De voorzitter van de KNVB, de heer W A. G. M. Meuleman en de secretaris-penning meester, de heer H. A. Burgwal, zijn voor een veertiendaagse reis naar Zuid- Amerika vertrokken. Zij zullen op ver zoek van de Surinaamse voetbalbond enige dagen in Suriname verblijven en vervolgens naar Mexico gaan voor de vergadering van de FIFA, die tijdens de Olympische Spelen wordt gehouden. veau betreft. .Dat is het hem zegt Van der Kruk. .Wc hadden een paar jaar ge leden een heel stel verdomd goeie. Maa: ze konden het niet volhouden.' Van die inderdaad in aanleg sterke groep is Van der Kruk tenslotte als enige in Mexico beland Ging hij er niet als vol maakt kansloos naar toe Piet van der Kruk lacht plezïeriz .Nee, dat is geen| vervelende vraag. Tk kan het me voor stellen Maar zo gek is liet nu ook weer niel. I li ontmoette een Engelsman, Terry Perdue, en een Australiër, Ray Rigby. Eu er was ook nog een Koreaan. Die! drie zijn op precies dezelfde limiet naar hier gekomen. Ook 477.5. Alleen: zej wisten het eerder, dat ze zouden gaan als ze dat maar eenmaal haalden. Ik was er bovendien op voorbereid, dat ik hier de hele grote mannen zou ontmoe ten. Eu er zitten een paar ongelooflijke gasten bij. tiaar weet j' dat die ook mijn moeilijkheden hebben gehad met de aanpassing? En dat zijn er een paar, die er nog niet overheen konden ko men. terwijl ik alweer fit was? -Ja (1st hoogteverschil schijnt bij zwaargewich ten flink aan te tikken De dokter zei ook al zoiets.' Piet van der Kruk gaat glimlachend door olympische leien. En hij leert. Per ulnuut. Hij observeert ook scherp. Al'- voor later. .Man. het Ls zo verschrikkelijk belangrijk om aan de grote wedstrijden mee te kun nen doen. Ik besefte het al, toen ze me het Euronees kampioenschap door de neus hoorden. Later wandelt hij boe kan het an ders uiterst opvallend langs de in gang van heit olympisch dorp. waar honderden Mexicanen In een immens- lange rij staan te wachten om rondge leid te worden. Ze bestormen hem om handtekeningen. Niets bijzonders, vol gens Delftse Piet. ,Dat doen ze bij ie dereen.' En hij wandelt goedmoedig verder, bezig aan de opbouw van wel licht een grote carrière waarin zeker nog vijf jaar .ruimte' zit. Het is toch wel goed dat Piet van der Kruk hier is. In de tweede klas A van het landelijk zaterdagvoetbai slaat voor Arnemuiden een uil wedstrijd tegen SSS op liet pro- gramma. Het zou een tegenvaller zijn als do Zeeuwen niel minstens één punt je uit Klaaswaal mee naar huis zouden brengen. Zwaluwen zal vrij zeker aan het terreinvoordeel niet genoeg lieblien om leider SHO van de vuile winst af te houden, terwijl dat hij Ter Leede- Rijnsburgse Boys juist de doorslag wel eens zou kunnen geven. Ook Sizo en VSVD ontlopen elkaar niet veel en dat zal in de uitslag ook wel tot uitdruk king komen. In de derde klas Zuid staan twee Zeeuw i \NP) era t"a-,se derbies op het programma. De Meeu- slavska is in Mexlco-slail als een wen krijgt bezoek van het Axelse AZVV vorsiic ingehaald. Maar (li blonde:en Rillaridia ontvangt Yerseke. Wij me- Tsjechische turnster was er niet ge- nen de leiders een goede kans op beide lukkig mee. Dinsdag heelt zij, nog. punten te mogen toekennen. Hoewel namokkend over de al te enthousias- RJlandia, als gevolg van het t.erreln- le ontvangst, geen voet buiten het voordeel, duidelijk als favoriet start zal olympische dorp gezet. het toch nog wel moeite genoeg koste lom Yerseke volledig onder de duim te Nadat Mexico vorig laar bij dehouden. Temeuzensé Boys moet in staat internationale sportweken voor worden geacht om Dinteloord met lege het eerst serieus kennis had ge-! handen te laten vertrekken. Good Luck maakt met het tuinen, heeft dejrn SW54 ontlopen elkaar niet zo veel sport razendsnel aan populariteit terwijl Roda Boys. met de nodige moei- gewonnen. Dat was de eerste aan- te. toch wel over de Sleeuwijk-hinder- leiding voor talrijke Mexicanen'nis za' komen. B saa, Kapen, veroverd, een enthousiast welkom leLrtvee' vFvtv aan te bieden Bovendien niaaktI ^unj'e'lT1 ■L*? dV'r t ITS"ai Wa&Brabai? en mott lij tSrtStadS SKSe^CVor eeï SM aL,tSS,.^a«S5_ïï geen volle winst rekenen. Nieuwland zal rto hpiat^^feivoor leider Krabbendijke toch nog wel (waarschijnlijk de belangrijkste ee kluif worden en ook Kmprri'.ek 'en ook Smérd.ek oorzaak) is Vera Caslavska een zal in wissenkerke zeker geen willig volmaakt geproportioneerde blon- slachtoffer vijlden. Moge 1 ijl- ziet Wof- dme I faartsdijk kans om de thuiswedstrijd te gen Seolto met succes te bekronen, «""A toe wij ook een puntenverdeling al zou den rekenen zijn er schaar MEXICO-ST.AD (BYZ DIENST ANP) Wanneer straks op 12 ok tober tijdens de openingsplechtig heid van de spelen de Nederland se ploeg de tartanbaan van het Olympisch stadion opmarcheert zullen enkele dames op het appél ontbreken. Wat is namelijk geble ken Onmlddelijk nadat zij in Ne derland nog de Olvpische uitrus ting in ontvangst hadden genomen er meisjes geweest, die de ar hebben gezet in (Ie net bo de knie hangende defileer,ja- pon. Er werden mini-jurken van gemaakt, soms heel erg korte. De leiding van de Nederlandse ploeg heeft nu besloten de eigenaressen van deze hippe kleding uit te slui ten voor het defile. Het argument is. dat de eenvormigheid in de ploeg met de heel korte en wat langere rokken verstoord zou wor den. Onder de slachtoffers' is de at lete Mieke Sterk, die op het punt van de moderne mode in het Olym pische dorp een van de toonaan- fevende figuren is. Zaterdag, bij e ontvangst van de Nederlandse vereniging in Mexico-stad, ver scheen zij namelijk in een mede door de gewaagde kleurencombi natie oogverblindende creatie. Toen Maa Gommars van deze affaire hoorde begonnen haar ogen te schitteren. .Dat is een idee', riep ze uit. ,Want ik zae er erg tegenop om bij de opening zeker vier uur op mijn benen te moeten staan. Zo lang gaat het echter voor ons wel duren. Een voorproefje had den we bij het vlag hijsen. Da', duurde al bijna twee uur en toen waren we met vier landen Straks zijn het er meer dan honderd. En lang staan is niet goed voor je conditie'. Vera Caslavska is onmiddellijk na aankomst net niet onder de voet ge-' - lopen door de massa bewonderaars van wie de meesten een liandteke- Het programma vermeldt de volgende mng begeerden maar met een hand-1 wedstrijden: tweede klas A: Zwaluwen- druK ook al dolge ukk:g waren. Een;SHO. Ysselmeervogels - Zwart Wit '28 lid van het Tsjechische ambassade-1 Ter Leede - Rnnsburgse Bovs Sizo - personeel, dat probeerde CaslavskaCSVD SSS - Arnemuiden. in bescherming te nemen, werd, als volstrekt onbelangrijk zijnde terzij-Derde klas Zu:d: Good Luck - SW'54. de geschoven en toen hij toch pro-! Ce Meeuwen - AZVV (14.30), Rillandia- beerde zijn taak te volbrengen, wer- Yerseke (15.00). Terneuzense Boys - den hem de kleren letterlijk van hetDinteloord (15 30), Sleeuwijk - Roda lijf gescheurd. Nadat zijn jas ten of-'Roys, tierde klas B: VVN-Kapellc, fer was gevallen aan de Mexicaanse Chrislandia - Kloetinge, Nieuwland geestdrift, redde hij de rest van ziinKrabbendijke Wissenkerk/ kleding door iets meer afstand te Smerdiek 16.00), Wolfaartsdijk - S<- bewaren jolto (16.00). MEXICO (GPD) De Nederland se dames-stat'etteploeg heeft op de baan van het olympisch dorp vier maal honderd nieter in een trai ningsloop afgelegd in een nieuwe Nederlandse recordtijd: 44.3. .Is dat', zei atletiekleider Jo Moer man met een stralend gezicht, ,niet het bewijs, dat alles met de meis jes nu perfect in orde is?'. Het lijkt zo. Al moet in aanmerking worden genomen dat de tijd die overi gens niet als record erkend zal wor den is neergelegd op een tartanbaan. ,Een heel stuk scheelt dat toch wel', j verzekerde later coach Ton Eyken- boom, .zeker nu de ploeg aan de ve rende toplaag van de baan is gewend Wanneer die gewenning nog wat verder is gegaan, kan er, volgens de trainer van de sprintsters, Jacob Dikken nog wel een sneller tijd uit de bus komen: .Zoals de zaken er nu voor staan moet 43.8 zeker haalbaar zijn'. Met risico bij de wissels te nemen en zonder dat die .aflossingen' bovendien nog perfect waren, kwamen Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennip- man en Corrie Bakker tot een tijd die 0,2 seeonde lag onder liet nationale re- eord. dat het iertal op de tartanbaan van Crystal Palaee in landen vestigde. Het uitzicht op een goede verrichting bij de spelen is nu nog weer wat rui nier geyvorden. Jo Moerman: ,Met de ze tijd zitten we in de groep van landen, die vlak achter de bijna onaantastbare top komen. Polen is natuurlijk erg rap. Dan Amerika. Maar de Amerikaantjes hebben deze tijd ook nog niet gelopen'. Het team dat de recordtijd liep, is ove rigens de sterkste formatie, die Neder land op de béen kan brengen. Reserve Hillie Gankema zal er naar alle waar schijnlijkheid dan ook niet voor in aan merking komen. Jacob Dikken: .Vooral Corrie Bakker is sinds haar blessure enorm vooruitgegaan. We dachten dat de derde wissel mis ging omdat ze te vroeg was weggegaan Maar ze was gewoon zo snel gestart. .In een recht- I f n Oorre en Hill.e zou Gankema zeker ruim verliezer zijn. Za terdag en zondag, bij de individuele wedstrijden, zullen we dat wel zien'. Van veel meer belang clan de record tijd is voor de atletiekleiders ove rigens de inzet waarmee de meisjes in deze training liepen: ,Het is wel duidelijk dat ze zich voor honderd procent geven. Dat is trouwens voor het moreel van de hele ploeg van zeer groot belang'. Een opmerking die is ingegeven door de hoop dat alles nu zal blijven zoals het is óók als eenmaal Wil Westphal is gearri veerd Hij immers, was het die zijn zorgen vooral over deze estafette ploeg uitstrekte Mede in verband met het moreel van dat groepje, kan met in de vaderlandse olympische kamp de opmerking beluisteren: .Kwam hij maar niet. Niemand is er mee gebaat'. Nu de gemoederen dusdanig tot rust zijn gekomen en de algemene stemming toch wel anti-Westphal is geworden, leert een overzicht van de activiteiten van de atletiekafvaardiging, dat de aan passing vrijwel zonder problemen is verlopen Ook voor Ed de Noorlander. de tienkamper, die eveneens vaak on der de speciale hoede van Westphal trainde. De Rotterdamse student: ,11c werk mijn hele programma goed af. Geen problemen. Ik leg de nadruk op de dingen, die ik toch al goed kon Om dat de accommodaties hier zo fantas tisch zijn, moet je juist daar je winst uit halen en niet meer proberen uitslui tend de zwakkere kanten bij te scha ven. Daar is het toch al te laat voor. Ed Noorlander: .Veel wat moeilijk leek. gaat hier een stuk beter'. Schieting De staande wlpsociëteit .St-Sebastiaan' i te Zuiddorpe hield een schieting waarvan de uitslag luidde: eerste hogevogel: E. I v. Croonenburg (Zuiddorpe). tweede ho-1 gevogel: A. v. Pottelberg (Koewacht),! eerste zijvogel: R, Beghijn (Terneu-i zen), tweede zijvogel: A. Apers (Koe-: wacht), eerste kaf: A. Verbist (Zuid dorpe). tweede kal: A Slok (Koe wacht Algemene kennisgeving. Heden werd, door een noodlottig ongeval, tot onze diepe droefheid, van ons weggenomen, onze ge liefde zoon en broer. ABRAHAM JACOB SAMAN op de leeftijd van 18 jaar. C. Saman J. Saman-Lous Krijn, Saman Leny Wal rave Rilland-Bath, 2 oktober 1968 Valkenisseweg 28. De teraardebestelling zal DV plaatshebben op za terdag 5 oktober, vanuit de consistori de gereformeerde kerk, te 13.00 uur Geen bloemen Met droefheid geven wij kennis, dat op 18- jarige leeftijd is over leden, onze geliefde kleinzoon J. J. Louwerse- Duynhouwer L. Louwerse Rilland-Bath, 2 oktober 1968 Valkenisseweg 27. Heden overleed door een noodlottig ongeval, onze trouwe medewer ker en collega BRAM SAMAN op de leeftijd van 18 jaar. Polderman's elektriciteitsbedrijf J. J. van Luyk en personeel. Krabbendijke. 2 oktober 1968 Heden overleed, zacht en kalm. na een langdurig ziekbed, tot onze grote droefheid, mijn geliefde man en onze lieve Droer, zwager en oom GOVERT JACOBUS KAMER1K op de leeftijd van 71 jaar Uit aller naam, G. Kamerik-Bakker De teraardebestelling zal plaatsvinden, zaterdag 5 oktober a.s. om 12.00 uur op de algemene be graafplaats te Middelburg. Na afloop van de plechtigheid gelegenheid tot condoleren In de aula op de begraafplaats. Geen bloemen Geen toespraken Geen bezoek aan huis Met grote droefheid en verslagenheid geven wij kennis van het overlijden van onze neef en vriend A. J. SAMAN Vrijdagmiddag 2.00 uur VERS RUNDVLEES ABATTOIR SEIS WEG MTDDELBT'RO De praktijk van H. VERPLOEGH zenuwarts te Goes is van 1 oktober 1968 af, overgenomen door J. Schoenmakers, zenuwarts De spreekuren blijven voor lopig in Goes en Zierikzee ongewijzigd. J. Schoenma kers is telefonisch te berei ken in een van de beide ziekenhuizen te Goes. 1 44/+. MUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 6