MET EEN 23-DELIG SERVIES IS HET BRUIDJE NOG NIET KLAAR Nieuwe slaapkamer van Amsterdamse ontwerper PITTEN EN MEER PIT IN DE SLAAPKAMER wonen 1968-1969 Provinciale Zeeuwse Courant de groei van het jonge gezin en d» vernielzucht van net jongste kind. willen de meeste bruidjes toch nog niet in de witte jurk voor er een C3-delig servies voor zes perso nen in de kast staat. Gasten en kinderen Zo'n servies van 23 delen is voldoen de voor zes personen, berekend op gasten en kinderen dus. Vroeger wa ren er 24 delen, de soepterrine ts echter min of meer in ongenade ge vallen en wordt op grote schaal ver vangen door de zoveel gemakkelij ker soepkop. Serviezen worden meest al gekocht in een prijsklasse tussen de 150 en de 200 gulden. De meest gevraagde vorm is de eigentijdse strakke lijn. Toch is ook op dit ge bied de weelderige vrom uit groot moeders tijd weer populairder aan het worden. Dergelijke serviezen zijn veelal duurder vaak aanmerkelijk meer dan 300 gulden. Mensen, d:e zich zo'n prijs voor een servies kun nen permitteren zijn ook wel in staat een tweede servies voor dagelijks ge bruik te kopen, wat dan ook meest al gebeurt. Het luxe aardewerk wordt dan in de salonkast. achter glazen deuren opgeborgen, zodat ie dereen het kan zien, maar aanko men niet... Een op deze wijze opge borgen servies haalt over het alge meen het 25-jarig huwelijksfeest wei, om bij die gelegenheid voor de zes de keer te worden gebruikt. Met de handen Een jeugdig bruidje, dat denkt er te zijn met'de aanschaf van een 23- delig servies komt bedrogen uit. Of wil "ze haar man en haar gasten soms met de handen laten eten Er is tenslotte ook nog bestek nodig. Ook op dit gebied alle keus. Een zespersoons cassette, opgebor gen in degelijke kist. kost rond de 200 gulden. Het is dan vervaardigd uit roestvrij metaal. Wil men iets dergelijks kopen in roestvrij edelme taal, dat er in de ogen van een leek uitziet als zilver dan moet men rekenen op een uitgaaf van zo'n dik ke 300 gulden. Het kan natuurlijk nog duurder. Een zespersoons cassette van echt zil ver komt boven de 650 gulden. Ook in bestek kan men kiezen uit vele soorten vormgeving. Voor huwelij ken die kans maken lang stand te houden, is een tijdloze, dus naar het klassieke neigende vormgeving het meest aan te raden. Vroeger was net zo, dat men de mooie kist, waarin de cassette kan worden opgeborgen, pas kreeg bij aanschaf van een vol ledige set. Sommige fabrikanten ko men de spaarders onder de jong ge huwden tegenwoordig tegemoet, door deze kist gratis te geven bij aan koop van 20 procent van de cassette. Ontbijt en thee We gaan in gedachten nog even te rug naar het 23-dellg servies. Dat is niet voldoende om van te eten, een dergelijk servies voorziet bij voorbeeld niet in de ontbijt- en thee benodigdheden. Een ontbijtservies be staat gemiddels uit tien delen. Voor minder dan 100 gulden heeft men een leuk stel in nuis. Men lette er natuurlijk wel op, dat de vorm p '- bij die van het grote servie Een the «set wordt vaak voor twaalf p sonen gekocht. Men kiest d zes lage en zes hoge kopjes, dat - dig voor het variëren en kapotg' en. Oompleet Is het breekbare deelt* van de uitzet dan nog i •.•••■is niet. tenslotte kan men niet v u zonder glasservies. Ben der..-.- - lig stel kan mem kopen van 30 - den'gewoon glaa i tot 500 guide-, slepen kristal). Dit glas-werk bevat alles wat nodig is voor het horretje vóór het eten (behalve de gevulde flessen). Vingerbakjes Natuurlijk blijven er na aankoop van al deze spullen een aantal v-rr-n onvervuld. We noemen slechts de populaire messenleggers, de vinger- bakjes, gebakvorkjes, vleewsch i - s de onmisbare en vrijwel jaarlijks gebruikte compöteachaaltjes der gelijke dingen, die een t■r zo sierlijk uit doen zien. Dez - - keien kunt u krijgen van fan:- - den bil huwelijk en verloving- Het heeft dus geen zin zich er nu zorgen over te maken. Voor diegenen, die willen trouwen maar geen geld hebben voor d luxe is er één troost. Er zijn, s men goed kijkt, vele goedkope ser viesgoederen los verkrijgbaar Ook daarmee is het prettig leven, als het eten maar goed klaargemaakt is. Juist deze goedkope spullen gaan lan- £er mee. zoals die aardige fel ge leurde emaille bekers. Als u gas ten hebt, trekt u gewoon een ge zicht, alsof uw zondagse serv.c-.s in de kast staat in afwachting van bijvoorbeeld een feestdag. Het grootste deel van de vader landse stelletjes, die op trouwen staan, nemen deze gewichtige stap niet zonder enige voorbe reiding. Deze voorbereiding be staat hoofdzakelijk uit het plichtsgetrouw sparen van de door zwoegen en sappelen ver diende centjes. Het gespaarde geld wordt dan op een mooi moment gebruikt voor de aanschaf van wat de volksmond noemt ,een uitzet'. Eén van de minst onbelangrijke de len van een uitzet is het servies. Hoewel de nonchalante mode hand over hand toeneemt om het huwelijk te beginnen met twee borden en een pan en dan die zaak uit te breiden in een tempo, dat evenredig is aan Wie bepaal! eigenlijk hoe ów slaap kamer dient te zijn? Uzelf. De mo derne fabrikant toont dan ook. be grip voor hedendaagse ruimtepro blemen. Zijn ontwerpen, opgebouwd uit losse elementen' geeft iedereen keus. Aangepast aan de letterlijke meterinhoud van het moderne huis of etages in flats. Het gezicht van de huidige slaapkamer is niet meer streng en gesloten. Maar open en vriendelijk. Overdag voor u. En zelfs voor uw gasten, als de zitkamer te vol dreigt te raken. Praktischer dan ooit. En... veel speelser! Moderne mensen willen dit vertrek zo veel mogelijk, ook overdag benutten. Natuurlijk, er moet een bed in. Nachtkastjes (uit de pó-tijd, ons sanitair ligt nu om de deurhoek) worden vervangen door een aanbouwmeubel. Graag met laatjes. Met bergruimte. En liefst véél garderoberuimte. Net zo veel kasten als losse elementen naast, tegen en óp elkaar, als i we ruimte hebben. En duiten natuur- lijk. De allernieuwste trend in slaapka mers toont ons de weg terug naar de romantiek. De bedoeling hierbij is: het creëren van privacy. Dit be reikt u bijvoorbeeld al door een grote kleerkast (even breed als uw bed) niet tégen, maar op 1 meter afstand van een wand te plaatsen. Maar wél, met de kastdeurtjes naar die wand toe. Het grote bed komt dan tegen de achterkant van die kast, de kamer in, te staan. Geen gezicht, die blote kast-achterwand, zegt u? terecht. Maar... deze wand moet bekleed worden met dezelfde stof als uw bedovertrek. Ziet u het voor u? Een geweldig effect! Nog een suggestie: plaats of laat een gecappitoneerd kussen maken over de volle bedbreedte in dezelfde stof. Wat een zilweelde! Het begrip: de slaapkamer is exclu sief bestemd voor ons nachtelijk ver blijf, vervaagt. Gelukkigl Wie nog over een woon-suite beschikt kan die deur overdag gemakkelijk ge sloten houden. En naar de meubel- inhoud zijn we niet nieuwsgierig. Die kennen we. Er staat een bed of lits-jumeaux mét nachtkastjes. Het tafeltje met de twee stoeltjes die de rug ,op visite' dwingen. Er is de gro te halfom kleren- en linnenkast. Er staaf die meestal monsterlijke toilet tafel, die vijandig zijn spiegel op verre afstand houdt. Dus verzorgt de bewoonster haar make-up voor de wastafel, die ook beter te verlich ten is. Haar toilettafel is dus meestal meer show- en vaak heel weinig bergmeubel. Inplaats van die rechte stoeltjes kiezen we liever gemakkelijke zit meubelen (rotan voldoet al). We kiezen een tafel waaraan ook rus tig geschreven, genaaid, of een kar weitje gedaan kan worden. De zit kamer blijft vrij, van onze privéklus- jes en aan een hangende toiletspie gel, op prettige ooghoogte verzor gen we onze make-up. Hebben wij ruimte genoeg dan is weer een los element als toilettafel, de ideale oplossing. Een intiem hoekje om ongestoord de make-up in orde te brengen. Een toiletmeubel als onderdeel van een kastenwand ts een ideale oplossing voor klein-b ehvAsde n Een 'aaihbouwslaapka/mer met veel, heel veel bergruimte van Nederlands fabrikaat. Om de mensen te gerieven die niet houden van partners in ondergoed. Er zijn nu eenmaal ook bepaalde intieme handelingen o a het aan- en uitkleden waarbij men zich graag ongezien weet. Daarbij is het ge makkelijk wanneer achter die kast zich housecoat en kamerjas bevin den. Er is een groeiende neiging naar de romantiek van het recht streeks tevoorschijn stappen in flat teus nachtgewaad. Anders zou er geen reden bestaan voor de grotere vraag naar kamerschermen! .Moderne kamers zijn geen zalen meer. Moderne slaapkamers nog minder. Zuinig met ruimte is dus het devies'. De jonge Amsterdamse bin nenhuisarchitect Wim van Tongeren heeft een slaapkamerprogramma ontwikkeld, dat geheel is afgestemd op het benutten van de ruimte, die een slaapkamer tussen plafond en muren heeft. Wim van Tongeren is bij zijn ont werpen uitgegaan van kleinere hui zentypen, waarvan de slaapkamer ruimte beperkt is. Hiervoor ontwik kelde hij slaapkamermeubelen, die op vele manieren gecombineerd kunnen worden tot één geheel. Hij motiveert de vormgeving van zijn ontwerp met te zeggen, dat het be langrijk is, dat in een slaapkamer sfeer wordt gebracht. Zijn ontwerp biedt deze mogelijkheid, ook omdat de kleuren wit-groen-palissander van de meubelen in combinatie met de rest van het interieur rust schen ken. De ruimte moet iets vriendelijks krij gen is de filosofie van deze binnen huisarchitect en ontwerper. Dat vriendelijke kan erin worden ge bracht door de meubelen, terwijl de bewoners zelf voor het leefbare moeten zorgen. Een slaapkamer kan op deze wijze een reeël stukje van het huis wor den. En het wordt tijd, dat men aon dit deel van hef huis ook die aan dacht schenkt, die het toekomt, te meer omdat de mensen er het grootste deel van hun leven in door brengen. Het nieuwe slaapkamerprogramma bestaat allereerst uit kasten. Kasten met een diepte van 55 cm. Men kan de kasten al naar gelang wens toevoegen of weglaten. De maat voering is zodanig, dat de hangkas ten precies op de kleding zijn bere kend. De legkasten zijn voorzien van veel schappen op korte afstand van elkaar. Dit vergemakkelijkt het ber gen. De hoogte van hang- en leg kasten is zo gemoakt, dat ook de bovenkastjes goed bereikbaar zijn. Een kaptafel kan worden inge bouwd tussen twee hangkasten. Vol gens hetzelfde principe kan echter ook een schrijftafel worden inge past. Omdat de ontwerper van een aantal standaardmaten is uitgegaan is hef hele aanbouwsysteem zeer flexibel. De ontwerper Van Tongeren stelde zich niet tevreden met een ontwerp tekening te leveren. Hij beproefde het geheel ook in zijn eigen huis, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de ophanging van de deuren zodanig moet zijn, dat een heel korte draaicirkel ontstond. Om dit te bereiken ontwierp hij zelf een speciale scharnier, waarop patent werd verleend. Door toepassing van deze scharnier ziften de deuren elk aar bij het openen nooit in de weg. Ter completering lief hij vervolgens naar eigen ontwerp slagvaite plas tic handgrepen vervaardigen in de vorm van een klavertje vier. Iedere kast is compleet afgewerkt en kan dus ook als individueel mee- Ook een slaapkamer moet sfeervol zijn en vooral rustgevend werken. De kleuren waarin de Vier-Klaverserte is uitgevoerd zijn daar heel belangrijk voor: matwit, groen en palissander. Alle ruimte benutten was de gedachte van De bergmeubelen bieden dan ook een zee in de kastemoand opgenomen. ontwerper Wim van Tongeren, an bergruimte; de toilettafel is bel worden gebruikt. Voor kastjes naast het bed is keuze uit twee hoogten mogelijk, al naar gelang het gebruik dat men er van denkt te maken. De kastjes kunnen zowel als open vak, maar ook met laden geleverd worden. Om aan elke eventualiteit tegemoet te kunnen ko men is ook de toilettafel als afzon derlijk meubel te leveren. De slaap kamer zou uiteraard niet compleet zijn, wanneer er geen bed in kwam te staan. Er is keuze uit bedden met een lengte van 190 en 200 cm en een breedte van 80, 130 en 160 Bij het zien van het resultaat kan men niet anders zeggen, dan dat door vormgeving, afwerking en kleurenkeuze wordt bereikt, dat het slaapvertrek Ingericht met deze meubelen niet alleen een fijne ruim» te wordt, maar dat tevens de ge» wenste MMtelt wordt verkregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29