Nu bloembollen planten... in de lente kleur in uw tuin ONDERWIJSREVOLTE IN ROOD-CHINA Balans verkeerspatroon Zweden een jaar later DAF33 comfort nu f.4795.- 17 AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV VAN LINKS NAAR RECHTS Iets minder doden Vaticaans document dringt op gesprek met atheïsten aan AUTOMOBIELBEDRUF VAN FRAASSEN ZN NV GARAGE VERBRUGGE De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar- girorekening bijvoorbeeld. DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HONGKONG Bij het begin van de culturele revolutie in China legden de studenten van de rode garde contacten in de fabrieken en commu nes, om met arbeiders en boeren van gedach ten te wisselen over de revolutionaire beweging en revolutionaire banden aan te knopen. Al in mei '39 schreef Mao Tse Toeng in zijn boek: ,De oriëntering van de jeugdbeweging': Onze jonge intellectuelen moeten zich onder de ar beiders en boeren, die 90 procent van de bevol king uitmaken, begeven om ze te mobiliseren en te organiseren. Zonder de steun van de arbeiders en boeren kunnen wij de strijd tegen imperialis me en feodalisme niet winnen. Wij kunnen ons niet alleen op de jonge studenten en intellectue len verlaten'. Thans heeft Mao Tse Toeng de procedure omgekeerd en arbeiders en boeren opgedragen om naar de univer siteiten te gaan en aldus de nieuwe generatie intel lectuelen een heropvoeding te geven. In de toekomst zal de vorming van de nieuwe generatie berusten bij de arbeiders, boeren en soldaten. In zijn nieuwe ge- schrift verkondigde Mao Tse Toeng: .De meerderheid of de grote meerderheid van de studenten die op de scholen en universiteieten hun opleiding krijgen, kunnen zich aanpassen bij de arbeiders, boeren en soldaten. Sommigen van hen hebben zelfs vernieuwingen tot stand gebracht. Zij dienen echter toch door de arbei ders. boeren en soldaten volgens de juiste politieke lijn omgeschoold te worden en hun oude ideologie vol komen te wijzigen. Zulke intellectuelen zijn welkom bij de arbeiders, boeren en soldaten'. Thans is de al geruime tijd aangekondigde onderwijsrevolutie op gang gekomen die de basis vormt voor de hervorming van de Chinese maatschappij, waarbij Mao Tse Toeng en de Chinese partijleiding echter nauwelijks meer gelo ven in de utopie van een klassenloze maatschappij, waarin de arbeiders en boer intellectueel en de intel lectueel arbeider en boer is. In het besluit van het cenrale comité van 8 augustus 1966 over datgrote proletarische revolutie, wordt over het onderwijs gezegd: ,In alle soorten scholen moeten wij de door kameraad Mao Tse Toeng voorgestelde politiek volgen, en de opleiding zodanig met de pro- duktievev arbeid combineren dat degenen die de op leiding volgen, zich op moreel, Intellectueel en fy sisch gebied ontwikkelen tot arbeiders met een socia listisch bewustzijn en een socialistische cultuur.' De hervorming van het traditionele opvoedingssysteem, dat ook onder het communistische regime nog lang standgehouden heeft, beschouwt Mao Tse Toeng als een van zijn levenstaken. De Chinese communisten hebben zich sinds zij in 1949 in China aan de macht kwamen verschillende onderwijsexperimenten uitge voerd, waarbij het accent nu eens op de praktische arbeid en de politieke scholing, dan weer op de studie en de verwerving van vakkennis lag. Al tien jaar geleden probeerde Mao Tse Toeng het Chinese onder wijsstelsel van de grond af te wijzigen, hij botste hierbij echter op de tegenstand van -e partijbureau- •cratie, die als nieuwe elite de privileges die het oude onderwijssysteem hun kinderen gaf, niet op wilde ge ven. Het onderwijs berustte, ook onder de communis tische regering, voor een groot deel bij de bourgeois- intellectuelen en gaf voornamelijk theoretische kennis. De meerderheid van de Chinese studenten beschouw de de studie als de springplank naar een functie als ambtenaar en zij keek neer op do arbeiders, boeren en al degenen die lichamelijk werk verrichten. De Chinese intellectuelen hebben altijd een zeldzaam superïoriteitsvertoon en arrogantie aan de dag gelegd: ten teken dat ze nooit hun handen vuilmaakten, lie ten zij hun vingernagels groeien en droegen zij gewa den met bijzonder wijde lange mouwen. Wie zuiver theoretisch geschoold was, kon het na verscheidene examens tot achtenswaardig mandarijn brengen. Dit ideaal maakt nog steeds grote indruk op de Chinezen, maar Mao Tse Toeng wil het met wortel en tak uit roeien omdat het naar zijn mening de sociale en econo mische vooruitgang van China m de weg staat. Men beweert dat Mao Tse Toeng alle Intellectuelen veracht en alle boekenwijsheid afwijst. Dit is echter helemaal {ADVERTENTIE) De beste propositie onder de vijf mille Siuur mij informatie over DAF33. DAF44, DAF44 Stationcar, DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) DP 705-30 Adres: Plaats: In enveloppe zonder postzegel zenden een OAF. entvroordmenmer 3000, Eindhoven. VOOK ALLt INLICHTINGEN, AU TORIJLES EN GRATIS PROEFRIT Anjelierstraat 5-7 - Telefoon 01100-6810 Goes Dealers voor Noord- en Zuid-Beveland. niet waar Op de eerste plaats bestaat de partijleiding u;t een intellectuele elite, op de tweede plaats was Mao Tse Toeng toen hij in het archief van de universi teit an Peking werkte, zelf een boekenwurm, die talloze literaire en filosofische werken verslond. Mao Tse Toeng wil alleen een eind maken aan de over schatte positie van de Chinese intellectuelen en de op te Chinese hogescholen dominerende boekengeleerdheid afschaffen. Chinese studenten weten vaak op excellente wijze een thoretisch probleem op te lossen, waarvoor zij zonodig zelfs een heel wetenschappelijk werk uit het hoofd leren, zij kunnen echter niet deze kennis in de praktijk toepassen. Hoe de onderwijsrevolutie er in de praktijk uit zal zien Is nog niet helemaal duidelijk. Voorlopig zijn de door arbeiders samengestelde .arbeidersteams' naar de universiteiten getogen, om erop toe te zien dat de leer van voorzitter Mao ook in de praktijk toegepast wordt. Aan het praktische werk zal in de toekomst bij zondere aandacht worden besteed. Zo moeten de scholen voor zover mogelijk, nu reeds hun eigen boerderijen en werkplaatsen hebben. De fabrieken moeten eigen scholen in het leven roepen, waarin het praktische werk aan de machines op de voorgrond staat. Op het platteland zal m de toekomst iedere produktiebrigade een lagere en misschien ook een middelbare school hebben en iedere volkscommune krijgt een hogere school zodat de kinderen bij hun ouders kunnen blij ven wonen. Op deze manier wordt geld bespaard.. In de steden moet de leiding van de scholen in handen komen van de arbeiders en op het platteland van de kleinere boeren. Het volksbevrijdingsleger heeft de op dracht de arbeiders en boeren bij hun opdracht bij te staan. Bij iedere school wordt een .onderwijsher vormingscomité' m het leven geroepen, waarin naast vertegenwoordigers van de arbeiders en boeren ook revolutionaire leraren en leerlingen zitting hebben. De duur van het lager onderwijs wordt van zes tot vijf en van het hoger onderwijs van zes tot vier jaar teruggebracht. Daardoor is het mogelijk dat de Chinese kinderen reeds op 15 en 16-jarige leeftijd de hogere school achter de rug hebben. Na de hoogstens negen jaar durende basisopleiding volgens enige jaren van praktisch werk in de landbouw of industrie. Pas als de jonge Chinees voldoende praktische ervaring heeft, kan hij tot de studie van een hoge school toegelaten worden, als hij daartoe naar het oordeel van het .col lectief echter voldoende capaciteiten blijkt te bezitten. De duur van het hogeschoolonderwijs moet, naar de aard van de faculteiten, van vier tot twee jaar terug gebracht worden. Het systeem van corrigeren en proef werken moet afgeschaft worden om de jonge mensen niet in de vrije ontplooiing van hun krachten te hin deren. Met zijn onderwijshervorming wil Mao Tse Toeng de in China bestaande kloof tussen land- en hand- en geestesarbeid overbruggen, hij wil aan de superioriteit en de arrogantie van de Chinese intel lectuelen een eind maken, de verburgerlijking van het bestuursapparaat tegengaan, het eenzijdigstreven naar privileges, baantjes en winst de kop indrukken en voor al het tempo van de economische en sociale ontwik keling bespoedigen. Tenslotte gaat het er Mao Tse Toeng, met zijn onderwijsrevolutie om, het volksonder wijs een bredere basis te geven, waardoor een opmer kelijke verhoging van de industriële en landbouwpro- duktie bereikt kan worden. Ook China heeft, zoals alle ontwikkelingslanden, gebrek aan een brede, tech nische geschoolde bovenlaag die een bedrijf kan laten lopen en met machines om kan gaan. De onderwijs revolutie is a priori een poging om met eenvoudige middelen, het verminderen van de opleidingsduur betekent een besparing op de staatsuitgaven een zo groot mogelijke bovenlaag met middelbare vooral praktische kennis, te vormen. Mao Tse Toeng heeft bovendien een groot vertrouwen in de mogelijkheid van de massa, waaraan hij het scheppende werk opdraagt. Zo komt men in de Chinese pers herhaaldelijk berichten tegen, hoe eenvoudige ar beiders in hun bedrijf uitvindingen doen en vernieu wingen invoeren. Van de Chinese jeugd wordt van- daag-de-dag een flinke portie idealisme verwacht, over eenkomstig de leer van Mao Tse Toeng met zijn appèl op zelfverloochening en offerbereidheid. Hoe de Chinese jeugd op de onderwijsrevolutie zal reageren, is nog niet te zeggen. Ook dit plan zaïl ongetwijfeld op enige tegenstand stuiten. Vele rode gardisten zullen zich na de genoten vrijheid niet graag weer aan de strenge discipline en controle van de arbeiders, boeren en sol daten onderwerpen. Het is een gigantische opgave, waarvoor Mao zich gesteld heeft met de hervorming van het Chinese onderwijs. Hiervoor heeft hij zoals altijd, alleen maar richtlijnen maar geen oplossing Frontaal STOCKHOLM (GPD) Een jaar geleden heeft in Zweden, dat 18 maal groter is dan Ne derland, de wat men nu noemt .grote bloedeloze re volutie' plaatsgehad. Het land werd vanaf klokslag 5 uur op zondagmorgen 3 september 1967 geconfronteerd met een verkeerspatroon in spiegelbeeld, en wonder boven wonder resul teerde dit ruim een jaar later, bij het opmaken der balans in een overschot van 250 levende staatsburgers. Mensen die ande re statistisch gezien allang het tijdelijke met het eeuwige zou den hebben verwisseld. De overgang van het links- naar eeD meer rechtsrijdend verkeer mag dan ook als uitermate geslaagd worden beschouwd. Diezelfde mening is Lars Skiold toegedaan, directeur van het verkeersveiligheidsinstituut ln Stock holm. Hij was de man, die de strijd heeft aangebonden met de vastge roeste gewoontes van de linksrijders en deze na een jaar vrijwel tot fout loos rijdende rechtsrijders heeft ge transformeerd. In een gesprek met de heer Skiold, verklaarde deze tevreden te zijn met de resultaten van het afgelopen jaar Hij liet echter enige ongerustheid doorschemeren over de nabije toe komst. ,Het is nu eenmaal zo dat iedereen die een paar blokjes rechts heeft gereden meteen gaat denken dat hij nu een expert is op dat ge bied. En als ze dan een keertje 's morgens met een slaperig hoofd achter het stuur kruipen, dan kom je ze weer tegen op de linker weghelft". Skiold kondigde aan dat men in deze maand, ter viering van het eenjarige bestaan der .rechtsverkeersperiode', opnieuw een enorme propaganda machine op gang gaat brengen. Een VATIKAAXSTAD (AP) Het Vati- kaan heeft dinsdag alle christenen op geroepen een gesprek te beginnen met de atheïsten waaronder de commu nisten om aan de behoefte te vol doen van een mensheid die de jaren van verstand heeft bereikt'. Deze op roep was vervat in een document dat 5.700 woorden telt en dat is uitgege ven door het secretariaat voor de niet- gelovigen. In het document werden An glicanen, protestanten, moslems en joden uitgenodigd om samen te werken om een gesprek te openen met at degenen die niet in God geloven. Het Vatikaan is eeuwenlang huiverig geweest van alle contact met de athe ïsten: nu wordt de dialoog met hen een .uitdrukking van broederlijke liefde' ge noemd. De koerswijziging wordt gezien als een belangrijke overwinning voor de progressieve prelaten in de hiërarchie en voor de theologen, zoals die de ker kelijke opvatting over de waarheid als voortdurend zich ontwikkelend beschou wen. Op een persconferentie waar hij het document aanbood, zei de president van de congregatie Franz kardinaal Koentg van Wenen .laat mij er de na druk op leggen dat het bestaan van het secretariaat reeds op zichzelf een nieu we houding aanduidt van de kerk. Nu minder bezorgd over een verdediging van ons eigen standpunt en meer be reid om de ernstige problemen van de moderne wereld onder ogen te zien'. Het secretariaat werd in 1965 ingesteld door paus Paulus VI tijdens het conci lie.,Er kan geen werkelijk pluralisme bestaan' zo stond in het document, ten zij mensen en gemeenschappen van ver schillend temperament en verschillende cultuur een gesprek aangaan'. Daarom wordt een beroep gedaan op alle chris tenen om dit gesprek op iedere mogelij ke wijze te bevorderen met mensen van alle klassen'. Hoewel het gehele document van toe passing is op het gesprek met commu nisten. wordt er slechts op één plaats in het 32 bladzijden tellende document melding gemaakt van communisten: .grotere moeilijkheden doen zich voor in het gesprek met die marxisten, die het communisme aanhangen, omdat zij nauw verband leggen tussen theorie en praktijk'. Het secretariaat waarschuw de er voor dat .katholieken, die trach ten trouw te blijven aan hun geloof en de christelijke waarden, op moeilijk heden kunnen stuiten' in hun gesprek ken met atheïsten. In het document werd geadviseerd dat katholieken zich zorg vuldig voorbereiden op het ter discus sie staande onderwerp en dat .men niet op onverstandige wijze zijn persoonlijke geloofsovertuiging in gevaar zou bren- Scheldestraat 98 - Tol. 01184-4247 - Vlissingen - Oost-Porkweg 21-23 - Middelburg - Dealer voor Walcheren Ofl. DAt1 A-dealer voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen m.u.v. het rayon Hulst. Industrieweg 37 - Terneuzen - Telefoon 01150-3451 w die kunnen handelen over alle onderwerpen in de gebieden, die toegankelijk zijn voor de menselijke re de, kunnen particulier of openbaar zijn. Maar bij de openbare gesprekken waarschuwde het secretariaat voor de aanwezigheid van een publiek, dat niet voldoende is geïnformeerd, omdat dit evenals te grote pubkciteit diet hoge peil van het debat zou kunnen versto ren en het gesprok zou kunnen ontwaar den tot een lelijk twistgesprek'. Daar om beval het document gesprekken aan tussen enkele deskundigen van beide zijden. machine die evenals vorig jaar, dui zenden en nog eens duizenden malen via alle kanalen der massa-media de mensen aan het verstand zal brengen dat het voortaan rechtsrijden is ge blazen. Ongevallen Overigens is de heer Skiold lang niet tevreden over de ongevallenstatistiek van de afgelopen maanden. Het aan tal frontale botsingen niet dodelijke afloop voor één of meer betrokkenen is niet erg algenomen. Weliswaar had men in de maand september 19G7. dus direct na de overschakeling, het laag ste aantal dodelijke verkeersongeluk ken sedert tientallen jaren, maar de klimmende tendens die de cijfers de laatste maanden begonnen te verto nen heeft ongerustheid verwekt in het verkeersveiligheidinstituut. Dat deze overschakeling na een voor bereiding van vier jaar meer is ge weest dan een reeks administratieve ingrepen, bljjkt bijvoorbeeld uit het volgende: alle bussen en andere openöare ver voermiddelen moesten worden omge bouwd. Alle trams uit Stockholm zijn op de schroothoop terechtgekomen, terwijl de bussen aan Pakistan wer den geschonken als een vorm van hulp aan een onderontwikkeld gebied. Men vreest terecht dat een groot ge deelte der Pakistani nog in het links- verkeer aldaar zich te voet voortbe weegt, aangezien dc bussen nog niet zijn verscheept. Alle markeringen op het wegdek door het gehele land moesten worden vervangen, terwijl men de oude aan duidingen nog moest laten zitten. Men kan zich de wirwar voorstellen die hierop volgde, toen gele en witte markeringen (de laatste voor na de .switch') de weggebruikers tureluurs maakten. Alle verkeerslichten moesten wor den verplaatst, terwijl de oude in functie dienden te blijven. De hoezen werden in de nacht van 2 op 3 sep tember 1967 gewoon verwisseld. Alle vluchtheuvels, oprijwegen, par keergarages, op- en afritten bij auto wegen, bus- en tramhaltes moesten worden verlegd. Kruispunten en rotondes moesten in spiegelbeelduitvoering even goed kunnen functioneren als vroeger. Of liefst beter, waarbij men speciaal aandacht wijdde aan drukke bochten naar links die waarschijnlijk gevaar zouden gaan opleveren. Een der moeilijkste punten werd verzorgd door de massamedia: het in doctrineren van de op links afge stemde goegemeente. Zweden heeft slechts 7% miljoen inwoners maar ruim 2V» miljoen automobielen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is al maanden voor de omwente ling ononderbroken verkeersinforma tie over het volk uitgestort. De radio brengt kleine .spots' waarin op hu moristische wijze rechtsverkeerinfor- matie wordt gespuid. De televisie en dat is toch al niet zo heel veel bij zonders in Zweden laat de kijkers niet met rust en brengt zeker elke avond een of meer keren een infor matief filmpje. Het wordt meestal iets in de trant van .Forsyte saga met een portie links verhalen'. Vervelend wordt het natuurlijk wel op den duur, maar dat het noodzake lijk is blijkt wel uit onderstaande ta bel over het aantal ongevallen met dodelijke afloop in respectievelijk de maand voor en de maand na de om- Bijna rle helft van alle ongnukker. waarbij doden vielen waren frontale botsingen, waarbij de voertuigen elk aar op dezelfde weghelft naderden. In de eerste drie maanden na de In voering van het .rechtsverkeer' was 67 procent van deze ongelukken te wijten aan terugval ln het linkerver- keergedrag. Zeker in noodsituaties reageert vrijwel elke Zweedse auto mobilist nog als een geoefend links rijder. Is de heer Skiold over het algemeen nogal optimistisch gestemd over het resultaat van de afgelopen 12 maan den, de psychologen hebben waar schuwend de vinger geheven. Een team psychologen van de universi teit van Uppsala is na uitgebreide on derzoekingen tot de conclusie geko men dat het nog minstens tot het jaar 2020 zal duren voordat elk risi co voor linksreflexen verdwenen is. Dan. zo zegt men namelijk. Is de ge neratie van automobielbezttters uit gestorven die het linksrijden beheers te. Respectievelijk maand: aantal inl voorgaande jaar; na 3 september '67: september 92 39 oktober 145 61 november 121 101 december 1966 212 88 januari 82 68 februari 63 61 maart 74 59 april 74 61 mei 1968 61 84 juni 108 98 juli 92 85 augustus 94 90 (preliminaire schatting) Cijfers v/h CBS te Stockholm. Niet schieten op ,De Hors' TEXEL (ANP) Beschikkende op het beroep, ingesteld door de minister van defensie tegen het besluit van b en w van Texel, waarbij aan deze minister een vergunning is geweigerd tot het in werking houden van een schietinrich- ting op .De Hors' heeft de kroon met vernietiging van het besluit van h en w de minister alsnog niet ontvanke lijk verklaard in zijn aanvraag. De be doeling van het departement was hier te gaan schieten niet vliegtuigoefenra- ketten en afwerpen van oefenbommen. De kroon heeft geconcludeerd dat de bij de aanvraag om vergunning overge legde bescheiden niet voldoen aan de eisen gesteld in de hinderwet en het hinder besluit. Er waren door velerlei instanties, ver enigingen en bewoners talloze bezwa ren tegen de voornemens van het de partement ingebracht betrekking heb bende op te vrezen schade, hinder en verstoring van rust. Aan de beoorde ling van deze bezwaren is de kroon nu I niet toegekomen. (ADVERTENTIE) Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank fn publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17