MODELBOUW, EEN VEELZIJDIGE HOBBY Stereo-HiFi, een ideale geluidsweergave ook mooi is wonen 1968-1969 Provinciale Zeeuwse Courant Treinen Autoracebanen Bouwdozen Video-recorder Radio's WAL IS ECHT EN WAT KITSCH Koperen lampen Keukenverlichting gemaakt en ten tweede de N-kopieën. De laatste modellen zijn op schaal 1 60. De HO-treïntjes hebben een spoor breedte van 160 millimeter. Dit zijn de treintjes, die al zeer lang in de handel zijn. De N-modellen zijn de z.g. mini- modellen'. Deze treintjes hebben een spoorbreedte van 90 millimeter. Om bij de minitreintjes dezelfde baan uit te zetten als bij het .normale' model is slechts een vierde gedeelte van de ruimte nodig als bij de HO-baan. De mini-treintjes, huisjes, stationne tjes enz. (ook hier is zeer veel keus) worden oók veel gebruikt om diepte werking te krijgen bij een HO-baan. Als er in een bepaalde baan bijvoor beeld bergen voorkomen, dan plaatst men in de bergen een minitreintje met minihuisjes. Het verschil in grootte van de HO-modellen op de voorgrond en de minimodellen op de achtergrond geven de indruk dat de baan veel groter is dan in werkelijk heid. Verder zijn er nog verschillen in stroomtoevoer bij de verschillende merken. De meeste merken gebrui ken twee draden gelijkstroom. Als men zich een dergelijke baan aan schaft is het mogelijk treintjes van verschillende merken te gebruiken. Neemt men daarentegen een wissel stroomtreintje, dan is men vrijwel gebonden aan één bepaald merk. Ook de koppelingen zijn bij HO- modellen voor elk merk anders. Men kan dan geen wagens van verschil leed merk aan elkaar haken. Bij de minitreintjes zijn de koppelingen echter genormaliseerd Dat wil zeg gen dat men (wat de koppelingen betreft) alle merken door elkaar kan toepassen. Een nieuwigheid, en dus tamelijk kostbaar, is een elektronisch kastje waarmee men de treintjes langzaam kan laten stoppen en optrekken. Ook kan met dit kastje de verlichting worden geregeld. Verder zitten aan dit kastje twee knoppen waarmee men een apparaatje (dat men in de locomotief moet bouwen) naar be lieven het geluid van een stoomfluit kan laten voortbrengen of het geluid van de hoorn van een dieselloc. Bij de modelautoracebanen zijn nog meer verschillende afmetingen dan bij de treintjes in de handel. De normale huiskamer-uitrusting is ge bouwd op schaal 1 32. Voor de modelracewedstrijden wordt normaal een iets grotere uitvoering (1 24) ge bruikt Dit zijn de types die een snelheid van zo'n slordige 80 kilo meter per uur kunnen halen. De huiskamer-racewagens halen overi gens ook nog ruim 30 kilometer per uur. DE KOSTEN: Een fabriek uit Honkong brengt al een racebaantje (op batterijen) met twee autootjes voor nog geen twin tig gulden in de handeL Men kan hiervoor natuurlijk ook een trans formator kopen, maar die kost toch ook weer ongeveer twintig gulden. Verder heeft deze baan het nadeel dat ze smaller is als de gangbare banen, zodat men niets anders kan gebruiken dan dit spul uit Hongkong. Een normale baan is inderdaad vrij duur. Een Duitse fabrikant heeft echter (als reclamestunt) een acht baan met twee autootjes in de han del gebracht voor nog geen zestig gulden. Het bouwen van kleinere modellen van schepen is al sinds eeuwen een populaire bezigheid. De laatste de cennia zijn daar nog de auto's, mo toren en vliegtuigen bijgekomen. De rage van bouwpakketten is echter van na de laatste wereldoorlog. Vooral de laatste jaren is het.as sortiment van deze dozen enorm groot geworden. Je kunt haast geen enkel voertuig of gebouw opnoemen Het leuke van enkele merken is, dat men er zelf een zwaardere motor in kan bouwen. Je kunt dus ja wagen .opvoeren'. Net sis bij treintjes, zijn er bij de modelracebanen ook twee manieren van stroomtoevoer in de handel: twee draden gelijkstroom en wissel stroom. Behalve de raceauto's zijn er ook nog (kleinere) normale auto's te koop. Dit soort auto's wordt veel gebruikt voor verkeerslessen. In een modelstad laat men dan de leerlingen met deze mini-autootjes rijden om verkeersinzicht te krijgen. Ook hier voor zijn verkeersborden en derge lijke in de handeL of het is als bouwdoos te koop. Deze dozen kunnen zeer eenvoudig (en goedkoop) zijn of zeer duur. Een eenvoudig scheepsmodel kost nog geen tientje. Een oude klipper (een houten model) met een heleboel touw en koperwerk kost echter bijna 200,—. Ook bij de auto- en motorfietsmodel len zien we deze prijsverschillen. De plasticmodellen van sportwagens worden door de Japanse fabrikanten in het algemeen iets beter gemaakt en iets goedkoper dan door de Ame rikaanse producenten van bouw dozen. Van de motorfietsbouwdozen zijn vooral de modellen, die zijn ontwor pen door d« oud-coureur Provin!, erg goed. De lange winteravonden staan voor de deur. Voor velen is het een probleem deze tijd door te komen zonder dat men zich verveelt. Natuurlijk, de televisie is er ook nog, maar vele lange avonden achtereen passief .kastje kijken' gaat ook vervelen. Men wil toch ook wel eens zélf iets doen. Tegenwoordig zijn er zeer veel hobbies, die men kan beoefenen. Misschien wel tè veel. Het is soms moeilijk hier uit een keus te maken. Wat dacht u van modelbouw? Is dat niet de hobby die u zocht? vliegtuigen en motorfietsen? Hierin is een keuze te maken uit een over stelpende hoeveelheid bouwdozen. De prijzen van deze bouwdozen lopen zeer uiteen. Bij de schepen bijvoor beeld zijn dozen van onder de tien gulden, maar er zijn ook dozen die meer dan 300,kosten. Wat is er op het gebied van de modelbouw nu zo allemaal in de handel te krijgen? Er zijn treinen en benodigdheden in twee afmetingen. Ten eerste de z.g. HO-kopieën die op schaal 1 87 zijn Ook de modelbouw heeft vele fa cetten. Allereerst zijn er de vanouds bekende treintjes, waarvoor alle be nodigdheden te koop zijn. De kunst is deze benodigdheden (treintjes, rails, huisjes, stationnetjes, spoor wegovergangen enz.) zo te plaatsen dat de werkelijkheid wordt bena derd. Dan zijn er de zo populair geworden model-autoracebanen Sommige van deze autootjes kunnen een snelheid halen van 80 kilometer per uur. En wat vindt u van de houten en plasticmodellen van auto's, schepen Stereo-HiFi is wel het ideaal van de muziekliefhebber, die zeer hoge eisen stelt aan de geluidsweergave van zijn platenspeler of bandrecorder. Stereo alléén is niet meer voldoende, de kwaliteit van het geluid moet perfect zijn. Als een installatie HiFi is wil dat zeggen dat een dergelijke apparatuur het geluid weergeeft met een minimale vervorming. Kostbaar is het overigens wél. Er is echter een manier om deze kosten iets te drukken: zelfbouw. Ver schillende merken verkopen hun apparatuur ook in de vorm van een bouwdoos. Het enige wat men hieraan heeft te doen is het in elkaar schuiven en passen van de diverse complete sets, een werkje dat iedere knutselaar zonder enige kennis van zaken kan fiksen. De kostenbesparing is ongeveer tien procent. Stereoplatenspelers zijn er te kust en te keur. De prijzen variëren van ongeveer 150,tot ruim f 6 000, Ook de uitvoeringen verschillen enorm. Het éne model is een lelijke technische kast en een ander model heeft een fraaie en verantwoorde vormgeving. Dikwijls kost zo'n .mooie* kast niet meer dan zo'n koud stalen model. Dezelfde grote keuze en verschillen zijn er bij de band- en cassetterecor ders. Een nieuwe ontwikkeling op het gebied van de cassetterecorders is de zogenaamde afspeler. Voor dit apparaat zijn voorgespeelde cassettes in de handeL Zelf opnemen met de afspeler is niet mogelijk. Misschien dat de afspeler in de toekomst nog eens de plaats gaat innemen van de platenspeler. Wat een bandrecorder is voor het geluid is een video-recorder voor beelden. Deze apparatuur, waarvan grotere modellen worden gebruikt bij de televisiestations, kan zonder moeite worden aangesloten op een normale televisie. Net als bij de bandrecorder is het mogelijk een band .schoon' te vegen en hem op nieuw te gebruiken. Zo'n video recorder kost ongeveer 3500 gulden. De goedkoopste camera (microfoon bij de bandrecorder) kost ongeveer 1400 gulden. Voor een band betaalt men ongeveer 180,Het is uit eindelijk niet zó veel duurder dan een goede filmapparatuur. De video recorders worden nu voornamelijk nog in het zakenleven gebruikt. De mogelijkheden voor de amateur zijn echter legio. Zeker nu er draagbare apparatuur in de handel is. Maak eens uw eigen TV-programma. Evenals bij de platenspelers en de bandrecorders nemen de stereo uitvoeringen bij de radio's een steeds belangrijkere plaats in. Veelal wor den deze radio's ingebouwd bij een stereo-platenspeler. Video-recorder met camera Licht en verlichting zijn twee heel verschillende zaken Het belangrijkste is natuurlijk goed licht, maar een verlichting die er leuk uit ziet is ook wel wal waard Mooie lampen zijn er overigens in overvloed, zowel moderne modellen als imitaties van ouderwetse lampen. Soms is het bij die ouderwetse mo dellen echter moeilijk te zien wat een goede imitatie is en wat kitsch Hot veischil tussen een lamp met echt bleijkristal en een lamp met gewoon geslepen glas is niét zo moei lijk te zien Kristal vertoont in het licht alle kleuren van de regenboog Geslepen glas heeft in het licht slechts enkele kleuren (voornamelijk blauw) Bij een kristallen lamp van Tsjechisch fabrikaat is het helemaal niet moeilijk te zien of het goed is De Tsjechische overheid stelt het namelijk verplicht dat er bij kristal een certificaat van echtheid is, waar op het aantal karaat wordt vermeld Ook bij de ouderwetse koperen lam pen zijn er goede en slechte imita ties. Het verschil ziet men over hel algemeen al aan de prijs. Een goede lamp kost als het een klein model is doorgaans minstens honderd gulden Verdet zijn de lampen, die naar een origineel ouderwets model zijn ge maakt. voorzien van allerhande ko peren krulletjes, lovertjes en tiere lantijnen. Het is vrijwel onmogelijk dat deze dingetjes worden gemon teerd op dunne koperen buisjes. Het .lichaam' van zo'n goede imitatie is dan vrijwel massief Bij sommige imitaties wordt zelfs de ouderwetse fabricagemethode gevolgd. Uiteraard zijn deze .handwerk' modellen nog al prijzig. Veel nieuws is er in deze branche niet. Wel zijn de diverse modellen verbeterd. Uit de verkoopcijfers blijkt dat men tegenwoordig meer geld uitgeeft voor kamerverlichting dan vroeger De keuken is per slot van rekening ook een soort werk plaats, die. als het even kan. nog gezellig moet zijn ook. Een goede en toch fraaie oplossing is een TL-orna- ment met spotlights. Een sterke buis lamp boven de aanrecht Is ook zeer aan te bevelen. De tijd van één kaal peertje in de keuken is wel voorgoed voorbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25