Ruimtelijke ordening in huis BANKWEZEN EVOLUEERT Keus genoeg in schrijfgerief wonen 196S-1969 Ruimtelijke ordening is tegenwoordig een veel aangeheven kreet. In ons volle en kleine Nederland terecht. Ook onze huizen zijn vaak klein en vol. Ook daar is ruimtelijke ordening belangrijk. In massa's voor de oorlog gebouwde huizen zijn de laatste jaren de oude .suites' doorgebroken en getransformeerd in een grote doorzonkamer'. In heel veel moderne huizen daarentegen voelen de bewoners zich heel ongelukkig met een glazen wand tussen de woonkamer en aangrenzend vertrek. De bedoeling van de architect was goed: veel licht en ruimtewerking. Maar in de praktijk voelen de bewoners zich in die aangrenzende kamer onvrij: die moet altijd netjes opgeruimd zijn, is als slaapkamer onpraktisch enz. Zoon <H> cfocb-tet Door een eenvoudige schel- dingswand Is deze zolder in twee kamers verdeeld. De wand verspringt in het midden 90 centimeter. Daardoor ont staan twee nissen van 80 cen timeter diep, waarin precies een bankbed past. Twee af zonderlijke toegangsdeuren zullen nog wat meer privacy' aan de bcxconers verzekeren Zolang huizen met verplaatsbare binnenmuren kastenwanden bij voorbeeld nog geen gemeengoed zijn, zullen die indelingsvraagstuk ken altijd een rol'blij ven spelen. Hei aanbrengen van een nieuwe schei dingswand in huis is echter gelukkig niet zo'n grote ingreep. Met betrek kelijk eenvoudige middelen, beperk te kosten en weinig .rommel' kan bijvoorbeeld met een houten schei dingswand een grote verbetering van de indeling van een huis bereikt worden. Met een variant op het overigens wel wat onvriendelijke ge zegde .verdeel en heers' zou men kunnen spreken van .verdeel en be heers de ruimte in uw huis'. Het aanbrengen van een houten scheidingswand is niet zo heel erg moeilijk. De ervaren doe-het-zelver zal er geen moeite mee hebben. Hij doet er wel goed aan eerst eens te informeren hoe het moet en waar hij op dient te letten. De doe-het-zelf winkelier, waar hij voor het mate riaal terecht kan, is natuurlijk een waardevolle informatiebron. Maar ook de minder ervaren doe-het- zelver kan heel goede resultaten be reiken Tuiee kamers op zolder Hij kan veiligheidshalve bij voorbeeld heel goed op zolder be ginnen. Veel overigens goed beschoten zol ders, met dakkapellen of dakramen aan twee zijden, lenen zich uitste kend om door een tussenwand in twee kamers te worden verdeeld. Voor twéé kinderen een eigen do mein! Het dakbeschot op een zolder de betimmering dus aan de on derzijde van de dakpannen is vaak vurehout. Het ligt voor de hand om voor de nieuwe wand hetzelfde hout te gebruiken, waardoor één geheel verkregen wordt Indien de scheidingswand wordt ge maakt van schrootjes aan beide zijden op een raamwerk aan te bren gen ontstaat een zeer decoratieve muur, die verder geen afwerking no dig heeft: wat matte vernis of hout- ólie is voldoende. Onderhoud is er eigenlijk niet meer bij. Beatle- en andere platen kunnen naar hartelust worden opgeprikt zonder hinderlijke beschadigingen aan te brengen Wat wil de lieve jeugd nog meer? Zo'n scheidingswand behoeft natuur lijk niet van begin tot eind één recht vlak te vormen. Natuurlijk de wand moet goed loodrecht worden aangebracht Maar door de wand in het midden 90 centimeter te laten verspringen ontstaan er in beide ka mers nissen, waarin een bankbed een prachtige plaats vindt. Zie de schets- tekening. In de woonkamer Wie van een ouderwetse séite af wil om er twee echte aparte kamers van te maken, kan ook heel goed een houten wand toepassen. De gebruikelijke kasten aan één kant moeten dan worden afgebroken. Te gen de resterende wand en over de suite-deuren heen een raamwerk en daartegen de betimmering. In de an dere tweede kamer kunnen de kasten desgewenst blijven zitten. De ruimte tussen die kasten kan op eenvoudige wijze gebruikt worden om daar een nieuwe grote kast aan te brengen, zodat in die kamer een hele kasten- wand ontstaat. Zo'n kastenwand werkt sterk geluidisolerend. Is ge luidisolatie een erg belangrijk punt, dan dient het raamwerk in de eerste kamer niet tegen de wand te worden aangebracht maar een eindje er vanaf. De ruimte tussen betimmering aan de ene zijde en de achterzijde van de kasten en de suitedeuren aan de an dere kant wordt dan opgevuld met een of ander isolatiemateriaal, bij voorbeeld maten van mineraalwol. Van gehorigheid zal dan geen sprake meer zijn Het verlies aan kastruimte in de eerste kamer kan desgewenst worden opgevangen door tegen een van de andere wanden een, de hele wand bedekkend, combinatie-wandmeubel te plaatsen. De toegangsdeur kan in zo'n kastwand worden uitgespaard, televisie, radio, boeken, glaswerk en talloze andere zaken kunnen er al naar wens zichtbaar of achter deur tjes in worden weggeborgen. In de moderne huizen met een glazen wand tussen twee vertrekken is het aanbrengen van een betimmering vaak al heel eenvoudig. Die glazen wand inclusief de verbindingsdeur, zit als regel in een houten raam werk. Tegen dit raamwerk kan de betimmering gemakkelijk worden aangebracht. Ook later verwijderen is daarbij niet moeilijk. De keuze in houtsoorten, in allerlei kleuren en tekening, is bijzonder groot Ook in de afmetingen van het hout is veel variatie: schrootjes, dat zijn smalle delen van massief hout, ter breedte van 76 of 102 mm; triplex, geprofileerd triplex of fineer op meubelplaat of spaanplaat enz. Een hoge kamer kan men wat lager laten lijken door de schrootjes horizontaal aan te brengen en omgekeerd door ze verticaal aan te brengen. Keus en mogelijkheden volop. Provinciale Zeeuwse Courant Als wij de vraag stellen: .Waar uit bestaat uw bankstel'?, luidt Het antwoord meestal uit een zitbank voor drie personen met twee bijpassende fauteuils. Soms horen we: één van onze stoelen heeft een hogere rug dan de andere. Deze fauteuil is dan meestal bedoeld voor de heer des huizes. Een levensgroot misverstand vinden we dat. Ook moeder mag er in zitten, of de poes. In de huiskamer wordt het be grip .bankstel' haast even gril lig als de goudstandaard op de echte bank. We zien een kente ring. Menige bank wordt tegen woordig in 2-zits model uitge voerd. Volkomen begrijpelijk. Deze krimpende zitgelegenheid past beter in verhouding tot het aantal meter zitkamer dat het jonge gezin door de H.H. bou wers wordt toegemeten. Over het 4-zitsonderwerp, dat hoe langer hoe meer in de han del verschijnt. Een weelde die we niet helemaal plaatsen kun nen. Waarschijnlijk vindt deze koninklijke maat zijn weg naar riante bungalows. Een ander nieuw en voortreffe lijk banktype is Het ontwerp dat in élke ruimte geplaatst kan worden. De bank die uit een persoons-segmenten wordt op gebouwd. Dit bank-aanbouw- meubel past enkel of meervou dig, overal. Het betrekt ook, en passant, de kamerhoek in zijn zitcomfort. Ook het idee van twee banken bijeen vindt hoe langer hoe meer ingang. Als een superde- luxe treincoupé zien we ze soms opgesteld staan, ter weerszijden van de haard. Of, zoals op bij gaande foto, een .banklustige' kamer, die overduidelijk toont hoe voor driekwart een inte rieur afgekleed wordt met twee spiegelbeeldbanken. Op voor treffelijke wijze! De goede opmerker ontdekt op deze foto nog een frappant nieuwtje: vitrage over het volle front vallend! Niet alleen langs de vensters, maar over de ge hele wand. Stelt u zich langs dit kleine venstervlak eens de ge bruikelijke korte vitrage voor, dan verliest Het vertrek direct aan symmetrie en harmonische eenheid. Dit zeer geslaagde spel met ruimte geeft een extra breedte-effect, waardoor de op stelling der banken nog beter tot zijn recht komt. Deze ruimte-suggestie wordt nog versterkt door de aange brachte omraming van de ge hele wand. Deze afdeklijst werkt de gordijnrail en vitrage zijkanten magnifiek weg. Maar kan ook nog benut worden voor indirekte verlichting. Een han dige Doe het Zeiver plaatst ge makkelijk een paar neonbuizen aan het plafond, tussen gordij nen en lijst, die op latten aan wanden en plafond niet moeilijk is aan te brengen. Resultaat: het licht, dat diffuus straalt over de mooie val van de glasvitrage, is als een kompliment voor de maker. Dit voorbeeld verdient navolging. Het geeft een extra dimensie aan uw kamer en ver hoogt de sfeerrijke intimiteit. Foto boven: Een combinatie van twee twee-zitsbanken is een idee dat steeds meer toegepast wordt. Let u ook eens op de wijze waarop de vitrage in dit interieur opgehangen is. Het hoe en het waarom hiervan ia beschreven in het artikel. In deze kamer is een houten scheidingswand aangebracht, die doelmatig én zeer decoratief is De muur links is gebruikt om te gen het gehele wandoppervlak gen het gehele wandoppervlak een kast en ivand, uitgevoerd in witte slijplak, aan tè brengen In de kastenwand is de deurope ning gewoon uitgespaard. mensenknie is eigenlijk een wonderlijk lichaamsdeel. Het holle achtergedeelte gedraagt zich als een luxepaardje, dat altijd minzaam meebuigt. De onderknie is het werkpaard, dat de vuile karwetijes opknapt. Alleen daar vormt zich eelt bij tuin- of andere laag-bij-de-gróndse klusjes. De bovenknie gedraagt zich altijd met speelse zwier. Daarop rijdt de baby of steunt onze lectuur. Bij gebrek aan beter, als we onderweg zijn, dient de bovenknie ons ook als ondersteuning voor enige bloc-note notities. Thuis bezitten wij graag een speciaal schrijf-meubelstuk. Niet alleen als schri] f-ondervlak, maar ook om onze diverse schrijfattributen, papier en enveloppen e.d. in weg te bergen. Zou u ook geen knieval doen om bijvoorbeeld deze wortelnoten Lode- wijk de XV secretaire te bezitten? Maar misschien past zo'n meubel niet bij uw interieur of bij uw beurs. Misschien geeft u de voorkeur aan een minder klassiek type. Dan ligt de secretafre in Oud-Hollandse stijl u wellicht beter. Ook dit oerdegelijke meubel dat u niet verslijten zult, is nog steeds in de handel. Voor men sen die hun interieur strak en mo dern willen houden is ook het bezit .an een secretaire, inplaats van een bureau mogelijk. Strak en modern van uitvoering is de moderne secre taire, met zijn gezellige laadjes en klepjes, te vinden in de betere wo ninginrichtingszaken. Geen ruimte voor een bureau apart in uw woonvertrek? Elke fabrikant van wandmeubelen houdt er reke ning mee Bij zijn diverse wand- meubeltypes is een los schrijf- element, of een apart schrijfblad, met of zonder laadjes te bestellen. Niet alleen in de wandmeubels die in diverse houtsoorten worden uit gevoerd, maar ook in metaal. In ge spoten metaal met plastic bovenblad. Zelfs in helemaal plastic. Of in de allernieuwste lacqué uitvoering. Soms treft u er een evenredig grote lichtkap boven, wat erg handig is. Hoewel er tussen tieners nog nau welijks van enige romantische brief wisseling sprake is: ze hebben hun fanclubs! Geef ze dus een eigen bu reautje, als er plaats voor is. Vooral de tiener die studeert kan eigenlijk niet zonder. Ook als wandelement kan een kleinere kamer voorzien worden van boekenplanken mei daaronder het speciale element voor de schrijverij. Is de tiener het allerkleinste zij kamertje toebedeeld, waar zelfs geen wandmeubeltje plaats vindt, geef hem of haar dan een opklapbare plank tegen de deur. Dat geeft uw tiener toch het gevoel over schrijf- privacy te beschikken. Een leuke suggestie: plak op die schrijfplank een stuk vilt, liefst in een felle kleur, als schrijfondervlak. Dat maakt het .bureau' nog echter. U maakt een goede beurt met. deze extra vrolijke noot. Al is dat niet altijd weder kerig. Er zijn meer ouders die even min happy zijn met de geluiden, die vaak uit dit kleine kamertje barsten, Een secretaire van wortelhout tti de Lodewijk XV-stijl. ipifplÉl De gelukkige tiener die deze kamer haar domein mag noe men kan zonder meer no, alles op de muur prikkend Een wandmeubel met een los schrijf element.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21