,Zierikzee heeft geen schuid in zaak-Hagen' BILT St.-Maartensdijk met reële raming sluitende begroting A. D. Constandse weg bij het Rode Kruis Ar-statenleden spraken in Borssele over streekplan 2 Financiën van bedrijf waren in 1964 gunstig' Informatie Boekhoudmachine VERVOERDERSORGANISATIE KOMT MET EIGEN STADSVERKEERSPLAN IVOROL ALMANAK Zwaargewonde bij voorrangsbotsing' op Veerse Gat-dam Schenkingen voor Z ierikzees museum RAAD ZIERIKZEE GERESERVEERD OVER FUSIE VAN VLEESKEURING Kiesvereniging wilde opheldering PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 BURGEMESTER KASTELEIN IN RAAD: KRINGSECRETARIS VERLAAT ,GEEN ZINKEND SCHIP' ZIERIKZEE In de Zierkizeese raad is dinsdagavond de liquidatie van de elektronische industrie W. Hagen met het ontslag voor de veertig werknemers aan de orde geweest: burgemeester D. XV, Kas telein stelde er, dat het schuiven van schuld op de gemeente ten aanzien van de gang van zaken rond dit bedrijf ,van elke rechts grond ontbloot is'. Hij ging met de ze opmerking in op twyfels over deze kwestie, door ANMB-dis- trictsbestuurder F. Berkhout naar voren gebracht. Zoals gemeld had de heer Berkhout zich bij de bekendmaking van de moeilijkheden aan het personeel af gevraagd, of onder meer de gemeen te een grondig onderzoek naar het bedrijf had ingesteld, toen dit rich in Zierikzee wilde vestigen. Burgemees ter Kastelein tot de raad: ,De ge meente heeft de taak bij vestiging te informeren naar de financiële positie van het bedrijf. Dat is gebeurd en die informaties waren destijds gunstig. Eerder al had de firma contact ge had met economische zaken en met het ETL De burgemeester attendeerde er op, dat de gunstige financiële situatie van het bedryf voor de gemeente ook bleek uit het feit, dat een door Zierikzee ver strekte lening van drie ton vervroegd werd afgelost. .Het bedrijf had wel de gelijk perspectief, zo betoogde hij. De heer Kastelein benadrukte voorts, dat de gemeente de mogelijkheden in Zierikzee niet gunstiger heeft voorgesteld dan ze waren. ,We hebben bij onze contacten meegedeeld, dat het hogere personeel op Schouwen-Duiveland niet aanwezig was. Aan de andere kant hebben we geat tendeerd op het arbeidspotentieel mogelijkheden tot omschakeling'. De heer W. den Boer (pc) toonde zich erkentelijk voor deze mededelingen van b en w en zei, dat hij zich had geërgerd aan sommige berichten over deze zaak in de pers, ,met name aan die in een eenmaal per week verschijnend blad op het eiland'. Zijn fractiegenoot G. van Weelden sloot zich daarbij aan en meen de: .Veel geschrijf was weinig zinvol'. De Zierikzeese raad hield zich dins dagavond ook intensief met de nieu we bouwplannen West 1 en West 5 bezig. Daarbij deelde hij onder meer mee, dat Zierikzee op vrijdag 8 no vember zal inhaken op de .wereld steden bouwdag': het gemeentebe- stnnr zal dan de inwoners in het 's Gravensteen nader informeren over de nieuwe bestemmingsplannen, de woninghouwplannen en het bejaar dencentrum. Men komt daarmee ook tegemoet aan de wens van de heer R. J. den Boer om het contact met de burgerij te versterken. Behalve de woningbouw In eerste In stantie 234 stuks, zoals gemeld zal volgend jaar ook een begin gemaakt kunnen worden met de bouw van het bejaardencentrum, zo was uit verdere mededelingen van de heer Kastelein op te maken. Het gaat om een bejaarden tehuis met 36 bejaardenwoningen rond om. Het tehuis zelf krijgt 71 eenper soonskamers en 9 tweepersoonskamers, 10 kamers voor het personeel, 8 zieken kamers en 4 logeerkamers plus een con versatiezaal. Op de woningbouwplannen kregen de raadsleden een toelichting van architect L. de Jonge uit Rotterdam. Zoals al eerder bericht zullen die worden ge- Twee kanjerkoningen op Zuid-Beveland bouwd door de woningbouwvereniging .Beter Wonen' en zit er een zekere diffe rentiatie in de types: het plan gaat uit van 1-38 premiewoningen (waarvan 48 woningwettype, en 42 grotere woningen met garage), 58 woningwetwoningen en 28 premiewoningen volgens een keuze plan. De raad verleende de nodige ga ranties. Burgemeester Kastelein: ,Met deze woningen en het bejaardencentrum krijgen we in west een behoorlijke start', een mening, die uit de raad werd onder schreven. Akkoord ging <le raad in principe niet een reorganisatie van de finan ciële administratie ter secretarie, no dig als gevolg van versleten machines en meer werk en mogelijk als ge volg van het vertrek van twee amb tenaren van deze afdeling. Men be sloot tot de aanschaf van een boek houdmachine en voteerde daarvoor 35.000,na een toelichting van secretaris R. van Ommeren. Deze wees er onder meer op, dat deze maatregel een bezuiniging voor de gemeente inhoudt van 17.000,per jaar, omdat in plants van twee amb tenaren maar één vacature vervuld hoeft te worden. De gemeenteontvanger is bereid werken aan een verandering in deze sec tor naar een ontvanger-nieuwe-stijl. De heer Van Ommeren was ervan overtuigd, dat men in de toekomst zal moeten wer ken met computers ten aanzien van de gemeentelijke administratie. Maar op een suggestie in deze richting van de heer G. van Weelden (pc) verklaarde hij de eerste Jaren de voorkeur te geven aan een boekhoudmachine boven onder brengen van de administratie bij een computercentrum: liever wilde hij daar mee wachten tot een initiatief van de VNG om tot dergelijke regionale centra te komen levensvatbaar wordt De raad gaf voorts zijn fiat aan een achttal subsidieverzoeken van eigena ren, die hun op de monumentenlijst Examen A.an de rijksuniversiteit te Gent (Bel gië) slaagde met onderscheiding voor het kandidaatsexamen kunstgeschiede» nis en archeologie de heer W. P. de Zutter uit Aardenburg. Daan Manneke is benoemd tot leraar orgel aan de stedelijke muziekschool te Bergen op Zoom. De heer Manneke bekleedde reeds een dergelijke functie 00 de stedelijke muziekschool te Bre- geplaatste panden willen restaureren. Nu er voor deze restauratie bij parti culieren steeds meer interesse komt, werd er uit de raad op geattendeerd dat het wenselijk is ook bü het rijk een ho ger bedrag voor dit doel op de begroting te bepleiten. Ook verleende men mede werking voor de bouw van 6 woning wetwoningen In het Rode Dorp door .Be ter Wonen'. Hervormde kerk in Wissenkerke wordt afgebroken WISSENKERKE De hervormde kerk te Wissenkerke wordt afgebroken. In de toren staat het uurwerk stil, de wijzers zijn er afgehaald en de luid- klok laat zich niet meer horen. In de laatste helft van oktober zal begonnen worden met het slopen van het kerkgebouw, dat de kerkvoogdij in eigen beheer zal laten uitvoeren. Het Inwendige hout wordt eerst uit gebroken, waarna het dak, plafond en de toren naar beneden worden gehaald. De muren worden naar binnen gebeuld. De consistoriekamer bevat nog wat oude LJselsteentjes en plavuizen maar verder heeft het gebouw geen histori sche waarde. De kerk werd gebouwd in 1827 en ver bouwd ln 1860, toen een galerij werd aangebracht en aan de buitenkant ste- énen steunberen werden geplaatst. De toren die op de kerk werd gebouwd is eigendom van de gemeente. De nieuwe kerk die op de zelfde plaats wordt gebouwd, werd ontworpen door het architectenbureau Rothuizen er Hooft te Goes. Het dorpshuis w< tegen het kekgebouw geplaatst en door de gemeente gefinancierd. De gecombi neerde bouw zal door het bouwbedrijf R. Sloteima uit Wissenkerke worden uit gevoerd. >e verwarming in beide gebouwen zal worden aangepast aan het aardgas, dat eind 1969 in Noord-Beveland zal komen. Het orgel is nog in uitstekende staat en zal wederom een plaats krijgen in de nieuwe kerk. Het is gebouwd door Vallenbrecht te Vucht in 1862. Het heeft een milde klank en zal ook in de nu veel kleinere ruimte zeer zeker tot zijn recht komen. De oude kerk be vat 600 plaatsen, in de nieuwe kerk komen 260 zitplaatsen. De zondagse kerkdiensten worden tij dens de bouw in het verenigingsge bouw in de Voorstraat gehouden, twee zelfde diensten 's morgens om 9 uur en 10.30 uur. 's Middags 2.30 uur is er een dienst in de gereformeerde kerk, waar om de andere week een hervorm de predikant de dienst leidt en een ge reformeerd predikant. Speciale kaarten van Middelburg en Vlissingen serine verkeersmaatregelen niet alleen Veel meer gegevens dan op gewone kaart VLISSINGEN De algemene verla ders- en eigen vervoerdersorganisatie (EVO) zal binnenkort met een transl- plan uitkomen, dat het noodzakelijke goederenverkeer in en door steden moet vergemakkelijken. Een transiplan is een speciale platte grond van een stadscentrum voorzien van de belangrijkste gegevens, die op een .gewone" kaart niet te vinden zijn. In de eerste golf ran transiplannen zijn kaarten voorzien \oor onder meer Mid delburg en Vlissingen. Op deze kaarten staat het éénrichtings verkeer in de bewuste stad aangegeven, aanduiding van los- en laadzones, rij verboden, stopverboden (links-rechts), beperking van voertuigensoort en voer- gafmeting, doorrijhoogten viaducten, ximum asdruk bruggen, verboden links-rechts afslaan, geschikte parkeer plaatsen voor vrachtauto's, marktplaat sen met dagen en uren, richting indu strieterrein! en) vanuit het centrum ge zien, doorgaande routes in het centrum en de inval-uitvalwegen. janisatie verbetert, maar keersafwikkellng ln de binnensteden ten foede komt. n eerste aanleg zijn twintig kaarten voorbereid en wel van de steden Alk maar, Amersfoort. Arnhem, Delft, De venter, Eindhoven. Enschede. Gorinchem Groningen, Haarlem. Den Bosch, Leeu warden, Leiden. Maastricht, Meppel, M' burg, Nijmegen, Roermond, Vlissingen en Zwolle. Nodig dit jaar een tiende prijs behaald met! een zeebaars van 77 cm lengte. De heer: De Graaf krijgt hiervoor 100. De elfjarige Jan van Stee üit Yerseke kreeg de 22-ste prijs met een herder i van 47,5 cm. Jan krijgt bovendien een beloning van 25. (ADVERTENTIE) Tanden blank-Adem fris Onbetwist de bestetandpasta .eeuwse Record Een charmante tijding uit Ouwer- kerk vandaag, waar we nu eens helemaal niets aan hoefden te doenwant de letterlijke tekst is te aardig om er ook maar iets aan te wijzigen: Doer Joh. Stoutjesdijk heeft de zer dagen een pee uit de grond gehaald met het respectabele ge wicht van JfiOO kg, dit is dus nog 030 gram zwaarder dan de klei ne prins. AUe tarra er dan af. De omtrek, gemeten in de richting van de breedte bedraagt 61 cm en die in de richting van de lengte 86 cm. Dit uitzonderlijk wonder- produkt van Moeder Natuur is ge deponeerd op het postkantoor. Wie de waarheid niet geloven wil kan aldaar een overzicht komen nemen en eventueel nawegen en -meten. Vanzelfsprekend rijst nu de vraag: wie overtreft dit (voor lopig record?' Vanzelf smekend houdt deze vraag ook ons bezig. En de dag komt ook nog wel, dat filatelisten voor ex travagante exemplaren bij een heetwortelsuikerfabriek terecht kunnen. Maar dat is nog heel ver. De helpende hand, die de EVO, met dit nieuwe systeem wil bieden is vol gens haar dringend nodig, daar steeds meer verkeersmaatregelen worden ge nomen, die doelmatige bevoorrading van winkels en andere bedrijven en ev* de afvoer moeilijk maken. Daar het gebruik van de transiplannen niet uitdrukkelijk voorbehouden is aan chauffeurs (zij worden ook verkrijg baar gesteld voor andere organisaties) meent de EVO, dat een goede commu nicatie kan ontstaan tussen ontvangers, verzenders en vervoerder» van partijen goederen. Aan de ontwikkeling van het transiplan is een jaar gewerkt. Zowel de organisa ties van het beroepsvervoer als de cen trale politïeverkeerscommissle hebben het initiatief van de EVO met Instem ming ontvangen en zijn van het begin af bij de opzet van het systeem betrok ken geweest. Ook is daadwerkelijke medewerking ontvangen van plaatselij ke politiekorpsen, die overtuigd zijn, dat het nieuwe systeem binnen de heer- Bromfietser gewond bij aanrijding VLISSINGEN Met wonden aan ge zicht en handen werd de Vlissingse bromfietser C. van der M- dinsdagavond omstreeks acht uur kort na een aanrij ding met een personenauto, bestuurd door L. de J. uit Vlissingen, per ambu lance naar het Sint-Josephziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Op de kruising Rooseveitiaan/Irislaan te Vlissingen had de bromfietser geen voorrang aan de automobilist gegeven. Dokter A. H. van Dijk verleende eerste hulp. KAMPERLAND Een ernstig ver keersongeval. dat zich dinsdagmiddag om kwart voor één voordeed op de Veer ee Gatdam, heeft de bestuurder van een personenauto, A. A. H. uit Papecdrecht, met een zware hersenschudding en klachten over pijn ln de borst in het Mid delburgse Gasthuis gebracht. Vanaf de Walcherse kant reed de auto mobilist A. de J. uit het Drentse Bellen en wilde een voor hem links van de weg felegen parkeerterrein opdraaien. Bi1 leze manoeuvre vergat hij echter op hei cheren reed. Belde auto's werden zwaar beschadigd. De J. kwam met de schrik vrfi. Dokter V. 't Hart uit Kamperland ver leende H. eerste hulp. fyJIDDELBURG ,Die bloedtransfusiedienst is prachtig hoor en het welfare- werk is ook mooi. Och, eigen lijk alle takken van deze or ganisatie hebben iets bijzon ders. Maar die boottochten met deJ. Henri Dunant' heb ben op mij altijd de meeste in druk gemaakt. Als je ziet hoe velen vrijwillig hun tijd daaraan geven, zelfs hun va kantie ervoor opofferen, dan is dat in mijn ogen iets gewel digs. Vooral als je dan ervaart hoe dankbaar de patiënten ervoor zijn'. Kringsecretaris A. D. Constandse van het Ro de Kruis in Zeeland laat zijn hart spreken. Uit een gesprek met hem blijkt dat het Ro de-Kruiswerk hem pakt, dat hij er noodgedwongen af stand van dóet. 5Ik wou dat ik er 25 jaar eerder bij was gekomen', zegt hij oprecht. Binnenkort gaat dhr. Constand se plaats vry maken voor een nieu we kringsecretaris: H. Minder hout uit Waddinxvcen, oud-vlie- gerofficicr by de marine. In 1953 kwam de heer Constandse in func tie, nadat hij op wat toevallige wyze met het Rode-Kruiswerk was geconfronteerd. Dat gebeurde toen hij na de watersnoodramp in 1953 waarnemend-directeur was van liet rainpschadebureau in Goes. Het was in die tijd dat de heer Constandse werd belast met de samenstelling van het texticl- pakket van het Rode Kruis. Per 1 januari 1952 was de heer Con standse ,óp wachtgeld komen te staan' wegens opheffing van de centrale controledienst in Zeeland, waarvan hjj hoofdcontrolenr was. Ik was toen 50 en dacht: potver dorie. moet ik nu met de han den over elkaar gaan zitten? Daar voel ik toch niets voor'. Dat is er inderdaad niet van gekomen. Eenmaal in het Rode-Kruiswerk zette hij zijn schouders onder de organisatie in de provincie. Niet zonder trots maakt hij melding van de oprichting door zijn in menging van afdelingen als Hoek, Sas van Gent, Hulst, Sint- Jansteen. Hontenisse en Kapelle- Biezelinge. Zeeland telt nu 27 af delingen. De heer Constandse kan met een gerust hart het Rode- Kruiswerk in Zeeland vaarwel zeggen. ,Het werk is fascinerend, de samenwerking is prima en al les wat je aanpakt, het lukt hier steeds. Wat wil je nog meer?' De kringsecretaris ls er dan ook blij om, dat h(j geen .zinkend schip' hoeft te verlaten. In Rode-Kruiskringen gooit Zee land hoge ogen. Glunderend meldt de heer Constandse dat Zeeland dit Jaar, na aanvankelijk achter gangmaker Friesland te zijn ge komen, thans eerste Is In de pro vincierangschikking wat het le dental betreft. Ook concurrent Zuld-Hollnnd 1» voorbij gestreefd. Zeeland telt na melijk 33.891 leden. Daarmee werd 47,3 procent van het aantal gezinnen gehaald. Friesland komt op de tweede plaats met 44,5 procent en op de derde plaats staat Drente met 40,1 procent. Bij de inzamelingscampagne staat Zeeland al jaren op de eerste plaats. De heer Constandse: .We hebben hiermee bewezen dat de ledenwerving niet ten koste gaat aan de inzameling zoals wel werd beweerd'. Dat Zeeland met leden tallen en geldinzamelingen zulke hoge ogen gooit houdt volgens de kringsecretaris verband met de activiteiten van het Rode Kruis tijdens de watersnood. En voor andere gemeenten was het weer een stimulans om niet achter te blijven bij de gemeenten die zulke hoge cijfers haalden. Wat de inzameling betreft: de heer Constandse verwacht, dat men dit jaar 1500 onder het bedrag van vorig jaar f 99.166) zal blijven. St-Phllipsland, al ja ren landskampioen, denkt dit keer de 4000 te halen. Dat komt neer op 7,27 gemiddeld per gezin... Een ander stokpaardje is het brengen van een competitiesfeer ln de inzameling bij de grote plaatsen. Dat heeft tot gevolg ge had dat een stad als Middelburg het bedrag in enkele Jaren tijds verdubbelde. In zijn functie is de heer Con standse vanaf 1953 zoals hij zelf zegt trait 'd-unlon' geweest tus sen het hoofdbestuur eD de afde lingen. Hij propageerde en stimu leerde waar nodig. ,Ik heb', ver haalt de heer Constandse verder, .vooral veel voordrachten gehou den voor vrouwenverenigingen. Het vrouwelijk element ln het Ro de Kruis is van grote betekenis'. Wanneer de kringsecretaris spreekt over alles dat lukt is daarbij niet Inbegrepen het aan trekken van jongeluL .Jammer, dat je zo weinig jongeren kunt in teresseren voor het werk in bij voorbeeld de colonne. Hoe moet dat gaan wanneer al die oude ge trouwen weg zullen zijn. Ik hou mijn hart vast'. 00GSTD1ENST IN KAPEL MISSIONS TO SEAMEN VLISSINGEN In de kapel van het Engelse zeemanshui* op de Schelde- poortwerf in Vlissingen-Oost wordt zon dagavond aanstaande een Anglicaanse oogstdienst gehouden, gevolgd door een communiedienst. De kerkdienst, die om half acht begint, wordt geleid door re- verend canon S. J. Harland uit Den Haag. Vrijdagavond aanstaande worden half acht af vrachten en bloemen ln de kapel verzameld voor dit .har- vest festival'. De gaven zijn bestemd voor zieke zeelieden. ZIERIKZEE Het Zierikzeese museum heeft de afgelopen maan den weer een aantal stukken voor de collectie in liet gebouw gekre gen. De schenkingen zijn onder meer een fraaie bark uit de vo rige eeuw, een oude atlas van Zee landMondragon-daalder en een zilveren sierstuk. De Zierikzeese raad heeft de schenkingen dinsdagavond aan vaard en ze tegelijk bewonderd: de raadsvergadering werd name lijk geschorst voor een kort be zoek aan het museum, waar di recteur W. Keikes tekst en uitleg gaf. Hij deelde ook nog mee, dat in het seizoen 1968 het museum is bezocht door 9600 betalende bezoekers, die 4100 binnen brachten. Hij deed daarbij de sug gestie om te bekijken of het bin nen afzienbare tijd mogelijk is om 85 pet inplaats van 70 pet zo als tot nu toe van deze op brengst. in de museum-reserve te stoppen. Mening gehouden met budgettaire lasten van bouw dorpshuis SINT-MAARTENSDIJK .Hoewel bij de samenstelling van de gemeentebegro ting 1969 niet is afgeweken van de steeds gevolgde gedragslijn om een zuinig be leid te voeren, kan toch worden gesteld, dat met een reële raming van de nodige uitgaafposten een sluitende begroting is verkregen. Daarbij is er rekening ge houden, dat het gehele sportterreinen complex in 1969 In exploitatie zal zijn, terwyl ook de budgetaire lasten, die de bouw van het dorpshui» met zich mee zal brengen, voor zover mogelijk in de begroting zijn verwerkt', aldus schrijven b en w van St-Maartensdijk ln hun aan biedingsbrief bij de begroting voor 1969. De gewone dienst heeft een post onvoor zien van 43.124.77. De begroting zal aan de raad worden aangeboden in de ZIERIKZEE In de Zierikzeese Zierikzee is dinsdagavond met reserve gesproken over de mo- gelykkeid, dat de vleeskeurings diensten boven de Westerschel- de zouden worden gefuseerd in één nieuwe dienst. De heren W. den Boer (pc) en J. G. L. Sim mers (kvp) maanden tot voor zichtigheid en wethouder mr K. A. Keuning liet weten: ,Wij zijn als college ook nogal gereser veerd'. De reserve van verschillende raadsleden ten aanzien van de besprekingen gold met name de financiële kant van de zaak: men vreest, dat de centrale dienst voor Schouwen-Duiveland mo gelijk duurder wordt dan nu het ge val is. .We moeten voorzichtig zyn met een fusie. Er is hier geen uitvoer van vlees', zei de heer Simmers. Dit raadslid vroeg zich ook af, of het niet vooral het nieuwe keurlokaal in Brou wershaven is, dat de raming van een tekort op de begroting-1969 van 21.000 heeft veroorzaakt. Burg meester D. W. Kastelein voorzit! van de keuringskring ontkende dat en verklaarde, dat het met name in de gestegen kosten en salarissen zit. De heer R. J. den Boer (pc) attendeer de op het streven om de vleeskeu ringskring self-supporting te laten zijn, maar vroeg zich af dit bij een gefuseerde dienst met een aanzien lijk zwaardere top dan nu nog wel op te brengen is. Hij wilde weten of de raden moeten beslissen over deelname aan de gefuseerde kring of dat die beslissing bij het algemeen bestuur van de vleeskeuringskring zelf ligt. De heer Kastelein meende, dat de raden zich daarover zullen moeten uitspreken en wees nog op de mogelijkheid dat de keurmeesters van nu straks de verplichte keuringsartsen worden. ,Ais dat zo is vraag ik me af wat de zin van een fusie zou zijn'. Hij wees er de raad nog op, dat het al gemeen bestuur van de Schouwse kring de principiële bereidheid tot fusie-besprekingen heeft gehad, maar dat men wel uitdrukkelijk heeft ge steld. dat een en ander voor de ge meenten financieel aanvaardbaar moet zijn. MOTIVERING VAN STANDPUNT BORSSELE Het gemeentebestuur kan bij vaststelling van een bestem mingsplan ook de hele dorpskern aan geven als industriegebied, wat amove- ring van bet dorp Borssele tot gevolg zou kunnen hebben. Het gemeentebe stuur kan ook weigeren het bestem mingsplan aan te passen aan de wen sen, die zijn vastgelegd in het streek plan Midden-Zeeland. Dan zou het in stituut van aanwijzing in werking moe ten treden en zou een lange procedure volgen, voor inderdaad hot. terrein, dat nu in het streekplan Is gereserveerd voor industrie, benut zou kunnen wor den. Dat ls maandagavond duidelijk gewor den tijdens een uiteenzetting van hel standpuntvan de ar-stalenfractie met betrekking tot het streekplan, voor zover liet Borssele betrof. De heer J. van den Bos, lid van gedeputeer de staten en de heer D. Geuze, lid van provinciale staten, spraken daar over in de consistorie van de gere formeerde kerk ln Borssele met leden van de ar-kiesvereniging. Reden voor hun komst naar Borssele was een brief, die de kiesvereniging had gezonden naar de ar-statenfractie. waarin zij vroeg om opheldering over de stemming van die fractie voor het streekplan, zonder dat de beruchte stip pellijn rond Borssele van het plan wera weggeveegd. De ar-fractie had aanvankelijk tijdens de debatten over deze zaak te kennen gegeven het niet een» te zijn met de stippellijn. De heer Geuze «telde, dat uiteindelijk de frac tie voor het meest haalbare had geko zen. Op voorstel van de fractievoorzitter J. A. van Bennekom besloot het college van g s te bezien of de stippellijn meer naar het oosten in de richting van Ellewoutsdijk zal kunnen worden doorgetrokken, wat de greep op Bors- HHPWHH bin J nen de lijn kunnen gs hét terrein aan wijzen als industriegebied betekende voor gs meer armslag en voor Borssele soelaas. We achten dat het maximaal bereikbare'. De heer Geuze stelde ove rigens. dat het voor de ar-fractle mak kelijk zou zijn geweest tegen de stip pellijn te kiezen en dan de handen in onschuld te wassen, terwijl de lijn toch zou blijven staan, doordat de andere fracties zJch erbij neerlegden. Hij was verder van mening, dat het voorlopig zcfn vaart niet zal lopen met de .industri alisatie in Zeeland. De heer Van den Bos ging in het bijzonder in op de for mele kant van de zaak en maakte nog eens duidelyk, dat het streekplan nieu we stijl, zoals dat nu wordt gehanteerd, niet bindend is.. Het is alleen een pro gramma. We moeten de ontwikkeling zoals we die verwachten, aangeven. Ik geloof, dat er veel onrust is, doordat men nog vastzit aan het streekplan oude stijl, dat wel bindend was'. De neer Van den Bos stelde nadrukkelijk, dat de overheid het belang van de Borsselse gemeenschap Borssele bij de verdere Concreet advies van de heer Van den Bos: Ik zou als ik een zaak hier had gewoon uitbreiden als dat no dig is. Er is duidelijk gesteld, dat de normale ontwikkeling van het dorp heer Van den Bos achtte het voorts niet uitgesloten, dat Borssele door opkomst van toeleveringsbedrijven juist een stimulans zal ondervinden. ,Het ia a-llemaaJl nog vaag, omdat men niet zeker weet hoe de ontwik keling verder zal gaan'. Vragen, die voorzttterJ. de Jon» aan het begin van de vergadering stelde waarom is niet het plan. zoals in de structuurschets van ae Bevelandse ge meenten is aangegeven, overgenomen, waarom komt de PZEM-centrale over de Borsselse dijk en waarom wordt niet een stuk rond Borssele vrij gelaten werden niet concreet beantwoord. Bij de bespreking van de kwestie kwam naar voren de vraag, dat een nieuw te vormen gemeente bij de herindeling zal doen om Borssele leefbaar te houden of eventueel met schadeloosstelling aan de inwoners van de kaart te la- nier. waarop met .Middelburg' is gedis cussieerd over de plannen. ,Aan de wet telijke verplichtingen is voldaan, maar niet in de zin zoals wordt aangegeven door de wet op de ruimtelijke ordening, zo dus dat de burger zeggenschap heeft', eldiuj de heer De Jonge. B en w schrijven, dat er ook rekening mee is gehouden, dat de jaarlijkse las ten van de stedebouwkundige planning aanzienlijk moeten worden verhoogd, ter wijl ook nu weer een bedrag van 5000 gulden ten laste van de begroting ls ge bracht voor de uitvoering van sanerings plannen. B en w denken in de naasts toekomst verschillende plannen ter vast stelling aan de raad te kunnen voorleg gen. Als eerste zal aan de orde komen éen plan voor bestemming van de strook langs de Sportlaan, vervolgens een bestemmingsplan voor de oude be bouwde kom en daarna een nieuw be stemmingsplan West voor uitbreiding van de bebouwde kom. Verder zullen b en w er naar streven ook de totstandkoming van een nieuw bestemmingsplan voor het buitenge bied van de gemeente te bespoedigen, met name voor de vaststelling van recreatieve bestemmingen. Na vast stelling van een bestemmingsplan voor de bebouwde kom zal uitvoering van dat plan zo spoedig mogelijk aan de orde worden gesteld, zo schrijven b enw- Rioolwaterzuivering Voor wat betreft de openbare werken, spreekt het volgens b en w vanzelf, dat ln de eerste plaats de rioolwaterzuive ring de aandacht behoeft. .Zoals uw raad bekend is, Is een opdracht verstrekt aan het technisch adviesbureau van de ve reniging van Nederlandse gemeenten om een onderzoek naar dit vraagstuk in te stellen en met name om een zodanige installatie te ontwerpen, dat deze In de huidige behoefte cn de redelijkerwij» te verwachten Uitbreiding in de naaste toe komst zal voorzien. Daarnaast ls in op dracht van het waterschap en met finan ciële medewerking van de gemeenten op Tholen een onderzoek begonnen door de Koninklijke Nederlandse Helde Maat schappij naar eventuele mogelijkheden van de gezamenlijke rioolwaterzuiverin gen. Vooralsnog kan slechts worden af gewacht wat de resultaten van deze «to dies zullen opleveren', aldns b en w. In de begroting ls verder ee van 5000 gulden geraamd v ve voorzieningen. ,Dit houdt ln. dat een verbetering c.q. uitbreiding van deza voorzieningen mogelijk is zonder de be grotingspositie verder te beïnvloeden', aldus b en w. Hierbij achten b en w het van groot belang te wijzen op het door de Koninklijke Nederlandse Heide Maat schappij ontworpen plan voor een in- structiebad. Volgens b en w laat het zich aanzien dat een gunstige beslissing op het verzoek om rijkssubsidie voor dit bad de eerstkomende jaren niet is ts verwachten. Het college ls echter van mening, dat een spoedige uitvoering van dit plan om verschillende redenen als zeer ur gent kan worden aangemerkt. B en w zijn van plan om in de vergadering van maandag hierover nadere voor stellen te doen. ,Met grote voldoening is kennis genomen van de beslissing van de regering om de kernfaciliteiten in elk geval ook geduren de de eerstvolgende vier jaren te con tinueren, zodat de gemeente St-Maar tensdijk de status van secundaire kern behoudt. Ook in het volgende jaar zal dit mede aanleiding moeten zijn om te trachten de werkgelegenheid in de in dustriële sector op te voeren'. aldU9 b en w. B en w schrijven verder, dat ten gevolge van de verkopen van industrie terrein waartoe in een vorige vergade ring is besloten nog slechts zeer weinig terrein voor directe bebouwing beschik baar is. .Uit dien hoofde zal in 1969 ge tracht worden te komen tot uitbreiding van de industrieterreinen in de voorma lige Pluimpot en de Slabbecoornpolder. De agenda voor deze vergadering ver meldt verder onder meer een voorstel van b en w tot wijziging en aanvulling van de bouwverordening, een voorstel VERWACHT. BEWOLKT Vry veel bewolking', enkele, waarschijn lijk slechts korte, regenperinilcn cn on geveer normale temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor donderdag: zon: minder dan 30 procent: min.temp 1 lot 5 graden boven normaal; max - temp.: omstreeks normaal: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Voor vrijdag zon: minder dan 40 procent: min.temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Normalen voor 3 tot 7 oktober: min.temp. max.temp. Den Helder 10 15 Eelde 7 15 De Bilt '8 16 Vlissingen 11 16 Zuid-Limburg 8 16 ZON EN MAAN 3 oktobeir Zon op 06 44 onder 1.8.13 Maan op 17.32 onder 02.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2