wie Ier va ria ONZE TOPTIEN SHAFFY STELT TELEUR PASTORALE VAN LIESBETH WAAROM HEEFT ZEEUWSCH-VLAANDEREN NOG GEEN LOM-SCHOOL ANNEMIEK JURRY HAD HET NIET VERWACHT Geen Sammy Pastorale HOEWEL GEEN OVERBODIGE LUXE TENNISKAMPIOENE VAN .ANIMO' MENSEN IN DE SPORT TERNEUZEN Het kon onmogelijk een toeval worden genoemd dat de 15-jarige Annemiek J. MJurry enthousiast de tennissport, beoefent. Niet alleen omdat haar vader momenteel voorzitter is van de Ter neuzen se tennisclub Animo', ook haar grootvader is voorzitter van deze vereniging geweest. Bovendien slaat haar moeder zo nu en dan ook, uit louter lief hebberij, dus niet in wedstrijdverband, een balletje, op, terwijl haar 12-jarige broer tje Jan. eveneens met enthousiasme het tennisracket, hanteert. Hij doet het vol gens Annemiek nog wel ivat té enthou siast. wat onbesuisd, maar hij heeft de tijd nog voor zich. Maar daar gaat het nu niet om. Misschien komt Jan in de toekomst nog wel eens aan de beurt in deze rubriek. Ditmaal is evenwel Annemiek aan de beurt, want het afgelopen weekend ver overde zij namelijk de clubti'tel van Ani mobij de meisjes. ,lk had het niet ver wacht', bekent, ze. Ze had zich helemaal niet op dit clubkampioenschap voorbereid. In de vakantie had ze nauwelijks geten nist en vóór de wedstrijden ook nog maar eén keer. Toch leek aanvankelijk alles van een leien dakje te gaan. Van de eerste ronde was ze vrijgesteld, in de tweede ronde versloeg ze Marijke de Bruyne met 6-1 en 6-0 en in de derde ronde moest Laura Fraanje er met dezelfde cijfers eveneens aan geloven. Maar de finale werd dan ook een finale in de ware zin des woords. Er moest gevochten worden en het duurde drie uur voordat de tegen standster van Annemiek, Ineke Rouw, zich gewonnen gaf. De setstanden waren 8-6 voor Annemiek, 6-1/ voor Ineke en 6-S voor Annemiek. ,De ene keer lukt het, de andere keer niet', zegt Annemiek bescheiden. Haar tegenstandsters hebben het geweten: het afgelopen weekend lukte het best.' Zo'n drie jaar geleden begon Annemiek ac tief met het beoefenen van de tennis sport.. Het afgelopen seizoen nam ze ook deel aan de junioren-competitie. Die com petitie verliep evenwel niet zo best, want van de zes deelnemende clubs eindigde Animo' ergens in de onderste regionen van de eindrangschikking. Er zijn overigens meer sporten die de in teresse van Annemiek hebben. Zo heeft ze vroeger wel eens wedstrijd, gezwommen en ze heeft wat. aan atletiek en judo ge daan. Op school (ze zit in de derde klas havo van het Petrus Hondiuslyceumnam ze deel aan de volleybalcompetitic. En ten slotte is er dan nog een sport die ze wel niet actie] beoefent, maar waar ze wel graag naar kijkt: voetbal. Van tijd tot tijd volgt ze vanaf de tribune met belangstel ling de verrichtingen van Terneuzen. Tot nu toe was het allemaal sport wat de klok sloeg, maar dat wil nog niet zeg gen dat. Annemiek eenzijdig is, integen deel. want se speelt graag piano. In hoofd zaak klassiek, want dat wordt nu eenmaal op de muziekschool onderwezen, maar van tijd tot tijd wil ze zich ook wel eens in het modernere genre uitleven. En tenslotte is er dan nog de school. De vakken waarvoor zij zich het meest in teresseert zijn natuurkunde (dit jaar ten minste) en Nederlands. Ondanks die affi niteit tot de natuurkunde, wil ze na het derde jaar de talenrichting uit, Zonder Duits, maar met scheikunde. Schei kunde f Ja, wnat wie meent dat de toekomstplannen van Annemiek Jurry in de richting gaan van sportlerares of be roeps tennister, om maar wat te noemen, heeft het bij het verkeerde eind. Haar keus is operatie-assistente, maar ook daarbij geldt-, evenals in de sport., op tijd en juist reageren. Het mag als bekend worden ver ondersteld dat Feliee Glmondi zon dag j.L de .Grote Prijs der Naties' hééft gewonnen. Minder bekend zal zijn dat daarbij liet. snelheidsrecord is gebroken en gebracht op een ge middelde van ruim 47.5 km per uur. Dat gemiddelde werd behaald zo wil men ons althans doen geloven over een totaal afstand van bijna 75 kilonieter. Dit soort verhaaltjes doet altijd wat grappig aan. Rijk. liet werelduurrecord (op de snelste baan ter wereld, nota bene) staat p|» naam van Ferdinand Bravke met iets meer dan 48 km. Hij verbeter de daarmee het niet erkende record van Jac. Anquetil die vandaag pre cies een jaar geleden, 47 km en 493 meter reed, ook al op een super snelle baan. lit die cijfers en ge tallen zou moeten blijken dat Glmon di zondag op de weg sneller reed dan Anquetil een jaar geleden op de toen snelste baan ter weréld. En dan weigeren we nu écht te geloven. Meestal is het zo dat het parcours voor een wegwedstrijd wat noncha lant wordt opgemeten waardoor men dergelijke vreemde dingen krijgt. De uitslag van die .Grote Prijs" heeft Gimondi met 45 punten winst nu op 180 punten gebracht voor dc Super Pernod. Hij staat nu nog maar 14 punten achter op de Belg van Springel, die met z'n derde plaats 10 punten behaalde en er nu 194 heeft. Jan Janssen zakle met zijn in totaal 158 punten nu naar de der de plaats. Er blijven nu nog 2 wed strijden over voor deze officieuze titel, namelijk Parijs - Tours op 6 en do Ronde van Lombard)je op 1.2 oktober. Als u mee wilt rekenen in beide wedstrijden zijn voor de eer ste tien aankomenden respectieve lijk 60, 40. 30. 20. 15. 10. 8. 6. 5 en 4 punten te verdienen. De Ronde van de Toekomst zit er ook weer op en is zoals u weet gewonnen door de Frans man Jeau-Pierre Boulard. die in de cember 26 jaar wordt en dus ook al niet meer van de jongste is. Hij is ook al eens kampioen van Frank rijk geweest bij dc liefhebbers. Hij zal nu wel heel vlug overgaan naar de profs, waar men hem met name in Frankrijk wel met open armen zal ontvangen. Onge twijfeld gaan we nog meer van deze knaap horen Frankrijk won ook bel ploegenklassement. Het blijft be treurenswaardig dat onze Nederland se amateurs niet In de gelegenheid waren aan deze toekomsronde deel te nemen. In de vorig varia hadden we het over de nu al begonnen conflicten rondom de zesdaagsen. Wel, er is er al weer één bij gekomen. Peter Post beeft ruzie geschopt met Kurt Vytli en heefl nu gedreigd niet in de zesdaagse van Amsterdam te zul len starten. Peter wil als het con flict niet voor die tijd wordt bijge legd nu een contract niet Char leroi. Als dé vedetten voor Amsterdam worden nu reeds genoemd de twee renners Jan Janssen en Leo Duin dam, die op verzoek van Vytl» een koppel zullen gaan vormen.' Verder gaat het gerucht want meer is het nog niet) dar Rik van Looy de ko mende winter geen enkele zesdaag se zal rijden. Nog even terug naar de weg waarop zaterdag J.L de Amstel Gold Race werd verreden en gewonnen door de Limburger Harry Stevens. Deze knaap heeft de afgelopen we ken een erelijst bijeen gereden waar op menige collega van hem jaloers zal zijn. Stevens wordt ongetwijfeld de meest regelmatige Hollandse cou reur van het jaar 1968. Als wij goed zijn ingelicht en daar twijfelen we wel eens aan om dat het officiële blad .Wielersport' zeer onbetrouwbaar is met z'n weg- rooster en verder niet alle op de kalender aangevraagde wedstrijden blijken door te gaan dan is er het komende weekeinde geen enke le wedstrijd in Zeeland. Wel is er een ïnteresant wiclergebeuren dicht bij namelijk in Ossendrecht waar de amateurs om 12.30 uur en de profs om 15.00 uur van start gaan. De dag daarvoor is er een profkoers in Dieren. Op de officiële kalender staan nog drie Zeeuwse koersen, na melijk op zaterdag 5 oktober in Groe- de en in de ,zak van Zuid-Be.veland (beide voor nieuwelingen) en op dinsdag 8 oktober te Hulst (ama teurs). De profkoers in Putte Ka- pelle. die zoals bekend beschouwd wordt als de sluitïngskoers in Bel gië en Nederland wordt dit jaar gehouden op dinsdag 15 oktober. En dan is het inderdaad wel bekeken met het wegseizoen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEAT - R&B -ZANG -BEAT- JAZZ- R&B ONZE TOPTIEN 1 Hey Judo (Beatles) 2 Those were the days (Mary Hopkin of Sandie Sliaw) 3 Rain and tears (Aphrodite's Child) 4 Don't you cry for a girl (Shoes) 5 I've gotta get a message to you (Bee Gees) 6 Dong-dong-di-ki-di-gi-dong (Golden Earrings) 7 Ich bau' dir ein Sclxloss (Heintje) 8 Street fighting man (Rolling Stones) 9 I say a little prayer (Aretha Franklin) 10 People got to be free (Rascals) Dat de Beatles met ,Hey jude' zich nog op de eerste plaats hebben gehandhaafd, is met zo verwonderlijk, al is het nu niet direct een Beatle-plaat waar we van ach terover sloegen. Naar onze mening is het slot van het nummer wat te lang en daardoor wordt het wat zeurde rig. De b-kant, .Revolution.' is voor ons gevoel beter te verteren. Het wordt overigens tijd dat er weer eens een LP van deze vier knapen uitkomt, want dan kunnen we pas echt constateren waartoe ze in staat zijn. De stel ling dat als er een Beatle-plaat uit is, er ook een plaat van de Rolling Stones op komst is, wordt weer onomsto telijk bewezen, want .Street fighting man' komt deze week op acht onze toptien binnen. Wie .Those were the days 'naar de tweede plaats heeft gezongen, Mary Hop kin of Sandie Shaw is ons niet bekend. Vast staat wel dat het geluid van Mary Hopkin op de plaat is vastge legd onder het label Apple van de Beatles en dat kan natuurlijk een handje geholpen hebben. ,Rain and tears' van Aphrodite's Child is op de terugweg. Dat de Shoes met .Don't you cry for a girl' voor een Nederlands suc ces zouden gaan zorgen was te voorzien en de single prijkt dan ook trots op de vierde plaats. J've gotta get a message to you' van de Bee Gees, .Dong-dong-di-ki-di- gi-dong' van de Golden Earrings en .Ich bau' dir ein Schloss' van Heintje hebben alle drie hun grootste tijd gehad. Voor Heintje is het na zovele maanden in de hoogste regionen nog een zeer glorieuze aftocht. Na de Rolling Stones zien we eveneens nieuw in onze toptien .1 say a little prayer" van de grote soul-zangeres Aretha Franklin. Hekkensluiter is deze week .People got to be free' van de Rascals. Wat betreft eventuele kanshebbers voor onze toptien weten we er maar een paar te noe men: .Can't you find another way' van Sam &Dave en .On the road aeain' van Canned Heat. Deze week willen wij eens atmuuem cesieden aan ie mand die nu wel niet direct thuishoort in de beatwereld, maar die door zijn eigentijdse optreden toch zeer veel belangstelling geniet: Ramses Shaffy. Onlangs verscheen er een nieuwe LP van hem op de markt, getiteld JShaffy Chantate.' De grote man wordt terzijde gestaan door Liesbeth List, Sylvia Alberts, Marjol Flore, Thijs van Leer, Eelko Nobel en het trio Louis van Dijk. Na de plaat een aantal malen te hebben beluisterd, moesten we wat teleurgesteld vaststellen dat deze LP geen JSammy' bevat, met andere woorden, de kwaliteit van deze plaat- is beduidend minder dan de voorgaande Shaf fy-liedjes. Deze plaat, bevat geen uitschieters, geen machtige explosies van hartstocht, zoals Jifarije,' geen juichkreten zoals flalléluja Amsterdam,' geen raak ae- troffen desolate sfeer zoals in JL Is stil in Amsterdam.' We hebben bijna het gevoel alsof Shaffy direct in het begin al zijn kruid heeft verschoten en nu een vertwij felde poging doet om zich staande te houden. Wanneer we op deze plaat te doen hadden met een willekeurig zanggroepje dat poogt om de stijl van Shaffy te imite ren welke indruk we overigens soms bijna kregen/, dan zou het ongetwijfeld verdienstelijk worden genoemd. Nu het evenwel Ramses self betreft, voelen we ons te leurgesteld. Ons grootste bezwaar is dat de sfeer uit de liedjes is verdwenen. De teksten zijn veel minder in dringend, terwijl we de indruk hebben dat Shaffy het ditmaal op de lollige toer heeft vullen gooien, maar daar maar gedeeltelijk in is geslaagd. Zo is Jiet stoepje' gezongen door Sylvia Alberts, één van de liedjes waar men qua tekst en qua presentatie met plezier naar luis tert. De verlatenheid die zo mooi tot uitdntkking komt in ,t Is stil in Amsterdam,' vindt men enigszins terug ia Jk loop maar een beetje,' gezongen door Liesbeth List. Ramses Shaffy heeft getracht zxjn vorige succes te co- pi eren, maar het is een misdruk geworden. Dit komt duidelijk tot uitdrukking in Silly Lilly.' dat wordt aan gekondigd als een liedje over het Engelse nichtje van ,Sjaantje,' maar helaas beneden de maat van de Neder landse versie blijft. Gelukkig is er nog Liesbeth List, die onder andere JZo hoog in de hemel' van Cees Nooteboom zingt en de Nederlandse versie van Ernst van Altena van het Franse lied jNe me quitte pas' van Jacques Brei. Al met al een aardige plaat, die waarschijnlijk geroemd zou worden als het Ramses' eerste was, maar in verge lijking met voorgaand werk is het helaas een teleurstel ling geworden. Dat Liesbeth List kan zingen behoeft geen betoog. Baar nieuwste LP Pastorale' legt daar overigens getuigenis van af. Vandaar dat. wij deze plaat even signaleren. Het zijn Ij stuk voor stuk heel fijne liedjes die Liesbeth ten gehore brengt. De tekstschrijvers en componisten zijn er dan ook naar: Lennart Nijgh, Boudewijn de Groot, Cees Nooteboom, Pierre Barouh, Donovan, enzovoorts. Van de veertien liedjes zingt Liesbeth er vier in het Frans, allen op tekst van Pierre Barouh, die in Jm pluiet ook te be luisteren is. De titelsong Pastorals' van B. de Groot en L. NijghJ zingt ze samen met Ramses Shaffy. Heel ge voelig en sfeervol is het liedje J)e ijssalon <B. de Groot- L. Nijgh), dat met hele lichte streken de bevrijding van mei 1945 aangeeft, zoals die door een kind werd be leefd. Ook het lied .Door het hoog geboren koren,' een vertaling va» het Engelse .The girl thad stood beside me,' is alleszins het beluisteren waard. De muzikale lei ding van deze LP is m vertrouwde handen, gedeeltelijk bij Bert Paige en gedeeltelijk bij Horst Hartmann. Be halve dat Liesbeth List een prachtige stem heeft, is zij ook een lust voor het oog. Maar wat dat betreft moeten we ons helaas tevreden stellen met de overigens fraai uitgevoerde hoes. JAZZ - R&B - ZANG - BEAT-JAZZ-R&B Vrijdag 27 september i968 Leeuwenlaan 19: in dit gebouw kan het LOM-onderwijs misschien in januari 1969 van start gaan. operatie-assistente leg. niet voor kinderen met ernstige zintui gelijke en lichamelijke gebré ken. met voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen en evenmin voor de werkelijk .domme' kmdeien, of an ders genoemd: de zwakbegaafden. Voor de LOM-kinderen geeft mejuf frouw Bladergroen de volgende om schrijving. .Kinderen met leerstoor nissen. die berusten op ontv,-.kke- lingsremmingen. 74.j werken belem merend op het leerproces, of liever op de juiste aanpassing aan de leer stof en aan de eisen van het school bestaan, zonder dat we kunnen spre ken van een aanlegstekort. Bij de juiste aanpak kunnen deze stoornis sen óf geneeJ verdwijnen, óf in zo verre worden gecompenseerd, dat normale aanpassing na verloop van tijd verwacht kan worden'. Er zijn verschillende soorten LOM-kinderen. De ,traag<bloeiers', kinderen die lang het kenmerk van de kleuter behou den. die later dan anderen school- en werkrajp worden en die in een tra ger tempo weiken, totdat er ineens schot in komt. soms pas In de puber teit. De neurotische kinderen, kinde ren die tengevolge van vroegkinder lijke emotionele conflicten zich af schermen tegen de buitenwereld, die niet groot willen worden en niet wil len leren. Kinderen met een organi sche gestoordheid, waarover men vaak de klacht hoort: Jiij kan best, maar hij wil niet', ,hij is zo speels', hij kan zich niet concentreren'. Jiij is zo slordig', .hij is er met de ge dachten niet bij'. En tenslotte zijn er dan nog de kinderen die door de één of andere vorm van sociale en/of pedagogische verwaarlozing ontwik kelingsstoornissen vertonen, die vooral hun uitwerking hebben op zin- tui gelijk en motorisch gebied met de daaraan verbonden intellectuele achterstanden. Vaak tracht men, zo vertelt mejuffrouw Bladergroen, de moeilijkheden op te lossen in een onderwijsbehandel'ng, bijvoorbeeld voor taal en rekenen, na schooltijd. Volgens mejuffrouw Bladergroen is dat niet de aangewezen weg. Als voorbeeld noemt ze de jongen van 12 jaar, die gemiddeld 50 fouten in zijn dictees maakte. Na enkele maanden behandeling werd dit gere duceerd tot 30 fouten en na een jaar tot 10 fouten. Een resultaat om trots op te zijn, maar voor de jongen bleef het ontmoedigend, want op zijn rap port behield hij het cijfer 1. Uitkomst Uit het bovenstaande blijkt wel dat de LOM-school voor velen een uit komst kan betekenen tot aanpassing aan de normale maatschappij. Op TERNEUZEN Het wil tot nu toe nog niet erg vlotten met de stichting van een LOM-school school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) in Terneuzen. Hoewel dit de enige LOM-school in heel Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden, zijn er tot nu toe pas een kleine dertig leerlingen aangemeld. Voor het stichten van een school is men evenwel geboden aan een minimum van 44 leerlingen. .Maar we moeten nu niét ophouden én de moed laten zakken', is de me ning van de heer F. J. M. Kosters te Terneuzen. die zitting heeft in het bestuur van de stichting samen werkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden Sn de provincie Zeeland. Dat zou dan de tweede keer zijn, want er is al eens eerder gepoogd om een LOM- school in Terneuzen te stichten. Aan het departement van onderwijs is nu een verzoek om ontheffing ge richt. zodat, wanneer dat wordt in gewilligd, men voorlopig met 41 leerlingen zou kunnen beginnen. Het pand Lefeuwemlaan 19 staat ter be schikking en men is tevens reeds akkoord gegaan met de kosten voor de eerste inrichting ad 50.000.-. Wanneer alles naar wens verloopt, zal in de toekomst in het plan-Zel- denrust een geheel nieuwe school worden gebouwd. Leerkrachten en personeel voor de LOM-school zijn ook al aangetrokken, zodat elk mo ment met het onderwijs gestart zou kunnen worden. Hoofd van de school wordt de heer M. J. M. de Wilt te 's-Hertogenbosch, die al acht jaar ervaring in dit onderwijs heeft. Er is al van alles geprobeerd om meer leerlingen te krijgen. De heer De Wilt. die vijf dagen van de week lesgeeft in Den Bosch, brengt de za terdag en de zondag in Zeeuwsch- Vlaanderen door om de zaak te sti muleren. Zelfs een deel van zijn zo mervakantie heeft hij eraan opge offerd om de lom-school in Zeeuwsch- Vlaanderen meer bekendheid te ge ven. ,De beste reclame, zo heeft de ten draaien. Binnen veertien dagen zullen de ouders namelijk merken dat hun kinderen zijn veranderd, dat spanningen zijn verdwenen'. Dan wordt er door de ouders allicht en thousiast over verteld aan anderen en een betere reclame kan de LOM- school zicii natuuriijk niet wensen. Rem Welke factoren hebben een remmen de invloed op de stichting van een LOM-school in Terneuzen? Daar zijn in de eerste plaats de verbindmgs- moeilijkheden en de vrij grote af standen die door de leerlingen uit heel Zèeuwsch-Vlaanderen zuilen moeten worden ovetbrugd. Voorts is er de kwestie van het nog in be perkte mate op de hoogte zijn van de hoofden en leerkrachten van het geen samenhangt met de problema tiek van het LOM-kind, het probleem van de vele kleine en soms ook kwetsbare scholen met betrekking tot het leerlingenaantal (bijvoorbeeld een tweemansschool die. wanneer en kele leerlingen naar de LOM-school zouden gaan, het gevaar loopt ge degradeerd te worden tot een éen- mansschool) en tenslotte is er dan nog het waarschijnlijk wel belang rijkste struikelblok: de mentaliteit van de bevolking ten aanzien van het buitengewoon onderwijs. Een mentaliteit, ongetwijfeld ge voed door de onbekendheid met dit onderwijs. Welke kinderen? Welke kinderen behoren op een LOM-school Daar deze school is ondergebracht bij het buitengewoon lajger onderwijs zijn er weerstanden ontstaan bij de ouders, omdat men het blo min of meer beschouwt als onderwijs aan achterlijke of gehan dicapte kinderen. Maar deze Kinde ren horen nu juist niet op een LOM- school. Uit een brochure, geschreven door Wilhelmina J. Bladergroen, blijkt duidelijk dat de LOM-school niet is voor kinderen met een wer kelijk tekort aan intellectuele aan- de LOM-scholen ontvangen de kin deren het geduld en de toewijding die op de gewone school vaak ont breekt (of liever gezegd ontbreken moet, omdat het lesrooster er niet op is afgestemd). De resultaten van het LOM-onderwijs zijn nog wisse lend, volgens mejuffrouw Blader groen. Na ruim twintig jaar erva ring weet zij evenwel te vertellen van oud-leerlingen die een goede of zelfs belangrijke functie ln de maat schappij bekleden. Er zijn er die een academische studie hebben volbracht, die zelf onderwijs geven of een be hoorlijke positie in het bedrijfsleven vervullen. Zo weet ze nog meer voorbeelden te noemen, al blijven er enkelen die blijvende nazorg be hoefden, in een inrichting moesten worden opgenomen of ondanks a!!e pogingen toch met de justitie :n aanraking kwamen. Een LOM-school in Terneuzen lijkt allerminst een overbodige luxe Er zijn bijvoorbeeld kinderen in Sint- Jansteen zo weet de heer Kösters te vertellen, die zitten te springen om een LOM-school in Terneuzen. Nu moeten zij om het LXjM-onder- wijs te volgen naar Nijmegen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 39