KH.OV1SPANÏES Middelburgse herstelpanden zijn in trek bij beleggers ,Ruschevliet' kreeg er tien kamers bij ,Taak onderwijs: rampen voorkomen' DAALDEROP 4 If eer stukje oude stadswand in ere hersteld Eet eens voor de afwisseling 4 ViSPANEES 400 GRAM *2,15 xeeurn Mej. Koets voor EHBO Zeeland naar Amsterdam EXTRA CAFÉ-REKENING VOOR TWEE LATE VLISSINGERS Dorothé MR J. VAN AARTSEN OPENDE DE BER0EPENTENT00NSTELLING Grootste gevaar is een mensheid die zich verveelt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 Wethouder Baars bij opening kantoor van gemeentewerken MIDDELBURG Wethouder W. P. J. Baars van openbare werken heeft gistermorgen bij de officiële opening van het nieuwe kantoor van gemeentewerken in de Vlis- singsestraat enkele aardige nieuw tjes prijsgegeven. Het ene heeft betrekking op de plannen van ,De Schelde' ten aanzien van de vuil- verwijdering (waarover elders in dit blad meer) en het andere gaat om een zaak, die nieuwe perspec tieven opent voor de restauratie- panden in de binnenstad. ADVERTENTIE Volgens de heer Raars valt er een verheugende belangstelling van insti tutionele beleggers naar te nemen voor oude panden in de binnenstad. Uien begint wat afkerig te worden %nn mas sale nieuwbouw. Het gemeentebestuur heeft grote verwachtingen van de con tacten met de beleggers, die naar het zich laat aanzien spoedig hun investe ringen willen doen. Dat houdt in dat veel sneller dan men aanvankelijk had gedacht verpauperd stedenschoon weer in ere zal kunnen worden hersteld. Mo gelijk zal men zelfs complete straten kunnen gaan aanpakken. Zo staat in het lijstje ergens bo\enaan de BeUink- straat. De met financiële medewerking van de beleggers te restaureren woningen ko men later in de verhuur. Van meer dan één kant valt dit nieuwe initiatief, dat naar wethouder Eaars meent nog niet elders in de Nederlandse restauratie- Middelburg krijgt er weer fraaie stuk jes stadswand bij en men gaat er de ontvolking van de binnenstad mee te gen. De heer Raars toonde zich tevre den over de individuele restauraties en over de activiteiten van de NV stads herstel. de burgemeester toegeven, maar dat is naar zijn mening slechts een lage prijs die men ervoor moet betalen. Hij sprak de wens uit dat de historische achter grond inspiratie zal geven. In oude stijl De Vlissingsestraat heeft er met het nieuwe kantoor van gemeentewerken in ieder geval een aantrekkelijk stukje stadswand bijgekregen. Op de plaats waar vervallen oude huisjes stonden zijn nu panden verrezen, die in uiter lijk aanzien in de oude stijl zijn opge trokken, maar waarachter kantoorruim- kan verwachten. Na eerst te hebben gehuisd in het uit puilende stadsscliuureomplex, met kruip-door-sluip-door gangetjes en trap jes, na te hebben moeten huizen in bouwketen, betekende de overstap naar de nieuwbouw wel een hele metamor fose van werksfeer. Volgens het geschiedkundige materiaal dat directeur van gemeentewerken ir Van Unen aandroeg was er in eeuwen ;n nïeuwbc a gemeent» wel een keer tijd. Burgemeester mr J. Drijber die de officiële opening verrichtte moest toe geven dat overheidsgebouwen wat nieuwbouw betreft altijd wat achter aan lopen. Zo is het gegaan met de brandweerkazerne en zo liep het met het politiebureau. Met de nieuwbouw voor gemeentewerken, overigens nog maar een eerste fase is opnieuw een stapje gezet in de richting van een verbeterde huisvesting voor de ge meentelijke diensten. Maar op het ver langlijstje prijken nog steeds enkele wensen. De gemeentesecretarie behoeft drin gend uitbreiding en de gemeente lijke sociale dienst kjjkt ook al uit naar vervangende ruimte. Mogelijk zal het kantoor van deze dienst kun nen worden gevestigd in het vroe gere gebouw van Alberts naast het in aanbouw zijnde politiebureau. Burgemeester mr J. Drijber nam ook nog eens even een ferme duik in de geschiedenis, waarna hij tot de conclusie kwam, dat men bij de bouw van het kantoor voor gemeentewerken is geko men tot een typisch Middelburgse op lossing, waarbij de nieuwbouw in een oude vorm is gegoten en waarbij men tevens de oude plaats van vestiging heeft behouden. Heel veel efflcienter Is de nieuwbouw niet geworden, zo moest ADVERTENTIE is zij jarig. Wat moet ik geven V Een platenbon is altijd raak! v.a. 4,25 Symbolisch De officiële opening onder de hanebal- ken van het door de panden ,De Safier' en .Het ossehoofd' gevormde complex vond symbolisch plaats. Burgemeester Drijber trok een gordijntje open en daarmee kwam een kaart van het struc- kantoor de onthulling plaats van een soortgelijke kaart met bestemmings- Slannen, een kaart die de hele wand eslaat. De kaart demonstreert de open heid die de dienst wil toneil ten aanzien van de burgerij. Wethouder Baars ging in zijn toespraak nader in op het ging in z belang v Burgemeester mr J. Drijber had eerst even wat moeite met het onthullenvan de kaart van Mid delburg. Hij moest daartoe een gordijntje naar rechts openschui ven. Maar hij deed het precies andersom. Verontschuldigend zei hij: ,ilc lijk van nature naar links te schuiven...' Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zopak uit de diepvries. ADVERTENTIE ,Wnt breng ik voor de gastvrouw mee?' Een platenbon is altijd raak! ran gemeentewerken. Directeur Van Unen naar hij zelf zei .kinderlijk blij' met de nieuwe werkruimte voor zijn dienst meende dat er geen restauratie, noch een reconstructie heeft plaatsgevonden, maar dat er sprake is van een tot nieuw leven brengen van een aantal vervallen panden. Na mens de aannemerscombinatie werd nog het woord gevoerd door de aan-: nemerscombinatie Maco. Het ontwerp In verband met het "5-jarig bestaan van de EHBO is in het voorjaar 1968 door het hoofdbestuur een persoonlijke wedstrijd uitgeschreven. Hieraan kon door de leden van de afdelingen op 2 avonden worden deelgenomen. Voor de winnaars van de Zeeuwse afdelingswed strijden werd een dezer dagen door het bestuur van het district Zeeland de dis- trictswedstrijd gehouden. Twaalf kandidaten waren hiervoor naar Middelburg gekomen. De jury werd gevormd door de doktoren P. J. Bom en J. Geldof. De verschillende opgaven werden vlot afgewerkt. De wedstrijd werd gewonnen door mej. L. Koets van de afdeling Oostkapelle e o. Mej. Koets zal het district Zeeland vertegenwoordingen op de landelijke wedstrijd, die In" Amsterdam zal wor den gehouden. (ADVERTENTIE) is gemaakt deling. door de bouwkundige af- Kantonrechter Middelburg In sloot rijden is niet goed MIDDELBURG Een extra caféreke ning kregen de Vllssingers J. S. (67) en C. V. (69) woensdagmorgen gepresen teerd door de Middelburgse kantonrech ter mr A. Nou wen. Voor beiden was dat een tientje boete, omdat ze op 8 mei om twintig minuten over 's nachts werden aangetroffen in tapperij in de Vlissingse Walstraat. Dat mocht niet, omdat de zaak waar ze ver bleven gesloten moet zijn tussen twaalf uur 's nachts en 5 uur 's morgens. C. V. was niet voor de kantonrechter verschenen. De exploitant van het café. de 31-jarige B. H. ook niet. Hij werd bij verstek veroordeeld tot 15 gulden boete. De officier van justitie, ror C. W. Mouton, had in alle drie gevallen de zelfde straffen geëist. .De had het druk. Er was geen ander om te rijden', zei de 40-jarige C. G. S. uit Colijnsplaat tegen de auto bestuurde zonder zijn van een geldig rijbewijs. Het was niet de eerste keer, dat S. een derge lijke overtreding maakte. Zijn auto Is daarom voorlopig in beslag genomen. De kantonrechter deed in deze zaak woensdag geen uitspraak, omdat de verdachte eén dag later zijn rij-examen moest doen. .We zullen eerst eens op de uitslag van het examen wachten, de zaak wordt voor onbepaalde tijd aan gehouden', zei mr Nouwen. Na de watersnoodramp van 1953 raak te L. P. uit Kruiningen het terrein, waar hij losse scheepsspullen opsloeg kwijt. De grond was nodig voor verbe tering van de dijk. De 45-jarige Kruinin- ger moest zijn hande! toch ergens kwijt. Op 1 november 1967 werd er proces-verbaal tegen herr. opgemaakt, omdat hij de spullen bij Hansweert op andermans terrein had opgeslagen. Bovendien was de rommel, ook die op zijn eigen grond, zichtbaar vanaf de openbare weg en ontsierend voor het landschap, en dat mag ook niet. De kantonrechter was nogal boos. .In de vijftien jaar na de ramp had u zich moeten aanpassen', vond hij. De officier eiste 100 gulden boete. Dat vond de; verdachte nogal veel. .Veel', vroeg de kantonrechter verbaasd. 100 gulden veel om 15 jaar lang zo'n 9tuk land voor niets te gebruiken V Hij veroordeelde P. tot 250 gulden boe te. waarvan 175 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en met als bijzondere voorwaarde, dat de rommel binnen twee maanden moet zijn opge slagen op een wijze, die met de wet in overeenstemming is. .Iedere wijze van rijden, waarbij je in een links van de weg gelegen sloot terecht komt, is fout*, stelde de kan tonrechter vast In de zaak tegen de 22-jarige Belg F. M. S. De verdachte was op l juli bij Yerseke met zijn auto in een linkersloot gekomen. .Ik ben geslipt', gaf hij toe maar ik heb geen rijfout gemaakt'. Daar was noch de kantonrechter noch de -officier het mee eens. Conform de eis werd de Belg tot 60 gulden boete veroordeeld. De Dorothé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhouden doet de Dorothé zelf omdat-ic dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet, de buitenkant hoog stens handwarm. Een thcerauts, theebeurs of the©, lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt (ƒ33,50) of krijgt (f 0,00) dan hebt u *m voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomde Wandelkerk van Abdij Voor hoogste klassen van basisonderwijs SCHOON DIJK K Donderdag 10 okto ber zal de heer A. Arendse. voorzitter van de stichting gereformeerde bejaar denzorg, om 14.30 uur het bejaarden centrum .Ruschevllet' aan de Pr. Bern- hardstraat in Schoondijke officieel her openen. gaan: er kwamen 8 éénpersoons- en 'i echt parenkamers bij. Sinds de inge bruikname van het centrum, in 1962, dit de tweede uitbreiding. Al der werd het gebouw vergroot met ka mers voor in totaal 10 nieuwe bewoners. In totaal verblijven in .Ruschevllet' 43 bejaarden uit de streek. Het gebouw kwam tot stand onder supervisie van het architectenbureau Steen- en Tuin- Jongen gewond door bietenlaadbak Dezer dagen speelde Chris Kauffmann (11 jaar) met enkele vriendjes op het haventerrein te Sint-Maartensdijk, waar de suikerbieten waren opgeslagen. Op de haven was ook een tractor bezig bie ten te laden. Door nog onbekende oor zaak kreeg de longen de bietenlaadbak tegen zijn hoofd. Met een ernstige wond aan zijn hoofd werd hij naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom overge bracht. MIDDELBURG I)e commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Anrtsen, heeft woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de statenzaal in Middelburg de door het Middelburgse gewestelijk arbeidsbureau in de wan delkerk van de Abdij georganiseerde beroepententooiistelling officieel ge opend. Deze tentoonstelling, die met na me is bedoeld voor de zesde klassen van het basis-onderwijs, zal ook in Vb •- singen, Domburg en Westkapelle te zien zijn. Mr. Van Aarteen wees in zijn ope ningstoespraak-op de noodzaak van een goede beroepen voorlichting. De techni sche ontwikkeling, daarmee samenhan gende structuurwijzigingen in de maat schappij en de langere studieduur zijn, aldus mr. Van Aartsen evenzovele denen voor een goede voorlichting. De heer Van Aartsen schetste In het kort de grote veranderingen, die wat de beroepen betreft, in Zeeland heeft plaatsgevonden. In nog geen twintig jaar steeg het aantal arbeidsplaatsen in de nijverheid van 29.000 tot 38.500, in de dienstensector vn 39.500 tot 48.000, terwijl het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw daalde van 39.500 tot 18.500. Tijdens deze opening; waren onder an deren aanwezig mr. Th. J. van der Peijl, directeur-generaal voor de arbeidsvoor ziening, mr. J. S. P. Rietema. hoofdin specteur-directeur voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland, gedeputeerde J. van den Bos, voorzitter van de provinciale commissie beroepenvoorlichtlng, dc grif fier der staten dr. D. van der Wel, ver tegenwoordigers van de Walcherse ge meentebesturen, en vertegenwoordigers van het onderwijs. Mr. Rietema wees op de noodzaak, dat de beroepenvoorlichtlng in breder krin gen bekend wordt. In dit verband sprak hij zijn waardering uit voor het werk van de heer D. Roogerd, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Mid delburg, die met zijn staf veel werk verzette voor de totstandkoming van de tentoonstelling. In een inleiding over de beroepenvoorlichtlng onderscheidde deze drie fasen. De eerste daarvan is de beroepent en toonstelling, die dient als een pré-oriëntatie. De algemeen oriën terende voorlichting volgt in de laag- van hét voortgezet onder- gespecialiseerde voorlichting volgt aan net eind van de schooloplei ding. Tot slot volgt de daadwerkelijk! arbeidsbemi dde 1 ing n bej. de wandelkerk. waar me juffrouw Hoogenboom van ha arbeids bureau Middelburg het beroepenspei demonstreerde Zeehond in haven TERNEUZEN In de nieuwe haven te Temeuzen. die momen teel wordt uitgebaggerd, is de af gelopen dagen al tweemaal een zeehond gesignaleerd. Het dier, waarschijnlijk afkomstig uil. de Westerschelde, schlint afgekomen te zijn op de flinke hoeveelheid vis ln de haven. Het is al ettelijke ja ren geleden dat er ln Terneuzen .binnengaats' een zeehond opdook Het dier lijkt voorlopig nog geen aanstalten te maken om zijn post te verlaten. (ADVERTENTIE) .Hij houdt van muziek. Dus 7' Een platenbon is altijd raak! v.a. 4,25 dienst van liet directoraat-generaal van de arbeidsvoorziening. (Foto: PZC). (ADVERTENTIE). Hét cadeau per brief: Een platenbon is altijd raak! v.a. 4,25 Onderwijsbenoeming De heer G. P. M. van Akkeren, leraar mavo aan de r-k scholengemeenschap.. St. Eloy' te Oostburg is met ingang van 1 november benoemd tot leraar aan de r-k mavo-school te Halsteren. DRSA.J. S. VAN DAM IN VLISSINGEN: lom-scholen in, voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (ontwikke lingsremmingen). Het onderwijzend personeel dient er goed op te letten, zo zei hij. of een kind misschien meer geholpen is met zó'n school, waar een meer Individua liserende aanpak van het onderwijs be staat. VLISSINGEN .Het onderwijs heeft als voornaamste taak in de nabije toe komst trachten te voorkomen dat mo gelijke (oorlogs) rampen ontstaan. Het grootste gevaar is dat wij een mensheid voortbrengen die zich verveelt door teveel vrije tijd en zich gnat be geven op terreinen die gevaarlijk zijn regisseur I gedegen lc reld'. de hele ontwikkeling van de Wt Deze opmerkingen maakte woensdag op de jaarvergadering van de Vereniging Schoolmuseum Middelburg in het .Schel- dekwartier' te Vlissingen drs A. J. S. van Dam uit Badhoevedorp. De heer Van Dam was tot zijn pensionering verbonden aan het onderwijskundig studiecentrum te Amsterdam. Hij sprak over de onderwijzer in de komende decennia. De opvoeding zal het belangrijkste blij ven. juist omdat de toekomst nu wordt femaakt. Via Teilhard de Chardin wam de heer Van Dam op het com putertijdperk. Een gevaar van de technologische ontwikkeling is dat regeringen ieder persoonlijk kunnen bewaken, de per soonlijke vrijheid kan dus verdwij nen. ,Dat gevaar ls levensgroot, daarom moeten de opvoeders de Jon geren nu al daarop wijzen en hen waarschuwen voor de ongunstige ontwikkelingen die dreigen', aldus drs Van Dam. Moderne slaven De mens zal in de toekomst de be schikking hebben en hij krflgt die al meer en meer over de moderne slaven: de computer. In de VS is men daarmee het verst. Computers worden gebruikt om de toekomst te bepalen op wetenschappelijk niveau dus, maar men vindt ze ook voor de strijdkrach-. - m het verkeer, en om de standen de aandelen op de Newvorkse beurs te bepalen In de VS wordt het vermogen van een machine al uitgedrukt power, ln plaats van Het aantal gp's geef meisjes bij aanschaf van zo'n apparaat overbodig worden. Het onderwijs zal de ontwikkelingen Apathie onderwijs zélf moet worden begeleid op wetenschappelijke wijze. De Mam moetwet heeft daaraan nog te weinig veranderd. Daarbij kwam hij op een recent onderzoek ln Twente naar In telligentie. aanpassing van de kinde ren aan school, de achtergronden daar van (moeilijkheden thuis, onvoldoende begeleiding van de ouders) en de keuze van een school. In dit verband ging spreker nog wat op het belang van lezing over India. land. volk kastenstelsel. HIJ ging In 1961 op uitnodiging van het ministerie van on derwijs. kunsten en wetenschappen naar dat land. bleef er zes jaar en nleld er onder andere lezingen India ls een federatie van vijftien stoten met eigen regeringen en boven dien de centrale regering in New Delhi die nog vijf staten extra onder haar regime heeft. Er zijn veertien hoofd talen en enkele honderden streektalen. Noord en Zuid-India verschillen enorm: het noorden heeft mensen met een soort universeel bewustzijn, ln het. zui den. de laagvlakte, ontbreekt vrijwel geheel de menselijke waardigheid. Daar ook heerst een grote verdeeldheid. Beide delen laten elkaar ln de steek. Er is niet alleen een taalstrijd met hele opstanden en zelfverbrandingen, maar er is ook een kleurstrijd. Blank is de fair color', de rest telt bijna niet mee. Behalve het hindoeisme, waardoor India eigenlijk alleen maar zijn een heid kan behouden, vindt men er on der andore mcslims en een paar pro cent christenen. ,De moslims leven rustig met de hlndoeisten samen, ten zij ze door de politici worden opge zet'. aldus Paul Storm. Zending en missie hadden maar betrek kelijk weinig resultaat, alleen onder de paria's, de laagste kasten, die men in rndia rijstchristenen noemt. De Indiërs hebben een tnferleuriteits- complex. aldus de acteur. De armoe wordt ontkend, droge tijden bestaan niet. Dat is de nationale trots van hot volk: men wil een westerse staat zijn. En merkwaardigerwijs: .de belangstel ling voor het westen is er gróter ge worden na het wegtrekken van de im perialisten. de kolonisten'. Door de kastenlndellng is de apa thie van de bevolking ontstellend, het leven is erdoor verstard, aldus Paul Storm. .Maar het heeft niets meer met religie te maken. Het is een gewoonte geworden, een taboe, waarvan men de betekenis niet meer weet. En met de laagste kaste, die van de outcast, is men er nog niet: daaronder zijn nog enkele honderden onderkasten' De verstarring ln alles blijkt ook uit het feit, dat .alles is ingedeeld en voorgeschreven voor elke kaste Zelfs de dieven moeten zich letterlijk aan het boekje houden. Burgemeester drs D. Roemers had in de morgenuren een expositie van leer middelen geopend De vereniging Schoolmuseum Middel burg telt thans 370 leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4