NOTA REGIONALE INDUSTRIALISATIE Premie voor bedrijf dat uit Westen wegtrekt Zeeland behoudt industrie kernen Continuïteit voor Zeeland nogal star Zeeuwse noten van minister Onderzoek naar de havenbetrekkingen in de Benelux PONTIAC In dienstverlenende sector •J*»- VERSTERKTE ACQUISITIE IN BUITENLAND MENING DRS M. C. VERBURG: Niet somber OVERZICHT VAN MAATREGELEN CIJFERS REGIONALE INDUSTRIE rr Industriekernen VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DEN HAAG De regering wil de toenemende concentratie van dienstverlenende bedrijven in de randstad tegengaan door premies te verstrekken aan kantoren en instellingen, die vanuit het westen naar het noorden of Zuid-Limburg verhuizen. Ook voor industriële bedrijven, die zich verplaatsen, is een premieregeling in voorberei ding. Voorts zullen in de komende jaren meer rijksdiensten naar het noorden, oosten en zuiden worden verplaatst. Dat blijkt uit de gisteren versohenen nota óver het regionale beleid, dat de regering in de komende vier jaar denkt te voeren. De nota kondigt een aantal maatregelen aan, die de struc turele werkloosheid in de verschil lende probleemgebieden moet terug dringen, de economische groei be vorderen en een beter spreiding van de bewolking bewerkstelligen. Behalve voor nieuwe vestigingen (25 procent op de totale investeringen in grond, gebouwen en machines) ko men nu ook industriële uitbreidin gen in de stimuleringsgebieden in aanmerking voor een premie (15 procent). Ook de vestiging van een belangrijke administratieve instel ling in liet noorden, Zuid-Limburg of Tilburg komt voor premiëring in aan merking. In principe is eveneens sub sidie mogelijk voor de vestiging van grote projecten in gebieden, die niet als stimuleringsgebied zijn aange wezen. De huidige stimuleringsgebieden blijven gehandhaafd, incflusietf de secondaire kernen, die de regering aanvankelijk had willen opheffen. Helmond en omgeving en het gebied ten oosten van de Maas in Lim burg zijn als nieuiwe stimulerings gebieden aangewezen. Zuid-Limburg en Tilburg blijven herstructurerings gebieden. Andere gebieden kunnen eveneens als herstructureringsgebied worden aangewezen als zich ernstige en acute problemen voordoen, ver oorzaakt door teruggang in een be langrijke bedrijfstak. vestigingsverboden voor het westen, dat nog altijd kampt met een krappe arbeidsmarkt, afgewezen. De be windslieden willen het daarentegen meer zoeken In de versterking van het vestigingsklimaat en de verbe tering van het woon- en leefmilieu in de overige landsdelen. Wel Is de SER advies gevraagd over de wen selijkheid van een differentiatie In de loonkosten tussen de westelijke en niet-westelijke provincies. Getracht wordt vestigingen aan te trekken die kunnen fungeren als eco nomische motor voor de ontwikkeling van de stimuleringsgebieden. Daartoe zal de acquisitie in het bui tenland, met name in de Ver. Staten, worden versterkt. Met een aantal buitenlandse ondernemingen zijn on derhandelingen gaande over de ves tiging van een bedrijf In ons land. Om financiële middelen vrij te krij gen ten dienste van het regionale be ivering van staats bezit kan worden gekomen. De regering heeft verder besloten 240 miljoen 60 miljoen voor 1969) beschikbaar te stellen voor versnelde- uitvoering van provinciale en ge meentelijke werken ter verbetering van de infrastructuur. Van dat be drag is rond de helft bestemd voor de drie noordelijke provincies. Voorts zullen in de komende vier jaar een aantal projecten, die betrekking heb ben op de aanleg en bouw van we gen, navens. industrieterreinen, re creatieoorden, ruilverkavelingen, ri- oolzuLveringsinstallatles etc. vesneld kunnen worden gerealiseerd als ob jecten van aanvullende werkgelegen heid. Voor het noorden wordt in dit verband met name genoemd het Eemshavenproject en het plan tot uitbreiding van de Harhnger haven. Minister Roolvink wil de geografi sche mobiliteit van werkloze arbei ders bevorderen door hogere tege moetkomingen In de verhuiskosten. Hij wil ook personeel van kantoren en instellingen met een dienstver lenend karakter, dat met het be drijf naar een ontwikkelingskern meeverhuist, een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten bieden. I)e minister zal de binnenkort in te stel len raad voor de arbeidsmarkt om advies vragen over de opvang van oudere en ongeschoolde werklozen. MEEVALLERS MAAR OOK TEGENVALLERS Geen verboden In de door de ministers De Block (econ. zaken) en Roolvink (soc. za ken) ondertekende nota worden DEN HAAG Minister mr L. de Block van economische zaken heeft tijdens de persconferentie over dc nota inzake het regio naal Industrialisatiebeleid een aantal voor Zeeland interessante uitspraken gedaan: MOERDIJK ,De onderhandelingen over de vestiging van het bedrijf van Shell-Chemie bij Moerdijk gaan voort. Ik hoop dat het goed gaat. Het bedrijf kan daar een bij zonder stimulerende functie krij gen'. .MOTOREN ,Wij zijn bijzonder gesteld op vestigingen, die als economische motoren kunnen fungeren. Door een actief acquisitiebelied in bin nen- en buitenland wordt getracht deze aan te trekken. Er zijn en kele van deze .motoren' in zicht, maar die gaan niet naar het ziudwestcn van het land Wan neer zo'n .motor' zich overigens in het zuidwesten presenteert, zullen we pogen da.t dit bedrijf er goed van de grond kan ko men'. AARDGAS .Bij het beschikbaar stellen van goedkoop aardgas voor stimule ring van industrievestiging moet het nieuwheidsbegmsel gehand haafd blijven. Het beginsel dus dat een bedrijf een geheel nieuwe produktie op de markt moet bren gen. Goedkoop aardgas kan een grote stimulans zijn voor vesti ging. Maar er kunnen bezwaren aan kleven, wanneei het gegeven wordt voor projecten die zonder dat goedkope aardgas niet van de' grond kunnen komen. Het alu- mmiumbedn.if Aide) te Delfzijl laat ik de naam maar noe men maakt zich op het ogen blik sterk om uit te groeien. Het neemt daarbij ook het risico van de afzet. Wij van onze kant moeten dan het nieuwheidsbe ginsel hanteren'. KERNCENTRALE .De plaats voor een op com merciële basis op te zetten kerncentrale voor elektrische energie is nog niet bepaald. De Samenwerkende electrieiteits pro- dukLebednjven (SEP) maken een studie van de offertes, die zijn gedaan Deze komt voor het eind van het jaar gereed. Dan wordt ook de plaats van de cen trale (het Sloe is kandidaat) be paald. Daarbij zullen ook over wegingen van industrialisatie wor den betrokken' BCITENLAND ,De staf van de industriële com missaris in de VS de heer J. C. Hafkemeijer is vergroot' Op een vraag over de wens van de heer Hafkemeijer onlangs ln een interview met de PZC om zicli jaarlijks in Nederland te ori ënteren en een rondreis te ma ken: Hij moet zijn contacten heb ben. in liet noorden van het land en in Limburg. Overigens ben ik met zo'n voorstander van dat reizen. Wij kunnen hem voldoende indoctrineren aan de Bezuiden- houtseweg (ministerie van econo mische zaken)'. Op verzoek van de redactie van de PZC heeft drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, commentaar ge leverd op de nota over het re gionale Deleid. In bijgaand ar tikel brengt hy dat taar onder woorden. De nota over het regionale be leid voor de jaren 1969 tot en met 1972 legt de nadruk op de continuïteit, zy het dat de buig zaamheid niet uit het oog is ver loren. De continuïteit voor Zee land lijkt echter nogal star. Het staat vast dat de bestaande ker nen worden gehandhaafd: Vlis- singen-Oost en Terneuzen als primaire, Goes, Zierikzee en St.- Maartensdïjk als secundaire ont wikkelingsplaatsen. Daar zitten meevallers in, maar ook tegen vallers. Om te beginnen is Goes een gemeen te die weer primaire kern zou moe ten worden. Herhaaldelijk is dit er kend. ook in het parlement. Zo b.v. by de behandeling van de vorige nota, in 1965. Het verschil tussen de twee klassen mag niet groot zijn, de ,ere-divisie' is toch zekerder van zijn positie. Wat Terneuzen betreft, had uitbrei ding van de bijstand tot de gehele kanaalzone voor de hand gelegen. Nu blijft bv de Axelse vlakte, een uitnemend en uitgestrekt industrie terrein buiten de regeling. Bovendien is het Belgische kanaalgedeelte wei in zijn geheel ontwikkelingsgebied. Een derde punt is het hoog gekwali ficeerde terrein langs het kanaal in Middelburg, dat niet met zoveel woorden is aangewezen. Bij de nadere uitwerking lijkt dit echter niet uitge sloten, omdat de nota spreekt over .de industrieterreinen op Walcheren' en anders wel alleen Vlissingen-Oost genoemd zou hebben. Óm met een volledig pakket van ves tigingsmogelijkheden le kunnen mee spelen ware minder continuïteit aan bevolen. Vooral de concurrentieposi tie tegenover België is voor Zeeland als grensgebied minder krachtig dan mogelijk zou zijn geweest. De meer dere souplesse zou óf geen geld kos ten... óf wel, ln het laatste geval zouden er meer vestigingen komen en dat is nu juist de bedoeling van hel vestigingsbeleid Ook langs andere zijde is er teleur stelling. Geconstateerd wordt dat Zeeland zicli de laatste jaren krach tig heef! ontwikkeld, dankzij de .zeehavenontwikkeling in dit gunstig gelegen gebied'. Voor de rest vindt men deze thema's nauwelijks of niet meer lerug. integendeel: Overheer send is namelijk de norm van het geboorteoverschot. Hoe groter dit is, hoe meer de regering wil doen. De perspectieven van een nieuwe zee haven komen dan op de achtergrond. Vandaar dat ook gezegd wordt dat de ontwikkeling van Zeeland vóór ZCe- lnnd. nodig is. Maar ook dat is geen norm voor een havenbeleid, dat internationaal .no dig' moet z-ijn. Over het verschijnsel migratie dat hoeft nog geen leeg loop te zijn wordt weinig gerept, behalve die naar het westen. Ook hier dus geen zeehavenbeleid voor Zeeland. Er is nog een uitzondering: het noorden zal extra mensen moeten aantrekken, terwijl erkend wordt dat dit landsdeel ongunstig ligt, Hoe moeten wjj dan de opmerking lezen ROOLVINK f Slot van pagina 1 vliegwiel er sneller draait dan el ders, dat er meer vaart in de ont wikkeling is gekomen, vooral gezien tegenover de werkloosheid in bijvoor beeld het noorden van het land. Ten koste van het noorden zullen daar dan ook geen bijzondere uitbreidin gen van maatregelen worden gerea liseerd.' De ministers De Block en Roolvink maakten er melding van dat 49 pro cent van de totale Nederlandse op pervlakte al tot stimulerings- en herstructureringsgebied is aangewe zen. Nieuwe activiteiten van de re- HARMONISATIE OVER GRENS HEEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In het begin van dit jaar Is een onderzoek op gang ge komen naar alle betrekkingen tussen dc overheid, de havenbeheerders en het bedrijfsleven in de havens van het Beneluxgebied. Dit delen minis ter de Bloek (economische zaken) en Roolvink (sociale zaken) mee in de nota inzake de regionale in dustrialisatie. .Met name zal daar bij een vergelijkend onderzoek wor den gemaakt naar het beheer en de exploitatie van de zeehavens en al le daarvoor relevante regelingen, met inbegrip van de industrievesti ging in de havens', zo wordt ver teld. Dit onderzoek sluit aan bij een wens, neergelegd in een aanbeve ling van de interparlementaire Be- neluxraad van 10 niei 1968. In het kader van de Benelux ook zijn door een speciale commissie ad hoe sedert enige jaren studies ge maakt van de knelpunten, die zich voordoen bij de economische ont wikkeling van de grensstreken. De resultaten daarvan zijn inmiddels in rapporten (Gent-Terneuzen en het Benelux-middengebied) vastgesteld en via de daarvoor bestemde Bene- luxorganen naar de raad van minis ters en de interparlementaire Be- neluxraad gezonden. Daaruit is on der meer voortgevloeid dat ln het MR. L. DE BLOCK dat er ontwikkelingsgebieden ge schrapt kunnen worden als de zaak op eigen krachten loopt! In Zeeland loopt die, als men namelijk niet uit gaat van de perspectieven, maar van de eigen (kleine) bevolkingsaanwas. Wat wij ln deze nota missen is (dus), wat in Brabant en Overijssel voorge steld is en wel de aanleg van grote regionale Industrieterreinen en com plexen. waarop de mobiliteit van de bevolking gericht moet worden, al vindt men deze dan wel voor Eems- mond en Zuid-Limburg. In ons land is het mogelyk deze complexen op be trekkelijk kleine afstanden van alle woongebieden te ontwikkelen. Daar mee zouden de beste vestigingsplaat sen worden ontsloten en zou regiona le politiek ook een stuk inkomens- praktijk kunnen inhouden. Dit laatste aspect is altijd verwaarloosd, zoals voor enige jaren ook de heer De Gruyter van de kamer van koop handel in Den Bosch heeft opge merkt. De bedoelde complexen zouden bo vendien beter dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de bedryfs- taksgewijze programma's die de regering wil bevorderen. Het stre ven naar diversificatie (veelzijdig heid) van de regionale industriële opbouw is verouderd. De nota be nadrukt die, ongetwijfeld omdat de bestaande eenzijdige gewesten vaak op zwakke bedrijfstakken berusten. Maar dat is iets anders. Er blijven dus vele vragen. Zal de Amerikaanse acquisiteur ook voor de Westerschelde werken? Krijgt Ter neuzen een eigen diepe haven? (De helft van de 240 min infrastructuur- steun gaat naar het noorden). Uit breidingspremies voor industrie zul len gelden zolang de werkloosheids situatie zulks nodig maakt! Voor hel noorden en Limburg geldt terecht een zeer gedifferentieerde by stand voor alle industrieën, bijzondere fi- nanciëringsregelingen, ook voor de middenstand, rentesubsidies en toe- leveringsbijdragen. Zeeland moet zich meer specialiseren. Het heeft daar voor het Westerseheldebekken en dal komt niet uit de verf. Vanuit dit ge zichtspunt bezien draagt de nota meer het accent van een regionale bijstandsregeling dan van een krach- Lige ontwikkelingspolitiek. Drs. M. C. Verburg. Groningen Absolute 33,0 1957 aantallen 42,3 1965 40,9 1967 Gem stij'gings-perc. per jaar in periode 2,7 1,5 '62-'65 '65-'67 Friesland 23,4 32,2 32,1 2.3 Drente 17.4 27.2 26,5 3.0 1.5 Overijssel 101,9 105.0 96,3 0.3 4,0 Gelderland 110,4 131,2 126,4 2,0 2.0 Utrecht 51,8 57,8 52,1 1.7 5,0 Noord-Holland 168,7 178,7 172.2 0.3 2,0 Zuid-Holland 205.2 217,2 211.4 1.0 1,5 Zeeland 12.8 16,1 16,8 2.7 2.0 Noord-Brabant 184.0 218.5 209,8 1,0 2.0 Limburg 115,3 122,2 107,5 0.7 6.0 Nederland 1.023,2 1148,4 1091,9 1,0 2.5 1) in bedrijvei bedrijven. van 10 man of meer excl. bouwnijverheid en openbare nuta- Toeneming van het aantal arbeidsplaatsen ln gepre mieerde bedrijven z Toeneming van het aantal werkzame personen in de industrie 1957-1967 1957-1967 aand. In '67-'69 (x 1000) (x 1000) pet in groei x 1000) Groningen 7.9 6.3- 80 1.7 Friesland 8.7 5.8 67 1.6 Drente 9,1 7.3 80 1.8 Overijssel 5,6 2,9 y 1,2 Gelderland 16,0 Utrecht 0.3 Noord-Hollamd 3,5 1J3 37 0,3 Zuid-Holland 6,2 Zeeland 4.0 2.8 70 1.3 Noord-Brabant "8,8 6.3 25 2.7 Limburg - 7,8 6.1 3.7 Totaal 68,1 38,8 56 14.3 Binnenlandse migratie per landsdeel. Vestigingsoverschotten -f en ver trekoverschotten i i i afgerond op honderdtallen i noorden oosten westen Zeeland zuiden 1957 9 100 1.600 6.600 1.000 2.100 1958 5.600 900 4.900 1.600 3.400 1959 5400 2.500 3.200 2.400 2.400 1960 6.800 4 100 3.300 2.500 2.000 1961 4 700 5.600 1.300 2.200 3.000 1962 3.100 1.800 2.400 1-80O 4.400 1963 600 2.700 5.600 900 3.700 1964 200 3.200 9.000 200 4 500 1965 300 6.100 —.11.800 300 5.100 1966 800 6.000 10.200 500 2.100 1967 700 3.500 3.000 .500 1.800 (ADVERTENTIE I SWISS MADE het meèst verkochte nierkhorloge 1 in nederland gering zullen daarom strak worden gebonden aan de werkgelegenheids situatie. .Er zullen zeer duidelijke en overtuigende argumenten moeten gelden.' wordt in de nota gesteld. .Er zal sprake moeten zijn van een situatie, waarin de werkgelegenheid in een regio vrij plotseling en op in grijpende wijze dreigt te worden ver stoord als gevolg van een ernstige terugslag in een voor de belangrijke bedrijfstak.' Voor Zeeland ziet de regering op het punt van de werkloosheid de toe komst niet zo somber in. Als een ont wikkelingstendentie op wat langere termijn wordt .voor de westelijke firovincies en Zeeland slechts een re- atlef beperkte aanwas van de werk zoekende beroepsbevolking voorzien.' Voor het noorden van het land en Zeeland verwachten de beide DEN HAAG Hieronder een overzicht van de belangrijkste maatregelen, waarmee het re gionaal industrialisatiebeleid van de regering de komende vier jaar (1969-1972) zal worden gerealiseerd P' Ia gebied van Zeeuvsch-Vlaander en en elgisch Oost-Vlaanderen in een speciale werkgroep overleg is ge pleegd over de wijze waarop in dit gebiedsdeel van de Benelux de streek- en gewestplannen die mo menteel aan weerszijden van de grens worden opgesteld, op elkaar kunnen worden afgestemd. HARMONISATIE De regering wil komen tot een har monisatie van de maatregelen ter bevordering van de regionale indus trialisatie aan weerszijden van de grens. Gestreefd wordt naar een overlegprocedure, met name om on gewenste concurrentieverhoudingen te voorkomen. Op een directe vraag in deze rich ting moest minister de Block tij dens de persconferentie in Den Haag evenwel meedelen dat het minister- overleg tussen hem en zijn Belgische collega steeds maar is uitgesteld, mede als gevolg van de kabinets crisis in België. Hij vestigde in dit verband hoop op goede resultaten van de Baalhoekeontacten (rondom de aanleg van het kanaal van Ant- werpens havengebied door Zeeuwsch- Vlaanderen naar de Westerschel de) met de Belgen. De onderhandelingen daarvoor kunnen over enige tijd worden geopend. .We moeten zien daar (in het gebied van het toekom stige Baalhoekkanaal) een regio te krijgen, waar men elkaar met concurrerende regelingen niet de keel afsnijdt', zo zei hij nog. de industriële werkgelegenheid. .En dat is bepaald nodig om deze gebie den een meer moderne economische structuur te geven inplaats van de oorspronkelijk overwegend agrari sche.' Gezien de voor Zeeland te ver wachten verdere industriële ontwik keling en de verdere Infrastructuur voorzieningen (en daarbij rekenen de ministers ook de uitvoering van de deltawerken) zal hier in de bouw een duidelijk vergrote werkgelegen heid mogelijk worden. De meeste vraag naar arbeidskrachten zal vol gens de regering uit de diensten sector moeten komen. Hoe de werk- Aantal werkzame personen in de industrie (x 1000 per ultimo september 1) SIO. Regeling .stimulering ind-iv.ne- vestig.ng ontwikkehngskemen.' Voor nieuwe industriële vest.gingen .n ontwikkellngskernen een premie van 30 per rn2 bebouwde grondopper vlak ;n secundaire kernen en oplo pend van 30 tot 60 per m2 n primaire kernen. Voorts reductie van 50 procent op de groadpr.js. Maxi mum 3 miljoen gulden. IPK. Iniveateringspretnierogeling. Premie voor investeringen in vaste activa (grond, gebouw, machines) voor meuwe industriële vestig.ngen in ontwdtkciingskernen. 25 procent. Maximum 3 miljoen gulden. Uitbreidingnprenile. Voor normale uitbreidingen van bedrijven in de stimulerings- en herstructurerings- gebiede.n met een mJnlmuminveste- gelegenheid zich daar zal ontwikke len valt echter nog moeilijk te zeg gen. Overigens valt te voorzien dat een uitdunning van het relatief over bezette verzorgende apparaat zich verder zal voltrekken. Voor een be vestiging van deze stelling hoeven de bewindslieden alleen maar te kijken naar de toepassing van de bedrijfs- bcëindigingsregeling voor het mid den- en kleinbedrijf. Zeeland is op dit punt bij de ingediende en gehono reerde aanvragen relatief sterk ver tegenwoordigd. Hoewel betrouwbare prognoses ont breken om meer gepreciseerde uit spraken te doen over het te ver wachten verloop van de werkgele genheid in de verschillende landsde len lijkt het de samenstellers van de. nieuwe nota over de regionale indu strialisatie mogelijk in zeer algeme ne termen te stellen dat de Zeeuwse arbeidsmarkt in beginsel gunstige vooruitzichten biedt. Zij baseren de ze stelling met name op de omstan digheid dat de werkloosheidssituatie in Zeeland een nagenoeg ononder broken verbetering heeft gedemon streerd In de afgelopen jaren. Conclusie: .Een globale structurele verbetering van de positie van Zee land ten opzichte van de rest van Nederland.* Maar evên later tekent de minister van economische zaken er nog wel even dit bij aan: .Op dit moment heeft nog geen van de sti muleringsgebieden het punt bereikt, vanwaar het economische ontwikke lingsproces aldaar zich ln bevredi gende mate op eigen krachten ver der zou kunnen ontplooien.' Zeeland heeft en houdt twee pri maire ontwikkelingskernen voor de Industriebevordering (Terneuzen en Het Sloe) en drie secundaire. (Goes, Zierikzee en St.-Maartensdijk). Al eerder is de vraag gesteld of niet een eind moest worden gemaakt aan de faciliteitenmaatregelen ten op zichte van de secundaire kernen. Tot voor kort dreigde het daarop ook uit te lopen. In 1964 namelijk be sloot de regering ultimo 1968 een punt achter de stimuleringsmaatre gelen te zetten. .Deze beslissing is destijds genomen, mede op grond van de toen bestaande gunstige econo mische omstandigheden en de ver wachtingen omtrent de verdere ont wikkeling van deze kernen.' zo wordt nu in de nota gezegd. ,Het is inmiddels duidelijk ge worden dat de verwachtingen te optimistisch zijn geweest. De structuurverbeteringen zijn gerin ger dan werd gehoopt (in sommi ge van deze kernen is daar in de afgelopen jaren zelfs in het ge heel geen sprake van geweest) en de situatie op de arbeidsmarkt is er sinds medio 1966 over het algemeen ongunstiger dan elders.' Er waren nog meer redenen om deze aanvankelijke beslissing op te schor ten: .Ook dienden krachtens een in 1964 gedane toezegging alvo rens deze streekcentra op eigen kracht een belangrijke functie voor hun gebied kunnen vervullen, nog een aantal structuur-verbeterende werken ie worden uitgevoerd. Dit kon in de afgelopen periode niet worden gerealiseerd.' De regering zal de situatie in de secundaire ker nen echter nauwlettend blijven vol gen aan de hand van de ontwikke ling die er zich voltrekt. Zodra de ze ontwikkeling daartoe aanleiding geeft zal zij uiteraard na overleg met de betrokken provinciale bestu ren zich alsnog nader beraden over beëindiging van het beleid ten aanzien van de secundaire kernen. PROVINCIAAL SUBSIDIE .OEVERVERBINDING WESTERSCHEI DE': f 5000 VHS SINGEN Gedeputeerde staten stellen provinciale staten van Zeeland voor. 5000 subs:d:e te verlenen voor 1968 aan de stichting vaste oeverver binding Westerschelde. Gs achten het werk van deze stichting belangrijk voor de provincie en komen aan het bedrag van 5000 wanneer zij letten op de grootte van de al van verschillende an dere zyden verleende subsidies Het totaal aantal toegezegde en reeds 'afvangen subsidies Is volgens de voor eyfer 25.750, Van dit bedrag is aan uitgaven begroot: kantoorbehoeften f 350. vergader kost en f 1000. porti en telefoon 400. samenstelling rapport 9000 en drukkosten rapport 15.000 Zoals men weet ligt het zwaartepunt van de werkzaamheden der internatio naal samengestelde stichting ln dit jaar ln het opstellen en publiceren van een rapport over de economische aspecten van de vaste verbinding. ring van 500.000 een premie i 15 procent. Maximum gulden. VOORSCHOT. Voorschot. Onder bepaalde voorwaar den kan een voorschot op de invea- teringspremie worden gegeven. Differentiatie loonkosten. Advies 5s gevraagd aan de SER over dc wen selijkheid en de modaliteiten van een differentiatie in de loonkosten. Infrastructuurverbetering. Voor 1969-1972 Is op de begroting van economische zaken 240 miljoen 165 min in 1964-19681 bestemd voor bijdragen aan versnelde of ver vroegde uitvoering van provinciale en gemeentelijke infrastructuur ver beterende werken. Rond de helft is voor de drie noordelijke provincies bestemd. Rijk wegen. In het rij k wegenplan wordt rekening gehouden met de stimulerende invloed van rijkswer ken op structurele ontwikkelingen, in Zeeland de verdubbeling van rijks weg 58. Toeristische infrastructuur. De bij dragen van economische zaken voor verbetering van de toeriSiiselre in frastructuur worden ;n belangrijke mate in de stimulerings- en her structureringsgebieden besteed. Een extra bedrag van 4 miljoen zal voor de periode 1969-1972 specifiek ten behoeve van deze gebieden voor de algemene bevorder.r.g van het toerisme worden uitgetrokken. Woon- en leefklimaat. Ter verbete ring van het woon- en leefklimaat in de stimuleringsgebieden geven de departementen van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk en van sociale zaken en volksgezondheid subsidies voor sociaal-hygiënische en culturele werken met een concen tratie in een aantal centrumgemeen ten. Voor 1969-1972 wordt hiervoor 6 miljoen per jaar uitgetrokken. Exploitatiesubsidies. Mogelljkhe.d van bijzondere exploitatiesubsidies voor weteimsactiviteiten ln stimule ringsgebieden. Gesubsidieerde woningen. In 1969 worden ruim 1300 gesubsidieerde wo ningen extra toegewezen aan de sti muleringsgebieden. Ruilverkaveling. De centrale cul tuurtechnische commissie geeft ex tra aandacht aan de uitvoering van £rojecten in de sfimuleringsgebreden ij het vaststellen van de prioritei ten van ruüverkavelingsplannen. Verfijningsregeling. Gemeenten ln de stimuleringsgebieden kunnen extra uitkering uit het gemeentefonds ver krijgen door verfijningsregeling voor de sttmuleringsgebieden. Trainingstoeslag. De trainingstoe slag voor ingeschrevenen uit de sti muleringsgebieden die in bedrijven wórden opgeleid voor een lagere functie, wordt verhoogd tot 3300. Scholing volwassenen. Inspanning met betrekking tot de scholing van volwassenen worden verhoogd- .Ge streefd wordt naar verhoging van de scholtngsbereidheid o m door ver dere versterking van het bemidde lingsapparaat. Geografische mobiliteit. De geogra fische mobiliteit wordt vereer ~be- industriële bedrijven dat met het bedrijf mee-verhuist naar een ontwikkelingskem krijgt een tege moetkoming in de verplaatsingskos ten. Eenzelfde regeling wordt nu ook toegepast voor personeel van bedrij ven uit de dienstensector die ver plaats: worden. Voorlichting en bemiddeling. Beroe pen- en beroepskeuze voorlichting en bemiddeling worden voor regio naal gebruik verruimd of toe gespitst. Arbeidsmarktinformatie. Bijzonde re aandacht wordt gegeven aan ar beidsmarktinformatie aan bedrijven, die in het betrokken gebied werk zaam zijn of overwegen zich daar te vestigen. Raad voor de arbeidsmarkt. Binnen kort ls de instelling van een raad voor de arbeidsmarkt te verwach ten. Werk in het westen. De minister van sociale zaken en volksgezond heid zal aan (in te stellen) raad voor de arbeidsmarkt advies vragen over de vraag of gestimuleerd moet worden de bereidheid van onge schoolden tot aanvaarden van werk in het westen cfcs lands om ontplooi ingsmogelijkheden te krijgen d.e zich in eigen gebied niet voordoen. Acquisitie. Acquisitie in het buiten land: Ls versterkt in de VS en wordt ook en is ten dele reeds in andere landen begonnen. In samenwerking met het bedrijfsleven wordt ernaar gestreefd nieuwe activiteiten op gang te brengen. Het apparaat op het departement van economische zaken voor het opvangen van de ac quisitiewerkzaamheden wordt ver sterkt. Statistisch materiaal. Het Centraal Bureau voor de Stat.stiek werkt ver der aan het beschikbaar komen van regionaal uitgesplitst statistisch ma teriaal. Regionale planning Het Centraal Planbureau intensiveert de werk zaamheden m b t de regionale plan ning. De staf wordt uitgebreid. Een werkcommissie voor de regionale economische ontwikkeling word* in gesteld. Financiering. Een deel van de gel den uit de tijdelijke meeropbrengst van de BTW is besterad voor de uit bouw van het regionale industriali satiebeleid. Onder andere zal hieruit de subsidiëring van uitbreidingen worden gefinancierd. Verder verbe tering van de industriële structuur. (Onder meer door vestiging van economische motoren).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7