BARAKKENSTRAAT VAN SAS VAN GENT IN ZAAMSLAG VIERT DE SPORT THANS HOOGTIJ BIGAMIE EN CAKE tXtlA Sportzaal 11 oktober officieel in gebruik VEOt/WFNKOt/T WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 ZEEUWSCHVLAANDEREN ZAAMSLAG In .juni van dit jaar, toen van de nieuwe sportzaal te Zaamslag nog niet veel meer te zien was dan een aantal stalen spanten, was een actief comité al een heel eind gevorderd met de onderzoekingen naar de mogelijkheid van een sportvereniging. Op het ogenblik, nu op 11 oktober de sportzaal officieel in gebruik zal worden genomen (in Zaamslag weten ze wat snel bouwen is!), is de sportvereniging een bloeiend en actief feit. In januari kwam een groepje mensen van alle levensbeschouwelijke rich tingen in Zaamslag bij elkaar om 'n actiecomité te vox-men. Er werd een enquête gehouden, waarop 250 reacties kwamen. Dat stimuleerde zonder twijfel het comité om op de ingeslagen weg voort te gaan. Men bekeek welke takken van sport de meeste belangstelling hadden, want de bedoeling was één grote sport vereniging waarin allerlei takken van sport een plaatsje zouden kunnen vinden. Het werden korfbal, gym nastiek. judo, volleybal, tafeltennis en tennis. Begin juli werd het actie comité ontbonden, om plaats te ma ken voor de sportvereniging .Zaam slag'. Men koos een ovex-koepelend hoofdbestuur, bestaande uit de heren F. Dieleman, hoofd van de ols, voor zitter, M. Stegeman, secretaris, en C. Goossen, penningmeester, met daaronder sectiebesturen voor diverse sporten. Elk sectiebestuur heeft één afgevaardigde in het hoofdbestuur. Voor gymnastiek is dat mevrouw De Haas, voor korfbal de heer J. van Fraeyenhove. voor tafeltennis de heer M. P. de Lange, voor judo de heer De Putter, voor tennis de heer E. Wildeboer en voor volleybal de heer C. Oele. Enkele onderdelen werden direct al actief. Zo neemt de korf balsectie (momenteel ongeveer 50 leden) met een seniorentwaalftal, een aspirantentwaalftal en een pu- pillenachttal al deel aan de com petitie. Ook de tafeltennlssectie (ongeveer 20 leden) draait al. zij het nog niet in competitieverband, maar wel met veel onderlinge wedstrijden De gymnastieksectie (100 leden), de volleybalsectie (20 leden) en de judosectie (40 leden) kunnen van start gaan wanneer de sportzaal officieel zal zijn geopend. De tennis sers zullen moeten wachten tot de tennisbaan is aangelegd. Het is nog de vraag of dat een gravelbaan zal worden of een baan met een betonnen onderlaag en als deklaag mateco. Dit laatste is wel veel duurder, maar het behoeft nauwelijks enig onderhoud, wat met gravel wel het geval ls.Wan neer er behoefte aan zal blijken te be staan. zal aan de sportvereniging ook nog een zwemsectie worden toege voegd. Want in Zaamslag pakt men de zaken groots aan en in moi van het volgende jaar hoopt men naast de sportzaal ook een zwembad te kunnen openen. Momenteel geven nog slechts enkele in de grond geheide palen de plaats aan waar het zwem bad gaat komen, maar gezien de in Zaamslag gebruikelijke bouwsnelheid zal niemand er aan twijfelen dat het bad in mei werkelijk klaar zal zijn. Bovendien zal het water van dit open- Juchtzwembad verwarmd zijn, zodat men er per jaar meer gebruik van zal maken dan wanneer men louter afhankelijk zou zijn van <Je weers gesteldheid betreffende de tempera tuur van het water. De zonneweide bij dit zwembad zal tevens dienst als korfbalveld. SPORTMIDDAG Zaterdag 12 oktober, de dag na de officiële opening, organiseert de sportvereniging In de sportzaal een sportmiddag, waarbij de diverse sporten die de vereniging onder zijn hoede heeft, gedemonstreerd worden. De gemeente, die deze vereniging een zeer goed hart toedraagt, zal deze middag financieel steunen De middag begmt met van 2 tot 3 uur een gymnastiek- en turndemonstra- tie door .Thor' uit Sas van Gent, onder leiding van de heer Vermandei Van 3 tot 4 uur speelt het korfbal twaalftal een wedstrijd tegen een twaalftal dat gerecruteerd is uit le den van de ongeveer 10 jaar geleden opgeheven korfbalvereniging ,Scam- polo' te Zaamslag. Dat deze vereni ging uit vroeger tijden niet van ge ringe kwaliteit was, blijkt wel uit het feit dat men nog eens een be slissingswedstrijd tegen Swift heeft gespeeld om het kampioenschap van Zeeland. Van 4 tot 5 uur geeft de heer F. van Waterschoot met mede werking van een nog onbekende tegenstander een tafeltennisdemon- stratie en in datzelfde uur zal ook een plaatsje worden ingennmd voor een judodemonstratie door Staf de Moor uit Axel. Tenslotte wordt er tussen 5 en 6 uur in de volleysector een competitiewedstrijd gespeeld tus sen Terhole (kampioen van Zeeuws- Vlaanderen geweest) en een nog on bekende tegenpartij. In de avonduren gaat het bestuur het dorp rond om huis aj.n huis te pogen donateurs te winnen voor de sportvereniging. IE VAN HET Voorzitter Dieleman is over de gang van zaken bijzonder tevreden. De in richting van de sportzaal noemt hij ,je van het'. Er is veel meer dan noodzakelijk zou zijn voor het geven van gymnastieklessen aan de lagere school. Hij noemt onder andere brug gen met ongelijke leggers, een judo- mat, een volleybalnét, korfbalacco- modatie, enzovoorts. Ook is de heer Dieleman zeer te spreken over da medewerking van het gemeentebe stuur, niet in de laatste plaats op financieel gebied. Vooral de enthou siaste houding van burgemeester J. de Pree is vóór de sportvereniging een grote stimulans geweest. Jaar lijks zal de gemeente de vereniging een subsidie verlenen aan de hand van het lesgeld voor trainers en der gelijke. Voor 1989 is al een subsidie toegezegd van 700.-. Dat dit geld goed besteed zal worden is buiten kijf. Voor de gymnastiek zijn al twee leiders en voor de judo één leider aangetrokken. Ook de sportzaal zal zijn geld dubbel en dwars waard blijken te zijn, want, en de heer Diele man rekent het hardop voor, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat de sportzaal gemiddeld 16 uur per week in gebruik zal zijn bij de sport vereniging. Er is niet voor niets zo snel gebouwd. En wie weet, als Zaamslag op de ingeslagen weg blijft voortgaan, wordt het misschien nog wel eens de sportstad van het Jaar! Ik zat er wel even van te kijken foen ik het gelezen had. Vroeger dacht ik altijd dat alleen mannen soma polygame neigingen vertoonden en dan listig bigamie pleegden. Dat ivil zeggen, ze hadden een vrouw ge trouwd au trouwden er nog een. En nu las ik in een dagblad dat een -'/S-jarige Ierse vrouw nadat zij m het Engelse Coventry een heer huwde die zij drie kinderen schonk, met een Harlmgse coaster-kapitein in het huwelijk trad. Bepaald geen ,loos meisje dat wilde gaan varen' lijkt mij. Of zij later nog geroepen heeft: ,Ach kap'teint je sla mij niet, ik ben uw liefje', vermeldt, de geschiedenis niet, weldat zij, nadat zij de koene Fries van een nakomelingschap van twee meisjes verzekerd had. zij sicli van hem liet scheiden. Zij zat toen opnieuw in de bootzij het niet i» de huwelijksboot, want haar eerste huwelijk dat niet ontbonden was toen zij voor de tweede maal trouwde, lekte uit. Bigamie, gepleegd door een vrouw, een onwettige vorm van toch wel ver doorgevoerde emancipatie lijkt mij. Bij alle verworven vrijheden moeten wij de zaak nu ook weer niet gaan overdrijven. Teveel van hét goede kan ons voor de rechter brengen, dat ondervond de gulzige Ierse tegen wie de officier van justitie twee maanden gevangenis eiste. Dat onze vaderlandse woor denschat zich vermeerdert in een tempo dat zelfs de Justitie niet bij- houden kan, kwam in deze zaak ook naar voren. De ondernemende Ierse had namelijk haar gewezen Harlmgse schoonmoeder het woord smeerlap naar het gegroefde hoofd geslingerd. Dat nam deze niet en de belediging werd in de dagvaardigmg opgenomen, een eit, waarover de verdachte zich hogelijk verbaasd toonde. Als gelijkwaardige Engelse betekenis van het woord kwam bij monde van de tolk de aanduiding slecht persoon' uit de bus. De Ierse bewees toen met een knipsel uit een damesweekblad dat er een recept van een cake bestaat dat de naam smeerlap' draagt en werd dan ook prompt van dit ten laste gelegde feit vrijgesproken. Ik vind dat we met de naam van de cake niet geluk kig ku-nne.n zijn. Allerlei associaties spelen mij met betrekking hiervan door het hoofd Veronderstel dat een vrouw tijdens het nuttigen van een kopje koffie tegen haar buurvrouw zou zeggen: Jk houd erg van een smeerlap, jij ook?' Of: fle smeerlap zit nog in de oven, hij begint pas bruin te worden' of anders: Jan, blijf van die smeerlap af, hij is voor je vader'. Tenslotte kan ik mij niet voorstellen dat ik in een banketbakkerszaak de vraag zou stellen: ,lk kom de smeerlap afhalen. Is hij klaar?' De betekenis van dit goed-Nederlandse woord is wel zeer dubieus geworden. Gebruik het met behoedzaamheid, het kan tot verwarrende conclusies leiden. Aan de sportzaal aan de Sportlaan wordt de laatste hand Op deze plaats zal men waarschijnlijk in mei volgend jaar al kunnen zwemmen in verwarmd water. Degene in Sas van Gent die nu tegen over een vreemdeling de naam ,Ba- rakkenstraat' nog zou gebruiken, zou heel wat moeite hebben om aan te geven waarom hij de Gentsestraat zo ïoemt. Trouwens, de jongere Sasse- aaars weten ook alleen maar van ,ho- •en zeggen' dat de Gentsestraat vroe ger, ondanks deze officiële naamge ving, in het algemeen met de naam Barakkenstraat' werd aangeduid. Een stukje van deze straat is op de gepu bliceerde foto weergegeven. Het is niet '.o'n heel oude foto (ongeveer 25 tot 30 jaar geleden gemaaktmaar het hoe en waarom van die .barakken' wordt er wel teel duidelijk op aangegeven. Inmiddels is Ie slechte kei-bestrating vervangen door •en klinker-wegdek; het schier onbegaan-' .iare voetpad is nu een mooi tegelpad ge- worden en de barakken zijn vervangen dooi i> a de riante gebouwen van hotel .Royal' ?n boekhandel Remry. En tenslotte: nie mand of vrijwel niemand heeft het nog over de Barakkenstraat. Dat zou trouwens ten onrechte zjjn. Ofschoon de naam Gent sestraat historisch veel beter verantwoord is dan welke andere naam ook, omdat deze straat in de vestigingstijd van Sas van Gent aansluiting gaf op de Gentsepoort, zou in een naam als Baralckenstraat overi gens niet datgene moeten worden gezocht als hetgeen wij er in het algemeen onder willen verstaan, nl een straat met min of meer bouwvallige optrekjes. Het moet wel erkend dat de barakken aan de Gentse straat in de laatste jaren van hun bestaan ook blijkens de foto, niets meer waren dan bouwsels die niet snel genoeg onder de slo pershamer terecht konden komen. Vrij kort na de 2e wereldoorlog was het dan ook zo ver en Sas van Gent heeft er een keurig* winkelstraat aan over gehouden. Wat zjj» die .barakken' nu eigenlijk geweest? Ir Sluyterman. een officier die in Sas van Gent gelegerd was in de vestigingstijr. heeft de plaats eens beschreven en daarin ook de barakken opgenomen. De ouder* Sassenaars zullen ze zich nog herinneren VAN D'EE TOT H0NTENISSE Het waren soldatenwoningen die her en dei binnen de vesting waren opgetrokken. Praktisch b(j leder blok was of waren een of twee grotere woningen (paviljoens) voor de officieren. We hadden de .Lange Ba rakken' tussen Generaliteit (de Molen berg) en Oranje (het bolwerk ter hoogte van Tramstraat-Schulpenpad)de .Dubbe le Barakken' bezijden de Noordstraat en de Markt (aan het Rosemarijnstraatje) de .Kerk-barakken' achter de Hervormde Kerk (laten we maar zeggen aan het straatje van de dokter, dat kent iedereen beter dan de Kerkstraat); de Raapen- burgs-barakkenachter de keel van het bastion Nassau (aan het eind van de Oost kade); in de .Molenstraat nu de Brand spuitstraat; op het .Spaanse Markt je" nu de Kleine Markt en de .Kasteel barakken' waar nu de Boerenleenbank staa-t Z-o'n ba rak had het uiterlijk zoals u op de foto on- =reveer zien kunt, maar dan uiteraard zon der het liordje .onbewoonbaar verklaard woning.' De woningen hadden geen verdie ping. Zowel gelijkvloers als op de zolder ruimte waren 2 bedsteden. Beneden was er een haard. De woningen waren onge veer 17 voet breed en 14 voet diep ls on geveer 5x4 m. Bij ieder blok barakken was één regenbak, soms twee, terwjjl tevens ieder blok de beschikking had over een of twee we's. Een officiers-paviljoen had 2 verdiepingen. Interessant is het nog te we ten dat de 4 barakken die nog op de Kleine Markt staan, maar nu een heel andere be stemming hebben, in 1971 .weegens des- zelve bouwvalligheijd publicq zijn verkogt.' Dat la nog maar 170 Jaar geleden! Wat die ïuisjes vroeger hebben gekost? De ke.rk- barakken bijvoorbeeld zijn bij de belege ring van Sas van Gent in 1747 door de Fransen in brand geschoten. Ze werden In 1751 herbouwd voor de som van 9586 voor 11 stuks. In totaal is Sas van Gent ruim 100 barakken en 10 officiers-pavfl- Joens rijk geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25