SANITAIR OM TROTS OP TE ZIJN KEUKENINRICHTING NIET LANGER OP LAAG PITJE WASAUTOMATEN, WONDERTJES VAN VERNUFT wonen 1968-1969 Kleur Badkamer Bloemetjes Provinciale Zeeuwse Courant ter. De diepvriezer is niet langer een monsterachtig grote kist. De diepvriescapaciteit van der gelijke apparatuur bedraagt on geveer 17 tot 24 graden Celcius onder nul. Ook bij de koelkasten vinden we zeer smalle en lage modellen. Een nieuwtje op dit gebied is de koelkast gecombineerd met een boiler en een aanrecht. Voor de kamerbewoner kan dit een uitkomst zijn. grills De markt wordt tegenwoordig als het ware overspoeld met al lerhande modellen grills. Zo zijn er bijvoorbeeld speciale saté grills, grills waar wel twintig kippen in gaan en grills die nau welijks één kip kunnen bevat ten. De verwarming geschiedt als regel met een infra-rood ver warming of een kwarts-verwar ming. De kwarts-verwarming is iets beter, maar ook iets duur der dan de infrarood appara tuur. Meestal wordt het sanitair in huis maar stiefmoederlijk beje gend. De Heldere Hollandse Huis vrouw zorgt er wel voor dat al les schoon blijft, maar daar heb je het dan ook mee gehad. Als men met nauwelijks onder drukte trots een nieuw huis laat zien loopt men de gesloten bad kamer voorbij met: .daar is de badkamer, dat is toch allemaal hetzelfde'. Hoogstens gooit men vluchtig de deur even open.de badkamerom daarna de rondgang voort te zetten. Zo ook het toilet. Er hangt een schone handdoek en er is een voorraadje toiletpapier. Waarom ook hier niet wat meer fantasie, waarom van het klein ste kamertje in huis geen vro lijk hoekje maken. Met kleur is al heel veel te bereiken. In plaats van de bontgeruite hand doek en een of ander onbestemd washandje een effen geel. blauw of roze handdoekset. En in plaats van een willekeurige rol toiletpapier komt er nu alleen geel, blauw of roze aan te pas. Het stukje zeep kan ook makke lijk in hetzelfde kleurtje worden gekozen en dan is men al een eind op de goede weg. Wie het aandurft kan op de deur of op de muur een kindertekening met de gekozen hoofdkleur hangen. Verder op de wc-pot misschien wat plakplaatjes van bloemetjes of vlinders. Het brengt bgna geen kosten met zich mee en het staat veel leuker. Datzelfde kan men doen in de badkamer. Er zijn diverse kleu ren voor sanitair, behalve het traditionele wit is alles te krij gen in geel. bleu, roze, licht groen en grijs. Maar wie eenmaal een wit bad en een witte wastafel heeft staan kan weer door zorgvuldi ge keuze van badhanddoeken, washandjes, zeep, tandenborstel en bekers, sierpotjes, en bad zout een leuk en ook overzichte lijker badkamer maken. En waarom dan ook geen matjes en gordijnen in dezelfde kleur? In sanitair is ook een mode. De lijnen worden eleganter, een platte wasbak staat op een hoge smalle poot. de toiletten zijn wat kleiner maar worden in diverse hoogten gemaakt. En dan de blaadjes- en bloeme tjesversiering: in de wasbak, op de poot van de wasbak, op bi dets en op douehebakken overal worden blauwe, groene of bruin groene bloemetjes of blaadjes aangebracht. Wie wist overigens dat er on geveer vijftien verschillende wasbakken bestaan? En dan hebben we het nog alleen over wasbakken van eigen, Neder landse, bodem. Daarom óp naar sanitair om trots op te zijn. De mini-uitvoeringen winnen op alle fronten. Zo ook bij de vol automatische wasmachines. Dit seizoen is er een zeer compacte machine op de markt gekomen. De hoogte van deze machine bedraagt slechts twee derde van de hoogte van een normale machine. Ondanks alles heeft dit apparaat toch een wasgoed capaciteit van vijf kilo. Met behulp van een voetpedaal zet men deze mini-uitvoering op wieltjes om hem onder (bv) de tafel te rijden. Dit apparaat kost, (met aftrek van de inruilpremie) ongeveer 650,Al met al zeer geschikt voor kleinbehuisden met een niet al te ruime beur. roestvrij Het belangrijkste waar men op moet letten bij aankoop van een automaat is of de trommel wel van roestvrij staal is gemaakt. Enkele goedkopere uitvoerin gen bezitten namelijk een soort blikken trommel. Dit materiaal is absoluut niet bestand tegen de synthetische wasmiddelen. Binnen zeer korte tijd vallen er dan gaten in. Zeer fraaie machines zijn de combinatie-automaten. Deze ap paratuur bestaat uit een volau tomatische wasmachine met een aangebouwde centrifuge (met een snelheid van bijvoorbeeld 2800 omwentelingen per mi nuut). Bij sommige uitvoerin gen is het mogenlijk om het wasgoed na het centrifugeren automaten Tegenwoordig wordt er haast niets anders meer verkocht dan de zogenaamde automaten. In alle soorten, maten en prijzen worden deze wondertjes van vernuft op de markt gebracht. Het verschil in prijs zit veelal in de snelheid van centrifugeren. De goedkope apparaten hebben doorgaans een centrifugesnel heid van ongeveer 450 omwen telingen per minuut. De duurde re uitvoeringen halen al gauw een snelheid van 850 omwente lingen per minuut. Het spreekt vanzelf dat het wasgoed uit de laatstgenoemde machines veel droger is dan uit de goedkopere modellen. weer in de wastrommel te doen en deze trommel dan te gebrui ken als hetelucht droger. Dit type kost ongeveer 1300 gulden. koelkasten Steeds meer mensen gaan over op de combinatiekast. Een der gelijke kast heeft twee deuren. Achter de bovenste deur zit een diepvriesruimte met een inhoud van ongeveer veertig liter en de onderste kast is een normale koelkast. Ook in de afdeling .diepvries' zijn er nu zeer handige .huis houd' modellen. Zo is er bijvoor beeld een tafelmodel-diepvriezer met een inhoud van honderd li- Een kijkje in de keuken van de keukenontwerpers leert dat dit belangrijke maar in het verleden zo sterk verwaarloosde vertrek in de woning meer aandacht begint te krijgen. De keuken is overigens nog te veel een kamertje waarvan men de deur maar liever meteen achter zich dichttrekt, wanneer de visite zich aan kondigt, want zoveel moois valt daar meestal niet te zien. Maar dat begint allemaaJ anders te worden: van eenvoudige werkruim te met een kookhoek als middel punt, groeit er in de hand van de vakman functioneel materiaal. De ontwerpers sloven zich uit om met vorm en kleur een sfeer te scheppen, die meer overeenkomst vertoont met de bekende benaming keukenprinses. De keukens beginnen dan ook meer allure te krijgen. Men kan nu een rijke keus maken uit een interieur- opbouw die zo vernuftig is uitgedok terd dat er nu niet alleen keukens zijn te leveren voor elite ruimte maar ook voor elke beurs. En wat voor keukens! Glimmend van trots zal de huisvrouw als gelukkige bezitster van een moderne keuken de keuken deur openzwaaien voor elk bezoek. De tijd van hel angstvallig gesloten houden is voorbij. De keuken mag gezien worden. En denk nu niet dat zo'n moderne keuken een onbereik baar iets is: iaat hei huishoudbud get het niet toe om nu al een geheel nieuwe aan de eisen van de moderne tijd aangepaste keukeninrichting aan te schaffen, dan is er nog alle ge legenheid om bij stukjes en beetjes te komen tot de tnrichting van een keuken, waar een huisvrouw wel al leen voor haar genoegen in zou wil len bivakkeren. Want de keukenop- bouw uit elementen biedt onschat bare mogelijkheden. En die kant zal het langzamerhand toch wel uitgaan. Hoeveel mannen houden er niet van een en nu bedoelen we lekker eten van een goede keuken. Welnu: dan ls het ook goed denkbaar dat elke huis vrouw verlangt naar een goed inge richte keuken, in welk domein de wensen van de man wiens liefde toch zoals het gezegde wil door de maag gaat. nog beter in vervulling kunnen gaan. Goed. men kan dan zeggen dat de tegenwoordig ontworpen keukens wijzen op een grote luxe, op een soort van statussymbool. Maar aan de andere kant is er het feit en dat is gewoon een duidelijke posi tieve factor dat de luxe keukens veel rationeler van opzet zijn. De houten geverfde keukens zijn ge doemd te verdwijnen Ze maken plaats voor keukens, waar geen spat verf aanzit, keukens die zowel aan de buiten- als binnenkant geplastifi ceerd zijn. Het onderhoud wordt daardoor tot een minimum aan werk beperkt. Was vroeger het werkblad gemaakt van graniet, nu vindt men steeds meer roestvrij stalen aanrechten met voor degenen, die liever niet op een krasje zitten te kijken nog een mo gelijkheid van het nemen van een profielblad. Opvallend ls ook de in trede van de tweede gootsteenbak. De ontwerpers en de leveranciers van elektrische keukenapparaten hebben elkaar nu gevonden. Het re sultaat ts> dat er vele variaties denk baar zijn op de mogelijkheden van inbouw van deze keukentechmek in de kastenwanden en wel zodanig, dat even hinderlijk als vermoeiend ge- hurk bij Ijskast of oven uit de wereld wordt geholpen met de doodeenvou dige oplossing door bij de opzet van de wandelementen gewoon ruimte uit te sparen op de juiste hoogte Om aan te geven hoe groot de af stand is die de huisvrouw binner de muren van de keuken pleegt ai te leggen, hebben deskundigen eer film laten maken. Daaruit blijkt dui delijk hoeveel verbetering een stan daardkeuken zoals men die in zovele woningen nog kan terugvinden, nog behoeft. Een efficiënte Indeling bij de moderne keukens beperkt dit op- en-neer-gedribbel tot meer dan de helft. En dan zijn er nog al die snufjes, die het werken in een keu ken zo prettig maken. Met kast- deurtjes met magnetische sluitingen of zelfsluitende scharnieren, met uit- trekplanken en -tafels, in het aan recht opgenomen kookplaten, rollen de werkwagen? die in de kast en- wand kunnen worden ingepast en wasemkappen die visbakluchtjes af zuigen en ook het beslaan van de ramen tot een minimum beperken het kan gewoon niet op. Helemaal het einde zijn de kastenwanden met doorgeefluiken en langs twee kanten te benutten laden, die veel op-en- neer-geloop tussen keuken en woon vertrek overbodig maken Een blik in de keuken van de keukenontwer pers heeft dit alles aan het licht ge bracht Er is ook duidelijk uit ge bleken. dat het voor een ieder mo gelijk is om een keuken naar eigen goeddunken en inzicht in te delen. Er liggen bij de leveranciers tal van kansen om de keuken ln uw woning nu eens eindelijk uit de minderwaar dige hoek te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 27